کابل انعطافپذیر 5 هستهای با ظرفیت بالا ZR-YJV 4x300mm2+1x150mm2 XLPE مقاوم در برابر شعله
خلاصه محصول
جزئیات محصول
انعطافپذیر 5 هستهای با ظرفیت بالا
,انعطافپذیر 5 هستهای 4x300mm2
,روکش بیرونی PVC مقاوم در برابر شعله
توضیحات محصول
کابل با ظرفیت بالا 4+1 هسته ZR-YJV 4x300mm²+1x150mm² XLPE مس مقاوم در برابر شعله
تعیین و معنی کابل
|
کد |
معنی |
|---|---|
|
ZR |
پیشوند قدیمی برای مقاوم در برابر شعله؛ طبق GB/T 19666-2019 به طور پیش فرض کلاس C (معادل مدرن: ZC) است. |
|
YJ |
عایق XLPE (پلی اتیلن کراس لینک شده) |
|
V |
پوشش بیرونی PVC - درجه مقاوم در برابر شعله، حاوی هالوژن (Cl) |
|
0.6/1 کیلو ولت |
ولتاژ نامی U₀/U = 600/1000 ولت؛ Uₘ = 1.2 کیلو ولت |
|
4×300+1×150 میلی متر مربع |
چهار هسته فاز/خنثی مس 300 میلی متر مربع + یک هسته زمین محافظ (PE) مس 150 میلی متر مربع |

