Ağır Hizmet Tipi Pv Kablosu PV Kablosu 6.0mm2 XLPE Bakır Güneş Kablosu
Ürün Özetleri
Ürün Detayları
pv kablosu 6.0mm2
,6.0mm2 pv kablosu
,ağır hizmet tipi pv kablosu
Ürün Açıklaması
Ağır Hizmet PV Teli H1Z2Z2-K 6.0mm² TUV 1500V DC XLPE Bakır Güneş Kablosu
Kablo Tanımı ve Anlamı
|
Kod |
Anlam |
|---|---|
|
H |
Harmonize kablo (H) |
|
1 |
Nominal gerilim 1 kV AC (U₀/U = 1/1 kV referans) |
|
Z |
Halojen içermeyen bileşik (Z = halojen içermeyen) |
|
2 |
Yalıtım katmanı — çapraz bağlı halojen içermeyen bileşik (XLPO) |
|
Z |
Halojen içermeyen bileşik (Z = halojen içermeyen) |
|
2 |
Kılıf katmanı — çapraz bağlı halojen içermeyen bileşik (XLPO) |
|
2 |
Kılıf katmanı — çapraz bağlı halojen içermeyen bileşik (XLPO) |
|
k |
Esnek iletken (Sınıf 5 ince telli) |
|
6,0 mm² |
İletkenin nominal kesit alanı |
Yapı: Kalaylı bakır iletkenli, halojensiz çapraz bağlı poliolefin (XLPO) izolasyonlu ve kılıflı, tek damarlı esnek fotovoltaik DC kablo.
Atamayla ilgili not: H1Z2Z2-K, EN 50618 / TÜV 2 PfG 1169/08.2007 tanımıdır. İşlevsel olarak PV1-F 6,0 mm²'ye eşdeğerdir ancak uyumlaştırılmış kablo kodlama sistemini kullanır.
Geçerli Standartlar
- EN 50618:2014 — Fotovoltaik sistemler için elektrik kabloları (DC nominal gerilimi 1,8 kV)
- IEC 62930 — Fotovoltaik sistem kabloları (tek damarlı, XLPO yalıtımlı, 1,5 kV DC'ye kadar derecelendirilmiş)
- TÜV 2 PfG 1169/08.2007 — PV kabloları için TÜV spesifikasyonu
- IEC 60228 / GB/T 3956 — İletkenler (Sınıf 5 esnek, kalaylı bakır)
- IEC 60332-1 — Alev geciktirici (tek kablo)
- IEC 61034 — Duman yoğunluğu (düşük duman)
- IEC 60754 — Halojen içeriği (halojensiz)
- IEC 60811 - Yalıtım ve kaplama malzemeleri - Ortak test yöntemleri

H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² (yüksek esnekliğe sahip ince duvar) — Uyumlaştırılmış Fotovoltaik DC Kablo Teknik Özellikleri ve Mühendislik Verileri
1. Ürüne Genel Bakış ve Derecelendirme Özeti.H1Z2Z2-K 1×6.0 v3, 0,6/1,0 kV DC (maksimum sistem voltajı 1,8 kV) dereceli, uyumlulaştırılmış Avrupa fotovoltaik DC kablosunun yüksek esnekliğe sahip ince duvarlı yapısıdır, üretilmiş ve EN 50618 / HD 6036'ya göre HAR sertifikasyon işaretiyle sertifikalandırılmıştır. Bu v3 bir kullanırekstra esnek 84 × 0,30 mm kalaylı bakır iletken(v1'in 50 × 0,40 mm'sine kıyasla) artı0,7 mm iç yalıtım + 0,7 mm dış kılıf(v1'in 0,8+0,8 mm'sine kıyasla). Yüksek halat sayısı, tek eksenli izleme PV sistemleri veya güneş enerjisi temizleme robotları gibi kablonun tekrar tekrar esnediği uygulamalar için ekstra esneklik ve yorulma direnci sağlarken, ince duvarlı yapı yaklaşık 6,2 mm'lik daha küçük bir bitmiş çap ve yaklaşık 65 kg/km'lik daha hafif bir kütle sağlar. 100 m'lik kangallar halinde tedarik edilir.
