Kabel połączeniowy do paneli słonecznych PV1-F 4,0 mm² TUV 1500V DC odporny na warunki atmosferyczne przewód PV
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
Włókno PV odporne na działanie pogody
,drut pv1-f pv
,drut fotovoltowy typu pv1-f
Opis produktu
Kabel połączeniowy do paneli słonecznych PV1-F 4.0mm² TUV 1500V DC odporny na warunki atmosferyczne
Oznaczenie i znaczenie kabla
|
Kod |
Znaczenie |
|---|---|
|
PV |
Zastosowanie fotowoltaiczne (słoneczne) |
|
1 |
Jednożyłowy |
|
F |
Elastyczny przewodnik (klasa 5 drobnożyłowy) |
|
4.0 mm² |
Nominalny przekrój poprzeczny przewodnika |
Konstrukcja: Przewodnik z cynowanej miedzi, izolacja i płaszcz z poliolefinu sieciowanego bezhalogenowego (XLPO), jednożyłowy elastyczny kabel fotowoltaiczny DC.
Stosowane normy
- EN 50618:2014 — Kable elektryczne do systemów fotowoltaicznych (napięcie znamionowe DC 1,8 kV)
- IEC 62930 — Kable do systemów fotowoltaicznych (jednożyłowe, izolowane XLPO, znamionowe do 1,5 kV DC)
- TÜV 2 PfG 1169/08.2007 — Specyfikacja TÜV dla kabli PV
- IEC 60228 / GB/T 3956 — Przewodniki (klasa 5 elastyczne, cynowana miedź)
- IEC 60332-1 — Ognioodporny (pojedynczy kabel)
- IEC 61034 — Gęstość dymu (niska emisja dymu)
- IEC 60754 — Zawartość halogenów (bezhalogenowy)
- IEC 60811 — Materiały izolacyjne i powłokowe — Wspólne metody badań
Zwięzły przegląd techniczny | Referencje inżynierii terenowej i instalacyjnej
1. Ogólna specyfikacja i parametry znamionowe
PV1-F 1×4.0 mm² to elastyczny, jednożyłowy kabel DC z cynowanej miedzi, przeznaczony do elektrowni fotowoltaicznych. Certyfikowany zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 i EN 50618, posiada znamionowe napięcie DC 0,6/1,0 kV z maksymalnym napięciem systemu 1,8 kV. Zaprojektowany do obwodu DC układów PV, łączy panele słoneczne i skrzynki połączeniowe stringów z falownikami. Wytrzymuje ciągłe narażenie na warunki zewnętrzne, w tym promieniowanie UV, ozon i drastyczne wahania temperatury, gdy jest zamontowany na dachach i konstrukcjach wsporczych PV.
Jako powszechnie stosowany rozmiar dla domowych i komercyjnych stringów PV na dachach, przewodnik 4,0 mm² obsługuje prąd ciągły do 45 A. Jego gotowa średnica zewnętrzna wynosi około 5,0 mm, a waga 45 kg/km. Standardowe opcje pakowania obejmują zwoje 200 m, 500 m i 1000 m lub drewniane bębny.
