logo
Anhui Tongdu International Trade Co., Ltd.
سرویس آنلاین

سرویس آنلاین

شخص تماس
+86 19056002718
کد QR وی‌چت
دنبال ما بياي

کابل انعطاف پذیر چند هسته ای 2 هسته ای 1.0 میلی متر مربع RVV برای سیم کشی سیستم امنیتی

کابل انعطاف پذیر چند هسته ای 2 هسته ای 1.0 میلی متر مربع RVV برای سیم کشی سیستم امنیتی

ویژگی های اساسی

کشور مبدا
چین
نام تجاری
TONGDU
گواهینامه
CE/ISO/CCC
مدل محصول
RVV-4*1.0mm²

خواص معاملاتی

moq
1 متر
روش پرداخت
L/C، T/T
ظرفیت تامین
100000 متر در ماه

خلاصه محصول

کابل انعطاف پذیر چند هسته ای 4 هسته ای 1.0 میلی متر مربع RVV برای سیم کشی سیستم امنیتی نامگذاری کابل و معنی کد معنی RVV R = هادی مسی انعطاف پذیر (کلاس 5)، V = عایق PVC، V = غلاف PVC 300/500 ولت ولتاژ نامی U₀/U = 300/500 ولت؛ Uₘ = 500 ولت 4×1.0 میلی متر مربع چهار هسته انعطاف پذیر، هر کدام هادی مسی 1...

جزئیات محصول

برجسته کردن:

کابل انعطاف پذیر چند هسته ای 2 هسته ای

,

کابل انعطاف پذیر 2 هسته ای 1.0 میلی متر مربع

,

سیم مسی رشته ای کلاس 5

Conductor (×4):
مس بازپخت لخت، انعطاف پذیر رشته ریز کلاس 5، 32×∅0.20 میلی متر (معمولی)، هادی Ø ≈ 1.4-1.6 میلی متر
Conductor nominal area:
1.0 میلی متر مربع
Number of cores:
4
Conductor class:
کلاس 5 انعطاف پذیر
Conductor construction:
32×∅0.20 میلی متر (معمولی)
Conductor diameter (approx.):
1.4-1.6 میلی متر
Insulation (×4):
PVC (نوع TI2 یا معادل)، رنگ ها: قهوه ای (L1)، سیاه (L2)، خاکستری (L3)، سبز/زرد (PE) برای 3 فاز + زمی
Insulation thickness:
0.6 میلی متر (اسمی، در هر گیگابایت/T 5023 برای 1.0 میلی متر مربع)
Assembly:
چهار هسته عایق به هم پیچیده شده (دور)
Diameter over insulated core:
2.6-3.0 میلی متر
Outer sheath:
PVC (نوع TM2 یا معادل)، درجه سبک
Sheath thickness:
0.9 میلی متر (اسمی، GB/T 5023 برای 4 هسته 1.0 میلی متر مربع)
Sheath color:
سفید، سیاه یا خاکستری (استاندارد)؛ رنگ های سفارشی موجود
Overall cable diameter:
7.4 - 9.0 میلی متر
Design outer diameter:
≈ 8.0 میلی متر
Approx. weight:
85-115 گرم در متر (85-115 کیلوگرم بر کیلومتر)
Design weight:
≈ 98 کیلوگرم در کیلومتر
Cable shape:
گرد

توضیحات محصول

کابل انعطاف پذیر چند هسته ای 4 هسته ای 1.0 میلی متر مربع RVV برای سیم کشی سیستم امنیتی

 

نامگذاری کابل و معنی

 

 

کد

معنی

RVV

R = هادی مسی انعطاف پذیر (کلاس 5)، V = عایق PVC، V = غلاف PVC

300/500 ولت

ولتاژ نامی U₀/U = 300/500 ولت؛ Uₘ = 500 ولت

4×1.0 میلی متر مربع

چهار هسته انعطاف پذیر، هر کدام هادی مسی 1.0 میلی متر مربع

 

ساختار: سیم انعطاف پذیر با غلاف PVC سبک، مقطع گرد (4 هسته ای)

توجه: RVV 4×1.0 یک سیم انعطاف پذیر با غلاف PVC سبک طبق GB/T 5023.5 / IEC 60227-5 است. هادی، مس انعطاف پذیر رشته ای نازک کلاس 5 است. پیکربندی 4 هسته ای معمولاً برای مدارهای AC سه فاز با زمین حفاظتی (L1+L2+L3+PE) یا برای مدارهای کنترل/سیگنال که به 4 هادی نیاز دارند استفاده می شود. RVV 3+ هسته ای معمولاً مقطع گرد دارد.

