ZR-YJV 3x240mm2+1x120mm2 XLPE Kabel miedziany 0,6/1kV Odporny na płomień
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
kabel zr-yjv miedziany xlpe
,zr-yjv xlpe kabel miedziany
,1 kW miedzianego kabla XLPE
Opis produktu
ZR-YJV 3x240mm²+1x120mm² Kabel miedziany XLPE 0,6/1kV trudnopalny
ZR-YJV 3×240+1×120 mm² — Specyfikacja kabla i dane techniczne
1. Tożsamość i oceny produktu.Wytrzymały, ognioodporny 3+1-żyłowy kabel niskiego napięcia ZR-YJV 3×240+1×120 łączy w sobie trzy miedziane przewody fazowe 240 mm² z jednym miedzianym przewodem neutralnym 120 mm², wszystkie izolowane XLPE i chronione jedną osłoną PVC ST2. Jego napięcie znamionowe wynosi 0,6/1 kV (Um = 1,2 kV) przy 50 Hz, wyprodukowano i przetestowano zgodnie z GB/T 12706.1 / IEC 60502-1, linka według GB/T 3956 i sklasyfikowano ZC zgodnie z GB/T 19666. Całkowita średnica wynosi około 53 mm (próbka Tianjin Cable Works 3+1), przybliżona waga 8950 kg/km dla miedzi (≈ 3720 kg/km dla aluminiowego odpowiednika YJLV); standardową dostawą są kręgi po 100 m lub beczki drewniane z kołnierzami ≥ Ø 2000 mm (≈ 895 kg na 100 m).
2. Budowa od przewodnika do płaszcza.Warstwa po warstwie:
| Warstwa | Zbudować | Ściana | Średnica |
|---|---|---|---|
| Przewodnik fazowy (×3) | Wyżarzona Cu, klasa 2, kompaktowa, 61 × 2,25 mm (1+6+12+18+24) każda | — | ≈ 20,2 mm |
| Przewód neutralny (×1) | Wyżarzona Cu, klasa 2, kompaktowa, 19 × 2,83 mm (1+6+12) | — | ≈ 14,2 mm |
| Izolacja fazowa (×3) | XLPE | 1,7 mm | ≈ 23,6 mm |
| Izolacja neutralna (×1) | XLPE | 1,1 mm | ≈ 16,4 mm |
| Zespół rdzenia | Centralny neutralny + 3 rdzenie fazowe wokół + wypełniacz PP + spoiwo poliestrowe | — | ≈ 47,0 mm (pochodna) |
| Kurtka zewnętrzna | PCV o zmniejszonej palności, mieszanka ST2, kolor czarny | 3,0 mm | ≈ 53,0 mm (wykończony) |
3. Wydajność elektryczna.Rezystancja fazowa jest ograniczona do 0,0754 Ω/km w temperaturze 20 °C (wzrastając do ≈ 0,096 Ω/km w punkcie pracy 90 °C), podczas gdy przewód neutralny 120 mm² jest ograniczony do 0,153 Ω/km. Rutynowy dowód fabryczny wynosi 3,5 kV AC przez 5 minut bez awarii; rezystancja izolacji gotowego kabla ≥ 36,7 MΩ·km i rezystywność objętościowa XLPE ≥ 1×10¹² Ω·cm. Typowa pojemność ≤ 0,38 μF/km, indukcyjność ≈ 0,23 mH/km i impedancja prądu przemiennego przy 50 Hz ≈ 0,12 Ω/km. Faza 240 mm² wytrzymuje ≈ 27,6 kA przez 1 s (przewód neutralny 120 mm² w oparciu o ≈ 13,8 kA). Obciążenie odniesienia, przy zasilaniu wszystkich trzech faz, wynosi ≈ 560 A na wolnym powietrzu w temperaturze 30 °C i ≈ 470 A w ziemi w temperaturze 25 °C — oszacowanie serii 3+1 przeniesione z podstawy Zhongce'a; Należy pamiętać, że opublikowane 3-rdzeniowe tabele 240 skupiają około 480–500 A w powietrzu, dlatego w celu uzyskania rzeczywistych wartości należy zawsze zapoznać się z certyfikatem testu fabrycznego.
