Włókna miedziane 2 rdzenia, elastyczne kable RVV 4x6.0mm2 PVC elastyczne 300V 500V
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
Kabel elastyczny z rdzenia miedzi 2
,2 rdzenia elastycznego kabla 4x6
,0 mm2
Opis produktu
Linka miedziana żyłowa 4-żyłowa RVV 4x6.0mm² PVC Elastyczna 300/500V
Oznaczenie i znaczenie kabla
|
Kod |
Znaczenie |
|---|---|
|
RVV |
R = Elastyczny przewodnik miedziany (klasa 5), V = Izolacja PVC, V = Płaszcz PVC |
|
300/500 V |
Napięcie znamionowe U₀/U = 300/500 V; Uₘ = 500 V |
|
4×6.0 mm² |
Cztery elastyczne żyły, każda 6.0 mm² miedziany przewodnik (rozmiar niestandardowy) |
Konstrukcja: Elastyczny przewód z dodatkowym płaszczem PVC, okrągły profil (4-żyłowy)


RVV 4×6.0 mm² — Specyfikacja kabla i dane techniczne
1. Przegląd produktu i podsumowanie ocen. RVV 4×6.0 to czterożyłowy elastyczny przewód z izolacją i płaszczem PVC, o napięciu znamionowym 300/500 V AC (50 Hz) i temperaturze przewodnika 70 °C, zbudowany z czterech elastycznych przewodników miedzianych klasy 5 o przekroju 6.0 mm² — każdy izolowany PVC i razem pokryty drugim płaszczem PVC. Wyprodukowany i przetestowany zgodnie z GB/T 5023.5 (60227 IEC 53) / IEC 60227-5, z elastycznymi przewodami zgodnie z GB/T 3956. Zakończona średnica wynosi około 14.8 mm, a masa nominalna około 470 kg/km (≈ 47 kg na 100 m), dostarczany na bębnach lub w kartonach po 100 m. Przy wszystkich czterech żyłach pod napięciem, przewód przenosi około 41 A w wolnym powietrzu przy 25 °C (szacunek inżynierski) — największy powszechny czterożyłowy elastyczny przewód 300/500 V, przeznaczony do obwodów kuchenek, podgrzewaczy zanurzeniowych i małych obciążeń trójfazowych, gdzie elastyczność jest kluczowa.
2. Konstrukcja warstwa po warstwie (od przewodnika do płaszcza).
| Warstwa | Konstrukcja | Grubość | Średnica |
|---|---|---|---|
| Przewodnik (Cu) × 4 | Wyżarzona miedź, elastyczna skręcona klasa 5, 84 × 0.30 mm (1+6+12+18+24+23) każda | — | ≈ 3.0 mm |
| Izolacja (PVC) × 4 | Mieszanka PVC, PVC/C (TI1) | 0.80 mm | ≈ 4.6 mm |
| Zespół żył | Cztery izolowane żyły skręcone w układzie kwadratowym; przestrzenie wypełnione wytłaczanym płaszczem | — | ≈ 12.4 mm (pochodne) |
| Płaszcz zewnętrzny (PVC) | Mieszanka PVC, PVC/ST5, czarny lub niestandardowy | 1.20 mm | ≈ 14.8 mm (zakończona) |
3. Charakterystyka elektryczna. Każdy przewodnik 6.0 mm² ma maksymalną rezystancję prądu stałego 3.08 Ω/km przy 20 °C, wzrastającą do około 3.91 Ω/km przy punkcie pracy 70 °C. Każda długość wytrzymuje rutynowe badanie napięciowe 2.0 kV AC o częstotliwości sieciowej przez pięć minut. Rezystancja izolacji gotowego kabla pozostaje powyżej 0.0080 MΩ·km przy 70 °C, a typowe wartości obejmują pojemność ≈ 170 nF/km i impedancję AC 50 Hz ≈ 3.08 Ω/km (zdominowaną przez rezystancję). Przy wszystkich czterech żyłach pod napięciem, referencyjne obciążenie wynosi około 41 A w wolnym powietrzu przy 25 °C (szacunek inżynierski), a spadek napięcia pętli przy 41 A wynosi około 0.25 V na metr.