ZR-YJV 4×300+1×150 میلی متر مربع - مشخصات کابل و داده های مهندسی
1. نمای کلی محصول و خلاصه رتبه بندی. ZR-YJV 4×300+1×150 بزرگترین کابل 4+1 هسته ای مقاوم در برابر شعله در این سری ولتاژ پایین استاندارد است که به طور خاص برای سنگین ترین بارهای توزیع ساخته شده است: چهار هادی فاز مس آنیل شده 300 میلی متر مربعی یک هسته خنثی/PE مسی 150 میلی متر مربعی مرکزی را احاطه کرده اند، که هر کدام به طور جداگانه با XLPE عایق بندی شده و سپس به طور جمعی در یک پوشش بیرونی PVC ST2 برای ولتاژ 0.6/1 کیلو ولت، 50 هرتز محصور شده اند. تولید، تست روتین و تایید نوع مطابق با GB/T 12706.1 / IEC 60502-1 است؛ رشته سیم هادی مطابق با GB/T 3956 است؛ علامت ZR نشان دهنده مقاومت در برابر شعله کلاس ZC طبق GB/T 19666 است. قطر خارجی نهایی حدود 74 میلی متر و جرم اسمی تقریباً 14800 کیلوگرم در کیلومتر در مس (6600 کیلوگرم در کیلومتر در نوع آلومینیومی YJLV) است که در کویل های 100 متری یا درام های چوبی با فلنج حداقل Ø 2000 میلی متر عرضه می شود - تقریباً 1480 کیلوگرم در هر 100 متر.
2. ساختار لایه به لایه (از هادی تا روکش).
| لایه | ساختار | دیواره | قطر |
|---|---|---|---|
| هادی فاز (×4) | مس آنیل شده، کلاس 2 رشته ای، 61 × 2.52 میلی متر (1+6+12+18+24) هر کدام | — | ≈ 22.4 میلی متر |
| هادی خنثی (×1) | مس آنیل شده، کلاس 2 رشته ای، 37 × 2.25 میلی متر (1+6+12+18) | — | ≈ 15.8 میلی متر |
| عایق فاز (×4) | XLPE | 1.8 میلی متر | ≈ 26.0 میلی متر |
| عایق خنثی (×1) | XLPE | 1.8 میلی متر | ≈ 19.4 میلی متر |
| مونتاژ هسته | خنثی مرکزی + 4 هسته فاز کابل شده در اطراف + پرکننده PP + نوار پلی استر | — | ≈ 70.4 میلی متر (مشتق شده) |
| روکش بیرونی | PVC مقاوم در برابر شعله، ترکیب ST2، مشکی | 1.8 میلی متر | ≈ 74.0 میلی متر (نهایی) |
3. مشخصات الکتریکی. هر هادی فاز 300 میلی متر مربعی دارای حداکثر مقاومت DC 0.0601 Ω/km در دمای 20 درجه سانتیگراد است که در نقطه عملیاتی 90 درجه سانتیگراد به حدود 0.076 Ω/km افزایش می یابد؛ خنثی/PE 150 میلی متر مربعی در 0.124 Ω/km محدود شده است. هر طول، تست تحمل ولتاژ AC فرکانس قدرت 3.5 کیلو ولت را برای پنج دقیقه تحمل می کند. مقاومت عایق کابل نهایی بالاتر از 36.7 MΩ·km باقی می ماند، مقاومت حجمی XLPE از 1×10¹² Ω·cm بیشتر است و ارقام معمول شامل ظرفیت خازنی ≤ 0.55 μF/km، اندوکتانس ≈ 0.26 mH/km و امپدانس AC 50 هرتز ≈ 0.07 Ω/km است. در یک اتصال کوتاه یک ثانیه ای، هر فاز 300 میلی متر مربعی حدود 34.5 kA را تحمل می کند (خنثی 150 میلی متر مربعی بر اساس 17.3 kA)، با استفاده از I = k·A/√t با k = 115 برای مس/XLPE. با فعال بودن هر چهار هسته فاز، بار مرجع 500 آمپر در هوای آزاد در دمای 25 درجه سانتیگراد و 420 آمپر دفن شده مستقیماً در دمای 25 درجه سانتیگراد است - تخمین های مهندسی باید با گواهی تست کارخانه تأیید شوند.
پارامترهای الکتریکی
|
پارامتر |
مقدار |
یادداشت |
|---|---|---|
|
ولتاژ نامی U₀/U |
0.6 / 1 کیلو ولت |
Uₘ = 1.2 کیلو ولت |
|
ولتاژ تست AC (5 دقیقه) |
3.5 کیلو ولت |
روتین |
|
ولتاژ تست نوع |
4.0 کیلو ولت |
IEC 60502-1 |
|
مقاومت DC @20 درجه سانتیگراد (فاز/خنثی، در هر هسته) |
≤ 0.0601 Ω/km |
حداکثر GB/T 3956، 300 میلی متر مربع |
|
مقاومت DC @20 درجه سانتیگراد (PE، در هر هسته) |
≤ 0.124 Ω/km |
حداکثر GB/T 3956، 150 میلی متر مربع |
|
مقاومت AC @90 درجه سانتیگراد (تخمینی، فاز/خنثی) |
≈ 0.0782 Ω/km |
در هر هسته |
|
مقاومت AC @90 درجه سانتیگراد (تخمینی، PE) |
≈ 0.161 Ω/km |
در هر هسته |
|
رتبه بندی جریان در هوا (30 درجه سانتیگراد، مدار تکی، 4 هسته+1) |
≈ 515–580 آمپر |
بر اساس فاز 300 میلی متر مربع |
|
رتبه بندی جریان در هوا (طراحی) |
≈ 535 آمپر |
اعمال تصحیح گروه بندی + محیط |
|
دفن شده مستقیم (20–25 درجه سانتیگراد، خاک 1.0–1.2 K·m/W، 0.7 متر) |
≈ 595–660 آمپر |
کاتالوگ رایج 612–630 آمپر |
|
رتبه بندی طراحی دفن شده |
≈ 620 آمپر |
نیاز به تصحیح مقاومت حرارتی خاک |
|
جریان اتصال کوتاه (1 ثانیه، مس، 250 درجه سانتیگراد، فاز/خنثی) |
≈ 30.0 کیلو آمپر |
مرجع 300 میلی متر مربع |
|
جریان اتصال کوتاه (1 ثانیه، مس، 250 درجه سانتیگراد، PE) |
≈ 15.0 کیلو آمپر |
مرجع 150 میلی متر مربع |
|
فرکانس |
50/60 هرتز AC |
— |
4. پاسخ حرارتی و عملکرد شعله. XLPE دمای پیوسته هادی 90 درجه سانتیگراد را حفظ می کند و اوج اتصال کوتاه 250 درجه سانتیگراد را تا پنج ثانیه تحمل می کند. کابل برای دمای محیط سرویس بین −20 و +45 درجه سانتیگراد رتبه بندی شده است، نباید زیر 0 درجه سانتیگراد بدون پیش شرط باز شود و از 25 درجه سانتیگراد به عنوان دمای مرجع خاک برای رتبه بندی های دفن شده استفاده می کند. رفتار شعله مطابق با کلاس ZC از GB/T 19666 است که هم با تست عمودی کابل تکی (GB/T 18380.12) و هم با تست دسته بندی شده دسته C (GB/T 18380.35) با ارتفاع سوختگی محدود به 2.5 متر اثبات شده است. روکش PVC هالوژنه است و در صورت آتش سوزی دود و گاز اسیدی منتشر می کند؛ پروژه های کم دود و بدون هالوژن باید WDZ-YJY را مشخص کنند.
پارامترهای مقاوم در برابر شعله کابل