2. Katman Katmanlı Yapı (İletkenden Dışa).
| Katman | Yapı | Duvar | Çap |
|---|---|---|---|
| İletken | Ekstra esnek çok telli kalaylı Cu, Sınıf 5 — 84 × 0,30 mm | — | ≈ 3,4 mm |
| İç izolasyon | Halojen içermeyen çapraz bağlı polietilen (XLPE), Z2, ince duvarlı | 0,7 mm | ≈ 4,8 mm |
| Dış kılıf | Halojen içermeyen çapraz bağlı poliolefin, Z2, siyah, ince duvarlı | 0,7 mm | ≈ 6,2 mm (bitmiş) |
| Zırh | Yok — zırhsız ekstra esnek kablo | — | — |
3. Elektriksel Özellikler.6,0 mm² kalaylı bakır Sınıf 5 iletken, 84 × 0,30 mm kalaylı teller kullanır ve 20 °C'de maksimum 3,08 Ω/km DC direnci sağlar. Rutin kanıt 3,5 kV AC / 5 dakikadır (veya 6,5 kV DC / 15 dakika). Yalıtım direnci ≥ 250 MΩ·km. Tek çekirdek 30 °C'de serbest havadayken referans yükleme yaklaşık 61 A'dır; ısı dağıtımını iyileştiren daha ince duvar nedeniyle v1'in 60 A'sından biraz daha yüksektir; 60 °C ortamda değer yaklaşık 48 A'ya düşer. 61 A'da 100 m'lik iki kutuplu çalışmadaki voltaj düşüşü yaklaşık 7,4 V döngüdür. 61 A'de iletken kaybı 90 °C'de metre başına yaklaşık 4,4 W'tur.
Yalıtım ve Kılıf Verileri
|
Mülk |
Değer |
|---|---|
|
Malzeme |
XLPO (çapraz bağlı poliolefin), halojensiz |
|
Yalıtım nominal kalınlığı |
0,8 mm |
|
Kılıf nominal kalınlığı |
0,8 mm |
|
Uzun süreli servis sıcaklığı. |
−40 °C ila +120 °C (sürekli) |
|
Kısa devre sıcaklığı (≤5 sn) |
280°C (Cu iletken limiti) |
|
Acil aşırı yük sıcaklığı. |
150 °C (kısa süreli) |
|
Hava koşullarına dayanıklılık |
Mükemmel — UV ışınlarına dayanıklı, ozona dayanıklı, hidrolize dayanıklı |
|
Alev geciktirici |
IEC 60332-1 (tek kablo) |
|
Duman yoğunluğu |
IEC 61034 (düşük duman) |
|
Halojen içeriği |
IEC 60754 (halojensiz, aşındırıcı olmayan) |
|
Yağ direnci |
EN 50618 Ek B (isteğe bağlı) |
|
Asit ve alkali direnci |
İyi |
Elektriksel Parametreler
|
Parametre |
Değer |
Not |
|---|---|---|
|
Nominal gerilim AC (U₀/U) |
1,0 / 1,0kV |
EN 50618 referansı (AC derecesi) |
|
Nominal gerilim DC |
1,5 kV |
EN 50618 / IEC 62930 birincil derecelendirme |
|
Test voltajı AC (50 Hz, 5 dk) |
6,5kV |
Rutin test |
|
DC test voltajı |
15 kV DC (tip testi için) |
— |
|
DC direnci @20 °C |
≤ 3,39 Ω/km |
IEC 60228 Sınıf 5 maks, 6,0 mm² |
|
AC direnci @90 °C (tahmini) |
≈ 4,32 Ω/km |
— |
|
AC direnci @120 °C (tahmini) |
≈ 4,86 Ω/km |
maksimum servis sıcaklığı |
|
Kapasite (yaklaşık) |
≈ 0,21 µF/km |
kılıf için iletken |
|
Endüktif reaktans (yaklaşık) |
ihmal edilebilir |
tek çekirdekli DC uygulaması |
|
Serbest havada akım değeri (60 °C ortam) |
70A |
tek kablo, DC |
|
Serbest havada mevcut değer (ortam düzeltilmiş) |
≈ 56A70 °C ortamda |
tipik çatı durumu |
|
Borudaki mevcut değer (hava) |
≈ 52A |
paketlenmiş kablolar |
|
Kısa devre akımı (1 s, Cu, 280 °C) |
≈ 0,66 kA (660 A) |
6,0 mm² Cu |
|
Sıklık |
DC (birincil) / 50–60 Hz AC (ikincil) |
— |
Referans değerleri: 56 A'da 6,0 mm² Cu, DC 1000 V → dizi başına maksimum DC gücü ≈ 56 kW (paralel olarak 2 dizi = 112 kW). 56 A'da gerilim düşüşü ≈ 19,0 mV/A·m (56 A, 1000 V'de 10 m'de ≈%1,90). 70 A'da → ≈ 23,7 mV/A·m.
