5x4mm2 5 rdzenia elastyczny sterowanie kablem przenośnym PVC okryty strunkowy przewodnik miedziany
Podstawowe właściwości
Nieruchomości handlowe
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
5x4mm2 5 rdzenia elastyczny kabel
,Przewód 5 rdzenia kablu elastycznego
,Przewodnik miedziany z włóknami z PVC
Opis produktu
Elastyczny kabel sterujący transmisją RVV-5*4mm² z drutu miedzianego, izolowany i powlekany PVC
RVV 5×4 mm² przewód elastyczny miedziany, izolowany i powlekany PVC
Typ: 60227 IEC 53 (RVV) · Napięcie: 300/500 V · Norma: GB/T 5023.5-2008 / IEC 60227-5:2003 · Certyfikacja: CCC · Pochodzenie: Anhui, Chiny
1. Parametry elektryczne i konstrukcyjne
|
Kategoria |
Parametr |
Wartość / Opis |
|---|---|---|
|
Identyfikacja |
Typ / Model |
60227 IEC 53 (RVV) — linka elastyczna z żyłą miedzianą, izolowana PVC, powlekana PVC, 5-żyłowa |
|
Nazwa zwyczajowa |
Elastyczny kabel zasilający średniej wytrzymałości, powlekany PVC, 5-żyłowy |
|
|
Liczba żył × Nominalny przekrój poprzeczny |
5 × 4 mm² (3 fazy + N + PE, lub 5 niezależnych obwodów) |
|
|
Przewodnik |
Materiał przewodnika |
Wyżarzana miedź goła (klasa 5 elastyczna, wg GB/T 3956 / IEC 60228) |
|
Konstrukcja przewodnika (każda żyła) |
56 / 0.30 mm (56 drobnych drucików o średnicy 0.30 mm) |
|
|
Kształt przewodnika |
Okrągły, linka elastyczna |
|
|
Maks. rezystancja prądu stałego @ 20 °C (każda żyła) |
≤ 4.95 Ω/km |
|
|
Izolacja |
Materiał izolacji |
Mieszanka polichlorku winylu typu PVC/D |
|
Nominalna grubość izolacji (każda żyła) |
0.8 mm |
|
|
Minimalna grubość izolacji (najcieńsze miejsce) |
≥ 0.62 mm |
|
|
Średnica zewnętrzna gotowej żyły (każdej) |
≈ 3.7 ± 0.2 mm |
|
|
Płaszcz |
Materiał płaszcza |
Mieszanka polichlorku winylu typu PVC/ST5 |
|
Nominalna grubość płaszcza |
1.2 mm |
|
|
Minimalna grubość płaszcza (najcieńsze miejsce) |
≥ 0.96 mm |
|
|
Wymiary |
Średnia średnica zewnętrzna (okrągła, 5 żył połączonych) |
13.5 mm (dolna) ~ 16.5 mm (górna) |
|
Referencyjna średnica zewnętrzna |
≈ 14.8 mm (okrągła, typowa) |
|
|
Przybliżona waga |
340 ~ 420 kg/km (typowa ≈ 380 kg/km) |
|
|
Elektryczne |
Napięcie znamionowe (U₀/U) |
300/500 V (AC) |
|
Test wytrzymałości dielektrycznej |
2000 V AC, 5 min, bez przebicia |
|
|
Min. rezystancja izolacji @ 70 °C |
≥ 0.009 MΩ·km |
|
|
Min. rezystancja izolacji @ 20 °C |
≥ 10 MΩ·km |
|
|
Rezystancja ciągłości uziemienia |
≤ 4.95 Ω/km (taka sama jak żył fazowych) |
|
|
