PV1-F 4.0mm2 کابل خورشیدی گواهینامه TUV 1500V DC سیم ضد UV فتوولتائیک
خلاصه محصول
جزئیات محصول
سیم ضد اشعه UV
,سیم فتوولتائیک pv1-f
,سیم فتوولتائیک PV1-F
توضیحات محصول
سیم فتوولتائیک مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش PV1-F 4.0 میلی متر مربع TUV کابل خورشیدی 1500 ولت DC مقاوم در برابر UV
تعیین و معنی کابل
|
کد |
معنی |
|---|---|
|
PV |
کاربرد فتوولتائیک (خورشیدی). |
|
1 |
تک هسته ای |
|
اف |
هادی انعطاف پذیر (طبقه 5 رشته ریز) |
|
4.0 میلی متر مربع |
سطح مقطع اسمی هادی |
ساخت و ساز: هادی مسی قلعدار، عایق و غلاف پلی اولفین پیوندی متقاطع بدون هالوژن (XLPO)، کابل DC فتوولتائیک انعطافپذیر تک هستهای.
استانداردهای قابل اجرا
- EN 50618:2014 - کابل های الکتریکی برای سیستم های فتوولتائیک (ولتاژ نامی DC 1.8 کیلو ولت)
- IEC 62930 - کابل های سیستم فتوولتائیک (تک هسته ای، عایق XLPO، تا 1.5 کیلو ولت DC)
- TÜV 2 PfG 1169/08.2007 - مشخصات TÜV برای کابل های PV
- IEC 60228 / GB/T 3956 - رساناها (طبقه 5 انعطاف پذیر، مس قلع شده)
- IEC 60332-1 - بازدارنده شعله (تک کابل)
- IEC 61034 - چگالی دود (دود کم)
- IEC 60754 - محتوای هالوژن (بدون هالوژن)
- IEC 60811 - مواد عایق و پوشش - روش های آزمایش رایج

PV1-F 1×4.0 میلیمتر مربعمشخصات فنی و پارامترهای مهندسی کابل DC فتوولتائیک
1. مشخصات محصول و پارامترهای رتبه بندی شده
PV1-F 1×4.0 mm² یک کابل DC اختصاصی فتوولتائیک منعطف تک هسته ای است که دارای هادی مسی آنیل شده قلع شده است. دارای ولتاژ DC نامی 0.6/1.0 کیلو ولت با حداکثر ولتاژ سیستم پایدار 1.8 کیلو ولت است و به طور کامل با استانداردهای گواهی TÜV 2 PFG 1169 و EN 50618 مطابقت دارد. به طور انحصاری برای برنامه های تولید برق حلقه DC در سری های فتوولتائیک و کاربردهای این شبکه های برق و اتصالات c. خط DC بین جعبه های اتصال رشته و اینورترها.
این محصول متفاوت از کابل های برق AC معمولی برای استفاده در داخل ساختمان، برای عملیات طولانی مدت محیط خشن در فضای باز، مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش، فرسایش ازن و نوسانات شدید دما، و سازگاری با عملیات تخمگذار مکانیکی روی قاب های پشتیبانی فتوولتائیک و سقف ساختمان بهینه شده است. سطح مقطع هادی 4.0 میلیمتر مربع مشخصات اصلی برای سیستمهای ریسمانی فتوولتائیک پشت بام مسکونی و تجاری است، با جریان حمل ایمن تا 45 آمپر. کابل دارای قطر خارجی تقریباً 5.0 میلیمتر و وزن واحد چوبی 45 کیلوگرم بر کیلومتر است و در بستهبندی استاندارد و بستهبندی 150 متری و 150 متری 200 متر عرضه میشود. طبل ها
2. پیکربندی لایه ساختاری
این کابل یک ساختار محافظ تک لایه ساده و قابل اعتماد بدون زره و غلاف بیرونی دارد، با لایه عایق متقاطع پرتودهی شده به عنوان لایه محافظ بیرونی مقاوم در برابر آب و هوا عمل می کند. پارامترهای ساختاری دقیق در جدول زیر نشان داده شده است:
|
لایه ساختاری |
توضیحات ساختاری |
ضخامت دیوار |
قطر بیرونی |
|
هادی |
مس قلعشده رشتهای انعطافپذیر کلاس 5، متشکل از 56 سیم مسی ظریف با قطر تک سیم 0.30 میلیمتر |
- |
تقریبا 2.8 میلی متر |
|
لایه عایق |
پلی اتیلن متقاطع پرتودهی شده (XLPE)، با مقاومت عالی در برابر اشعه ماوراء بنفش و ازن، به رنگ مشکی |
1.0 میلی متر |
تقریبا 5.0 میلی متر (کابل تمام شده) |
|
لایه زره |
بدون طراحی زره، ساختار کلی انعطاف پذیر |
- |
- |
|
غلاف بیرونی |
بدون غلاف بیرونی مستقل؛ لایه عایق عملکرد حفاظت از آب و هوا را یکپارچه می کند |
- |
- |

3. شاخص های عملکرد الکتریکی
هادی مسی منعطف کلاس 5 کابل 4.0 میلی متر مربع دارای حداکثر مقاومت DC 4.61 Ω/km در دمای استاندارد 20 درجه سانتی گراد است. کابل تحت آزمایشهای معمول مقاومت در برابر ولتاژ قرار میگیرد: مقاومت 3.5 کیلوولت AC به مدت 5 دقیقه یا مقاومت 6.5 کیلوولت DC به مدت 15 دقیقه، با حداقل مقاومت عایق 200 MΩ·km.
