4x10mm2+1x6mm2 XLPE Kabel miedziany 0,6kV 1kV Odporny na płomień
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
Kabel elektryczny rdzenia ISO 5
,Czarny kabel elektryczny o 5 rdzeniach
,Kabel z izolacją z PVC w izolacji XLPE
Opis produktu
ZR-YJV 4x10mm²+1x6mm² Kabel miedziany XLPE 0,6/1kV trudnopalny
Oznaczenie i znaczenie kabla
|
Kod |
Oznaczający |
|---|---|
|
ZR |
Starszy przedrostek dla środka zmniejszającego palność; zgodnie z GB/T 19666-2019 domyślnie jest to klasa C (współczesny odpowiednik: ZC). |
|
YJ |
Izolacja XLPE (polietylen usieciowany). |
|
V |
Płaszcz zewnętrzny z PVC – klasa trudnopalna, zawiera halogen (Cl) |
|
0,6/1 kV |
Napięcie znamionowe U₀/U = 600/1000 V; Uₘ = 1,2 kV |
|
4×10+1×6 mm² |
Cztery równe żyły fazowe/neutralne z miedzi 10 mm² + jeden rdzeń o zredukowanym uziemieniu ochronnym (PE) z miedzi 6 mm² |
ZR-YJV 4×10+1×6 mm² — Specyfikacja kabla i dane techniczne
1. Przegląd produktu i podsumowanie ocen.ZR-YJV 4×10+1×6 to kompaktowy, pięciożyłowy kabel trudnopalny przeznaczony do obwodów odgałęzionych i aparaturowych niskiego napięcia. Składa się z czterech miedzianych przewodów fazowych o przekroju 10 mm² wokół centralnego miedzianego rdzenia neutralnego/PE o przekroju 6 mm², każdy izolowany XLPE i owinięty pojedynczą osłoną z PVC ST2 o napięciu znamionowym 0,6/1 kV przy 50 Hz. Produkcja i kwalifikacja są zgodne z GB/T 12706.1 / IEC 60502-1, skręt jest zgodny z GB/T 3956, a oznaczenie ZR wskazuje klasę ognioodporności ZC zgodnie z GB/T 19666. Gotowa średnica wynosi około 18 mm, przy masie nominalnej 625 kg/km w konstrukcji miedzianej (340 kg/km dla aluminiowego odpowiednika YJLV). Standardową dostawą są kręgi po 100 m lub małe drewniane bębny wyposażone w kołnierze ≥ Ø 800 mm, każdy o długości 100 m i masie około 62,5 kg.
2. Konstrukcja warstwa po warstwie (od przewodnika do płaszcza).
| Warstwa | Budowa | Ściana | Średnica |
|---|---|---|---|
| Przewodnik fazowy (×4) | Wyżarzona Cu, klasa 2, kompaktowa, 7 × 1,35 mm (1+6) każdy | — | ≈ 3,8 mm |
| Przewód neutralny (×1) | Wyżarzona Cu, klasa 2, kompaktowa, 7 × 1,08 mm (1+6) | — | ≈ 3,0 mm |
| Izolacja fazowa (×4) | XLPE | 1,0 mm | ≈ 5,8 mm |
| Izolacja neutralna (×1) | XLPE | 0,7 mm | ≈ 4,4 mm |
| Zespół rdzenia | Centralny przewód neutralny + 4 żyły fazowe okablowane + wypełniacz PP + spoiwo poliestrowe | — | ≈ 15,2 mm (pochodna) |
| Kurtka zewnętrzna | PCV o zmniejszonej palności, mieszanka ST2, kolor czarny | 1,4 mm | ≈ 18,0 mm (wykończony) |
3. Charakterystyka elektryczna.Cztery przewody fazowe o przekroju 10 mm² są ograniczone do 1,83 Ω/km przy 20°C i wzrastają do około 2,33 Ω/km przy temperaturze roboczej 90°C; przewód neutralny/PE o przekroju 6 mm² jest ograniczony do 3,08 Ω/km. Każdy odcinek produkcyjny poddawany jest rutynowej kontroli częstotliwości sieciowej 3,5 kV, trwającej pięć minut bez awarii. Rezystancja izolacji gotowego kabla pozostaje powyżej 36,7 MΩ·km, rezystywność objętościowa XLPE przekracza 1×10¹² Ω·cm, a typowe wartości obejmują pojemność ≤ 0,55 μF/km, indukcyjność ≈ 0,35 mH/km i impedancję prądu przemiennego 50 Hz ≈ 1,85 Ω/km. W przypadku jednosekundowego zwarcia każda faza o powierzchni 10 mm² może przewodzić około 1,15 kA (przewód neutralny o powierzchni 6 mm² przy 0,69 kA), obliczony z I = k·A/√t przy k = 115 dla miedzi/XLPE. Obciążenie odniesienia, przy zasilaniu wszystkich czterech rdzeni fazowych, wynosi 65 A na wolnym powietrzu w temperaturze 25 °C i 55 A bezpośrednio w ziemi w temperaturze 25 °C — szacunki inżynieryjne dla kabli 4+1 o małych przekrojach; sprawdzić w oparciu o certyfikat testu producenta.
