Wytrzymały kabel sterujący RVV 4-żyłowy 4x4.0mm2 z miedzi linkowanej PVC
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
Wytrzymały kabel sterujący
,Kabel sterujący 4-żyłowy
,Kabel z miedzi linkowanej PVC 4x4.0mm2
Opis produktu
Wytrzymały kabel 4-żyłowy RVV 4x4.0mm² z miedzi linkowanej PVC
Oznaczenie i znaczenie kabla
|
Kod |
Znaczenie |
|---|---|
|
RVV |
R = elastyczny przewodnik miedziany (klasa 5), V = izolacja PVC, V = powłoka PVC |
|
300/500 V |
Napięcie znamionowe U₀/U = 300/500 V; Uₘ = 500 V |
|
4×4.0 mm² |
Cztery elastyczne żyły, każda z miedzianym przewodnikiem 4.0 mm² (rozmiar niestandardowy) |
Konstrukcja: Elastyczny przewód z dodatkowo wzmocnioną powłoką PVC, okrągły profil (4-żyłowy)

RVV 4×4.0 mm² — Specyfikacja kabla i dane techniczne
1. Przegląd produktu i podsumowanie parametrów znamionowych. RVV 4×4.0 to czterożyłowy, elastyczny przewód z izolacją i powłoką PVC, o napięciu znamionowym 300/500 V AC (50 Hz) i temperaturze przewodnika 70 °C, zbudowany z czterech elastycznych przewodników z wyżarzonej miedzi klasy 5 o przekroju 4.0 mm² — każdy izolowany PVC i razem pokryty drugą powłoką PVC. Wyprodukowany i przetestowany zgodnie z GB/T 5023.5 (60227 IEC 53) / IEC 60227-5, z elastycznymi przewodami zgodnie z GB/T 3956. Zakończona średnica wynosi około 12.9 mm, a masa nominalna około 340 kg/km (≈ 34 kg na 100 m), dostarczany na bębnach lub w kartonach po 100 m. Przy wszystkich czterech żyłach pod napięciem, przewód przenosi około 32 A w wolnym powietrzu przy 25 °C (szacunek inżynierski) — jest to wytrzymały, elastyczny przewód z górnej półki rodziny PVC 300/500 V, odpowiedni do znaczących obciążeń urządzeń, przewodów małych silników trójfazowych i połączeń przemysłowych, gdzie sztywność utrudniałaby instalację.
2. Konstrukcja warstwa po warstwie (od przewodnika do powłoki).
| Warstwa | Konstrukcja | Grubość | Średnica |
|---|---|---|---|
| Przewodnik (Cu) × 4 | Wyżarzona miedź, elastyczna linkowana klasa 5, 56 × 0.30 mm (1+6+12+18+19) każda | — | ≈ 2.4 mm |
| Izolacja (PVC) × 4 | Mieszanka PVC, PVC/C (TI1) | 0.80 mm | ≈ 4.0 mm |
| Zespół żył | Cztery izolowane żyły skręcone w układzie kwadratowym; przestrzenie międzyżyłowe wypełnione przez wytłaczanie powłoki | — | ≈ 10.5 mm (pochodne) |
| Powłoka zewnętrzna (PVC) | Mieszanka PVC, PVC/ST5, czarna lub niestandardowa | 1.20 mm | ≈ 12.9 mm (zakończona) |
3. Charakterystyka elektryczna. Każdy przewodnik 4.0 mm² ma maksymalną rezystancję prądu stałego 4.95 Ω/km przy 20 °C, wzrastającą do około 6.30 Ω/km w punkcie pracy 70 °C. Każdy odcinek wytrzymuje rutynowe badanie napięciowe 2.0 kV AC o częstotliwości sieciowej przez pięć minut. Rezystancja izolacji gotowego kabla pozostaje powyżej 0.0085 MΩ·km przy 70 °C, a typowe wartości obejmują pojemność ≈ 150 nF/km i impedancję AC 50 Hz ≈ 4.95 Ω/km (zdominowaną przez rezystancję). Przy wszystkich czterech żyłach pod napięciem, referencyjne obciążenie wynosi około 32 A w wolnym powietrzu przy 25 °C (szacunek inżynierski), a spadek napięcia w pętli przy 32 A wynosi około 0.32 V na metr.