در یک محیط هوای آزاد در دمای محیط 30 درجه سانتیگراد، جریان نامی کابل 45 A است. هنگامی که دمای محیط به 60 درجه سانتیگراد افزایش می یابد، درجه جریان به 36 A کاهش می یابد. برای یک حلقه سیم کشی دو طرفه 100 متری با جریان کاری 45 A، افت ولتاژ حلقه حدود 4.2 ولت است. در دمای هادی 90 درجه سانتیگراد و جریان 45 A، تلفات توان واحد کابل W/m.4 است.
داده های عایق و غلاف
|
اموال |
ارزش |
|---|---|
|
مواد |
XLPO (پلی اولفین متقابل)، بدون هالوژن |
|
ضخامت اسمی عایق |
0.8 میلی متر |
|
ضخامت اسمی غلاف |
0.8 میلی متر |
|
دمای سرویس طولانی مدت |
-40 درجه سانتیگراد تا +120 درجه سانتیگراد(مستمر) |
|
دمای اتصال کوتاه (≤5 ثانیه) |
280 درجه سانتی گراد(محدودیت هادی مس) |
|
دمای اضافه بار اضطراری |
150 درجه سانتیگراد (کوتاه مدت) |
|
مقاومت در برابر آب و هوا |
عالی - مقاوم در برابر UV، مقاوم در برابر ازن، مقاوم در برابر هیدرولیز |
|
بازدارنده شعله |
IEC 60332-1 (تک کابل) |
|
تراکم دود |
IEC 61034 (کم دود) |
|
محتوای هالوژن |
IEC 60754 (بدون هالوژن، غیر خورنده) |
|
مقاومت در برابر روغن |
EN 50618 پیوست B (اختیاری) |
|
مقاومت در برابر اسید و قلیایی |
خوب |
پارامترهای الکتریکی
|
پارامتر |
ارزش |
توجه داشته باشید |
|---|---|---|
|
ولتاژ نامی AC (U₀/U) |
0.6 / 1 کیلو ولت |
مرجع IEC 60502 (رده بندی اولیه نیست) |
|
ولتاژ نامی DC |
1.5 کیلو ولترا |
رتبه بندی اولیه EN 50618 / IEC 62930 |
|
ولتاژ آزمایشی AC (50 هرتز، 5 دقیقه) |
6.5 کیلو ولت |
تست روتین |
|
ولتاژ آزمایش DC |
15 کیلو ولت DC (برای تست نوع) |
- |
|
مقاومت DC @20 درجه سانتیگراد |
≤ 5.09 Ω/کیلومتر |
IEC 60228 کلاس 5 حداکثر، 4.0 میلیمتر مربع |
|
مقاومت AC @90 درجه سانتیگراد (تخمینی) |
≈ 6.48 Ω/کیلومتر |
- |
|
مقاومت AC @120 درجه سانتیگراد (تخمینی) |
≈ 7.30 Ω/کیلومتر |
حداکثر دمای سرویس |
|
ظرفیت خازنی (تقریبا) |
≈ 0.18 µF/km |
هادی به غلاف |
|
راکتانس القایی (تقریبا) |
قابل اغماض |
برنامه تک هسته ای DC |
|
رتبه فعلی در هوای آزاد (60 درجه سانتیگراد محیط) |
55 الفرا |
تک کابل DC |
|
رتبه بندی فعلی در هوای آزاد (محیط اصلاح شده) |
≈ 44 Aدر محیط 70 درجه سانتی گراد |
وضعیت معمولی پشت بام |
|
رتبه بندی فعلی در کانال (هوا) |
≈ 41 Aرا |
کابل های همراه |
|
جریان اتصال کوتاه (1 ثانیه، مس، 280 درجه سانتیگراد) |
≈ 0.44 kA (440 A) |
مس 4.0 میلی متر مربع |
|
فرکانس |
DC (اولیه) / 50–60 هرتز AC (ثانویه) |
- |
مقادیر مرجع: 4.0 میلیمتر مربع مس در 44 A، DC 1000 V → حداکثر توان DC ≈ 44 کیلو وات در هر رشته (2 رشته به صورت موازی = 88 کیلو وات). افت ولتاژ در 44 A ≈ 22.4 mV/A·m (≈2.24٪ در هر 10 متر در 44 A، 1000 V).
مشخصات دما
|
اموال |
ارزش |
|---|---|
|
حداکثر دمای کارکرد هادی (مستمر) |
120 درجه سانتی گراد |
|
حداکثر دمای اتصال کوتاه (≤5 ثانیه) |
280 درجه سانتیگراد (رسانای مس) |
|
دمای اضافه بار اضطراری |
150 درجه سانتیگراد (کوتاه مدت) |
|
حداقل دمای محیط نصب |
-40 درجه سانتی گراد(منعطف سرد، بدون نیاز به پیش گرمایش) |
|
محدوده سرویس |
-40 درجه سانتیگراد تا +120 درجه سانتیگراد(با XLPO) |
|
بقای آتش |
استاندارد (کابل تکی مقاوم در برابر شعله)؛ نسخه اختیاری دارای امتیاز آتش در دسترس است |
4. سازگاری با دما و مقاومت در برابر آب و هوا
مواد عایق XLPE تابیده شده کابل را قادر می سازد تا به طور مداوم در دمای رسانا 90 درجه سانتیگراد کار کند و می تواند در عرض 5 ثانیه در برابر حرارت بالای 200 درجه سانتیگراد اتصال کوتاه مقاومت کند. محدوده دمای محیط قابل اجرا کابل از -40 درجه سانتیگراد تا 90 + درجه سانتیگراد است و تست خمش دمای پایین را در -40 درجه سانتیگراد بدون آسیب گذرانده است.
