PV1-F 4,0 mm2 Certyfikowany kabel słoneczny TUV 1500 V prądu stałego Włókno fotowoltaiczne odporne na UV
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
Włókno fotowoltaiczne odporne na promieniowanie UV
,drut pv1-f pv
,PV1-F Prąd fotowoltaiczny
Opis produktu
PV1-F 4,0 mm² Kabel słoneczny z certyfikatem TUV Przewód fotowoltaiczny odporny na promieniowanie UV 1500 V DC
Oznaczenie i znaczenie kabla
|
Kod |
Oznaczający |
|---|---|
|
PV |
Zastosowanie fotowoltaiki (słonecznej). |
|
1 |
Jednordzeniowy |
|
F |
Przewód elastyczny (linka klasy 5) |
|
4,0 mm² |
Nominalna powierzchnia przekroju przewodu |
Budowa: Żyła z cynowanej miedzi, izolacja i osłona z bezhalogenowej usieciowanej poliolefiny (XLPO), jednożyłowy, elastyczny kabel fotowoltaiczny prądu stałego.
Obowiązujące standardy
- EN 50618:2014 – Kable elektryczne do systemów fotowoltaicznych (napięcie znamionowe prądu stałego 1,8 kV)
- IEC 62930 — Kable instalacji fotowoltaicznych (jednożyłowe, w izolacji XLPO, napięcie znamionowe do 1,5 kV DC)
- TÜV 2 PfG 1169/08.2007 — Specyfikacja TÜV dla kabli fotowoltaicznych
- IEC 60228 / GB/T 3956 — Przewodniki (elastyczna klasa 5, miedź cynowana)
- IEC 60332-1 — Trudnopalny (pojedynczy kabel)
- IEC 61034 — Gęstość dymu (niski poziom dymu)
- IEC 60754 — Zawartość halogenu (bezhalogenowy)
- IEC 60811 – Materiały izolacyjne i osłonowe – Powszechne metody badań

PV1-F 1×4,0 mm²Dane techniczne i parametry techniczne kabla fotowoltaicznego prądu stałego
1. Profil produktu i parametry znamionowe
PV1-F 1×4,0 mm² to jednożyłowy, elastyczny kabel prądu stałego przeznaczony do zastosowań fotowoltaicznych, wyposażony w żyłę z cynowanej miedzi wyżarzanej. Charakteryzuje się znamionowym napięciem prądu stałego 0,6/1,0 kV przy maksymalnym podtrzymywalnym napięciu systemu 1,8 kV i jest w pełni zgodny ze standardami certyfikacji TÜV 2 PFG 1169 i EN 50618. Kabel ten, opracowany wyłącznie do zastosowań w pętli prądu stałego w fotowoltaicznych systemach wytwarzania energii, jest stosowany głównie do szeregowego łączenia paneli słonecznych i układania linii prądu stałego pomiędzy skrzynkami połączeniowymi stringów i falownikami.
W odróżnieniu od konwencjonalnych kabli zasilających prądu przemiennego do użytku wewnętrznego, ten produkt jest zoptymalizowany pod kątem długotrwałej pracy w trudnych warunkach zewnętrznych, jest odporny na promieniowanie ultrafioletowe, erozję ozonową i ekstremalne wahania temperatury, a także dostosowuje się do mechanicznych operacji układania na fotowoltaicznych ramach nośnych i dachach budynków. Przekrój przewodu 4,0 mm² to standardowa specyfikacja dla systemów fotowoltaicznych na dachach budynków mieszkalnych i komercyjnych, z bezpiecznym prądem przewodzenia do 45 A. Kabel ma zewnętrzną średnicę około 5,0 mm i masę jednostkową 45 kg/km i jest dostarczany w standardowych opakowaniach po 200 m, 500 m i 1000 m cewek lub drewnianych bębnów.
2. Konfiguracja warstwy strukturalnej
Kabel ma prostą i niezawodną jednowarstwową konstrukcję ochronną bez pancerza i zewnętrznej powłoki, z napromieniowaną usieciowaną warstwą izolacyjną służącą jako zewnętrzna warstwa ochronna odporna na warunki atmosferyczne. Szczegółowe parametry konstrukcyjne przedstawia poniższa tabela:
|
Warstwa strukturalna |
Opis strukturalny |
Grubość ścianki |
Średnica zewnętrzna |
|
Dyrygent |
Elastyczna linka cynowana, wyżarzana miedź klasy 5, złożona z 56 cienkich drutów miedzianych o średnicy pojedynczego drutu 0,30 mm |
— |
Około. 2,8 mm |
|
Warstwa izolacji |
Napromieniowany usieciowany polietylen (XLPE), o doskonałej odporności na promieniowanie UV i ozon, w kolorze czarnym |
1,0 mm |
Około. 5,0 mm (gotowy kabel) |
|
Warstwa zbroi |
Brak konstrukcji pancerza, elastyczna ogólna struktura |
— |
— |
|
Zewnętrzna powłoka |
Brak niezależnej osłony zewnętrznej; warstwa izolacyjna integruje funkcję ochrony przed warunkami atmosferycznymi |
— |
— |

3. Wskaźniki wydajności elektrycznej
Elastyczny przewód z cynowanej miedzi klasy 5 w kablu o przekroju 4,0 mm² ma maksymalną rezystancję prądu stałego wynoszącą 4,61 Ω/km w standardowej temperaturze 20°C. Kabel poddawany jest rutynowym testom wytrzymałości na napięcie: 3,5 kV AC przez 5 minut lub 6,5 kV DC przez 15 minut, przy minimalnej rezystancji izolacji 200 MΩ·km.
