4 هسته کابل برق صنعتی 10mm2 RVV PVC انعطاف پذیر مس
خلاصه محصول
جزئیات محصول
4 کابل برق صنعتی هسته ای
,کابل برق صنعتی 10mm2
,4 کابل هسته ای
توضیحات محصول
کابل برق صنعتی 4 هسته 10 میلی متر مربع RVV PVC انعطاف پذیر مس رشته ای 300/500 ولت
تعیین و معنی کابل
|
کد |
معنی |
|---|---|
|
RVV |
R = هادی مسی انعطاف پذیر (کلاس 5)، V = عایق PVC، V = غلاف PVC |
|
300/500 ولت |
ولتاژ نامی U₀/U = 300/500 ولت؛ Uₘ = 500 ولت |
|
4×10 میلی متر مربع |
چهار هسته انعطاف پذیر، هر کدام هادی مسی 10 میلی متر مربع (اندازه سفارشی) |
ساخت و ساز: سیم انعطاف پذیر با غلاف PVC فوق سنگین، پروفیل گرد (4 هسته)


RVV 4×10.0 میلی متر مربع — مشخصات کابل و داده های مهندسی
1. نمای کلی محصول و خلاصه رتبه بندی. RVV 4×10.0 یک سیم انعطاف پذیر 4 هسته ای با عایق PVC و غلاف PVC با ولتاژ نامی 300/500 ولت AC (50 هرتز) و دمای هادی 70 درجه سانتیگراد است که بر روی چهار هادی انعطاف پذیر مسی آنیل شده کلاس 5 با اندازه 10.0 میلی متر مربع ساخته شده است — هر کدام با عایق PVC و به طور جمعی در یک غلاف دوم PVC پوشانده شده اند. مطابق با GB/T 5023.5 (60227 IEC 53) / IEC 60227-5 ساخته و تست شده است، با هادی های انعطاف پذیر مطابق با GB/T 3956. قطر نهایی حدود 18.6 میلی متر و جرم اسمی حدود 720 کیلوگرم بر کیلومتر (تقریباً 72 کیلوگرم در هر 100 متر) است که بر روی قرقره ها یا کارتن های 100 متری عرضه می شود. با فعال بودن هر چهار هسته، سیم در هوای آزاد در دمای 25 درجه سانتیگراد حدود 57 آمپر را حمل می کند (تخمین مهندسی) — یک سیم انعطاف پذیر با جریان بالا در حد بالای خانواده PVC 300/500 ولت، که برای اتصالات فرعی، سیم های موتور و اتصالات صنعتی که نیاز به جریان بالا و نصب انعطاف پذیر دارند، در نظر گرفته شده است.
2. ساختار لایه به لایه (از هادی تا غلاف).
| لایه | ساخت و ساز | دیواره | قطر |
|---|---|---|---|
| هادی (مس) × 4 | مس آنیل شده، رشته ای انعطاف پذیر کلاس 5، 126 × 0.32 میلی متر (1+6+12+18+24+30+35) هر کدام | — | تقریباً 3.9 میلی متر |
| عایق (PVC) × 4 | ترکیب PVC، PVC/C (TI1) | 1.00 میلی متر | تقریباً 5.9 میلی متر |
| مونتاژ هسته | چهار هسته عایق بندی شده که به صورت مربعی کابل شده اند؛ فضاهای خالی با اکستروژن غلاف پر شده اند | — | تقریباً 15.8 میلی متر (مشتق شده) |
| غلاف بیرونی (PVC) | ترکیب PVC، PVC/ST5، سیاه یا سفارشی | 1.40 میلی متر | تقریباً 18.6 میلی متر (نهایی) |
3. مشخصات الکتریکی. هر هادی 10.0 میلی متر مربع دارای حداکثر مقاومت DC 1.91 اهم بر کیلومتر در دمای 20 درجه سانتیگراد است که در نقطه عملیاتی 70 درجه سانتیگراد به حدود 2.42 اهم بر کیلومتر افزایش می یابد. هر طول، تست تحمل ولتاژ 2.0 کیلو ولت AC فرکانس قدرت را که به مدت پنج دقیقه انجام می شود، تحمل می کند. مقاومت عایق کابل نهایی در دمای 70 درجه سانتیگراد بالاتر از 0.0075 مگا اهم در کیلومتر باقی می ماند و مقادیر معمول شامل ظرفیت خازنی تقریباً 200 نانوفاراد بر کیلومتر و امپدانس AC 50 هرتز تقریباً 1.91 اهم بر کیلومتر (غالب مقاومت) است. با فعال بودن هر چهار هسته، بار مرجع در هوای آزاد در دمای 25 درجه سانتیگراد حدود 57 آمپر است (تخمین مهندسی)، و افت ولتاژ حلقه در 57 آمپر حدود 0.22 ولت در متر است.
