4 çekirdek endüstriyel güç kablosu 10mm2 RVV PVC esnek ipli bakır
Ürün Özetleri
Ürün Detayları
4 Temel Endüstriyel Güç Kablosu
,Endüstriyel güç kablosu 10mm2
,4 Çekirdek Kablosu
Ürün Açıklaması
Endüstriyel Güç Kablosu 4 Damarlı 10mm² RVV PVC Esnek Bükülü Bakır 300/500V
Kablo Tanımı ve Anlamı
|
Kod |
Anlamı |
|---|---|
|
RVV |
R = Esnek bakır iletken (Sınıf 5), V = PVC yalıtım, V = PVC kılıf |
|
300/500 V |
Anma gerilimi U₀/U = 300/500 V; Uₘ = 500 V |
|
4×10 mm² |
Dört esnek damar, her biri 10 mm² bakır iletken (özel boyut) |
Yapı: Ekstra ağır PVC kılıflı esnek kablo, yuvarlak profil (4 damarlı)


RVV 4×10.0 mm² — Kablo Spesifikasyonu ve Mühendislik Verileri
1. Ürün Genel Bakışı ve Anma Özeti. RVV 4×10.0, 300/500 V AC (50 Hz) ve 70 °C iletken sıcaklığına sahip, dört adet 10.0 mm² tavlanmış bakır Sınıf 5 esnek iletken etrafında inşa edilmiş, PVC yalıtımlı ve PVC kılıflı dört damarlı esnek bir kablodur — her biri PVC yalıtımlı ve toplu olarak ikinci bir PVC dış kılıf içine alınmıştır. GB/T 5023.5 (60227 IEC 53) / IEC 60227-5'e göre üretilmiş ve tip testinden geçirilmiş, GB/T 3956'ya göre esnek iletkenlere sahiptir. Son çapı yaklaşık 18.6 mm ve nominal kütlesi yaklaşık 720 kg/km'dir (≈ 100 m makara veya karton başına 72 kg). Dört damarın tamamı enerjili olduğunda, kablo 25 °C'de serbest havada yaklaşık 57 A akım taşır (mühendislik tahmini) — 300/500 V PVC ailesinin üst sınırındaki yüksek akımlı esnek bir kablo olup, hem yüksek akım hem de esnek kurulum gerektiren alt ana bağlantılar, motor beslemeleri ve endüstriyel ara bağlantılar için tasarlanmıştır.
2. Katman Katman Yapı (İletkenden Kılıfa).
| Katman | Yapı | Duvar | Çap |
|---|---|---|---|
| İletken (Cu) × 4 | Tavlanmış Cu, Sınıf 5 esnek bükülü, her biri 126 × 0.32 mm (1+6+12+18+24+30+35) | — | ≈ 3.9 mm |
| Yalıtım (PVC) × 4 | PVC bileşiği, PVC/C (TI1) | 1.00 mm | ≈ 5.9 mm |
| Damar montajı | Kare dizilimde bükülmüş dört yalıtımlı damar; aralıklar kılıf ekstrüzyonu ile doldurulmuş | — | ≈ 15.8 mm (türetilmiş) |
| Dış kılıf (PVC) | PVC bileşiği, PVC/ST5, siyah veya özel | 1.40 mm | ≈ 18.6 mm (bitmiş) |
3. Elektriksel Özellikler. Her 10.0 mm² iletken, 20 °C'de maksimum 1.91 Ω/km DC direncine sahiptir, bu değer 70 °C çalışma noktasında yaklaşık 2.42 Ω/km'ye yükselir. Her uzunluk, beş dakika boyunca uygulanan rutin 2.0 kV AC güç frekansı dayanım testini geçer. Bitmiş kablo yalıtım direnci, 70 °C'de 0.0075 MΩ·km'nin üzerinde kalır ve tipik değerler arasında kapasitans ≈ 200 nF/km ve 50 Hz AC empedansı ≈ 1.91 Ω/km (direnç baskın) bulunur. Dört damarın tamamı enerjili olduğunda, referans yük yaklaşık 57 A'dır (25 °C'de serbest havada, mühendislik tahmini) ve 57 A'daki döngü voltaj düşüşü metre başına yaklaşık 0.22 V'tur.