پارامترهای عایق کابل

5. روش نصب و جابجایی. شعاع خمش نباید کمتر از 15 برابر قطر خارجی واقعی باشد - حدود 1110 میلی متر برای این اندازه. قبل از اولین برق رسانی، تست تحمل DC سایت را در 4U0 = 2.4 کیلو ولت به مدت 15 دقیقه مطابق با Q/GDW 13244.1-2018 اعمال کنید. درام های نگهداری شده زیر 0 درجه سانتیگراد در انبار باید قبل از باز شدن در داخل گرم شوند؛ کشش سیم کشی باید در حد 48000 نیوتن باقی بماند و برای مسیرهای طولانی تر استفاده از وینچ موتوری با گیره سیم کشی مناسب توصیه می شود. مراجع 500 آمپر (هوا) و 420 آمپر (دفن شده) نیاز به کاهش رتبه در هر زمان که دمای محیط، گروه بندی کابل یا مقاومت حرارتی خاک از شرایط مرجع منحرف شود، دارند. اتصالات crimp، گلندها و کیت های ترمینال حرارتی باید با هسته فاز 22.4 میلی متری، هسته خنثی 15.8 میلی متری و روکش ≈ 74 میلی متری مطابقت داشته باشند و هم مقاومت اتصال کوتاه فاز و هم خنثی باید با تنظیمات دستگاه حفاظتی بالادست هماهنگ شوند.
6. کاربردهای معمول سرویس. این مقطع برای بالاترین مدارهای توزیع اصلی در تاسیسات بزرگ تجاری و صنعتی استفاده می شود: رایزرهای عمودی در ساختمان های بلند، فیدرهای ثانویه ترانسفورماتور تا حدود 1250 کیلو ولت آمپر، اتصالات موتور در محدوده 160-250 کیلو وات، سیم های برق ماشین ابزار و خطوط فرآیند، تابلوهای توزیع کارگاه کارخانه و انبار، مدارهای تغذیه آسانسور و پله برقی، و برق کمکی در تاسیسات صنعتی سبک. روش های نصب تایید شده شامل لوله فولادی یا PVC، کانال کابل، سینی و کانال داخلی، هم در داخل و هم در مکان های بیرونی سرپوشیده است. برای دفن مستقیم یا مسیرهای در معرض آسیب مکانیکی، نوع ZR-YJV22 زره دار با نوار فولادی توصیه می شود.

7. رژیم تست و تضمین کیفیت. تست های روتین روی هر طول شامل بررسی مقاومت DC فاز و خنثی (≤ 0.0601 / 0.124 Ω/km در 20 درجه سانتیگراد)، تحمل 3.5 کیلو ولت AC / 5 دقیقه، پیوستگی هادی در هر پنج هسته و بازرسی ابعادی شامل عایق فاز ≥ 1.8 میلی متر، عایق خنثی ≥ 1.8 میلی متر، روکش ≥ 1.8 میلی متر و قطر کلی ≈ 74 میلی متر است. تست های نمونه و نوع شامل آزمایش داغ XLPE در دمای 200 ± 3 درجه سانتیگراد به مدت 15 دقیقه تحت فشار 0.2 مگاپاسکال (کشش بار ≤ 175%، مجموعه دائمی ≤ 15%)، کشش XLPE ≥ 12.5 مگاپاسکال با کشیدگی ≥ 200%، کشش روکش PVC ≥ 10 مگاپاسکال با کشیدگی ≥ 125%، پایداری حرارتی PVC ≥ 200 دقیقه در دمای 200 درجه سانتیگراد، تست های شعله کابل تکی و دسته C، و ارزیابی خمش است. راه اندازی در محل نیاز به اندازه گیری مقاومت عایق، تحمل DC 2.4 کیلو ولت / 15 دقیقه و شناسایی مثبت L1/L2/L3/N/PE قبل از قطع و وصل دارد. یک گواهی تست کارخانه همراه هر درام ارائه می شود.
پارامترهای کابل

