Wysokiej pojemności 5 rdzenia Flex ZR-YJV 4x300mm2 + 1x150mm2 XLPE Miedziany opalany
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
Wysokiej pojemności 5 rdzeni flex
,5 rdzeni flex 4x300mm2
,Włókna z płomienia
Opis produktu
Wysokowydajny kabel 4+1-żyłowy ZR-YJV 4x300mm²+1x150mm² XLPE Miedziany Ognioodporny
Oznaczenie kabla i jego znaczenie
|
Kod |
Znaczenie |
|---|---|
|
ZR |
Starszy prefiks oznaczający trudnopalność; zgodnie z GB/T 19666-2019 domyślnie oznacza klasę C (nowoczesny odpowiednik: ZC). |
|
YJ |
Izolacja z usieciowanego polietylenu (XLPE) |
|
V |
Zewnętrzny płaszcz PVC — trudnopalny, zawiera halogen (Cl) |
|
0.6/1 kV |
Napięcie znamionowe U₀/U = 600/1000 V; Uₘ = 1.2 kV |
|
4×300+1×150 mm² |
Cztery równe żyły fazowe/neutralne o przekroju 300 mm² miedzi + jedna zredukowana żyła ochronna (PE) o przekroju 150 mm² miedzi |

ZR-YJV 4×300+1×150 mm² — Specyfikacja kabla i dane techniczne
1. Przegląd produktu i podsumowanie ocen. ZR-YJV 4×300+1×150 to największy 4+1-żyłowy kabel trudnopalny z tej standardowej serii niskiego napięcia, przeznaczony do największych obciążeń dystrybucyjnych: cztery przewodniki fazowe z wyżarzonej miedzi o przekroju 300 mm² otaczają centralną żyłę neutralną/PE o przekroju 150 mm² miedzi, każdy oddzielnie izolowany XLPE, a następnie wszystkie razem zamknięte w jednym zewnętrznym płaszczu z PVC ST2 dla pracy 0.6/1 kV, 50 Hz. Produkcja, testy rutynowe i dopuszczenie typu są zgodne z GB/T 12706.1 / IEC 60502-1; skręcanie przewodników jest zgodne z GB/T 3956; oznaczenie ZR oznacza trudnopalność klasy ZC zgodnie z GB/T 19666. Gotowa średnica zewnętrzna wynosi około 74 mm, a nominalna masa to około 14800 kg na kilometr w wersji miedzianej (6600 kg/km w wariancie aluminiowym YJLV), dostarczana na zwojach 100 m lub bębnach drewnianych z kołnierzami o średnicy co najmniej Ø 2000 mm — około 1480 kg na 100 m.
2. Konstrukcja warstwa po warstwie (od przewodu do płaszcza).
| Warstwa | Konstrukcja | Grubość | Średnica |
|---|---|---|---|
| Przewód fazowy (×4) | Wyżarzona miedź, skręcona klasa 2, 61 × 2,52 mm (1+6+12+18+24) każdy | — | ≈ 22,4 mm |
| Przewód neutralny (×1) | Wyżarzona miedź, skręcona klasa 2, 37 × 2,25 mm (1+6+12+18) | — | ≈ 15,8 mm |
| Izolacja fazowa (×4) | XLPE | 1,8 mm | ≈ 26,0 mm |
| Izolacja neutralna (×1) | XLPE | 1,8 mm | ≈ 19,4 mm |
| Zespół rdzeni | Centralny neutralny + 4 żyły fazowe skręcone wokół + wypełniacz PP + taśma poliestrowa | — | ≈ 70,4 mm (obliczone) |
| Płaszcz zewnętrzny | PVC trudnopalny, mieszanka ST2, czarny | 1,8 mm | ≈ 74,0 mm (gotowy) |