Temperatura |
Maks. ciągła temperatura przewodnika |
70 °C |
|
Temperatura zwarciowa (≤ 5 s) |
160 °C |
|
|
Min. temperatura instalacji / układania |
0 °C (podgrzać kabel, jeśli poniżej; niektóre mieszanki dopuszczają −15 °C) |
|
|
Mechaniczne |
Min. promień gięcia |
6 × średnica zewnętrzna (średnica zewnętrzna kabla ≥ 12 mm) ≈ 81 ~ 99 mm |
|
Odporność na płomień |
Zgodny z GB/T 18380.12-2020 (IEC 60332-1), samogasnący |
|
|
Poziom IP |
IP44 (ochrona przed pyłem + ochrona przed bryzgami wody przy prawidłowym zakończeniu) |
|
|
Właściwości fizyczne (PVC, przed starzeniem) |
Wytrzymałość na rozciąganie ≥ 12.5 N/mm²; wydłużenie przy zerwaniu ≥ 150% |
|
|
Starzenie (80±2 °C × 168 h) |
Zmiana wytrzymałości na rozciąganie / wydłużenia w granicach ±20% |
|
|
Kolor |
Kolory żył (standard IEC, 3P+N+E) |
Brązowy + Czarny + Szary + Niebieski + Zielono-żółty |
|
Alternatywne kolory żył |
Czerwony/Żółty/Niebieski/Biały/Zielono-żółty; dostępne niestandardowe kodowanie |
|
|
Kolor płaszcza |
Czarny (standard); szary na życzenie |
|
|
Pakowanie |
Standardowa długość |
100 m / 200 m na bębnie (dostępne niestandardowe długości) |
|
Typ bębna |
Bęben drewniany lub ze sklejki na 200 m; szpula na 100 m |


2. Odniesienie do obciążalności prądowej
|
Warunki instalacji |
Prąd znamionowy referencyjny* |
Uwagi |
|---|---|---|
|
5-żyłowy, pojedynczy kabel w wolnej przestrzeni (temperatura otoczenia 25 °C) |
22 ~ 28 A (typowa ≈ 26 A) |
Zgodnie z wartością tablicową IEC 60227-5 ≈ 26 A (pojedynczy, przewodnik 20 °C) |
|
5-żyłowy, w wiązce / w rurze (temperatura otoczenia 25 °C) |
≈ 20 A |
Zastosuj ~23% redukcji dla grupowania 5 żył w zamkniętych przestrzeniach |
|
Przy temperaturze otoczenia 30 °C |
≈ 23.7 A |
×0.91 korekcja temperatury |
|
Przy temperaturze otoczenia 40 °C |
≈ 21.3 A |
×0.82 korekcja temperatury |
|
Przy temperaturze otoczenia 50 °C |
≈ 18.5 A |
×0.71 korekcja temperatury |
|
Bezpośrednio w ziemi (pojedynczy, w glebie @ 20 °C) |
≈ 29 A |
Nie jest to standardowe zastosowanie RVV; odniesienie tylko w przypadku użycia zmodyfikowanej mieszanki |
* Wartości referencyjne dla przewodnika miedzianego izolowanego PVC w klasie temperaturowej 70 °C; rzeczywista obciążalność prądowa musi być skorygowana o temperaturę otoczenia, grupowanie/wiązanie, wypełnienie rury i lokalne przepisy dotyczące okablowania.Nie używaj niekorygowanej wartości dla wolnej przestrzeni w instalacjach zamkniętych/w rurach.