Parametry elektryczne
|
Parametr |
Wartość |
Uwaga |
|---|---|---|
|
Napięcie znamionowe U₀/U |
300 / 500 V |
Uₘ = 500 V |
|
Napięcie probiercze AC (5 min) |
2.0 kV |
Rutynowe (referencyjne) |
|
Napięcie typu testowego |
2.5 kV |
Odnośnik IEC 60227 |
|
Rezystancja DC @20 °C (na żyłę) |
≤ 4.95 Ω/km |
Maks. wg GB/T 3956 Klasa 5, 4 mm² |
|
Rezystancja AC @70 °C (est.) |
≈ 6.32 Ω/km |
na żyłę |
|
Prąd znamionowy w powietrzu (jednofazowy, 30 °C, używane 2 żyły) |
≈ 22 – 32 A |
jeśli używany jako 2-żyłowy (pozostałe 2 zapasowe) |
|
Prąd znamionowy (projektowy, na żyłę) |
≈ 26 A |
konserwatywny, ekstrapolacja wg GB/T 16895 |
|
Prąd znamionowy (3-fazowy + PE, zrównoważony) |
≈ 18 – 26 A na fazę |
zredukowany z powodu wiązania |
|
Bezpośrednio zakopany |
Nie dotyczy |
lekki przewód, nie do bezpośredniego zakopania |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 160 °C) |
≈ 0.40 kA (400 A) |
Odnośnik 4 mm² |
|
Częstotliwość |
50/60 Hz AC lub DC |
— |
Wartości referencyjne: elastyczny przewód 4 mm² — typowa zdolność przenoszenia prądu 22–32 A. Dla 3-fazowego + PE przy 400 V, maksymalne zrównoważone obciążenie ≈ 18.1 kW (26 A na fazę). Przy 26 A, spadek napięcia ≈ 5.1 V/km na żyłę (≈1.3% na 100 m przy 400 V międzyfazowym).
4. Reakcja termiczna i zachowanie w ogniu. Izolacja PVC wytrzymuje ciągłą temperaturę przewodnika 70 °C. Przewód jest przeznaczony do pracy w temperaturach otoczenia od −15 do +70 °C, nie może być rozwijany poniżej 0 °C bez wstępnego kondycjonowania, a temperatura 25 °C jest przyjmowana jako referencyjna dla obciążalności prądowej. Zachowanie w ogniu spełnia wymagania testu pionowego dla pojedynczego kabla GB/T 18380.12 (IEC 60332-1), co oznacza, że przewód samogasnie po usunięciu źródła płomienia. Ponieważ zarówno izolacja, jak i powłoka są wykonane z halogenowanego PVC, przewód emituje dym i chlorowodór w przypadku pożaru; projekty wymagające niskiej emisji dymu i braku halogenów muszą określać wariant LSZH.
