300V 500V 2 rdzenia Flexible Cable RVV 4x2.5mm2 PVC Stranded Copper
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
300 V 2 rdzenia elastyczny kabel
,500 V 2 rdzenia elastyczny kabel
,4x2
Opis produktu
Elastyczny kabel 4-żyłowy 300/500 V RVV 4x2,5 mm², linka PVC, miedź
Oznaczenie i znaczenie kabla
|
Kod |
Oznaczający |
|---|---|
|
RVV |
R = elastyczny przewód miedziany (klasa 5), V = izolacja PVC, V = powłoka PVC |
|
300/500 V |
Napięcie znamionowe U₀/U = 300/500 V; Uₘ = 500 V |
|
4×2,5 mm² |
Cztery elastyczne żyły, każda z żył miedzianych o przekroju 2,5 mm² |
Konstrukcja: Lekki, elastyczny przewód w osłonie z PVC, profil okrągły (4-żyłowy)
Uwaga: RVV 4×2,5 to lekki, elastyczny przewód w osłonie z PVC, zgodny z GB/T 5023.5 / IEC 60227-5. Przewodnikiem jest drobnożyłowa, elastyczna miedź klasy 5. Konfiguracja 4-żyłowa jest zwykle stosowana w trójfazowych obwodach prądu przemiennego z uziemieniem ochronnym (L1+L2+L3+PE) lub w obwodach sterujących/sygnałowych wymagających 4 przewodów przy wyższym prądzie. RVV z rdzeniem 3+ ma zwykle okrągły profil. Jest to najcięższy standardowy miernik w czterordzeniowej serii RVV 300/500 V i jest niezwykle powszechny w przenośnych urządzeniach trójfazowych, małych maszynach i przemysłowych panelach sterowania.