 

کابل انعطاف پذیر چند هسته ای 2 هسته ای 1.0 میلی متر مربع RVV برای سیم کشی سیستم امنیتی

 

RVV 4×1.0 میلی متر مربع — مشخصات کابل و داده های مهندسی 

1. نمای کلی محصول و خلاصه رتبه بندی. RVV 4×1.0 یک سیم انعطاف پذیر چهار هسته ای با عایق PVC و غلاف PVC با ولتاژ نامی 300/500 ولت AC (50 هرتز) و دمای هادی 70 درجه سانتیگراد است که بر اساس چهار هادی انعطاف پذیر مسی آنیل شده کلاس 5 با سطح مقطع 1.0 میلی متر مربع ساخته شده است — هر کدام با عایق PVC و به طور جمعی در یک غلاف دوم PVC پوشانده شده اند. مطابق با GB/T 5023.5 (60227 IEC 52) / IEC 60227-5 تولید و تست شده است، با هادی های انعطاف پذیر مطابق با GB/T 3956. قطر نهایی حدود 8.1 میلی متر و جرم اسمی حدود 125 کیلوگرم بر کیلومتر (≈ 12.5 کیلوگرم در هر 100 متر) است که بر روی قرقره های 100 متری یا کارتن ها عرضه می شود. با فعال بودن هر چهار هسته، سیم در هوای آزاد در دمای 25 درجه سانتیگراد حدود 10 آمپر را حمل می کند (تخمین مهندسی) — یک اتصال چهار هسته ای همه کاره که وظایف سیگنال 0.75 میلی متر مربع و وظایف توان 1.5 میلی متر مربع را پوشش می دهد، مناسب برای درایوهای موتور کوچک، مدارهای پمپ و شاخه های لوازم 230 ولت که به یک نول در کنار سه فاز نیاز دارند.

 

2. ساختار لایه به لایه (از هادی تا غلاف).

لایه ساختار دیواره قطر
هادی (مس) × 4 مس آنیل شده، رشته ای انعطاف پذیر کلاس 5، 32 × 0.20 میلی متر (1+6+12+13) هر کدام — ≈ 1.3 میلی متر
عایق (PVC) × 4 ترکیب PVC، PVC/C (TI1) 0.60 میلی متر ≈ 2.5 میلی متر
مونتاژ هسته چهار هسته عایق شده در چیدمان مربعی کابل شده؛ فضاهای خالی با اکستروژن غلاف پر شده است — ≈ 6.5 میلی متر (مشتق شده)
غلاف بیرونی (PVC) ترکیب PVC، PVC/ST5، سیاه یا سفارشی 0.80 میلی متر ≈ 8.1 میلی متر (نهایی)

 

3. مشخصات الکتریکی. هر هادی 1.0 میلی متر مربع حداکثر مقاومت DC 19.5 اهم بر کیلومتر را در دمای 20 درجه سانتیگراد حفظ می کند که در نقطه عملیاتی 70 درجه سانتیگراد به حدود 24.8 اهم بر کیلومتر افزایش می یابد. هر طول، تست روتین 2.0 کیلو ولت AC با فرکانس قدرت را که به مدت پنج دقیقه انجام می شود، تحمل می کند. مقاومت عایقی کابل نهایی در دمای 70 درجه سانتیگراد بالاتر از 0.011 مگا اهم در کیلومتر باقی می ماند و ارقام معمول شامل ظرفیت خازنی ≈ 110 نانوفاراد بر کیلومتر و امپدانس AC 50 هرتز ≈ 19.5 اهم بر کیلومتر (غالب مقاومت) است. با فعال بودن هر چهار هسته، بار مرجع حدود 10 آمپر در هوای آزاد در دمای 25 درجه سانتیگراد (تخمین مهندسی) است و افت ولتاژ حلقه در 10 آمپر حدود 0.39 ولت در متر است.

