Υψηλής χωρητικότητας 5 πυρήνων εύκαμπτο ZR-YJV 4x300mm2+1x150mm2 XLPE Χαλκός Επιβραδυντικό Φλόγας
Σύνοψη του προϊόντος
Λεπτομέρειες προϊόντος
Υψηλής χωρητικότητας 5 πυρήνων εύκαμπτο
,5 πυρήνων εύκαμπτο 4x300mm2
,Εξωτερικό περίβλημα PVC επιβραδυντικό φλόγας
Περιγραφή προϊόντος
Καλώδιο Υψηλής Χωρητικότητας 4+1 Πυρήνων ZR-YJV 4x300mm²+1x150mm² XLPE Χαλκός Επιβραδυντικό Φλόγας
Ονομασία & Σημασία Καλωδίου
|
Κωδικός |
Σημασία |
|---|---|
|
ZR |
Παλαιότερη πρόθεμα για επιβραδυντικό φλόγας· σύμφωνα με το GB/T 19666-2019, προεπιλέγεται στην Κατηγορία C (σύγχρονο ισοδύναμο: ZC). |
|
YJ |
Μόνωση XLPE (διασυνδεδεμένο πολυαιθυλένιο) |
|
V |
Εξωτερικό περίβλημα PVC — βαθμός επιβράδυνσης φλόγας, περιέχει αλογόνο (Cl) |
|
0.6/1 kV |
Ονομαστική τάση U₀/U = 600/1000 V· Uₘ = 1.2 kV |
|
4×300+1×150 mm² |
Τέσσερις ισομεγέθεις πυρήνες φάσης/ουδέτερου των 300 mm² χαλκού + ένας μειωμένος πυρήνας προστασίας γείωσης (PE) των 150 mm² χαλκού |

ZR-YJV 4×300+1×150 mm² — Προδιαγραφή Καλωδίου & Μηχανικά Δεδομένα
1. Επισκόπηση Προϊόντος & Περίληψη Ονομαστικής Τιμής. Το ZR-YJV 4×300+1×150 είναι το μεγαλύτερο καλώδιο 4+1 πυρήνων επιβραδυντικό φλόγας σε αυτήν την τυπική σειρά χαμηλής τάσης, ειδικά κατασκευασμένο για τα βαρύτερα φορτία διανομής: τέσσερις αγωγοί φάσης από ανόπτητο χαλκό 300 mm² περιβάλλουν έναν κεντρικό πυρήνα ουδέτερου/PE από χαλκό 150 mm², καθένας ξεχωριστά μονωμένος με XLPE και στη συνέχεια συλλογικά περιβλημένος σε ένα εξωτερικό περίβλημα PVC ST2 για λειτουργία 0.6/1 kV, 50 Hz. Η κατασκευή, οι τακτικοί έλεγχοι και η έγκριση τύπου ακολουθούν τα GB/T 12706.1 / IEC 60502-1· η πλέξη των αγωγών συμμορφώνεται με το GB/T 3956· η σήμανση ZR υποδηλώνει επιβράδυνση φλόγας κατηγορίας ZC σύμφωνα με το GB/T 19666. Η τελική εξωτερική διάμετρος είναι περίπου 74 mm και η ονομαστική μάζα είναι περίπου 14800 kg ανά χιλιόμετρο σε χαλκό (6600 kg/km στην παραλλαγή YJLV αλουμινίου), παραδιδόμενο σε πηνία 100 m ή ξύλινους τυμπάνους με φλάντζες τουλάχιστον Ø 2000 mm — περίπου 1480 kg ανά 100 m.