RVV 4×2,5 mm² — Specyfikacja kabla i dane techniczne
1. Przegląd produktu i podsumowanie ocen.RVV 4×2,5 to czterożyłowy, elastyczny przewód w izolacji PVC, w osłonie z PVC, o parametrach znamionowych 300/500 V AC (50 Hz) i temperaturze żyły 70°C, zbudowany z czterech elastycznych przewodów z wyżarzanej miedzi klasy 5 o średnicy 2,5 mm² – każdy w izolacji PVC i zbiorczo pokryty drugą osłoną z PVC. Wyprodukowano i poddano testom typu zgodnie z GB/T 5023.5 (60227 IEC 53) / IEC 60227-5, z elastycznymi przewodami zgodnie z GB/T 3956. Gotowa średnica wynosi około 11,0 mm i masa nominalna około 230 kg/km (≈ 23 kg na 100 m), dostarczana na szpulach lub kartonach po 100 m. Gdy wszystkie cztery żyły są pod napięciem, przewód przenosi około 25 A w wolnym powietrzu w temperaturze 25°C (szacunki inżynieryjne) — standardowy czterożyłowy elastyczny przewód do ochrony obwodów 25 A, pierścienie gniazdek domowych i gałęzie zasilania do zastosowań komercyjnych, znajdujący się po stronie zasilania rodziny elastycznych przewodów PVC 300/500 V.
2. Konstrukcja warstwa po warstwie (od przewodnika do płaszcza).
| Warstwa | Budowa | Ściana | Średnica |
|---|---|---|---|
| Przewodnik (Cu) × 4 | Wyżarzona Cu, linka elastyczna klasy 5, 50 × 0,25 mm (1+6+12+18+13) każdy | — | ≈ 1,9 mm |
| Izolacja (PVC) × 4 | Mieszanka PVC, PVC/C (TI1) | 0,80 mm | ≈ 3,5 mm |
| Zespół rdzenia | Cztery izolowane żyły okablowane w układzie kwadratowym; szczeliny wypełnione przez wytłaczanie osłony | — | ≈ 9,0 mm (pochodna) |
| Płaszcz zewnętrzny (PVC) | Mieszanka PVC, PVC/ST5, czarna lub niestandardowa | 1,00 mm | ≈ 11,0 mm (wykończony) |
3. Charakterystyka elektryczna.Każdy przewód o przekroju 2,5 mm² ma maksymalną rezystancję prądu stałego wynoszącą 7,41 Ω/km w temperaturze 20°C, wzrastającą do około 9,43 Ω/km w temperaturze pracy 70°C. Każda długość wytrzymuje rutynową kontrolę częstotliwości sieciowej 2,0 kV AC, trwającą pięć minut. Rezystancja izolacji gotowego kabla pozostaje powyżej 0,010 MΩ·km w temperaturze 70 °C, a typowe wartości obejmują pojemność ≈ 135 nF/km i impedancję prądu przemiennego 50 Hz ≈ 7,41 Ω/km (przewaga rezystancji). Przy zasilaniu wszystkich czterech rdzeni obciążenie referencyjne wynosi około 25 A w wolnym powietrzu w temperaturze 25 °C (szacunki inżynieryjne), a spadek napięcia w pętli przy 25 A wynosi około 0,37 V na metr.
Parametry elektryczne
|
Parametr |
Wartość |
Notatka |
|---|---|---|
|
Napięcie znamionowe U₀/U |
300/500 V |
Uₘ = 500 V |
|
Napięcie probiercze AC (5 min) |
2,0 kV |
Rutyna |
|
Napięcie probiercze typu |
2,5 kV |
IEC 60227 |
|
Rezystancja DC @20°C (na rdzeń) |
≤ 7,98 Ω/km |
GB/T 3956 Klasa 5 maks., 2,5 mm² |
|
Rezystancja AC @70°C (szac.) |
≈ 10,2 Ω/km |
na rdzeń |
|
Prąd znamionowy w powietrzu (jednofazowy, 30 °C, używany 2-żyłowy) |
≈ 16 – 25 A |
jeśli jest używany jako 2-rdzeniowy (pozostałe 2 zapasowe) |
|
Aktualna ocena (projekt, na rdzeń) |
≈ 20 A |
konserwatywny, zgodnie z GB/T 16895 |
|
Prąd znamionowy (3-fazowy + PE, zrównoważony) |
≈ 14 – 20 A na fazę |
obniżone ze względu na sprzedaż pakietową |
|
Bezpośrednio pochowany |
Nie dotyczy |
przewód świetlny, nie do bezpośredniego zakopywania |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 160 °C) |
≈ 0,25 kA (250 A) |
Odniesienie 2,5 mm² |
|
Częstotliwość |
50/60 Hz AC lub DC |
— |
Wartości referencyjne: RVV 4×2,5 — typowa obciążalność prądowa 16–25 A na żyłę w zależności od wiązania, temperatury otoczenia i normy odniesienia. Dla prądu 3-fazowego + PE przy 400 V, maks. obciążenie zrównoważone ≈ 13,9 kW (20 A na fazę).
4. Reakcja termiczna i zachowanie płomienia.Izolacja PVC wytrzymuje ciągłą temperaturę przewodu wynoszącą 70°C. Przewód jest przystosowany do pracy w temperaturze od -15 do +70°C, nie można go rozwijać w temperaturze poniżej 0°C bez wstępnego kondycjonowania, a jako punkt odniesienia dla obciążalności prądowej przyjmuje się temperaturę otoczenia 25°C. Zachowanie płomienia spełnia wymagania testu pionowego pojedynczego kabla GB/T 18380.12 (IEC 60332-1), co oznacza, że przewód gaśnie samoczynnie po usunięciu źródła płomienia. Ponieważ zarówno izolacja, jak i osłona wykonane są z halogenowanego PVC, podczas pożaru przewód wydziela dym i chlorowodór; projekty o niskiej emisji dymu i bezhalogenowe muszą określać wariant LSZH.