 

پارامترهای الکتریکی

 

پارامتر

مقدار

یادداشت

ولتاژ نامی U₀/U

300 / 500 ولت

Uₘ = 500 ولت

ولتاژ تست AC (5 دقیقه)

2.0 کیلو ولت

روتین

ولتاژ تست نوع

2.5 کیلو ولت

IEC 60227

مقاومت DC @20 درجه سانتیگراد (در هر هسته)

≤ 19.5 اهم بر کیلومتر

حداکثر GB/T 3956 کلاس 5، 1.0 میلی متر مربع

مقاومت AC @70 درجه سانتیگراد (تخمین)

≈ 24.9 اهم بر کیلومتر

در هر هسته

رتبه جریان در هوا (تک فاز، 30 درجه سانتیگراد، 2 هسته استفاده شده)

≈ 8 – 12 آمپر

در صورت استفاده به عنوان 2 هسته ای (2 هسته دیگر یدکی)

رتبه جریان (طراحی، در هر هسته)

≈ 10 آمپر

محافظه کارانه، طبق GB/T 16895

رتبه جریان (3 فاز + PE، متعادل)

≈ 7 – 10 آمپر در هر فاز

کاهش یافته به دلیل بسته بندی

مدفون مستقیم

قابل اجرا نیست

سیم سبک، برای دفن مستقیم نیست

جریان اتصال کوتاه (1 ثانیه، مس، 160 درجه سانتیگراد)

≈ 0.10 کیلو آمپر (100 آمپر)

مرجع 1.0 میلی متر مربع

فرکانس

50/60 هرتز AC یا DC

—

 

4. پاسخ حرارتی و رفتار شعله. عایق PVC دمای پیوسته هادی 70 درجه سانتیگراد را تحمل می کند. سیم برای دمای محیط سرویس بین 15- و +70 درجه سانتیگراد رتبه بندی شده است، نباید در دمای زیر 0 درجه سانتیگراد بدون پیش شرط باز شود و از دمای 25 درجه سانتیگراد به عنوان دمای محیط مرجع برای ظرفیت جریان استفاده می کند. رفتار شعله مطابق با تست عمودی سیم منفرد GB/T 18380.12 (IEC 60332-1) است، به این معنی که سیم پس از برداشتن منبع شعله خود خاموش می شود. از آنجایی که هم عایق و هم غلاف PVC هالوژنه هستند، سیم در آتش دود و کلرید هیدروژن منتشر می کند؛ پروژه های کم دود و بدون هالوژن باید نوع LSZH را مشخص کنند.

 

کابل انعطاف پذیر چند هسته ای 2 هسته ای 1.0 میلی متر مربع RVV برای سیم کشی سیستم امنیتی

 

5. روش نصب و جابجایی. شعاع خمش نباید کمتر از 6 برابر قطر خارجی واقعی باشد — حدود 49 میلی متر برای این اندازه. پایان دادن به سیم نیاز به لخت کردن 10-12 میلی متر دارد و همیشه باید از یک فرول روی رشته های انعطاف پذیر کلاس 5 استفاده شود تا از ساییدگی سیم جلوگیری شود. قرقره هایی که در دمای زیر 0 درجه سانتیگراد در انبار نگهداری می شوند باید قبل از باز شدن در داخل گرم شوند؛ تنش کششی باید در حد 60 نیوتن باقی بماند و سیم هرگز نباید به عنوان طناب کششی استفاده شود. رتبه 10 آمپر نیاز به کاهش رتبه در هر زمان که دمای محیط یا بسته بندی از شرایط مرجع منحرف می شود، دارد. این سیم برای دفن مستقیم، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش در فضای باز یا خمش مکرر مداوم مناسب نیست — برای این وظایف به ترتیب از کابل زره دار، غلاف مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش یا کابل خمش مداوم (کانال) استفاده کنید.

