Wytrzymały kabel PV XLPE miedziany kabel solarny 6,0 mm2
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
przewód fotowoltaiczny 6
,0 mm2
,kabel fotowoltaiczny 6
Opis produktu
Wytrzymały drut fotowoltaiczny H1Z2Z2-K 6,0 mm² Miedziany kabel solarny TUV 1500 V DC XLPE
Oznaczenie i znaczenie kabla
|
Kod |
Oznaczający |
|---|---|
|
H |
Kabel zharmonizowany (H) |
|
1 |
Napięcie znamionowe 1 kV AC (U₀/U = 1/1 kV odniesienia) |
|
Z |
Mieszanka bezhalogenowa (Z = bezhalogenowa) |
|
2 |
Warstwa izolacyjna — usieciowany związek bezhalogenowy (XLPO) |
|
Z |
Mieszanka bezhalogenowa (Z = bezhalogenowa) |
|
2 |
Warstwa otoczki — usieciowany związek bezhalogenowy (XLPO) |
|
2 |
Warstwa otoczki — usieciowany związek bezhalogenowy (XLPO) |
|
K |
Przewód elastyczny (linka klasy 5) |
|
6,0 mm² |
Nominalna powierzchnia przekroju przewodu |
Budowa: Żyła z cynowanej miedzi, izolacja i osłona z bezhalogenowej usieciowanej poliolefiny (XLPO), jednożyłowy, elastyczny kabel fotowoltaiczny prądu stałego.
Uwaga dotycząca oznaczenia: H1Z2Z2-K to oznaczenie EN 50618 / TÜV 2 PfG 1169/08.2007. Funkcjonalnie odpowiada PV1-F 6,0 mm², ale wykorzystuje zharmonizowany system kodowania kabli.
Obowiązujące standardy
- EN 50618:2014 – Kable elektryczne do systemów fotowoltaicznych (napięcie znamionowe prądu stałego 1,8 kV)
- IEC 62930 — Kable instalacji fotowoltaicznych (jednożyłowe, w izolacji XLPO, napięcie znamionowe do 1,5 kV DC)
- TÜV 2 PfG 1169/08.2007 — Specyfikacja TÜV dla kabli fotowoltaicznych
- IEC 60228 / GB/T 3956 — Przewodniki (elastyczna klasa 5, miedź cynowana)
- IEC 60332-1 — Trudnopalny (pojedynczy kabel)
- IEC 61034 — Gęstość dymu (niski poziom dymu)
- IEC 60754 — Zawartość halogenu (bezhalogenowy)
- IEC 60811 – Materiały izolacyjne i osłonowe – Powszechne metody badań

H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² (cienkościenne o dużej elastyczności) — Zharmonizowana specyfikacja i dane techniczne kabla fotowoltaicznego prądu stałego
1. Przegląd produktu i podsumowanie ocen.H1Z2Z2-K 1×6.0 v3 to wysokoelastyczna, cienkościenna konstrukcja zharmonizowanego europejskiego kabla fotowoltaicznego prądu stałego o napięciu 0,6/1,0 kV DC (maksymalne napięcie systemowe 1,8 kV), zbudowana i certyfikowana zgodnie z normą EN 50618 / HD 6036 ze znakiem certyfikacji HAR. Ta wersja 3 wykorzystuje plikwyjątkowo elastyczny przewód miedziany cynowany o wymiarach 84 × 0,30 mm(w porównaniu z 50 × 0,40 mm v1) plusIzolacja wewnętrzna 0,7 mm + płaszcz zewnętrzny 0,7 mm(w porównaniu do wersji 1 0,8 + 0,8 mm). Duża liczba splotów zapewnia dodatkową elastyczność i odporność na zmęczenie w zastosowaniach, w których kabel jest wielokrotnie zginany – na przykład w jednoosiowych śledzących systemach fotowoltaicznych lub robotach czyszczących na energię słoneczną – podczas gdy cienkościenna konstrukcja zapewnia mniejszą średnicę końcową wynoszącą około 6,2 mm i mniejszą masę około 65 kg/km. Dostarczane w zwojach po 100 m.
2. Konstrukcja warstwa po warstwie (przewodnik na zewnątrz).
| Warstwa | Budowa | Ściana | Średnica |
|---|---|---|---|
| Dyrygent | Bardzo elastyczna linka cynowana Cu, klasa 5 — 84 × 0,30 mm | — | ≈ 3,4 mm |
| Izolacja wewnętrzna | Bezhalogenowy polietylen usieciowany (XLPE), Z2, cienkościenny | 0,7 mm | ≈ 4,8 mm |
| Zewnętrzna osłona | Bezhalogenowa poliolefina usieciowana Z2 w kolorze czarnym, cienkościenna | 0,7 mm | ≈ 6,2 mm (wykończony) |
| Zbroja | Brak — niezbrojony, wyjątkowo elastyczny kabel | — | — |
3. Charakterystyka elektryczna.W przewodzie z cynowanej miedzi klasy 5 o przekroju 6,0 mm² zastosowano druty ocynowane o wymiarach 84 × 0,30 mm, co daje maksymalną rezystancję prądu stałego wynoszącą 3,08 Ω/km w temperaturze 20°C. Rutynowy dowód to 3,5 kV AC / 5 minut (lub 6,5 kV DC / 15 minut). Rezystancja izolacji ≥ 250 MΩ·km. W przypadku pojedynczego rdzenia umieszczonego na wolnym powietrzu w temperaturze 30 °C obciążenie referencyjne wynosi około 61 A — nieco więcej niż 60 A w wersji 1 ze względu na cieńszą ściankę poprawiającą odprowadzanie ciepła; przy temperaturze otoczenia 60°C wartość znamionowa spada do około 48 A. Spadek napięcia na odcinku dwubiegunowym o długości 100 m przy 61 A wynosi około 7,4 V w pętli. Strata przewodu przy 61 A wynosi około 4,4 W na metr w temperaturze 90°C.