Parametry elektryczne
|
Parametr |
Wartość |
Notatka |
|---|---|---|
|
Napięcie znamionowe U₀/U |
0,6 / 1 kV |
Uₘ = 1,2 kV |
|
Napięcie probiercze AC (5 min) |
3,5 kV |
Rutyna |
|
Napięcie probiercze typu |
4,0 kV |
IEC 60502-1 |
|
Rezystancja DC @20°C (faza na rdzeń) |
≤ 0,0754 Ω/km |
GB/T 3956 maks., 240 mm² |
|
Rezystancja DC @20°C (neutralny, na rdzeń) |
≤ 0,153 Ω/km |
GB/T 3956 maks., 120 mm² |
|
Rezystancja AC @90°C (szac., faza) |
≈ 0,098 Ω/km |
na rdzeń |
|
Rezystancja AC @90°C (szac., neutralna) |
≈ 0,199 Ω/km |
na rdzeń |
|
Prąd znamionowy w powietrzu (30°C, pojedynczy obwód, 3-żyłowy+1) |
≈ 415–460 A |
w oparciu o fazę 240 mm² |
|
Aktualna ocena w powietrzu (projekt) |
≈ 435 A |
zastosuj grupowanie + korektę otoczenia |
|
Bezpośrednio zakopane (20–25 °C, gleba 1,0–1,2 K·m/W, 0,7 m) |
≈ 460–500 A |
katalog wspólny 470–485 A |
|
Ocena zakopana w projekcie |
≈ 478 A |
wymagana korekta oporu cieplnego gleby |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 250 °C, faza) |
≈ 24,0 kA |
Odniesienie 240 mm² |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 250°C, przewód neutralny) |
≈ 12,0 kA |
Odniesienie 120 mm² |
|
Częstotliwość |
50/60 Hz AC |
— |
Parametry kabla

Parametry testu kabla
| ZR-YJV 3×240+1×120 mm² — Harmonogram testów i weryfikacji (GB/T 12706.1 i IEC 60502-1) | ||||
| Scena | Przedmiot testowy | Metoda/standard | Kryterium akceptacji | Notatki |
| Rutyna | Rezystancja przewodu fazowego DC | GB/T 3956 (IEC 60228) | ≤ 0,0754 Ω/km @ 20°C (240 mm²) | Każda długość produkcyjna |
| Rutyna | Rezystancja przewodu neutralnego DC | GB/T 3956 (IEC 60228) | ≤ 0,153 Ω/km @ 20°C (120 mm²) | Każda długość produkcyjna |
| Rutyna | Wytrzymałość na częstotliwość sieciową | GB/T 12706.1 / IEC 60502-1 | 3,5 kV AC / 5 min, bez awarii | Przewód do kąpieli ziemno-wodnej |
| Rutyna | Kontrola wymiarowa | GB/T 2951 | Faza in. ≥ 1,7 mm; neutralne in. ≥ 1,1 mm; osłona ≥ 3,0 mm; OD ≈ 53 mm | Kontrola ściany i średnicy |
| Rutyna | Ciągłość przewodu | Wizualny/elektryczny | Wszystkie rdzenie pracują w sposób ciągły, bez przerw | Każda długość |
| Próbka | Test na gorąco XLPE | GB/T 12706.1 §16.3.13 / GB/T 2951.11 | 200 ± 3 °C, 15 min, 0,2 MPa: wydłużenie pod obciążeniem ≤ 175%; stałe ≤ 15 % | Weryfikacja sieciowania |
| Próbka | Rozciąganie i wydłużenie XLPE | GB/T 2951 | Wytrzymałość na rozciąganie ≥ 12,5 MPa; wydłużenie ≥ 200 % | Stare i niestarzone |
| Próbka | Rozciąganie i wydłużenie osłony PCV | GB/T 2951 | Wytrzymałość na rozciąganie ≥ 10,0 MPa; wydłużenie ≥ 125% | Stare i niestarzone |
| Próbka | Stabilność termiczna PCV | GB/T 2951 (czerwony Kongo) | ≥ 200 min @ 200°C | Test wydzielania HCl |
| Próbka | Geometria przewodnika | GB/T 3956 | Faza: 61 × 2,25 mm Ø ≈ 20,2; neutralny: 19 × 2,83 mm Ø ≈ 14,2 | Na partię |
| Typ | Test płomienia za pomocą jednego kabla | GB/T 18380.12 | Brak płomienia do górnego znaku odniesienia | Nieruchomość ZR |
| Typ | Próba płomienia skupionego – C | GB/T 18380.35 | Zwęglenie ≤ 2,5 m; 20 minut; ≥ 1,5 l/m | Zgodność z klasą C |
| Typ | Próba zginania | GB/T 12706.1 | Brak uszkodzeń na określonym trzpieniu (15 × OD) | Zasada gięcia wielordzeniowego |
| Typ | Rezystancja izolacji | Metoda fabryczna | ≥ 36,7 MΩ·km przy 20°C | Nie rutynowe w ramach GB/T 12706.1 |
| Po instalacji | DC wytrzymuje uruchomienie | Pytanie/GDW 13244.1-2018 | 2,4 kV DC / 15 min, bez awarii | Wymagane w przypadku nowych instalacji |
| Po instalacji | Identyfikacja fazy | Wizualny/ciągłość | L1/L2/L3/N prawidłowo oznakowane na obu końcach | Przed zasileniem |
Struktura przekroju poprzecznego kabla

| ZR-YJV 3×240 mm²+1×120 mm² — Schemat konstrukcyjny przekroju poprzecznego (schemat) | |||||
| Warstwowa konstrukcja przewodnika 3+1 z żyły miedzianej do płaszcza z PVC · wymiary nominalne według GB/T 12706.1 / IEC 60502-1 · średnica końcowa ≈ 53 mm według próbki Tianjin Cable Works | |||||
| NIE. | Warstwa | Materiał/konstrukcja | Grubość nominalna (mm) | Średnica (mm) | Funkcja / uwagi |
