logo
Anhui Tongdu International Trade Co., Ltd.
Ηλεκτρονική υπηρεσία

Ηλεκτρονική υπηρεσία

Υπεύθυνος Επικοινωνίας
+86 19056002718
Κωδικός QR του WeChat
Ακολουθήστε μας.

Καλώδιο Σύνδεσης Φωτοβολταϊκών PV1-F 4.0mm² TUV 1500V DC Ανθεκτικό στις Καιρικές Συνθήκες Καλώδιο PV

Καλώδιο Σύνδεσης Φωτοβολταϊκών PV1-F 4.0mm² TUV 1500V DC Ανθεκτικό στις Καιρικές Συνθήκες Καλώδιο PV

Βασικές Ιδιότητες

χώρα προέλευσης
Κίνα
επωνυμία
TONGDU
πιστοποιητικό
CE/ISO/CCC/TUV/UV
μοντέλο προϊόντος
PV1-F 4,0 mm²

Εμπορικές ιδιότητες

moq
1 μέτρο
τρόπος πληρωμής
L/C,T/T
δυνατότητα ανεφοδιασμού
100000 μέτρα το μήνα

Σύνοψη του προϊόντος

Καλώδιο Σύνδεσης Φωτοβολταϊκών PV1-F 4.0mm² TUV 1500V DC Ανθεκτικό στις Καιρικές Συνθήκες Καλώδιο PV Ονομασία & Σημασία Καλωδίου Κωδικός Σημασία PV Φωτοβολταϊκή (ηλιακή) εφαρμογή 1 Μονοπολικό F Εύκαμπτος αγωγός (Κλάση 5 λεπτόκλωνος) 4.0 mm² Ονομαστική διατομή αγωγού Κατασκευή: Αγωγός από επικασσιτερ...

Λεπτομέρειες προϊόντος

Επισημαίνω:

Ανεμογεννήτριες

,

πv1-f pv σύρμα

,

pv1-f pv φωτοβολταϊκό καλώδιο

Conductor:
Επικασσιτερωμένος χαλκός, Εύκαμπτος με λεπτές κλώνες κατηγορίας 5, ονομαστική 56×∅0,30 mm (4,0 mm²),
Insulation:
Διασταυρούμενη πολυολεφίνη χωρίς αλογόνο (XLPO), ονομαστικό πάχος 0,8 mm (τυπικό), χρώμα: μαύρο
Outer sheath:
Διασταυρούμενη πολυολεφίνη χωρίς αλογόνο (XLPO), ονομαστικό πάχος 0,8 mm (τυπικό), χρώμα: μαύρο​ (κό
Conductor nominal area:
4,0 mm² (Cu, κονσερβοποιημένο)
Number of cores:
1
Conductor material:
Κονσερβοποιημένος χαλκός (Cu)
Conductor class:
Κατηγορία 5 Ευέλικτο
Conductor construction:
56×∅0,30 mm (τυπικό)
Conductor diameter (approx.):
3,0 χλστ
Insulation thickness:
0,8 χιλ.
Outer sheath thickness:
0,8 χιλ.
Overall cable diameter:
5,2 – 6,0 χλστ
Design outer diameter:
≈ 5,6 mm
Approx. weight:
0,055 – 0,070 kg/m (55–70 kg/km)
Design weight:
≈ 62 kg/km
Cable shape:
Γύρω

Περιγραφή προϊόντος

Καλώδιο Σύνδεσης Φωτοβολταϊκών PV1-F 4.0mm² TUV 1500V DC Ανθεκτικό στις Καιρικές Συνθήκες Καλώδιο PV


Ονομασία & Σημασία Καλωδίου

Κωδικός

Σημασία

PV

Φωτοβολταϊκή (ηλιακή) εφαρμογή

1

Μονοπολικό

F

Εύκαμπτος αγωγός (Κλάση 5 λεπτόκλωνος)

4.0 mm²

Ονομαστική διατομή αγωγού


Κατασκευή: Αγωγός από επικασσιτερωμένο χαλκό, μόνωση και μανδύας από πολυολεφίνη διασταυρούμενης δικτύωσης χωρίς αλογόνα (XLPO), μονοπολικό εύκαμπτο καλώδιο DC για φωτοβολταϊκά.