Sıcaklık Özellikleri
|
Mülk |
Değer |
|---|---|
|
Maks. iletken çalışma sıcaklığı (sürekli) |
120°C |
|
Maks. kısa devre sıcaklığı (≤5 sn) |
280 °C (Cu iletken) |
|
Acil aşırı yük sıcaklığı. |
150 °C (kısa süreli) |
|
Min. kurulum ortam sıcaklığı. |
−40 °C (soğuğa dayanıklı, ön ısıtma gerektirmez) |
|
Servis ortam aralığı |
−40 °C ila +120 °C (XLPO'lu) |
|
Yangında hayatta kalma |
Standart (alev geciktirici tek kablo); isteğe bağlı yangına dayanıklı versiyon mevcuttur |
4. Termal Tepki ve Alev Davranışı.Halojen içermeyen çapraz bağlı XLPE, ≤ 5 saniye boyunca 250 °C'ye kadar kısa devre kapasitesiyle 90 °C'lik sürekli iletken sıcaklığını korur. Kablo, −40 °C ile +90 °C arasındaki servis ortamları için derecelendirilmiştir ve −40 °C'de soğuk bükülme testine tabi tutulmuştur. Siyah karbon yüklü dış kılıf UV'ye dayanıklıdır (1000 saat UV ön koşullandırma), ozona dayanıklıdır ve IEC 60332-1'e göre alev geciktiricidir (tek kablolu dikey alev, kendi kendine söner). Z2 tanımı, kablonun yandığında halojen asit gazı yaymadığı (IEC 60754, ≤ %0,5 HCl eşdeğeri) ve düşük duman (IEC 61034, ışık geçirgenliği ≥ %60) salmadığı anlamına gelir.
Yangın Performansı (H1Z2Z2-K — Standart)
|
Mülk |
Değer / Gereksinim |
|---|---|
|
Alev geciktirici |
IEC 60332-1 (tek kablo, geçişler) |
|
Halojen içeriği |
Halojen içermez (IEC 60754) |
|
Duman yoğunluğu |
Düşük duman (IEC 61034) |
|
Aşındırıcılık |
Aşındırıcı olmayan (IEC 60754) |
|
Toksisite |
Düşük (halojen içermeyen malzemeler) |
|
Yangından kurtulma (devre bütünlüğü) |
Uygulanamaz (standart PV kablosu); gerekirse yangına dayanıklı DC kablo kullanın |
5. Kurulum Uygulaması ve Kullanımı.Sabit kurulum için minimum bükülme yarıçapı 4 × OD'dir (≈ 25 mm), ancak izleme sistemlerinde tekrarlanan esneme için 5 × OD (≈ 31 mm) kullanın; yüksek esnekliğe sahip 84 telli yapı sayesinde v1'in 6 × OD'sinden biraz daha sıkıdır. Daha küçük olan 6,2 mm çap (v1'in 6,4 mm'sine kıyasla), kablonun ince kanal ve dar kanallarda yönlendirilmesini kolaylaştırır. Özel PV kıvırma aletiyle kıvrılan PV4 / MC4 tipi konnektörleri kullanın. Polarite (+ / −) ve HAR işareti siyah kılıf boyunca basılmıştır. Döşeme sıcaklığı -40 °C'nin altına düşmemelidir. 100 m'de yaklaşık 6,5 kg olan kablo, 100 m'lik bobinler halinde sağlanır.
Mekanik ve Kurulum Parametreleri
|
Parametre |
Değer |
Notlar |
|---|---|---|
|
Minimum bükülme yarıçapı |
≥ 4 × DÇ → ≈ 25,2 mm, Ø6,3 mm'de |
statik kurulum |
|
Min. bükülme yarıçapı (kurulu) |
≥ 2 × DÇ → ≈ 12,6 mm |
dinamik (esneme) |
|
Maks. gerginlik çekmek |
240 K |
ince telli Cu, uygun kavramalar kullanın |
|
Doğrudan gömme |
Uygun (UV ve neme dayanıklı) |
— |
|
Kanal kimliği |
≥ 1,5 × DÇ → ≥ 9,5 mm; 16 mm, 20 mm veya 25 mm kullanın |
— |
|
Sabitleme |
kablo bağları (UV'ye dayanıklı), kelepçeler |
— |
|
Darbe dayanımı |
Ilıman |
esnek kablo, zırhlı değil |
|
Suya dayanıklılık |
Harika (XLPO kılıf, IP67 dereceli konnektörler) |
dış mekan/ıslak kullanıma uygun |
|
UV direnci |
Harika (EN 50618, 720 saat UV testi) |
açık havada |
|
Ozon direnci |
Harika (IEC 60811-403) |
— |
|
Fesih notu |
KullanmakMC4 konnektörleri (uyumlu 6,0 mm²) veya bakır pabuçlar |
şerit uzunluğu 10–12 mm |

6. Tipik Hizmet Uygulamaları.Bu yüksek esnekliğe sahip ince duvarlı yapı, aşağıdakiler için varsayılan ara bağlantı kablosudur: tek eksenli ve çift eksenli izleme PV sistemleri (kablonun izleyici dönüşünü takip ettiği yer), güneş izleme sürücüsü ara bağlantısı, temizlik robotu ara bağlantısı, dinamik/hareketli PV kabloları, ince kablo kanalı çekimleri ve dar kanal kurulumları. 84 telli yüksek esnek iletken, tekrarlanan esnemeye maruz kalan uygulamalar için özel olarak seçilmiştir; standart 50 telli iletken, yıllar süren günlük izleyici dönüşü nedeniyle yorulur ve kırılır.