Pochodne odniesienie elektryczne (5×4 mm², 30 m pięcioprzewodowego odcinka — 3-fazowe 400 V lub jednofazowe 220 V)
|
Ilość |
Obliczona wartość |
Interpretacja |
|---|---|---|
|
Spadek napięcia @ 26 A, 3-fazowe 400 V, 30 m (pętla L-L) |
≈ 10.4 V (2.6% z 400 V) |
W granicach 3% ustawowego limitu dla dystrybucji |
|
Spadek napięcia @ 26 A, jednofazowe 220 V, 30 m (pętla L+N) |
≈ 10.4 V (4.7% z 220 V) |
W granicach typowej tolerancji okablowania budynków |
|
Użyteczna moc 3-fazowa @ 26 A, 400 V |
≈ 18.1 kVA (≈ 16.3 kW przy współczynniku mocy=0.9) |
Odpowiedni dla silników 3-fazowych do ~15 kW |
|
Użyteczna moc jednofazowa @ 20 A, 220 V |
≈ 4.4 kW |
Wystarczający dla grup gniazd o dużym obciążeniu, zasilania warsztatów |
|
Sprawdzenie ciągłości przewodu PE |
≤ 4.95 Ω/km |
Potwierdza bardzo niską impedancję pętli zwarcia do ziemi dla szybkiego zadziałania MCB/RCD |

3. Wprowadzenie do parametrów produktu
Kabel RVV 5×4 mm² zajmuje wyróżniające miejsce w rodzinie RVV — jest to pierwszy rozmiar w serii, w którym przekrój poprzeczny przewodnika (4 mm²) i średnica drucika (0.30 mm) zostały zwiększone do cięższej klasy, przekształcając kabel z lekkiego przewodu sterującego w elastyczny kabel dystrybucyjny średniej wytrzymałości. Każda z pięciu żył wykorzystuje linkę z drutu miedzianego klasy 5 o przekroju 56/0.30 mm, dostarczając przewodnik o znacznie niższej rezystancji (≤ 4.95 Ω/km w porównaniu do ≤ 26.0 Ω/km dla 0.75 mm²), zachowując jednocześnie elastyczność potrzebną do montażu w szafach i podłączenia urządzeń.
Dlaczego 5 żył po 4 mm² ma znaczenie. Taka konfiguracja jest standardowym układem 3-fazowym + neutralny + uziemienie (3P+N+E) dla małych i średnich urządzeń 3-fazowych oraz podsieci dystrybucyjnych. W przeciwieństwie do prowadzenia oddzielnych kabli, pojedynczy zespół 5-żyłowy zapewnia, że wszystkie pięć przewodów doświadcza identycznych warunków instalacji — ten sam promień gięcia, to samo napięcie ciągnięcia, to samo środowisko termiczne — co upraszcza zgodność z obliczeniami impedancji pętli zwarcia i eliminuje ryzyko pomylenia faz z niewłaściwym przewodem neutralnym lub uziemienia.
Skalowanie termiczne i mechaniczne. Przejście z 0.75 mm² na 4 mm² wymaga grubszego płaszcza izolacyjnego (0.8 mm w porównaniu do 0.6 mm) i znacznie cięższego płaszcza zewnętrznego (1.2 mm w porównaniu do 0.9 mm) do otoczenia większej wiązki żył. Średnica zewnętrzna wzrasta do 13.5–16.5 mm, a minimalny promień gięcia zwiększa się do 6× średnicy (≈ 81–99 mm) — bezpośrednia konsekwencja grubszych przewodników i potrzeby zapobiegania wyboczeniu wewnętrznych żył podczas gięcia. Waga kabla rośnie proporcjonalnie do ~380 kg/km, co wymaga odpowiedniego obchodzenia się z bębnem i mechanicznego wspomagania przy długich przeciąganiach.
Wytrzymałość elektryczna. Przy 4 mm², rezystancja ≤ 4.95 Ω/km powoduje znikome straty I²R: przy 26 A na 30 m (3-fazowo), całkowita moc rozpraszana w przewodnikach wynosi tylko ~40 W na żyłę — łatwo rozpraszana przez izolację PVC/D bez przekraczania znamionowej temperatury 70 °C. Wytrzymałość 2000 V AC / 5 min i rezystancja izolacji ≥ 0.009 MΩ·km @ 70 °C zapewniają długoterminową stabilność dielektryczną nawet przy pełnym cyklicznym obciążeniu. Wytrzymałość na zwarcie wzrasta do 160 °C przez 5 s, co odpowiada typowym czasom wyzwalania zabezpieczeń nadprądowych dla przewodu 4 mm².
Zachowana elastyczność przy większym przekroju. Pomimo cięższej konstrukcji, konstrukcja 56-żyłowa zachowuje miękkość w dotyku, której nie mogą dorównać przewody lite lub linkowane klasy 2. Jest to kluczowe dla połączeń z urządzeniami wibrującymi, ruchomymi maszynami lub panelami, gdzie oczekuje się okresowego przeprowadzania okablowania przez cały okres eksploatacji instalacji.