W wolnej przestrzeni przy temperaturze otoczenia 30°C znamionowy prąd przewodzenia kabla wynosi 45 A; gdy temperatura otoczenia wzrośnie do 60°C, prąd znamionowy zmniejsza się do 36 A. W przypadku dwukierunkowej pętli okablowania o długości 100 m i prądzie roboczym 45 A spadek napięcia w pętli wynosi około 4,2 V. Przy temperaturze przewodu 90°C i prądzie 45 A jednostkowa strata mocy kabla wynosi 9,4 W/m.
Dane dotyczące izolacji i osłony
|
Nieruchomość |
Wartość |
|---|---|
|
Tworzywo |
XLPO (poliolefina usieciowana), bezhalogenowy |
|
Nominalna grubość izolacji |
0,8 mm |
|
Nominalna grubość osłony |
0,8 mm |
|
Długoterminowa temp. pracy. |
−40°C do +120°C(ciągłe) |
|
Temperatura zwarcia (≤5 s) |
280°C (Limit przewodu Cu) |
|
Awaryjne przeciążenie temp. |
150°C (krótkotrwale) |
|
Odporność na warunki atmosferyczne |
Doskonały — odporny na promieniowanie UV, ozon, odporny na hydrolizę |
|
Środek zmniejszający palność |
IEC 60332-1 (pojedynczy kabel) |
|
Gęstość dymu |
IEC 61034 (niski poziom dymu) |
|
Zawartość halogenu |
IEC 60754 (bezhalogenowy, niekorozyjny) |
|
Odporność na olej |
EN 50618 Załącznik B (opcjonalnie) |
|
Odporność na kwasy i zasady |
Dobry |
Parametry elektryczne
|
Parametr |
Wartość |
Notatka |
|---|---|---|
|
Napięcie znamionowe AC (U₀/U) |
0,6 / 1 kV |
Odniesienie do normy IEC 60502 (nie wartość znamionowa pierwotna) |
|
Napięcie znamionowe prądu stałego |
1,5 kV |
Wartość podstawowa EN 50618 / IEC 62930 |
|
Napięcie probiercze AC (50 Hz, 5 min) |
6,5 kV |
Rutynowe badanie |
|
Napięcie probiercze prądu stałego |
15 kV DC (do badania typu) |
— |
|
Rezystancja DC @20°C |
≤ 5,09 Ω/km |
IEC 60228 klasa 5 maks., 4,0 mm² |
|
Rezystancja AC @ 90°C (szac.) |
≈ 6,48 Ω/km |
— |
|
Rezystancja AC @120°C (szac.) |
≈ 7,30 Ω/km |
maksymalna temperatura pracy |
|
Pojemność (w przybliżeniu) |
≈ 0,18 µF/km |
przewodnik do powłoki |
|
Reaktancja indukcyjna (w przybliżeniu) |
nieistotny |
jednordzeniowa aplikacja DC |
|
Prąd znamionowy w wolnym powietrzu (otoczenie 60°C) |
55 A |
pojedynczy kabel, DC |
|
Aktualna ocena na wolnym powietrzu (skorygowana względem otoczenia) |
≈ 44 Aw temperaturze otoczenia 70°C |
typowy stan na dachu |
|
Prąd znamionowy w przewodzie (powietrze) |
≈ 41 A |
wiązki kabli |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 280 °C) |
≈ 0,44 kA (440 A) |
4,0 mm² Cu |
|
Częstotliwość |
DC (pierwotny) / 50–60 Hz AC (wtórny) |
— |
Wartości referencyjne: 4,0 mm² Cu przy 44 A, DC 1000 V → maksymalna moc DC ≈ 44 kW na ciąg (2 ciągi równolegle = 88 kW). Spadek napięcia przy 44 A ≈ 22,4 mV/A·m (≈2,24% na 10 m przy 44 A, 1000 V).
Charakterystyka temperaturowa
|
Nieruchomość |
Wartość |
|---|---|
|
Maks. temperatura pracy przewodu (ciągły) |
120°C |
|
Maks. temperatura zwarcia (≤5 s) |
280 °C (przewód Cu) |
|
Awaryjne przeciążenie temp. |
150°C (krótkotrwale) |
|
Min. temperatura otoczenia instalacji |
−40°C(elastyczny na zimno, nie wymaga wstępnego podgrzewania) |
|
Zakres otoczenia usługi |
−40°C do +120°C(z XLPO) |
|
Przetrwanie ognia |
Standard (pojedynczy kabel trudnopalny); dostępna opcjonalna wersja ognioodporna |
4. Możliwość dostosowania temperatury i odporność na warunki atmosferyczne
Napromieniowany materiał izolacyjny XLPE umożliwia ciągłą pracę kabla przy temperaturze przewodnika 90°C i wytrzymuje wysoką temperaturę zwarcia wynoszącą 200°C w ciągu 5 sekund. Odpowiedni zakres temperatur otoczenia kabla wynosi od -40°C do +90°C i przeszedł on próbę zginania w niskiej temperaturze w temperaturze -40°C bez uszkodzeń.