Dane dotyczące izolacji i osłony
|
Nieruchomość |
Wartość |
|---|---|
|
Tworzywo |
XLPO (poliolefina usieciowana), bezhalogenowy |
|
Nominalna grubość izolacji |
0,8 mm |
|
Nominalna grubość osłony |
0,8 mm |
|
Długoterminowa temp. pracy. |
−40°C do +120°C(ciągłe) |
|
Temperatura zwarcia (≤5 s) |
280°C (Limit przewodu Cu) |
|
Awaryjne przeciążenie temp. |
150°C (krótkotrwale) |
|
Odporność na warunki atmosferyczne |
Doskonały — odporny na promieniowanie UV, ozon, odporny na hydrolizę |
|
Środek zmniejszający palność |
IEC 60332-1 (pojedynczy kabel) |
|
Gęstość dymu |
IEC 61034 (niski poziom dymu) |
|
Zawartość halogenu |
IEC 60754 (bezhalogenowy, niekorozyjny) |
|
Odporność na olej |
EN 50618 Załącznik B (opcjonalnie) |
|
Odporność na kwasy i zasady |
Dobry |
Parametry elektryczne
|
Parametr |
Wartość |
Notatka |
|---|---|---|
|
Napięcie znamionowe AC (U₀/U) |
1,0 / 1,0 kV |
Odniesienie do EN 50618 (ocena AC) |
|
Napięcie znamionowe prądu stałego |
1,5 kV |
Wartość podstawowa EN 50618 / IEC 62930 |
|
Napięcie probiercze AC (50 Hz, 5 min) |
6,5 kV |
Rutynowe badanie |
|
Napięcie probiercze prądu stałego |
15 kV DC (do badania typu) |
— |
|
Rezystancja DC @20°C |
≤ 3,39 Ω/km |
IEC 60228 klasa 5 maks., 6,0 mm² |
|
Rezystancja AC @ 90°C (szac.) |
≈ 4,32 Ω/km |
— |
|
Rezystancja AC @120°C (szac.) |
≈ 4,86 Ω/km |
maksymalna temperatura pracy |
|
Pojemność (w przybliżeniu) |
≈ 0,21 µF/km |
przewodnik do powłoki |
|
Reaktancja indukcyjna (w przybliżeniu) |
nieistotny |
jednordzeniowa aplikacja DC |
|
Prąd znamionowy w wolnym powietrzu (otoczenie 60°C) |
70 A |
pojedynczy kabel, DC |
|
Aktualna ocena na wolnym powietrzu (skorygowana względem otoczenia) |
≈ 56 Aw temperaturze otoczenia 70°C |
typowy stan na dachu |
|
Prąd znamionowy w przewodzie (powietrze) |
≈ 52 A |
wiązki kabli |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 280 °C) |
≈ 0,66 kA (660 A) |
6,0 mm² Cu |
|
Częstotliwość |
DC (pierwotny) / 50–60 Hz AC (wtórny) |
— |
Wartości referencyjne: 6,0 mm² Cu przy 56 A, DC 1000 V → maksymalna moc DC ≈ 56 kW na ciąg (2 ciągi równolegle = 112 kW). Spadek napięcia przy 56 A ≈ 19,0 mV/A·m (≈1,90% na 10 m przy 56 A, 1000 V). Przy 70 A → ≈ 23,7 mV/A·m.
Charakterystyka temperaturowa
|
Nieruchomość |
Wartość |
|---|---|
|
Maks. temperatura pracy przewodu (ciągły) |
120°C |
|
Maks. temperatura zwarcia (≤5 s) |
280 °C (przewód Cu) |
|
Awaryjne przeciążenie temp. |
150°C (krótkotrwale) |
|
Min. temperatura otoczenia instalacji |
−40°C(elastyczny na zimno, nie wymaga wstępnego podgrzewania) |
|
Zakres otoczenia usługi |
−40°C do +120°C(z XLPO) |
|
Przetrwanie ognia |
Standard (pojedynczy kabel trudnopalny); dostępna opcjonalna wersja ognioodporna |
4. Reakcja termiczna i zachowanie płomienia.Bezhalogenowy usieciowany XLPE wytrzymuje ciągłą temperaturę przewodu 90°C i zdolność zwarciową do 250°C przez ≤ 5 s. Kabel jest przystosowany do pracy w temperaturze od -40°C do +90°C i jest testowany na zginanie na zimno w temperaturze -40°C. Czarna powłoka zewnętrzna wypełniona węglem jest odporna na promieniowanie UV (wstępne kondycjonowanie UV przez 1000 godzin), odporna na ozon i trudnopalna zgodnie z IEC 60332-1 (pionowy płomień jednokablowy, samogasnący). Oznaczenie Z2 oznacza, że kabel po spaleniu nie wydziela kwaśnego gazu halogenowego (IEC 60754, ≤ 0,5% równoważnika HCl) i charakteryzuje się niską zawartością dymu (IEC 61034, przepuszczalność światła ≥ 60%).
