Przemysłowy kabel elastyczny 5-żyłowy RVV 5x2,5mm2 miedź linkowana PVC
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
Przemysłowy kabel elastyczny 5-żyłowy
,Kabel elastyczny 5-żyłowy RVV 5x2
,5mm2
Opis produktu
Kabel do urządzeń przemysłowych RVV 5x2,5 mm², linka PVC, miedź, elastyczna
Oznaczenie i znaczenie kabla
|
Kod |
Oznaczający |
|---|---|
|
RVV |
R = elastyczny przewód miedziany (klasa 5), V = izolacja PVC, V = powłoka PVC |
|
300/500 V |
Napięcie znamionowe U₀/U = 300/500 V; Uₘ = 500 V |
|
5×2,5 mm² |
Pięć elastycznych żył, każda z żył miedzianych o przekroju 2,5 mm² |
Konstrukcja: Lekki, elastyczny przewód w osłonie z PVC, profil okrągły (5-żyłowy)
Uwaga: RVV 5×2,5 to lekki, elastyczny przewód w osłonie z PVC, zgodny z GB/T 5023.5 / IEC 60227-5. Przewodnikiem jest drobnożyłowa, elastyczna miedź klasy 5. Konfiguracja 5-rdzeniowa jest powszechnie stosowana w instalacjach 3-fazowych+N+PE, obwodach sterujących oraz w zastosowaniach wieloprzewodowych o średnim i wysokim natężeniu prądu. 5-rdzeniowy RVV ma zwykle okrągły profil. Jest to najcięższy standardowy miernik w pięciordzeniowej serii RVV 300/500 V i jest niezwykle powszechny w przenośnych urządzeniach trójfazowych, małych maszynach i przemysłowych panelach sterowania.


RVV 5×2,5 mm² — Specyfikacja kabla i dane techniczne
1. Przegląd produktu i podsumowanie ocen.RVV 5×2,5 to pięciożyłowy, elastyczny przewód w izolacji PVC, w osłonie z PVC, o parametrach znamionowych 300/500 V AC (50 Hz) i temperaturze żyły 70°C, zbudowany z pięciu jednakowych elastycznych przewodów z wyżarzonej miedzi klasy 5 o przekroju 2,5 mm² – każdy w izolacji PVC i zbiorczo pokryty drugą osłoną z PVC. Wyprodukowano i poddano testom typu zgodnie z GB/T 5023.5 (60227 IEC 53) / IEC 60227-5, z elastycznymi przewodami zgodnie z GB/T 3956. Gotowa średnica wynosi około 17,7 mm i masa nominalna około 280 kg/km (≈ 28 kg na 100 m), dostarczana na szpulach lub kartonach po 100 m. Gdy wszystkie pięć żył jest pod napięciem, przewód przenosi około 24 A w wolnym powietrzu w temperaturze 25°C (szacunki inżynieryjne) — jest to najcięższy elastyczny przewód w gamie RVV 300/50 V, przeznaczony do zasilania podrzędnego, większych przewodów urządzeń i przemysłowej dystrybucji wieloobwodowej, w której pięć przewodów jest ułożonych w jednej powłoce.
2. Konstrukcja warstwa po warstwie (od przewodnika do płaszcza).
| Warstwa | Budowa | Ściana | Średnica |
|---|---|---|---|
| Przewodnik (Cu) × 5 | Wyżarzona Cu, klasa 5 elastyczna, 50 × 0,25 mm (1+6+12+18+13) każda | — | ≈ 3,3 mm |
| Izolacja (PVC) ×5 | Mieszanka PVC, PVC/C (TI1) | 0,80 mm | ≈ 4,9 mm na rdzeń |
| Zespół rdzenia | Jeden rdzeń centralny + cztery żyły zewnętrzne z okrągłym okablowaniem; szczeliny wypełnione metodą wytłaczania | — | ≈ 14,7 mm (pochodzące) |
| Płaszcz zewnętrzny (PVC) | Mieszanka PVC, PVC/ST5, czarna lub niestandardowa | 1,50 mm | ≈ 17,7 mm (wykończony) |
3. Charakterystyka elektryczna.Każdy przewód o przekroju 2,5 mm² ma maksymalną rezystancję prądu stałego wynoszącą 7,41 Ω/km w temperaturze 20°C, wzrastającą do około 9,38 Ω/km w temperaturze pracy 70°C. Każda długość wytrzymuje rutynową kontrolę częstotliwości sieciowej 2,0 kV AC, trwającą pięć minut. Rezystancja izolacji gotowego kabla pozostaje powyżej 0,010 MΩ·km w temperaturze 70 °C, a typowe wartości obejmują pojemność na żyłę ≈ 150 nF/km i impedancję prądu przemiennego 50 Hz ≈ 7,41 Ω/km (dominuje R, reaktancja jest pomijalna przy tak małym przekroju). Przy zasilaniu wszystkich pięciu rdzeni obciążenie odniesienia wynosi około 24 A w wolnym powietrzu w temperaturze 25 °C, a spadek napięcia w pętli przy 24 A wynosi około 0,36 V na metr.