5. Praktyka instalacyjna i obsługa.Zagięcia nie mogą być mniejsze niż 6-krotność rzeczywistej średnicy zewnętrznej – dla tego rozmiaru około 66 mm. Zakończenie wymaga usunięcia izolacji na odcinku 15–18 mm i zawsze użycia tulejki na elastycznych żyłach klasy 5, aby zapobiec strzępieniu się drutu. Szpule przechowywane w temperaturze poniżej 0 °C należy przed rozwinięciem ogrzać w pomieszczeniu; napięcie ciągnięcia powinno mieścić się w granicach 150 N, a liny nie wolno nigdy używać jako liny do ciągnięcia. Wartość odniesienia 25 A wymaga obniżenia wartości znamionowych, gdy temperatura otoczenia lub wiązanie odbiega od warunków odniesienia. Ten przewód nie jest przeznaczony do bezpośredniego zakopywania w ziemi, narażenia na promieniowanie UV na zewnątrz ani ciągłego, powtarzalnego zginania — do tych zadań należy wybrać odpowiednio kabel zbrojony, płaszcz odporny na promieniowanie UV lub kabel o ciągłym zginaniu (kanał nośny).

6. Typowe zastosowania serwisowe.Ten czterożyłowy przewód jest koniem pociągowym dla obwodów zasilania 25 A: domowych gniazdek pierścieniowych i obwodów promieniowych, zasilania pryszniców elektrycznych i małych grzałek zanurzeniowych, zasilania trójfazowego plus neutralny dla małych sprężarek i szaf chłodniczych, zasilania komercyjnych urządzeń kuchennych (piekarniki, grille, zmywarki), przewodów do obrabiarek warsztatowych i przewodów prądu spawania do 25 A, podsieci rozdzielczych do oświetlenia i grup gniazdek, połączenia międzysystemowe klimatyzatora i jednostki zewnętrznej, spadki zasilania serwerów biurowych i UPS, dostawy szaf wystawowych i chłodniczych do sklepów detalicznych, okablowanie szklarni rolniczych i pompowni oraz tymczasowe obwody zasilania wystaw / scen. Zatwierdzone metody instalacji obejmują stałe okablowanie wewnątrz urządzeń, kanały kablowe i kanały wewnętrzne w suchych miejscach, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i w zadaszonych, osłoniętych pomieszczeniach.

7. System testowania i zapewniania jakości.Rutynowe testy na każdej długości obejmują weryfikację rezystancji przewodu DC (≤ 7,41 Ω/km w temperaturze 20 °C), wytrzymałość 2,0 kV AC / 5 min, ciągłość przewodu na wszystkich czterech żyłach oraz kontrolę wymiarową obejmującą izolację ≥ 0,80 mm, powłokę ≥ 1,00 mm i średnicę całkowitą ≈ 11,0 mm. Próbki i badania typu obejmują izolację PVC i wytrzymałość powłoki na rozciąganie (≥ 10 MPa) z wydłużeniem (≥ 100% izolacji / ≥ 125% powłoki), odkształcenie cieplne PVC w temperaturze 80°C, skurcz PVC w temperaturze 150°C, próbę płomienia pionowego jednym kablem, próbę zginania i zginania na zimno w temperaturze -15°C oraz próbę napięcia po zginaniu. Do każdej rolki dołączony jest certyfikat testu fabrycznego.
Parametry kabla

Parametry testu kabla

Struktura przekroju kabla


Opis budowy kabla

8. Standardy i zgodność.Projektowanie i produkcja podlegają normom GB/T 5023.5 i IEC 60227-5 dla elastycznych przewodów 300/500 V (60227 IEC 53). Przewody spełniają normę GB/T 3956 / IEC 60228 klasa 5 — przewód 2,5 mm² w postaci pięćdziesięciu przewodów o średnicy 0,25 mm i R ≤ 7,41 Ω/km. Zachowanie płomienia zostało potwierdzone w normie GB/T 18380.12. Ogólne metody badań są zgodne z GB 5023.1 / GB 5023.3, natomiast oznakowanie powierzchni jest zgodne z GB/T 6995. Na życzenie kable mogą być również dostarczone zgodnie z wymaganiami IEC, BS, DIN, UL lub VDE. Ponieważ płaszcz PVC zawiera halogen, tunele, systemy metra, szpitale i inne zamknięte przestrzenie publiczne wymagają wariantu LSZH.