Parametry elektryczne
|
Parametr |
Wartość |
Notatka |
|---|---|---|
|
Napięcie znamionowe U₀/U |
0,6 / 1 kV |
Uₘ = 1,2 kV |
|
Napięcie probiercze AC (5 min) |
3,5 kV |
Rutyna |
|
Napięcie probiercze typu |
4,0 kV |
IEC 60502-1 |
|
Rezystancja DC @20°C (faza/neutralny, na rdzeń) |
≤ 1,83 Ω/km |
GB/T 3956 maks., 10 mm² |
|
Rezystancja DC @20°C (PE, na żyłę) |
≤ 3,08 Ω/km |
GB/T 3956 maks., 6 mm² |
|
Rezystancja AC @90°C (szac., faza/neutralny) |
≈ 2,38 Ω/km |
na rdzeń |
|
Rezystancja AC @90°C (szac., PE) |
≈ 4,00 Ω/km |
na rdzeń |
|
Prąd znamionowy w powietrzu (30°C, pojedynczy obwód, 4-żyłowy+1) |
≈ 48–55 A |
w oparciu o fazę 10 mm² |
|
Aktualna ocena w powietrzu (projekt) |
≈ 52 A |
zastosuj grupowanie + korekcję otoczenia |
|
Bezpośrednio zakopane (20–25 °C, gleba 1,0–1,2 K·m/W, 0,7 m) |
≈ 58–65 A |
katalog wspólny 60–63 A |
|
Ocena zakopana w projekcie |
≈ 61 A |
wymagana korekta oporu cieplnego gleby |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 250 °C, faza/neutralny) |
≈ 1,0 kA |
Odniesienie 10 mm² |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 250 °C, PE) |
≈ 0,6 kA |
Odniesienie 6 mm² |
|
Częstotliwość |
50/60 Hz AC |
— |
Parametry kabla

| Parametry testowe — ZR-YJV 4×10+1×6 mm² | ||||
| NIE. | Przedmiot testowy | Warunki/metoda testu | Wymóg | Typ |
| 1 | Rezystancja przewodu DC | GB/T 3048.4, 20°C | Faza ≤ 1,83 Ω/km; Neutralny ≤ 3,08 Ω/km | Rutyna |
| 2 | Wytrzymałość na częstotliwość sieciową | 3,5 kV AC, 5 min | Brak awarii | Rutyna |
| 3 | Rezystancja izolacji | GB/T 3048,5, 90°C | ≥ 36,7 MΩ·km | Rutyna |
| 4 | Ciągłość przewodu | Wizualny + elektryczny | Wszystkie 5 rdzeni w trybie ciągłym | Rutyna |
| 5 | Kontrola wymiarowa | Mikrometr | Faza in. ≥ 1,0 mm; neutralny ≥ 0,7 mm; osłona ≥ 1,4 mm; OD ≈ 18 mm | Rutyna |
| 6 | Test na gorąco XLPE | 200 ± 3°C, 15 min, 0,2 MPa | Wydłużenie obciążenia ≤ 175 %; trwałe odwiązanie ≤ 15 % | Typ |
| 7 | Rozciąganie i wydłużenie XLPE | GB/T 2951.11 | Wytrzymałość na rozciąganie ≥ 12,5 MPa; wydłużenie ≥ 200 % | Typ |
| 8 | Rozciąganie i wydłużenie osłony PCV | GB/T 2951.11 | Wytrzymałość na rozciąganie ≥ 10 MPa; wydłużenie ≥ 125% | Typ |
| 9 | Stabilność termiczna PCV | 200°C, wydzielanie HCl | ≥ 200 min | Typ |
| 10 | Płomień pionowy jednoprzewodowy | GB/T 18380.12 | Samogasnący; zwęglenie ≤ 50 mm nad palnikiem | Typ |
| 11 | Płomień kabla wiązkowego (kat. C) | GB/T 18380.35 | Wysokość zwęglenia ≤ 2,5 m | Typ |