پارامترهای الکتریکی
|
پارامتر |
مقدار |
یادداشت |
|---|---|---|
|
ولتاژ نامی U₀/U |
300 / 500 ولت |
Uₘ = 500 ولت |
|
ولتاژ تست AC (5 دقیقه) |
2.0 کیلو ولت |
معمولی (مرجع) |
|
ولتاژ تست نوع |
2.5 کیلو ولت |
مرجع IEC 60227 |
|
مقاومت DC @20 درجه سانتیگراد (در هر هسته) |
≤ 1.91 اهم بر کیلومتر |
حداکثر GB/T 3956 کلاس 5، 10 میلی متر مربع |
|
مقاومت AC @70 درجه سانتیگراد (تخمین) |
تقریباً 2.44 اهم بر کیلومتر |
در هر هسته |
|
ظرفیت جریان در هوا (تک فاز، 30 درجه سانتیگراد، 2 هسته استفاده شده) |
تقریباً 40 – 55 آمپر |
در صورت استفاده به عنوان 2 هسته (2 هسته دیگر یدکی) |
|
ظرفیت جریان (طراحی، در هر هسته) |
تقریباً 47 آمپر |
محافظه کارانه، بر اساس برون یابی GB/T 16895 |
|
ظرفیت جریان (3 فاز + PE، متعادل) |
تقریباً 32 – 47 آمپر در هر فاز |
کاهش یافته به دلیل بسته بندی |
|
مدفون مستقیم |
قابل اجرا نیست |
سیم سبک، برای مدفون مستقیم نیست |
|
جریان اتصال کوتاه (1 ثانیه، مس، 160 درجه سانتیگراد) |
تقریباً 1.00 کیلو آمپر (1000 آمپر) |
مرجع 10 میلی متر مربع |
|
فرکانس |
50/60 هرتز AC یا DC |
— |
مقادیر مرجع: سیم انعطاف پذیر 10 میلی متر مربع — ظرفیت حمل جریان معمول 40-55 آمپر. برای 3 فاز + PE در 400 ولت، حداکثر بار متعادل تقریباً 32.6 کیلو وات (47 آمپر در هر فاز). در 47 آمپر، افت ولتاژ تقریباً 2.4 ولت بر کیلومتر در هر هسته (تقریباً 0.6% در هر 100 متر در 400 ولت خط به خط).
4. پاسخ حرارتی و رفتار شعله. عایق PVC دمای پیوسته هادی 70 درجه سانتیگراد را تحمل می کند. سیم برای دمای محیط سرویس بین -15 تا +70 درجه سانتیگراد رتبه بندی شده است، نباید در دمای زیر 0 درجه سانتیگراد بدون پیش شرط باز شود، و از 25 درجه سانتیگراد به عنوان دمای محیط مرجع برای ظرفیت جریان استفاده می کند. رفتار شعله با تست عمودی تک سیم GB/T 18380.12 (IEC 60332-1) مطابقت دارد، به این معنی که سیم هنگام حذف منبع شعله خود خاموش می شود. از آنجایی که هم عایق و هم غلاف PVC هالوژنه هستند، سیم در آتش دود و کلرید هیدروژن ساطع می کند؛ پروژه های کم دود بدون هالوژن باید نوع LSZH را مشخص کنند.

مشخصات حرارتی
- حداکثر دمای عملیاتی هادی: 70 درجه سانتیگراد
- حداکثر دمای اتصال کوتاه (≤5 ثانیه): 160 درجه سانتیگراد
- دمای اضافه بار اضطراری: 85 درجه سانتیگراد
- حداقل دمای محیط نصب: -15 درجه سانتیگراد (PVC انعطاف پذیر)
- محدوده دمای محیط سرویس: -15 درجه سانتیگراد تا +70 درجه سانتیگراد (غلاف PVC)
عملکرد آتش (RVV 10 میلی متر مربع سفارشی)
|
ویژگی |
مقدار / الزامات |
|---|---|
|
ضد شعله |
تست شعله منفرد (GB/T 18380.12) |
|
محتوای هالوژن |
حاوی کلر (PVC)، تولید HCl |
|
چگالی دود |
دود تیره سنگین |
|
خوردگی |
گاز خورنده HCl |
5. روش نصب و جابجایی. شعاع خم نباید کمتر از 6 برابر قطر خارجی واقعی باشد — تقریباً 112 میلی متر برای این اندازه. پایان دادن به سیم نیاز به لخت کردن 22-25 میلی متر و همیشه استفاده از یک فرول بر روی رشته های انعطاف پذیر کلاس 5 برای جلوگیری از ساییدگی سیم دارد. قرقره های نگهداری شده در دمای زیر 0 درجه سانتیگراد در انبار باید قبل از باز شدن در داخل گرم شوند؛ کشش کشش باید در حد 600 نیوتن باقی بماند و سیم هرگز نباید به عنوان طناب کششی استفاده شود. مرجع 57 آمپر نیاز به کاهش رتبه بندی در هر زمان که دمای محیط یا بسته بندی از شرایط مرجع منحرف شود، دارد. این سیم برای مدفون مستقیم، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش در فضای باز یا خم شدن مکرر مداوم نیست — برای این وظایف به ترتیب از کابل زره دار، غلاف تثبیت شده در برابر اشعه ماوراء بنفش یا کابل انعطاف پذیر مداوم (کانال) استفاده کنید.