7. Test ve Kalite Güvence Rejimi.Her bobin üzerinde yapılan rutin testler arasında 20 °C'de iletken DC direnci ≤ 3,08 Ω/km, 3,5 kV AC / 5 dakika dayanım, 6,5 kV DC / 15 dakika dayanım, yalıtım direnci ≥ 250 MΩ·km, boyut kontrolü (iç yalıtım ≥ 0,7 mm; dış kılıf ≥ 0,7 mm; OD ≈ 6,2) yer alır. mm) ve görsel işaretleme. Tip testleri arasında UV ön koşullandırma (1000 saat), termal yaşlandırma (135 °C / 168 saat), −40 °C'de soğuk bükme, 150 °C'de ısı şoku, IEC 60332-1'e göre tek kablolu alev,5×OD mandrel üzerinde esneme testi(bu yüksek esnek yapıya özel), IEC 60754'e göre halojen asit gazı, IEC 61034'e göre duman yoğunluğu, ozon direnci, aşınma direnci ve kalaylı bakır şerit kontrolü.
Kablo Parametreleri
| H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² — Harmonize PV DC Kablosu — Tam Parametre Sayfası | ||||
| Uyumlu PV kablo · kalaylı bakır esnek (Sınıf 5) / çift katmanlı halojensiz · 0,6/1,0 kV DC · IEC 60332-1 · HAR sertifikalı · EN 50618 / HD 6036 · kaplamalı Ø ≈ 6,4 mm | ||||
| Bölüm | Parametre | Değer | Birim | Açıklamalar / Standart |
| 01 · Kimlik | ||||
| Kablo tipi | H1Z2Z2-K | — | Uyumlaştırılmış Avrupa PV kablosu, tek damarlı, esnek | |
| Nominal gerilim (U0/U) | 0,6/1,0 | kV | DC; PV dizi ara bağlantısı için | |
| Çekirdek sayısı | 1 × 6,0 | — | Tek çekirdek (dize başına bir + ve bir -) | |
| İletken malzemesi | Kalaylı tavlanmış bakır | — | EN 60228'e göre Sınıf 5 esnek | |
| Yalıtım malzemesi | Halojen içermeyen çapraz bağlı polietilen (XLPE) | — | Z2 = halojensiz, UV/ozona dayanıklı | |
| Dış kılıf malzemesi | Halojen içermeyen çapraz bağlı poliolefin | — | Z2 = halojensiz, hava koşullarına dayanıklı ceket | |
| Alev geciktirici | IEC 60332-1 (tek kablo) | — | Kendiliğinden sönen | |
| Sertifikasyon | HAR (uyumlu) | — | EN 50618 / HD 6036 uyumlaştırılmış standart | |
| 02 · İletken (Kalaylı Bakır) | ||||
| Büküm — 6,0 mm² | Esnek çok telli kalaylı bakır | — | EN 60228'e göre Sınıf 5 | |
| İplik sayısı (tipik) | 50 × 0,40 | mm | Kalaylı bakır teller | |
| İletken çapı | ≈ 3,2 | mm | Karaya oturduktan sonra (tahmini) | |
| DC direnci @ 20 °C | ≤ 3,08 | Ω/km | EN 60228 Sınıf 5'e göre maksimum | |
| İletken ekranı | Hiçbiri | — | AG DC kablosu | |
| Km başına iletken ağırlığı | ≈ 62 | kg/km | Bakır yoğunluğu 8,89 g/cm³ | |
| 03 · Yalıtım ve Kılıf (Çift Katmanlı) | ||||
| İç yalıtım tipi | Halojen içermeyen çapraz bağlı polietilen (XLPE) | — | Z2 = halojensiz | |
| İç yalıtım kalınlığı | 0,8 | mm | Nominal | |
| Dış kılıf tipi | Halojen içermeyen çapraz bağlı poliolefin | — | Z2 = halojensiz | |
| Dış kılıf kalınlığı | 0,8 | mm | Nominal | |
| Bitmiş dış çap | ≈ 6,4 | mm | 3,2 + 2×0,8 + 2×0,8 | |
| Renk | Siyah (standart) | — | UV'ye dayanıklı karbon siyahı | |
| 04 · Elektrik | ||||
| Nominal gerilim (DC) | 0,6/1,0 | kV | Maksimum sistem voltajı 1,8 kV DC | |
| DC direnci @ 20 °C | ≤ 3,08 | Ω/km | 6,0 mm² Cu Sınıf 5 | |
| Yalıtım direnci | ≥ 250 | MΩ·km | 20 °C'de XLPE | |
| İletken kaybı (60 A'da) | ≈ 4,2 | W/m | 90 °C'de I²R | |
| Rutin test voltajı (AC) | 3,5 kV / 5 dk | — | Güç frekansı dayanımı | |
| Gerilim testi (DC) | 6,5 kV / 15 dk | — | DC dayanım testi | |
| 05 · Termal ve Hava Durumu | ||||
| Maksimum sürekli iletken sıcaklığı. | 90 | °C | Standart dereceli | |