| 12 | Próba zginania | Trzpień ≥ 15 × średnica zewnętrzna | Brak pęknięć izolacji i powłoki | Typ |
| 13 | Odkształcenie cieplne (PVC) | 80°C, 4 godz., obciążenie | Odkształcenie ≤ 50% | Typ |
| 14 | Test skurczu XLPE | 130°C, 1 godz | Skurcz ≤ 4% | Typ |
| 15 | Wytrzymałość DC miejsca | 4U0 = 2,4 kV DC, 15 min | Brak podziału (Q/GDW 13244.1-2018) | Strona |
| 16 | Identyfikacja rdzenia | Wizualny + ciągłość | Poprawna identyfikacja L1/L2/L3/N/PE | Strona |
Struktura przekroju kabla

| ZR-YJV 4×10+1×6 mm² — Schemat konstrukcyjny przekroju poprzecznego (schemat) | |||||
| Warstwowa konstrukcja przewodnika 4+1 z żyły miedzianej do płaszcza z PVC · wymiary nominalne według GB/T 12706.1 / IEC 60502-1 · średnica końcowa ≈ 18 mm na / / /próbkę porównawczą | |||||
| NIE. | Warstwa | Materiał/konstrukcja | Grubość nominalna (mm) | Średnica (mm) | Funkcja / uwagi |
| 1 | Przewodnik fazowy (Cu) × 4 | Miedź wyżarzana, skrętka kompaktowa klasy 2 — 7 drutów po 1,35 mm na żyłę (układ 7/1,35, 1+6), powierzchnia nominalna 10 mm² każdy | — | ≈ 3,8 (Ř każdego rdzenia fazowego) | Przewody fazowe przewodzące prąd liniowy; Rezystancja prądu stałego ograniczona do 1,83 Ω/km w temperaturze 20°C |
| 2 | Przewód neutralny (Cu) × 1 | Miedź wyżarzana, linka kompaktowa klasy 2 — 7 drutów po 1,08 mm (układ 7/1,08, 1+6), powierzchnia nominalna 6 mm² | — | ≈ 3,0 (Ř rdzenia neutralnego) | Ścieżka powrotna/PE; Rezystancja prądu stałego ograniczona do 3,08 Ω/km w temperaturze 20 °C |
| 3 | Izolacja fazowa (XLPE) × 4 | Dielektryk z usieciowanego polietylenu | 1 | ≈ 5,8 (Ř każdego rdzenia fazowego, łącznie z izolacją) | Izolacja elektryczna; Wartość ciągła 90°C; wytrzymuje 3,5 kV przez 5 min |
| 4 | Izolacja neutralna (XLPE) × 1 | Dielektryk z usieciowanego polietylenu | 0,7 | ≈ 4,4 (Ř żyły neutralnej, łącznie z izolacją) | Izolacja galwaniczna przewodu neutralnego/PE |
| 5 | Zespół rdzenia | Rdzeń neutralny w środku + żyły czterofazowe okablowane wokół + wypełniacz PP + poliestrowa taśma wiążąca | — | ≈ 15,2 (Ř ponad zmontowanymi rdzeniami) | konfiguracja 4+1; pochodzi z gotowej osłony Ø 18 - 2×1,4 |
| 6 | Płaszcz zewnętrzny (PVC) | Trudnopalne PCV, mieszanka ST2, kolor czarny | 1.4 | ≈ 18,0 (Ř gotowego kabla) | Ochrona mechaniczna i przed wilgocią; Ognioodporność ZC zgodnie z GB/T 19666 |
| Kluczowe wymiary i właściwości (rozwinięte) | |||||
| Gotowa średnica kabla | ≈ 18,0 | mm | / | ||