2. Κατασκευή Στρώμα προς Στρώμα (Αγωγός έως Εξωτερικό Περίβλημα).
| Στρώμα | Κατασκευή | Πάχος | Διάμετρος |
|---|---|---|---|
| Αγωγός φάσης (×4) | Ανόπτητος χαλκός, πλεγμένος κλάσης 2, 61 × 2.52 mm (1+6+12+18+24) ο καθένας | — | ≈ 22.4 mm |
| Αγωγός ουδέτερου (×1) | Ανόπτητος χαλκός, πλεγμένος κλάσης 2, 37 × 2.25 mm (1+6+12+18) | — | ≈ 15.8 mm |
| Μόνωση φάσης (×4) | XLPE | 1.8 mm | ≈ 26.0 mm |
| Μόνωση ουδέτερου (×1) | XLPE | 1.8 mm | ≈ 19.4 mm |
| Συναρμολόγηση πυρήνων | Κεντρικός ουδέτερος + 4 πυρήνες φάσης πλεγμένοι γύρω + γέμισμα PP + συνδετικό πολυεστέρα | — | ≈ 70.4 mm (υπολογισμένη) |
| Εξωτερικό περίβλημα | PVC επιβραδυντικό φλόγας, σύνθετο ST2, μαύρο | 1.8 mm | ≈ 74.0 mm (τελική) |
3. Ηλεκτρικά Χαρακτηριστικά. Κάθε αγωγός φάσης 300 mm² έχει μέγιστη αντίσταση DC 0.0601 Ω/km στους 20 °C, αυξανόμενη σε περίπου 0.076 Ω/km στο σημείο λειτουργίας των 90 °C· ο ουδέτερος/PE 150 mm² έχει όριο 0.124 Ω/km. Κάθε μήκος αντέχει στον τακτικό έλεγχο αντοχής 3.5 kV AC συχνότητας ισχύος για πέντε λεπτά. Η αντίσταση μόνωσης του τελικού καλωδίου παραμένει πάνω από 36.7 MΩ·km, η ειδική αντίσταση όγκου του XLPE υπερβαίνει 1×10¹² Ω·cm, και τυπικές τιμές περιλαμβάνουν χωρητικότητα ≤ 0.55 μF/km, αυτεπαγωγή ≈ 0.26 mH/km και αντίσταση AC 50 Hz ≈ 0.07 Ω/km. Σε βραχυκύκλωμα ενός δευτερολέπτου, κάθε φάση 300 mm² αντέχει περίπου 34.5 kA (ο ουδέτερος 150 mm² σε βάση 17.3 kA), χρησιμοποιώντας I = k·A/√t με k = 115 για χαλκό/XLPE. Με όλους τους τέσσερις πυρήνες φάσης ενεργοποιημένους, η ονομαστική φόρτιση είναι 500 A στον ελεύθερο αέρα στους 25 °C και 420 A απευθείας θαμμένος στους 25 °C — εκτιμήσεις μηχανικών που πρέπει να επιβεβαιωθούν με το πιστοποιητικό δοκιμών του εργοστασίου.
Ηλεκτρικές Παράμετροι
|
Παράμετρος |
Τιμή |
Σημείωση |
|---|---|---|
|
Ονομαστική τάση U₀/U |
0.6 / 1 kV |
Uₘ = 1.2 kV |
|
Τάση δοκιμής AC (5 λεπτά) |
3.5 kV |
Τακτική |
|
Τάση δοκιμής τύπου |
4.0 kV |
IEC 60502-1 |
|
Αντίσταση DC @20 °C (φάση/ουδέτερος, ανά πυρήνα) |
≤ 0.0601 Ω/km |
GB/T 3956 μέγ., 300 mm² |
|
Αντίσταση DC @20 °C (PE, ανά πυρήνα) |
≤ 0.124 Ω/km |
GB/T 3956 μέγ., 150 mm² |
|
Αντίσταση AC @90 °C (εκτ., φάση/ουδέτερος) |
≈ 0.0782 Ω/km |
ανά πυρήνα |
|
Αντίσταση AC @90 °C (εκτ., PE) |
≈ 0.161 Ω/km |
ανά πυρήνα |
|
Ονομαστικό ρεύμα στον αέρα (30 °C, μονοκυκλώματος, 4-πύρηνο+1) |
≈ 515–580 A |
βάσει φάσης 300 mm² |
|
Ονομαστικό ρεύμα στον αέρα (σχεδιασμός) |
≈ 535 A |