Materiał izolacyjny wypełniony czarnym węglem zapewnia doskonałą zdolność adaptacji do środowiska: przechodzi 1000-godzinną obróbkę wstępną starzenia UV, certyfikowaną przez TÜV, charakteryzuje się doskonałą odpornością na korozję ozonową i spełnia normę samogasnącego płomienia pionowego IEC 60332-1 w zakresie zmniejszania palności. W teście starzenia termicznego w temperaturze 135°C / 168 godzin powierzchnia kabla pozostaje nienaruszona i nie pęka po kontroli zginania.
Odporność na ogień (PV1-F — standard)
|
Nieruchomość |
Wartość / wymaganie |
|---|---|
|
Środek zmniejszający palność |
IEC 60332-1 (pojedynczy kabel, przejścia) |
|
Zawartość halogenu |
Bezhalogenowy(IEC 60754) |
|
Gęstość dymu |
Niski dym(IEC 61034) |
|
Korozyjność |
Nie powoduje korozji(IEC 60754) |
|
Toksyczność |
Niska (materiały bezhalogenowe) |
|
Przetrwanie pożaru (integralność obwodu) |
Nie dotyczy (standardowy kabel fotowoltaiczny); w razie potrzeby użyj ognioodpornego kabla prądu stałego |
5. Specyfikacje dotyczące układania i obsługi
Kabel ma różne wymagania dotyczące minimalnego promienia zgięcia w zależności od scenariuszy użytkowania: 4-krotność średnicy zewnętrznej (około 20 mm) w przypadku instalacji stacjonarnej; 6-krotność średnicy zewnętrznej (około 30 mm) w przypadku dynamicznego układania z częstym zginaniem, np. w przypadku systemów śledzenia energii słonecznej.
Ma zastosowanie do stałego mocowania na ramach modułów fotowoltaicznych, dedykowanego okablowania koryt kablowych fotowoltaicznych i układania przepustów kablowych o lekkich obciążeniach, aleZabrania się układania bezpośrednio w ziemi. Kabel należy dopasować do specjalnych złączy PV4/MC4 i zacisnąć profesjonalnymi zaciskarkami fotowoltaicznymi, a zwykłe końcówki uniwersalne nie podlegają wymianie. Oznaczenia polaryzacji dodatniej i ujemnej są stale drukowane na powierzchni kabla w celu łatwej identyfikacji. Minimalna temperatura otoczenia podczas układania wynosi -40°C. Dzięki lekkiej konstrukcji wynoszącej 4,5 kg na 100 m kabel jest wygodny do ręcznego układania i obsługi na placach budowy na dachach.
Parametry mechaniczne i instalacyjne
|
Parametr |
Wartość |
Uwagi |
|---|---|---|
|
Minimalny promień gięcia |
≥ 4 × OD → ≈ 22,4 mm przy Ø5,6 mm |
instalacja statyczna |
|
Min. promień gięcia (zamontowany) |
≥ 2 × średnica zewnętrzna → ≈ 11,2 mm |
dynamiczny (zginający się) |
|
Maks. ciągnięcie napięcia |
160 N |
drobnożyłowego Cu, należy używać odpowiednich uchwytów |
|
Bezpośredni pochówek |
Odpowiedni(Odporny na promieniowanie UV i wilgoć) |
— |
|
Identyfikator przewodu |
≥ 1,5 × średnica zewnętrzna → ≥ 8,4 mm; użyj 16 mm lub 20 mm |
— |
|
Ustalenie |
opaski kablowe (odporne na promieniowanie UV), zaciski |
— |
|
Odporność na uderzenia |
Umiarkowany |
kabel elastyczny, nieopancerzony |
|
Wodoodporność |
Doskonały(osłona XLPO, złącza o stopniu ochrony IP67) |
nadaje się do użytku na zewnątrz/na mokro |
|
Odporność na promieniowanie UV |
Doskonały (EN 50618, 720 h test UV) |
wystawiony na zewnątrz |
|
Odporność na ozon |
Doskonały(IEC 60811-403) |
— |
|
Notatka o rozwiązaniu umowy |
UżywaćZłącza MC4(kompatybilne 4,0 mm²) lub miedziane końcówki |
długość paska 10–12 mm |
6. Główne scenariusze zastosowań
Kabel PV1-F 1×4,0 mm² to standardowe okablowanie specjalne do systemów prądu stałego różnych elektrowni fotowoltaicznych, obejmujące wiele scenariuszy zastosowań. Jest szeroko stosowany do okablowania ciągów systemów fotowoltaicznych na dachach budynków mieszkalnych (okablowanie między modułami i skrzynkami przyłączeniowymi), komercyjnych i przemysłowych projektów fotowoltaicznych na dachach, dużych naziemnych elektrowni fotowoltaicznych, pływających elektrowni fotowoltaicznych, a także systemów fotowoltaicznych wiat samochodowych i budynków zadaszenia.
Ponadto ma zastosowanie do zintegrowanych systemów prądu stałego wytwarzających energię słoneczną i magazynowania energii poza siecią oraz okablowania wejściowego prądu stałego w falownikach scentralizowanych i szeregowych. Można go stosować jako przewody połączeniowe między modułami fotowoltaicznymi (w celu uzupełnienia niewystarczającej długości przewodów oryginalnego modułu) oraz kable linii głównej od ostatniego modułu ciągu do skrzynek połączeniowych lub zacisków DC falownika.