پارامترهای مکانیکی و نصب
- حداقل شعاع خم: ≥ 6 × OD → تقریباً 103 میلی متر در Ø17.2 میلی متر
- حداکثر کشش کشش: سبک، از کشش خودداری کنید؛ از گلند تخلیه تنش استفاده کنید
- مدفون مستقیم: مناسب نیست
- شناسه لوله: ≥ 1.5 × OD → ≥ 26 میلی متر؛ از لوله 32 میلی متر یا 40 میلی متر استفاده کنید
- نصب: گیره کابل، بست کابل
- خم شدن: فقط برای خم شدن سبک مناسب است (10 میلی متر مربع سفت است)
6. کاربردهای معمول سرویس. این سیم 4 هسته ای، اتصال انعطاف پذیر سنگین برای بارهای کلاس 57 آمپر است: اتصالات فرعی بین تابلوهای توزیع و مراکز بار، تغذیه موتورهای سه فاز کوچک تا حدود 4 کیلو وات، سیم های دستگاه جوش صنعتی و شارژر باتری، تغذیه کوره های برقی و اجاق های بزرگ، اتصال بین تابلوهای اصلی و توزیع، تغذیه واحدهای خارجی تهویه مطبوع و پمپ حرارتی تا 12 کیلو وات، سیم های موتور پمپ و فن، افت توان ماشین آلات کارگاهی و ماشین ابزار CNC، تغذیه تجهیزات آزمایشگاهی و دستگاه های تست، توزیع برق موقت صحنه و نمایشگاه، کنترل های گلخانه کشاورزی و آبیاری، اتصالات تجهیزات شارژر خودروی برقی / کارواش، و تغذیه برق سه فاز صنعتی سبک. روش های نصب تایید شده شامل سیم کشی ثابت در داخل دستگاه ها، کانال کابل و کانال داخلی در مکان های خشک، هم در داخل و هم در فضاهای سرپوشیده محافظت شده است.

7. رژیم تست و تضمین کیفیت. تست های معمول بر روی هر طول شامل تأیید مقاومت DC هادی (≤ 1.91 اهم بر کیلومتر در 20 درجه سانتیگراد)، تحمل 2.0 کیلو ولت AC / 5 دقیقه، پیوستگی هادی در هر چهار هسته، و بازرسی ابعادی شامل عایق ≥ 1.00 میلی متر، غلاف ≥ 1.40 میلی متر و قطر کلی تقریباً 18.6 میلی متر است. تست های نمونه و نوع شامل استحکام کششی عایق و غلاف PVC (≥ 10 مگاپاسکال) با ازدیاد طول (≥ 100% عایق / ≥ 125% غلاف)، تغییر شکل حرارتی PVC در دمای 80 درجه سانتیگراد، انقباض PVC در دمای 150 درجه سانتیگراد، تست شعله عمودی تک سیم، تست های خم شدن و خم شدن در سرما در دمای -15 درجه سانتیگراد، و تست ولتاژ پس از خم شدن است. گواهی تست کارخانه همراه با هر قرقره ارائه می شود.