| Przybliżona masa kabla | ≈ 625 | kg/km | Nagromadzenie Cu | ||
| Przybliżona masa, konstrukcja aluminiowa | ≈ 340 | kg/km | Odpowiednik YJLV (szac.) | ||
| Nominalne napięcie znamionowe | 0,6/1 | kV | AC 50 Hz; maksymalne napięcie systemu Um = 1,2 kV | ||
| Limity temperatury przewodnika | 90 / 250 | °C | Praca ciągła / zwarcie (≤ 5 s) | ||
| Minimalny promień zgięcia (wielordzeniowy) | ≥ 15 × OD ≈ 270 | mm | OD = rzeczywista średnica gotowego kabla | ||
| Klasyfikacja ognioodporna | ZC (ZR) | — | Według GB/T 19666 | ||
| Prąd zwarciowy, faza (1 s) | ≈ 1,15 | kA | I = k·A/√t, k=115 dla Cu/XLPE | ||
| Prąd zwarciowy, przewód neutralny (1 s) | ≈ 0,69 | kA | Neutralny 6 mm², ten sam współczynnik k | ||
| Impedancja prądu przemiennego przy 50 Hz | ≈ 1,85 | Ω/km | √(R² + X²); Dominujący R (szac.) | ||
| Pojemność (typowa) | ≤ 0,55 | μF/km | Na rdzeń fazowy (szac.) | ||
| Indukcyjność (typowa) | ≈ 0,35 | mH/km | Kabel wielożyłowy (szac.) | ||
| Obciążalność powietrza @ 25°C | ≈ 65 | A | Obciążone 4 rdzenie fazowe, Cu (szac.) | ||
| Obciążalność podziemna @ 25°C | ≈ 55 | A | Obciążone 4 rdzenie fazowe, Cu (szac.) | ||
| Maksymalne napięcie ciągnące | ≤ 1600 | N | 40 N/mm² powierzchni rdzenia fazy głównej (szac.) | ||
| Schemat — nie w dokładnej skali. Gotowe Ø ≈ 18 mm i waga ≈ 625 kg/km z / / /porównania; średnice przewodów/izolacji obliczone na podstawie GB/T 3956 i GB/T 12706.1; obciążalność prądowa 65/55 A to szacunkowa wartość inżynieryjna dla kabli 4+1 o małych przekrojach. Wartości oznaczone (szacunkowe) wymagają potwierdzenia w świadectwie kontroli fabrycznej. | |||||

4. Reakcja termiczna i wydajność płomienia.XLPE obsługuje ciągłą temperaturę przewodu 90°C i szczytową temperaturę zwarciową 250°C przez czas do pięciu sekund. Kabel jest przystosowany do pracy w temperaturze otoczenia od -20 do +45°C, nie należy go układać w temperaturze poniżej 0°C bez wstępnego ogrzania, a jako referencyjną temperaturę gruntu dla parametrów zakopanych przyjmuje się 25°C. Zachowanie płomienia odpowiada klasie ZC GB/T 19666, co zostało potwierdzone zarówno w teście pionowym z użyciem pojedynczego kabla (GB/T 18380.12), jak i w teście wiązek kategorii C (GB/T 18380.35) z wysokością zwęglenia ograniczoną do 2,5 m. Płaszcz PCV jest halogenowany i podczas pożaru będzie wytwarzał dym i kwaśne gazy; projekty wymagające niskiej emisji dymu i bezhalogenowości muszą posiadać specyfikację WDZ-YJY.