Odporność na ogień (H1Z2Z2-K — standard)
|
Nieruchomość |
Wartość / wymaganie |
|---|---|
|
Środek zmniejszający palność |
IEC 60332-1 (pojedynczy kabel, przejścia) |
|
Zawartość halogenu |
Bezhalogenowy(IEC 60754) |
|
Gęstość dymu |
Niski dym(IEC 61034) |
|
Korozyjność |
Nie powoduje korozji(IEC 60754) |
|
Toksyczność |
Niska (materiały bezhalogenowe) |
|
Przetrwanie pożaru (integralność obwodu) |
Nie dotyczy (standardowy kabel fotowoltaiczny); w razie potrzeby użyj ognioodpornego kabla prądu stałego |
5. Praktyka instalacyjna i obsługa.Minimalny promień zgięcia wynosi 4 × OD (≈ 25 mm) w przypadku montażu nieruchomego, ale w przypadku wielokrotnego zginania w systemach prowadnic należy zastosować 5 × OD (≈ 31 mm) — nieco węższy niż 6 × OD v1 dzięki bardzo elastycznej konstrukcji z 84 splotami. Mniejsza średnica 6,2 mm (w porównaniu do 6,4 mm w wersji 1) ułatwia prowadzenie kabla w cienkich kanałach i wąskich kanałach. Stosuj złącza typu PV4 / MC4 zaciśnięte przy użyciu dedykowanego narzędzia do zaciskania PV. Biegunowość (+ / -) i znak HAR są wydrukowane wzdłuż czarnej osłony. Temperatura układania nie może spaść poniżej -40°C. Kabel dostarczany jest w kręgach po 100 m, przy masie około 6,5 kg na 100 m.
Parametry mechaniczne i instalacyjne
|
Parametr |
Wartość |
Uwagi |
|---|---|---|
|
Minimalny promień gięcia |
≥ 4 × OD → ≈ 25,2 mm przy Ø6,3 mm |
instalacja statyczna |
|
Min. promień gięcia (zamontowany) |
≥ 2 × średnica zewnętrzna → ≈ 12,6 mm |
dynamiczny (zginający się) |
|
Maks. ciągnięcie napięcia |
240 N |
drobnożyłowego Cu, należy używać odpowiednich uchwytów |
|
Bezpośredni pochówek |
Odpowiedni(Odporny na promieniowanie UV i wilgoć) |
— |
|
Identyfikator przewodu |
≥ 1,5 × OD → ≥ 9,5 mm; użyj 16 mm, 20 mm lub 25 mm |
— |
|
Ustalenie |
opaski kablowe (odporne na promieniowanie UV), zaciski |
— |
|
Odporność na uderzenia |
Umiarkowany |
kabel elastyczny, nieopancerzony |
|
Wodoodporność |
Doskonały(osłona XLPO, złącza o stopniu ochrony IP67) |
nadaje się do użytku na zewnątrz/na mokro |
|
Odporność na promieniowanie UV |
Doskonały (EN 50618, 720 h test UV) |
wystawiony na zewnątrz |
|
Odporność na ozon |
Doskonały(IEC 60811-403) |
— |
|
Notatka o rozwiązaniu umowy |
UżywaćZłącza MC4(kompatybilne 6,0 mm²) lub miedziane końcówki |
długość paska 10–12 mm |

6. Typowe zastosowania serwisowe.Ta cienkościenna konstrukcja o wysokiej elastyczności jest domyślnym kablem połączeniowym dla: jednoosiowych i dwuosiowych śledzących systemów fotowoltaicznych (gdzie kabel podąża za obrotem trackera), wzajemnych połączeń napędu śledzącego energię słoneczną, wzajemnych połączeń robotów czyszczących, dynamicznych/ruchomych kabli fotowoltaicznych, cienkich przewodów rurowych i wąskich instalacji nośnych. 84-żyłowy przewodnik o dużej elastyczności został specjalnie wybrany do zastosowań narażonych na wielokrotne zginanie — standardowy 50-żyłowy przewodnik uległby zmęczeniu i pęknięciu w wyniku wieloletniej codziennej rotacji trackera.