پارامترهای کابل

پارامترهای تست کابل

ساختار مقطع کابل


شرح ساختار کابل

8. استانداردها و انطباق. طراحی و تولید توسط GB/T 5023.5 و IEC 60227-5 برای سیم های انعطاف پذیر 300/500 ولت (60227 IEC 53) اداره می شود. هادی ها مطابق با GB/T 3956 / IEC 60228 کلاس 5 هستند — هادی 10.0 میلی متر مربع به صورت 126 سیم 0.32 میلی متری با R ≤ 1.91 اهم بر کیلومتر. رفتار شعله توسط GB/T 18380.12 اثبات شده است. روش های تست عمومی از GB 5023.1 / GB 5023.3 پیروی می کنند، در حالی که علامت گذاری سطح مطابق با GB/T 6995 است. کابل ها همچنین می توانند بر اساس درخواست به الزامات IEC، BS، DIN، UL یا VDE عرضه شوند. از آنجایی که غلاف PVC حاوی هالوژن است، تونل ها، سیستم های مترو، بیمارستان ها و سایر مناطق عمومی محدود نیاز به نوع LSZH دارند.

9. بسته بندی، ذخیره سازی و لجستیک. تحویل استاندارد 100 متر در هر قرقره یا کارتن است، با طول های برش سفارشی در صورت درخواست موجود است. هر قرقره دارای نوع، ولتاژ، هویت تامین کننده، سال تولید و علامت گذاری متری متوالی مطابق با GB/T 6995 است. ذخیره سازی باید در مکان های خشک و سرپوشیده در دمای -15 تا +40 درجه سانتیگراد، دور از نور مستقیم خورشید، رطوبت، روغن ها و اشیاء تیز باشد؛ قرقره ها تا زمان نصب بسته می مانند. در شرایط سرد، قرقره ها را در داخل به دمای ≥ 0 درجه سانتیگراد برسانید قبل از باز شدن. در حین حمل و نقل، قرقره ها باید در برابر غلتیدن و ضربه ایمن شوند و سیم هرگز نباید روی زمین ساینده یا لبه های تیز کشیده شود.
10. مشخصات خرید. "RVV 300/500 V 4×10.0" را به همراه طول مورد نیاز یا چیدمان قرقره، ترکیب رنگ عایق و ترجیحات علامت گذاری بیان کنید. رنگ غلاف (سیاه استاندارد است) و هر گونه کدگذاری رنگی خاص (به عنوان مثال، سیاه/قرمز/آبی/سبز زرد برای سه فاز به علاوه زمین، یا چهار رنگ متمایز برای مدارهای کنترل) را مشخص کنید. همیشه گواهی تست کارخانه را برای تأیید قطر واقعی (تقریباً 18.6 میلی متر)، وزن (تقریباً 720 کیلوگرم بر کیلومتر) و مقاومت هادی برای دسته تولید درخواست کنید. در مواردی که ساختار کم دود بدون هالوژن یا انعطاف پذیر مداوم مورد نیاز است، به ترتیب نوع LSZH یا H05VV5-F را سفارش دهید.
11. سوالات متداول صنعت کابل.
- س1: چرا از 4×6.0 (41 آمپر) به 4×10.0 (57 آمپر) ارتقا می یابیم؟ سطح مقطع بزرگتر، ظرفیت جریان را از حدود 41 آمپر به 57 آمپر افزایش می دهد و مقاومت را از 3.08 به 1.91 اهم بر کیلومتر کاهش می دهد — کافی برای اتصالات فرعی، موتورهای سه فاز کوچک تا 4 کیلو وات و تجهیزات صنعتی که سیم 6.0 میلی متر مربعی را بیش از حد گرم می کنند. برای بارهای تا 41 آمپر به 6.0 میلی متر مربع پایبند باشید؛ 10.0 میلی متر مربع اندازه بعدی برای مدارهای فرعی و موتور است.
- س2: هادی انعطاف پذیر کلاس 5 به چه معناست؟ کلاس 5 (GB/T 3956) از سیم های نازک زیادی (126 × 0.32 میلی متر در 10.0 میلی متر مربع) ساخته شده است که انعطاف پذیری و مقاومت در برابر خمش سیم را فراهم می کند. کلاس 2 (مورد استفاده در کابل های برق مانند YJV) از سیم های ضخیم تر کمتری استفاده می کند و بسیار سفت تر است — هنگام سفارش هرگز آنها را با هم اشتباه نگیرید.
- س3: آیا سیم 4×10.0 می تواند مستقیماً موتور سه فاز را راه اندازی کند؟ بله برای موتورهای کوچک تا حدود 4 کیلو وات در 57 آمپر. موتورهای بزرگتر نیاز به کابل رتبه بندی شده موتور (YJV) با حفاظت اتصال کوتاه و اضافه بار هماهنگ با استارتر دارند. همیشه سیم را بر اساس جریان کامل بار به علاوه حاشیه ایمنی اندازه بندی کنید.
