Ελαστικό καλώδιο χαλκού 2 πυρήνες RVV 4x6.0mm2 PVC Ελαστικό 300V 500V
Σύνοψη του προϊόντος
Λεπτομέρειες προϊόντος
Ελαστικό καλώδιο 2 πυρήνων χαλκού
,Δύο πυρήνες ευέλικτου καλωδίου 4x6.0mm2
,καλώδιο rvv 300V
Περιγραφή προϊόντος
Εύκαμπτο καλώδιο χαλκού 4 πυρήνων RVV 4x6.0mm² PVC 300/500V
Ονομασία & Σημασία Καλωδίου
|
Κωδικός |
Σημασία |
|---|---|
|
RVV |
R = Εύκαμπτος αγωγός χαλκού (Κλάση 5), V = Μόνωση PVC, V = Εξωτερικό περίβλημα PVC |
|
300/500 V |
Ονομαστική τάση U₀/U = 300/500 V; Uₘ = 500 V |
|
4×6.0 mm² |
Τέσσερις εύκαμπτοι πυρήνες, ο καθένας 6.0 mm² αγωγός χαλκού (προσαρμοσμένο μέγεθος) |
Κατασκευή: Εύκαμπτο καλώδιο με εξαιρετικά βαριά επένδυση PVC, στρογγυλό προφίλ (4 πυρήνων)


RVV 4×6.0 mm² — Προδιαγραφές Καλωδίου & Μηχανικά Δεδομένα
1. Επισκόπηση Προϊόντος & Περίληψη Ονομαστικής Τιμής. Το RVV 4×6.0 είναι ένα εύκαμπτο καλώδιο 4 πυρήνων με μόνωση και εξωτερικό περίβλημα από PVC, ονομαστικής τάσης 300/500 V AC (50 Hz) και θερμοκρασίας αγωγού 70 °C, κατασκευασμένο γύρω από τέσσερις εύκαμπτους αγωγούς από ανόπτητο χαλκό 6.0 mm² Κλάσης 5 — ο καθένας μονωμένος με PVC και συλλογικά επικαλυμμένος με ένα δεύτερο εξωτερικό περίβλημα από PVC. Κατασκευασμένο και ελεγμένο σύμφωνα με τα πρότυπα GB/T 5023.5 (60227 IEC 53) / IEC 60227-5, με εύκαμπτους αγωγούς σύμφωνα με το GB/T 3956. Η τελική διάμετρος είναι περίπου 14.8 mm και η ονομαστική μάζα περίπου 470 kg/km (≈ 47 kg ανά 100 m), παρέχεται σε καρούλια ή χαρτοκιβώτια των 100 m. Με όλους τους τέσσερις πυρήνες υπό τάση, το καλώδιο μεταφέρει περίπου 41 A σε ελεύθερο αέρα στους 25 °C (μηχανική εκτίμηση) — το μεγαλύτερο κοινό εύκαμπτο καλώδιο 4 πυρήνων 300/500 V, που προορίζεται για κυκλώματα κουζινών, θερμοσίφωνες και μικρά τριφασικά φορτία όπου η ευελιξία είναι απαραίτητη.
2. Κατασκευή Στρώμα προς Στρώμα (Αγωγός έως Εξωτερικό Περίβλημα).