7. System testowania i zapewniania jakości
Każda partia produktów kablowych zostanie poddana rutynowym testom przed opuszczeniem fabryki, obejmującym: wykrywanie rezystancji przewodu DC (≤4,61 Ω/km w temperaturze 20°C), test wytrzymałości na napięcie AC/DC, test rezystancji izolacji, kontrolę wymiarową (grubość izolacji ≥1,0 mm, standardowa średnica zewnętrzna ≈5,0 mm) i kontrolę oznakowania powierzchni.
Testy typu produktu obejmują kompleksową weryfikację środowiskową i wydajnościową: 1000-godzinny test wstępnego starzenia UV, długotrwały test starzenia termicznego w 135°C, test zginania w niskiej temperaturze -40°C, test szoku termicznego w 150°C, test ognioodporności IEC 60332-1, test odporności na ozon, test odporności na ścieranie i kontrola jakości przewodnika z cynowanej miedzi, aby zapewnić długoterminową stabilną pracę produktu.
Parametry kabla
| PV1-F 1×4,0 mm² — Kabel fotowoltaiczny DC — Pełny arkusz parametrów | ||||
| Kabel PV DC · Żyła elastyczna z cynowanej miedzi (klasa 5) / napromieniowana izolacja XLPE · bez pancerza, bez powłoki zewnętrznej · napięcie znamionowe 0,6/1,0 kV DC · zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618 · wykończenie Ø ≈ 5,0 mm | ||||
| Sekcja | Parametr | Wartość | Jednostka | Uwagi / Norma |
| 01 · Identyfikacja | ||||
| Typ kabla | PV1-F | — | Kabel fotowoltaiczny DC, jednożyłowy, elastyczny | |
| Napięcie znamionowe (U0/U) | 0,6/1,0 | kV | DC; do wzajemnych połączeń paneli fotowoltaicznych | |
| Liczba rdzeni | 1 × 4,0 | — | Pojedynczy rdzeń (jeden + i jeden - na ciąg) | |
| Materiał przewodnika | Miedź wyżarzana cynowana | — | Klasa 5 elastyczna zgodnie z EN 60228 | |
| Materiał izolacyjny | Usieciowany napromieniowany polietylen (XLPE) | — | Odporny na promieniowanie UV/ozon/warunki atmosferyczne | |
| Zbroja | Nic | — | Nieopancerzony — bezpośrednio na ramie modułu/zacisku | |
| Zewnętrzna osłona | Brak (sama izolacja to kurtka przeciwdeszczowa) | — | Nie jest wymagana koncepcja podwójnej izolacji | |
| Standardowe odniesienie | TÜV 2 PFG 1169; EN 50618; GB/T 32129 | — | Standard kabla fotowoltaicznego | |
| 02 · Przewodnik (cynowana miedź) | ||||
| Skrętka — 4,0 mm² | Elastyczna linka z cynowanej miedzi | — | Klasa 5 zgodnie z EN 60228 | |
| Liczba nici (typowa) | 56 × 0,30 | mm | Druty miedziane ocynowane | |
| Średnica przewodu | ≈ 2,8 | mm | Po utknięciu na mieliźnie (szac.) | |
| Rezystancja DC @ 20°C | ≤ 4,61 | Ω/km | Maksymalnie zgodnie z EN 60228 klasa 5 | |
| Ekran dyrygenta | Nic | — | Kabel prądu stałego niskiego napięcia | |
| Masa przewodu na km | ≈ 42 | kg/km | Gęstość miedzi 8,89 g/cm3 | |
| 03 · Izolacja | ||||
| Rodzaj izolacji | Napromieniowany usieciowany polietylen (XLPE) | — | Usieciowany wiązką elektronów | |
| Grubość izolacji | 1,0 | mm | Nominalna, zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 | |
| Gotowa średnica zewnętrzna | ≈ 5,0 | mm | 2,8 + 2×1,0 | |
| Kolor izolacji | Czarny (standardowy) | — | Czarna, odporna na promieniowanie UV | |
| Bezhalogenowy | Nie (XLPE jest zasadą bezhalogenową) | — | Niskodymowe na zamówienie | |
| 04 · Elektryczne | ||||
| Napięcie znamionowe (DC) | 0,6/1,0 | kV | Maksymalne napięcie systemu 1,8 kV DC | |
| Rezystancja DC @ 20°C | ≤ 4,61 | Ω/km | 4,0 mm² Cu klasa 5 | |
| Rezystancja izolacji | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE w temperaturze 20°C | |
| Strata przewodu (przy 45 A) | ≈ 9,4 | W/m | I²R przy 90°C | |
| Rutynowe napięcie testowe (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Wytrzymałość na częstotliwość sieciową | |
| Test napięcia (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | Test wytrzymałości DC | |
| 05 · Termika i pogoda | ||||
| Maksymalna ciągła temperatura przewodu | 90 | °C | Normalna obsługa | |
| Temperatura zwarcia (≤ 5 s) | 200 | °C | Limit XLPE | |
| Minimalna temperatura instalacji | -40 | °C | Próba zginania na zimno | |
| Zakres otoczenia usługi | -40 do +90 | °C | Na zewnątrz, narażony na promieniowanie UV | |
| Odporność na promieniowanie UV | Tak | — | 1000 godzin wstępnego kondycjonowania UV zgodnie z TÜV | |
| Odporność na ozon | Tak | — | Testowany zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 | |