Εφαρμοστέα Πρότυπα

  • EN 50618:2014 — Ηλεκτρικά καλώδια για φωτοβολταϊκά συστήματα (Ονομαστική τάση DC 1.8 kV)
  • IEC 62930 — Καλώδια φωτοβολταϊκών συστημάτων (μονοπολικά, μονωμένα με XLPO, ονομαστικής τάσης έως 1.5 kV DC)
  • TÜV 2 PfG 1169/08.2007 — Προδιαγραφή TÜV για καλώδια PV
  • IEC 60228 / GB/T 3956 — Αγωγοί (Κλάση 5 εύκαμπτοι, επικασσιτερωμένος χαλκός)
  • IEC 60332-1 — Επιβραδυντικό φλόγας (μεμονωμένο καλώδιο)
  • IEC 61034 — Πυκνότητα καπνού (χαμηλός καπνός)
  • IEC 60754 — Περιεκτικότητα σε αλογόνα (χωρίς αλογόνα)
  • IEC 60811 — Υλικά μόνωσης και μανδύα — Κοινές μέθοδοι δοκιμών

Καλώδιο Σύνδεσης Φωτοβολταϊκών PV1-F 4.0mm² TUV 1500V DC Ανθεκτικό στις Καιρικές Συνθήκες Καλώδιο PV

Συνοπτική Μηχανική Επισκόπηση | Οδηγός Μηχανικής Πεδίου & Εγκατάστασης

1. Γενική Προδιαγραφή & Ονομαστικές Παράμετροι

Το PV1-F 1×4.0 mm² είναι ένα εύκαμπτο μονοπολικό καλώδιο DC από επικασσιτερωμένο χαλκό ειδικά κατασκευασμένο για φωτοβολταϊκούς σταθμούς παραγωγής ενέργειας. Πιστοποιημένο κατά TÜV 2 PFG 1169 και EN 50618, φέρει ονομαστική τάση 0.6/1.0 kV DC με μέγιστη τάση συστήματος 1.8 kV. Σχεδιασμένο για το κύκλωμα DC των συστοιχιών PV, συνδέει τα ηλιακά πάνελ και συνδέει τα κουτιά διακλάδωσης των συστοιχιών με τους μετατροπείς. Αντέχει στη συνεχή έκθεση σε εξωτερικές συνθήκες, συμπεριλαμβανομένης της ακτινοβολίας UV, της επίθεσης όζοντος και των δραστικών διακυμάνσεων της θερμοκρασίας όταν είναι τοποθετημένο σε στέγες και δομές στήριξης PV.

Ως ευρέως υιοθετούμενο μέγεθος για οικιακές και εμπορικές στέγες PV, ο αγωγός 4.0 mm² διαχειρίζεται συνεχή ρεύμα έως 45 A. Η τελική εξωτερική του διάμετρος είναι περίπου 5.0 mm και το βάρος του είναι 45 kg/km. Οι τυπικές επιλογές συσκευασίας περιλαμβάνουν πηνία 200 m, 500 m και 1000 m ή ξύλινα τύμπανα.

Δεδομένα Μόνωσης & Μανδύα

Ιδιότητα

Τιμή

Υλικό

XLPO (πολυολεφίνη διασταυρούμενης δικτύωσης), χωρίς αλογόνα

Ονομαστικό πάχος μόνωσης

0.8 mm

Ονομαστικό πάχος μανδύα

0.8 mm

Θερμοκρασία μακροχρόνιας λειτουργίας.

−40 °C έως +120 °C​ (συνεχής)

Θερμοκρασία βραχυκυκλώματος (≤5 s)

280 °C​ (όριο αγωγού Cu)

Θερμοκρασία έκτακτης υπερφόρτωσης.