مواد عایق پر از کربن سیاه، سازگاری محیطی فوقالعادهای را فراهم میکند: پیش تصفیه 1000 ساعته پیری اشعه ماوراء بنفش تایید شده توسط TÜV را پشت سر میگذارد، دارای مقاومت عالی در برابر خوردگی ازن است، و استاندارد خودخاموش شعله عمودی IEC 60332-1 را برای بازدارندگی شعله برآورده میکند. در آزمایش پیری حرارتی 135 درجه سانتیگراد / 168 ساعت، سطح کابل پس از بازرسی خمشی بدون ترک باقی می ماند.
عملکرد آتش سوزی (PV1-F - استاندارد)
|
اموال |
ارزش / نیاز |
|---|---|
|
بازدارنده شعله |
IEC 60332-1 (تک کابل، پاس) |
|
محتوای هالوژن |
بدون هالوژن(IEC 60754) |
|
تراکم دود |
دود کم(IEC 61034) |
|
خورندگی |
غیر خورنده(IEC 60754) |
|
سمیت |
کم (مواد بدون هالوژن) |
|
بقای آتش (یکپارچگی مدار) |
غیر قابل اجرا (کابل PV استاندارد)؛ در صورت نیاز از کابل DC درجه آتش استفاده کنید |
5. تخمگذار و مشخصات عملیات
کابل با توجه به سناریوهای استفاده دارای حداقل شعاع خمشی متفاوتی است: 4 برابر قطر خارجی (حدود 20 میلی متر) برای نصب ثابت. 6 برابر قطر خارجی (حدود 30 میلی متر) برای سناریوهای تخمگذار پویا با خمش مکرر مانند سیستم های ردیابی خورشیدی.
این برای بستن ثابت روی قابهای ماژول فتوولتائیک، سیمکشی کابل فتوولتائیک اختصاصی و تخمگذار نفوذ مجرای سبک کاربرد دارد، امادفن مستقیم در خاک ممنوع است. کابل باید با کانکتورهای مخصوص PV4/MC4 مطابقت داشته باشد و با ابزارهای حرفه ای چین دار فتوولتائیک فشرده شود و پایانه های معمولی جهانی مجاز به تعویض نیستند. علائم قطبیت مثبت و منفی به طور مداوم بر روی سطح کابل برای شناسایی آسان چاپ می شود. حداقل دمای محیط ساخت و ساز برای تخمگذار 40- درجه سانتیگراد است. با طراحی سبک وزن 4.5 کیلوگرم در هر 100 متر، کابل برای نصب دستی و عملیات در سایت های ساخت و ساز روی پشت بام مناسب است.
پارامترهای مکانیکی و نصبی
|
پارامتر |
ارزش |
اظهارات |
|---|---|---|
|
حداقل شعاع خمش |
≥ 4 × OD → ≈ 22.4 میلی متر در Ø5.6 میلی متر |
نصب استاتیک |
|
حداقل شعاع خمش (نصب شده) |
≥ 2 × OD → ≈ 11.2 میلی متر |
پویا (خم شدن) |
|
حداکثر کشش کشش |
160 N |
مس با رشته ریز، از دستگیره های مناسب استفاده کنید |
|
دفن مستقیم |
مناسب است(مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و رطوبت) |
- |
|
شناسه کانال |
≥ 1.5 × OD → ≥ 8.4 میلی متر؛ از 16 میلی متر یا 20 میلی متر استفاده کنید |
- |
|
تعمیر |
بست کابل (مقاوم در برابر UV)، گیره |
- |
|
مقاومت در برابر ضربه |
متوسط |
کابل انعطاف پذیر، زره پوش نیست |
|
مقاومت در برابر آب |
عالی(غلاف XLPO، کانکتورهای دارای رتبه IP67) |
مناسب برای فضای باز/مرطوب |
|
مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش |
عالی(EN 50618، تست UV 720 ساعت) |
در فضای باز در معرض دید |
|
مقاومت ازن |
عالی(IEC 60811-403) |
- |
|
یادداشت پایان کار |
استفاده کنیدکانکتورهای MC4(سازگار 4.0 میلی متر مربع) یا بند مسی |
طول نوار 10-12 میلی متر |
6. سناریوهای کاربردی اصلی
کابل PV1-F 1×4.0 میلیمتر مربع سیمکشی ویژه استاندارد برای سیستمهای DC نیروگاههای مختلف فتوولتائیک است که سناریوهای کاربردی متعددی را پوشش میدهد. این به طور گسترده ای برای سیم کشی رشته ای سیستم های فتوولتائیک پشت بام مسکونی (سیم کشی بین ماژول ها و جعبه های ترکیبی)، پروژه های فتوولتائیک پشت بام تجاری و صنعتی، نیروگاه های فتوولتائیک بزرگ نصب شده روی زمین، نیروگاه های فتوولتائیک شناور، و همچنین سیستم های فتوولتائیک کانکس ها و ساختمان های سایبان استفاده می شود.
علاوه بر این، برای تولید برق خورشیدی خارج از شبکه و سیستمهای DC یکپارچه ذخیرهسازی انرژی و سیمکشی سمت ورودی DC اینورترهای متمرکز و رشتهای قابل استفاده است. می توان از آن به عنوان سیم های جامپر بین ماژول های فتوولتائیک (برای جبران طول ناکافی سیم های ماژول اصلی) و کابل های خط اصلی از آخرین ماژول رشته تا جعبه های ترکیبی یا پایانه های DC اینورتر استفاده کرد.

7. تست و سیستم تضمین کیفیت
هر دسته از محصولات کابلی قبل از خروج از کارخانه تحت آزمایشهای روتین کامل قرار میگیرند، از جمله: تشخیص مقاومت DC هادی (≤4.61 Ω/کیلومتر در دمای 20 درجه سانتیگراد)، تست مقاومت ولتاژ AC/DC، تست مقاومت عایق، بازرسی ابعادی (ضخامت عایق ≥1.0 میلیمتر)، قطر سطح خارجی استاندارد 0.