5. Praktyka instalacyjna i obsługa.Zagięcia nie mogą być mniejsze niż 15-krotność rzeczywistej średnicy zewnętrznej – około 270 mm dla tego rozmiaru. Przed pierwszym zasileniem należy zastosować wytrzymałość miejsca stałego przy 4U0 = 2,4 kV przez 15 minut zgodnie z Q/GDW 13244.1-2018. Bębny przechowywane w chłodni w temperaturze poniżej 0 °C należy przed rozwinięciem doprowadzić do temperatury; napięcie uciągu powinno być utrzymywane w granicach 1600 N. Wartości odniesienia 65 A (w powietrzu) i 55 A (w ziemi) wymagają obniżenia wartości znamionowych, gdy temperatura otoczenia, ułożenie kabli lub opór cieplny gleby odbiegają od warunków odniesienia. Końcówki zaciskane, dławiki i zestawy zakończeń termokurczliwych należy dobrać dla rdzenia fazowego 3,8 mm, rdzenia neutralnego 3,0 mm i płaszcza ≈ 18 mm, a wytrzymałość na zwarcie fazowe i neutralne powinna być skoordynowana z ustawieniami urządzenia zabezpieczającego znajdującego się powyżej.
6. Typowe zastosowania serwisowe.Ten przekrój jest podstawą dystrybucji w budownictwie i przemyśle lekkim: obwody odgałęzione zasilające podpanele, przewody zasilające urządzenia, przyłącza silników w zakresie 5–15 kW, oświetlenie i dystrybucja gniazd w budynkach komercyjnych i mieszkalnych, zasilanie centrali, obwody warsztatowe i laboratoryjne oraz pomocnicze przyłącza zasilania. Zatwierdzone metody instalacji obejmują kanały kablowe (stalowe lub PCV), kanały kablowe, korytka i kanały wewnętrzne, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i w zadaszonych miejscach na zewnątrz. W przypadku układania bezpośrednio w ziemi lub z odsłoniętym mechanicznie zaleca się wariant ZR-YJV22 opancerzony taśmą stalową.

7. System testowania i zapewniania jakości.Rutynowe testy na każdej długości obejmują weryfikację rezystancji fazy i przewodu neutralnego DC (≤ 1,83 / 3,08 Ω/km przy 20 °C), wytrzymałość 3,5 kV AC / 5 min, ciągłość przewodu na wszystkich pięciu żyłach oraz kontrolę wymiarową obejmującą izolację fazy ≥ 1,0 mm, izolację przewodu neutralnego ≥ 0,7 mm, powłokę ≥ 1,4 mm i średnicę całkowitą ≈ 18 mm. Badania próbki i typu obejmują próbę XLPE na gorąco w temperaturze 200 ± 3 °C przez 15 minut pod ciśnieniem 0,2 MPa (wydłużenie pod obciążeniem ≤ 175%, trwałe odkształcenie ≤ 15%), rozciąganie XLPE ≥ 12,5 MPa przy wydłużeniu ≥ 200%, rozciąganie powłoki PVC ≥ 10 MPa przy wydłużeniu ≥ 125%, stabilność termiczna PVC ≥ 200 minut w temperaturze 200°C, próby płomieniowe z pojedynczym kablem i wiązką kategorii C oraz ocena zginania. Uruchomienie na miejscu wymaga pomiaru rezystancji izolacji, wytrzymywania prądu stałego 2,4 kV / 15 min i pozytywnej identyfikacji L1/L2/L3/N/PE przed przełączeniem. Do każdego bębna dołączony jest certyfikat testu fabrycznego.
Parametry zmniejszające palność

Parametry izolacji

8. Standardy i zgodność.Projektowanie i produkcja podlegają normom GB/T 12706.1 i IEC 60502-1 dla kabli elektroenergetycznych 0,6/1 kV z wytłaczaną izolacją. Przewodniki spełniają wymagania normy GB/T 3956 / IEC 60228 klasa 2 — faza 10 mm² jako siedem przewodów 1,35 mm z R ≤ 1,83 Ω/km i przewód neutralny 6 mm² jako siedem przewodów 1,08 mm z R ≤ 3,08 Ω/km. Ognioodporność jest klasyfikowana zgodnie z GB/T 19666 (ZC jako domyślna dla oznaczenia ZR) i potwierdzona przez GB/T 18380.12 i GB/T 18380.35 kategoria C. Odbiór instalacji następuje zgodnie z Q/GDW 13244.1-2018 i GB 50168, natomiast oznakowanie powierzchni jest zgodne z GB/T 6995. Kable mogą być również dostarczane zgodnie z IEC, BS, Wymagania DIN, ICEA lub JIS na żądanie. Należy pamiętać, że płaszcz PCV ST2 zawiera halogen — w przypadku tuneli, systemów metra, szpitali i innych zamkniętych obszarów publicznych odpowiednią specyfikacją jest WDZ-YJY.