7. System testowania i zapewniania jakości.Rutynowe testy każdej cewki obejmują rezystancję przewodu DC ≤ 3,08 Ω/km w temperaturze 20 °C, wytrzymałość 3,5 kV AC / 5 min, wytrzymałość 6,5 kV DC / 15 min, rezystancję izolacji ≥ 250 MΩ·km, kontrolę wymiarową (izolacja wewnętrzna ≥ 0,7 mm; powłoka zewnętrzna ≥ 0,7 mm; średnica zewnętrzna ≈ 6,2 mm) i oznaczenie wizualne. Testy typu obejmują wstępne kondycjonowanie UV (1000 h), starzenie termiczne (135°C / 168 h), zginanie na zimno w temperaturze -40°C, szok cieplny w temperaturze 150°C, płomień jednoprzewodowy zgodnie z IEC 60332-1,próba zginania na trzpieniu 5×OD(specyficznie dla tej konstrukcji o dużej elastyczności), gazowy kwas halogenowy zgodnie z IEC 60754, gęstość dymu zgodnie z IEC 61034, odporność na ozon, odporność na ścieranie i kontrolę taśmy z cynowanej miedzi.
Parametry kabla
| H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² — Zharmonizowany kabel PV DC — Pełny arkusz parametrów | ||||
| Zharmonizowany kabel fotowoltaiczny · miedź cynowana, elastyczny (klasa 5) / dwuwarstwowy, bezhalogenowy · 0,6/1,0 kV DC · IEC 60332-1 · certyfikat HAR · EN 50618 / HD 6036 · średnica końcowa ≈ 6,4 mm | ||||
| Sekcja | Parametr | Wartość | Jednostka | Uwagi / Norma |
| 01 · Identyfikacja | ||||
| Typ kabla | H1Z2Z2-K | — | Zharmonizowany europejski kabel fotowoltaiczny, jednożyłowy, elastyczny | |
| Napięcie znamionowe (U0/U) | 0,6/1,0 | kV | DC; do wzajemnych połączeń paneli fotowoltaicznych | |
| Liczba rdzeni | 1 × 6,0 | — | Pojedynczy rdzeń (jeden + i jeden - na ciąg) | |
| Materiał przewodnika | Miedź wyżarzana cynowana | — | Klasa 5 elastyczna zgodnie z EN 60228 | |
| Materiał izolacyjny | Bezhalogenowy usieciowany polietylen (XLPE) | — | Z2 = bezhalogenowy, odporny na promieniowanie UV/ozon | |
| Zewnętrzny materiał osłony | Bezhalogenowa usieciowana poliolefina | — | Z2 = bezhalogenowa kurtka przeciwdeszczowa | |
| Ognioodporność | IEC 60332-1 (pojedynczy kabel) | — | Samogasnące | |
| Orzecznictwo | HAR (zharmonizowany) | — | Norma zharmonizowana EN 50618 / HD 6036 | |
| 02 · Przewodnik (cynowana miedź) | ||||
| Skrętka — 6,0 mm² | Elastyczna linka z cynowanej miedzi | — | Klasa 5 zgodnie z EN 60228 | |
| Liczba nici (typowa) | 50 × 0,40 | mm | Druty miedziane ocynowane | |
| Średnica przewodu | ≈ 3,2 | mm | Po utknięciu na mieliźnie (szac.) | |
| Rezystancja DC @ 20°C | ≤ 3,08 | Ω/km | Maksymalnie zgodnie z EN 60228 klasa 5 | |
| Ekran dyrygenta | Nic | — | Kabel prądu stałego niskiego napięcia | |
| Masa przewodu na km | ≈ 62 | kg/km | Gęstość miedzi 8,89 g/cm3 | |
| 03 · Izolacja i osłona (dwuwarstwowa) | ||||
| Rodzaj izolacji wewnętrznej | Bezhalogenowy usieciowany polietylen (XLPE) | — | Z2 = bezhalogenowy | |
| Wewnętrzna grubość izolacji | 0,8 | mm | Nominalny | |
| Typ powłoki zewnętrznej | Bezhalogenowa usieciowana poliolefina | — | Z2 = bezhalogenowy | |
| Grubość powłoki zewnętrznej | 0,8 | mm | Nominalny | |
| Gotowa średnica zewnętrzna | ≈ 6,4 | mm | 3,2 + 2×0,8 + 2×0,8 | |
| Kolor | Czarny (standardowy) | — | Czarna, odporna na promieniowanie UV | |
| 04 · Elektryczne | ||||
| Napięcie znamionowe (DC) | 0,6/1,0 | kV | Maksymalne napięcie systemu 1,8 kV DC | |
| Rezystancja DC @ 20°C | ≤ 3,08 | Ω/km | 6,0 mm² Cu klasa 5 | |
| Rezystancja izolacji | ≥ 250 | MΩ·km | XLPE w temperaturze 20°C | |
| Strata przewodu (przy 60 A) | ≈ 4,2 | W/m | I²R przy 90°C | |
| Rutynowe napięcie testowe (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Wytrzymałość na częstotliwość sieciową | |
| Test napięcia (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | Test wytrzymałości DC | |
| 05 · Termika i pogoda | ||||
| Maksymalna ciągła temperatura przewodu | 90 | °C | Ocena standardowa | |
| Temperatura zwarcia (≤ 5 s) | 250 | °C | Limit XLPE | |
| Minimalna temperatura instalacji | -40 | °C | Próba zginania na zimno | |
| Zakres otoczenia usługi | -40 do +90 | °C | Klimat europejski/umiarkowany | |
