Καλώδιο τροφοδοσίας βιομηχανικής χρήσης 4 πυρήνων 10mm2 RVV PVC εύκαμπτο πλεγμένο χαλκό
Σύνοψη του προϊόντος
Λεπτομέρειες προϊόντος
Καλώδιο τροφοδοσίας βιομηχανικής χρήσης 4 πυρήνων
,Καλώδιο τροφοδοσίας βιομηχανικής χρήσης 10mm2
,Καλώδιο 4 πυρήνων πλεγμένο
Περιγραφή προϊόντος
Βιομηχανικό καλώδιο ηλεκτρικής ενέργειας 4 πυρήνες 10mm2 RVV PVC ευέλικτο νήμα χαλκού 300/500V
Ονομασία καλωδίου & Σημασία
|
Κωδικός |
Σημασία |
|---|---|
|
RVV |
R = Ευέλικτος αγωγός χαλκού (κλάση 5), V = μόνωση PVC, V = κάλυψη PVC |
|
300/500 V |
Η ονομαστική τάση U0/U = 300/500 V, Um = 500 V |
|
4 × 10 mm2 |
Τέσσερις εύκαμπτοι πυρήνες, κάθε ένας από 10 mm2 αγωγούς χαλκού (μέγεθος προσαρμοσμένο) |
Κατασκευή: Υπερβαρύ πλαστικό καλώδιο με επικάλυψη από PVC, στρογγυλό προφίλ (4 πυρήνες)


RVV 4 × 10,0 mm2 ∆ενοδιαγραφές καλωδίων και τεχνικά δεδομένα
1Σύνοψη και αξιολόγηση του προϊόντοςΤο RVV 4×10.0 είναι ένα τετραπυρηνικό ευέλικτο καλώδιο PVC με απομονωμένο PVC, που έχει ονομαστική θερμοκρασία 300/500 V AC (50 Hz) και θερμοκρασία 70 °C, κατασκευασμένο γύρω από τέσσερις 10.0 mm2 εύκαμπτοι αγωγοί γυαλισμένου χαλκού κλάσης 5 ̇ κάθε ένας απομονωμένος από PVC και ενωμένοι σε δεύτερη επικάλυψη από PVC. Κατασκευάζεται και δοκιμάζεται σύμφωνα με τις απαιτήσεις GB/T 5023.5 (60227 IEC 53) / IEC 60227-5, με ευέλικτους αγωγούς ανά GB/T 3956. Η τελική διάμετρος είναι περίπου 18.6 mm και ονομαστική μάζα περίπου 720 kg/km (≈ 72 kg ανά 100 m)Με τους τέσσερις πυρήνες ενεργοποιημένους,το καλώδιο μεταφέρει περίπου 57 A στον ελεύθερο αέρα σε θερμοκρασία 25 °C (τεχνική εκτίμηση) ∙ ένα εύκαμπτο καλώδιο υψηλού ρεύματος στο άνω όριο της οικογένειας 300/500 V PVC, που προορίζονται για υπο-κυβερνητικές συνδέσεις, αγωγούς κινητήρων και βιομηχανικές διασυνδέσεις που απαιτούν τόσο υψηλό ρεύμα όσο και ευέλικτη εγκατάσταση.
2. Κατασκευή στρώμα-σε-στρώμα (οδηγός προς το μανδύα).