Parametry elektryczne
|
Parametr |
Wartość |
Uwaga |
|---|---|---|
|
Napięcie znamionowe U₀/U |
300 / 500 V |
Uₘ = 500 V |
|
Napięcie probiercze AC (5 min) |
2.0 kV |
Rutynowe (referencyjne) |
|
Napięcie testu typu |
2.5 kV |
Odnośnik IEC 60227 |
|
Rezystancja DC @20 °C (na żyłę) |
≤ 3.30 Ω/km |
Maks. klasa 5 GB/T 3956, 6 mm² |
|
Rezystancja AC @70 °C (est.) |
≈ 4.21 Ω/km |
na żyłę |
|
Prąd znamionowy w powietrzu (jednofazowy, 30 °C, używane 2 żyły) |
≈ 28 – 40 A |
jeśli używany jako 2-żyłowy (pozostałe 2 zapasowe) |
|
Prąd znamionowy (projektowy, na żyłę) |
≈ 34 A |
zachowawczy, na podstawie ekstrapolacji GB/T 16895 |
|
Prąd znamionowy (3-fazowy + PE, zrównoważony) |
≈ 24 – 34 A na fazę |
zredukowany z powodu wiązania |
|
Bezpośrednio zakopany |
Nie dotyczy |
lekki przewód, nie do bezpośredniego zakopania |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 160 °C) |
≈ 0.60 kA (600 A) |
Odnośnik 6 mm² |
|
Częstotliwość |
50/60 Hz AC lub DC |
— |
Wartości referencyjne: przewód elastyczny 6 mm² — typowa zdolność przenoszenia prądu 28–40 A. Dla 3-fazowego + PE przy 400 V, maksymalne zrównoważone obciążenie ≈ 23.6 kW (34 A na fazę). Przy 34 A, spadek napięcia ≈ 4.0 V/km na żyłę (≈1.0% na 100 m przy 400 V międzyfazowym).
Charakterystyka temperaturowa
- Maks. temperatura pracy przewodnika: 70 °C
- Maks. temperatura zwarciowa (≤5 s): 160 °C
- Temperatura awaryjnego przeciążenia: 85 °C
- Min. temperatura otoczenia instalacji: −15 °C (PVC elastyczny)
- Zakres temperatury pracy: −15 °C do +70 °C (płaszcz PVC)
Wydajność pożarowa (RVV 6 mm² niestandardowy)
|
Właściwość |
Wartość / Wymaganie |
|---|---|
|
Ognioodporny |
Test pojedynczego płomienia (GB/T 18380.12) |
|
Zawartość halogenów |
Zawiera Cl (PVC), produkuje HCl |
|
Gęstość dymu |
Gęsty ciemny dym |
|
Korozyjność |
Korozyjny gaz HCl |
4. Reakcja termiczna i zachowanie płomieniowe. Izolacja PVC wytrzymuje ciągłą temperaturę przewodnika 70 °C. Przewód jest oceniany do pracy w temperaturach otoczenia od −15 do +70 °C, nie może być rozwijany poniżej 0 °C bez wstępnego kondycjonowania, a 25 °C jest używane jako referencyjna temperatura otoczenia dla obciążalności prądowej. Zachowanie płomieniowe spełnia wymagania testu pionowego pojedynczego kabla GB/T 18380.12 (IEC 60332-1), co oznacza, że przewód samogasnie po usunięciu źródła płomienia. Ponieważ zarówno izolacja, jak i płaszcz są wykonane z chlorowanego PVC, przewód emituje dym i chlorowodór w przypadku pożaru; projekty wymagające niskiego dymu i zerowej zawartości halogenów muszą określać wariant LSZH.