| Kısa devre sıcaklığı (≤ 5 sn) | 250 | °C | XLPE sınırı | |
| Minimum kurulum sıcaklığı. | -40 | °C | Soğuk bükülme testi | |
| Servis ortam aralığı | -40 ila +90 | °C | Avrupa / ılıman iklimler | |
| UV direnci | 1000 saat UV ön koşullandırma | — | EN 50618'e göre | |
| Ozon direnci | Evet | — | EN 50618'e göre test edilmiştir | |
| Halojen içermez | Evet | — | Z2 = halojensiz (IEC 60754) | |
| Alev geciktirici | IEC 60332-1 (tek kablo) | — | Kendiliğinden sönen | |
| 06 · Mekanik | ||||
| Minimum bükülme yarıçapı (sabit) | ≥ 4 × DÇ ≈ 26 | mm | Esnek kablo | |
| Minimum bükülme yarıçapı (esneme) | ≥ 6 × DÇ ≈ 38 | mm | Tekrar tekrar taşınırsa | |
| Çekme mukavemeti (yalıtım) | ≥ 15,0 | MPa | 135 °C'de olgunlaştırıldıktan sonra | |
| Aşınma direnci | Evet | — | Kalaylı teller oksidasyona karşı dayanıklıdır | |
| Yağ / yakıt direnci | Sınırlı | — | Uzun süreli temastan kaçının | |
| 07 · Genişlik | ||||
| Hava kapasitesi (açık, 30 °C) | ≈ 60 | A | Tek çekirdekli, serbest hava (tahmini) | |
| Hava kapasitesi (açık, 60 °C) | ≈ 47 | A | Yüksek ortamda değer kaybı | |
| Gerilim düşüşü (100 m'de @ 60 A) | ≈ 3,6 | V | İki kutuplu döngü ≈ 7,3 V | |
| 08 · Kurulum | ||||
| Döşeme yöntemleri | Çatı üstü PV, zemine monte PV, kablo kanalı, kablo kanalı | — | İç mekan / dış mekan / UV | |
| Konektörler | PV4 / MC4 tipi | — | Özel aletle kıvrılmış | |
| Polarite | Kılıf üzerinde işaretlenmiştir | — | + / − uzunluk boyunca basılmıştır | |
| Özel aletler | PV kıvırıcı, kablo kesici, tork anahtarı | — | MC4 konnektörleri özel bir araç gerektirir | |
| 09 · Paketleme | ||||
| Standart tedarik uzunluğu | 100 m / bobin | M | PV saha kablolaması | |
| Makara / paketleme tipi | Bobin / ahşap tambur | — | Neme karşı mühürlü uçlar | |
| Yüzey işaretleme | H1Z2Z2-K, 1×6,0, 0,6/1,0 kV, +/−, HAR, metre işaretleri, yıl | — | Sürekli yazdırma | |
| Saklama koşulları | Kuru, kapalı, −20 ila +40 °C | — | Depolama sırasında UV'den koruyun | |
| 10 · Uygulamalar | ||||
| Tipik kullanım | Şebeke ölçeğinde yere monte PV, ticari çatı üstü PV, büyük ölçekli PV tesisleri, endüstriyel PV, ana PV DC kanalı | — | PV dizilerinde DC ara bağlantısı | |
| Maksimum sistem voltajı | 1.8 | kVDC | En düşük sıcaklıkta açık devre Voc | |
| Dize akım derecesi | 60'a kadar | A | Dizi başına kaynaştırma | |
Kablo Test Parametreleri
| Test Parametreleri — H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² | ||||
| HAYIR. | Test Öğesi | Test Koşulu / Yöntemi | Gereklilik | Tip |
| 1 | İletken DC direnci | EN 60228, 20°C | ≤ 3,08 Ω/km (6,0 mm² Cu) | Rutin |
| 2 | Güç frekansı dayanımı | 3,5 kV AC, 5 dk | Arıza yok | Rutin |
| 3 | DC dayanım testi | 6,5 kV DC, 15 dk | Arıza yok | Rutin |
| 4 | Yalıtım direnci | 500 V DC'de, 20 °C | ≥ 250 MΩ·km | Rutin |
| 5 | Boyut kontrolü | Mikrometre | İç yalıtım ≥ 0,8 mm; dış kılıf ≥ 0,8 mm; Dış Çap ≈ 6,4 mm | Rutin |
| 6 | UV ön koşullandırma | 1000 saat UV'ye maruz kalma | Çatlama / gevrekleşme yok | Tip |
| 7 | Termal yaşlanma | 135 °C'de 168 saat | Bükülme testinden sonra çatlama yok | Tip |
| 8 | Soğuk bükme testi | −40 °C, mandrel 4×OD | Çatlak yok | Tip |
| 9 | Isı şoku | 150 °C'de 15 dakika | Çatlama yok | Tip |
| 10 | Tek kablolu alev | IEC 60332-1 dikey alev | Kendiliğinden sönen | Tip |