3. Charakterystyka elektryczna. Każdy przewód fazowy o przekroju 300 mm² ma maksymalną rezystancję prądu stałego 0,0601 Ω/km przy 20 °C, wzrastającą do około 0,076 Ω/km przy punkcie pracy 90 °C; żyła neutralna/PE o przekroju 150 mm² jest ograniczona do 0,124 Ω/km. Każdy odcinek wytrzymuje rutynowe napięcie probiercze 3,5 kV AC o częstotliwości sieciowej przez pięć minut. Rezystancja izolacji gotowego kabla pozostaje powyżej 36,7 MΩ·km, rezystywność objętościowa XLPE przekracza 1×10¹² Ω·cm, a typowe wartości obejmują pojemność ≤ 0,55 μF/km, indukcyjność ≈ 0,26 mH/km i impedancję AC 50 Hz ≈ 0,07 Ω/km. Przy zwarciu jednosekundowym każda żyła fazowa 300 mm² wytrzymuje około 34,5 kA (żyła neutralna 150 mm² na podstawie 17,3 kA), używając I = k·A/√t z k = 115 dla miedzi/XLPE. Przy wszystkich czterech żyłach fazowych pod napięciem, referencyjne obciążenie wynosi 500 A w wolnym powietrzu przy 25 °C i 420 A bezpośrednio w ziemi przy 25 °C — szacunki inżynierskie do potwierdzenia na podstawie certyfikatu testu fabrycznego.
Parametry elektryczne
|
Parametr |
Wartość |
Uwaga |
|---|---|---|
|
Napięcie znamionowe U₀/U |
0.6 / 1 kV |
Uₘ = 1.2 kV |
|
Napięcie probiercze AC (5 min) |
3.5 kV |
Rutynowe |
|
Napięcie testu typu |
4.0 kV |
IEC 60502-1 |
|
Rezystancja DC @20 °C (faza/neutralna, na żyłę) |
≤ 0.0601 Ω/km |
GB/T 3956 maks., 300 mm² |
|
Rezystancja DC @20 °C (PE, na żyłę) |
≤ 0.124 Ω/km |
GB/T 3956 maks., 150 mm² |
|
Rezystancja AC @90 °C (est., faza/neutralna) |
≈ 0.0782 Ω/km |
na żyłę |
|
Rezystancja AC @90 °C (est., PE) |
≈ 0.161 Ω/km |
na żyłę |
|
Prąd znamionowy w powietrzu (30 °C, pojedynczy obwód, 4-żyłowy+1) |
≈ 515–580 A |
na podstawie 300 mm² fazy |
|
Prąd znamionowy w powietrzu (projektowy) |
≈ 535 A |
stosować korekcję grupowania + otoczenia |
|
Bezpośrednio w ziemi (20–25 °C, gleba 1.0–1.2 K·m/W, 0.7 m) |
≈ 595–660 A |
wspólny katalog 612–630 A |
|
Projektowy prąd znamionowy w ziemi |
≈ 620 A |
wymagana korekcja rezystywności cieplnej gleby |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 250 °C, faza/neutralna) |
≈ 30.0 kA |
referencja 300 mm² |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 250 °C, PE) |
≈ 15.0 kA |
referencja 150 mm² |
|
Częstotliwość |
50/60 Hz AC |
— |
4. Reakcja termiczna i właściwości ogniowe. XLPE wytrzymuje ciągłą temperaturę przewodu 90 °C i toleruje szczytową temperaturę zwarciową 250 °C przez maksymalnie pięć sekund. Kabel jest przeznaczony do pracy w temperaturach otoczenia od −20 do +45 °C, nie może być rozwijany poniżej 0 °C bez wstępnego przygotowania, a temperatura gleby 25 °C jest używana jako referencyjna dla ocen w ziemi. Zachowanie w warunkach pożaru spełnia klasę ZC normy GB/T 19666, potwierdzone zarówno testem pojedynczego kabla pionowego (GB/T 18380.12), jak i testem kategorii C dla wiązek (GB/T 18380.35) z ograniczoną wysokością zwęglenia do 2,5 m. Płaszcz PVC jest halogenowany i emituje dym oraz gaz kwasowy w przypadku pożaru; dla projektów wymagających niskiego zadymienia i braku halogenów należy określić WDZ-YJY.
Parametry trudnopalności kabla