Parametry elektryczne
|
Parametr |
Wartość |
Notatka |
|---|---|---|
|
Napięcie znamionowe U₀/U |
300/500 V |
Uₘ = 500 V |
|
Napięcie probiercze AC (5 min) |
2,0 kV |
Rutyna |
|
Napięcie probiercze typu |
2,5 kV |
IEC 60227 |
|
Rezystancja DC @20°C (na rdzeń) |
≤ 7,98 Ω/km |
GB/T 3956 Klasa 5 maks., 2,5 mm² |
|
Rezystancja AC @70°C (szac.) |
≈ 10,2 Ω/km |
na rdzeń |
|
Prąd znamionowy w powietrzu (jednofazowy, 30 °C, używany 2-żyłowy) |
≈ 16 – 25 A |
na rdzeń |
|
Aktualna ocena (projekt, na rdzeń) |
≈ 20 A |
konserwatywny, zgodnie z GB/T 16895 |
|
Aktualna ocena (5 rdzeni w pakiecie, wszystkie obciążenia) |
≈ 10 – 16 A na rdzeń |
obniżone ze względu na sprzedaż pakietową |
|
Bezpośrednio pochowany |
Nie dotyczy |
przewód świetlny, nie do bezpośredniego zakopywania |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 160 °C) |
≈ 0,25 kA (250 A) |
Odniesienie 2,5 mm² |
|
Częstotliwość |
50/60 Hz AC lub DC |
— |
Wartości referencyjne: RVV 5×2,5 — typowa obciążalność prądowa 16–25 A na żyłę w zależności od wiązania, temperatury otoczenia i normy odniesienia. Dla 3-fazowego+N+PE przy 400 V, maks. obciążenie zrównoważone ≈ 13,9 kW (20 A na fazę). Spadek napięcia przy 20 A wynosi ~9,6 V/km na rdzeń (~2,4% na 100 m przy 400 V między liniami, dlatego należy ograniczyć długość przewodu do ~80 m przy 20 A na fazę).
Charakterystyka temperaturowa
- Maks. temperatura pracy przewodu: 70°C
- Maks. temperatura zwarcia (≤5 s): 160°C
- Awaryjna temperatura przeciążenia: 85°C
- Min. temperatura otoczenia instalacji: −15°C (elastyczny PVC, ograniczona możliwość zginania na zimno)
- Zakres otoczenia roboczego: -15°C do +70°C (powłoka PCV)
- Środek zmniejszający palność: ogólny PVC (bez oceny ZR, chyba że określono)
4. Reakcja termiczna i zachowanie płomienia.Izolacja PVC wytrzymuje ciągłą temperaturę przewodu wynoszącą 70°C. Przewód jest przystosowany do pracy w temperaturze od -15 do +70°C, nie można go rozwijać w temperaturze poniżej 0°C bez wstępnego kondycjonowania, a jako punkt odniesienia dla obciążalności prądowej przyjmuje się temperaturę otoczenia 25°C. Zachowanie płomienia spełnia wymagania testu pionowego pojedynczego kabla GB/T 18380.12 (IEC 60332-1), co oznacza, że przewód gaśnie samoczynnie po usunięciu źródła płomienia. Ponieważ zarówno izolacja, jak i osłona wykonane są z halogenowanego PVC, podczas pożaru przewód wydziela dym i chlorowodór; projekty o niskiej emisji dymu i bezhalogenowe muszą określać wariant LSZH.