| Ognioodporność | Tak | — | IEC 60332-1 (płomień pionowy) | |
| 06 · Mechaniczny | ||||
| Min. promień gięcia (stały) | ≥ 4 × OD ≈ 20 | mm | Elastyczny kabel | |
| Min. promień gięcia (zginanie) | ≥ 6 × OD ≈ 30 | mm | Jeśli wielokrotnie przenoszony | |
| Wytrzymałość na rozciąganie (izolacja) | ≥ 12,5 | MPa | Po starzeniu | |
| Odporność na ścieranie | Tak | — | Cynowane pasma są odporne na utlenianie | |
| Odporność na olej/paliwo | Ograniczony | — | Unikaj długotrwałego kontaktu | |
| 07 · Pojemność | ||||
| Obciążalność powietrza (otwarta, 30°C) | ≈ 45 | A | Pojedynczy rdzeń, wolne powietrze | |
| Obciążalność powietrza (otwarta, 60 °C) | ≈ 36 | A | Obniżenie wartości znamionowych w wysokiej temperaturze | |
| Pochowana / zamknięta obciążalność | ≈ 38 | A | Do przewodu/kanału | |
| Spadek napięcia (na 100 m przy 45 A) | ≈ 2,1 | V | Pętla dwubiegunowa ≈ 4,2 V | |
| 08 · Instalacja | ||||
| Metody układania | Rama modułu, korytko kablowe, zaciski specyficzne dla instalacji fotowoltaicznych, przepust kablowy | — | Brak bezpośredniego zakopywania i narażenia na promieniowanie UV | |
| Złącza | Typ PV4 / MC4 | — | Zaciskane dedykowanym narzędziem | |
| Biegunowość | Sygnowany na pochwie | — | + / − drukowane wzdłuż | |
| Narzędzia specjalne | Zaciskarka fotowoltaiczna, przecinak do kabli, klucz dynamometryczny | — | Złącza MC4 wymagają dedykowanego narzędzia | |
| 09 · Pakowanie | ||||
| Standardowa długość dostawy | 200 / 500 / 1000 | m/cewkę lub bęben | Niestandardowe długości cięcia | |
| Rodzaj szpuli/opakowania | Cewka lub drewniany bęben | — | Uszczelnione końcówki przed wilgocią | |
| Oznaczenie powierzchni | PV1-F, 1×4,0, 0,6/1,0 kV, +/−, znaki licznikowe, rok | — | Druk ciągły | |
| Warunki przechowywania | Suche, pod przykryciem, od -20 do +40°C | — | Podczas przechowywania chronić przed promieniowaniem UV | |
| 10 · Aplikacje | ||||
| Typowe zastosowanie | Połączenie szeregowe modułów fotowoltaicznych, strona DC falownika | — | Instalacja fotowoltaiczna na dachu, na ziemi, pływająca | |
| Maksymalne napięcie systemu | 1.8 | kV prądu stałego | Obwód otwarty Voc przy najniższej temp | |
| Wartość prądu stringu | Do 45 | A | Łączenie sznurków | |
Parametry testu kabla
| Parametry testowe — PV1-F 1×4,0 mm² | ||||
| NIE. | Przedmiot testowy | Warunki/metoda testu | Wymóg | Typ |
| 1 | Rezystancja przewodu DC | EN 60228, 20°C | ≤ 4,61 Ω/km (4,0 mm² Cu) | Rutyna |
| 2 | Wytrzymałość na częstotliwość sieciową | 3,5 kV AC, 5 min | Brak awarii | Rutyna |
| 3 | Test wytrzymałości DC | 6,5 kV prądu stałego, 15 min | Brak awarii | Rutyna |
| 4 | Rezystancja izolacji | Przy napięciu 500 V prądu stałego, 20°C | ≥ 200 MΩ·km | Rutyna |
| 5 | Kontrola wymiarowa | Mikrometr | Izolacja ≥ 1,0 mm; OD ≈ 5,0 mm | Rutyna |
| 6 | Wstępne kondycjonowanie UV | 1000 godzin ekspozycji na promieniowanie UV | Brak pęknięć/kruchości | Typ |
| 7 | Starzenie termiczne | 168 godzin w 135°C | Brak pęknięć po próbie zginania | Typ |
| 8 | Próba zginania na zimno | −40°C, trzpień 4×OD | Żadnych pęknięć | Typ |
| 9 | Szok cieplny | 15 minut w 150°C | Brak pęknięć | Typ |
| 10 | Ognioodporność | Płomień pionowy IEC 60332-1 | Samogasnące | Typ |
| 11 | Odporność na ozon | Test komory ozonowej | Brak pęknięć | Typ |
| 12 | Odporność na ścieranie | Test ścierania taśmy | Według TÜV 2 PFG 1169 | Typ |
| 13 | Kontrola miedzi cynowanej | Test paskowy na pasmach | Jednolita powłoka cynowa | Rutyna |
| 14 | Czytelność oznakowania | Wizualne + pocieranie | Oznaczenia PV1-F / 1×4,0 / metr czytelne | Rutyna |
| 15 | Wysuwane złącze | Zaciskana końcówka MC4 | Według specyfikacji złącza | Próbka |
| 16 | Zawartość halogenu | IEC 60754 | Według wymagań | Typ |
Struktura przekroju kabla

| PV1-F 1×4,0 mm² — Schemat konstrukcyjny przekroju poprzecznego (schemat) | |||||
| Konstrukcja kabla PV DC: elastyczna żyła z cynowanej miedzi → napromieniowana izolacja XLPE (bez pancerza, bez powłoki zewnętrznej) · 0,6/1,0 kV DC · średnica końcowa ≈ 5,0 mm | |||||
| NIE. | Warstwa | Materiał/konstrukcja | Grubość nominalna (mm) | Średnica (mm) | Funkcja / uwagi |