9. Pakowanie, przechowywanie i logistyka.Standardowa dostawa wynosi 100 m na rolkę lub karton, przy czym na zamówienie dostępne są długości cięte na zamówienie. Na każdej szpuli znajduje się typ, napięcie, nazwa dostawcy, rok produkcji i kolejne oznaczenie licznika zgodnie z GB/T 6995. Przechowywanie powinno odbywać się w suchym, zadaszonym pomieszczeniu w temperaturze od -15 do +40°C, chronionym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, wilgocią, olejami i ostrymi przedmiotami; szpule pozostają zamknięte do czasu montażu. W niskich temperaturach przed rozwinięciem zwoje należy pozostawić w pomieszczeniu do temperatury ≥ 0°C. Podczas transportu szpule należy zabezpieczyć przed przetoczeniem i uderzeniami, a przewodu nie wolno ciągnąć po szorstkim podłożu lub ostrych krawędziach.

10. Specyfikacja Zamówienia.Podaj „RVV 300/500 V 4×2,5” wraz z wymaganą długością lub układem szpul, kombinacją kolorów izolacji i preferencjami dotyczącymi oznakowania. Należy określić kolor osłony (standardowo czarny) i specjalne kodowanie kolorami (np. czarny/czerwony/niebieski/żółto-zielony dla przewodów trójfazowych z uziemieniem lub cztery różne kolory dla obwodów sterujących). Zawsze żądaj certyfikatu testu fabrycznego, aby potwierdzić rzeczywistą średnicę (≈ 11,0 mm), wagę (≈ 230 kg/km) i rezystancję przewodu dla partii produkcyjnej. Tam, gdzie wymagana jest niskodymowa konstrukcja bezhalogenowa lub konstrukcja o ciągłej elastyczności, należy zamówić odpowiednio wariant LSZH lub H05VV5-F.
11. Często zadawane pytania dotyczące branży kablowej.
- P1: Dlaczego warto wybrać przewód 4×2,5 zamiast 4×1,5 lub 4×4,0?Krok od 1,5 do 2,5 zwiększa natężenie prądu z około 16 A do 25 A i zmniejsza rezystancję z 13,3 do 7,41 Ω/km — co wystarcza do pełnego obwodu gniazdka 25 A i małych obciążeń prysznica/grzałki zanurzeniowej. 4,0 mm² podnosi wartość znamionową do około 32 A i jest kolejnym rozmiarem dla obwodów kuchenek i sprzętu o większym obciążeniu; wybierz najmniejszy przekrój, który nadal spełnia wymagania dotyczące obciążenia i spadku napięcia, aby kontrolować koszty i średnicę kabla.
- P2: Co oznacza elastyczny przewód klasy 5?Klasa 5 (GB/T 3956) składa się z wielu cienkich drutów (50 × 0,25 mm przy 2,5 mm²), co zapewnia przewódowi elastyczność i wytrzymałość na zginanie. Klasa 2 (stosowana w kablach zasilających, takich jak YJV) wykorzystuje mniej grubszych drutów i jest znacznie sztywniejsza — nigdy nie mieszaj ich przy składaniu zamówienia.
- P3: Dlaczego 2,5 mm² ma natężenie znamionowe około 25 A, podczas gdy kable zasilające przenoszą znacznie więcej?Przekrój bezpośrednio określa obciążalność prądową. 2,5 mm² to przekrój lekkiego, elastycznego przewodu; 4,0 mm² przenosi już około 32 A, a 6,0 mm² około 41 A. Przewymiarowanie niepotrzebnie zwiększa koszt, średnicę i wagę miedzi.
- P4: Czy RVV można używać na zewnątrz?Nie w swojej standardowej formie: płaszcz z PVC nie jest odporny na promieniowanie UV i ulega degradacji pod wpływem długotrwałego światła słonecznego. Do użytku na zewnątrz należy zastosować kurtkę odporną na promienie UV lub kabel zbrojony. Do zakopania użyj kabla zasilającego opancerzonego taśmą stalową.
