Linka miedziana linka 5 żyłowa RVV 5x6.0mm² PVC elastyczna 300/500V
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
kabel wielożyłowy rvv
,Przewód elastyczny RVV 5-żyłowy
,kabel wielożyłowy pvc
Opis produktu
Linka miedziana żyłowa 5-żyłowa RVV 5x6.0mm² PVC Elastyczna 300/500V
Oznaczenie i znaczenie kabla
|
Kod |
Znaczenie |
|---|---|
|
RVV |
R = Elastyczny przewodnik miedziany (Klasa 5), V = Izolacja PVC, V = Płaszcz PVC |
|
300/500 V |
Napięcie znamionowe U₀/U = 300/500 V; Uₘ = 500 V |
|
5×6.0 mm² |
Pięć elastycznych żył, każda z 6.0 mm² miedzianym przewodnikiem (rozmiar niestandardowy) |
Konstrukcja: Kord elastyczny z dodatkowym płaszczem PVC, okrągły profil (5-żyłowy)


RVV 5×6.0 mm² — Specyfikacja kabla i dane techniczne
1. Przegląd produktu i podsumowanie parametrów znamionowych. RVV 5×6.0 to pięciożyłowy, gruby kord elastyczny z izolacją i płaszczem PVC, o napięciu znamionowym 300/500 V AC (50 Hz) i temperaturze przewodnika 70 °C, zbudowany z pięciu równych, elastycznych przewodników miedzianych klasy 5 o przekroju 6.0 mm² — każdy izolowany PVC i razem pokryty drugim płaszczem PVC. Wyprodukowany i przetestowany zgodnie z GB/T 5023.5 (60227 IEC 53) / IEC 60227-5, z elastycznymi przewodami zgodnie z GB/T 3956. Średnica zewnętrzna wynosi około 25.6 mm, a masa nominalna około 640 kg/km (≈ 64 kg na 100 m), dostarczany na szpulach lub w kartonach po 100 m. Przy wszystkich pięciu żyłach pod napięciem, kord przenosi około 41 A w wolnym powietrzu przy 25 °C (szacunek inżynierski) — najcięższy kord elastyczny z rodziny RVV 300/50 V, przeznaczony do głównych przyłączy przemysłowych, zasilania trójfazowych silników małej mocy i dystrybucji podrzędnej wielożyłowej, gdzie pięć przewodów musi dzielić jeden elastyczny płaszcz.
2. Konstrukcja warstwa po warstwie (od przewodnika do płaszcza).
| Warstwa | Konstrukcja | Grubość | Średnica |
|---|---|---|---|
| Przewodnik (Cu) ×5 | Miedź wyżarzana, elastyczna Klasa 5, 84 × 0.30 mm (1+6+12+18+24+23) każdy | — | ≈ 5.2 mm |
| Izolacja (PVC) ×5 | Mieszanka PVC, PVC/C (TI1) | 1.00 mm | ≈ 7.2 mm na żyłę |
| Zespół żył | Jedna żyła centralna + cztery żyły zewnętrzne skręcone okrężnie; przestrzenie wypełnione przez wytłaczanie | — | ≈ 22.6 mm (wyprowadzone) |
| Płaszcz zewnętrzny (PVC) | Mieszanka PVC, PVC/ST5, czarny lub niestandardowy | 1.50 mm | ≈ 25.6 mm (gotowy) |
3. Charakterystyka elektryczna. Każdy przewodnik o przekroju 6.0 mm² ma maksymalną rezystancję prądu stałego 3.08 Ω/km przy 20 °C, wzrastającą do około 3.90 Ω/km przy punkcie pracy 70 °C. Każda długość wytrzymuje rutynowe badanie napięciowe 2.0 kV AC o częstotliwości sieciowej przez pięć minut. Rezystancja izolacji gotowego kabla pozostaje powyżej 0.0070 MΩ·km przy 70 °C, a typowe wartości obejmują pojemność na żyłę ≈ 210 nF/km i impedancję AC 50 Hz ≈ 3.08 Ω/km (dominująca rezystancja, reaktancja zaniedbywalna przy tym małym przekroju). Przy wszystkich pięciu żyłach pod napięciem, referencyjne obciążenie wynosi około 41 A w wolnym powietrzu przy 25 °C, a spadek napięcia pętli przy 41 A wynosi około 0.25 V na metr.