| 1 | Dyrygent | Elastyczna linka z cynowanej miedzi, klasa 5 — 56 × 0,30 mm | — | ≈ 2,8 | Przewodnik zasilający; R ≤ 4,61 Ω/km przy 20°C |
| 2 | Izolacja XLPE | Napromieniowany usieciowany polietylen, odporny na promieniowanie UV/ozon, kolor czarny | 1,0 | ≈ 5,0 (ukończone) | Izolacja główna; kurtka odporna na warunki atmosferyczne; Ciągła temperatura 90°C |
| 3 | (Bez zbroi) | — | — | — | Nieopancerzony — elastyczny kabel do zastosowań fotowoltaicznych |
| 4 | (Brak zewnętrznej osłony) | — | — | — | Izolacja sama w sobie jest zewnętrzną kurtką przeciwdeszczową |
| Kluczowe wymiary i właściwości (rozwinięte) | |||||
| Gotowa średnica kabla | ≈ 5,0 | mm | 2,8 + 2×1,0 | ||
| Około. masa kabla | ≈ 45 | kg/km | Cu + XLPE | ||
| Nominalne napięcie znamionowe | 0,6/1,0 | kV prądu stałego | Panel fotowoltaiczny DC | ||
| Maksymalne napięcie systemu | 1.8 | kV prądu stałego | Obwód otwarty Voc | ||
| Maksymalna ciągła temperatura przewodu | 90 | °C | Normalna obsługa | ||
| Temperatura zwarcia (≤5 s) | 200 | °C | Limit XLPE | ||
| Minimalna temperatura instalacji | -40 | °C | Testowane na zginanie na zimno | ||
| Minimalny promień gięcia | ≥ 4 × OD ≈ 20 | mm | Instalacja stała | ||
| Rezystancja DC @ 20°C | ≤ 4,61 | Ω/km | 4,0 mm² Cu klasa 5 | ||
| Rezystancja izolacji | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE | ||
| Rutynowe napięcie testowe (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Wytrzymałość na częstotliwość sieciową | ||
| Rutynowe napięcie testowe (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | Wytrzymuje prąd stały | ||
| Obciążalność powietrza @ 30°C | ≈ 45 | A | Pojedynczy rdzeń, wolne powietrze (szac.) | ||
| Odporność na promieniowanie UV | 1000 godz | — | Według TÜV 2 PFG 1169 | ||
| Masa na 100 m | ≈ 4,5 | kg/100m | Lekka cewka | ||
| Schemat — nie w dokładnej skali. Gotowe Ø ≈ 5,0 mm i waga ≈ 45 kg/km na podstawie porównawczych próbek przemysłowych; wymiary przewodu/izolacji zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 i EN 60228; obciążalność prądowa 45 A to szacunkowa wartość inżynieryjna dla pojedynczego rdzenia w wolnym powietrzu. PV1-F to jednożyłowy kabel fotowoltaiczny DC — jeden dla + i jeden dla - na każdy ciąg. Zawsze należy stosować złącza typu PV4/MC4 zaciśnięte dedykowanym narzędziem. Wartości oznaczone (szacunkowe) wymagają potwierdzenia w świadectwie kontroli fabrycznej. | |||||
Opis konstrukcji
| Opis konstrukcji — PV1-F 1×4,0 mm² | |||
| Obudowa fotowoltaiczna warstwa po warstwie · Elastyczny przewodnik z cynowanej miedzi / napromieniowana izolacja XLPE · 0,6/1,0 kV DC · bez pancerza, bez płaszcza zewnętrznego · wykończona Ø ≈ 5,0 mm | |||
| 1. Tożsamość i oceny produktu | |||
| PV1-F 1×4.0 to jednożyłowy, elastyczny kabel fotowoltaiczny DC z cynowanej miedzi o napięciu znamionowym 0,6/1,0 kV DC (maks. napięcie systemu 1,8 kV), zbudowany i certyfikowany zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618. Został zaprojektowany specjalnie dla strony DC systemów fotowoltaicznych — łączenia modułów fotowoltaicznych w ciągi i prowadzenia od skrzynki przyłączeniowej stringów do falownika. W przeciwieństwie do kabli zasilających prądu przemiennego, są one zaprojektowane z myślą o ciągłej ekspozycji na zewnątrz: ultrafioletowym świetle słonecznym, ozonie, dużych wahaniach temperatur oraz mechanicznej obsłudze na dachach i regałach. Gotowa średnica wynosi około 5,0 mm, masa około 45 kg/km i jest dostarczana w kręgach lub bębnach po 200 m, 500 m lub 1000 m. | |||
| 2. Elastyczny przewodnik z cynowanej miedzi | |||
| Przewód o przekroju 4,0 mm² to elastyczna linka z cynowanej miedzi klasy 5 — zazwyczaj 56 pojedynczych cynowanych drutów o średnicy 0,30 mm — co daje średnicę przewodu około 2,8 mm i maksymalną rezystancję prądu stałego wynoszącą 4,61 Ω/km w temperaturze 20°C. Konstrukcja z cienkimi żyłkami zapewnia kablowi doskonałą elastyczność w prowadzeniu wokół ram modułów i zacisków kablowych, a cynowanie chroni żyły miedziane przed utlenianiem i korozją atmosferyczną przez dziesięciolecia pracy na zewnątrz. | |||
| 3. Napromieniowana izolacja XLPE | |||