| Odporność na promieniowanie UV | 1000 godzin wstępnego kondycjonowania UV | — | Według EN 50618 | |
| Odporność na ozon | Tak | — | Testowane zgodnie z EN 50618 | |
| Bezhalogenowy | Tak | — | Z2 = bezhalogenowy (IEC 60754) | |
| Ognioodporność | IEC 60332-1 (pojedynczy kabel) | — | Samogasnące | |
| 06 · Mechaniczny | ||||
| Min. promień gięcia (stały) | ≥ 4 × OD ≈ 26 | mm | Elastyczny kabel | |
| Min. promień gięcia (zginanie) | ≥ 6 × OD ≈ 38 | mm | Jeśli wielokrotnie przenoszony | |
| Wytrzymałość na rozciąganie (izolacja) | ≥ 15,0 | MPa | Po starzeniu w temperaturze 135°C | |
| Odporność na ścieranie | Tak | — | Cynowane pasma są odporne na utlenianie | |
| Odporność na olej/paliwo | Ograniczony | — | Unikaj długotrwałego kontaktu | |
| 07 · Pojemność | ||||
| Obciążalność powietrza (otwarta, 30°C) | ≈ 60 | A | Pojedynczy rdzeń, wolne powietrze (szac.) | |
| Obciążalność powietrza (otwarta, 60 °C) | ≈ 47 | A | Obniżanie wartości znamionowych w wysokich temperaturach otoczenia | |
| Spadek napięcia (na 100 m przy 60 A) | ≈ 3,6 | V | Pętla dwubiegunowa ≈ 7,3 V | |
| 08 · Instalacja | ||||
| Metody układania | Instalacja fotowoltaiczna na dachu, instalacja fotowoltaiczna naziemna, korytko kablowe, kanał kablowy | — | Wewnątrz / na zewnątrz / UV | |
| Złącza | Typ PV4 / MC4 | — | Zaciskane dedykowanym narzędziem | |
| Biegunowość | Sygnowany na pochwie | — | + / − drukowane wzdłuż | |
| Narzędzia specjalne | Zaciskarka fotowoltaiczna, przecinak do kabli, klucz dynamometryczny | — | Złącza MC4 wymagają dedykowanego narzędzia | |
| 09 · Pakowanie | ||||
| Standardowa długość dostawy | 100 m / cewka | M | Okablowanie pola fotowoltaicznego | |
| Rodzaj szpuli/opakowania | Cewka / bęben drewniany | — | Uszczelnione końcówki przed wilgocią | |
| Oznaczenie powierzchni | H1Z2Z2-K, 1×6,0, 0,6/1,0 kV, +/−, HAR, znaki licznikowe, rok | — | Druk ciągły | |
| Warunki przechowywania | Suche, pod przykryciem, od -20 do +40°C | — | Podczas przechowywania chronić przed promieniowaniem UV | |
| 10 · Aplikacje | ||||
| Typowe zastosowanie | Fotowoltaika do montażu naziemnego na skalę użytkową, komercyjna instalacja fotowoltaiczna na dachach, wielkoskalowe elektrownie fotowoltaiczne, przemysłowa instalacja fotowoltaiczna, główne przewody fotowoltaiczne DC | — | Połączenia DC w panelach fotowoltaicznych | |
| Maksymalne napięcie systemu | 1.8 | kV prądu stałego | Obwód otwarty Voc przy najniższej temp | |
| Wartość prądu stringu | Do 60 | A | Łączenie sznurków | |
Parametry testu kabla
| Parametry testowe — H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² | ||||
| NIE. | Przedmiot testowy | Warunki/metoda testu | Wymóg | Typ |
| 1 | Rezystancja przewodu DC | EN 60228, 20°C | ≤ 3,08 Ω/km (6,0 mm² Cu) | Rutyna |
| 2 | Wytrzymałość na częstotliwość sieciową | 3,5 kV AC, 5 min | Brak awarii | Rutyna |
| 3 | Test wytrzymałości DC | 6,5 kV prądu stałego, 15 min | Brak awarii | Rutyna |
| 4 | Rezystancja izolacji | Przy napięciu 500 V prądu stałego, 20°C | ≥ 250 MΩ·km | Rutyna |
| 5 | Kontrola wymiarowa | Mikrometr | Izolacja wewnętrzna ≥ 0,8 mm; płaszcz zewnętrzny ≥ 0,8 mm; OD ≈ 6,4 mm | Rutyna |
| 6 | Wstępne kondycjonowanie UV | 1000 godzin ekspozycji na promieniowanie UV | Brak pęknięć/kruchości | Typ |
| 7 | Starzenie termiczne | 168 godzin w 135°C | Brak pęknięć po próbie zginania | Typ |
| 8 | Próba zginania na zimno | −40°C, trzpień 4×OD | Żadnych pęknięć | Typ |
| 9 | Szok cieplny | 15 minut w 150°C | Brak pęknięć | Typ |
| 10 | Płomień jednoprzewodowy | Płomień pionowy IEC 60332-1 | Samogasnące | Typ |
| 11 | Gaz kwasowo-halogenowy | IEC 60754-1/-2 | ≤ 0,5% równoważnika HCl | Typ |
| 12 | Gęstość dymu | IEC 61034-2 | Przepuszczalność światła ≥ 60% | Typ |
| 13 | Odporność na ozon | Test komory ozonowej | Brak pęknięć | Typ |
| 14 | Odporność na ścieranie | Test ścierania taśmy | Według EN 50618 | Typ |