تستهای نوع محصول تایید جامع محیطی و عملکرد را پوشش میدهند: تست پیشپیری UV 1000 ساعته، تست پیری حرارتی طولانیمدت 135 درجه سانتیگراد، تست خمشی در دمای -40 درجه سانتیگراد، تست شوک حرارتی 150 درجه سانتیگراد، تست بازدارندگی شعله IEC 60332-1، تست مقاومت درازن با کیفیت یا مقاومت در برابر سایش، تست مقاومت در برابر سایش طولانیمدت عملکرد محصول
پارامترهای کابل
| PV1-F 1×4.0 mm² — کابل DC فتوولتائیک — برگه پارامتر کامل | ||||
| کابل PV DC · هادی منعطف مسی حلبی (کلاس 5) / عایق XLPE تابیده شده · بدون زره، بدون غلاف بیرونی · دارای 0.6/1.0 کیلو ولت DC · هر TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618 · تمام شده Ø ≈ 5.0 میلی متر | ||||
| بخش | پارامتر | ارزش | واحد | اظهارات / استاندارد |
| 01 · شناسایی | ||||
| نوع کابل | PV1-F | - | کابل DC فتوولتائیک، تک هسته ای، انعطاف پذیر | |
| ولتاژ نامی (U0/U) | 0.6/1.0 | کیلوولت | DC; برای اتصال آرایه PV | |
| تعداد هسته ها | 1 × 4.0 | - | تک هسته ای (یک + و یک - در هر رشته) | |
| مواد هادی | مس آنیل قلع شده | - | کلاس 5 انعطاف پذیر بر اساس EN 60228 | |
| مواد عایق | پلی اتیلن تابیده شده متقاطع (XLPE) | - | مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش / ازن / آب و هوا | |
| زره | هیچ کدام | - | بدون زره - مستقیم روی قاب / گیره ماژول | |
| غلاف بیرونی | هیچ کدام (عایق به خودی خود ژاکت آب و هوا است) | - | مفهوم عایق دوگانه مورد نیاز نیست | |
| مرجع استاندارد | TÜV 2 PFG 1169; EN 50618; GB/T 32129 | - | استاندارد کابل PV | |
| 02 · هادی (مس قلع شده) | ||||
| رشته - 4.0 میلی متر مربع | مس قلع دار رشته ای انعطاف پذیر | - | کلاس 5 بر اساس EN 60228 | |
| تعداد رشته (معمولی) | 56 × 0.30 | میلی متر | سیم های مسی قلع شده | |
| قطر هادی | ≈ 2.8 | میلی متر | پس از سرگردانی (تعیین شده) | |
| مقاومت DC @ 20 درجه سانتیگراد | ≤ 4.61 | Ω/کیلومتر | حداکثر در EN 60228 کلاس 5 | |
| صفحه نمایش هادی | هیچ کدام | - | کابل LV DC | |
| وزن هادی در هر کیلومتر | ≈ 42 | کیلوگرم بر کیلومتر | چگالی مس 8.89 g/cm³ | |
| 03 · عایق | ||||
| نوع عایق | پلی اتیلن متقاطع پرتودهی شده (XLPE) | - | پرتو الکترونی دارای پیوند متقاطع | |
| ضخامت عایق | 1.0 | میلی متر | اسمی، به ازای TÜV 2 PFG 1169 | |
| قطر بیرونی تمام شده | ≈ 5.0 | میلی متر | 2.8 + 2×1.0 | |
| رنگ عایق | مشکی (استاندارد) | - | کربن سیاه مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش | |
| بدون هالوژن | خیر (XLPE پایه بدون هالوژن است) | - | کم دود در صورت درخواست | |
| 04 · برق | ||||
| ولتاژ نامی (DC) | 0.6/1.0 | کیلوولت | حداکثر ولتاژ سیستم 1.8 کیلو ولت DC | |
| مقاومت DC @ 20 درجه سانتیگراد | ≤ 4.61 | Ω/کیلومتر | 4.0 میلیمتر مربع مس کلاس 5 | |
| مقاومت عایق | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE در 20 درجه سانتیگراد | |
| از دست دادن هادی (در 45 A) | ≈ 9.4 | W/M | I²R در 90 درجه سانتیگراد | |
| ولتاژ تست معمول (AC) | 3.5 کیلو ولت / 5 دقیقه | - | مقاومت در برابر فرکانس برق | |
| تست ولتاژ (DC) | 6.5 کیلو ولت / 15 دقیقه | - | تست مقاومت DC | |
| 05 · حرارت و آب و هوا | ||||
| حداکثر دمای هادی پیوسته | 90 | درجه سانتی گراد | سرویس معمولی | |
| دمای اتصال کوتاه (≤ 5 ثانیه) | 200 | درجه سانتی گراد | محدودیت XLPE | |
| حداقل دمای نصب | -40 | درجه سانتی گراد | تست خم سرد | |
| محدوده سرویس | -40 تا 90+ | درجه سانتی گراد | فضای باز، در معرض اشعه ماوراء بنفش | |
| مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش | بله | - | 1000 ساعت پیش آماده سازی UV در هر TÜV | |
| مقاومت ازن | بله | - | تست شده بر اساس TÜV 2 PFG 1169 | |
| ضد شعله | بله | - | IEC 60332-1 (شعله عمودی) | |
| 06 · مکانیکی | ||||
| حداقل شعاع خمش (ثابت) | ≥ 4 × OD ≈ 20 | میلی متر | کابل انعطاف پذیر | |
| حداقل شعاع خمش (خم شدن) | ≥ 6 × OD ≈ 30 | میلی متر | اگر بارها و بارها جابجا شود | |
| استحکام کششی (عایق) | ≥ 12.5 | MPa | بعد از پیری | |