150 °C (βραχυπρόθεσμη)

Αντοχή στις καιρικές συνθήκες

Εξαιρετική — Ανθεκτικό στην UV, ανθεκτικό στο όζον, ανθεκτικό στην υδρόλυση

Επιβραδυντικό φλόγας

IEC 60332-1 (μεμονωμένο καλώδιο)

Πυκνότητα καπνού

IEC 61034 (χαμηλός καπνός)

Περιεκτικότητα σε αλογόνα

IEC 60754 (χωρίς αλογόνα, μη διαβρωτικό)

Αντοχή σε λάδι

EN 50618 Παράρτημα B (προαιρετικό)

Αντοχή σε οξέα & αλκάλια

Καλή


Χαρακτηριστικά Θερμοκρασίας


Ιδιότητα

Τιμή

Μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας αγωγού (συνεχής)

120 °C

Μέγιστη θερμοκρασία βραχυκυκλώματος (≤5 s)

280 °C (αγωγός Cu)

Θερμοκρασία έκτακτης υπερφόρτωσης.

150 °C (βραχυπρόθεσμη)

Ελάχιστη θερμοκρασία περιβάλλοντος εγκατάστασης.

−40 °C​ (εύκαμπτο σε χαμηλή θερμοκρασία, δεν απαιτείται προθέρμανση)

Εύρος θερμοκρασίας λειτουργίας

−40 °C έως +120 °C​ (με XLPO)

Αντοχή στη φωτιά

Τυπικό (επιβραδυντικό φλόγας μεμονωμένο καλώδιο); διατίθεται προαιρετική έκδοση με πυραντοχή


2. Δομική Σύνθεση Καλωδίου

Αυτό το μη θωρακισμένο εύκαμπτο καλώδιο δεν διαθέτει ξεχωριστό εξωτερικό μανδύα. η μόνωσή του XLPE λειτουργεί ως προστατευτικό στρώμα ανθεκτικό στις καιρικές συνθήκες. Ο αγωγός αποτελείται από 56 λεπτά κλώνους επικασσιτερωμένου ανόπτου χαλκού κλάσης 5 διαμέτρου 0.30 mm με διάμετρο αγωγού 2.8 mm. Η μόνωση από πολυαιθυλένιο διασταυρούμενης δικτύωσης (XLPE) πάχους 1.0 mm σχηματίζει την τελική συνολική διάμετρο των 5.0 mm.

3. Ηλεκτρική & Θερμική Απόδοση Πυρήνα

Σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 20 °C, η μέγιστη αντίσταση DC του αγωγού είναι 4.61 Ω/km και η αντίσταση μόνωσης παραμένει πάνω από 200 MΩ·km. Περνάει δοκιμές αντοχής σε υψηλή τάση: 3.5 kV AC για 5 λεπτά ή 6.5 kV DC για 15 λεπτά. Η ονομαστική τιμή ρεύματος του καλωδίου είναι 45 A σε ελεύθερο αέρα στους 30 °C, η οποία μειώνεται στα 36 A όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος αυξάνεται στους 60 °C. Με ρεύμα λειτουργίας 45 A, ένας βρόχος δύο πόλων 100 m δημιουργεί πτώση τάσης 4.2 V και η απώλεια ισχύος του αγωγού φτάνει τα 9.4 W/m σε θερμοκρασία αγωγού 90 °C.

Το ακτινοβολημένο XLPE επιτρέπει συνεχή λειτουργία στους 90 °C και μπορεί να αντέξει θερμοκρασίες βραχυκυκλώματος έως 200 °C για όχι περισσότερο από 5 δευτερόλεπτα. Λειτουργεί αξιόπιστα εντός -40 °C ~ +90 °C και έχει περάσει δοκιμές κάμψης σε ψύξη στους -40 °C. Παρέχει αντοχή σε UV και όζον και συμμορφώνεται με τις απαιτήσεις αυτοσβέσης φλόγας IEC 60332-1.