Elektriksel Parametreler
|
Parametre |
Değer |
Not |
|---|---|---|
|
Anma gerilimi U₀/U |
300 / 500 V |
Uₘ = 500 V |
|
Test gerilimi AC (5 dk) |
2.0 kV |
Rutin (referans) |
|
Tip-test gerilimi |
2.5 kV |
IEC 60227 referansı |
|
DC direnci @20 °C (damar başına) |
≤ 1.91 Ω/km |
GB/T 3956 Sınıf 5 maks, 10 mm² |
|
AC direnci @70 °C (tahmini) |
≈ 2.44 Ω/km |
damar başına |
|
Havada akım taşıma kapasitesi (tek fazlı, 30 °C, 2 damar kullanılmış) |
≈ 40 – 55 A |
2 damar olarak kullanılırsa (diğer 2 yedek) |
|
Akım taşıma kapasitesi (tasarım, damar başına) |
≈ 47 A |
muhafazakar, GB/T 16895 ekstrapolasyonuna göre |
|
Akım taşıma kapasitesi (3 faz + PE, dengeli) |
≈ 32 – 47 A faz başına |
demetleme nedeniyle düşürülmüş |
|
Doğrudan gömülü |
Uygulanamaz |
hafif kablo, doğrudan gömme için değil |
|
Kısa devre akımı (1 sn, Cu, 160 °C) |
≈ 1.00 kA (1000 A) |
10 mm² referansı |
|
Frekans |
50/60 Hz AC veya DC |
— |
Referans değerler: 10 mm² esnek kablo — tipik akım taşıma kapasitesi 40–55 A. 3 faz + PE için 400 V'ta, maksimum dengeli yük ≈ 32.6 kW (faz başına 47 A). 47 A'da, voltaj düşüşü km başına yaklaşık 2.4 V/damar (≈ 100 m'de %0.6, 400 V hat-hat arası).
4. Termal Tepki ve Alev Davranışı. PVC yalıtım, 70 °C sürekli iletken sıcaklığını destekler. Kablo, −15 ila +70 °C arasındaki servis ortam sıcaklıkları için derecelendirilmiştir, ön koşullandırma olmadan 0 °C'nin altında çözülmemelidir ve akım taşıma kapasitesi için referans ortam olarak 25 °C'yi kullanır. Alev davranışı, tek kablo dikey test GB/T 18380.12'yi (IEC 60332-1) karşılar, bu da alev kaynağı kaldırıldığında kablonun kendi kendine söndüğü anlamına gelir. Hem yalıtım hem de kılıf halojenli PVC olduğundan, kablo yangında duman ve hidrojen klorür yayar; düşük dumanlı sıfır halojenli projeler için LSZH varyantı belirtilmelidir.

Sıcaklık Özellikleri
- Maks. iletken çalışma sıcaklığı: 70 °C
- Maks. kısa devre sıcaklığı (≤5 sn): 160 °C
- Acil aşırı yük sıcaklığı: 85 °C
- Min. kurulum ortam sıcaklığı: −15 °C (PVC esnek)
- Servis ortam aralığı: −15 °C ila +70 °C (PVC kılıf)
Yangın Performansı (RVV 10 mm² özel)
|
Özellik |
Değer / Gereksinim |
|---|---|
|
Alev geciktirici |
Tek alev testi (GB/T 18380.12) |
|
Halojen içeriği |
Cl (PVC) içerir, HCl üretir |
|
Duman yoğunluğu |
Yoğun koyu duman |
|
Aşındırıcılık |
Aşındırıcı HCl gazı |
5. Kurulum Uygulaması ve Elleçleme. Bükülmeler, gerçek dış çapın 6 katının altına düşmemelidir — bu boyut için yaklaşık 112 mm. Sonlandırma, 22–25 mm soyma gerektirir ve telin yıpranmasını önlemek için esnek Sınıf 5 tellerde her zaman bir yüksük kullanılmalıdır. Depolamada 0 °C'nin altındaki makaralar, çözülmeden önce içeride ısıtılmalıdır; çekme gerilimi 600 N içinde kalmalı ve kablo asla çekme halatı olarak kullanılmamalıdır. 57 A referansı, ortam sıcaklığı veya demetleme referans koşullardan saptığında düşürme gerektirir. Bu kablo doğrudan gömme, dış mekan UV maruziyeti veya sürekli tekrarlayan bükülmeler için değildir — bu görevler için zırhlı bir kablo, UV stabilize edilmiş bir kılıf veya sürekli bükülme (kanal) kablosu seçilmelidir.