| 15 | Kontrola miedzi cynowanej | Test paskowy na pasmach | Jednolita powłoka cynowa | Rutyna |
| 16 | Ciągłość przewodu | Według EN 60228 | Wszystkie pasma ciągłe | Rutyna |
Struktura przekroju kabla

| H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² — Schemat konstrukcyjny przekroju poprzecznego (schemat) | |||||
| Zharmonizowana budowa kabla fotowoltaicznego: elastyczna żyła z cynowanej miedzi → wewnętrzna bezhalogenowa izolacja XLPE → zewnętrzna powłoka bezhalogenowa · 0,6/1,0 kV DC · średnica końcowa ≈ 6,4 mm | |||||
| NIE. | Warstwa | Materiał/konstrukcja | Grubość nominalna (mm) | Średnica (mm) | Funkcja / uwagi |
| 1 | Dyrygent | Elastyczna linka z cynowanej miedzi, klasa 5 — 50 × 0,40 mm | — | ≈ 3,2 | Przewodnik zasilający; R ≤ 3,08 Ω/km przy 20°C |
| 2 | Izolacja wewnętrzna | Bezhalogenowy polietylen usieciowany (XLPE), Z2 | 0,8 | ≈ 4,8 | Główna izolacja elektryczna; bezhalogenowy |
| 3 | Zewnętrzna osłona | Bezhalogenowa poliolefina usieciowana Z2, kolor czarny | 0,8 | ≈ 6,4 (ukończone) | Kurtka pogodowa; Odporny na promieniowanie UV/ozon |
| 4 | (Bez zbroi) | — | — | — | Nieopancerzony — elastyczny kabel do zastosowań fotowoltaicznych |
| Kluczowe wymiary i właściwości (rozwinięte) | |||||
| Gotowa średnica kabla | ≈ 6,4 | mm | 3,2 + 2×0,8 + 2×0,8 | ||
| Około. masa kabla | ≈ 68 | kg/km | Cu + XLPE + osłona bezhalogenowa | ||
| Nominalne napięcie znamionowe | 0,6/1,0 | kV prądu stałego | Panel fotowoltaiczny DC | ||
| Maksymalne napięcie systemu | 1.8 | kV prądu stałego | Obwód otwarty Voc | ||
| Maksymalna ciągła temperatura przewodu | 90 | °C | Ocena standardowa | ||
| Temperatura zwarcia (≤5 s) | 250 | °C | Limit XLPE | ||
| Minimalna temperatura instalacji | -40 | °C | Testowane na zginanie na zimno | ||
| Minimalny promień gięcia | ≥ 4 × OD ≈ 26 | mm | Instalacja stała | ||
| Rezystancja DC @ 20°C | ≤ 3,08 | Ω/km | 6,0 mm² Cu klasa 5 | ||
| Rezystancja izolacji | ≥ 250 | MΩ·km | XLPE | ||
| Rutynowe napięcie testowe (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Wytrzymałość na częstotliwość sieciową | ||
| Rutynowe napięcie testowe (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | Wytrzymuje prąd stały | ||
| Obciążalność powietrza @ 30°C | ≈ 60 | A | Pojedynczy rdzeń, wolne powietrze (szac.) | ||
| Ognioodporność | IEC 60332-1 | — | Płomień pionowy jednoprzewodowy | ||
| Bezhalogenowy | Tak (Z2) | — | IEC 60754 / IEC 61034 | ||
| Odporność na promieniowanie UV | 1000 godz | — | Według EN 50618 | ||
| Schemat — nie w dokładnej skali. Gotowe Ø ≈ 6,4 mm i masa ≈ 68 kg/km na podstawie porównawczych próbek przemysłowych; wymiary przewodu/izolacji zgodnie z EN 50618 i EN 60228; obciążalność prądowa 60 A to szacunkowa wartość inżynieryjna dla pojedynczego rdzenia w wolnym powietrzu. Ten H1Z2Z2-K 6,0 mm² jest zharmonizowanym europejskim odpowiednikiem PV1-F 6,0 mm², ale ma dwuwarstwową konstrukcję (wewnętrzna bezhalogenowa izolacja XLPE + zewnętrzna bezhalogenowa, usieciowana poliolefina) zamiast jednowarstwowej izolacji PV1-F. Dwuwarstwowa konstrukcja zapewnia lepszą odporność na warunki atmosferyczne i dłuższą żywotność na zewnątrz. Zawsze należy stosować złącza typu PV4/MC4 zaciśnięte dedykowanym narzędziem. Wartości oznaczone (szacunkowe) wymagają potwierdzenia w świadectwie kontroli fabrycznej. | |||||
Opis konstrukcji
| Opis konstrukcji — H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² | |||
| Instalacja fotowoltaiczna warstwa po warstwie · miedź cynowana elastyczna / dwuwarstwowa bezhalogenowa · 0,6/1,0 kV DC · średnica końcowa ≈ 6,4 mm | |||
| 1. Tożsamość i oceny produktu | |||
| H1Z2Z2-K 1×6.0 to zharmonizowany europejski kabel fotowoltaiczny DC o napięciu znamionowym 0,6/1,0 kV DC (maks. napięcie systemowe 1,8 kV), zbudowany i certyfikowany zgodnie z EN 50618 / HD 6036 ze znakiem certyfikacji HAR. Wykorzystuje dwuwarstwową konstrukcję – wewnętrzną bezhalogenową izolację XLPE oraz zewnętrzną bezhalogenową, usieciowaną poliolefinę – co odróżnia go od jednowarstwowej konstrukcji PV1-F. Gotowa średnica wynosi około 6,4 mm, masa około 68 kg/km i jest dostarczana w cewkach o długości 100 m do okablowania obiektowego PV. | |||