| 1 | Przewodnik fazowy (Cu) × 3 | Miedź wyżarzana, skrętka kompaktowa klasy 2 — 61 drutów po 2,25 mm na żyłę (układ 61/2,25, 1+6+12+18+24), powierzchnia nominalna 240 mm² każdy | — | ≈ 20,2 (Ř każdego rdzenia fazowego) | Przewody fazowe przewodzące prąd liniowy; Rezystancja prądu stałego ograniczona do 0,0754 Ω/km w temperaturze 20 °C |
| 2 | Przewód neutralny (Cu) × 1 | Miedź wyżarzana, linka kompaktowa klasy 2 — 19 drutów po 2,83 mm (układ 19/2,83, 1+6+12), powierzchnia nominalna 120 mm² | — | ≈ 14,2 (Ř rdzenia neutralnego) | Ścieżka powrotna/neutralna; Rezystancja prądu stałego ograniczona do 0,153 Ω/km w temperaturze 20 °C |
| 3 | Izolacja fazowa (XLPE) × 3 | Dielektryk z usieciowanego polietylenu | 1.7 | ≈ 23,6 (Ř każdego rdzenia fazowego, łącznie z izolacją) | Izolacja elektryczna; Wartość ciągła 90°C; wytrzymuje 3,5 kV przez 5 min |
| 4 | Izolacja neutralna (XLPE) × 1 | Dielektryk z usieciowanego polietylenu | 1.1 | ≈ 16,4 (Ř żyły neutralnej, łącznie z izolacją) | Izolacja galwaniczna przewodu neutralnego |
| 5 | Zespół rdzenia | Rdzeń neutralny w środku + żyły trójfazowe okablowane wokół + wypełniacz PP + poliestrowa taśma wiążąca | — | ≈ 47,0 (Ř ponad zmontowanymi rdzeniami) | Konfiguracja 3+1; pochodzi z gotowej osłony Ø 53 - 2×3,0 |
| 6 | Płaszcz zewnętrzny (PVC) | Trudnopalne PCV, mieszanka ST2, kolor czarny | 3 | ≈ 53,0 (Ř gotowego kabla) | Ochrona mechaniczna i przed wilgocią; Ognioodporność ZC zgodnie z GB/T 19666 |
| Kluczowe wymiary i właściwości (rozwinięte) | |||||
| Gotowa średnica kabla | ≈ 53,0 | mm | Kabel Tianjin działa w próbce 3+1 | ||
| Przybliżona masa kabla | ≈ 8950 | kg/km | Nagromadzenie Cu w porównaniu do ludzi 3 × 240 = 7513 (szac.) | ||
| Przybliżona masa, konstrukcja aluminiowa | ≈ 3720 | kg/km | Odpowiednik YJLV (szac.) | ||
| Nominalne napięcie znamionowe | 0,6/1 | kV | AC 50 Hz; maksymalne napięcie systemu Um = 1,2 kV | ||
| Limity temperatury przewodnika | 90 / 250 | °C | Praca ciągła / zwarcie (≤ 5 s) | ||
| Minimalny promień zgięcia (wielordzeniowy) | ≥ 15 × OD ≈ 795 | mm | OD = rzeczywista średnica gotowego kabla | ||
| Klasyfikacja ognioodporna | ZC (ZR) | — | Według GB/T 19666 | ||
| Prąd zwarciowy, faza (1 s) | ≈ 27,6 | kA | I = k·A/√t, k=115 dla Cu/XLPE | ||
| Prąd zwarciowy, przewód neutralny (1 s) | ≈ 13,8 | kA | Neutralny 120 mm², ten sam współczynnik k | ||
| Impedancja prądu przemiennego przy 50 Hz | ≈ 0,12 | Ω/km | √(R² + X²); Dominujący R (szac.) | ||
| Pojemność (typowa) | ≤ 0,38 | μF/km | Na rdzeń fazowy (szac.) | ||
| Indukcyjność (typowa) | ≈ 0,23 | mH/km | Kabel trójżyłowy (szac.) | ||
| Obciążalność powietrza @ 30°C | ≈ 560 | A | podstawa szeregowa 3+1; Cu, obciążenie 3-fazowe (szac.) | ||
| Obciążalność podziemna @ 25°C | ≈ 470 | A | podstawa szeregowa 3+1; Cu, obciążenie 3-fazowe (szac.) | ||
| Maksymalne napięcie ciągnące | ≤ 9600 | N | 40 N/mm² głównej powierzchni rdzenia (szac.) | ||
| Schemat — nie w dokładnej skali. Gotowe Ø ≈ 53 mm z próbki Tianjin Cable Works 3+1; średnice przewodów/izolacji obliczone na podstawie GB/T 3956 i GB/T 12706.1; masa i obciążalność prądowa to szacunki inżynieryjne porównane z tabelami People's Electric / Mingda / ZW Cable. Wartości oznaczone (szacunkowe) wymagają potwierdzenia w świadectwie kontroli fabrycznej. | |||||

4. Zachowanie termiczne i płomieniowe.System XLPE pozwala na ciągłą temperaturę przewodu 90°C i 250°C w przypadku zwarcia (≤ 5 s). Zakres otoczenia roboczego wynosi od -20 do +45°C, minimalna temperatura układania 0°C i referencyjna temperatura gleby 25°C w przypadku bezpośredniego zakopywania. Wydajność płomienia odpowiada klasie ZC według GB/T 19666, potwierdzona testami GB/T 18380.12 dla pojedynczego kabla i GB/T 18380.35 kategorii C w wiązkach (wysokość zwęglenia ≤ 2,5 m). Ponieważ płaszcz PCV jest halogenowany i pod wpływem ognia wytwarza dym, WDZ-YJY jest właściwym wyborem, gdy wymagana jest niska zawartość dymu i zerohalogenowa wydajność.