| Σχήμα | Κατασκευή | Τείχος | Διάμετρος |
|---|---|---|---|
| Διοδηγός (Cu) × 4 | Ελαστικές ράβδοι Cu, κλάσης 5, 126 × 0,32 mm (1+6+12+18+24+30+35) το καθένα | Επικεφαλής | ≈ 3,9 mm |
| Μόνωση (PVC) × 4 | Συνδυασμός PVC, PVC/C (TI1) | 10,00 mm | ≈ 5,9 mm |
| Συγκρότηση πυρήνα | Τέσσερις απομονωμένοι πυρήνες με καλώδια σε τετράγωνη διάταξη· κενά γεμάτα με εκτόξευση περιστροφής | Επικεφαλής | ≈ 15,8 mm (από την οποία προέρχεται) |
| Εξωτερική κάλυψη (PVC) | Συνδυασμός PVC, PVC/ST5, μαύρο ή προσαρμοσμένο | 1.40 mm | ≈ 18,6 mm (τελειωμένο) |
3Ηλεκτρικά χαρακτηριστικά.Κάθε αγωγός 10,0 mm2 διατηρείται σε μέγιστη αντίσταση συνεχούς ρεύματος 1,91 Ω/km σε θερμοκρασία 20 °C, αυξάνοντας σε περίπου 2,42 Ω/km στο σημείο λειτουργίας 70 °C. Κάθε μήκος επιβιώνει τη ρουτίνα 2.Δοκιμασία ισχύος-συχνότητας εναλλασσόμενης ισχύος 0 kV για πέντε λεπτάΗ αντίσταση μόνωσης των τελικών καλωδίων παραμένει πάνω από 0,0075 MΩ·km σε θερμοκρασία 70 °C, και τα τυπικά στοιχεία περιλαμβάνουν χωρητικότητα ≈ 200 nF/km και αντίσταση 50 Hz AC ≈ 1,91 Ω/km (κυρίαρχη αντίσταση).Με όλους τους τέσσερις πυρήνες ενεργοποιημένουςΗ πίεση αναφοράς είναι περίπου 57 A στον ελεύθερο αέρα σε 25 °C (τεχνική εκτίμηση) και η πτώση τάσης κυκλώματος σε 57 A είναι περίπου 0,22 V ανά μέτρο.
Ηλεκτρικές παραμέτρους
|
Παράμετρος |
Αξία |
Σημείωση |
|---|---|---|
|
Ονομαστική τάση U0/U |
300 / 500 V |
Εμ = 500 V |
|
Δοκιμαστική τάση AC (5 λεπτά) |
20,0 kV |
Συνήθως (αναφορά) |
|
Τύπο τάσης δοκιμής |
2.5 kV |
Αναφορά IEC 60227 |
|
Αντίσταση συνεχούς ρεύματος @ 20 °C (ανά πυρήνα) |
≤ 1,91 Ω/km |
GB/T 3956 Τάξη 5 μέγιστο, 10 mm2 |
|
Αντίσταση εναλλασσόμενου ρεύματος @ 70 °C (στ.) |
≈ 2,44 Ω/km |
ανά πυρήνα |
|
Διορισμένο ρεύμα στον αέρα (μονοφάση, 30 °C, χρησιμοποιείται 2 πυρήνες) |
≈ 40 55 Α |
εάν χρησιμοποιείται ως 2-πυρήνας (άλλα 2 εφεδρικά) |
|
Διορισμός ρεύματος (σχεδιασμός, ανά πυρήνα) |
≈ 47 A |
συντηρητική, ανά έκταση GB/T 16895 |
|
Διορισμός ρεύματος (3 φάσεις + PE, ισορροπημένο) |
≈ 32 47 A ανά φάση |
εκκρεμεί λόγω ομαδοποίησης |
|
Απευθείας θαμμένος |
Δεν ισχύει |
Ελαφρύ καλώδιο, όχι για άμεση ταφή |
|
Σύνδρομο βραχυκυκλώματος (1 δευτερόλεπτο, Cu, 160 °C) |
≈ 1,00 kA (1000 A) |
10 mm2 αναφοράς |
|
Συχνότητα |
50/60 Hz AC ή DC |
Επικεφαλής |
Αξίες αναφοράς: 10 mm2 εύκαμπτο καλώδιο ∙ τυπική χωρητικότητα ρεύματος 40 ∙ 55 A. Για 3-φάση + PE σε 400 V, μέγιστο ισορροπημένο φορτίο ≈ 32,6 kW (47 A ανά φάση). Σε 47 A, πτώση τάσης ≈ 2.4 V/km ανά πυρήνα (≈00,6% ανά 100 m σε 400 V γραμμή προς γραμμή).
4Θερμική αντίδραση και συμπεριφορά της φλόγας.Η μόνωση από PVC διατηρεί συνεχή θερμοκρασία αγωγού 70 °C. Το καλώδιο είναι κατάλληλο για περιβάλλον λειτουργίας μεταξύ -15 και +70 °C, δεν πρέπει να ξετυλίγεται κάτω από 0 °C χωρίς προετοιμασία,και χρησιμοποιεί 25 °C ως περιβάλλον αναφοράς για την απάθειαΗ συμπεριφορά της φλόγας ανταποκρίνεται στην κάθετη δοκιμή GB/T 18380.12 (IEC 60332-1) με ένα μόνο καλώδιο, πράγμα που σημαίνει ότι το καλώδιο αυτοσβήνει όταν αφαιρείται η πηγή φλόγας.Επειδή τόσο η μόνωση όσο και η κάλυψη είναι αλογενωμένο PVC, το καλώδιο εκπέμπει καπνό και χλωριούχο υδρογόνο σε μια φωτιά.