| Przewodnik jest całkowicie zamknięty w warstwie polietylenu usieciowanego wiązką elektronów (XLPE) o grubości 1,0 mm. Proces napromieniania sieciuje łańcuchy polimeru, zapewniając XLPE ciągłą temperaturę przewodu wynoszącą 90°C (zwarcie do 200°C przez ≤ 5 s), wysoką wytrzymałość mechaniczną i wyjątkową odporność na promieniowanie UV, ozon, warunki atmosferyczne i płomień. Sama czarna izolacja wypełniona węglem służy jako zewnętrzna osłona przeciwdeszczowa — nie ma oddzielnej osłony zewnętrznej. Rutynowy dowód prądu przemiennego wynosi 3,5 kV przez 5 minut (lub 6,5 kV prądu stałego przez 15 minut). | |||
| 4. Brak pancerza – elastyczny jednordzeniowy | |||
| W przeciwieństwie do kabli elektroenergetycznych średniego napięcia, PV1-F nie ma stalowego pancerza ani ekranu z taśmy miedzianej. Jest to cienki, okrągły, jednożyłowy kabel przeznaczony do mocowania bezpośrednio do ramy modułu, prowadzenia w korytkach kablowych przeznaczonych do instalacji fotowoltaicznych lub wciągania do lekkiego kanału kablowego. Minimalny promień zgięcia 4 × OD (≈ 20 mm) odzwierciedla jego elastyczność. W każdym ciągu stosuje się jeden kabel do bieguna dodatniego i jeden identyczny kabel do bieguna ujemnego. | |||
| 5. Obsługa miejsca i uwagi operacyjne | |||
| • Używaj złączy typu PV4 / MC4 zaciśniętych za pomocą dedykowanego narzędzia do zaciskania PV — nigdy nie zastępuj standardowych końcówek. • Przestrzegać minimalnego promienia zgięcia 4 × OD (≈ 20 mm); jeśli kabel jest wielokrotnie zginany (np. systemy śledzące), użyj 6 × OD. • Zakres pracy −40 do +90°C; przewodnika do 90°C w sposób ciągły. • Próba rutynowa 3,5 kV AC / 5 min. • Wstępne kondycjonowanie UV: 1000 godzin ekspozycji na promieniowanie UV zgodnie z TÜV. • Oznaczone + / − wzdłuż pochwy. • Kabel o masie ≈ 4,5 kg na 100 m jest lekki i dostarczany w dużych zwojach — łatwy w obsłudze w instalacjach fotowoltaicznych montowanych na dachach i na ziemi. |
8. Standardy wdrożeniowe i zgodność z certyfikatami
Projektowanie, produkcja i kontrola kabla PV1-F 1×4,0 mm² są ściśle zgodne z wieloma autorytatywnymi normami: niemiecką specyfikacją certyfikacji kabli fotowoltaicznych TÜV 2 PFG 1169, europejską ujednoliconą normą EN 50618 i chińską normą krajową GB/T 32129. Przewód wewnętrzny w pełni spełnia specyfikację elastycznego przewodu EN 60228 klasa 5. Produkt uzyskał certyfikat TÜV i nadaje się do wszystkich systemów fotowoltaicznych prądu stałego o maksymalnym napięciu 1,8 kV.
9. Wymagania dotyczące pakowania, przechowywania i logistyki
Standardowe specyfikacje pakowania kabla wynoszą 200 m, 500 m i 1000 m na cewkę lub drewniany bęben, a niestandardowe usługi cięcia o stałej długości mogą być świadczone zgodnie z wymaganiami klienta. Na każdym kablu znajdują się ciągłe oznaczenia identyfikacyjne, zawierające model (PV1-F 1×4,0), napięcie znamionowe (0,6/1,0 kV), polaryzację dodatnią i ujemną, informacje o producencie, rok produkcji i oznaczenia skali licznika.
Do przechowywania kabel należy umieścić w suchym i zakrytym pomieszczeniu, w temperaturze otoczenia kontrolowanej od -20°C do +40°C, unikając bezpośredniego narażenia na działanie promieni słonecznych. Końcówki uszczelniające cewki kabla muszą pozostać nienaruszone przed rozpoczęciem budowy, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci i kurzu.

10. Wytyczne dotyczące zamówień
Przy zakupie pełna specyfikacjaPV1-F 1×4,0 mm² 0,6/1,0 kV DCoraz wymagana długość lub forma opakowania muszą być wyraźnie określone. Zaleca się zakup złączy pomocniczych PV4/MC4 oraz specjalnych narzędzi do zaciskania w ujednolicony sposób, ponieważ niefachowe zaciskanie złączy jest główną przyczyną awarii systemów fotowoltaicznych prądu stałego.
Kupujący powinni zażądać oficjalnego raportu z testów fabrycznych partii produktów, który musi zawierać dane z testu starzenia pod wpływem promieni UV oraz protokoły kontroli przewodów z cynowanej miedzi, w celu sprawdzenia rzeczywistej średnicy zewnętrznej, masy jednostkowej i wskaźników rezystancji przewodów produktów, zapewniając zgodność z normami technicznymi.
11. Często zadawane przez branżę pytania i profesjonalne odpowiedzi
P1: Jaka jest zasadnicza różnica między kablem PV1-F a zwykłymi przewodami budowlanymi RV/BV?