5. Instalacja i obsługa.Zachowaj zagięcia co najmniej 15 × OD, tj. ≈ 795 mm dla tego rozmiaru. Przed pierwszym załączeniem wykonać test rozruchowy DC przy 4U0 = 2,4 kV przez 15 min zgodnie z Q/GDW 13244.1-2018. Beczki przechowywane w temperaturze poniżej 0°C należy przed wyciągnięciem ogrzać; maksymalne napięcie uciągu wynosi ≤ 9600 N. Wartości odniesienia 560/470 A muszą zostać obniżone ze względu na temperaturę otoczenia, ułożenie kabli i warunki gruntowe. Zaciski i dławiki należy dobrać dla rdzenia fazowego 20,2 mm, rdzenia neutralnego 14,2 mm i płaszcza ≈ 53 mm, a parametry zwarciowe zarówno fazowe, jak i neutralne należy sprawdzić w odniesieniu do ustawień urządzenia zabezpieczającego.
6. Obszary zastosowań.Kabel ten jest przeznaczony do najbardziej wymagających zastosowań w trójfazowej, czteroprzewodowej dystrybucji: główne dopływy rozdzielnic, strony wtórne transformatorów nn w zakresie ~1600–2000 kVA, pionowe szyny zbiorcze w wieżowcach i budynkach komercyjnych, źródła zasilania w zakładach przemysłu ciężkiego, stacje pomp i sprężarek, główne zasilanie centrów danych i miejskich sieci dystrybucyjnych, gdzie dedykowany przewód neutralny jest prowadzony w jednym kablu (w stylu TN-C). Zatwierdzone metody układania obejmują przewody, tace, rowy, kanały, kanały i bezpośrednie zakopywanie z zabezpieczeniem mechanicznym, w pomieszczeniach zamkniętych lub w osłoniętych miejscach na zewnątrz. W przypadku bezpośredniego zakopywania bez dodatkowej ochrony należy wybrać wariant ZR-YJV22 opancerzony taśmą stalową (≈ 63–68 mm OD).
7. Testowanie i kontrola jakości.Rutynowe testy na każdej długości produkcyjnej obejmują rezystancję fazy i przewodu neutralnego DC (≤ 0,0754 / 0,153 Ω/km przy 20 °C), wytrzymałość na częstotliwość sieciową 3,5 kV AC / 5 min, ciągłość przewodu i kontrolę wymiarów (izolacja fazy ≥ 1,7 mm, przewód neutralny ≥ 1,1 mm, powłoka ≥ 3,0 mm, średnica zewnętrzna ≈ 53 mm). Badania próbek i typu obejmują test XLPE na gorąco w temperaturze 200 ± 3 °C przez 15 minut pod 0,2 MPa (wydłużenie pod obciążeniem ≤ 175%, trwałe odkształcenie ≤ 15%), rozciąganie XLPE ≥ 12,5 MPa przy wydłużeniu ≥ 200%, rozciąganie powłoki PVC ≥ 10 MPa przy wydłużeniu ≥ 125%, stabilność termiczna PVC ≥ 200 min w 200°C, testy płomienia wiązkowego dla pojedynczego kabla i kategorii C oraz próby zginania. Na miejscu przed włączeniem należy wykonać pomiar rezystancji izolacji, wytrzymywania prądu stałego 2,4 kV / 15 min oraz identyfikacji fazy/neutralnego. Do każdego bębna dołączony jest certyfikat testu fabrycznego.