Χαρακτηριστικά θερμοκρασίας
- Μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας του αγωγού: 70 °C
- Μέγιστη θερμοκρασία βραχυκυκλώματος (≤ 5 s): 160 °C
- Θερμοκρασία υπερφόρτωσης έκτακτης ανάγκης: 85 °C
- Ελάχιστη θερμοκρασία περιβάλλοντος εγκατάστασης: -15 °C (ελαστικό PVC)
- Περιοχή περιβάλλοντος λειτουργίας: -15 °C έως +70 °C (φωτογραφία από PVC)
Επιδόσεις πυρός (RVV 10 mm2 custom)
|
Ιδιοκτησία |
Αξία / Απαιτήματα |
|---|---|
|
Αντιφλεγμονώδη |
Δοκιμή με μία φλόγα (GB/T 18380.12) |
|
Περιεκτικότητα σε αλογένια |
Περιέχει Cl (PVC), παράγει HCl |
|
Πυκνότητα καπνού |
Βαρύς σκούρος καπνός |
|
Διαβρωτικότητα |
Διαβρωτικό αέριο HCl |
5- Εφαρμογή εγκατάστασης και χειρισμού.Οι καμπύλες δεν πρέπει να πέφτουν κάτω από το 6πλάσιο της πραγματικής εξωτερικής διάμετρου, περίπου 112 mm για αυτό το μέγεθος.Η λήξη απαιτεί την απομάκρυνση 22 ̇ 25 mm και πάντα τη χρήση σιδηροτροχιάς στις ευέλικτες ράβδους κλάσης 5 για την πρόληψη της φθοράς του καλωδίουΟι τροχοί που διατηρούνται κάτω από 0 °C στην αποθήκευση πρέπει να θερμαίνονται στο εσωτερικό πριν από το ξετυλίξιμο· η έλξη έλξης πρέπει να παραμένει εντός των 600 N και το καλώδιο δεν πρέπει ποτέ να χρησιμοποιείται ως σχοινί έλξης.Η αναφορά 57 Α απαιτεί υποβάθμιση κάθε φορά που η θερμοκρασία περιβάλλοντος ή η δέσμευση αποκλίνουν από τις συνθήκες αναφοράς.Αυτό το καλώδιο δεν είναι για άμεση ταφή, εξωτερική έκθεση σε υπεριώδη ακτινοβολία ή συνεχή επαναλαμβανόμενη κάμψη για τα καθήκοντα αυτά επιλέξτε ένα θωρακισμένο καλώδιο,ένα κάλυμμα σταθεροποιημένο με υπεριώδη ακτινοβολία ή καλώδιο συνεχούς ευελιξίας (trunking), αντίστοιχα.
Μηχανικές και εγκαταστατικές παραμέτρους
- Ελάχιστη ακτίνα κάμψης: ≥ 6 × OD → ≈ 103 mm σε Ø17.2 mm
- Μέγιστη πίεση τράβηξης: ελαφριά, αποφύγετε την πίεση· χρησιμοποιήστε αδένα ανακούφισης της πίεσης
- Άμεση ταφή: ΔΕΝ είναι κατάλληλη
- Δορυφορικό αναγνωριστικό: ≥ 1,5 × OD → ≥ 26 mm· χρησιμοποιήστε αγωγό 32 mm ή 40 mm
- Εγκατάσταση: συσσωρευτές καλωδίων, δεσμοί καλωδίων
- Δυνατότητα κάμψης: κατάλληλη μόνο για ελαφριά κάμψη (10 mm2 είναι άκαμπτα)
6Τυπικές εφαρμογές υπηρεσιών.Αυτό το τετραπυρηνικό καλώδιο είναι η ευέλικτη σύνδεση βαρέος φόρτωσης για 57 φορτία κατηγορίας Α: υπο-κυριότερες συνδέσεις μεταξύ των πινάκων διανομής και των κέντρων φόρτωσης, τροφοδοσία μικρών τρισδιάστατων κινητήρων έως περίπου 4 kW,Εταιρικές μηχανές συγκόλλησης και καλώδια φορτιστών μπαταριών, ηλεκτρικές εγκαταστάσεις καυστήρων και μεγάλων καυστήρων, διασύνδεση μεταξύ κυριότερων και διανεμητικών πινάκων, τροφοδοσία εξωτερικών μονάδων κλιματισμού και αντλίας θερμότητας έως 12 kW, αγωγούς κινητήρων αντλίας και ανεμιστήρα,Μηχανήματα εργαστηρίου