Ηλεκτρικές Παράμετροι

Παράμετρος

Τιμή

Σημείωση

Ονομαστική τάση AC (U&u0080/U)

0.6 / 1 kV

Αναφορά IEC 60502 (όχι πρωτεύουσα ονομαστική τιμή)

Ονομαστική τάση DC

1.5 kV​

Πρωτεύουσα ονομαστική τιμή EN 50618 / IEC 62930

Τάση δοκιμής AC (50 Hz, 5 min)

6.5 kV

Τυπική δοκιμή

Τάση δοκιμής DC

15 kV DC (για δοκιμή τύπου)

—

Αντίσταση DC @20 °C

≤ 5.09 Ω/km

Μέγιστο IEC 60228 Κλάση 5, 4.0 mm²

Αντίσταση AC @90 °C (εκτ.)

≈ 6.48 Ω/km

—

Αντίσταση AC @120 °C (εκτ.)

≈ 7.30 Ω/km

μέγιστη θερμοκρασία λειτουργίας

Χωρητικότητα (περίπου)

≈ 0.18 µF/km

αγωγός προς μανδύα

Επαγωγική αντίδραση (περίπου)

αμελητέα

μονοπολική εφαρμογή DC

Ονομαστική τιμή ρεύματος σε ελεύθερο αέρα (θερμοκρασία περιβάλλοντος 60 °C)

55 A​

μεμονωμένο καλώδιο, DC

Ονομαστική τιμή ρεύματος σε ελεύθερο αέρα (διορθωμένη για θερμοκρασία περιβάλλοντος)

≈ 44 A​ στους 70 °C περιβάλλοντος

τυπική συνθήκη στέγης

Ονομαστική τιμή ρεύματος σε αγωγό (αέρας)

≈ 41 A​

συσσωρευμένα καλώδια

Ρεύμα βραχυκυκλώματος (1 s, Cu, 280 °C)

≈ 0.44 kA (440 A)

4.0 mm² Cu

Συχνότητα

DC (πρωτεύουσα) / 50–60 Hz AC (δευτερεύουσα)

—

Τιμές αναφοράς: 4.0 mm² Cu στα 44 A, DC 1000 V → μέγιστη ισχύς DC ≈ 44 kW ανά συστοιχία (2 συστοιχίες παράλληλα = 88 kW). Πτώση τάσης στα 44 A ≈ 22.4 mV/A·m (≈2.24% ανά 10 m στα 44 A, 1000 V).


4. Οδηγίες Εγκατάστασης & Χειρισμού

Για στατική σταθερή εγκατάσταση, η ελάχιστη ακτίνα κάμψης ισούται με 4×OD (20 mm). Για δυναμικές εφαρμογές με επαναλαμβανόμενη κάμψη, όπως ιχνηλάτες ηλιακής ακτινοβολίας, η ελάχιστη ακτίνα κάμψης αυξάνεται σε 6×OD (30 mm). Αποδεκτές μέθοδοι δρομολόγησης περιλαμβάνουν απευθείας στερέωση σε πλαίσια μονάδων, ειδικά κανάλια καλωδίων PV και ελαφριά τραβήγματα σε αγωγούς. Η απευθείας ταφή στο έδαφος δεν επιτρέπεται. Πρέπει να χρησιμοποιούνται σύνδεσμοι PV4/MC4 σε συνδυασμό με ειδικά εργαλεία πτύχωσης PV. Οι γενικοί ακροδέκτες καλωδίων δεν είναι αποδεκτοί. Η τοποθέτηση δεν μπορεί να γίνει κάτω από -40 °C. Ζυγίζοντας 4.5 kg ανά 100 m, το καλώδιο είναι ελαφρύ και εύκολο στην τοποθέτηση σε στέγες.