Dane izolacji i płaszcza
|
Właściwość |
Wartość |
|
Materiał |
XLPO (poliolefin sieciowany), bezhalogenowy |
|
Nominalna grubość izolacji |
0,8 mm |
|
Nominalna grubość płaszcza |
0,8 mm |
|
Długoterminowa temperatura pracy |
−40 °C do +120 °C (ciągła) |
|
Temperatura zwarcia (≤5 s) |
280 °C (limit przewodnika Cu) |
|
Temperatura przeciążenia awaryjnego |
150 °C (krótkoterminowa) |
|
Odporność na warunki atmosferyczne |
Doskonała — odporna na UV, ozon, hydrolizę |
|
Ognioodporność |
IEC 60332-1 (pojedynczy kabel) |
|
Gęstość dymu |
IEC 61034 (niska emisja dymu) |
|
Zawartość halogenów |
IEC 60754 (bezhalogenowy, niekorozyjny) |
|
Odporność na olej |
EN 50618 Aneks B (opcjonalnie) |
|
Odporność na kwasy i zasady |
Dobra |
Charakterystyka temperaturowa
|
Właściwość |
Wartość |
|
Maks. temperatura pracy przewodnika (ciągła) |
120 °C |
|
Maks. temperatura zwarcia (≤5 s) |
280 °C (przewodnik Cu) |
|
Temperatura przeciążenia awaryjnego |
150 °C (krótkoterminowa) |
|
Min. temperatura otoczenia podczas instalacji |
−40 °C (elastyczny na zimno, nie wymaga podgrzewania) |
|
Zakres temperatury otoczenia pracy |
−40 °C do +120 °C (z XLPO) |
|
Przetrwanie pożaru |
Standardowa (ognioodporny pojedynczy kabel); dostępna opcjonalna wersja ognioodporna |
2. Skład strukturalny kabla
Ten nieopancerzony elastyczny kabel nie posiada oddzielnego płaszcza zewnętrznego; jego izolacja XLPE służy jako warstwa ochronna odporna na warunki atmosferyczne. Przewodnik składa się z 56 drobnych, 0,30 mm żył z cynowanej wyżarzonej miedzi klasy 5 o średnicy przewodnika 2,8 mm. Izolacja z polietylenu sieciowanego napromieniowaniem (XLPE) o grubości 1,0 mm tworzy ostateczną średnicę całkowitą 5,0 mm.
3. Wydajność elektryczna i termiczna rdzenia
W temperaturze otoczenia 20 °C maksymalna rezystancja DC przewodnika wynosi 4,61 Ω/km, a rezystancja izolacji pozostaje powyżej 200 MΩ·km. Przechodzi testy wytrzymałości na wysokie napięcie: 3,5 kV AC przez 5 minut lub 6,5 kV DC przez 15 minut. Obciążalność prądowa kabla wynosi 45 A w wolnym powietrzu przy 30 °C, co spada do 36 A, gdy temperatura otoczenia wzrośnie do 60 °C. Przy prądzie roboczym 45 A, pętla dwubiegunowa o długości 100 m powoduje spadek napięcia o 4,2 V, a straty mocy przewodnika wynoszą 9,4 W/m w temperaturze przewodnika 90 °C.
Sieciowany XLPE napromieniowaniem umożliwia ciągłą pracę w temperaturze 90 °C i może wytrzymać temperatury zwarcia do 200 °C przez nie dłużej niż 5 sekund. Działa niezawodnie w zakresie temperatur od -40 °C do +90 °C i przeszedł testy zginania na zimno w temperaturze -40 °C. Zapewnia odporność na promieniowanie UV i ozon oraz spełnia wymagania IEC 60332-1 dotyczące samogaszenia płomienia w pionie.
Parametry elektryczne
|
Parametr |
Wartość |
Uwaga |
|
Napięcie znamionowe AC (U&sub0;/U) |
0,6 / 1 kV |
Odnośnik do IEC 60502 (nie jest to podstawowe znamionowe) |
|
Napięcie znamionowe DC |
1,5 kV |
Podstawowe znamionowe EN 50618 / IEC 62930 |
|
Napięcie probiercze AC (50 Hz, 5 min) |
6,5 kV |
Test rutynowy |
|
Napięcie probiercze DC |
15 kV DC (dla testu typu) |
— |
|
Rezystancja DC @20 °C |
≤ 5,09 Ω/km |
Maks. klasa 5 IEC 60228, 4,0 mm² |
|
Rezystancja AC @90 °C (szac.) |
≈ 6,48 Ω/km |
— |
|
Rezystancja AC @120 °C (szac.) |
≈ 7,30 Ω/km |
maks. temp. pracy |
|
Pojemność (ok.) |
≈ 0,18 µF/km |
przewodnik do płaszcza |
|
Reaktancja indukcyjna (ok.) |
zaniedbywalna |
jednożyłowe zastosowanie DC |
|
Obciążalność prądowa w wolnym powietrzu (temperatura otoczenia 60 °C) |
55 A |
pojedynczy kabel, DC |
|
Obciążalność prądowa w wolnym powietrzu (skorygowana o temperaturę otoczenia) |
≈ 44 A przy temperaturze otoczenia 70 °C |
typowe warunki dachowe |
|
Obciążalność prądowa w rurze (powietrze) |
≈ 41 A |
kable w wiązce |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 280 °C) |
≈ 0,44 kA (440 A) |
4,0 mm² Cu |
|
Częstotliwość |
DC (podstawowa) / 50–60 Hz AC (wtórna) |
— |
Wartości referencyjne: 4,0 mm² Cu przy 44 A, DC 1000 V → maks. moc DC ≈ 44 kW na string (2 stringi równolegle = 88 kW). Spadek napięcia przy 44 A ≈ 22,4 mV/A·m (≈2,24% na 10 m przy 44 A, 1000 V).