και μηχανήματα-εργαλεία CNC, εργαστηριακός εξοπλισμός και προμήθειες δοκιμαστικών συστημάτων, προσωρινή διανομή ηλεκτρικής ενέργειας για σκηνές και εκθέσεις, γεωργικά θερμοκηπίων και συστήματα ελέγχου άρδευσης, διασυνδέσεις φορτιστή ηλεκτρικών οχημάτων / εξοπλισμού πλύσης αυτοκινήτων,και ελαφριά βιομηχανικά τριστάγοντα τροφοδοτικάΟι εγκεκριμένες μέθοδοι εγκατάστασης περιλαμβάνουν σταθερή καλωδίωση στο εσωτερικό των συσκευών, καλωδιακή αλυσίδα και εσωτερικούς αγωγούς σε ξηρούς χώρους, τόσο σε εσωτερικούς χώρους όσο και σε καλυμμένους προστατευμένους χώρους.

7- Τεστ και καθεστώς διασφάλισης ποιότητας.Οι δοκιμές ρουτίνας σε κάθε μήκος περιλαμβάνουν την επαλήθευση της αντίστασης συνεχούς ρεύματος του αγωγού (≤ 1,91 Ω/χλμ σε θερμοκρασία 20 °C), την αντοχή 2,0 kV AC / 5 min, τη συνέχεια του αγωγού σε όλους τους τέσσερις πυρήνες,και διαμετρική επιθεώρηση που καλύπτει μόνωση ≥ 1.00 mm, περιστροφή ≥ 1,40 mm και συνολική διάμετρος ≈ 18,6 mm. Οι δοκιμές δείγματος και τύπου περιλαμβάνουν μόνωση από PVC και αντοχή στην ένωση (≥ 10 MPa) με επιμήκυνση (≥ 100% μόνωση / ≥ 125 % περιστροφή),Η θερμική παραμόρφωση του PVC σε 80 °C, συρρίκνωση PVC σε θερμοκρασία 150 °C, δοκιμή κάθετης φλόγας με ένα μόνο καλώδιο, δοκιμές κάμψης και ψυχρής κάμψης σε θερμοκρασία -15 °C και δοκιμή τάσης μετά την κάμψη.
Παράμετροι καλωδίου

Παράμετροι δοκιμής καλωδίων

Δομή διατομής καλωδίου


Περιγραφή κατασκευής καλωδίου

8- Πρότυπα και συμμόρφωση.Ο σχεδιασμός και η παραγωγή διέπονται από τα πρότυπα GB/T 5023.5 και IEC 60227-5 για εύκαμπτα καλώδια 300/500 V (60227 IEC 53).0 mm2 αγωγός ως 126 καλώδια από 0.32 mm με R ≤ 1,91 Ω/km. Η συμπεριφορά της φλόγας αποδεικνύεται από την GB/T 18380.12Οι γενικές μεθόδους δοκιμής ακολουθούν τις GB 5023.1 / GB 5023.3Τα καλώδια μπορούν επίσης να προμηθευτούνται σύμφωνα με τις απαιτήσεις IEC, BS, DIN, UL ή VDE κατόπιν αιτήματος.Τα νοσοκομεία και άλλοι περιορισμένοι δημόσιοι χώροι απαιτούν μια παραλλαγή LSZH.

9Συσκευασία, Αποθήκευση και Λογιστική.Η τυποποιημένη παράδοση είναι 100 m ανά τροχό ή κιβώτιο, με προσαρμοσμένα μήκη κοπής διαθέσιμα κατόπιν αιτήματος.έτος παραγωγής και ακολουθητική σήμανση μετρών ανά GB/T 6995Η αποθήκευση πρέπει να γίνεται σε στεγνό, καλυμμένο χώρο με θερμοκρασία -15 έως +40 °C, προστατευμένο από το άμεσο ηλιακό φως, την υγρασία, τα έλαια και τα κοφτερά αντικείμενα.κατάσταση των τροχών σε εσωτερικούς χώρους σε θερμοκρασία ≥ 0 °C πριν από την αποσύνδεσηΚατά τη διάρκεια της μεταφοράς, οι ρόλοι πρέπει να είναι ασφαλισμένοι κατά του κυλίσματος και της πρόσκρουσης, και το καλώδιο δεν πρέπει ποτέ να σέρνεται πάνω από ακαθαρτικό έδαφος ή από κοφτερές άκρες.