پارامترهای تست کابل

ساختار مقطع کابل



8. استانداردها و انطباق. طراحی و تولید مطابق با GB/T 12706.1 و IEC 60502-1 برای کابل های برق با عایق اکسترود شده 0.6/1 کیلو ولت است. هادی ها مطابق با GB/T 3956 / IEC 60228 کلاس 2 هستند - فاز 300 میلی متر مربعی به عنوان شصت و یک سیم 2.52 میلی متری با R ≤ 0.0601 Ω/km، و خنثی 150 میلی متر مربعی به عنوان سی و هفت سیم 2.25 میلی متری با R ≤ 0.124 Ω/km. مقاومت در برابر شعله تحت GB/T 19666 (ZC به عنوان پیش فرض علامت ZR) طبقه بندی شده و توسط GB/T 18380.12 و GB/T 18380.35 دسته C اثبات شده است. پذیرش نصب مطابق با Q/GDW 13244.1-2018 و GB 50168 است، در حالی که علامت گذاری سطح مطابق با GB/T 6995 است. کابل ها همچنین می توانند بر اساس الزامات IEC، BS، DIN، ICEA یا JIS در صورت درخواست عرضه شوند. از آنجایی که روکش PVC ST2 حاوی هالوژن است، تونل ها، سیستم های مترو، بیمارستان ها و سایر مناطق عمومی بسته به WDZ-YJY نیاز دارند.
9. بسته بندی، ذخیره سازی و لجستیک. تحویل استاندارد 100 متر در هر کویل یا درام چوبی است، با طول های سفارشی در صورت درخواست موجود است. هر درام دارای نوع، ولتاژ، هویت تامین کننده، سال تولید و علامت گذاری متری متوالی طبق GB/T 6995 است. ذخیره سازی باید در مکان های خشک و سرپوشیده در دمای −20 تا +45 درجه سانتیگراد، دور از نور مستقیم خورشید، رطوبت، روغن ها و اشیاء تیز باشد؛ کویل ها و درام ها تا زمان نصب بسته باقی می مانند و به جای صاف روی فلنج های خود به صورت عمودی ذخیره می شوند. در شرایط سرد، درام ها را قبل از سیم کشی در داخل به دمای ≥ 0 درجه سانتیگراد برسانید. در حین حمل و نقل، کویل ها و درام ها باید در برابر غلتیدن و ضربه ایمن شوند و کابل هرگز نباید روی زمین ساینده یا لبه های تیز کشیده شود.

10. مشخصات خرید. "ZR-YJV 0.6/1 kV 4×300+1×150" را همراه با طول مورد نیاز یا ترتیب درام و ترجیحات علامت گذاری بیان کنید. کلاس مقاوم در برابر شعله (ZC استاندارد است؛ ZA یا ZB موجود است)، رنگ روکش و هرگونه الزامات خاص درام را مشخص کنید. همیشه گواهی تست کارخانه را برای تأیید قطر واقعی بدون زره (≈ 74 میلی متر)، وزن (≈ 14800 کیلوگرم در کیلومتر) و آمپراژ برای دسته تولید درخواست کنید. در مواردی که نیاز به ساختار کم دود و بدون هالوژن یا زره دار است، به ترتیب WDZ-YJY یا ZR-YJV22 را سفارش دهید.