Μηχανικές & Παράμετροι Εγκατάστασης

Παράμετρος

Τιμή

Παρατηρήσεις

Ελάχιστη ακτίνα κάμψης

≥ 4 × OD → ≈ 22.4 mm στα Ø5.6 mm

στατική εγκατάσταση

Ελάχιστη ακτίνα κάμψης (εγκατεστημένο)

≥ 2 × OD → ≈ 11.2 mm

δυναμική (κάμψη)

Μέγιστη τάση έλξης

160 N

λεπτόκλωνος Cu, χρησιμοποιήστε κατάλληλες λαβές

Απευθείας ταφή

Κατάλληλο​ (ανθεκτικό σε UV & υγρασία)

—

Εσωτερική διάμετρος αγωγού

≥ 1.5 × OD → ≥ 8.4 mm; χρησιμοποιήστε 16 mm ή 20 mm

—

Στερέωση

δεσμοί καλωδίων (ανθεκτικοί σε UV), σφιγκτήρες

—

Αντοχή σε κρούση

Μέτρια

εύκαμπτο καλώδιο, όχι θωρακισμένο

Αντοχή στο νερό

Εξαιρετική​ (μανδύας XLPO, σύνδεσμοι με βαθμολογία IP67)

κατάλληλο για εξωτερική χρήση/υγρασία

Αντοχή σε UV

Εξαιρετική​ (EN 50618, δοκιμή UV 720 h)

εξωτερική έκθεση

Αντοχή σε όζον

Εξαιρετική​ (IEC 60811-403)

—

Σημείωση τερματισμού

ΧρησιμοποιήστεΣυνδέσεις MC4​ (συμβατό 4.0 mm²) ή ακροδέκτες χαλκού

μήκος απογύμνωσης 10–12 mm

5. Τυπικά Σενάρια Εφαρμογής & Βασικές Ποιότητας

Αυτό το καλώδιο είναι κατάλληλο για οικιακές στέγες PV, εμπορικά & βιομηχανικά συστήματα στέγης, φωτοβολταϊκά εγκατεστημένα στο έδαφος μεγάλης κλίμακας, πλωτά φωτοβολταϊκά και στέγαστρα αυτοκινήτων. Μπορεί να λειτουργήσει ως κοντοί σύνδεσμοι μεταξύ μονάδων PV ή κύρια καλώδια σύνδεσης που συνδέουν το τέλος μιας συστοιχίας με κουτιά συνδυασμού ή εισόδους DC μετατροπέα. Λειτουργεί επίσης για αυτόνομα ηλιακά συστήματα αποθήκευσης DC. Κάθε τροχός υποβάλλεται σε τυπικές εργοστασιακές δοκιμές που καλύπτουν αντίσταση, αντοχή σε τάση, ελέγχους διαστάσεων και οπτική επιθεώρηση. Οι δοκιμές τύπου επαληθεύουν τη γήρανση, τη συμπεριφορά σε χαμηλή θερμοκρασία και την επιβράδυνση φλόγας.


Καλώδιο Σύνδεσης Φωτοβολταϊκών PV1-F 4.0mm² TUV 1500V DC Ανθεκτικό στις Καιρικές Συνθήκες Καλώδιο PV