9. Pakowanie, przechowywanie i logistyka.Standardowa dostawa wynosi 100 m na szpulę lub mały drewniany bęben. Na życzenie dostępne są długości cięte na zamówienie. Na każdym bębnie znajdują się oznaczenia typu, napięcia, producenta, roku produkcji i licznika zgodnie z GB/T 6995. Przechowywanie powinno odbywać się w suchych, zadaszonych pomieszczeniach w temperaturze od -20 do +45°C, chronionych przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, wilgocią, olejami i ostrymi przedmiotami; zwoje i bębny pozostają szczelnie zamknięte aż do momentu montażu i są przechowywane w pozycji pionowej na kołnierzach, a nie na płasko. W niskich temperaturach przed ciągnięciem beczki należy umieścić w pomieszczeniu o temperaturze ≥ 0°C. Podczas transportu zwoje i bębny muszą być zabezpieczone przed toczeniem się i uderzeniami, a kabla nie można nigdy ciągnąć po szorstkim podłożu lub ostrych krawędziach.

10. Specyfikacja Zamówienia.Należy podać „ZR-YJV 0,6/1 kV 4×10+1×6” wraz z wymaganą długością lub rozmieszczeniem bębnów i preferencjami dotyczącymi oznakowania. Określ klasę ognioodporności (standardem jest ZC; dostępne ZA lub ZB), kolor płaszcza i wszelkie specjalne wymagania dotyczące bębna. Zawsze żądaj certyfikatu testu fabrycznego, aby potwierdzić rzeczywistą średnicę nieopancerzonego (≈ 18 mm), masę (≈ 625 kg/km) i obciążalność dla partii produkcyjnej. Tam, gdzie wymagana jest konstrukcja niskodymowa, bezhalogenowa lub pancerna, należy zamówić odpowiednio WDZ-YJY lub ZR-YJV22.
11. Często zadawane pytania dotyczące branży kablowej.
- P1: Co odróżnia YJV, ZR-YJV, YJV22 i WDZ-YJY od siebie?YJV oznacza podstawowy kabel w izolacji PVC z izolacją XLPE; ZR-YJV dodaje właściwości trudnopalne (domyślnie klasa ZC); YJV22 wprowadza pancerz z taśmy stalowej pomiędzy zespołem a osłoną, zapewniający bezpośrednie zakopanie i wytrzymałość mechaniczną; WDZ-YJY zastępuje bezhalogenową, niskodymową osłonę z PVC, przeznaczoną do zamkniętych przestrzeni publicznych.
- P2: Jakie jest znaczenie ZA, ZB, ZC i ZD?Są to klasy ognioodporności określone w GB/T 19666, oceniane w teście wiązek kablowych GB/T 18380.35 przy coraz większym obciążeniu paliwem — ZA jest najbardziej wymagające, ZD najmniej. Gołe oznaczenie „ZR” domyślnie oznacza ZC; ZA i ZB należy wyraźnie zgłosić na etapie zamówienia.
- P3: Dlaczego przewód neutralny/PE ma tylko 6 mm², podczas gdy fazy mają 10 mm²?W zrównoważonym obwodzie czteroprzewodowym przewód neutralny przewodzi głównie prąd niezrównoważony i harmoniczny, więc norma GB/T 12706.1 dopuszcza zredukowany rdzeń w konstrukcji 4+1. Jeśli instalacja obsługuje znaczne obciążenia jednofazowe lub nieliniowe generujące harmoniczne, należy rozważyć zastosowanie 5-żyłowego kabla o równym przekroju.