- س4: چرا 10.0 میلی متر مربع با حدود 57 آمپر رتبه بندی می شود در حالی که کابل های برق بسیار بیشتر را حمل می کنند؟ سطح مقطع مستقیماً ظرفیت حمل جریان را تعیین می کند. 10.0 میلی متر مربع هنوز یک سطح مقطع سیم انعطاف پذیر سبک است؛ 16.0 میلی متر مربع در حال حاضر حدود 76 آمپر و 25.0 میلی متر مربع حدود 101 آمپر را حمل می کند. بزرگتر کردن بیش از حد غیر ضروری هزینه، قطر و وزن مس را افزایش می دهد.
- س5: آیا RVV را می توان در فضای باز استفاده کرد؟ در فرم استاندارد خود خیر: غلاف PVC در برابر اشعه ماوراء بنفش تثبیت نشده است و در اثر نور خورشید طولانی مدت تخریب می شود. برای استفاده در فضای باز، غلاف تثبیت شده در برابر اشعه ماوراء بنفش یا کابل زره دار را مشخص کنید. برای مدفون، از کابل برق زره دار با نوار فولادی استفاده کنید.
- س6: چگونه سطح مقطع هادی برای یک موتور یا مدار فرعی انتخاب می شود؟ انتخاب بر اساس (الف) جریان کامل بار پس از کاهش رتبه بندی، (ب) افت ولتاژ مجاز (معمولاً ≤ 5% برای سیم های دستگاه)، و (ج) هماهنگی با فیوز بالادست یا قطع کننده مدار است. سیم 10.0 میلی متر مربعی تا حدود 57 آمپر را پشتیبانی می کند؛ مدارهای فرعی بالاتر از 57 آمپر نیاز به 16.0 میلی متر مربع دارند.
- س7: هادی مسی یا مسی قلع اندود؟ مس آنیل شده برهنه (این RVV) برای سیم های دستگاه ثابت استاندارد است و کمترین مقاومت را دارد. مس قلع اندود در مواردی که هادی ممکن است در معرض رطوبت قرار گیرد یا در جایی که از پایان لحیم کاری استفاده می شود، ترجیح داده می شود، زیرا در برابر اکسیداسیون مقاومت می کند.
- س8: چرا PVC فقط می تواند در دمای 70 درجه سانتیگراد کار کند در حالی که XLPE در دمای 90 درجه سانتیگراد کار می کند؟ PVC یک ترموپلاستیک است که در دمای بالا نرم شده و تغییر شکل می دهد؛ XLPE به یک شبکه ترموستات شبکه ای شده است که شکل خود را تا 90 درجه سانتیگراد حفظ می کند. به همین دلیل RVV (PVC) به 70 درجه سانتیگراد و YJV (XLPE) به 90 درجه سانتیگراد محدود می شود.
- س9: چرا قطر نهایی بین تولیدکنندگان برای همان اندازه اسمی متفاوت است؟ استانداردها ضخامت حداقل عایق و غلاف و همچنین عملکرد الکتریکی را تعیین می کنند، اما نه قطر کلی دقیق. فشرده سازی رشته ها، طراحی پرکننده و تلرانس غلاف بین کارخانه ها متفاوت است — ارقام منتشر شده 4×10.0 در حدود 18.6 میلی متر قرار دارند — بنابراین قطر اندازه گیری شده واقعی باید هنگام اندازه بندی گلندها و گیره ها استفاده شود.
- س10: کدام تست ها پذیرش در زمان تحویل و قبل از برق رسانی را تأیید می کنند؟ در زمان تحویل، گواهی تست کارخانه (مقاومت ≤ 1.91 اهم بر کیلومتر، تحمل 2.0 کیلو ولت/5 دقیقه، ابعاد تقریباً 18.6 میلی متر)، خوانایی غلاف و یکپارچگی قرقره را تأیید کنید. پس از نصب، یک تست مقاومت عایق به همراه تحمل 2.0 کیلو ولت AC / 5 دقیقه را تکمیل کنید، سپس قبل از برق رسانی، هر چهار هادی را به درستی شناسایی کنید.
- س11: چه عمر خدماتی می توان انتظار داشت؟ هنگامی که در محدوده های دمایی و ولتاژ مشخص شده نصب و کار می کنند، سیم های انعطاف پذیر PVC برای عمر خدماتی حدود 10-15 سال در شرایط خشک داخلی طراحی شده اند؛ اضافه بار مداوم، خم شدن مکرر فراتر از حداقل شعاع 6 × OD، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، یا کار در دمای بالاتر از 70 درجه سانتیگراد به طور قابل توجهی آن عمر را کوتاه می کند.