Charakterystyka temperaturowa
- Maks. temperatura pracy przewodnika: 70 °C
- Maks. temperatura zwarciowa (≤5 s): 160 °C
- Temperatura przeciążenia awaryjnego: 85 °C
- Min. temperatura otoczenia instalacji: −15 °C (PVC elastyczny)
- Zakres temperatury pracy: −15 °C do +70 °C (powłoka PVC)
Wydajność pożarowa (RVV 4 mm² niestandardowy)
|
Właściwość |
Wartość / Wymaganie |
|---|---|
|
Ognioodporny |
Test pojedynczego płomienia (GB/T 18380.12) |
|
Zawartość halogenów |
Zawiera Cl (PVC), wytwarza HCl |
|
Gęstość dymu |
Gęsty ciemny dym |
|
Korozyjność |
Korozyjny gaz HCl |
5. Praktyka instalacyjna i obsługa. Promień zgięcia nie może być mniejszy niż 6-krotność rzeczywistej średnicy zewnętrznej — około 77 mm dla tego rozmiaru. Kończenie wymaga ściągnięcia izolacji na 18–20 mm i zawsze stosowania tulejki na elastycznych linkach klasy 5, aby zapobiec strzępieniu się drutów. Bębny przechowywane poniżej 0 °C muszą być przed rozwijaniem ogrzane w pomieszczeniu; napięcie podczas ciągnięcia powinno być w granicach 240 N, a przewód nigdy nie może być używany jako lina holownicza. Referencyjne 32 A wymaga redukcji obciążalności, gdy temperatura otoczenia lub wiązanie odbiegają od warunków referencyjnych. Ten przewód nie nadaje się do bezpośredniego zakopania, ekspozycji na promieniowanie UV na zewnątrz ani do ciągłego, powtarzalnego zginania — do takich zastosowań należy wybrać kabel opancerzony, z powłoką stabilizowaną UV lub kabel do ciągłego zginania (w korytach).
6. Typowe zastosowania. Ten czterożyłowy przewód jest wytrzymałym, elastycznym połączeniem dla obciążeń klasy 32 A: zasilanie małych silników trójfazowych i sprężarek o mocy do około 1.5 kW, przewody spawalnicze i ładowarek akumulatorów przemysłowych, linie zasilające piekarniki elektryczne, podgrzewacze wody i wysokowydajny sprzęt kuchenny, połączenia między tablicami rozdzielczymi a podtablicami, zasilanie jednostek zewnętrznych klimatyzatorów i pomp ciepła, przewody silników pomp i wentylatorów, zasilanie maszyn warsztatowych i stołowych, zasilanie sprzętu laboratoryjnego i zestawów testowych, tymczasowe dystrybucje zasilania scenicznego i wystawienniczego, sterowanie szklarniami i systemami nawadniania w rolnictwie oraz połączenia urządzeń ładowarek EV / myjni samochodowych. Dopuszczalne metody instalacji obejmują stałe okablowanie wewnątrz urządzeń, koryta kablowe i kanały wewnętrzne w suchych miejscach, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i w zadaszonych, osłoniętych przestrzeniach.

7. Reżim testowania i zapewnienia jakości. Rutynowe testy każdej długości obejmują weryfikację rezystancji prądu stałego przewodnika (≤ 4.95 Ω/km przy 20 °C), wytrzymałość na napięcie 2.0 kV AC / 5 min, ciągłość przewodnika we wszystkich czterech żyłach oraz kontrolę wymiarów obejmującą izolację ≥ 0.80 mm, powłokę ≥ 1.20 mm i średnicę całkowitą ≈ 12.9 mm. Testy próbek i typowe obejmują wytrzymałość na rozciąganie izolacji i powłoki PVC (≥ 10 MPa) z wydłużeniem (≥ 100 % izolacja / ≥ 125 % powłoka), odkształcenie termiczne PVC w temperaturze 80 °C, skurcz PVC w temperaturze 150 °C, test pionowego płomienia dla pojedynczego kabla, testy zginania i zginania na zimno w temperaturze −15 °C oraz test napięciowy po zginaniu. Certyfikat testu fabrycznego towarzyszy każdemu bębnowi.