5. Praktyka instalacyjna i obsługa. Zagięcia nie mogą być mniejsze niż 6-krotność rzeczywistej średnicy zewnętrznej — około 89 mm dla tego rozmiaru. Terminacja wymaga ściągnięcia izolacji o 20–22 mm i zawsze używania końcówki kablowej na elastycznych żyłach klasy 5, aby zapobiec strzępieniu się drutu. Bębny przechowywane poniżej 0 °C muszą być ogrzane w pomieszczeniu przed rozwinięciem; napięcie podczas ciągnięcia powinno pozostać w granicach 360 N, a przewód nigdy nie może być używany jako lina do ciągnięcia. Referencyjne 41 A wymaga redukcji obciążalności, gdy temperatura otoczenia lub wiązanie odbiega od warunków referencyjnych. Ten przewód nie nadaje się do bezpośredniego zakopania, ekspozycji na promieniowanie UV na zewnątrz ani do ciągłego powtarzalnego zginania — do takich zastosowań należy wybrać kabel opancerzony, płaszcz stabilizowany UV lub kabel do ciągłego zginania (w korytach).
Parametry mechaniczne i instalacyjne
- Minimalny promień gięcia: ≥ 6 × OD → ≈ 85 mm przy Ø14.2 mm
- Maks. napięcie ciągnięcia: lekkie, unikać ciągnięcia; używać dławika odciążającego
- Bezpośrednie zakopanie: NIE nadaje się
- Średnica wewnętrzna kanału: ≥ 1.5 × OD → ≥ 21 mm; używać kanału 25 mm lub 32 mm
- Mocowanie: klipsy do kabli, opaski kablowe
- Zginanie: nadaje się tylko do lekkiego zginania
6. Typowe zastosowania serwisowe. Ten czterożyłowy przewód jest wytrzymałym elastycznym połączeniem dla obciążeń klasy 41 A: domowe obwody kuchenek i piekarników do około 8 kW, zasilanie podgrzewaczy zanurzeniowych i pryszniców elektrycznych, zasilanie trójfazowe do małych sprężarek i agregatów chłodniczych do około 2.2 kW, przewody spawalnicze i ładowarki akumulatorów przemysłowych, połączenia między tablicami rozdzielczymi a podtablicami, zasilanie jednostek zewnętrznych klimatyzatorów i pomp ciepła, przewody silników pomp i wentylatorów, zasilanie maszyn warsztatowych i stołowych, zasilanie urządzeń laboratoryjnych i zestawów testowych, tymczasowe rozdzielanie mocy na scenach i wystawach, sterowanie szklarniami i nawadnianiem rolniczym, oraz połączenia urządzeń ładowarek EV / myjni samochodowych. Zatwierdzone metody instalacji obejmują stałe okablowanie wewnątrz urządzeń, koryta kablowe i kanały wewnętrzne w suchych miejscach, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i w osłoniętych przestrzeniach.

7. Reżim testowania i zapewnienia jakości. Rutynowe testy każdej długości obejmują weryfikację rezystancji DC przewodnika (≤ 3.08 Ω/km przy 20 °C), wytrzymałość 2.0 kV AC / 5 min, ciągłość przewodnika we wszystkich czterech żyłach oraz kontrolę wymiarów obejmującą izolację ≥ 0.80 mm, płaszcz ≥ 1.20 mm i średnicę całkowitą ≈ 14.8 mm. Testy próbek i typowe obejmują wytrzymałość na rozciąganie izolacji i płaszcza PVC (≥ 10 MPa) z wydłużeniem (≥ 100 % izolacja / ≥ 125 % płaszcz), odkształcenie termiczne PVC w 80 °C, skurcz PVC w 150 °C, test pionowego płomienia pojedynczego kabla, testy zginania i zginania na zimno w temperaturze −15 °C oraz test napięciowy po zginaniu. Certyfikat testu fabrycznego towarzyszy każdemu bębnowi.