| مقاومت در برابر سایش | بله | - | رشته های قلع دار در برابر اکسیداسیون مقاومت می کنند | |
| مقاومت در برابر روغن / سوخت | محدود | - | از تماس طولانی مدت خودداری کنید | |
| 07 · آمپاسیتی | ||||
| ampacity هوا (باز، 30 درجه سانتیگراد) | ≈ 45 | الف | تک هسته ای، هوای آزاد | |
| ampacity هوا (باز، 60 درجه سانتیگراد) | ≈ 36 | الف | کاهش دمای بالا | |
| دفن / ampacity محصور | ≈ 38 | الف | برای مجرا / کانال | |
| افت ولتاژ (در هر 100 متر @ 45 A) | ≈ 2.1 | V | حلقه دو قطبی ≈ 4.2 ولت | |
| 08 · نصب و راه اندازی | ||||
| روش های تخمگذار | قاب ماژول، سینی کابل، گیره های مخصوص PV، مجرا | - | بدون دفن مستقیم در معرض اشعه ماوراء بنفش | |
| اتصال دهنده ها | نوع PV4 / MC4 | - | چین دار با ابزار اختصاصی | |
| قطبیت | روی غلاف مشخص شده است | - | + / − در طول چاپ شده است | |
| ابزارهای خاص | شل کننده PV، برش کابل، آچار گشتاور | - | کانکتورهای MC4 به ابزار اختصاصی نیاز دارند | |
| 09 · بسته بندی | ||||
| طول عرضه استاندارد | 200/500/1000 | متر / سیم پیچ یا درام | طول های برش سفارشی | |
| قرقره / نوع بسته بندی | کلاف یا درام چوبی | - | انتهای مهر و موم شده در برابر رطوبت | |
| علامت گذاری سطح | PV1-F، 1×4.0، 0.6/1.0 کیلوولت، +/-، علائم متر، سال | - | چاپ مداوم | |
| شرایط نگهداری | خشک، پوشیده شده، -20 تا +40 درجه سانتیگراد | - | در هنگام نگهداری از اشعه ماوراء بنفش محافظت کنید | |
| 10 · برنامه های کاربردی | ||||
| استفاده معمولی | اتصال رشته ماژول PV، سمت DC اینورتر | - | پشت بام، روی زمین، PV شناور | |
| حداکثر ولتاژ سیستم | 1.8 | کیلو ولت DC | مدار باز Voc در کمترین دما | |
| رتبه بندی جریان رشته | تا 45 | الف | فیوزینگ هر رشته | |
پارامترهای تست کابل
| پارامترهای آزمایش - PV1-F 1×4.0 میلیمتر مربع | ||||
| خیر | مورد آزمایشی | شرایط / روش آزمایش | مورد نیاز | تایپ کنید |
| 1 | مقاومت هادی DC | EN 60228، 20 درجه سانتیگراد | ≤ 4.61 Ω/کیلومتر (4.0 میلیمتر مربع مس) | روال |
| 2 | مقاومت در برابر فرکانس برق | 3.5 کیلوولت AC، 5 دقیقه | بدون خرابی | روال |
| 3 | تست مقاومت DC | 6.5 کیلوولت DC، 15 دقیقه | بدون خرابی | روال |
| 4 | مقاومت عایق | در 500 ولت DC، 20 درجه سانتیگراد | ≥ 200 MΩ·km | روال |
| 5 | بررسی ابعاد | میکرومتر | عایق ≥ 1.0 میلی متر؛ OD ≈ 5.0 میلی متر | روال |
| 6 | آماده سازی UV | قرار گرفتن در معرض 1000 ساعت UV | بدون ترک / شکنندگی | تایپ کنید |
| 7 | پیری حرارتی | 168 ساعت در 135 درجه سانتیگراد | بدون ترک خوردگی بعد از تست خمش | تایپ کنید |
| 8 | تست خمش سرد | -40 درجه سانتیگراد، سنبه 4×OD | بدون ترک | تایپ کنید |
| 9 | شوک حرارتی | 15 دقیقه در 150 درجه سانتیگراد | بدون ترک خوردگی | تایپ کنید |
| 10 | ضد شعله | شعله عمودی IEC 60332-1 | خود خاموش شونده | تایپ کنید |
| 11 | مقاومت ازن | تست اتاقک ازن | بدون ترک خوردگی | تایپ کنید |
| 12 | مقاومت در برابر سایش | تست سایش نوار | طبق TÜV 2 PFG 1169 | تایپ کنید |
| 13 | چک مس قلع شده | تست نوار روی رشته ها | پوشش یکنواخت قلع | روال |
| 14 | خوانایی علامت گذاری | بصری + مالشی | علائم PV1-F / 1×4.0 / متر خوانا | روال |
| 15 | خروجی کانکتور | خاتمه چین دار MC4 | بر اساس مشخصات کانکتور | نمونه |
| 16 | محتوای هالوژن | IEC 60754 | به ازای نیاز | تایپ کنید |
ساختار مقطع کابل

| PV1-F 1×4.0 میلیمتر مربع — نمودار ساختاری مقطع (شماتیک) | |||||
| ساخت کابل PV DC: هادی منعطف مسی قلعدار ← عایق XLPE تابیده شده (بدون زره، بدون غلاف بیرونی) · 0.6/1.0 کیلو ولت DC · تمام شده Ø ≈ 5.0 میلیمتر | |||||
| خیر | لایه | مواد / ساخت و ساز | ضخامت اسمی (میلی متر) | قطر (میلی متر) | عملکرد / اظهارات |
| 1 | هادی | مس قلعدار رشتهای انعطافپذیر، کلاس 5 - 56 × 0.30 میلیمتر | - | ≈ 2.8 | هادی قدرت؛ R ≤ 4.61 Ω/کیلومتر در 20 درجه سانتیگراد |
| 2 | عایق XLPE | پلی اتیلن متقاطع پرتودهی شده، مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش/ازن، مشکی | 1.0 | ≈ 5.0 (تمام شد) | عایق اصلی؛ ژاکت مقاوم در برابر آب و هوا؛ 90 درجه سانتی گراد پیوسته |