Parametry zmniejszające palność

Parametry izolacji
| Dane testu izolacji — ZR-YJV 3×240+1×120 mm² | ||
| ZR-YJV 3×240+1×120 mm² (Cu / XLPE / FR-PVC) · 0,6/1 kV | ||
| 1. Identyfikacja kabla | ||
| Przedmiot | Opis | Norma / Uwaga |
| Oznaczenie | ZR-YJV 3×240+1×120 mm² | GB/T 12706.1-2020 |
| Dyrygent | Miedź wyżarzana, linka klasy 2 — faza 3×37×Ř2,85 mm, neutralny 1×37×Ř2,03 mm | GB/T 3956 / IEC 60228 |
| Izolacja | XLPE (polietylen usieciowany), faza 1,7 mm / neutralny 1,2 mm nominalnie (odpowiednio 240 mm² / 120 mm²) | GB/T 12706.1-2020 |
| Kolory izolatorów | L1/L2/L3 = brązowy/czarny/szary (240 mm²); N = niebieski (120 mm²) | IEC 60446 |
| Zewnętrzna osłona | Trudnopalny PVC (klasa ZR), 1,8 mm (wielordzeniowy, reguła 3+1), czarny (standard) | GB/T 19666-2019 |
| Napięcie znamionowe U₀/U | 0,6 / 1 kV | Uₘ = 1,2 kV |
| Liczba rdzeni | 4 (3×240 mm² faza + 1×120 mm² neutralny, 3+1) | — |
| 2. Dane projektowe izolacji (RDZEŃ) | ||
| Parametr | Wartość | Uwagi |
| Materiał izolacyjny | XLPE (polietylen usieciowany) | — |
| Grubość nominalna (npₙ) | Faza 1,7 mm (240 mm²); Neutralny 1,2 mm (120 mm²) | dwa rozmiary rdzenia |
| Minimalna dopuszczalna grubość (e_min) | Faza 1,36 mm; Neutralny 0,92 mm | miₙ − 0,34 / eₙ − 0,28 (GB/T 12706.1-2020, tabela 3) |
| Kolory izolatorów | L1/L2/L3 = brązowy/czarny/szary (240 mm²); N = niebieski (120 mm²) | IEC 60446 |
| Rezystywność skrośna w temperaturze 90°C | ≥ 10¹² Ω·cm | — |
| Współczynnik strat dielektrycznych (tan δ) w temperaturze 20°C | ≤ 1 × 10⁻³ | odniesienie |
| Względna przenikalność elektryczna (εᵣ) | ≈ 2,3 – 2,5 | odniesienie |
| Długoterminowa temp. pracy. | 90°C | GB/T 12706.1-2020 |
| Temperatura zwarcia (≤ 5 s) | 250°C | IEC 60502-1 |
| Awaryjne przeciążenie temp. | 105 – 130°C | przejściowy |
| Średnica nad izolowanym rdzeniem | Faza ≈ 21,9 mm; Neutralny ≈ 15,4 mm | faza 18,5 + 2×1,7 / neutralny 13,0 + 2×1,2 |
| 3. Charakterystyka termiczna | ||
| Nieruchomość | Wartość | Uwagi |
| Maks. temperatura pracy przewodu (normalna) | 90°C | długofalowy |
| Maks. temperatura przewodnika — zwarcie (≤ 5 s) | 250°C | IEC 60502-1 |
| Awaryjne przeciążenie temp. | 105°C (do 130°C przejściowo) | — |
| Min. temperatura otoczenia instalacji | 0°C (podgrzać poniżej 0°C) | — |
| Zakres otoczenia serwisowego (osłona PCV) | −15°C do +90°C | — |
| Klasa trudnopalności (powłoka) | Klasa C (ZR zgodnie z GB/T 19666) | — |
| 4. Harmonogram testów izolacji | ||
| Przedmiot testowy | Wartość testowa/stan | Wynik |
| Rutynowa próba wytrzymałości (AC) | 3,5 kV AC, 5 min – bez awarii | PRZECHODZIĆ |
| Typ napięcia probierczego | 4,0 kV prądu przemiennego | ZALICZONY (IEC 60502-1) |
| Test częściowego rozładowania | ≤ 10 pC @ 1,73 U₀ (1,73 kV) | PRZEPUSTKA (XLPE) |
| Rezystancja izolacji (IR) | ≥ 10⁴ MΩ·km @ 20°C (odniesienie) | PRZECHODZIĆ |
| Test utwardzania na gorąco (sieciowanie XLPE) | 200 °C, 15 min, obciążenie 0,2 N/mm² — wydłużenie ≤ 175 %, trwałe odkształcenie ≤ 15 % | ZALICZONY (IEC 60811-507) |
| Test starzenia (piec powietrzny) | 135°C, 168 h — wytrzymałość na rozciąganie/zachowane wydłużenie ≥ 80 % | PRZECHODZIĆ |
| Wytrzymałość na rozciąganie (izolacja) | ≥ 12,5 MPa (XLPE, przed starzeniem) | PRZECHODZIĆ |
| Wydłużenie przy zerwaniu (izolacja) | ≥ 200 % (XLPE, przed starzeniem) | PRZECHODZIĆ |