Parametry kabla


Struktura przekroju kabla


Opis konstrukcji kabla

8. Normy i zgodność. Projekt i produkcja są zgodne z GB/T 5023.5 i IEC 60227-5 dla elastycznych przewodów 300/500 V (60227 IEC 53). Przewodniki spełniają wymagania GB/T 3956 / IEC 60228 Klasa 5 — przewodnik 6.0 mm² składa się z osiemdziesięciu czterech drutów o średnicy 0.30 mm z R ≤ 3.08 Ω/km. Zachowanie płomieniowe jest potwierdzone przez GB/T 18380.12. Ogólne metody testowania są zgodne z GB 5023.1 / GB 5023.3, podczas gdy oznakowanie powierzchniowe jest zgodne z GB/T 6995. Kable mogą być również dostarczane zgodnie z wymaganiami IEC, BS, DIN, UL lub VDE na życzenie. Ponieważ płaszcz PVC zawiera halogen, tunele, systemy metra, szpitale i inne zamknięte miejsca publiczne wymagają wariantu LSZH.

9. Pakowanie, przechowywanie i logistyka. Standardowa dostawa to 100 m na bęben lub karton, z możliwością dostarczenia niestandardowych długości na życzenie. Każdy bęben zawiera oznaczenie typu, napięcia, identyfikatora dostawcy, roku produkcji i kolejnego znacznika metra zgodnie z GB/T 6995. Przechowywanie powinno odbywać się w suchych, zadaszonych pomieszczeniach w temperaturze od −15 do +40 °C, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, wilgoci, olejów i ostrych przedmiotów; bębny pozostają zapieczętowane do momentu instalacji. W zimnych warunkach, bębny należy kondycjonować w pomieszczeniu do temperatury ≥ 0 °C przed rozwinięciem. Podczas transportu bębny muszą być zabezpieczone przed toczeniem i uderzeniami, a przewód nigdy nie może być ciągnięty po ściernym podłożu lub ostrych krawędziach.

10. Specyfikacja zamówienia. Podaj "RVV 300/500 V 4×6.0" wraz z wymaganą długością lub układem bębna, kombinacją kolorów izolacji i preferencjami dotyczącymi oznakowania. Określ kolor płaszcza (standardowo czarny) i wszelkie specjalne kodowanie kolorami (np. czarny/czerwony/niebieski/żółto-zielony dla trójfazowego z uziemieniem, lub cztery różne kolory dla obwodów sterowania). Zawsze żądaj certyfikatu testu fabrycznego, aby potwierdzić rzeczywistą średnicę (≈ 14.8 mm), wagę (≈ 470 kg/km) i rezystancję przewodnika dla partii produkcyjnej. Tam, gdzie wymagana jest konstrukcja o niskim dymie i zerowej zawartości halogenów lub konstrukcja do ciągłego zginania, zamów odpowiednio wariant LSZH lub H05VV5-F.
11. Często zadawane pytania dotyczące przemysłu kablowego.
- P1: Dlaczego przejść z 4×4.0 (32 A) na 4×6.0 (41 A)? Większy przekrój zwiększa obciążalność prądową z około 32 A do 41 A i zmniejsza rezystancję z 4.95 do 3.08 Ω/km — wystarczająco dla obwodów kuchenek, podgrzewaczy zanurzeniowych i małych silników trójfazowych do około 2.2 kW, które przegrzałyby przewód 4.0 mm². Pozostań przy 4.0 mm² dla obciążeń do 32 A; 6.0 mm² to następny rozmiar dla obwodów kuchenek i podgrzewaczy.
- P2: Co oznacza elastyczny przewodnik klasy 5? Klasa 5 (GB/T 3956) składa się z wielu cienkich drutów (84 × 0.30 mm dla 6.0 mm²), co zapewnia elastyczność i odporność na zginanie przewodu. Klasa 2 (stosowana w kablach zasilających, takich jak YJV) wykorzystuje mniej grubszych drutów i jest znacznie sztywniejsza — nigdy nie mieszaj ich podczas zamawiania.
- P3: Czy przewód 4×6.0 może bezpośrednio zasilać kuchenkę lub podgrzewacz zanurzeniowy? Tak — jest to standardowe zastosowanie. Czterożyłowy przewód 6.0 mm² obsługuje do około 41 A, wystarczająco dla typowej kuchenki 6–8 kW lub podgrzewacza zanurzeniowego 3 kW. Zawsze koordynuj przewód z nadrzędnym wyłącznikiem 32 A lub 40 A.