4. Wytyczne dotyczące instalacji i obsługi
Dla instalacji statycznych stałych, minimalny promień gięcia wynosi 4×OD (20 mm). Dla zastosowań dynamicznych z powtarzającymi się zgięciami, takich jak śledzenie słońca, minimalny promień gięcia wzrasta do 6×OD (30 mm). Dopuszczalne metody prowadzenia obejmują bezpośrednie mocowanie do ram modułów, specjalne korytka kablowe PV i ciągnięcie w lekkich rurach. Bezpośrednie zakopywanie w ziemi jest niedozwolone. Należy używać złączy PV4/MC4 w połączeniu ze specjalnymi narzędziami do zaciskania PV; ogólne końcówki kablowe nie są dopuszczalne. Układanie nie może być wykonywane poniżej -40 °C. Ważący 4,5 kg na 100 m, kabel jest lekki i łatwy do rozłożenia na dachach.
Parametry mechaniczne i instalacyjne
|
Parametr |
Wartość |
Uwagi |
|
Minimalny promień gięcia |
≥ 4 × OD → ≈ 22,4 mm przy Ø5,6 mm |
instalacja statyczna |
|
Min. promień gięcia (po instalacji) |
≥ 2 × OD → ≈ 11,2 mm |
dynamiczne (zginanie) |
|
Maks. siła ciągnienia |
160 N |
drobnożyłowa Cu, używać odpowiednich chwytaków |
|
Bezpośrednie zakopywanie |
Odpowiedni (odporny na UV i wilgoć) |
— |
|
Średnica wewnętrzna rury |
≥ 1,5 × OD → ≥ 8,4 mm; używać 16 mm lub 20 mm |
— |
|
Mocowanie |
opaski kablowe (odporne na UV), zaciski |
— |
|
Odporność na uderzenia |
Umiarkowana |
kabel elastyczny, nieopancerzony |
|
Odporność na wodę |
Doskonała (płaszcz XLPO, złącza o stopniu ochrony IP67) |
nadaje się do użytku na zewnątrz/w wilgotnych warunkach |
|
Odporność na UV |
Doskonała (EN 50618, test UV 720 h) |
na zewnątrz, narażony |
|
Odporność na ozon |
Doskonała (IEC 60811-403) |
— |
|
Uwaga dotycząca zakończenia |
Użyjzłączy MC4 (kompatybilne 4,0 mm²) lub końcówek miedzianych |
długość zdejmowania izolacji 10–12 mm |
5. Typowe scenariusze zastosowań i podstawy jakości
Kabel ten nadaje się do domowych instalacji PV na dachach, komercyjnych i przemysłowych instalacji PV na dachach, naziemnych instalacji PV na dużą skalę, pływających instalacji PV i zadaszeń samochodowych PV. Może służyć jako krótkie połączenia między modułami PV lub jako główne kable łączące koniec stringu ze skrzynkami połączeniowymi lub wejściami DC falownika. Nadaje się również do systemów DC off-grid zasilanych energią słoneczną i magazynowaniem energii. Każda rolka przechodzi rutynowe testy fabryczne obejmujące rezystancję, wytrzymałość na napięcie, kontrolę wymiarów i inspekcję wizualną. Testy typu weryfikują starzenie, zachowanie w niskich temperaturach i ognioodporność.