εφαρμογή ομαδοποίησης + διόρθωση περιβάλλοντος |
|
Απευθείας θαμμένο (20–25 °C, έδαφος 1.0–1.2 K·m/W, 0.7 m) |
≈ 595–660 A |
κοινό κατάλογος 612–630 A |
|
Ονομαστικό θαμμένο σχεδιασμού |
≈ 620 A |
απαιτείται διόρθωση θερμικής αντίστασης εδάφους |
|
Ρεύμα βραχυκυκλώματος (1 s, Cu, 250 °C, φάση/ουδέτερος) |
≈ 30.0 kA |
αναφορά 300 mm² |
|
Ρεύμα βραχυκυκλώματος (1 s, Cu, 250 °C, PE) |
≈ 15.0 kA |
αναφορά 150 mm² |
|
Συχνότητα |
50/60 Hz AC |
— |
4. Θερμική Απόκριση & Απόδοση Φλόγας. Το XLPE αντέχει συνεχή θερμοκρασία αγωγού 90 °C και αντέχει σε κορυφή βραχυκυκλώματος 250 °C για έως πέντε δευτερόλεπτα. Το καλώδιο είναι ονομαστικής τιμής για θερμοκρασίες περιβάλλοντος λειτουργίας μεταξύ −20 και +45 °C, δεν πρέπει να ξετυλίγεται κάτω από 0 °C χωρίς προετοιμασία, και χρησιμοποιεί 25 °C ως θερμοκρασία αναφοράς εδάφους για θαμμένες ονομαστικές τιμές. Η συμπεριφορά φλόγας πληροί την κατηγορία ZC του GB/T 19666, αποδεδειγμένη τόσο από την κάθετη δοκιμή μεμονωμένου καλωδίου (GB/T 18380.12) όσο και από τη δοκιμή ομαδοποιημένου καλωδίου κατηγορίας C (GB/T 18380.35) με ύψος απανθράκωσης περιορισμένο στα 2.5 m. Το περίβλημα PVC είναι αλογονωμένο και θα εκπέμπει καπνό και όξινο αέριο σε περίπτωση πυρκαγιάς· για έργα χαμηλού καπνού μηδενικού αλογόνου πρέπει να καθορίζεται WDZ-YJY.
Παράμετροι Επιβράδυνσης Φλόγας Καλωδίου

Παράμετροι Μόνωσης Καλωδίου

5. Πρακτική Εγκατάστασης & Χειρισμός. Οι κάμψεις δεν πρέπει να πέφτουν κάτω από 15 φορές την πραγματική εξωτερική διάμετρο — περίπου 1110 mm για αυτό το μέγεθος. Πριν την πρώτη τροφοδοσία, εφαρμόστε την αντοχή DC στο χώρο 4U0 = 2.4 kV για 15 λεπτά σύμφωνα με το Q/GDW 13244.1-2018. Οι τύμπανοι που διατηρούνται κάτω από 0 °C στην αποθήκευση πρέπει να ζεσταθούν σε εσωτερικό χώρο πριν το ξετύλιγμα· η τάση έλξης πρέπει να παραμένει εντός 48000 N, και για μεγαλύτερες διαδρομές συνιστάται βαρούλκο με τροφοδοσία και κατάλληλη λαβή έλξης. Οι αναφορές 500 A (αέρας) και 420 A (θαμμένο) απαιτούν μείωση της ονομαστικής τιμής όποτε η θερμοκρασία περιβάλλοντος, η ομαδοποίηση καλωδίων ή η θερμική αντίσταση του εδάφους αποκλίνουν από τις συνθήκες αναφοράς. Οι ακροδέκτες, τα γκλάντ και τα κιτ τερματισμού θερμοσυστελλόμενα πρέπει να ταιριάζουν με τον πυρήνα φάσης 22.4 mm, τον πυρήνα ουδέτερου 15.8 mm και το περίβλημα ≈ 74 mm, και η αντοχή βραχυκυκλώματος τόσο της φάσης όσο και του ουδέτερου πρέπει να συντονίζεται με τις ρυθμίσεις της προστατευτικής διάταξης ανάντη.