10Προδιαγραφές προμηθειών.Αναφέρετε "RVV 300/500 V 4×10.0" μαζί με το απαιτούμενο μήκος ή τη διάταξη τροχιάς, το συνδυασμό χρωμάτων μόνωσης και τις προτιμήσεις σήμανσης.Να προσδιοριστεί το χρώμα του περιβλήματος (μαύρο είναι το πρότυπο) και κάθε ειδική κωδικοποίηση χρώματος (e).γ. μαύρο/κόκκινο/μπλε/κίτρινο-πράσινο για τα τρισδιάστατα συν γή, ή τέσσερα διαφορετικά χρώματα για τα κυκλώματα ελέγχου).βάρος (≈ 720 kg/km) και αντίσταση του αγωγού για τη σειρά παραγωγήςΣε περίπτωση που απαιτείται κατασκευή μηδενικού αλογονίου ή συνεχούς ευελιξίας με χαμηλή ποσότητα καπνού, παραγγέλνετε τη διαφορά LSZH ή H05VV5-F αντίστοιχα.
11Ενημερωτικά ερωτήματα για την καλωδιακή βιομηχανία.
- Ε1: Γιατί να προχωρήσουμε από 4×6.0 (41 A) σε 4×10.0 (57 A);Η μεγαλύτερη εγκάρσια τομή αυξάνει την ακτινοβολία από περίπου 41 A σε 57 A και μειώνει την αντίσταση από 3,08 σε 1,91 Ω/km, αρκετά για υπο-κυβερνητικές συνδέσεις,Μικροί τρισδιάστατοι κινητήρες έως 4 kW και βιομηχανικός εξοπλισμός που θα υπερθερμαίνονταν σε 6Μείνετε με 6,0 mm2 για φορτία έως 41 A. 10,0 mm2 είναι το επόμενο μέγεθος για υπο-κυκλώματα και κινητήρες.
- Ε2: Τι σημαίνει ευέλικτος αγωγός κλάσης 5;Η τάξη 5 (GB/T 3956) είναι κατασκευασμένη από πολλά λεπτά καλώδια (126 × 0,32 mm σε 10,0 mm2), δίνοντας στο καλώδιο την ευελιξία και την αντοχή του στην κάμψη.Τάξη 2 (χρησιμοποιείται σε καλώδια ηλεκτρικής ενέργειας όπως YJV) χρησιμοποιεί λιγότερα παχύτερα καλώδια και είναι πολύ πιο άκαμπτο ̇ ποτέ μην τα ανακατεύετε κατά την παραγγελία.
- Ε3: Μπορεί ένα καλώδιο 4×10.0 να τροφοδοτεί άμεσα έναν τρι-φασικό κινητήρα;Ναι, για μικρούς κινητήρες έως περίπου 4 kW σε 57 A. Οι μεγαλύτεροι κινητήρες απαιτούν καλώδιο με κινητήρα (YJV) με προστασία από βραχυκύκλωμα και υπερφόρτωση συντονισμένο με τον εκκινητή.Πάντα το μέγεθος του καλωδίου για το πλήρες φορτίο ρεύμα συν ένα περιθώριο ασφάλειας.
- Ε4: Γιατί το 10,0 mm2 έχει ονομαστική ισχύ περίπου 57 A ενώ τα καλώδια ηλεκτρικής ενέργειας φέρουν πολύ περισσότερο;Η διατομή καθορίζει άμεσα την ικανότητα μεταφοράς ρεύματος. 10,0 mm2 είναι ακόμα μια ελαφριά ευέλικτη διατομή καλωδίου. 16,0 mm2 μεταφέρει ήδη περίπου 76 A και 25,0 mm2 περίπου 101 A.Η υπερμεγέθυνση αυξάνει περιττά το κόστος, διάμετρος και βάρος χαλκού.