Mekanik ve Kurulum Parametreleri
- Minimum bükülme yarıçapı: ≥ 6 × OD → ≈ 103 mm @ Ø17.2 mm
- Maks. çekme gerilimi: hafif, çekmeden kaçının; gerinim giderici rakor kullanın
- Doğrudan gömme: UYGUN DEĞİL
- Kanal iç çapı: ≥ 1.5 × OD → ≥ 26 mm; 32 mm veya 40 mm kanal kullanın
- Sabitleme: kablo klipsleri, kablo bağları
- Bükülme: sadece hafif bükülmeye uygun (10 mm² serttir)
6. Tipik Hizmet Uygulamaları. Bu dört damarlı kablo, 57 A sınıfı yükler için ağır hizmet tipi esnek bağlantıdır: dağıtım panoları ve yük merkezleri arasındaki alt ana bağlantılar, yaklaşık 4 kW'a kadar küçük üç fazlı motorlara besleme, endüstriyel kaynak makinesi ve akü şarj cihazı kabloları, elektrikli fırın ve büyük fırın beslemeleri, ana ve dağıtım panoları arasındaki ara bağlantılar, 12 kW'a kadar klima ve ısı pompası dış ünite beslemeleri, pompa ve fan motoru kabloları, atölye makineleri ve CNC takım tezgahı güç düşüşleri, laboratuvar ekipmanları ve test seti beslemeleri, sahne ve sergi geçici güç dağıtımı, tarımsal sera ve sulama kontrolleri, EV şarj cihazı / araba yıkama ekipmanı ara bağlantıları ve hafif endüstriyel üç fazlı güç beslemeleri. Onaylanmış kurulum yöntemleri arasında cihazların içinde sabit kablolama, kablo kanalları ve kuru yerlerde iç mekan kanalları, hem iç mekanlarda hem de kapalı korumalı alanlarda yer alır.

7. Test ve Kalite Güvence Rejimi. Her uzunluk üzerindeki rutin testler, iletken DC direnci doğrulaması (≤ 1.91 Ω/km @ 20 °C), 2.0 kV AC / 5 dk dayanım, dört damarın tamamında iletken sürekliliği ve yalıtım ≥ 1.00 mm, kılıf ≥ 1.40 mm ve toplam çap ≈ 18.6 mm'yi kapsayan boyutsal incelemeyi içerir. Numune ve tip testleri, PVC yalıtım ve kılıf çekme mukavemeti (≥ 10 MPa) ve uzama (≥ 100 % yalıtım / ≥ 125 % kılıf), 80 °C'de PVC ısı deformasyonu, 150 °C'de PVC büzülmesi, tek kablo dikey alev testi, −15 °C'de bükülme ve soğuk bükülme testleri ve bükülmeden sonra voltaj testi içerir. Her makara ile birlikte bir fabrika test sertifikası verilir.