| 2. Elastyczny przewodnik z cynowanej miedzi | |||
| Przewód o przekroju 6,0 mm² to elastyczna linka z cynowanej miedzi klasy 5 — 50 pojedynczych cynowanych drutów o średnicy 0,40 mm — co daje średnicę przewodu około 3,2 mm i maksymalną rezystancję prądu stałego wynoszącą 3,08 Ω/km w temperaturze 20°C. Konstrukcja z cienkimi żyłkami zapewnia kablowi doskonałą elastyczność w prowadzeniu w stojakach dachowych i w naziemnych macierzach fotowoltaicznych, a cynowanie chroni żyły miedziane przed utlenianiem i korozją atmosferyczną przez dziesięciolecia pracy na zewnątrz. | |||
| 3. Wewnętrzna, bezhalogenowa izolacja XLPE | |||
| Przewodnik jest całkowicie zamknięty w warstwie bezhalogenowego usieciowanego polietylenu (XLPE) o grubości 0,8 mm. Ta wewnętrzna warstwa zapewnia podstawową izolację elektryczną i wytrzymuje rutynowy test 3,5 kV AC. Oznaczenie Z2 oznacza, że izolacja nie zawiera związków halogenowych. Proces napromieniania sieciuje łańcuchy polimeru, dając XLPE ciągłą temperaturę przewodu wynoszącą 90°C (zwarcie do 250°C przez ≤ 5 s). | |||
| 4. Zewnętrzna osłona bezhalogenowa | |||
| Na wewnętrznej izolacji znajduje się warstwa bezhalogenowej usieciowanej poliolefiny o grubości 0,8 mm. Ta zewnętrzna powłoka zapewnia mechaniczną ochronę przed ścieraniem, promieniowaniem UV, ozonem i warunkami atmosferycznymi – rolę, którą jednowarstwowa izolacja PV1-F musi spełniać sama. Formuła zawierająca czarny węgiel jest odporna na promieniowanie UV (1000 godzin wstępnego kondycjonowania UV zgodnie z EN 50618). Konstrukcja dwuwarstwowa oznacza, że warstwa wewnętrzna zapewnia izolację elektryczną, a warstwa zewnętrzna chroni przed warunkami atmosferycznymi, zapewniając lepszą długoterminową niezawodność na zewnątrz niż jednowarstwowe kable fotowoltaiczne. | |||
| 5. Obsługa miejsca i uwagi operacyjne | |||
| • Używaj złączy typu PV4 / MC4 zaciśniętych za pomocą dedykowanego narzędzia do zaciskania PV — nigdy nie zastępuj standardowych końcówek. • Należy przestrzegać minimalnego promienia zgięcia 4 × OD (≈ 26 mm); w przypadku wielokrotnego zginania użyj 6 × OD. • Zakres pracy −40 do +90°C; przewodnika do 90°C w sposób ciągły. • Próba rutynowa 3,5 kV AC / 5 min. • Wstępne kondycjonowanie UV: 1000 godzin ekspozycji na promieniowanie UV zgodnie z EN 50618. • Bezhalogenowy: IEC 60754 kwaśny gaz ≤ 0,5% HCl; Przepuszczalność dymu IEC 61034 ≥ 60%. • Kabel o masie około 6,8 kg na 100 m jest dostarczany w zwojach po 100 m – odpowiedni do komercyjnych ciągów fotowoltaicznych montowanych na dachach i na ziemi z dłuższymi trasami. |
8. Zalety fabryczne


9. Pakowanie, przechowywanie i logistyka.Standardowa dostawa to 100 m na szpulę, na zamówienie dostępne są również 200 m kręgów lub bębnów. Każda cewka posiada ciągłe oznaczenie: H1Z2Z2-K, 1×6,0, 0,6/1,0 kV, +/-, HAR, cienkościenne, oznaczenie dostawcy, rok produkcji oraz kolejne oznaczenia liczników. Przechowywanie powinno odbywać się w suchym, zadaszonym pomieszczeniu w temperaturze od -20 do +40°C, osłoniętym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

10. Specyfikacja Zamówienia.Podaj „H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² 0,6/1,0 kV DC — cienkościenna konstrukcja o dużej elastyczności, cewka 100 m” wraz z wymaganą długością. Zawsze zamawiaj jednocześnie złącza typu PV4/MC4 i dedykowaną zaciskarkę. Zawsze żądaj certyfikatu testu fabrycznego, który musi zawierać raport z testu zginania dla tej konstrukcji o dużej elastyczności. Wybierz tę cienkościenną wersję v3 o dużej elastyczności, dostosowaną do systemów śledzenia, robotów czyszczących lub ciągów do cienkich przewodów; w przypadku stałych regałów dachowych wersja v1 0,8 + 0,8 mm zapewnia większy margines mechaniczny.