A1: Kable PV1-F są specjalnie dostosowane do zastosowań zewnętrznych o dużej intensywności. Wykorzystują izolację XLPE usieciowaną wiązką elektronów (zamiast zwykłego materiału PVC) i przewody z cynowanej miedzi, przy czym warstwa izolacyjna zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Zwykłe przewody budowlane z PVC są podatne na starzenie się, pękanie i pogorszenie wydajności po długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV i cykle temperaturowe i nie mogą przystosować się do zewnętrznych warunków pracy fotowoltaiki.
P2: Dlaczego w systemach fotowoltaicznych stosuje się jednożyłowe kable PV1-F zamiast kabli dwużyłowych?
A2: Napięcie robocze DC ciągów fotowoltaicznych może sięgać do 1,8 kV. Oddzielne ułożenie dodatnich i ujemnych kabli jednożyłowych sprawia, że układ systemu jest bardziej modułowy, umożliwia elastyczne dopasowywanie różnych długości ciągów i skutecznie eliminuje ukryte niebezpieczeństwo nagrzewania się prądu pętli spowodowanego wspólnym ułożeniem żył przewodów dwużyłowych.
P3: Jakie jest znaczenie kodu modelu PV1-F?
A3: PV oznacza dedykowany kabel fotowoltaiczny; 1 przedstawia strukturę jednordzeniową; F oznacza elastyczny przewód (elastyczna linka klasy 5). Jest to ujednolicone, znormalizowane oznaczenie modelu zdefiniowane przez TÜV dla specjalnych kabli fotowoltaicznych prądu stałego.
P4: Jaki jest cel cynowania przewodów miedzianych?
A4: Powłoka cyny na powierzchni przewodnika może skutecznie izolować powietrze i wilgoć, zapobiegać utlenianiu pasma miedzi i korozji atmosferycznej. Jest to kluczowa konstrukcja zapewniająca 25-letnią żywotność zewnętrznych kabli fotowoltaicznych.
P5: Jakie są zalety napromieniowanej, usieciowanej izolacji XLPE?
A5: Technologia sieciowania za pomocą wiązki elektronów zwiększa maksymalną ciągłą temperaturę roboczą kabla z 70 ° C (zwykły kabel PVC) do 90 ° C i znacznie poprawia odporność na promieniowanie UV, ozon i ognioodporność materiału izolacyjnego, dostosowując się do długotrwałej, trudnej pracy na zewnątrz.
P6: Dlaczego warto wybrać kabel 4,0 mm² zamiast 2,5 mm² do ciągów fotowoltaicznych?
A6: Kable 2,5 mm² nadają się tylko do systemów stringowych o prądzie poniżej 25 A i krótkich odległościach układania. Jeżeli prąd stringu przekracza 25 A lub odległość układania przekracza 30 m, należy zastosować kable 4,0 mm². Może kontrolować spadek napięcia w systemie w zakresie 1% i zmniejszać straty mocy w linii podczas 25-letniego cyklu serwisowego systemu fotowoltaicznego.
P7: Czy kable PV1-F można zakopywać bezpośrednio w ziemi?
A7: Nie zaleca się układania bezpośrednio w ziemi. Znamionowe warunki pracy tego kabla to instalacja stała na zewnątrz z wentylacją i transmisją światła. Jeżeli ze względów inżynieryjnych wymagane jest układanie w ziemi, kabel należy ułożyć w osłonie chroniącej przed promieniami UV lub wybrać kabel z dodatkową powłoką zewnętrzną z PE.
P8: Dlaczego złącza MC4 muszą być dopasowane do użycia?
A8: Dedykowane złącza MC4 (PV4) mają profesjonalne uszczelnienie odporne na warunki atmosferyczne, konstrukcję zapobiegającą nieprawidłowemu włożeniu polaryzacji dodatniej i ujemnej oraz obsługują wysokie napięcie 1,5 kV DC. Tylko profesjonalne narzędzia do zaciskania mogą zapewnić dokładność i szczelność zaciskania. Ręczne skręcanie lub zwykłe zaciski są główną przyczyną luźnych połączeń i awarii fotowoltaicznych układów prądu stałego.
P9: Jakie jest maksymalne możliwe napięcie łańcucha kabla?
A9: Maksymalne napięcie znamionowe systemu kabla wynosi 1,8 kV prądu stałego, co w pełni pokrywa specyfikację łańcucha wysokiego napięcia 1500 V powszechnie stosowaną w nowoczesnych dużych elektrowniach fotowoltaicznych i zapewnia wystarczający margines bezpieczeństwa dla wzrostu napięcia w obwodzie otwartym komponentów w środowiskach o niskiej temperaturze.
P10: Jaka jest żywotność kabli PV1-F?
Odpowiedź 10: Przy standardowych specyfikacjach konstrukcyjnych, właściwym dopasowaniu złączy i uniknięciu długotrwałego zanurzenia w wodzie, kabel może osiągnąć 25-letnią stabilną żywotność na zewnątrz, zsynchronizowaną z cyklem gwarancyjnym konwencjonalnych modułów fotowoltaicznych.
P11: Czy w obwodach wyjściowych prądu przemiennego falownika można używać kabli PV1-F?
Odpowiedź 11: Nie ma zastosowania. PV1-F to profesjonalny kabel prądu stałego, który nie spełnia specyfikacji podłączenia do sieci ani wymagań bezpieczeństwa uziemienia obwodów prądu przemiennego. Po stronie wyjściowej AC falownika należy zastosować specjalne kable AC, takie jak RV, BV lub YJV.