Parametry elektryczne
|
Parametr |
Wartość |
Uwaga |
|---|---|---|
|
Napięcie znamionowe U₀/U |
300 / 500 V |
Uₘ = 500 V |
|
Napięcie probiercze AC (5 min) |
2.0 kV |
Rutynowe (referencyjne) |
|
Napięcie testu typu |
2.5 kV |
Odnośnik IEC 60227 |
|
Rezystancja DC @20 °C (na żyłę) |
≤ 3.30 Ω/km |
Maks. GB/T 3956 Klasa 5, 6 mm² |
|
Rezystancja AC @70 °C (est.) |
≈ 4.21 Ω/km |
na żyłę |
|
Prąd znamionowy w powietrzu (jednofazowy, 30 °C, używane 2 żyły) |
≈ 28 – 40 A |
na żyłę |
|
Prąd znamionowy (projektowy, na żyłę) |
≈ 34 A |
zachowawczy, na podstawie ekstrapolacji GB/T 16895 |
|
Prąd znamionowy (5 żył w wiązce, wszystkie obciążone) |
≈ 18 – 28 A na żyłę |
zredukowany z powodu wiązania |
|
Bezpośrednio zakopany |
Nie dotyczy |
lekki kord, nie do bezpośredniego zakopania |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 160 °C) |
≈ 0.60 kA (600 A) |
Odnośnik 6 mm² |
|
Częstotliwość |
50/60 Hz AC lub DC |
— |
Wartości referencyjne: kord elastyczny 6 mm² — typowa zdolność przenoszenia prądu 28–40 A na żyłę. Dla 3-fazowego+N+PE przy 400 V, maksymalne zrównoważone obciążenie ≈ 23.6 kW (34 A na fazę). Przy 34 A, spadek napięcia ≈ 4.0 V/km na żyłę (≈1.0% na 100 m przy 400 V międzyfazowo).
Charakterystyka temperaturowa
- Maks. temp. pracy przewodnika: 70 °C
- Maks. temp. zwarciowa (≤5 s): 160 °C
- Temp. przeciążenia awaryjnego: 85 °C
- Min. temp. instalacji otoczenia: −15 °C (PVC elastyczny)
- Zakres temp. pracy: −15 °C do +70 °C (płaszcz PVC)
4. Reakcja termiczna i zachowanie w ogniu. Izolacja PVC wytrzymuje ciągłą temperaturę przewodnika 70 °C. Kord jest przeznaczony do pracy w temperaturach otoczenia od −15 do +70 °C, nie może być rozwijany poniżej 0 °C bez wstępnego kondycjonowania, a temperatura 25 °C jest używana jako temperatura referencyjna dla obciążalności prądowej. Zachowanie w ogniu spełnia normę testu pionowego pojedynczego kabla GB/T 18380.12 (IEC 60332-1), co oznacza, że kord samogasnący po usunięciu źródła płomienia. Ponieważ zarówno izolacja, jak i płaszcz są wykonane z halogenowanego PVC, kord emituje dym i chlorowodór w przypadku pożaru; projekty wymagające niskiej emisji dymu i braku halogenów muszą określać wariant LSZH.
Wydajność pożarowa (RVV 5×6 mm² niestandardowy)
|
Właściwość |
Wartość / Wymaganie |
|---|---|
|
Ognioodporny |
Test pojedynczego płomienia (GB/T 18380.12) |
|
Zawartość halogenów |
Zawiera Cl (PVC), produkuje HCl |
|
Gęstość dymu |
Ciężki ciemny dym |
|
Korozyjność |
Korozyjny gaz HCl |
5. Praktyka instalacyjna i obsługa. Promienie zgięcia nie mogą być mniejsze niż 6-krotność rzeczywistej średnicy zewnętrznej — około 154 mm dla tego rozmiaru. Terminacja wymaga ściągnięcia izolacji na 20–25 mm i zawsze użycia końcówki na elastycznych żyłach klasy 5, aby zapobiec strzępieniu się drutu. Szpule przechowywane poniżej 0 °C muszą być ogrzane w pomieszczeniu przed rozwinięciem; napięcie podczas ciągnięcia powinno pozostać w granicach 450 N, a kord nigdy nie może być używany jako lina holownicza. Referencyjne 41 A wymaga redukcji obciążalności, gdy temperatura otoczenia lub wiązanie odbiega od warunków referencyjnych. Ten kord nie nadaje się do bezpośredniego zakopania, ekspozycji na promieniowanie UV na zewnątrz ani do ciągłego, powtarzalnego zginania — do takich zastosowań należy wybrać kabel opancerzony, płaszcz stabilizowany UV lub kabel do ciągłego zginania (w korytkach).