| 3 | (بدون زره) | - | - | - | بدون زره - کابل انعطاف پذیر برای استفاده PV |
| 4 | (بدون غلاف بیرونی) | - | - | - | عایق به خودی خود ژاکت هوای بیرونی است |
| ابعاد و ویژگی های کلیدی (بسط یافته) | |||||
| قطر کابل تمام شده | ≈ 5.0 | میلی متر | 2.8 + 2×1.0 | ||
| تقریبا جرم کابل | ≈ 45 | کیلوگرم بر کیلومتر | Cu + XLPE | ||
| رتبه بندی ولتاژ اسمی | 0.6/1.0 | کیلو ولت DC | آرایه PV DC | ||
| حداکثر ولتاژ سیستم | 1.8 | کیلو ولت DC | صدای مدار باز | ||
| حداکثر دمای هادی پیوسته | 90 | درجه سانتی گراد | سرویس معمولی | ||
| دمای اتصال کوتاه (≤5 ثانیه) | 200 | درجه سانتی گراد | محدودیت XLPE | ||
| حداقل دمای نصب | -40 | درجه سانتی گراد | خم سرد تست شده | ||
| حداقل شعاع خمش | ≥ 4 × OD ≈ 20 | میلی متر | نصب ثابت | ||
| مقاومت DC @ 20 درجه سانتیگراد | ≤ 4.61 | Ω/کیلومتر | 4.0 میلیمتر مربع مس کلاس 5 | ||
| مقاومت عایق | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE | ||
| ولتاژ تست معمول (AC) | 3.5 کیلو ولت / 5 دقیقه | - | مقاومت در برابر فرکانس برق | ||
| ولتاژ تست معمول (DC) | 6.5 کیلو ولت / 15 دقیقه | - | مقاومت DC | ||
| ampacity هوا @ 30 درجه سانتی گراد | ≈ 45 | الف | تک هسته ای، هوای آزاد (تخمینی) | ||
| مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش | 1000 ساعت | - | طبق TÜV 2 PFG 1169 | ||
| جرم در 100 متر | ≈ 4.5 | کیلوگرم/100 متر | کویل سبک | ||
| شماتیک - نه در مقیاس دقیق. تمام شده Ø ≈ 5.0 میلی متر و وزن ≈ 45 کیلوگرم / کیلومتر از نمونه های صنعتی متقابل. ابعاد هادی/عایق بر اساس TÜV 2 PFG 1169 و EN 60228. ampacity 45 A یک برآورد مهندسی برای تک هسته در هوای آزاد است. PV1-F یک کابل PV DC تک هسته ای است - یکی برای + و دیگری برای - در هر رشته. همیشه از کانکتورهای نوع PV4/MC4 که با ابزار اختصاصی فشرده شده اند استفاده کنید. مقادیر علامت گذاری شده (تعیین شده) نیاز به تایید در برابر گواهی تست کارخانه دارند. | |||||
شرح ساخت و ساز
| توضیحات ساخت و ساز - PV1-F 1×4.0 میلی متر مربع | |||
| روایت ساخت لایه به لایه PV · هادی منعطف مسی حلبی / عایق XLPE تابیده شده · 0.6/1.0 کیلو ولت DC · بدون زره، بدون پوشش بیرونی · تمام شده Ø ≈ 5.0 میلی متر | |||
| 1. هویت محصول و رتبه بندی | |||
| PV1-F 1×4.0 یک کابل DC فتوولتائیک مسی منعطف و تک هسته ای است که دارای ولتاژ 0.6/1.0 کیلو ولت DC (حداکثر ولتاژ سیستم 1.8 کیلو ولت) است که به TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618 طراحی شده است که به طور خاص برای سیستم های فتوولتائیک DC طراحی شده است. ماژول ها در رشته ها و در حال اجرا از جعبه اتصال رشته به اینورتر. برخلاف کابل های برق AC، برای قرار گرفتن در معرض مداوم در فضای باز مهندسی شده است: نور ماوراء بنفش خورشید، ازن، نوسانات گسترده دما، و جابجایی مکانیکی روی پشت بام ها و قفسه ها. قطر نهایی حدود 5.0 میلی متر، جرم حدود 45 کیلوگرم بر کیلومتر است و در کلاف ها یا درام های 200 متر، 500 متر یا 1000 متر عرضه می شود. | |||
| 2. هادی انعطاف پذیر مس قلع شده | |||
| هادی 4.0 میلیمتر مربعی مسی رشتهای منعطف کلاس 5 است - معمولاً 56 سیم قلعدار 0.30 میلیمتری جداگانه - قطر هادی حدود 2.8 میلیمتر و حداکثر مقاومت DC 4.61 Ω/کیلومتر در دمای 20 درجه سانتیگراد. ساختار رشتهای ریز به کابل انعطافپذیری عالی برای مسیریابی در اطراف قابهای ماژول و گیرههای کابل میدهد و روکش قلع از رشتههای مسی در برابر اکسیداسیون و خوردگی جوی در طول چندین دهه خدمات در فضای باز محافظت میکند. | |||
| 3. عایق XLPE تابیده شده | |||
| هادی به طور کامل در لایه ای به ضخامت 1.0 میلی متر از پلی اتیلن متقاطع پرتو الکترونی (XLPE) محصور شده است. فرآیند تابش زنجیره های پلیمری را به هم متصل می کند و به XLPE درجه حرارت رسانای پیوسته 90 درجه سانتی گراد (اتصال کوتاه تا 200 درجه سانتی گراد برای ≤ 5 ثانیه)، استحکام مکانیکی بالا و مقاومت فوق العاده در برابر اشعه ماوراء بنفش، ازن، هوا و شعله می دهد. عایق مشکی حاوی کربن خود به عنوان ژاکت هوای بیرونی عمل می کند - هیچ غلاف بیرونی جداگانه ای وجود ندارد. پروف معمول AC 3.5 کیلو ولت به مدت 5 دقیقه (یا 6.5 کیلو ولت DC برای 15 دقیقه) است. | |||