| 11 | Halojen asit gazı | IEC 60754-1/-2 | ≤ %0,5 HCl eşdeğeri | Tip |
| 12 | Duman yoğunluğu | IEC 61034-2 | Işık geçirgenliği ≥ %60 | Tip |
| 13 | Ozon direnci | Ozon odası testi | Çatlama yok | Tip |
| 14 | Aşınma direnci | Bant aşınma testi | EN 50618'e göre | Tip |
| 15 | Kalaylı bakır kontrolü | Tellerde şerit testi | Üniforma kalay kaplama | Rutin |
| 16 | İletken sürekliliği | EN 60228'e göre | Tüm şeritler sürekli | Rutin |
Kablo Kesit Yapısı

| H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² — Kesit Yapı Şeması (Şematik) | |||||
| Uyumlu PV kablo yapısı: kalaylı bakır esnek iletken → iç halojensiz XLPE izolasyonu → dış halojensiz kılıf · 0,6/1,0 kV DC · kaplamalı Ø ≈ 6,4 mm | |||||
| HAYIR. | Katman | Malzeme / İnşaat | Nominal Kalınlık (mm) | Çap (mm) | Fonksiyon / Açıklamalar |
| 1 | İletken | Esnek çok damarlı kalaylı bakır, Sınıf 5 — 50 × 0,40 mm | — | ≈ 3,2 | Güç iletkeni; 20 °C'de R ≤ 3,08 Ω/km |
| 2 | İç izolasyon | Halojen içermeyen çapraz bağlı polietilen (XLPE), Z2 | 0,8 | ≈ 4,8 | Ana elektrik yalıtımı; halojensiz |
| 3 | Dış kılıf | Halojen içermeyen çapraz bağlı poliolefin, Z2, siyah | 0,8 | ≈ 6,4 (tamamlandı) | Hava ceketi; UV/ozona dayanıklı |
| 4 | (Zırh yok) | — | — | — | Zırhsız — PV kullanımı için esnek kablo |
| Temel Boyutlar ve Özellikler (genişletilmiş) | |||||
| Bitmiş kablo çapı | ≈ 6,4 | mm | 3,2 + 2×0,8 + 2×0,8 | ||
| Yaklaşık. kablo kütlesi | ≈ 68 | kg/km | Cu + XLPE + halojensiz kılıf | ||
| Nominal voltaj değeri | 0,6/1,0 | kVDC | PV dizisi DC | ||
| Maksimum sistem voltajı | 1.8 | kVDC | Açık devre Voc | ||
| Maksimum sürekli iletken sıcaklığı. | 90 | °C | Standart dereceli | ||
| Kısa devre sıcaklığı (≤5 sn) | 250 | °C | XLPE sınırı | ||
| Minimum kurulum sıcaklığı. | -40 | °C | Soğuk bükülme testi yapıldı | ||
| Minimum bükülme yarıçapı | ≥ 4 × DÇ ≈ 26 | mm | Sabit kurulum | ||
| DC direnci @ 20 °C | ≤ 3,08 | Ω/km | 6,0 mm² Cu Sınıf 5 | ||
| Yalıtım direnci | ≥ 250 | MΩ·km | XLPE | ||
| Rutin test voltajı (AC) | 3,5 kV / 5 dk | — | Güç frekansı dayanımı | ||
| Rutin test voltajı (DC) | 6,5 kV / 15 dk | — | DC dayanımı | ||
| Hava kapasitesi @ 30 °C | ≈ 60 | A | Tek çekirdekli, serbest hava (tahmini) | ||
| Alev geciktirici | IEC 60332-1 | — | Tek kablolu dikey alev | ||
| Halojen içermez | Evet (Z2) | — | IEC 60754 / IEC 61034 | ||
| UV direnci | 1000 saat | — | EN 50618'e göre | ||
| Şematik – tam ölçekte değil. Çapraz referanslı endüstri örneklerinden tamamlanmış Ø ≈ 6,4 mm ve ağırlık ≈ 68 kg/km; EN 50618 ve EN 60228'e göre iletken/yalıtım boyutları; 60 A kapasite, serbest havadaki tek çekirdek için bir mühendislik tahminidir. Bu H1Z2Z2-K 6,0 mm², PV1-F 6,0 mm²'nin uyumlulaştırılmış Avrupa eşdeğeridir, ancak PV1-F'nin tek katmanlı yalıtımı yerine çift katmanlı bir yapıya (iç halojensiz XLPE yalıtım + dış halojensiz çapraz bağlı poliolefin kılıf) sahiptir. Çift katmanlı tasarım, hava koşullarına daha iyi dayanıklılık ve dış mekanda daha uzun hizmet ömrü sağlar. Her zaman özel aletle kıvrılmış PV4/MC4 tipi konnektörleri kullanın. İşaretlenen (tahmini) değerlerin fabrika test sertifikasıyla doğrulanması gerekir. | |||||
İnşaat Açıklaması
| Yapı Açıklaması — H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² | |||