- P4: Dlaczego 6.0 mm² ma obciążalność około 41 A, podczas gdy kable zasilające przenoszą znacznie więcej? Przekrój bezpośrednio określa zdolność przenoszenia prądu. 6.0 mm² to nadal przekrój lekkiego przewodu elastycznego; 10.0 mm² przenosi już około 57 A, a 16.0 mm² około 76 A. Nadmierne rozmiarowanie niepotrzebnie zwiększa koszt, średnicę i wagę miedzi.
- P5: Czy RVV można stosować na zewnątrz? Nie w standardowej formie: płaszcz PVC nie jest stabilizowany UV i ulegnie degradacji pod wpływem długotrwałego światła słonecznego. Do użytku na zewnątrz należy określić płaszcz stabilizowany UV lub kabel opancerzony. Do zakopania użyj kabla zasilającego opancerzonego taśmą stalową.
- P6: Jak wybiera się przekrój przewodu dla obwodu kuchenki lub podgrzewacza? Wybór następuje na podstawie (a) prądu pełnego obciążenia po redukcji, (b) dopuszczalnego spadku napięcia (zazwyczaj ≤ 5 % dla przewodów urządzeń) i (c) koordynacji z nadrzędnym bezpiecznikiem lub wyłącznikiem. Przewód 6.0 mm² obsługuje do około 41 A; obwody kuchenek powyżej 41 A wymagają 10.0 mm².
- P7: Przewodnik miedziany czy miedziany cynowany? Goła wyżarzona miedź (ten RVV) jest standardem dla stałych przewodów urządzeń i zapewnia najniższą rezystancję. Miedź cynowana jest preferowana tam, gdzie przewodnik może być narażony na wilgoć lub gdzie stosuje się lutowanie, ponieważ jest odporna na utlenianie.
- P8: Dlaczego PVC może pracować tylko w temperaturze 70 °C, podczas gdy XLPE pracuje w 90 °C? PVC jest termoplastem, który mięknie i odkształca się w podwyższonej temperaturze; XLPE jest sieciowany w sieć termoutwardzalną, która zachowuje swój kształt do 90 °C. Dlatego RVV (PVC) jest ograniczony do 70 °C, a YJV (XLPE) do 90 °C.
- P9: Dlaczego średnica końcowa różni się między producentami dla tego samego rozmiaru nominalnego? Normy określają minimalną grubość izolacji i płaszcza oraz parametry elektryczne, ale nie precyzyjną średnicę całkowitą. Kompakcja skrętu, konstrukcja wypełnienia i tolerancja płaszcza różnią się między zakładami — opublikowane dane dla 4×6.0 skupiają się wokół 14.8 mm — dlatego rzeczywista zmierzona średnica musi być użyta przy doborze dławików i klipsów.
- P10: Które testy potwierdzają akceptację przy dostawie i przed podłączeniem zasilania? Przy dostawie zweryfikuj certyfikat testu fabrycznego (rezystancja ≤ 3.08 Ω/km, wytrzymałość 2.0 kV/5 min, wymiary ≈ 14.8 mm), czytelność oznakowania płaszcza i integralność bębna. Po instalacji przeprowadź test rezystancji izolacji oraz test wytrzymałości 2.0 kV AC / 5 min, a następnie potwierdź prawidłowe zidentyfikowanie wszystkich czterech przewodów przed podłączeniem zasilania.
- P11: Jakiej żywotności można się spodziewać? Przy instalacji i eksploatacji w ramach podanych limitów temperatury i napięcia, elastyczne przewody PVC są zaprojektowane do żywotności około 10–15 lat w suchych warunkach wewnętrznych; ciągłe przeciążenie, powtarzające się zginanie poza minimalnym promieniem 6 × OD, ekspozycja na promieniowanie UV lub praca powyżej 70 °C znacząco skrócą tę żywotność.