| 4. بدون زره - تک هسته ای انعطاف پذیر | |||
| برخلاف کابلهای برق MV، PV1-F فاقد زره فولادی و صفحهنمایش نوار مسی است. این یک کابل نازک، گرد و تک هسته ای است که به گونه ای طراحی شده است که مستقیماً روی قاب ماژول بسته شود، در سینی های کابل مخصوص PV قرار گیرد یا در مجرای سبک وزن کشیده شود. حداقل شعاع خمش 4 × OD (≈ 20 میلی متر) انعطاف پذیری آن را منعکس می کند. یک کابل برای قطب مثبت و یک کابل یکسان برای قطب منفی در هر رشته استفاده می شود. | |||
| 5. مدیریت سایت و یادداشت های عملیاتی | |||
| • از کانکتورهای نوع PV4 / MC4 که با ابزار اختصاصی چینخوردگی PV فشرده شدهاند، استفاده کنید — هرگز لاگهای عمومی را جایگزین نکنید. • حداقل شعاع خمش 4 × OD (≈ 20 میلی متر) را رعایت کنید. اگر کابل به طور مکرر خم می شود (به عنوان مثال سیستم های ردیابی)، از 6 × OD استفاده کنید. • محدوده خدمات 40- تا 90+ درجه سانتیگراد. هادی تا 90 درجه سانتیگراد پیوسته • تست معمول 3.5 کیلو ولت AC / 5 دقیقه. • آماده سازی UV: 1000 ساعت قرار گرفتن در معرض UV در هر TÜV. • علامت گذاری شده + / - در امتداد غلاف. • با وزن ≈ 4.5 کیلوگرم در هر 100 متر، کابل سبک است و در سیم پیچ های بزرگ عرضه می شود - به راحتی در تاسیسات PV روی پشت بام و زمین نصب می شود. |
8. استانداردهای پیاده سازی و انطباق با گواهینامه
طراحی، تولید و بازرسی کابل PV1-F 1×4.0 میلیمتر مربع کاملاً از چندین استاندارد معتبر پیروی میکند: مشخصات گواهینامه کابل فتوولتائیک TÜV 2 PFG 1169 آلمان، استاندارد اروپایی EN 50618 و استاندارد ملی چین GB/T 32129. این محصول دارای گواهینامه TÜV بوده و برای تمامی سیستم های فتوولتائیک DC با حداکثر ولتاژ 1.8 کیلو ولت مناسب است.
9. بسته بندی، ذخیره سازی و الزامات لجستیک
مشخصات بسته بندی استاندارد کابل 200 متر، 500 متر و 1000 متر در هر کلاف یا درام چوبی است و خدمات برش با طول ثابت سفارشی با توجه به نیاز مشتری قابل ارائه است. هر کابل با علائم شناسایی مداوم، از جمله مدل (PV1-F 1×4.0)، ولتاژ نامی (0.6/1.0 کیلوولت)، قطب مثبت و منفی، اطلاعات سازنده، سال تولید و علائم مقیاس متر چاپ می شود.
برای ذخیره سازی، کابل باید در محیط های داخلی خشک و سرپوشیده با دمای محیطی که بین -20 درجه سانتیگراد تا +40 درجه سانتیگراد کنترل می شود، قرار داده شود و از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید جلوگیری شود. انتهای آب بندی سیم پیچ کابل باید قبل از ساخت دست نخورده نگه داشته شود تا از ورود رطوبت و گرد و غبار جلوگیری شود.

10. دستورالعمل تدارکات
هنگام خرید، مشخصات کاملPV1-F 1×4.0 میلیمتر مربع 0.6/1.0 کیلوولت DCو طول یا فرم بسته بندی مورد نیاز باید به وضوح مشخص شود. توصیه می شود کانکتورهای پشتیبان PV4/MC4 و ابزارهای چین دار مخصوص را به صورت یکپارچه خریداری کنید، زیرا پرس شدن کانکتور ناموفق عامل اصلی خرابی سیستم های DC فتوولتائیک است.
خریداران باید گزارش آزمایش رسمی کارخانه دسته محصولات را که باید شامل داده های آزمایش پیری UV و سوابق بازرسی هادی مسی قلع شده باشد، درخواست کنند تا قطر خارجی واقعی، وزن واحد و شاخص های مقاومت هادی محصولات را تأیید کنند و از مطابقت با استانداردهای مهندسی اطمینان حاصل کنند.
11. سوالات متداول صنعت و پاسخ های حرفه ای
Q1: تفاوت اساسی بین کابل PV1-F و سیم های معمولی ساختمان RV/BV چیست؟
A1: کابل های PV1-F به طور ویژه برای عملیات محیطی با شدت بالا در فضای باز سفارشی شده اند. آنها از عایق XLPE متصل به پرتو الکترونی (به جای مواد PVC معمولی) و هادی های رشته ای مس قلع شده استفاده می کنند، با لایه عایق یکپارچه حفاظت از مقاومت در برابر آب و هوا. سیمهای معمولی PVC پس از قرار گرفتن طولانیمدت در معرض فرابنفش و چرخههای دما مستعد پیری، ترک خوردن و تخریب عملکرد هستند و نمیتوانند با شرایط کاری فتوولتائیک در فضای باز سازگار شوند.