Parametry kabla

Parametry testowe kabla

Struktura przekroju kabla


Opis konstrukcji kabla

8. Normy i zgodność. Projekt i produkcja są zgodne z GB/T 5023.5 i IEC 60227-5 dla elastycznych przewodów 300/500 V (60227 IEC 53). Przewodniki spełniają wymagania GB/T 3956 / IEC 60228 Klasa 5 — przewodnik 4.0 mm² składa się z pięćdziesięciu sześciu drutów o średnicy 0.30 mm z R ≤ 4.95 Ω/km. Zachowanie w ogniu jest potwierdzone przez GB/T 18380.12. Ogólne metody testowania są zgodne z GB 5023.1 / GB 5023.3, podczas gdy oznakowanie powierzchniowe jest zgodne z GB/T 6995. Kable mogą być również dostarczane zgodnie z wymaganiami IEC, BS, DIN, UL lub VDE na życzenie. Ponieważ powłoka PVC zawiera halogen, tunele, systemy metra, szpitale i inne zamknięte przestrzenie publiczne wymagają wariantu LSZH.

9. Pakowanie, przechowywanie i logistyka. Standardowa dostawa to 100 m na bęben lub w kartonie, z możliwością dostarczenia niestandardowych długości na życzenie. Każdy bęben zawiera oznaczenie typu, napięcia, identyfikatora dostawcy, roku produkcji i kolejnego znacznika metra zgodnie z GB/T 6995. Przechowywanie powinno odbywać się w suchych, zadaszonych pomieszczeniach w temperaturze od −15 do +40 °C, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, wilgoci, olejów i ostrych przedmiotów; bębny pozostają zapieczętowane do momentu instalacji. W niskich temperaturach, bębny należy kondycjonować w pomieszczeniu do temperatury ≥ 0 °C przed rozwijaniem. Podczas transportu bębny muszą być zabezpieczone przed toczeniem i uderzeniami, a przewód nigdy nie może być ciągnięty po ściernym podłożu lub ostrych krawędziach.

10. Specyfikacja zamówienia. Podaj "RVV 300/500 V 4×4.0" wraz z wymaganą długością lub układem bębnów, kombinacją kolorów izolacji i preferencjami dotyczącymi oznakowania. Określ kolor powłoki (standardowo czarny) i wszelkie specjalne kodowanie kolorami (np. czarny/czerwony/niebieski/żółto-zielony dla trójfazowego z uziemieniem, lub cztery różne kolory dla obwodów sterowania). Zawsze żądaj certyfikatu testu fabrycznego, aby potwierdzić rzeczywistą średnicę (≈ 12.9 mm), wagę (≈ 340 kg/km) i rezystancję przewodnika dla partii produkcyjnej. W przypadku potrzeby konstrukcji niskodymnej bez halogenów lub do ciągłego zginania, zamów odpowiednio wariant LSZH lub H05VV5-F.
11. Często zadawane pytania dotyczące branży kablowej.
- P1: Dlaczego przejść z 4×2.5 (25 A) na 4×4.0 (32 A)? Większy przekrój zwiększa obciążalność prądową z około 25 A do 32 A i zmniejsza rezystancję z 7.41 do 4.95 Ω/km — wystarczająco dla małych silników trójfazowych, spawarek i wysokowydajnych urządzeń kuchennych, które przegrzewałyby przewód 2.5 mm². Pozostań przy 2.5 mm² dla zwykłych obwodów gniazd; 4.0 mm² jest minimum dla obciążeń powyżej 25 A.
- P2: Co oznacza elastyczny przewodnik klasy 5? Klasa 5 (GB/T 3956) składa się z wielu cienkich drutów (56 × 0.30 mm dla 4.0 mm²), co nadaje przewodowi elastyczność i odporność na zginanie. Klasa 2 (stosowana w kablach zasilających, takich jak YJV) wykorzystuje mniej grubszych drutów i jest znacznie sztywniejsza — nigdy nie należy ich mylić przy zamawianiu.
- P3: Czy przewód 4×4.0 może bezpośrednio zasilać silnik trójfazowy? Tylko dla małych silników o mocy do około 1.5 kW przy 32 A. Większe silniki wymagają kabla silnikowego (YJV) z zabezpieczeniem przeciwzwarciowym i przeciążeniowym skoordynowanym z rozrusznikiem. Zawsze dobieraj przewód do prądu pełnego obciążenia plus margines bezpieczeństwa.