11. پرسش و پاسخ متداول صنعت کابل.
- Q1: تفاوت 4×300+1×150 با 4×240+1×120 کوچکتر چیست؟ مساحت فاز از 240 به 300 میلی متر مربع (هادی از 61×2.25 به 61×2.52 میلی متر) و خنثی از 120 به 150 میلی متر مربع (37×2.02 به 37×2.25 میلی متر) افزایش می یابد، که جریان نامی را از حدود 460/380 آمپر به 500/420 آمپر افزایش می دهد، قطر نهایی را از 68 به 74 میلی متر افزایش می دهد و تحمل اتصال کوتاه فاز یک ثانیه ای را از حدود 27.6 به 34.5 کیلو آمپر بالا می برد.
- Q2: چرا خنثی/PE فقط 150 میلی متر مربع است در حالی که فازها 300 میلی متر مربع هستند؟ در یک مدار چهار سیمه متعادل، خنثی عمدتاً جریان عدم تعادل و هارمونیک را حمل می کند، بنابراین GB/T 12706.1 در ساختار 4+1 اجازه هسته کاهش یافته را می دهد. در مواردی که تاسیسات از بارهای تک فاز یا غیر خطی قابل توجهی که هارمونیک تولید می کنند، سرویس می دهد، باید از کابل 5 هسته ای با مقطع مساوی استفاده شود.
- Q3: ZA، ZB، ZC و ZD به چه معناست؟ اینها کلاس های مقاوم در برابر شعله در GB/T 19666 هستند که از طریق تست کابل دسته ای GB/T 18380.35 با بارهای سوخت پیشرونده بالاتر ارزیابی می شوند - ZA سخت ترین و ZD کمترین است. علامت "ZR" پیش فرض ZC است؛ ZA و ZB باید هنگام سفارش درخواست شوند.
- Q4: چه زمانی باید از کابل 4+1، 5 هسته ای مساوی، یا 4 هسته ای ساده استفاده کرد؟ 4+1 را برای سرویس چهار سیمه استاندارد با خنثی/PE کاهش یافته انتخاب کنید؛ 5 هسته ای مساوی (4×A+1×A) در صورتی که انتظار می رود جریان خنثی به جریان فاز نزدیک شود؛ 4 هسته ای ساده در صورتی که نیازی به هادی PE جداگانه در کابل نباشد.
- Q5: چرا رتبه بندی های هوا و دفن شده متفاوت هستند و چگونه تنظیم می شوند؟ ارقام منتشر شده فرض می کنند که هوا 25 درجه سانتیگراد یا خاک 25 درجه سانتیگراد با مقاومت حرارتی 1.0 K·m/W با یک مدار تکی است. عوامل تصحیح سازنده باید برای دمای محیط، گروه بندی، عمق دفن و مقاومت حرارتی خاک اعمال شوند - عوامل هوا از حدود 1.29 در 20 درجه سانتیگراد تا 0.91 در 45 درجه سانتیگراد متغیر هستند، و عوامل خاک از 1.04 در 20 درجه سانتیگراد تا 0.87 در 40 درجه سانتیگراد متغیر هستند.
- Q6: مس یا آلومینیوم؟ مس (این کابل) مقاومت کمتری (0.0601 در مقابل حدود 0.10 Ω/km در 300 میلی متر مربع)، جریان بالاتر در هر میلی متر مربع، استحکام مکانیکی بهتر و اتصالات قابل اطمینان تر را ارائه می دهد؛ آلومینیوم (YJLV، ≈ 6600 کیلوگرم در کیلومتر در این اندازه) ارزان تر و سبک تر است اما نیاز به مقاطع بزرگتر و درمان ضد اکسیداسیون در هر مفصل دارد.
- Q7: چرا XLPE می تواند در دمای 90 درجه سانتیگراد کار کند در حالی که عایق PVC به 70 درجه سانتیگراد محدود می شود؟ کراس لینک کردن پلی اتیلن را به یک شبکه سه بعدی ترموستات تبدیل می کند که درجه بندی پیوسته هادی را به 90 درجه سانتیگراد و تحمل اتصال کوتاه را به 250 درجه سانتیگراد افزایش می دهد - مستقیماً آمپراژ موجود از یک مس با مساحت معین را افزایش می دهد.
- Q8: چگونه مقطع هادی انتخاب می شود؟ انتخاب بر اساس (الف) جریان بار کامل پس از کاهش رتبه، (ب) افت ولتاژ مجاز (معمولاً ≤ 5% برای مدارهای انشعابی)، (ج) تحمل اتصال کوتاه بر اساس I²t (34.5 kA·s در هر فاز در اینجا)، و (د) هماهنگی با دستگاه های حفاظتی اضافه جریان کنترل می شود؛ سخت ترین معیار کنترل کننده است.
- Q9: چرا قطر نهایی بین تولیدکنندگان برای اندازه اسمی یکسان متفاوت است؟ استانداردها حداقل ضخامت عایق و روکش و همچنین عملکرد الکتریکی را تعیین می کنند، اما نه قطر کلی دقیق. فشرده سازی رشته، طراحی پرکننده و تلرانس روکش بین کارخانه ها متفاوت است - ارقام منتشر شده 4×300+1×150 در حدود 74 میلی متر بدون زره قرار می گیرند - بنابراین قطر اندازه گیری شده واقعی باید همیشه هنگام اندازه گیری گلندها، سینی ها و کانال ها استفاده شود.
- Q10: کدام تست ها پذیرش را در زمان تحویل و قبل از برق رسانی تأیید می کنند؟ در زمان تحویل، گواهی تست کارخانه (مقاومت 0.0601/0.124 Ω/km، تحمل 3.5 کیلو ولت/5 دقیقه، ابعاد ≈ 74 میلی متر)، خوانایی روکش و یکپارچگی درام را تأیید کنید. پس از نصب، تست مقاومت عایق را به همراه تحمل DC 4U0 = 2.4 کیلو ولت / 15 دقیقه طبق Q/GDW 13244.1-2018 تکمیل کنید، سپس قبل از بستن کلید، شناسایی L1/L2/L3/N/PE را تأیید کنید.
- Q11: چه عمر خدمتی می توان انتظار داشت؟ هنگامی که کابل های XLPE 0.6/1 کیلو ولت در محدوده دمایی و ولتاژ مشخص شده نصب و کار می کنند، برای حداقل عمر خدمتی 30 سال طراحی شده اند؛ اضافه بار مداوم، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، نفوذ آب از طریق روکش آسیب دیده، یا کار در دمای بالاتر از 90 درجه سانتیگراد به طور قابل توجهی آن عمر را کوتاه می کند.