11. Często zadawane pytania dotyczące branży kablowej.
- P1: Jaka jest różnica między tą wersją o dużej elastyczności v3 a wersją standardową v1?Wersja v3 wykorzystuje cynowane żyłki o wymiarach 84 × 0,30 mm (w porównaniu z 50 × 0,40 mm wersji v1) dla dodatkowej elastyczności, a także izolację wewnętrzną 0,7 mm + osłonę zewnętrzną 0,7 mm (w porównaniu z 0,8 + 0,8 mm wersji v1) dla mniejszej średnicy. V3 jest lżejszy (≈ 65 vs ≈ 68 kg/km), ma mniejszą średnicę końcową (≈ 6,2 vs ≈ 6,4 mm) i ma nieznacznie większą obciążalność prądową (≈ 61 vs ≈ 60 A) ze względu na cieńszą ściankę.
- P2: Dlaczego warto używać 84 pasm zamiast 50?Konstrukcja z 84 żyłami zapewnia kabelowi znacznie lepszą elastyczność i odporność na zmęczenie w zastosowaniach narażonych na wielokrotne zginanie – takich jak śledzące systemy fotowoltaiczne, w których kabel obraca się codziennie. 50-żyłowy przewodnik męczyłby się i pękał po latach codziennego ruchu.
- P3: Dlaczego warto stosować cienkościenne 0,7 mm zamiast 0,8 mm?Cieńsza ścianka zmniejsza gotową średnicę (≈ 6,2 vs ≈ 6,4 mm), oszczędza materiał i poprawia odprowadzanie ciepła (dając nieco większą obciążalność prądową). Wybiera się go, gdy kabel musi być przeciągnięty przez cienką rurkę lub gdy liczy się każdy milimetr średnicy.
- P4: Czy konstrukcja cienkościenna jest bezpieczna?Tak — izolacja wewnętrzna o grubości 0,7 mm nadal wytrzymuje rutynowy test 3,5 kV AC i spełnia wszystkie wymagania wymiarowe EN 50618. Zewnętrzna powłoka zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi; warstwa wewnętrzna zapewnia izolację elektryczną.
- P5: Dlaczego warto stosować miedź cynowaną?Cynowanie chroni żyły miedziane przed utlenianiem i korozją atmosferyczną podczas dziesięcioleci pracy na zewnątrz.
- P6: Dlaczego warto używać złączy MC4?Złącza MC4 (PV4) są uszczelnione przed warunkami atmosferycznymi, polaryzowane i przystosowane do napięcia stałego 1,5 kV. Zaciska się je za pomocą dedykowanego narzędzia.
- P7: Jaki jest minimalny promień zgięcia systemów śledzących?W przypadku wielokrotnego zginania w systemach prowadnic należy zastosować 5 × OD (≈ 31 mm). W przypadku instalacji stacjonarnej wystarczające jest 4 × OD (≈ 25 mm).
- P8: Kiedy powinienem wybrać wersję v3 high-flex zamiast wersji standardowej v1?Wybierz v3, jeśli kabel porusza się wielokrotnie (systemy śledzące, roboty czyszczące) lub musi przeciągać przez cienki kanał. Wybierz wersję v1 do stałych regałów dachowych, gdzie odporność na ścieranie mechaniczne jest ważniejsza niż elastyczność.
- P9: Jakie jest maksymalne napięcie łańcucha?H1Z2Z2-K jest przystosowany do napięcia systemowego 1,8 kV DC, obejmującego ciągi fotowoltaiczne 1500 V.
- P10: Jak długo to trwa?Po prawidłowym zainstalowaniu za pomocą odpowiednich złączy moduł H1Z2Z2-K zapewnia 25-letni okres użytkowania na zewnątrz, zgodny z gwarancją na moduł fotowoltaiczny.
- P11: Czy wersja o dużej elastyczności jest droższa niż wersja 1?Dodatkowa liczba żył zwiększa koszt przewodnika o około 5–8%, ale cieńsza ścianka to kompensuje — ogólnie rzecz biorąc, cena v3 jest mniej więcej porównywalna z ceną v1. Jest wart swojej ceny w zastosowaniach dynamicznych/z powtarzalnym zginaniem; w przypadku instalacji stacjonarnych wystarczająca jest wersja v1.