Wydajność ogniowa (RVV)
|
Nieruchomość |
Wartość / wymaganie |
|---|---|
|
Środek zmniejszający palność |
Test pojedynczego płomienia (GB/T 18380.12), bez pęczków |
|
Zawartość halogenu |
Zawiera Cl (PVC), wytwarza HCl |
|
Gęstość dymu |
Ciężki, ciemny dym (nie niskodymowy) |
|
Korozyjność |
Żrący gaz HCl |
Do niskodymowych, bezhalogenowych → stosować warianty RVVZ (w osłonie LSZH) lub H05Z-K
W przypadku środka zmniejszającego palność → określić ZR-RVV (rzadziej)
W przypadku wyższych temperatur → użyj gumy silikonowej lub elastycznej izolacji XLPE
Do cięższych zastosowań → użyj YCW, YZW lub H07RN-F (w osłonie gumowej, 450/750 V)
5. Praktyka instalacyjna i obsługa.Zagięcia nie mogą być mniejsze niż 6-krotność rzeczywistej średnicy zewnętrznej – dla tego rozmiaru około 106 mm. Zakończenie wymaga usunięcia izolacji na odcinku 15–18 mm i zawsze użycia tulejki na elastycznych żyłach klasy 5, aby zapobiec strzępieniu się drutu. Szpule przechowywane w temperaturze poniżej 0 °C należy przed rozwinięciem ogrzać w pomieszczeniu; napięcie ciągnięcia powinno mieścić się w granicach 188 N, a liny nie wolno nigdy używać jako liny do ciągnięcia. Wartość odniesienia 24 A wymaga obniżenia wartości znamionowych, gdy temperatura otoczenia lub wiązanie odbiega od warunków odniesienia. Ten przewód nie jest przeznaczony do bezpośredniego zakopywania w ziemi, narażenia na promieniowanie UV na zewnątrz ani ciągłego, powtarzalnego zginania — do tych zadań należy wybrać odpowiednio kabel zbrojony, płaszcz odporny na promieniowanie UV lub kabel o ciągłym zginaniu (kanał nośny).
Parametry mechaniczne i instalacyjne
- Minimalny promień gięcia: ≥ 6 × OD (elastyczny przewód) → ≈ 66 mm przy Ø11,0 mm
- Maks. napięcie ciągnięcia: lekkie, unikać ciągnięcia; użyj dławika odciążającego
- Bezpośrednie zakopanie: NIE nadaje się (lekka osłona, bez zbroi)
- Średnica rury osłonowej: ≥ 1,5 × średnica zewnętrzna → ≥ 17 mm; użyj przewodu o średnicy 25 mm
- Mocowanie: zaciski kablowe, opaski kablowe; nie do tacy (przewód świetlny)
- Zginanie: odpowiednie do lekkiego zginania, a nie ciągłego zginania (użyj kabla z prowadnikiem kablowym, aby uzyskać ciągłe zginanie)
- Wysokość: bez ograniczeń
6. Typowe zastosowania serwisowe.Ten pięciożyłowy przewód o przekroju 2,5 mm² to wytrzymały wielożyłowy przewód do zasilania podrzędnego i obwodów większych urządzeń: przewody zasilające kuchenkę elektryczną i piekarnik do około 5,5 kW, obwody prysznica elektrycznego i podgrzewaczy przepływowych, małe trójfazowe połączenia silników o mocy do około 4 kW, przerwy w rozdzielnicach podsieciowych i wieloobwodowych szynach zbiorczych, spadki mocy w warsztacie i garażu zasilających wiele gniazd 16 A, połączenia międzysystemowe klimatyzatora a jednostką zewnętrzną do około 5 kW, przewody do komercyjnych urządzeń kuchennych (zmywarka, okap), małe przewody zasilające do spawarki i ładowarki akumulatorów, główne zasilanie panelu sterowania przemysłowego, przewody sterujące pompą nawadniającą w rolnictwie i szklarnią, pomocnicze okablowanie zasilania i sterowania ładowarką EV, tymczasowa dystrybucja zasilania na scenach i wystawach do 25 A oraz wieloprzewodowe źródła zasilania w małych obiektach komercyjnych. Zatwierdzone metody instalacji obejmują stałe okablowanie wewnątrz urządzeń, kanały kablowe i kanały wewnętrzne w suchych miejscach, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i w zadaszonych, osłoniętych pomieszczeniach.

7. System testowania i zapewniania jakości.Rutynowe testy na każdej długości obejmują weryfikację rezystancji przewodu DC (≤ 7,41 Ω/km) w temperaturze 20°C, wytrzymałość 2,0 kV AC / 5 min, rezystancję izolacji ≥ 0,010 MΩ·km w temperaturze 70°C, ciągłość przewodu na wszystkich pięciu żyłach oraz kontrolę wymiarową obejmującą izolację ≥ 0,80 mm, powłokę ≥ 1,50 mm i średnicę całkowitą ≈ 17,7 mm. Próbki i badania typu obejmują izolację PVC i wytrzymałość powłoki na rozciąganie (≥ 10 MPa) z wydłużeniem (≥ 100% izolacji / ≥ 125% powłoki), odkształcenie cieplne PVC w temperaturze 80°C, skurcz PVC w temperaturze 150°C, próbę płomienia pionowego jednym kablem, próbę zginania i zginania na zimno w temperaturze -15°C oraz próbę napięcia po zginaniu. Do każdej rolki dołączony jest certyfikat testu fabrycznego.