- P4: Dlaczego przewód 4.0 mm² ma obciążalność około 32 A, podczas gdy kable zasilające przenoszą znacznie więcej? Przekrój bezpośrednio określa zdolność przenoszenia prądu. 4.0 mm² to nadal przekrój lekkiego, elastycznego przewodu; 6.0 mm² przenosi już około 41 A, a 10.0 mm² około 57 A. Nadmierne przewymiarowanie niepotrzebnie zwiększa koszt, średnicę i wagę miedzi.
- P5: Czy RVV można stosować na zewnątrz? Nie w standardowej formie: powłoka PVC nie jest stabilizowana UV i ulegnie degradacji pod wpływem długotrwałego światła słonecznego. Do użytku zewnętrznego należy określić powłokę stabilizowaną UV lub kabel opancerzony. Do zakopania należy użyć kabla zasilającego opancerzonego taśmą stalową.
- P6: Jak wybiera się przekrój przewodu dla obwodu silnika lub grzałki? Wybór zależy od (a) prądu pełnego obciążenia po redukcji, (b) dopuszczalnego spadku napięcia (zazwyczaj ≤ 5 % dla przewodów urządzeń) i (c) koordynacji z bezpiecznikiem lub wyłącznikiem nadprądowym znajdującym się wyżej. Przewód 4.0 mm² obsługuje do około 32 A; obwody kuchenek, pryszniców lub grzałek zanurzeniowych powyżej 32 A wymagają 6.0 mm².
- P7: Przewodnik miedziany czy cynowany? Goła wyżarzona miedź (ten RVV) jest standardem dla stałych przewodów urządzeń i zapewnia najniższą rezystancję. Miedź cynowana jest preferowana tam, gdzie przewodnik może być narażony na wilgoć lub gdzie stosuje się lutowanie, ponieważ jest odporna na utlenianie.
- P8: Dlaczego PVC może pracować tylko przy 70 °C, podczas gdy XLPE przy 90 °C? PVC jest termoplastem, który mięknie i odkształca się w podwyższonej temperaturze; XLPE jest usieciowany w sieć termoutwardzalną, która zachowuje swój kształt do 90 °C. Dlatego RVV (PVC) jest ograniczony do 70 °C, a YJV (XLPE) do 90 °C.
- P9: Dlaczego średnica zewnętrzna różni się między producentami dla tego samego rozmiaru nominalnego? Normy określają minimalną grubość izolacji i powłoki oraz parametry elektryczne, ale nie precyzyjną średnicę zewnętrzną. Kompakcja skrętu, konstrukcja wypełnienia i tolerancja powłoki różnią się między zakładami — opublikowane wartości dla 4×4.0 skupiają się wokół 12.9 mm — dlatego rzeczywista zmierzona średnica musi być użyta przy doborze dławnic i zacisków.
- P10: Które testy potwierdzają akceptację przy dostawie i przed podłączeniem zasilania? Przy dostawie należy zweryfikować certyfikat testu fabrycznego (rezystancja ≤ 4.95 Ω/km, wytrzymałość na napięcie 2.0 kV/5 min, wymiary ≈ 12.9 mm), czytelność oznakowania powłoki i integralność bębna. Po instalacji należy przeprowadzić test rezystancji izolacji oraz test wytrzymałości na napięcie 2.0 kV AC / 5 min, a następnie potwierdzić prawidłową identyfikację wszystkich czterech przewodników przed podłączeniem zasilania.
- P11: Jakiej żywotności można się spodziewać? Przy instalacji i eksploatacji w ramach podanych limitów temperatury i napięcia, elastyczne przewody PVC są projektowane na okres eksploatacji około 10–15 lat w suchych warunkach wewnętrznych; ciągłe przeciążenie, powtarzające się zginanie poza minimalnym promieniem 6 × OD, ekspozycja na promieniowanie UV lub praca powyżej 70 °C znacząco skrócą ten okres życia.