 

کابل انعطاف پذیر چند هسته ای 2 هسته ای 1.0 میلی متر مربع RVV برای سیم کشی سیستم امنیتی

 

6. کاربردهای معمول سرویس. این سیم چهار هسته ای برای وظایف متوسط با توان کم استفاده می شود: تغذیه سه فاز به علاوه نول برای موتورهای کوچک، پمپ ها و فن ها (3P+N)، اتصال تابلوهای توزیع به مراکز بار کوچک، تغذیه برق تجهیزات آشپزخانه و رختشویخانه تجاری، سیم کشی کنترل و برق در ماشین آلات و پنل های اتوماسیون، روشنایی LED و مدارهای درایور کوچک، کابل های برق سیستم های امنیتی و کنترل دسترسی، تغذیه برق سیستم های صوتی و تصویری و نمایشگر، کابل های افزایش طول کارگاه و گاراژ کوچک، سیم کشی کنترل گلخانه و آبیاری کشاورزی، و شاخه های برق داخلی تجهیزات چند هسته ای. روش های نصب تایید شده شامل سیم کشی ثابت در داخل لوازم خانگی، کانال کابل و کانال داخلی در مکان های خشک، هم در داخل و هم در فضاهای سرپوشیده محافظت شده است.

 

کابل انعطاف پذیر چند هسته ای 2 هسته ای 1.0 میلی متر مربع RVV برای سیم کشی سیستم امنیتی

 

7. رژیم تست و تضمین کیفیت. تست های روتین روی هر طول شامل تایید مقاومت DC هادی (≤ 19.5 اهم بر کیلومتر در 20 درجه سانتیگراد)، تحمل 2.0 کیلو ولت AC / 5 دقیقه، پیوستگی هادی در هر چهار هسته، و بازرسی ابعادی شامل عایق ≥ 0.60 میلی متر، غلاف ≥ 0.80 میلی متر و قطر کلی ≈ 8.1 میلی متر است. تست های نمونه و نوع شامل استحکام کششی عایق و غلاف PVC (≥ 10 مگاپاسکال) با ازدیاد طول (≥ 100% عایق / ≥ 125% غلاف)، تغییر شکل حرارتی PVC در دمای 80 درجه سانتیگراد، انقباض PVC در دمای 150 درجه سانتیگراد، تست شعله عمودی سیم منفرد، تست خمش و خمش سرد در دمای 15- درجه سانتیگراد، و تست ولتاژ پس از خمش است. گواهی تست کارخانه همراه با هر قرقره ارائه می شود.

 

پارامترهای کابل

 

کابل انعطاف پذیر چند هسته ای 2 هسته ای 1.0 میلی متر مربع RVV برای سیم کشی سیستم امنیتی

 

پارامترهای تست کابل

 

کابل انعطاف پذیر چند هسته ای 2 هسته ای 1.0 میلی متر مربع RVV برای سیم کشی سیستم امنیتی

 

ساختار مقطع کابل

 

کابل انعطاف پذیر چند هسته ای 2 هسته ای 1.0 میلی متر مربع RVV برای سیم کشی سیستم امنیتی

 

کابل انعطاف پذیر چند هسته ای 2 هسته ای 1.0 میلی متر مربع RVV برای سیم کشی سیستم امنیتی

 

شرح ساختار کابل

 

کابل انعطاف پذیر چند هسته ای 2 هسته ای 1.0 میلی متر مربع RVV برای سیم کشی سیستم امنیتی

 

8. استانداردها و انطباق. طراحی و تولید مطابق با GB/T 5023.5 و IEC 60227-5 برای سیم های انعطاف پذیر 300/500 ولت (60227 IEC 52) است. هادی ها مطابق با GB/T 3956 / IEC 60228 کلاس 5 هستند — هادی 1.0 میلی متر مربع به صورت سی و دو سیم 0.20 میلی متری با R ≤ 19.5 اهم بر کیلومتر. رفتار شعله توسط GB/T 18380.12 اثبات شده است. روش های تست عمومی مطابق با GB 5023.1 / GB 5023.3 است، در حالی که علامت گذاری سطح مطابق با GB/T 6995 است. کابل ها همچنین می توانند بر اساس الزامات IEC، BS، DIN، UL یا VDE در صورت درخواست عرضه شوند. از آنجایی که روکش PVC حاوی هالوژن است، تونل ها، سیستم های مترو، بیمارستان ها و سایر مناطق عمومی بسته به مکانی که نیاز به نوع LSZH دارند، باید نوع LSZH را مشخص کنند.