- P4: Kiedy należy wybrać kabel 4+1, 5-żyłowy czy 4-żyłowy?Wybierz 4+1 dla standardowej sieci czteroprzewodowej ze zredukowanym przewodem neutralnym/PE; 5-żyłowy równy (4×A+1×A), gdzie oczekuje się, że prąd neutralny zbliży się do prądu fazowego; zwykły 4-żyłowy do zastosowań, w których nie jest potrzebny oddzielny przewód PE w kablu.
- P5: Dlaczego wartości znamionowe prądu w powietrzu i w ziemi różnią się i w jaki sposób są one regulowane?Opublikowane dane zakładają temperaturę powietrza 25°C lub glebę 25°C przy oporności cieplnej 1,0 K·m/W w jednym obwodzie. Należy zastosować współczynniki korygujące producenta dotyczące temperatury otoczenia, ułożenia kabli, głębokości zakopania i rezystywności gleby — współczynniki powietrza wahają się od około 1,29 przy 20 °C do 0,91 przy 45 °C, a współczynniki gleby od 1,04 przy 20 °C do 0,87 przy 40 °C.
- P6: Przewodnik miedziany czy aluminiowy?Miedź (ten kabel) zapewnia niższą rezystancję (1,83 w porównaniu z około 3,08 Ω/km przy 10 mm²), wyższy prąd na mm², doskonałą wytrzymałość mechaniczną i bardziej niezawodne zakończenia; aluminium (YJLV, ≈ 340 kg/km w tym rozmiarze) kosztuje mniej i waży mniej, ale wymaga większych przekrojów i obróbki antyutleniającej na każdym połączeniu.
- P7: Dlaczego XLPE może pracować w temperaturze 90°C, podczas gdy izolacja PVC jest ograniczona do 70°C?Proces sieciowania przekształca polietylen w trójwymiarową termoutwardzalną sieć, co podnosi wytrzymałość znamionową przewodu ciągłego do 90°C i wytrzymałość zwarciową do 250°C – bezpośrednio zwiększając obciążalność prądową dostępną w danym obszarze miedzi.
- P8: Jak określa się przekrój przewodu?Wybór zależy od (a) prądu pełnego obciążenia po zastosowaniu współczynników obniżających parametry znamionowe, (b) dopuszczalnego spadku napięcia (zwykle ≤ 5% dla obwodów odgałęzionych), (c) wytrzymałości zwarciowej na podstawie I²t (tutaj 1,15 kA·s na fazę) oraz (d) koordynacji z urządzeniami zabezpieczającymi nadprądowymi; najbardziej rygorystyczne kontrole kryterialne.
- P9: Dlaczego średnica końcowa różni się w zależności od producenta dla tego samego rozmiaru nominalnego?Normy wymagają minimalnych grubości izolacji i osłony wraz z parametrami elektrycznymi, ale nie określają dokładnej średnicy całkowitej. Zagęszczenie splotów, konstrukcja wypełniacza i tolerancja osłony różnią się w zależności od zakładu — opublikowane cyfry 4×10+1×6 skupiają się wokół 18 mm bez opancerzenia — dlatego przy wymiarowaniu dławików, tac i przewodów należy zawsze stosować rzeczywistą zmierzoną średnicę.
- P10: Które testy potwierdzają dopuszczalność w momencie dostawy i przed uruchomieniem?Przy dostawie należy sprawdzić certyfikat testu fabrycznego (oporność 1,83/3,08 Ω/km, wytrzymałość 3,5 kV/5 min, wymiary ≈ 18 mm), czytelność osłony i integralność bębna. Po instalacji należy wykonać test rezystancji izolacji plus DC 4U0 = 2,4 kV / 15 min wytrzymywania zgodnie z Q/GDW 13244.1-2018, następnie potwierdzić identyfikację L1/L2/L3/N/PE przed zamknięciem wyłącznika.
- P11: Jakiego okresu użytkowania można się spodziewać?Po zainstalowaniu i użytkowaniu w podanych granicach temperatury i napięcia, kable XLPE 0,6/1 kV są zaprojektowane na minimalny okres użytkowania wynoszący 30 lat; długotrwałe przeciążenie, narażenie na promieniowanie ultrafioletowe, wnikanie wody przez uszkodzoną osłonę lub działanie w temperaturze powyżej 90 °C znacznie zmniejszą tę żywotność.