6. Τυπικές Εφαρμογές Υπηρεσίας. Αυτή η διατομή εξυπηρετεί τα κυκλώματα κύριας διανομής υψηλότερου ρεύματος σε μεγάλες εμπορικές και βιομηχανικές εγκαταστάσεις: κάθετες στήλες σε πολυώροφα κτίρια, δευτερεύοντα τροφοδοτικά μετασχηματιστών έως περίπου 1250 kVA, συνδέσεις κινητήρων στην περιοχή 160–250 kW, καλώδια τροφοδοσίας μηχανών-εργαλείων και γραμμών παραγωγής, πίνακες διανομής εργοστασίων και αποθηκών, κυκλώματα τροφοδοσίας ανελκυστήρων και κυλιόμενων σκαλών, και βοηθητική τροφοδοσία σε ελαφρές βιομηχανικές εγκαταστάσεις. Οι εγκεκριμένες μέθοδοι εγκατάστασης περιλαμβάνουν χαλύβδινο ή PVC αγωγό, κανάλια καλωδίων, σχάρες και εσωτερικές σωληνώσεις, τόσο σε εσωτερικούς όσο και σε καλυμμένους εξωτερικούς χώρους. Για απευθείας ταφή ή μηχανικά εκτεθειμένη διαδρομή, συνιστάται η παραλλαγή ZR-YJV22 με θωράκιση από χάλυβα.

7. Πρόγραμμα Δοκιμών & Διασφάλισης Ποιότητας. Οι τακτικοί έλεγχοι σε κάθε μήκος περιλαμβάνουν επαλήθευση αντίστασης DC φάσης και ουδέτερου (≤ 0.0601 / 0.124 Ω/km στους 20 °C), την αντοχή 3.5 kV AC / 5 λεπτά, τη συνέχεια του αγωγού σε όλους τους πέντε πυρήνες και επιθεώρηση διαστάσεων που καλύπτει μόνωση φάσης ≥ 1.8 mm, μόνωση ουδέτερου ≥ 1.8 mm, περίβλημα ≥ 1.8 mm και συνολική διάμετρο ≈ 74 mm. Οι δειγματοληπτικοί και οι έλεγχοι τύπου περιλαμβάνουν τη δοκιμή θερμικής συστολής XLPE στους 200 ± 3 °C για 15 λεπτά υπό 0.2 MPa (επιμήκυνση υπό φορτίο ≤ 175 %, μόνιμη παραμόρφωση ≤ 15 %), εφελκυσμό XLPE ≥ 12.5 MPa με επιμήκυνση ≥ 200 %, εφελκυσμό περιβλήματος PVC ≥ 10 MPa με επιμήκυνση ≥ 125 %, θερμική σταθερότητα PVC ≥ 200 λεπτά στους 200 °C, δοκιμές φλόγας μεμονωμένου καλωδίου και ομαδοποιημένου κατηγορίας C, και αξιολόγηση κάμψης. Η θέση σε λειτουργία στο χώρο απαιτεί μέτρηση αντίστασης μόνωσης, την αντοχή DC 2.4 kV / 15 λεπτά και θετική αναγνώριση L1/L2/L3/N/PE πριν την ενεργοποίηση. Ένα πιστοποιητικό δοκιμών εργοστασίου συνοδεύει κάθε τύμπανο.