Parametry izolacji kabla

5. Praktyka instalacyjna i obsługa. Promień gięcia nie może być mniejszy niż 15-krotność rzeczywistej średnicy zewnętrznej — około 1110 mm dla tego rozmiaru. Przed pierwszym załączeniem należy zastosować test wytrzymałości na prąd stały 4U0 = 2,4 kV przez 15 minut zgodnie z Q/GDW 13244.1-2018. Bębny przechowywane poniżej 0 °C muszą być ogrzane w pomieszczeniu przed rozwinięciem; napięcie podczas ciągnięcia powinno pozostać w granicach 48000 N, a dla dłuższych odcinków zalecana jest wyciągarka z odpowiednim chwytakiem.
6. Typowe zastosowania. Ten przekrój służy do głównych obwodów dystrybucyjnych o najwyższym prądzie w dużych instalacjach komercyjnych i przemysłowych: pionowe piony w budynkach wysokich, zasilacze wtórne transformatorów do około 1250 kVA, przyłącza silników w zakresie 160–250 kW, przewody zasilające obrabiarki i linie procesowe, panele dystrybucyjne w warsztatach fabrycznych i magazynach, obwody zasilania wind i schodów ruchomych oraz zasilanie pomocnicze w instalacjach przemysłu lekkiego. Dopuszczone metody instalacji obejmują kanały stalowe lub PVC, koryta kablowe, drabinki i kanały wewnętrzne, zarówno wewnątrz budynków, jak i w zadaszonych miejscach na zewnątrz. Do bezpośredniego zakopania lub trasowania narażonego na uszkodzenia mechaniczne zaleca się wariant ZR-YJV22 z opancerzeniem taśmą stalową.

7. Reżim testowania i zapewnienia jakości. Testy rutynowe na każdym odcinku obejmują weryfikację rezystancji prądu stałego faz i neutralnej (≤ 0,0601 / 0,124 Ω/km przy 20 °C), wytrzymałość 3,5 kV AC / 5 min, ciągłość przewodów we wszystkich pięciu żyłach oraz kontrolę wymiarów obejmującą izolację fazową ≥ 1,8 mm, izolację neutralną ≥ 1,8 mm, płaszcz ≥ 1,8 mm i średnicę całkowitą ≈ 74 mm. Testy próbne i testy typu obejmują próbę gorącego rozciągania XLPE w temperaturze 200 ± 3 °C przez 15 minut pod ciśnieniem 0,2 MPa (wydłużenie pod obciążeniem ≤ 175 %, trwałe odkształcenie ≤ 15 %), wytrzymałość na rozciąganie XLPE ≥ 12,5 MPa z wydłużeniem ≥ 200 %, wytrzymałość na rozciąganie płaszcza PVC ≥ 10 MPa z wydłużeniem ≥ 125 %, stabilność termiczną PVC ≥ 200 minut w temperaturze 200 °C, testy płomieni dla pojedynczego kabla i wiązek kategorii C oraz ocenę gięcia. Uruchomienie na miejscu wymaga pomiaru rezystancji izolacji, testu wytrzymałości na prąd stały 2,4 kV / 15 min oraz pozytywnej identyfikacji L1/L2/L3/N/PE przed załączeniem. Certyfikat testu fabrycznego towarzyszy każdemu bębnowi.
Parametry kabla