Kablo Parametreleri

Kablo Test Parametreleri

Kablo Kesit Yapısı


Kablo Yapı Açıklaması

8. Standartlar ve Uygunluk. Tasarım ve üretim, 300/500 V esnek kablolar (60227 IEC 53) için GB/T 5023.5 ve IEC 60227-5 tarafından yönetilir. İletkenler GB/T 3956 / IEC 60228 Sınıf 5'e uygundur — 10.0 mm² iletken, 126 adet 0.32 mm telden oluşur ve R ≤ 1.91 Ω/km'dir. Alev davranışı GB/T 18380.12 ile kanıtlanmıştır. Genel test yöntemleri GB 5023.1 / GB 5023.3'ü takip ederken, yüzey işaretlemesi GB/T 6995'e uygundur. Kablolar ayrıca talep üzerine IEC, BS, DIN, UL veya VDE gereksinimlerine göre de temin edilebilir. PVC kılıf halojen içerdiği için tüneller, metro sistemleri, hastaneler ve diğer kapalı kamu alanları LSZH varyantı gerektirir.

9. Paketleme, Depolama ve Lojistik. Standart teslimat makara veya karton başına 100 m'dir, talep üzerine özel kesim uzunlukları mevcuttur. Her makara tip, voltaj, tedarikçi kimliği, üretim yılı ve GB/T 6995'e göre sıralı metre işaretlemesi taşır. Depolama, kuru, kapalı alanlarda −15 ila +40 °C arasında, doğrudan güneş ışığından, nemden, yağlardan ve keskin nesnelerden korunmuş olmalıdır; makaralar kuruluma kadar kapalı kalır. Soğuk koşullarda, çözülmeden önce makaraları içeride ≥ 0 °C'ye kadar koşullandırın. Nakliye sırasında, makaralar yuvarlanmaya ve darbelere karşı sabitlenmeli ve kablo asla aşındırıcı zemine veya keskin kenarlara sürüklenmemelidir.
10. Tedarik Spesifikasyonu. Gerekli uzunluk veya makara düzenlemesi, yalıtım renk kombinasyonu ve işaretleme tercihleri ile birlikte "RVV 300/500 V 4×10.0" ifadesini belirtin. Kılıf rengini (standart siyahtır) ve herhangi bir özel renk kodlamasını (örneğin, üç faz artı toprak için siyah/kırmızı/mavi/sarı-yeşil veya kontrol devreleri için dört farklı renk) belirtin. Üretim partisinin gerçek çapını (≈ 18.6 mm), ağırlığını (≈ 720 kg/km) ve iletken direncini doğrulamak için her zaman fabrika test sertifikasını isteyin. Düşük dumanlı sıfır halojenli veya sürekli bükülme yapısı gerektiğinde, sırasıyla LSZH veya H05VV5-F varyantını sipariş edin.
11. Kablo Endüstrisi SSS.
- S1: Neden 4×6.0 (41 A)'dan 4×10.0 (57 A)'ya geçilir? Daha büyük kesit, akım taşıma kapasitesini yaklaşık 41 A'dan 57 A'ya çıkarır ve direnci 3.08'den 1.91 Ω/km'ye düşürür — bu, alt ana bağlantılar, yaklaşık 4 kW'a kadar küçük üç fazlı motorlar ve 6.0 mm² kabloyu aşırı ısıtacak endüstriyel ekipmanlar için yeterlidir. 41 A'ya kadar olan yükler için 6.0 mm²'de kalın; alt ana ve motor devreleri için bir sonraki boyut 10.0 mm²'dir.
- S2: Sınıf 5 esnek iletken ne anlama gelir? Sınıf 5 (GB/T 3956), kabloya esnekliğini ve bükülme dayanımını veren birçok ince telden (10.0 mm²'de 126 × 0.32 mm) oluşur. Sınıf 2 (YJV gibi güç kablolarında kullanılır) daha az sayıda kalın tel kullanır ve çok daha serttir — sipariş verirken asla karıştırmayın.
- S3: 4×10.0 kablo doğrudan üç fazlı bir motoru çalıştırabilir mi? Evet, yaklaşık 4 kW'a kadar olan küçük motorlar için 57 A'da. Daha büyük motorlar, başlatıcıyla koordine edilmiş kısa devre ve aşırı yük korumasına sahip motor sınıfı kablo (YJV) gerektirir. Kabloyu her zaman tam yük akımına artı bir güvenlik marjına göre boyutlandırın.