Παράμετροι Καλωδίου

Παράμετροι Δοκιμών Καλωδίου

Δομή Διατομής Καλωδίου



8. Πρότυπα & Συμμόρφωση. Ο σχεδιασμός και η παραγωγή διέπονται από τα GB/T 12706.1 και IEC 60502-1 για καλώδια ισχύος με εξωθημένη μόνωση 0.6/1 kV. Οι αγωγοί ικανοποιούν τα GB/T 3956 / IEC 60228 Κλάσης 2 — οι 300 mm² φάσης ως εξήντα μία σύρματα των 2.52 mm με R ≤ 0.0601 Ω/km, και οι 150 mm² ουδέτερος ως τριάντα επτά σύρματα των 2.25 mm με R ≤ 0.124 Ω/km. Η επιβράδυνση φλόγας ταξινομείται σύμφωνα με το GB/T 19666 (ZC ως προεπιλογή για τη σήμανση ZR) και αποδεικνύεται από τα GB/T 18380.12 και GB/T 18380.35 κατηγορίας C. Η αποδοχή εγκατάστασης ακολουθεί τα Q/GDW 13244.1-2018 και GB 50168, ενώ η σήμανση επιφανείας συμμορφώνεται με το GB/T 6995. Τα καλώδια μπορούν επίσης να παραδοθούν σύμφωνα με απαιτήσεις IEC, BS, DIN, ICEA ή JIS κατόπιν αιτήματος. Επειδή το περίβλημα PVC ST2 περιέχει αλογόνο, σήραγγες, συστήματα μετρό, νοσοκομεία και άλλοι κλειστοί δημόσιοι χώροι απαιτούν WDZ-YJY.
9. Συσκευασία, Αποθήκευση & Logistics. Η τυπική παράδοση είναι 100 m ανά πηνίο ή ξύλινο τύμπανο, με ειδικά μήκη κοπής διαθέσιμα κατόπιν αιτήματος. Κάθε τύμπανο φέρει τύπο, τάση, ταυτότητα προμηθευτή, έτος παραγωγής και διαδοχική σήμανση μέτρων ανά GB/T 6995. Η αποθήκευση πρέπει να γίνεται σε ξηρούς, καλυμμένους χώρους στους −20 έως +45 °C, προστατευμένα από άμεσο ηλιακό φως, υγρασία, λάδια και αιχμηρά αντικείμενα· τα πηνία και τα τύμπανα παραμένουν σφραγισμένα μέχρι την εγκατάσταση και αποθηκεύονται όρθια στις φλάντζες τους αντί οριζόντια. Σε ψυχρές συνθήκες, προετοιμάστε τα τύμπανα σε εσωτερικό χώρο στους ≥ 0 °C πριν την έλξη. Κατά τη μεταφορά, τα πηνία και τα τύμπανα πρέπει να ασφαλίζονται έναντι κύλισης και πρόσκρουσης, και το καλώδιο δεν πρέπει ποτέ να σύρεται σε λειαντικό έδαφος ή αιχμηρές ακμές.

10. Προδιαγραφή Προμήθειας. Δηλώστε "ZR-YJV 0.6/1 kV 4×300+1×150" μαζί με το απαιτούμενο μήκος ή διάταξη τυμπάνου και τις προτιμήσεις σήμανσης. Καθορίστε την κλάση επιβράδυνσης φλόγας (ZC είναι στάνταρ· ZA ή ZB διαθέσιμα), το χρώμα του περιβλήματος και τυχόν ειδικές απαιτήσεις τυμπάνου. Ζητάτε πάντα το πιστοποιητικό δοκιμών εργοστασίου για να επιβεβαιώσετε την πραγματική μη θωρακισμένη διάμετρο (≈ 74 mm), το βάρος (≈ 14800 kg/km) και την αμπερική ικανότητα για την παρτίδα παραγωγής. Όπου απαιτείται κατασκευή χαμηλού καπνού μηδενικού αλογόνου ή θωρακισμένη κατασκευή, παραγγείλετε αντίστοιχα WDZ-YJY ή ZR-YJV22.