| Próba zginania na zimno | −15°C, 4 godz. – bez pęknięć | PRZECHODZIĆ |
| Absorpcja wody | ≤ 1 mg/cm² (85°C, 336 h, odniesienie) | PRZECHODZIĆ |
| Napięcie przebicia (izolacja) | ≥ 20 kV/mm (odniesienie) | PRZECHODZIĆ |
| Rezystancja DC przewodu @ 20°C | Faza ≤ 0,0754 Ω/km; Neutralny ≤ 0,153 Ω/km (klasa 2 Cu) | PRZEJDŹ (GB/T 3956) |
| Pomiar strat dielektrycznych (tan δ). | ≤ 1 × 10⁻³ @ 20°C | PASS (odniesienie) |
| Test iskry (podczas produkcji) | 6 – 10 kV (online), wykrywanie otworków | PRZECHODZIĆ |
| Pomiar grubości (mikroskopowy) | Faza Eₙ = 1,7 / 1,2 mm; e_min ≥ 1,36 / 0,92 mm | PRZECHODZIĆ |
| 5. Parametry elektryczne | ||
| Parametr | Wartość | Notatka |
| Napięcie znamionowe U₀/U | 0,6 / 1 kV | Uₘ = 1,2 kV |
| Napięcie probiercze AC (5 min, rutynowe) | 3,5 kV | IEC 60502-1 |
| Napięcie probiercze typu | 4,0 kV | IEC 60502-1 |
| Rezystancja DC @ 20°C (faza, 240 mm²) | ≤ 0,0754 Ω/km | GB/T 3956 / IEC 60228, klasa 2 maks |
| Rezystancja DC @ 20°C (neutralny, 120 mm²) | ≤ 0,153 Ω/km | GB/T 3956 / IEC 60228, klasa 2 maks |
| Rezystancja AC @ 90°C (faza, szacunkowa) | ≈ 0,098 Ω/km | na rdzeń fazowy |
| Prąd znamionowy — w powietrzu (30°C, pojedynczy obwód) | ≈ 460 A | Rdzeń 3+1 |
| Prąd znamionowy — bezpośrednio w ziemi (20°C, gleba 1,0 K·m/W, 0,7 m) | ≈ 555 A | Rdzeń 3+1 |
| Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 250 °C, na żyłę) | ≈ 24,0 kA (na rdzeń fazowy) | odniesienie; neutralny ≈ 12,0 kA |
| Częstotliwość | 50/60 Hz AC | — |
| 6. Wynik wymiarowy/kontroli | ||
| Przedmiot | Projekt / Ograniczenie | Zmierzone (przykład) |
| Konstrukcja przewodnika | Faza 3×37×Ř2,85 mm; Neutralny 1×37×Ř2,03 mm | 37×Ř2,85 mm / 37×Ř2,03 mm |
| Średnica przewodu | Faza ≈ 18,5 mm; Neutralny ≈ 13,0 mm | 18,42/12,95 mm |
| Grubość izolacji (na rdzeń) | Faza 1,7 mm (min. 1,36 mm); Neutralny 1,2 mm (min. 0,92 mm) — wszystkie 4 rdzenie | 1,73 / 1,71 / 1,68 / 1,22 mm (L1/L2/L3/N) |
| Średnica nad izolowanym rdzeniem | Faza ≈ 21,9 mm; Neutralny ≈ 15,4 mm | 21,85/15,35 mm |
| Grubość osłony | 1,8 mm (wielordzeniowy, reguła 3+1) (min. 1,44 mm) | 1,83 mm |
| Całkowita średnica kabla | 32,0 – 40,0 mm (konstrukcja ≈ 36,0 mm) | 35,6 mm |
| Rezystancja DC @ 20°C | Faza ≤ 0,0754 Ω/km; Neutralny ≤ 0,153 Ω/km | 0,078 / 0,158 Ω/km |
| Około. waga | 7600 – 9500 kg/km (zużycie ≈ 8600 kg/km) | ≈ 8520 kg/km |
| 1. Wszystkie badania przeprowadzono w temperaturze otoczenia 20 ± 5 °C i wilgotności względnej 45–75%, chyba że określono inaczej. | ||
| 2. Badania rutynowe: wytrzymałość (3,5 kV / 5 min), rezystancja przewodu, kontrola wymiarowa. Badania typu: 4,0 kV, wyładowania niezupełne, utwardzanie na gorąco, starzenie, mechaniczne (wg IEC 60502-1). | ||
| 3. Wartości testowe oznaczone jako „odniesienia” są typowymi wartościami projektowymi – należy je potwierdzić w oparciu o raport z testów producenta / GB/T 12706.1-2020. | ||
| 4. Grubość izolacji: faza 240 mm² = 1,7 mm (e_min = 1,7 − 0,34 = 1,36 mm); neutralny 120 mm² = 1,2 mm (e_min = 1,2 − 0,28 = 0,92 mm) (GB/T 12706.1-2020, tabela 3). | ||
| 5. 3×240+1×120 mm² = trzy żyły fazowe 240 mm² (L1+L2+L3) + jeden przewód neutralny 120 mm² (N), łącznie 4 żyły (3+1); neutralny jest zmniejszony. Podczas kontroli rejestrowane są cztery odczyty grubości (L1/L2/L3/N). | ||