 

کابل انعطاف پذیر چند هسته ای 2 هسته ای 1.0 میلی متر مربع RVV برای سیم کشی سیستم امنیتی

 

9. بسته بندی، انبارداری و لجستیک. تحویل استاندارد 100 متر در هر قرقره یا کارتن است، با طول های سفارشی در صورت درخواست موجود است. هر قرقره دارای نوع، ولتاژ، هویت تامین کننده، سال تولید و علامت گذاری متری متوالی مطابق با GB/T 6995 است. انبارداری باید در مکان های خشک و سرپوشیده در دمای 15- تا +40 درجه سانتیگراد، دور از نور مستقیم خورشید، رطوبت، روغن ها و اشیاء تیز باشد؛ قرقره ها تا زمان نصب بسته می مانند. در شرایط سرد، قرقره ها را قبل از باز شدن در داخل به دمای ≥ 0 درجه سانتیگراد برسانید. در حین حمل و نقل، قرقره ها باید در برابر غلتیدن و ضربه ایمن شوند و سیم هرگز نباید روی زمین ساینده یا لبه های تیز کشیده شود.

 

کابل انعطاف پذیر چند هسته ای 2 هسته ای 1.0 میلی متر مربع RVV برای سیم کشی سیستم امنیتی

 

10. مشخصات خرید. "RVV 300/500 V 4×1.0" را به همراه طول مورد نیاز یا چیدمان قرقره، ترکیب رنگ عایق و ترجیحات علامت گذاری ذکر کنید. رنگ غلاف را مشخص کنید (سیاه استاندارد است) و هر گونه کد رنگی خاص (به عنوان مثال، سیاه/قرمز/آبی/زرد-سبز برای سه فاز به علاوه زمین، یا چهار رنگ متمایز برای مدارهای کنترل). همیشه گواهی تست کارخانه را برای تایید قطر واقعی (≈ 8.1 میلی متر)، وزن (≈ 125 کیلوگرم بر کیلومتر) و مقاومت هادی برای دسته تولید درخواست کنید. در مواردی که ساختار کم دود و بدون هالوژن یا خمش مداوم مورد نیاز است، به ترتیب نوع LSZH یا H05VV5-F را سفارش دهید.

 

11. سوالات متداول صنعت کابل.