Parametry testów kabla

Struktura przekroju kabla



8. Normy i zgodność. Projekt i produkcja są zgodne z GB/T 12706.1 i IEC 60502-1 dla kabli zasilających z izolacją wytłaczaną 0,6/1 kV. Przewody spełniają wymagania GB/T 3956 / IEC 60228 Klasa 2 — żyła fazowa 300 mm² jako sześćdziesiąt jeden drutów o średnicy 2,52 mm z R ≤ 0,0601 Ω/km, a żyła neutralna 150 mm² jako trzydzieści siedem drutów o średnicy 2,25 mm z R ≤ 0,124 Ω/km. Trudnopalność jest klasyfikowana zgodnie z GB/T 19666 (ZC jako domyślne dla oznaczenia ZR) i potwierdzona przez GB/T 18380.12 i GB/T 18380.35 kategoria C. Akceptacja instalacji jest zgodna z Q/GDW 13244.1-2018 i GB 50168, podczas gdy oznakowanie powierzchniowe jest zgodne z GB/T 6995. Kable mogą być również dostarczane zgodnie z wymaganiami IEC, BS, DIN, ICEA lub JIS na życzenie. Ponieważ płaszcz PVC ST2 zawiera halogen, tunele, systemy metra, szpitale i inne zamknięte obszary publiczne wymagają WDZ-YJY.
9. Pakowanie, przechowywanie i logistyka. Standardowa dostawa to 100 m na zwój lub bęben drewniany, z możliwością dostarczenia niestandardowych długości na życzenie. Każdy bęben zawiera oznaczenie typu, napięcia, identyfikatora dostawcy, roku produkcji i sekwencyjnego znacznika metra zgodnie z GB/T 6995. Przechowywanie powinno odbywać się w suchych, zadaszonych pomieszczeniach w temperaturze od −20 do +45 °C, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, wilgoci, olejów i ostrych przedmiotów; zwoje i bębny pozostają zamknięte do momentu instalacji i są przechowywane pionowo na kołnierzach, a nie płasko. W niskich temperaturach bębny należy kondycjonować w pomieszczeniu do temperatury ≥ 0 °C przed rozwinięciem. Podczas transportu zwoje i bębny muszą być zabezpieczone przed toczeniem i uderzeniami, a kabel nigdy nie może być ciągnięty po ściernym podłożu lub ostrych krawędziach.

10. Specyfikacja zamówienia. Podaj "ZR-YJV 0.6/1 kV 4×300+1×150" wraz z wymaganą długością lub układem bębnów i preferencjami dotyczącymi oznakowania. Określ klasę trudnopalności (ZC jest standardem; dostępne są ZA lub ZB), kolor płaszcza i wszelkie specjalne wymagania dotyczące bębnów. Zawsze żądaj certyfikatu testu fabrycznego, aby potwierdzić rzeczywistą średnicę bez opancerzenia (≈ 74 mm), wagę (≈ 14800 kg/km) i obciążalność prądową dla partii produkcyjnej. Tam, gdzie wymagane jest wykonanie bezhalogenowe o niskim zadymieniu lub opancerzone, zamów odpowiednio WDZ-YJY lub ZR-YJV22.