| 6. Do niskodymowych, bezhalogenowych → WDZ-YJY 3×240+1×120; do przetrwania pożaru → NH-ZR-YJV / WDZN-YJY 3×240+1×120; dla pancernych → ZR-YJV22 3×240+1×120; dla osobnego przewodu PE → 5-żyłowego. | ||
8. Standardy i zgodność z przepisami.Projektowanie i produkcja są zgodne z normami GB/T 12706.1 i IEC 60502-1 dla kabli elektroenergetycznych w izolacji wytłaczanej 0,6/1 kV; przewody spełniają normę GB/T 3956 / IEC 60228 klasa 2 (240 mm² przy 61 × 2,25 mm przy R ≤ 0,0754 Ω/km; 120 mm² przy 19 × 2,83 mm przy R ≤ 0,153 Ω/km). Ognioodporność jest klasyfikowana zgodnie z GB/T 19666 (ZC jako domyślna dla „ZR”) i weryfikowana przez GB/T 18380.12 i GB/T 18380.35 kategoria C. Odbiór instalacji jest zgodny z Q/GDW 13244.1-2018 i GB 50168, a oznakowanie powierzchni jest zgodne z GB/T 6995. Kable mogą być również dostarczane zgodnie z IEC, BS, DIN, Wymagania ICEA lub JIS na żądanie. Pamiętaj, że płaszcz PCV ST2 zawiera halogen – w przypadku tuneli, metra, szpitali i innych zamkniętych przestrzeni publicznych należy podać WDZ-YJY.
9. Pakowanie, przechowywanie i logistyka.Standardowe długości to 100 m na szpulę lub drewniany bęben. Dostępne są niestandardowe długości cięcia. Każdy bęben jest oznaczony typem, napięciem, producentem, rokiem produkcji i kolejnymi oznaczeniami liczników zgodnie z GB/T 6995. Przechowywać w suchych, zadaszonych warunkach w temperaturze od -20 do +45 °C, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, wilgoci, olejów i ostrych przedmiotów; do momentu montażu beczki należy szczelnie zamknąć i ustawiać je na kołnierzach, a nie na płasko. Przy zimnej pogodzie, przed rozwinięciem i wyciągnięciem beczek należy je umieścić w pomieszczeniu o temperaturze ≥ 0°C. Podczas transportu należy zabezpieczyć bębny przed przetoczeniem i uderzeniami oraz nigdy nie ciągnąć kabla po nierównym podłożu lub ostrych krawędziach.

10. Informacje dotyczące zamówienia.Należy podać „ZR-YJV 0,6/1 kV 3×240+1×120” wraz z wymaganą długością zasilania lub rozmieszczeniem bębnów i oznaczeniem powierzchni. Należy podać klasę trudnopalności (domyślnie ZC; na zamówienie ZA/ZB), kolor płaszcza i ewentualne specjalne wymagania dotyczące bębna. Zawsze żądaj certyfikatu testu fabrycznego producenta, aby potwierdzić rzeczywistą średnicę zewnętrzną bez opancerzenia (≈ 53 mm), masę (≈ 8950 kg/km) i obciążalność. W przypadku wersji o niskiej emisji dymu, bezhalogenowych lub opancerzonych, należy zamówić odpowiednio WDZ-YJY lub ZR-YJV22.
11. Często zadawane pytania dotyczące branży kablowej.
- P1: Czym różnią się YJV, ZR-YJV, YJV22 i WDZ-YJY?YJV to podstawowy kabel XLPE/PVC; ZR-YJV dodaje właściwości zmniejszające palność (domyślna klasa ZC); YJV22 dodaje pancerz z taśmy stalowej zapewniający bezpośrednie zakopanie i ochronę mechaniczną — konstrukcja pancerna 3 × 240 + 1 × 120 osiąga ≈ 63–68 mm; WDZ-YJY zastępuje płaszcz PCV bezhalogenową, niskodymną masą do zamkniętych przestrzeni publicznych.
- P2: Co oznaczają ZA / ZB / ZC / ZD?Są to klasy ognioodporności zgodnie z GB/T 19666, potwierdzone testem wiązek kablowych GB/T 18380.35 przy różnych ładunkach paliwa — A jest najbardziej rygorystyczna, D najmniej. „ZR” bez litery domyślnie oznacza ZC; ZA i ZB należy wyraźnie wskazać na etapie zamówienia.