  • Q1: چرا یک سیم 4×1.0 را به جای 4×0.75 یا 4×1.5 انتخاب کنیم؟ پرش از 0.75 به 1.0 ظرفیت جریان را از حدود 6 آمپر به 10 آمپر افزایش می دهد و مقاومت را از 26.0 به 19.5 اهم بر کیلومتر کاهش می دهد — کافی برای راه اندازی موتورهای کوچک و مدارهای پمپ به جای فقط سیگنال ها. 1.5 میلی متر مربع رتبه را به حدود 16 آمپر می رساند؛ کوچکترین سطح مقطع را انتخاب کنید که هنوز الزامات بار و افت ولتاژ را برآورده می کند تا هزینه و قطر کابل را کنترل کنید.
  • Q2: هادی انعطاف پذیر کلاس 5 به چه معناست؟ کلاس 5 (GB/T 3956) از سیم های نازک زیادی (32 × 0.20 میلی متر در 1.0 میلی متر مربع) ساخته شده است که انعطاف پذیری و مقاومت در برابر خمش سیم را فراهم می کند. کلاس 2 (مورد استفاده در کابل های برق مانند YJV) از سیم های ضخیم تر کمتری استفاده می کند و بسیار سفت تر است — هنگام سفارش هرگز آنها را با هم اشتباه نگیرید.
  • Q3: چرا 1.0 میلی متر مربع با حدود 10 آمپر رتبه بندی می شود در حالی که کابل های برق بسیار بیشتر حمل می کنند؟ سطح مقطع مستقیماً ظرفیت حمل جریان را تعیین می کند. 1.0 میلی متر مربع یک سطح مقطع سیم انعطاف پذیر سبک است؛ 2.5 میلی متر مربع در حال حاضر حدود 25 آمپر و 4.0 میلی متر مربع حدود 32 آمپر را حمل می کند. بزرگ کردن بیش از حد به طور غیر ضروری هزینه، قطر و وزن مس را افزایش می دهد.
  • Q4: آیا RVV می تواند در فضای باز استفاده شود؟ در شکل استاندارد خود خیر: غلاف PVC در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم نیست و در اثر نور مستقیم خورشید تخریب می شود. برای استفاده در فضای باز، غلاف مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش یا کابل زره دار را مشخص کنید. برای دفن، از کابل برق زره دار فولادی استفاده کنید.
  • Q5: چگونه سطح مقطع هادی برای سیم موتور یا پمپ کوچک انتخاب می شود؟ انتخاب بر اساس (الف) جریان بار کامل پس از کاهش رتبه، (ب) افت ولتاژ مجاز (معمولاً ≤ 5% برای سیم های لوازم خانگی)، و (ج) هماهنگی با فیوز یا قطع کننده مدار بالادست است. یک سیم 1.0 میلی متر مربع تا حدود 10 آمپر را پشتیبانی می کند؛ بارهای موتور یا پمپ بزرگتر نیاز به 1.5 یا 2.5 میلی متر مربع دارند.
  • Q6: هادی مسی یا مسی قلع اندود؟ مس آنیل شده برهنه (این RVV) برای سیم های ثابت لوازم خانگی استاندارد است و کمترین مقاومت را دارد. مس قلع اندود در مواردی که هادی ممکن است در معرض رطوبت قرار گیرد یا در آن از اتصال لحیم کاری استفاده می شود، ترجیح داده می شود، زیرا در برابر اکسیداسیون مقاوم است.
  • Q7: چرا PVC فقط می تواند در دمای 70 درجه سانتیگراد کار کند در حالی که XLPE در دمای 90 درجه سانتیگراد کار می کند؟ PVC یک ترموپلاستیک است که در دمای بالا نرم شده و تغییر شکل می دهد؛ XLPE به یک شبکه ترموستات شبکه ای متصل شده است که شکل خود را تا 90 درجه سانتیگراد حفظ می کند. به همین دلیل RVV (PVC) به 70 درجه سانتیگراد و YJV (XLPE) به 90 درجه سانتیگراد محدود می شود.
  • Q8: تفاوت بین RVV و RVVP چیست؟ RVV سیم انعطاف پذیر گرد ساده و بدون شیلد است. RVVP یک صفحه بافت مسی قلع اندود برای حذف تداخل الکترومغناطیسی اضافه می کند — نوع شیلددار را زمانی انتخاب کنید که مدار سیگنال های آنالوگ سطح پایین را حمل می کند یا در نزدیکی تجهیزات صنعتی پر سر و صدا قرار دارد.
  • Q9: چرا قطر نهایی بین تولیدکنندگان برای همان اندازه اسمی متفاوت است؟ استانداردها حداقل ضخامت عایق و غلاف به علاوه عملکرد الکتریکی را تعیین می کنند، اما نه قطر کلی دقیق. فشرده سازی رشته ها، طراحی پرکننده و تلرانس غلاف بین کارخانه ها متفاوت است — ارقام منتشر شده 4×1.0 در حدود 8.1 میلی متر جمع می شوند — بنابراین قطر اندازه گیری شده واقعی باید هنگام اندازه گیری گلندها و گیره ها استفاده شود.
  • Q10: کدام تست ها پذیرش در تحویل و قبل از برق رسانی را تایید می کنند؟ در تحویل، گواهی تست کارخانه (مقاومت ≤ 19.5 اهم بر کیلومتر، تحمل 2.0 کیلو ولت/5 دقیقه، ابعاد ≈ 8.1 میلی متر)، خوانایی غلاف و یکپارچگی قرقره را تایید کنید. پس از نصب، یک تست مقاومت عایقی به همراه تحمل 2.0 کیلو ولت AC / 5 دقیقه را تکمیل کنید، سپس قبل از برق رسانی، تمام چهار هادی را به درستی شناسایی شده تایید کنید.
  • Q11: چه عمر خدماتی را می توان انتظار داشت؟ هنگامی که در محدوده دما و ولتاژ مشخص شده نصب و کار می کند، سیم های انعطاف پذیر PVC برای عمر خدماتی حدود 10 تا 15 سال در شرایط خشک داخلی طراحی شده اند؛ اضافه بار مداوم، خمش مکرر فراتر از شعاع حداقل 6 برابر قطر خارجی، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، یا کار در دمای بالاتر از 70 درجه سانتیگراد به طور قابل توجهی آن عمر را کوتاه می کند.