4. Zakres specyfikacji

5. Zastosowania i zakres użycia
Główne zastosowania
-
Zasilanie urządzeń 3-fazowych: Małe i średnie silniki (2.2–15 kW), sprężarki 3-fazowe, maszyny CNC, napędy przenośników, pompy zasilane 3-fazowo.
-
Podrozdzielnice: Zasilanie 3-fazowe + N + PE z głównego panelu do podrozdzielnic w warsztatach, kuchniach komercyjnych, serwerowniach.
-
Automatyka przemysłowa: Zasilanie komórek robotycznych, zasilanie napędów serwo, kable wyjściowe falowników (gdzie nie jest wymagany kabel z atestem VFD), główne zasilanie paneli PLC.
-
Pomieszczenia techniczne HVAC: Pomocnicze obwody agregatów chłodniczych, zasilanie silników central wentylacyjnych, pompy wież chłodniczych, przyłącza 3-fazowe pomp ciepła.
-
Imprezy i transmisje: Dystrybucja zasilania 3-fazowego dla skrzynek scenicznych, szaf sterowniczych, ścian wideo, wozów transmisyjnych (do użytku wewnątrz pomieszczeń / chronionego).
-
Place budowy: Tymczasowe tablice dystrybucyjne 3-fazowe, zasilanie żurawi wieżowych, zasilanie biur budowy (trasy chronione).
-
Rolnictwo: Pompy irygacyjne 3-fazowe, panele klimatyzacyjne szklarni, systemy wentylacji obór.
-
Przemysł morski / morski (wewnętrzny, chroniony): Wewnętrzna dystrybucja 3-fazowa na statkach (nie narażona, wewnątrz obudów).
Typowe projekty: warsztaty i fabryki przemysłowe · kuchnie i pralnie komercyjne · zasilanie pomocnicze centrów danych · produkcja imprez i scenografia · zakłady przetwórstwa rolnego · tymczasowe zasilanie placów budowy · okablowanie wewnętrzne na statkach (chronione).
Ograniczenia użycia: nie do bezpośredniego zakopania · nie do długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV na zewnątrz · nie do obwodów awaryjnych z wymaganą odpornością ogniową (użyj NH-RVV lub WDZ-RVV) · nie do zastosowań VFD wymagających symetrycznego uziemienia/ekranowania (użyj kabla specyficznego dla VFD) · nie do napięć powyżej 500 V.
6. Instalacja i obsługa
|
Aspekt |
Zalecenie |
|---|---|
|
Metoda instalacji |
Rura osłonowa (min. średnica wewnętrzna 25 mm), korytko kablowe (zamknięte), listwa kablowa, wewnątrz rozdzielnic, zasilanie urządzeń |
|
Obsługa bębna |
Użyj podnośnika bębnowego lub wózka widłowego; nigdy nie ciągnij bębna po jego obrzeżu. Rozwijaj, nie podawaj nadmiernie. |
|
Identyfikacja fazy |
Standard: Brązowy (L1), Czarny (L2), Szary (L3), Niebieski (N), Zielono-żółty (PE). Sprawdź przed zakończeniem. |
|
Zakończenie przewodu uziemiającego |
Podłącz najpierw PE; sprawdź ciągłość ≤ 4.95 Ω/km. Użyj tulejki zaciskowej (4 mm² końcówki kablowej lub oczkowej) — nie polegaj tylko na śrubie. |
|
Zakończenie drobnych drucików |
Obowiązkowe: użyj tulejek kablowych (DIN 46228, 4 mm² / 12 mm tuleja) lub końcówek zaciskowych na wszystkich 5 żyłach. Rozproszenie drucików przy 26 A spowoduje awarię w punkcie gorącym. |
|
Napięcie ciągnięcia (maks.) |