6. Podsumowanie często zadawanych pytań technicznych
- P1: Dlaczego PV1-F różni się od zwykłego przewodu budowlanego RV/BV? PV1-F jest przeznaczony do pracy na zewnątrz, narażony na promieniowanie UV, w szerokim zakresie temperatur. XLPE jest sieciowany wiązką elektronów (nie tylko PVC), przewodnik jest z cynowanej miedzi (nie goły), a sama izolacja jest płaszczem ochronnym. Zwykły przewód PVC pęka po kilku latach pod wpływem cykli UV i temperatury.
- P2: Dlaczego jest jednożyłowy, a nie dwużyłowy? Stringi PV przenoszą prąd stały o napięciu do 1,8 kV. Prowadzenie + i − w oddzielnych kablach jednożyłowych utrzymuje modułowość instalacji, pozwala na dowolną długość stringów i eliminuje ryzyko ogrzewania prądami wirowymi w wspólnych przewodnikach.
- P3: Co oznacza "PV1-F"? "PV" = fotowoltaiczny. "1" = jednożyłowy. "F" = elastyczny (przewodnik klasy 5). Jest to oznaczenie TÜV dla znormalizowanego kabla DC PV.
- P4: Dlaczego używać cynowanej miedzi? Cynowanie chroni żyły miedziane przed utlenianiem i korozją atmosferyczną przez dziesięciolecia pracy na zewnątrz — kluczowe, ponieważ kable PV mają wytrzymać 25 lat.
- P5: Dlaczego napromieniowywać XLPE? Sieciowanie wiązką elektronów podnosi ciągłą temperaturę pracy z 70 °C (zwykły PVC) do 90 °C i zapewnia doskonałą odporność na promieniowanie UV, ozon i ogień.
- P6: Dlaczego 4,0 mm², a nie 2,5 mm²? 4,0 mm² to standardowa modernizacja, gdy prądy stringów przekraczają 25 A lub gdy odległości do punktu przyłączenia przekraczają 30 m. Utrzymuje spadek napięcia poniżej 1% i zmniejsza straty I²R w ciągu 25 lat życia systemu PV.
- P7: Czy mogę zakopać PV1-F? Bezpośrednie zakopywanie w ziemi nie jest zalecane — przeznaczony jest do instalacji stałych, narażonych na promieniowanie UV. Jeśli zakopywanie jest konieczne, należy użyć PV1-F wewnątrz rury chronionej przed promieniowaniem UV lub określić kabel z dodatkowym płaszczem zewnętrznym PE.
- P8: Dlaczego używać złączy MC4? Złącza MC4 (PV4) są szczelne, spolaryzowane i znamionowe na 1,5 kV DC. Są one zaciskane za pomocą dedykowanego narzędzia — ręcznie skręcane lub ogólne zaciski są głównym punktem awarii w układach DC PV.
- P9: Jakie jest maksymalne napięcie stringu? PV1-F jest znamionowy na napięcie systemu DC 1,8 kV, obejmujące stringi PV 1500 V (nowoczesny standard przemysłowy) z marginesem bezpieczeństwa dla napięcia obwodu otwartego Voc przy niskich temperaturach.
- P10: Jak długo wytrzymuje PV1-F? Przy prawidłowej instalacji z odpowiednimi złączami i prowadzeniu z dala od stojącej wody, PV1-F jest zaprojektowany do 25-letniej żywotności na zewnątrz, odpowiadającej gwarancji na moduły słoneczne.
- P11: Czy PV1-F może być używany po stronie AC? Nie — PV1-F jest kablem znamionowym DC. Wyjścia AC z falownika muszą używać standardowego kabla znamionowego AC (np. RV/BV/YJV), aby spełnić wymagania sieciowe i uziemienia.