| Katman katman PV oluşumu · kalaylı bakır esnek / çift katmanlı halojensiz · 0,6/1,0 kV DC · bitmiş Ø ≈ 6,4 mm | |||
| 1. Ürün Kimliği ve Derecelendirmeleri | |||
| H1Z2Z2-K 1×6.0, 0,6/1,0 kV DC (maksimum sistem voltajı 1,8 kV) dereceli, uyumlulaştırılmış Avrupa fotovoltaik DC kablosudur, üretilmiş ve EN 50618 / HD 6036'ya göre HAR sertifikasyon işaretiyle sertifikalandırılmıştır. Onu PV1-F'nin tek katmanlı tasarımından ayıran çift katmanlı bir yapı (içte halojensiz XLPE yalıtımı ve dışta halojensiz çapraz bağlı poliolefin kılıf) kullanır. Bitmiş çap yaklaşık 6,4 mm, kütle yaklaşık 68 kg/km'dir ve PV saha kablolaması için 100 m'lik bobinler halinde sağlanır. | |||
| 2. Kalaylı Bakır Esnek İletken | |||
| 6,0 mm² iletken, Sınıf 5 esnek çok damarlı kalaylı bakırdır - 50 ayrı 0,40 mm kalaylı tel - yaklaşık 3,2 mm iletken çapı ve 20 °C'de maksimum 3,08 Ω/km DC direnci sağlar. İnce telli yapı, kabloya çatı raflarında ve yere monteli PV dizilerinde yönlendirme için mükemmel esneklik sağlar ve kalay kaplama, onlarca yıllık dış mekan hizmeti boyunca bakır telleri oksidasyona ve atmosferik korozyona karşı korur. | |||
| 3. İç Halojensiz XLPE İzolasyon | |||
| İletken tamamen 0,8 mm'lik halojen içermeyen çapraz bağlı polietilen (XLPE) tabakasıyla çevrelenmiştir. Bu iç katman birincil elektrik yalıtımını sağlar ve 3,5 kV AC rutin testine dayanır. Z2 tanımı, yalıtımın halojen bileşikleri içermediği anlamına gelir. Işınlama işlemi polimer zincirlerini çapraz bağlayarak XLPE'ye 90 °C sürekli iletken sıcaklık derecesi verir (≤ 5 saniye boyunca 250 °C'ye kadar kısa devre). | |||
| 4. Halojensiz Dış Kılıf | |||
| İç yalıtımın üzerinde 0,8 mm'lik halojen içermeyen çapraz bağlı poliolefin tabakası bulunur. Bu dış kılıf, PV1-F'nin tek katmanlı yalıtımının tek başına gerçekleştirmesi gereken bir rol olan aşınmaya, UV radyasyonuna, ozona ve hava koşullarına karşı mekanik koruma sağlar. Siyah karbon yüklü formülasyon UV'ye dayanıklıdır (EN 50618'e göre 1000 saat UV ön koşullandırma). Çift katmanlı tasarım, iç katmanın elektrik yalıtımını üstlendiği, dış katmanın ise hava koşullarına karşı koruma sağladığı ve tek katmanlı PV kablolara göre daha uzun vadeli dış mekan güvenilirliği sağladığı anlamına gelir. | |||
| 5. Saha Yönetimi ve Operasyonel Notlar | |||
| • Özel PV sıkma aletiyle kıvrılmış PV4 / MC4 tipi konnektörler kullanın; asla sıradan pabuçları kullanmayın. • 4 × OD minimum bükülme yarıçapına (≈ 26 mm) dikkat edin; tekrar tekrar esnetiliyorsa 6 × OD kullanın. • Servis aralığı −40 ila +90 °C; 90 °C'ye kadar sürekli iletken. • Rutin test 3,5 kV AC / 5 dak. • UV ön koşullandırma: EN 50618'e göre 1000 saat UV'ye maruz kalma. • Halojensiz: IEC 60754 asit gazı ≤ %0,5 HCl; IEC 61034 duman geçirgenliği ≥ %60. • 100 m başına yaklaşık 6,8 kg olan kablo, 100 m'lik bobinler halinde sağlanır; daha uzun mesafeli ticari çatı üstü ve zemine monte PV dizileri için uygundur. |
8. Fabrika Avantajları


9. Paketleme, Depolama ve Lojistik.Standart teslimat kangal başına 100 m, ayrıca talep üzerine 200 m kangal veya tambur şeklindedir. Her bobin sürekli işaretleme taşır: H1Z2Z2-K, 1×6,0, 0,6/1,0 kV, + / −, HAR, ince duvar, tedarikçi kimliği, üretim yılı ve sıralı sayaç işaretleri. Depolama, -20 ila +40 °C sıcaklıkta, doğrudan güneş ışığından korunan kuru, kapalı mekanlarda yapılmalıdır.