≤ 800 N siły osiowej (ok. 50 N/mm² × 16 mm² całkowitego przekroju miedzi). Użyj skarpetki kablowej lub uchwytu koszowego do długich przeciągnięć. |
|
Min. promień gięcia |
≥ 6 × średnica zewnętrzna (~81–99 mm). Użyj łuków w rurach, nie ostrych kątów 90°. |
|
Obsługa w niskich temperaturach |
Poniżej 0 °C, podgrzej kabel do ≥5 °C przed gięciem/ciągnięciem. Przy 4 mm² płaszcz PVC jest zauważalnie sztywniejszy niż przy 0.75 mm². |
|
Wypełnienie rury (5×4 mm²) |
Przekrój kabla ≈ 172 mm². W rurze 25 mm (średnica wewnętrzna ≈ 21 mm, powierzchnia ≈ 346 mm²), wypełnienie pojedynczym kablem ≈ 50%. Dla wielu kabli użyj rury 32 mm lub większej. |
|
Rozstaw podpór |
Korytko kablowe: podpierać co 400 mm. Biegi pionowe w rurze: mocować co 600 mm, aby zapobiec poślizgowi pod ciężarem. |
|
Sprawdzenie przed podłączeniem zasilania |
Ciągłość wszystkich 5 żył + rezystancja izolacji (≥1 MΩ przy 1000 V DC megger) L1-E, L2-E, L3-E, N-E, L1-L2, L1-L3, L2-L3, L1-N, L2-N, L3-N. |
|
Przechowywanie |
Przechowywać bębny pionowo na płaskiej powierzchni; chronić przed warunkami atmosferycznymi; nie układać bębnów jeden na drugim więcej niż 2. |
7. Przewodnik wyboru (rodzina RVV 5-żyłowa i alternatywy)
|
Jeśli Twój projekt wymaga… |
Zalecana alternatywa |
|---|---|
|
Mniejszy przekrój (lżejszy, niższy prąd) |
RVV 5×1.5 mm² (30/0.25 mm, izolacja/płaszcz 0.8/1.0 mm, ~180 kg/km) |
|
Większy przekrój (wyższy prąd) |
RVV 5×6 mm² (84/0.30 mm, 0.8/1.2 mm, ~520 kg/km) |
|
Tylko 4-żyłowy (bez przewodu neutralnego) |
RVV 4×4 mm² (3P+E) |
|
Tylko 3-żyłowy |
RVV 3×4 mm² |
|
Integralność obwodu odpornego na ogień |
NH-RVV 5×4 mm² (bariera przeciwpożarowa z taśmy miki) |
|
Niska emisja dymu, bezhalogenowy (budynki użyteczności publicznej) |
WDZ-RVV 5×4 mm² (płaszcz LSZH) |
|
Ekranowany (EMC dla VFD / wrażliwego sprzętu) |
RVVP 5×4 mm² (ekran foliowy + oplot) |
|
Temperatura pracy 90 °C |
RVV-90 5×4 mm² (PVC/E + PVC/ST10) |
|
Na zewnątrz / UV / bezpośrednio w ziemi |
Użyj YJV 5×4 mm² (izolowany XLPE, powlekany PVC, zbrojony) lub typu z płaszczem odpornym na UV |
|
Praca z VFD / falownikiem |
Użyj kabla VFD z symetrycznym uziemieniem (nie standardowy RVV) |
8. Zapewnienie jakości
Każda partia produkcyjna jest sprawdzana zgodnie z GB/T 5023.5-2008 / IEC 60227-5, obejmując: rezystancję przewodnika (metodą 4-przewodową Kelvina, wszystkie 5 żył), weryfikację liczby drucików i długości skrętu, grubość / współosiowość izolacji i płaszcza (mikrometr optyczny + wzornik), test iskrowy wysokiego napięcia (3000 V AC, 100% długości), próbkowanie odporności na płomień (GB/T 18380.12), weryfikację rozciągania / wydłużenia PVC i starzenia (80±2 °C × 168 h), a także inspekcję wymiarową i wizualną, w tym weryfikację koloru żył. Certyfikat zgodności (CoC) i raporty z badań stron trzecich (np. CVC, CQC) są dostępne na życzenie, z odniesieniem do numeru partii i daty produkcji.