- P3: Dlaczego przewód neutralny jest mniejszy (120 mm²) niż faza (240 mm²)?W zrównoważonym obwodzie trójfazowym przewód neutralny przewodzi głównie prąd niezrównoważony i harmoniczny, dlatego norma GB/T 12706.1 dopuszcza zredukowany przewód neutralny w konstrukcji 3+1. Tam, gdzie spodziewane są duże obciążenia jednofazowe lub nieliniowe, bogate w harmoniczne, wybierz 4-żyłowy kabel o równym przekroju lub większy przewód neutralny.
- P4: Kiedy powinienem używać 3+1, 4-rdzeniowych równych lub 3+2?Użyj 3+1 dla ogólnej sieci trójfazowej, czteroprzewodowej TN-C ze zredukowanym punktem neutralnym; 4-żyłowy równy (3×A+1×A), gdy prąd neutralny zbliża się do prądu fazowego; 3+2 (trzy fazy plus oddzielne N i PE) dla sieci TN-S, które wymagają odrębnych przewodów neutralnych i ochronnych.
- P5: Dlaczego wartości znamionowe w powietrzu i w ziemi różnią się i w jaki sposób można je skorygować?Dane zakładają temperaturę powietrza 30°C lub glebę 25°C przy oporności cieplnej 1,0 K·m/W w jednym obwodzie. Zastosuj współczynniki korygujące producenta dotyczące temperatury otoczenia, ułożenia kabli, głębokości zakopania i rezystywności gleby — współczynniki powietrza wahają się w przybliżeniu od 1,29 przy 20°C do 0,91 przy 45°C, a współczynniki gleby od 1,04 przy 20°C do 0,87 przy 40°C.
- P6: Przewodnik miedziany czy aluminiowy?Miedź (ten kabel) zapewnia niższą rezystancję (0,0754 w porównaniu do ≈ 0,125 Ω/km przy 240 mm²), wyższą obciążalność prądową na mm², lepszą wytrzymałość mechaniczną i bardziej niezawodne zakończenia; aluminium (YJLV, ≈ 3720 kg/km w tym rozmiarze) jest tańsze i lżejsze, ale wymaga większych przekrojów i obróbki antyutleniającej na złączach.
- P7: Dlaczego XLPE ma temperaturę 90°C, podczas gdy izolacja PVC ma tylko 70°C?Sieciowanie przekształca polietylen w sieć termoutwardzalną, podnosząc ciągłą temperaturę przewodu do 90°C i tolerancję zwarcia do 250°C, co bezpośrednio zwiększa obciążalność prądową dla tego samego obszaru miedzi.
- P8: Jak wybierany jest rozmiar przewodu?Rozmiar względem (a) prądu pełnego obciążenia ze współczynnikami obniżania wartości znamionowych, (b) dopuszczalnego spadku napięcia (zwykle ≤ 5% dla obwodów mocy), (c) wytrzymałości zwarciowej na podstawie I²t (tutaj 27,6 kA·s na fazę) oraz (d) koordynacji z urządzeniami zabezpieczającymi; obowiązuje najbardziej uciążliwy wymóg.
- P9: Dlaczego średnica końcowa różni się w zależności od producenta dla tego samego rozmiaru nominalnego?Normy określają minimalną grubość izolacji i osłony oraz parametry elektryczne, a nie dokładną średnicę zewnętrzną. Zagęszczenie splotu, konstrukcja wypełniacza i tolerancja osłony różnią się w zależności od zakładu — opublikowane dane 3×240+1×120 skupiają się wokół 53 mm bez opancerzenia — dlatego przy wymiarowaniu dławików, tac i przewodów zawsze należy stosować rzeczywistą zmierzoną średnicę zewnętrzną.
- P10: Które testy potwierdzają, że kabel jest akceptowalny w momencie dostawy i przed zasileniem?Przy dostawie należy sprawdzić certyfikat testu fabrycznego (oporność 0,0754/0,153 Ω/km, wytrzym. 3,5 kV/5 min, wymiary ≈ 53 mm), oznakowanie płaszcza i stan bębna. Po ułożeniu przeprowadzić test rezystancji izolacji plus DC 4U0 = 2,4 kV / 15 min wytrzymywany zgodnie z Q/GDW 13244.1-2018, a następnie przed włączeniem potwierdzić identyfikację fazy i przewodu neutralnego.
- P11: Jakiego okresu użytkowania można się spodziewać?Po zainstalowaniu w granicach temperatur i napięć kable XLPE 0,6/1 kV są zaprojektowane na ≥ 30 lat użytkowania; długotrwałe przeciążenie, narażenie na promieniowanie UV, zanurzenie w wodzie przez uszkodzoną kurtkę lub działanie w temperaturze powyżej 90°C znacząco skracają żywotność.