Parametry mechaniczne i instalacyjne
- Minimalny promień zgięcia: ≥ 6 × OD → ≈ 94 mm przy Ø15.6 mm
- Maks. napięcie ciągnięcia: lekkie, unikać ciągnięcia; używać dławika odciążającego
- Bezpośrednie zakopanie: NIE nadaje się
- Średnica wewnętrzna kanału: ≥ 1.5 × OD → ≥ 23 mm; używać kanału 32 mm lub 40 mm
- Mocowanie: klipsy kablowe, opaski kablowe
- Zginanie: nadaje się tylko do lekkiego zginania (6 mm² jest sztywny)
6. Typowe zastosowania serwisowe. Ten pięciożyłowy kord 6.0 mm² to ciężki, wielożyłowy przewód do głównych przyłączy przemysłowych i trójfazowych obwodów małej mocy: małe zasilania silników trójfazowych do około 7.5 kW (pompa, sprężarka, wentylator, przenośnik), główne przyłącza komercyjnych klimatyzatorów VRF i multi-split do około 10 kW, zasilania kuchenek elektrycznych i piekarników do około 9 kW, główne zasilania elektrycznych grzejników akumulacyjnych i kotłów, główne przyłącza rozdzielnic warsztatowych i garażowych do 40 A, główne zasilania paneli sterowania maszyn, kordy zasilające do ciężkich spawarek i ładowarek akumulatorów, główne zasilania komercyjnych pieców konwekcyjno-parowych i wentylacji, trójfazowe zasilanie sterujące do nawadniania rolniczego i szklarni, zasilanie główne i okablowanie sterujące ładowarek EV do 32 A, tymczasowa dystrybucja trójfazowa na scenach i wystawach do 40 A, główne zasilanie przenośników przemysłu lekkiego, główne zasilanie aparatury laboratoryjnej i stołów roboczych, oraz główne zasilania wielożyłowe w lekkim przemyśle. Zatwierdzone metody instalacji obejmują stałe okablowanie wewnątrz urządzeń, korytka kablowe i kanały wewnętrzne w suchych miejscach, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i w osłoniętych przestrzeniach.

7. Reżim testowania i zapewnienia jakości. Rutynowe testy każdej długości obejmują weryfikację rezystancji DC przewodnika (≤ 3.08 Ω/km) przy 20 °C, wytrzymałość na napięcie 2.0 kV AC / 5 min, rezystancję izolacji ≥ 0.0070 MΩ·km przy 70 °C, ciągłość przewodnika we wszystkich pięciu żyłach oraz kontrolę wymiarów obejmującą izolację ≥ 1.00 mm, płaszcz ≥ 1.50 mm i średnicę całkowitą ≈ 25.6 mm. Testy próbek i typowe obejmują wytrzymałość na rozciąganie izolacji i płaszcza PVC (≥ 10 MPa) z wydłużeniem (≥ 100 % izolacja / ≥ 125 % płaszcz), deformację cieplną PVC przy 80 °C, skurcz PVC przy 150 °C, test pionowego płomienia pojedynczego kabla, testy zginania i zginania na zimno przy −15 °C oraz test napięciowy po zginaniu. Certyfikat testu fabrycznego towarzyszy każdej szpuli.