- S4: Neden 10.0 mm² yaklaşık 57 A olarak derecelendirilirken güç kabloları çok daha fazlasını taşır? Kesit, doğrudan akım taşıma kapasitesini belirler. 10.0 mm² hala hafif hizmet tipi esnek bir kablo kesitidir; 16.0 mm² zaten yaklaşık 76 A ve 25.0 mm² yaklaşık 101 A taşır. Aşırı boyutlandırma gereksiz yere maliyeti, çapı ve bakır ağırlığını artırır.
- S5: RVV dışarıda kullanılabilir mi? Standart formunda değil: PVC kılıf UV stabilize edilmemiştir ve uzun süreli güneş ışığı altında bozulacaktır. Dış mekan kullanımı için UV stabilize edilmiş bir kılıf veya zırhlı bir kablo belirtin. Gömme için çelik bantlı zırhlı bir güç kablosu kullanın.
- S6: Bir motor veya alt ana devre için iletken kesiti nasıl seçilir? Seçim (a) düşürmeden sonra tam yük akımı, (b) izin verilen voltaj düşüşü (cihaz kabloları için tipik olarak ≤ %5) ve (c) yukarı akımdaki sigorta veya devre kesici ile koordinasyona göre yapılır. 10.0 mm² kablo yaklaşık 57 A'ya kadar destekler; 57 A üzerindeki alt ana devreler 16.0 mm² gerektirir.
- S7: Bakır veya kalaylı bakır iletken? Tavlanmış çıplak bakır (bu RVV), sabit cihaz kabloları için standarttır ve en düşük direnci sağlar. Kalaylı bakır, iletkenin neme maruz kalabileceği veya lehim sonlandırmasının kullanıldığı yerlerde tercih edilir, çünkü oksidasyona karşı dirençlidir.
- S8: Neden PVC sadece 70 °C'de çalışabilirken XLPE 90 °C'de çalışır? PVC, yüksek sıcaklıkta yumuşayan ve deforme olan bir termoplastiktir; XLPE, 90 °C'ye kadar şeklini koruyan bir termoset ağa çapraz bağlanmıştır. Bu nedenle RVV (PVC) 70 °C ile sınırlı iken YJV (XLPE) 90 °C ile sınırlıdır.
- S9: Aynı nominal boyut için üreticiler arasında bitmiş çap neden farklılık gösterir? Standartlar minimum yalıtım ve kılıf kalınlıklarını ve elektriksel performansı belirler, ancak kesin bir toplam çapı belirlemez. Tel dizilim sıkıştırması, dolgu tasarımı ve kılıf toleransı tesisler arasında farklılık gösterir — yayınlanan 4×10.0 rakamları 18.6 mm civarında kümelenir — bu nedenle rakor ve klips boyutlandırılırken gerçek ölçülen çap kullanılmalıdır.
- S10: Teslimatta ve enerjilendirmeden önce kabul edilebilirliği hangi testler doğrular? Teslimatta, fabrika test sertifikasını (direnç ≤ 1.91 Ω/km, 2.0 kV/5 dk dayanım, boyutlar ≈ 18.6 mm), kılıf okunabilirliğini ve makara bütünlüğünü doğrulayın. Kurulumdan sonra, bir yalıtım direnci testi ve 2.0 kV AC / 5 dk dayanım testini tamamlayın, ardından enerjilendirmeden önce tüm dört iletkenin doğru şekilde tanımlandığını onaylayın.
- S11: Ne kadar hizmet ömrü beklenebilir? Belirtilen sıcaklık ve voltaj sınırları içinde kurulup çalıştırıldığında, PVC esnek kablolar kuru iç mekan koşullarında yaklaşık 10–15 yıllık bir hizmet ömrü için tasarlanmıştır; sürekli aşırı yük, minimum 6 × OD bükülme yarıçapının ötesinde tekrarlanan bükülme, ultraviyole maruziyeti veya 70 °C'nin üzerinde çalışma bu ömrü önemli ölçüde kısaltacaktır.