11. Συχνές Ερωτήσεις Καλωδίων.
- Ε1: Πώς διαφέρει το 4×300+1×150 από το μικρότερο 4×240+1×120; Η επιφάνεια φάσης αυξάνεται από 240 σε 300 mm² (αγωγός από 61×2.25 σε 61×2.52 mm) και ο ουδέτερος από 120 σε 150 mm² (37×2.02 σε 37×2.25 mm), αυξάνοντας το ονομαστικό ρεύμα από περίπου 460/380 A σε 500/420 A, αυξάνοντας την τελική διάμετρο από 68 σε 74 mm, και αυξάνοντας την αντοχή βραχυκυκλώματος φάσης ενός δευτερολέπτου από περίπου 27.6 σε 34.5 kA.
- Ε2: Γιατί ο ουδέτερος/PE είναι μόνο 150 mm² όταν οι φάσεις είναι 300 mm²; Σε ένα ισορροπημένο τετρασύρματο κύκλωμα, ο ουδέτερος μεταφέρει κυρίως ρεύμα ανισορροπίας και αρμονικών, οπότε το GB/T 12706.1 επιτρέπει μειωμένο πυρήνα στην κατασκευή 4+1. Όπου η εγκατάσταση εξυπηρετεί σημαντικά μονοφασικά ή μη γραμμικά φορτία που παράγουν αρμονικές, πρέπει να επιλεγεί καλώδιο 5 πυρήνων ίσου τμήματος.
- Ε3: Τι σημαίνουν ZA, ZB, ZC και ZD; Αυτές είναι κλάσεις επιβράδυνσης φλόγας στο GB/T 19666, αξιολογούμενες μέσω της δοκιμής ομαδοποιημένου καλωδίου GB/T 18380.35 με προοδευτικά υψηλότερα φορτία καυσίμου — το ZA είναι το πιο απαιτητικό, το ZD το λιγότερο. Η απλή σήμανση "ZR" προεπιλέγεται σε ZC· τα ZA και ZB πρέπει να ζητούνται κατά την παραγγελία.
- Ε4: Πότε πρέπει να επιλέγεται καλώδιο 4+1, ίσου 5 πυρήνων ή απλό 4 πυρήνων; Επιλέξτε 4+1 για τυπική τετρασύρματη υπηρεσία με μειωμένο ουδέτερο/PE· ίσου 5 πυρήνων (4×A+1×A) όπου αναμένεται το ρεύμα ουδέτερου να προσεγγίζει το ρεύμα φάσης· απλό 4 πυρήνων όταν δεν απαιτείται ξεχωριστός αγωγός PE στο καλώδιο.
- Ε5: Γιατί οι ονομαστικές τιμές για αέρα και θαμμένο διαφέρουν, και πώς προσαρμόζονται; Οι δημοσιευμένες τιμές υποθέτουν 25 °C αέρα ή 25 °C εδάφους με θερμική αντίσταση 1.0 K·m/W με μονοκύκλωμα. Πρέπει να εφαρμόζονται συντελεστές διόρθωσης του κατασκευαστή για τη θερμοκρασία περιβάλλοντος, την ομαδοποίηση, το βάθος ταφής και την αντίσταση του εδάφους — οι συντελεστές αέρα κυμαίνονται από περίπου 1.29 στους 20 °C έως 0.91 στους 45 °C, και οι συντελεστές εδάφους από 1.04 στους 20 °C έως 0.87 στους 40 °C.
- Ε6: Χαλκός ή αλουμίνιο; Ο χαλκός (αυτό το καλώδιο) παρέχει χαμηλότερη αντίσταση (0.0601 έναντι περίπου 0.10 Ω/km στα 300 mm²), υψηλότερο ρεύμα ανά mm², καλύτερη μηχανική αντοχή και πιο αξιόπιστους τερματισμούς· το αλουμίνιο (YJLV, ≈ 6600 kg/km σε αυτό το μέγεθος) κοστίζει λιγότερο και ζυγίζει λιγότερο, αλλά απαιτεί μεγαλύτερες διατομές και επεξεργασία κατά της οξείδωσης σε κάθε σύνδεση.