Parametry kabla

Parametry testu kabla

Struktura przekroju kabla


Opis budowy kabla

8. Standardy i zgodność.Projektowanie i produkcja podlegają normom GB/T 5023.5 i IEC 60227-5 dla elastycznych przewodów 300/500 V (60227 IEC 53). Przewody spełniają normę GB/T 3956 / IEC 60228 klasa 5 — przewód 2,5 mm² w postaci 50 przewodów o średnicy 0,25 mm (R ≤ 7,41 Ω/km). Zachowanie płomienia zostało potwierdzone w normie GB/T 18380.12. Ogólne metody badań są zgodne z GB 5023.1 / GB 5023.3, natomiast oznakowanie powierzchni jest zgodne z GB/T 6995. Na życzenie kable mogą być również dostarczone zgodnie z wymaganiami IEC, BS, DIN, UL lub VDE. Ponieważ płaszcz PVC zawiera halogen, tunele, systemy metra, szpitale i inne zamknięte przestrzenie publiczne wymagają wariantu LSZH.

9. Pakowanie, przechowywanie i logistyka.Standardowa dostawa wynosi 100 m na rolkę lub karton, przy czym na zamówienie dostępne są długości cięte na zamówienie. Na każdej szpuli znajduje się typ, napięcie, nazwa dostawcy, rok produkcji i kolejne oznaczenie licznika zgodnie z GB/T 6995. Przechowywanie powinno odbywać się w suchym, zadaszonym pomieszczeniu w temperaturze od -15 do +40°C, chronionym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, wilgocią, olejami i ostrymi przedmiotami; szpule pozostają zamknięte do czasu montażu. W niskich temperaturach przed rozwinięciem zwoje należy pozostawić w pomieszczeniu do temperatury ≥ 0°C. Podczas transportu szpule należy zabezpieczyć przed przetoczeniem i uderzeniami, a przewodu nie wolno ciągnąć po szorstkim podłożu lub ostrych krawędziach.
10. Specyfikacja Zamówienia.Podaj „RVV 300/500 V 5×2,5” wraz z wymaganą długością lub układem szpul, kombinacją kolorów izolacji i preferencjami dotyczącymi oznakowania. Określ kolor osłony (w standardzie czarny) i pięciożyłowe kodowanie kolorystyczne (w standardzie czarny, czerwony, niebieski, żółty, żółto-zielony). Zawsze żądaj certyfikatu testu fabrycznego, aby potwierdzić rzeczywistą średnicę (≈ 17,7 mm), wagę (≈ 280 kg/km) i rezystancję przewodu (≤ 7,41 Ω/km) dla partii produkcyjnej. Tam, gdzie wymagana jest niskodymowa konstrukcja bezhalogenowa lub konstrukcja o ciągłej elastyczności, należy zamówić odpowiednio wariant LSZH lub H05VV5-F.
11. Często zadawane pytania dotyczące branży kablowej.
- P1: Kiedy powinienem wybrać 2,5 mm² zamiast 1,5 mm²?Wybierz 2,5 mm², gdy obwód przenosi do około 24 A (w porównaniu z 14 A dla 1,5), podczas zasilania kuchenek, pryszniców lub większych silników lub gdy spadek napięcia na dystansie 30–50 m byłby marginalny na 1,5 mm². Jest to standardowy przekrój dla obwodów i podsieci 20 A w wielu instalacjach.
- P2: Czy ten przewód może zasilać kuchenkę elektryczną o mocy 5 kW?Tak — 24 A przy 230 V obsługuje około 5,5 kW, pokrywając większość domowych kuchenek, piekarników i podgrzewaczy przepływowych o mocy do 5 kW. Zawsze zabezpiecz wyłącznikiem różnicowoprądowym 25 A i sprawdź prąd pełnego obciążenia urządzenia oraz rozruch.