6. Περίληψη Τεχνικών Συχνών Ερωτήσεων

  • Ε1: Γιατί το PV1-F διαφέρει από το συνηθισμένο καλώδιο οικοδομής RV/BV; Το PV1-F είναι σχεδιασμένο για εξωτερική χρήση, έκθεση σε UV, και λειτουργία σε ευρύ φάσμα θερμοκρασιών. Το XLPE είναι διασταυρούμενης δικτύωσης με δέσμη ηλεκτρονίων (όχι απλώς PVC), ο αγωγός είναι επικασσιτερωμένος χαλκός (όχι γυμνός), και η ίδια η μόνωση είναι το κάλυμμα ανθεκτικό στις καιρικές συνθήκες. Το συνηθισμένο καλώδιο PVC ραγίζει μετά από μερικά χρόνια υπό κύκλους UV και θερμοκρασίας.
  • Ε2: Γιατί είναι μονοπολικό, όχι διπολικό; Οι συστοιχίες PV μεταφέρουν DC έως 1.8 kV. Η χρήση ξεχωριστών μονοπολικών καλωδίων για + και − διατηρεί την αρθρωτή εγκατάσταση, επιτρέπει αυθαίρετα μήκη συστοιχιών και αποφεύγει τον κίνδυνο θέρμανσης από κυκλοφορούντα ρεύματα σε κοινούς αγωγούς.
  • Ε3: Τι σημαίνει "PV1-F"; "PV" = φωτοβολταϊκό. "1" = μονοπολικό. "F" = εύκαμπτο (αγωγός Κλάσης 5). Είναι η ονομασία TÜV για το τυποποιημένο καλώδιο DC PV.
  • Ε4: Γιατί να χρησιμοποιήσετε επικασσιτερωμένο χαλκό; Η επικάλυψη με κασσίτερο προστατεύει τους κλώνους χαλκού από την οξείδωση και τη διάβρωση της ατμόσφαιρας για δεκαετίες εξωτερικής λειτουργίας — κρίσιμο, καθώς τα καλώδια PV αναμένεται να διαρκέσουν 25 χρόνια.
  • Ε5: Γιατί να ακτινοβοληθεί το XLPE; Η διασταύρωση με δέσμη ηλεκτρονίων αυξάνει τη συνεχή ονομαστική θερμοκρασία από 70 °C (συνηθισμένο PVC) σε 90 °C, και παρέχει εξαιρετική αντοχή σε UV, όζον και φλόγα.
  • Ε6: Γιατί 4.0 mm² και όχι 2.5 mm²; Το 4.0 mm² είναι η τυπική αναβάθμιση όταν τα ρεύματα συστοιχίας υπερβαίνουν τα 25 A ή όταν οι αποστάσεις σύνδεσης υπερβαίνουν τα 30 m. Διατηρεί την πτώση τάσης κάτω από 1% και μειώνει τις απώλειες I²R κατά τη διάρκεια της 25ετούς ζωής του συστήματος PV.
  • Ε7: Μπορώ να θάψω το PV1-F; Η απευθείας ταφή στο έδαφος δεν συνιστάται — η έκθεση σε UV, η σταθερή εγκατάσταση είναι η ονομαστική χρήση. Εάν απαιτείται ταφή, χρησιμοποιήστε PV1-F μέσα σε αγωγό προστατευμένο από UV, ή καθορίστε ένα καλώδιο με επιπλέον εξωτερικό μανδύα PE.
  • Ε8: Γιατί να χρησιμοποιήσετε συνδέσεις MC4; Οι συνδέσεις MC4 (PV4) είναι στεγανές, πολωμένες και ονομαστικής τάσης 1.5 kV DC. Πτύσσονται με το ειδικό εργαλείο — οι χειροκίνητες ή γενικές ακροδέκτες είναι το #1 σημείο αστοχίας σε συστοιχίες DC PV.
  • Ε9: Ποια είναι η μέγιστη τάση συστοιχίας; Το PV1-F έχει ονομαστική τάση συστήματος 1.8 kV DC, καλύπτοντας συστοιχίες PV 1500 V (το σύγχρονο πρότυπο κοινής ωφέλειας) με περιθώριο ασφαλείας για την τάση ανοιχτού κυκλώματος Voc σε χαμηλές θερμοκρασίες.
  • Ε10: Πόσο διαρκεί το PV1-F; Όταν εγκαθίσταται σωστά με τους κατάλληλους συνδέσμους και δρομολογείται μακριά από στάσιμα νερά, το PV1-F έχει σχεδιαστεί για 25ετή διάρκεια ζωής σε εξωτερική χρήση, που αντιστοιχεί στην εγγύηση των ηλιακών μονάδων.
  • Ε11: Μπορεί το PV1-F να χρησιμοποιηθεί στην πλευρά AC; Όχι — το PV1-F είναι καλώδιο ονομαστικής τάσης DC. Οι εξόδοι AC από τον μετατροπέα πρέπει να χρησιμοποιούν τυπικό καλώδιο ονομαστικής τάσης AC (π.χ. RV/BV/YJV) για να συμμορφώνονται με τους κανονισμούς δικτύου και τις απαιτήσεις γείωσης.