10. Tedarik Şartnamesi."H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² 0,6/1,0 kV DC — yüksek esnekliğe sahip ince duvarlı yapı, 100 m bobin" ifadesini gerekli uzunlukla birlikte belirtin. Her zaman PV4 / MC4 tipi konnektörleri ve özel sıkma aletini aynı anda sipariş edin. Bu yüksek esnek yapıya yönelik esneme test raporunu içermesi gereken fabrika test sertifikasını her zaman isteyin. İzleme sistemleri, temizlik robotları veya ince kablo kanalı çekimleri için bu v3 yüksek esnekliğe sahip ince duvarlı yapıyı belirtin; Sabit çatı rafı için v1 0,8+0,8 mm yapısı daha fazla mekanik marj sağlar.
11. Kablo Endüstrisi SSS.
- S1: Bu v3 yüksek esnek yapı ile v1 standart yapı arasındaki fark nedir?V3, ekstra esneklik için 84 × 0,30 mm kalaylı şeritler (v1'in 50 × 0,40 mm'sine kıyasla) ve ayrıca daha küçük bir çap için 0,7 mm iç yalıtım + 0,7 mm dış kılıf (v1'in 0,8+0,8 mm'ye kıyasla) kullanır. V3 daha hafiftir (≈ 65'e karşı ≈ 68 kg/km), daha küçük bir nihai çapa sahiptir (≈ 6,2'ye karşı ≈ 6,4 mm) ve daha ince duvar nedeniyle marjinal olarak daha yüksek bir kapasiteye sahiptir (≈ 61'e karşı ≈ 60 A).
- S2: Neden 50 yerine 84 iplik kullanıyorsunuz?84 telli yapı, kablonun günlük olarak döndüğü PV sistemlerinin izlenmesi gibi tekrarlanan esnemeye tabi uygulamalar için kabloya önemli ölçüde daha iyi esneklik ve yorulma direnci sağlar. 50 telli bir iletken, yıllar süren günlük hareketlerden dolayı yorulur ve kırılır.
- S3: Neden 0,8 mm yerine 0,7 mm ince duvar kullanmalısınız?Daha ince duvar, bitmiş çapı azaltır (≈ 6,2'ye karşı ≈ 6,4 mm), malzemeden tasarruf sağlar ve ısı dağılımını iyileştirir (biraz daha yüksek bir hacim sağlar). Kablonun ince borulardan geçmesi gerektiğinde veya çapın her milimetresinin önemli olduğu durumlarda seçilir.
- S4: İnce duvarlı yapı güvenli midir?Evet — 0,7 mm'lik iç yalıtım hala 3,5 kV AC rutin testine dayanıklıdır ve EN 50618'in tüm boyut gerekliliklerini karşılar. Dış kılıf hava koşullarına karşı koruma sağlar; iç katman elektrik yalıtımı sağlar.
- S5: Neden kalaylı bakır kullanıyorsunuz?Kalaylama, onlarca yıllık dış mekan hizmeti boyunca bakır telleri oksidasyona ve atmosferik korozyona karşı korur.
- S6: Neden MC4 konnektörlerini kullanmalıyım?MC4 (PV4) konektörler hava koşullarına dayanıklıdır, polarize edilmiştir ve 1,5 kV DC için derecelendirilmiştir. Özel aletle kıvrılırlar.
- S7: Takip sistemleri için minimum bükülme yarıçapı nedir?İzleme sistemlerinde tekrarlanan esneme için 5 × OD (≈ 31 mm) kullanın. Sabit kurulum için 4 × OD (≈ 25 mm) yeterlidir.
- S8: Ne zaman v3 high-flex ve v1 standardını seçmeliyim?Kablo tekrar tekrar hareket ettiğinde (izleme sistemleri, temizlik robotları) veya ince borudan çekilmesi gerektiğinde v3'ü seçin. Mekanik aşınma direncinin esneklikten daha önemli olduğu sabit çatı üstü raflar için v1'i seçin.
- S9: Maksimum dizi voltajı nedir?H1Z2Z2-K, 1500 V PV dizilerini kapsayan 1,8 kV DC sistem voltajı için derecelendirilmiştir.
- S10: Ne kadar sürer?H1Z2Z2-K, doğru konnektörlerle düzgün bir şekilde kurulduğunda, güneş modülü garantisine uygun olarak 25 yıllık dış mekan servis ömrüne sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.
- S11: Yüksek esnekliğe sahip yapı v1'den daha mı pahalıdır?Ekstra iplik sayısı iletken maliyetine yaklaşık %5-8 oranında katkıda bulunur, ancak daha ince duvar bunu dengeler; genel olarak v3, fiyat olarak v1 ile kabaca karşılaştırılabilir. Dinamik/tekrarlanan esneme uygulamaları için premium değere değer; Sabit kurulumlar için v1 yeterlidir.