- Ε7: Γιατί το XLPE μπορεί να λειτουργεί στους 90 °C ενώ η μόνωση PVC περιορίζεται στους 70 °C; Η διασύνδεση μετατρέπει το πολυαιθυλένιο σε ένα τρισδιάστατο θερμοσκληρυνόμενο δίκτυο, το οποίο αυξάνει τη συνεχή ονομαστική τιμή αγωγού στους 90 °C και την αντοχή σε βραχυκύκλωμα στους 250 °C — αυξάνοντας άμεσα την αμπερική ικανότητα που είναι διαθέσιμη από μια δεδομένη περιοχή χαλκού.
- Ε8: Πώς επιλέγεται η διατομή του αγωγού; Η επιλογή καθορίζεται από (α) το ρεύμα πλήρους φορτίου μετά τη μείωση της ονομαστικής τιμής, (β) την επιτρεπόμενη πτώση τάσης (συνήθως ≤ 5 % για κυκλώματα διακλάδωσης), (γ) την αντοχή σε βραχυκύκλωμα σε βάση I²t (34.5 kA·s ανά φάση εδώ), και (δ) τον συντονισμό με τις συσκευές προστασίας υπερβολικού ρεύματος· το πιο αυστηρό κριτήριο ελέγχει.
- Ε9: Γιατί η τελική διάμετρος διαφέρει μεταξύ κατασκευαστών για την ίδια ονομαστική τιμή; Τα πρότυπα καθορίζουν ελάχιστα πάχη μόνωσης και περιβλήματος συν ηλεκτρική απόδοση, αλλά όχι ακριβή συνολική διάμετρο. Η συμπίεση της πλέξης, ο σχεδιασμός του γεμίσματος και η ανοχή του περιβλήματος διαφέρουν μεταξύ των εργοστασίων — οι δημοσιευμένες τιμές 4×300+1×150 κυμαίνονται γύρω στα 74 mm χωρίς θωράκιση — οπότε η πραγματική μετρημένη διάμετρος πρέπει πάντα να χρησιμοποιείται κατά τον υπολογισμό των μεγεθών των γκλάντ, των σχαρών και των αγωγών.
- Ε10: Ποιες δοκιμές επιβεβαιώνουν την αποδοχή κατά την παράδοση και πριν την τροφοδοσία; Κατά την παράδοση, επαληθεύστε το πιστοποιητικό δοκιμών εργοστασίου (αντίσταση 0.0601/0.124 Ω/km, αντοχή 3.5 kV/5 λεπτά, διαστάσεις ≈ 74 mm), την ευανάγνωστη σήμανση του περιβλήματος και την ακεραιότητα του τυμπάνου. Μετά την εγκατάσταση, ολοκληρώστε μια δοκιμή αντίστασης μόνωσης συν την αντοχή DC 4U0 = 2.4 kV / 15 λεπτά ανά Q/GDW 13244.1-2018, και στη συνέχεια επιβεβαιώστε την αναγνώριση L1/L2/L3/N/PE πριν κλείσετε τον διακόπτη.
- Ε11: Ποια διάρκεια ζωής αναμένεται; Όταν εγκαθίστανται και λειτουργούν εντός των καθορισμένων ορίων θερμοκρασίας και τάσης, τα καλώδια XLPE 0.6/1 kV σχεδιάζονται για ελάχιστη διάρκεια ζωής 30 ετών· η συνεχής υπερφόρτωση, η έκθεση σε υπεριώδη ακτινοβολία, η εισροή νερού μέσω κατεστραμμένου περιβλήματος ή η λειτουργία πάνω από 90 °C θα μειώσουν σημαντικά αυτή τη ζωή.