- P3: Po co używać pięciu rdzeni, skoro wiele urządzeń potrzebuje tylko napięcia, przewodu neutralnego i uziemienia?Pięć żył umożliwia utworzenie dwóch dodatkowych niezależnych obwodów w jednej osłonie — np. faza + przewód neutralny + uziemienie zasilania, plus dwa rdzenie do okablowania przełącznika, sterowania lub czujnika — co pozwala ograniczyć zapełnienie przewodów i zapewnić oddzielne prowadzenie kabli dla kombinacji kuchenki, okapu i piekarnika.
- P4: Co oznacza elastyczny przewód klasy 5 przy 2,5 mm²?Klasa 5 (GB/T 3956) wykorzystuje 50 cienkich drutów o średnicy 0,25 mm zamiast jednego litego drutu o średnicy 1,78 mm. Zapewnia to przewodowi elastyczność i wytrzymałość na zginanie pomimo znacznego przekroju poprzecznego – co jest istotne w przypadku przewodów urządzeń, które mogą zostać zgięte podczas instalacji lub serwisowania.
- P5: Dlaczego 2,5 mm² ma natężenie znamionowe około 24 A, podczas gdy kable zasilające przenoszą znacznie więcej?Przekrój bezpośrednio określa obciążalność prądową. 2,5 mm² to górna granica zakresu elastycznych przewodów RVV 300/50 V; 4,0 mm² przenosi już około 32 A, a 6,0 mm² około 41 A. Przewymiarowanie niepotrzebnie zwiększa koszt, średnicę i wagę miedzi.
- P6: Czy RVV można używać na zewnątrz?Nie w swojej standardowej formie: płaszcz z PVC nie jest odporny na promieniowanie UV i ulega degradacji pod wpływem długotrwałego światła słonecznego. Do użytku na zewnątrz należy zastosować kurtkę odporną na promienie UV lub kabel zbrojony. Do zakopania użyj kabla zasilającego opancerzonego taśmą stalową.
- P7: Jaka jest różnica między przewodami elastycznymi (klasa 5) i litymi (klasa 1)?Solidne przewody klasy 1 (pojedynczy drut) są tanie i sztywne, nadają się do okablowania w ścianie stacjonarnej. Elastyczne przewody klasy 5 (wiele cienkich drutów) łatwo się wyginają i są odporne na zmęczenie spowodowane wielokrotnym ruchem – niezbędne w przypadku przewodów urządzeń, kabli krosowych i okablowania szafy sterowniczej.
- P8: Dlaczego PVC może pracować tylko w temperaturze 70°C, podczas gdy XLPE może pracować w temperaturze 90°C?PVC to tworzywo termoplastyczne, które mięknie i odkształca się w podwyższonej temperaturze; XLPE jest usieciowany, tworząc termoutwardzalną sieć, która zachowuje swój kształt do 90°C. Z tego powodu temperatura RVV (PVC) jest ograniczona do 70°C, a YJV (XLPE) do 90°C.
- P9: Dlaczego średnica końcowa różni się w zależności od producenta dla tego samego rozmiaru nominalnego?Normy określają minimalną grubość izolacji i osłony oraz parametry elektryczne, ale nie określają dokładnej średnicy całkowitej. Zagęszczenie splotów, konstrukcja wypełniacza i tolerancja osłony różnią się w zależności od zakładu – opublikowane liczby 5×2,5 skupiają się wokół 17,7 mm – dlatego przy doborze dławików i zacisków należy stosować rzeczywistą zmierzoną średnicę.
- P10: Które testy potwierdzają dopuszczalność w momencie dostawy i przed uruchomieniem?Przy dostawie należy sprawdzić certyfikat testu fabrycznego (rezystancja przewodu ≤ 7,41 Ω/km, wytrzymałość 2,0 kV/5 min, wymiary ≈ 17,7 mm), czytelność osłony i integralność szpuli. Po instalacji należy wykonać test rezystancji izolacji plus wytrzymywanie 2,0 kV AC / 5 min, a następnie przed załączeniem zasilania sprawdzić, czy wszystkie pięć przewodów zostało prawidłowo zidentyfikowanych.
- P11: Jakiego okresu użytkowania można się spodziewać?Po zainstalowaniu i użytkowaniu w podanych granicach temperatury i napięcia, elastyczne przewody PCV są zaprojektowane na okres użytkowania około 10–15 lat w suchych warunkach wewnętrznych; trwałe przeciążenie, wielokrotne zginanie powyżej minimalnego promienia 6 × OD, narażenie na promieniowanie ultrafioletowe lub praca w temperaturze powyżej 70 ° C znacznie skracają tę żywotność.