- Ε5: Μπορεί το RVV να χρησιμοποιηθεί σε εξωτερικούς χώρους;Όχι στην τυποποιημένη μορφή του: το μανδύα PVC δεν σταθεροποιείται από την υπεριώδη ακτινοβολία και θα αποσυντίθεται υπό παρατεταμένη ηλιακή ακτινοβολία.Χρησιμοποιήστε ένα θωρακισμένο καλώδιο ισχύος από χάλυβα.
- Ε6: Πώς επιλέγεται η διατομή του αγωγού για ένα κινητήρα ή υποκυκλώμα;Η επιλογή ακολουθεί (α) το ρεύμα πλήρους φορτίου μετά την υποβάθμιση, (β) την επιτρεπόμενη πτώση τάσης (συνήθως ≤ 5% για τους αγωγούς συσκευής) και (γ) τον συντονισμό με την προγενέστερη ασφάλεια ή τον διακόπτη.0 mm2 υποστήριξη καλωδίου έως περίπου 57 AΓια τα υποκυκλώματα άνω των 57 A απαιτούνται 16,0 mm2.
- Ε7: Χάλκινος ή κονσερβοποιημένος χάλκινος αγωγός;Ο γυμνός αναψυγμένος χαλκός (αυτός ο RVV) είναι το πρότυπο για σταθερούς αγωγούς συσκευών και παρέχει τη χαμηλότερη αντίσταση.Προτιμάται το κονιοποιημένο χαλκό όταν ο αγωγός μπορεί να εκτεθεί σε υγρασία ή όταν χρησιμοποιείται τερματισμός συγκόλλησης, επειδή αντιστέκεται στην οξείδωση.
- Ε8: Γιατί το PVC λειτουργεί μόνο στους 70 °C ενώ το XLPE λειτουργεί στους 90 °C;Το PVC είναι ένα θερμοπλαστικό που μαλακώνει και παραμορφώνεται σε υψηλές θερμοκρασίες· το XLPE είναι αλληλένδετο σε ένα θερμοστεγές δίκτυο που διατηρεί το σχήμα του έως και στους 90 °C.Για το λόγο αυτό, το RVV (PVC) περιορίζεται στους 70 °C και το YJV (XLPE) στους 90 °C..
- Ε9: Γιατί η τελική διάμετρος ποικίλλει μεταξύ των κατασκευαστών για το ίδιο ονομαστικό μέγεθος;Τα πρότυπα καθορίζουν το ελάχιστο πάχος μόνωσης και της επιφάνειας, αλλά όχι μια ακριβή συνολική διάμετρος.Το σχεδιασμό του γεμιστήρα και η ανοχή του περιβλήματος διαφέρουν μεταξύ των φυτώνΟι αριθμοί.0 συγκεντρώνονται γύρω στα 18,6 mm, οπότε η πραγματική μετρούμενη διάμετρος πρέπει να χρησιμοποιείται κατά τη μέτρηση των αδένων και των κλιπ.
- Ε10: Ποιες δοκιμές επιβεβαιώνουν την αποδοχή κατά την παράδοση και πριν από την ενεργοποίηση;Κατά την παράδοση, πρέπει να επαληθεύεται το πιστοποιητικό εργοστασιακής δοκιμής (αντίσταση ≤ 1,91 Ω/km, αντίσταση 2,0 kV/5 min, διαστάσεις ≈ 18,6 mm), η ευανάγνωστη διάγνωση του μανδύα και η ακεραιότητα του κυλίνδρου.να ολοκληρώσει μια δοκιμή αντοχής στην μόνωση συν 2.0 kV AC / 5 min αντέχουν, και στη συνέχεια επιβεβαιώνουν ότι όλοι οι τέσσερις αγωγοί που εντοπίστηκαν είναι ορθοί πριν από την ενεργοποίηση.
- Ε11: Ποια διάρκεια ζωής μπορεί να αναμένεται;Όταν τοποθετούνται και λειτουργούν εντός των καθορισμένων ορίων θερμοκρασίας και τάσης, τα εύκαμπτα καλώδια PVC είναι σχεδιασμένα για διάρκεια ζωής περίπου 10-15 ετών σε ξηρές εσωτερικές συνθήκες.επανειλημμένη κάμψη πέραν της ελάχιστης ακτίνας 6 × OD, η έκθεση σε υπεριώδη ακτίνες ή η λειτουργία άνω των 70 °C θα μειώσουν σημαντικά τη διάρκεια ζωής.