Parametry kabla

Parametry testu kabla

Struktura przekroju kabla


Opis konstrukcji kabla

8. Normy i zgodność. Projekt i produkcja są zgodne z GB/T 5023.5 i IEC 60227-5 dla elastycznych kabli 300/500 V (60227 IEC 53). Przewodniki spełniają normę GB/T 3956 / IEC 60228 Klasa 5 — przewodnik 6.0 mm² jako 84 druty o średnicy 0.30 mm (R ≤ 3.08 Ω/km). Zachowanie w ogniu jest potwierdzone przez GB/T 18380.12. Ogólne metody testowania są zgodne z GB 5023.1 / GB 5023.3, podczas gdy oznakowanie powierzchniowe jest zgodne z GB/T 6995. Kable mogą być również dostarczane zgodnie z wymaganiami IEC, BS, DIN, UL lub VDE na życzenie. Ponieważ płaszcz PVC zawiera halogen, tunele, systemy metra, szpitale i inne zamknięte miejsca publiczne wymagają wariantu LSZH.

9. Pakowanie, przechowywanie i logistyka. Standardowa dostawa to 100 m na szpulę lub karton, z możliwością dostarczenia niestandardowych długości na życzenie. Każda szpula zawiera oznaczenie typu, napięcia, identyfikatora dostawcy, roku produkcji i kolejnego znacznika metra zgodnie z GB/T 6995. Przechowywanie powinno odbywać się w suchych, zadaszonych pomieszczeniach w temperaturze od −15 do +40 °C, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, wilgoci, olejów i ostrych przedmiotów; szpule pozostają zapieczętowane do czasu instalacji. W niskich temperaturach, szpule należy kondycjonować w pomieszczeniu do temperatury ≥ 0 °C przed rozwinięciem. Podczas transportu szpule muszą być zabezpieczone przed toczeniem i uderzeniami, a kord nigdy nie może być przeciągany po ściernym podłożu lub ostrych krawędziach.
10. Specyfikacja zakupu. Podaj "RVV 300/500 V 5×6.0" wraz z wymaganą długością lub układem szpul, kombinacją kolorów izolacji i preferencjami dotyczącymi oznakowania. Określ kolor płaszcza (standardowo czarny) i kodowanie kolorów pięciu żył (standardowo czarny, czerwony, niebieski, żółty, żółto-zielony). Zawsze żądaj certyfikatu testu fabrycznego, aby potwierdzić rzeczywistą średnicę (≈ 25.6 mm), wagę (≈ 640 kg/km) i rezystancję przewodnika (≤ 3.08 Ω/km) dla partii produkcyjnej. Tam, gdzie wymagana jest konstrukcja o niskiej emisji dymu i braku halogenów lub do ciągłego zginania, zamów odpowiednio wariant LSZH lub H05VV5-F.
11. Często zadawane pytania dotyczące branży kablowej.
- P1: Kiedy powinienem przejść z 4.0 mm² na 6.0 mm²? Przejdź na 6.0 mm², gdy obwód przenosi do około 41 A (vs 32 A dla 4.0), gdy zasilasz silniki trójfazowe do 7.5 kW, klimatyzatory VRF do 10 kW lub kuchenki 9 kW, lub gdy spadek napięcia na długich odcinkach 40–60 m staje się marginalny na 4.0 mm². Jest to standardowy przekrój dla głównych przyłączy 40 A i trójfazowych obwodów małej mocy.
- P2: Czy ten kord może zasilać silnik trójfazowy o mocy 7.5 kW? Tak — 41 A przy 230 V obsługuje około 9.4 kW jednofazowo, a w przypadku sieci trójfazowej 400 V, przewody 6.0 mm² z łatwością przenoszą silnik 7.5 kW (około 15 A na fazę). Zawsze zabezpieczaj wyłącznikiem 40 A MCB lub wyłącznikiem chroniącym silnik i potwierdź prąd rozruchowy.
- P3: Dlaczego pięć żył o przekroju 6.0 mm² zamiast czterech? Pięć żył umożliwia trzy fazy + neutralny + uziemienie dla zrównoważonych lub niezrównoważonych obciążeń trójfazowych, plus dodatkowe żyły zapasowe lub sterujące do termostatu, czujnika lub okablowania komunikacyjnego — niezbędne dla pomp ciepła VRF i połączeń urządzeń trójfazowych.