- P5: Jak dobiera się przekrój przewodu dla pierścienia gniazdowego lub obwodu kuchenki?Wybór następuje w oparciu o (a) prąd pełnego obciążenia po obniżeniu wartości znamionowych, (b) dopuszczalny spadek napięcia (zwykle ≤ 5% dla przewodów urządzenia) oraz (c) koordynację z poprzedzającym bezpiecznikiem lub wyłącznikiem automatycznym. Przewód 2,5 mm² obsługuje do około 25 A; Obwody kuchenki, prysznica lub zanurzenia wymagają 4,0 lub 6,0 mm².
- P6: Przewodnik z miedzi czy cynowanej miedzi?Goła miedź wyżarzana (ten RVV) jest standardem dla przewodów urządzeń stacjonarnych i zapewnia najniższą rezystancję. Miedź cynowana jest preferowana tam, gdzie przewodnik może być narażony na działanie wilgoci lub gdy stosowane jest zakończenie lutowane, ponieważ jest ona odporna na utlenianie.
- P7: Dlaczego PVC może pracować tylko w temperaturze 70°C, podczas gdy XLPE może pracować w temperaturze 90°C?PVC to tworzywo termoplastyczne, które mięknie i odkształca się w podwyższonej temperaturze; XLPE jest usieciowany, tworząc termoutwardzalną sieć, która zachowuje swój kształt do 90°C. Z tego powodu temperatura RVV (PVC) jest ograniczona do 70°C, a YJV (XLPE) do 90°C.
- P8: Jaka jest różnica między RVV i RVVP?RVV to zwykły, nieekranowany, okrągły, elastyczny przewód. RVVP dodaje ekran z cynowanego oplotu miedzianego do tłumienia zakłóceń elektromagnetycznych — wybierz wariant ekranowany, gdy obwód przenosi sygnały analogowe niskiego poziomu lub jest prowadzony w pobliżu hałaśliwych urządzeń przemysłowych.
- P9: Dlaczego średnica końcowa różni się w zależności od producenta dla tego samego rozmiaru nominalnego?Normy określają minimalną grubość izolacji i osłony oraz parametry elektryczne, ale nie określają dokładnej średnicy całkowitej. Zagęszczenie splotów, konstrukcja wypełniacza i tolerancja osłony różnią się w zależności od zakładu — opublikowane liczby 4×2,5 skupiają się wokół 11,0 mm — dlatego przy doborze dławnic i zacisków należy stosować rzeczywistą zmierzoną średnicę.
- P10: Które testy potwierdzają dopuszczalność w momencie dostawy i przed uruchomieniem?Przy dostawie należy sprawdzić certyfikat testu fabrycznego (rezystancja ≤ 7,41 Ω/km, wytrzymałość 2,0 kV/5 min, wymiary ≈ 11,0 mm), czytelność powłoki i integralność szpuli. Po instalacji należy wykonać test rezystancji izolacji plus wytrzymywanie 2,0 kV AC / 5 min, a następnie przed załączeniem zasilania sprawdzić, czy wszystkie cztery przewody zostały prawidłowo zidentyfikowane.
- P11: Jakiego okresu użytkowania można się spodziewać?Po zainstalowaniu i użytkowaniu w podanych granicach temperatury i napięcia, elastyczne przewody PCV są zaprojektowane na okres użytkowania około 10–15 lat w suchych warunkach wewnętrznych; trwałe przeciążenie, wielokrotne zginanie powyżej minimalnego promienia 6 × OD, narażenie na promieniowanie ultrafioletowe lub praca w temperaturze powyżej 70 ° C znacznie skracają tę żywotność.