11. Często zadawane pytania dotyczące branży kablowej.
- P1: Czym różni się 4×300+1×150 od mniejszego 4×240+1×120? Powierzchnia fazy wzrasta z 240 do 300 mm² (przewód z 61×2,25 do 61×2,52 mm), a neutralna z 120 do 150 mm² (37×2,02 do 37×2,25 mm), zwiększając prąd znamionowy z około 460/380 A do 500/420 A, zwiększając gotową średnicę z 68 do 74 mm i podnosząc jednosekundową wytrzymałość fazy na zwarcie z około 27,6 do 34,5 kA.
- P2: Dlaczego żyła neutralna/PE ma tylko 150 mm², podczas gdy fazy mają 300 mm²? W zrównoważonym obwodzie czteroprzewodowym żyła neutralna przenosi głównie prąd niezrównoważenia i harmoniczny, dlatego GB/T 12706.1 dopuszcza zredukowany przekrój żyły w konstrukcji 4+1. Tam, gdzie instalacja obsługuje znaczące obciążenia jednofazowe lub nieliniowe generujące harmoniczne, należy wybrać kabel 5-żyłowy o równej powierzchni przekroju.
- P3: Co oznaczają ZA, ZB, ZC i ZD? Są to klasy trudnopalności w GB/T 19666, oceniane za pomocą testu wiązek kabli GB/T 18380.35 przy coraz wyższych obciążeniach paliwem — ZA jest najbardziej wymagające, ZD najmniej. Gołe oznaczenie "ZR" domyślnie oznacza ZC; ZA i ZB należy zamawiać przy składaniu zamówienia.
- P4: Kiedy należy wybrać kabel 4+1, 5-żyłowy o równej powierzchni, czy zwykły 4-żyłowy? Wybierz 4+1 do standardowej obsługi czteroprzewodowej ze zredukowaną żyłą neutralną/PE; 5-żyłowy o równej powierzchni (4×A+1×A), gdy oczekuje się, że prąd neutralny zbliży się do prądu fazowego; zwykły 4-żyłowy, gdy nie jest wymagany oddzielny przewód PE w kablu.
- P5: Dlaczego oceny dla powietrza i zakopania różnią się i jak są dostosowywane? Opublikowane wartości zakładają 25 °C w powietrzu lub 25 °C w glebie przy rezystywności cieplnej 1,0 K·m/W dla pojedynczego obwodu. Należy zastosować współczynniki korekcyjne producenta dla temperatury otoczenia, grupowania, głębokości zakopania i rezystywności gleby — współczynniki dla powietrza wahają się od około 1,29 przy 20 °C do 0,91 przy 45 °C, a współczynniki dla gleby od 1,04 przy 20 °C do 0,87 przy 40 °C.
- P6: Miedź czy aluminium? Miedź (ten kabel) zapewnia niższą rezystancję (0,0601 vs około 0,10 Ω/km przy 300 mm²), wyższy prąd na mm², lepszą wytrzymałość mechaniczną i bardziej niezawodne połączenia; aluminium (YJLV, ≈ 6600 kg/km w tym rozmiarze) jest tańsze i lżejsze, ale wymaga większych przekrojów i obróbki antyoksydacyjnej przy każdym połączeniu.
- P7: Dlaczego XLPE może pracować w temperaturze 90 °C, podczas gdy izolacja PVC jest ograniczona do 70 °C? Usieciowanie przekształca polietylen w trójwymiarową sieć termoutwardzalną, co podnosi ciągłą temperaturę znamionową przewodu do 90 °C, a wytrzymałość na zwarcie do 250 °C — bezpośrednio zwiększając obciążalność prądową dostępną z danego przekroju miedzi.
- P8: Jak wybiera się przekrój przewodu? Wybór jest określony przez (a) prąd pełnego obciążenia po deratingu, (b) dopuszczalny spadek napięcia (zazwyczaj ≤ 5 % dla obwodów rozgałęzionych), (c) wytrzymałość na zwarcie na podstawie I²t (tutaj 34,5 kA·s na fazę) i (d) koordynację z urządzeniami zabezpieczającymi nadprądowymi; decyduje najbardziej rygorystyczne kryterium.
- P9: Dlaczego średnica gotowego kabla różni się między producentami dla tego samego rozmiaru nominalnego? Normy określają minimalne grubości izolacji i płaszcza oraz parametry elektryczne, ale nie precyzyjną średnicę całkowitą. Kompakcja skrętu, konstrukcja wypełniacza i tolerancja płaszcza różnią się między zakładami — opublikowane wartości dla 4×300+1×150 skupiają się wokół 74 mm bez opancerzenia — dlatego rzeczywista zmierzona średnica musi być zawsze używana przy doborze dławików, koryt i kanałów.
- P10: Które testy potwierdzają akceptację przy dostawie i przed załączeniem? Przy dostawie należy zweryfikować certyfikat testu fabrycznego (rezystancja 0,0601/0,124 Ω/km, wytrzymałość 3,5 kV/5 min, wymiary ≈ 74 mm), czytelność oznakowania płaszcza i integralność bębna. Po instalacji należy przeprowadzić test rezystancji izolacji oraz test wytrzymałości na prąd stały 4U0 = 2,4 kV / 15 min zgodnie z Q/GDW 13244.1-2018, a następnie potwierdzić identyfikację L1/L2/L3/N/PE przed zamknięciem wyłącznika.
- P11: Jakiej żywotności można oczekiwać? Przy instalacji i eksploatacji w ramach podanych limitów temperatury i napięcia, kable XLPE 0,6/1 kV są projektowane na minimalny okres eksploatacji wynoszący 30 lat; ciągłe przeciążenie, ekspozycja na promieniowanie UV, wnikanie wody przez uszkodzony płaszcz lub praca powyżej 90 °C znacząco skrócą ten okres.