- P4: Co oznacza elastyczny przewodnik klasy 5 przy przekroju 6.0 mm²? Klasa 5 (GB/T 3956) wykorzystuje 84 cienkie druty o średnicy 0.30 mm zamiast pojedynczego, litego drutu o średnicy 2.76 mm. Dzięki temu ciężki kord jest stosunkowo elastyczny i odporny na zginanie, pomimo dużego przekroju — wymagane dla przewodów urządzeń i połączeń maszyn, które są zginane podczas instalacji lub konserwacji.
- P5: Dlaczego kord 6.0 mm² ma obciążalność około 41 A, podczas gdy kable zasilające przenoszą znacznie więcej? Przekrój bezpośrednio określa zdolność przenoszenia prądu. 6.0 mm² znajduje się blisko górnej granicy zakresu kordów elastycznych RVV 300/50 V; 10 mm² przenosi już około 57 A, a 16 mm² około 76 A. Nadmierne rozmiarowanie niepotrzebnie zwiększa koszt, średnicę i wagę miedzi.
- P6: Czy RVV można stosować na zewnątrz? Nie w standardowej formie: płaszcz PVC nie jest stabilizowany UV i ulegnie degradacji pod wpływem długotrwałego światła słonecznego. Do użytku zewnętrznego należy określić płaszcz stabilizowany UV lub kabel opancerzony. Do zakopania należy użyć kabla zasilającego opancerzonego taśmą stalową.
- P7: Jaka jest różnica między przewodnikami elastycznymi (klasa 5) a drutami (klasa 1)? Lite przewody klasy 1 (pojedynczy drut) są tanie i sztywne, nadają się do stałego okablowania ściennego. Elastyczne przewody klasy 5 (wiele cienkich drutów) łatwo się zginają i są odporne na zmęczenie spowodowane powtarzalnym ruchem — niezbędne dla przewodów urządzeń, kabli krosowych i okablowania szaf sterowniczych.
- P8: Dlaczego PVC może pracować tylko w temperaturze 70 °C, podczas gdy XLPE w 90 °C? PVC jest termoplastem, który mięknie i deformuje się w podwyższonej temperaturze; XLPE jest sieciowany w sieć termoutwardzalną, która zachowuje swój kształt do 90 °C. Dlatego RVV (PVC) jest ograniczony do 70 °C, a YJV (XLPE) do 90 °C.
- P9: Dlaczego średnica gotowego kabla różni się między producentami dla tego samego rozmiaru nominalnego? Normy określają minimalne grubości izolacji i płaszcza oraz parametry elektryczne, ale nie precyzyjną średnicę zewnętrzną. Kompresja skrętu, konstrukcja wypełnienia i tolerancja płaszcza różnią się między zakładami — opublikowane dane dla 5×6.0 skupiają się wokół 25.6 mm — dlatego rzeczywista zmierzona średnica musi być użyta przy doborze dławików i klipsów.
- P10: Które testy potwierdzają akceptację przy dostawie i przed podłączeniem zasilania? Przy dostawie należy zweryfikować certyfikat testu fabrycznego (rezystancja przewodnika ≤ 3.08 Ω/km, wytrzymałość na napięcie 2.0 kV/5 min, wymiary ≈ 25.6 mm), czytelność oznakowania płaszcza i integralność szpuli. Po instalacji należy przeprowadzić test rezystancji izolacji oraz test wytrzymałości na napięcie 2.0 kV AC / 5 min, a następnie potwierdzić prawidłowe zidentyfikowanie wszystkich pięciu żył przed podłączeniem zasilania.
- P11: Jakiej żywotności można oczekiwać? Przy instalacji i eksploatacji w ramach podanych limitów temperatury i napięcia, elastyczne kordy PVC są projektowane na okres eksploatacji około 10–15 lat w suchych warunkach wewnętrznych; ciągłe przeciążenie, powtarzające się zginanie poza minimalnym promieniem 6 × OD, ekspozycja na promieniowanie UV lub praca powyżej 70 °C znacząco skrócą ten okres życia.