Q2: چرا سیستم های فتوولتائیک از کابل های PV1-F تک هسته ای به جای کابل های دو هسته ای استفاده می کنند؟
A2: ولتاژ کار DC رشته های فتوولتائیک می تواند تا 1.8 کیلو ولت برسد. قرار دادن جداگانه کابلهای تک هستهای مثبت و منفی، طرحبندی سیستم را مدولارتر میکند، از تطبیق انعطافپذیر طولهای رشتههای مختلف پشتیبانی میکند، و به طور موثر خطر پنهان گرمایش جریان حلقه ناشی از چیدمان هسته مشترک کابلهای دو هستهای را از بین میبرد.
Q3: منظور از کد مدل PV1-F چیست؟
A3: PV مخفف کابل اختصاصی فتوولتائیک است. 1 نشان دهنده ساختار تک هسته ای است. F به معنای هادی انعطاف پذیر است (ساختار رشته ای انعطاف پذیر کلاس 5). این یک مدل استاندارد یکپارچه است که توسط TÜV برای کابل های ویژه فتوولتائیک DC تعریف شده است.
Q4: هدف از قلع کاری هادی های مسی چیست؟
A4: پوشش قلع روی سطح هادی می تواند به طور موثر هوا و رطوبت را جدا کند، از اکسیداسیون رشته مس و خوردگی جوی جلوگیری کند. این یک طراحی کلیدی برای اطمینان از عمر طولانی 25 ساله کابل های فتوولتائیک در فضای باز است.
Q5: مزایای عایق XLPE متقاطع تابشی چیست؟
A5: فناوری اتصال متقابل تابش پرتو الکترونی حداکثر دمای کار مداوم کابل را از 70 درجه سانتیگراد (کابل PVC معمولی) به 90 درجه سانتیگراد افزایش می دهد و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش، مقاومت ازن و تاخیر در شعله مواد عایق را تا حد زیادی بهبود می بخشد و با عملیات خشن طولانی مدت در فضای باز سازگار می شود.
Q6: چرا کابل 4.0 میلی متر مربع را به جای 2.5 میلی متر مربع برای رشته های فتوولتائیک انتخاب کنید؟
A6: کابلهای 2.5 میلیمتر مربعی فقط برای سیستمهای رشتهای با جریان کمتر از 25 A و فواصل تخمگذار کوتاه مناسب هستند. هنگامی که جریان سیم از 25 آمپر یا فاصله تخمگذار از 30 متر بیشتر می شود، باید از کابل های 4.0 میلی متر مربع استفاده شود. این می تواند افت ولتاژ سیستم را در 1٪ کنترل کند و تلفات برق خط را در طول چرخه خدمات 25 ساله سیستم فتوولتائیک کاهش دهد.
Q7: آیا کابل های PV1-F می توانند مستقیماً در خاک دفن شوند؟
A7: تخمگذار مستقیم در خاک توصیه نمی شود. وضعیت کاری نامی این کابل نصب ثابت در فضای باز با تهویه و انتقال نور است. اگر برای نیازهای مهندسی نیاز به تخمگذار مدفون باشد، کابل باید در یک مجرای محافظ محافظ اشعه ماوراء بنفش گذاشته شود، یا یک کابل با غلاف خارجی پلی اتیلن اضافی انتخاب شود.
Q8: چرا باید کانکتورهای MC4 برای استفاده مطابقت داشته باشند؟
A8: کانکتورهای اختصاصی MC4 (PV4) دارای آب بندی حرفه ای ضد آب و هوا، طراحی ضد جاگذاری نادرست قطبیت مثبت و منفی هستند و از عملکرد ولتاژ بالا 1.5 کیلوولت DC پشتیبانی می کنند. فقط ابزارهای حرفه ای چین و چروک می توانند از دقت و سفتی چین اطمینان حاصل کنند. پیچش دستی یا ترمینال های معمولی علت اصلی اتصال شل و خرابی آرایه های DC فتوولتائیک است.
Q9: حداکثر ولتاژ سیم قابل اعمال کابل چقدر است؟
A9: حداکثر ولتاژ نامی سیستم کابل 1.8 کیلو ولت DC است که مشخصات رشته ولتاژ بالا 1500 ولت را که معمولاً در نیروگاه های فتوولتائیک مدرن در مقیاس بزرگ استفاده می شود را به طور کامل پوشش می دهد و حاشیه ایمنی کافی را برای افزایش ولتاژ مدار باز قطعات در محیط های با دمای پایین نگه می دارد.
Q10: طول عمر کابل های PV1-F چقدر است؟
A10: طبق مشخصات استاندارد ساختمانی، تطابق صحیح کانکتور و اجتناب از غوطه ور شدن طولانی مدت در آب، کابل می تواند به یک عمر سرویس پایدار 25 ساله در فضای باز دست یابد که با چرخه ضمانت ماژول های فتوولتائیک معمولی هماهنگ است.
Q11: آیا می توان از کابل های PV1-F برای مدارهای خروجی AC اینورتر استفاده کرد؟
A11: قابل اجرا نیست. PV1-F یک کابل DC حرفه ای است که مشخصات اتصال به شبکه و الزامات ایمنی زمین مدارهای برق AC را برآورده نمی کند. سمت خروجی AC اینورتر باید از کابل های AC ویژه مانند RV، BV یا YJV استفاده کند.