| Στρώμα | Κατασκευή | Πάχος | Διάμετρος |
|---|---|---|---|
| Αγωγός (Cu) × 4 | Ανόπτητος Cu, εύκαμπτος κλωνοποιημένος Κλάσης 5, 84 × 0.30 mm (1+6+12+18+24+23) ο καθένας | — | ≈ 3.0 mm |
| Μόνωση (PVC) × 4 | Σύνθετο PVC, PVC/C (TI1) | 0.80 mm | ≈ 4.6 mm |
| Συναρμολόγηση πυρήνων | Τέσσερις μονωμένοι πυρήνες πλεγμένοι σε τετράγωνη διάταξη, κενά γεμισμένα με εξώθηση του εξωτερικού περιβλήματος | — | ≈ 12.4 mm (υπολογισμένο) |
| Εξωτερικό περίβλημα (PVC) | Σύνθετο PVC, PVC/ST5, μαύρο ή κατά παραγγελία | 1.20 mm | ≈ 14.8 mm (τελικό) |
3. Ηλεκτρικά Χαρακτηριστικά. Κάθε αγωγός 6.0 mm² έχει μέγιστη αντίσταση DC 3.08 Ω/km στους 20 °C, αυξανόμενη σε περίπου 3.91 Ω/km στους 70 °C σημείο λειτουργίας. Κάθε μήκος αντέχει την τακτική δοκιμή αντοχής 2.0 kV AC συχνότητας ισχύος για πέντε λεπτά. Η αντίσταση μόνωσης του τελικού καλωδίου παραμένει πάνω από 0.0080 MΩ·km στους 70 °C, και τυπικές τιμές περιλαμβάνουν χωρητικότητα ≈ 170 nF/km και αντίσταση AC 50 Hz ≈ 3.08 Ω/km (κυριαρχεί η αντίσταση). Με όλους τους τέσσερις πυρήνες υπό τάση, η ονομαστική φόρτιση είναι περίπου 41 A σε ελεύθερο αέρα στους 25 °C (μηχανική εκτίμηση), και η πτώση τάσης βρόχου στα 41 A είναι περίπου 0.25 V ανά μέτρο.
Ηλεκτρικές Παράμετροι
|
Παράμετρος |
Τιμή |
Σημείωση |
|---|---|---|
|
Ονομαστική τάση U₀/U |
300 / 500 V |
Uₘ = 500 V |
|
Τάση δοκιμής AC (5 λεπτά) |
2.0 kV |
Τακτική (αναφορά) |
|
Τάση δοκιμής τύπου |
2.5 kV |
Αναφορά IEC 60227 |
|
Αντίσταση DC @20 °C (ανά πυρήνα) |
≤ 3.30 Ω/km |
Μέγιστο GB/T 3956 Κλάση 5, 6 mm² |
|
Αντίσταση AC @70 °C (εκτ.) |
≈ 4.21 Ω/km |
ανά πυρήνα |
|
Ονομαστική ικανότητα ρεύματος σε αέρα (μονοφασικό, 30 °C, χρησιμοποιούνται 2 πυρήνες) |
≈ 28 – 40 A |
αν χρησιμοποιηθεί ως 2 πυρήνες (οι άλλοι 2 εφεδρικοί) |
|
Ονομαστική ικανότητα ρεύματος (σχεδιασμός, ανά πυρήνα) |
≈ 34 A |
συντηρητική, βάσει εξαγωγής συμπερασμάτων GB/T 16895 |
|
Ονομαστική ικανότητα ρεύματος (3-φασικό + PE, ισορροπημένο) |
≈ 24 – 34 A ανά φάση |
μειωμένη λόγω συστοιχίας |
|
Άμεση ταφή |
Δεν ισχύει |
ελαφρύ καλώδιο, όχι για άμεση ταφή |
|
Ρεύμα βραχυκύκλωσης (1 δ, Cu, 160 °C) |
≈ 0.60 kA (600 A) |
αναφορά 6 mm² |
|
Συχνότητα |
50/60 Hz AC ή DC |
— |
Τιμές αναφοράς: 6 mm² εύκαμπτο καλώδιο — τυπική ικανότητα μεταφοράς ρεύματος 28–40 A. Για 3-φασικό + PE στα 400 V, μέγιστο ισορροπημένο φορτίο ≈ 23.6 kW (34 A ανά φάση). Στα 34 A, πτώση τάσης ≈ 4.0 V/km ανά πυρήνα (≈1.0% ανά 100 m στα 400 V γραμμή-γραμμή).
Χαρακτηριστικά Θερμοκρασίας
- Μέγ. θερμοκρασία λειτουργίας αγωγού: 70 °C
- Μέγ. θερμοκρασία βραχυκύκλωσης (≤5 δ): 160 °C
- Θερμοκρασία έκτακτης υπερφόρτωσης: 85 °C
- Ελάχ. θερμοκρασία περιβάλλοντος εγκατάστασης: −15 °C (PVC εύκαμπτο)
- Εύρος περιβάλλοντος λειτουργίας: −15 °C έως +70 °C (εξωτερικό περίβλημα PVC)
Απόδοση Πυρκαγιάς (RVV 6 mm² κατά παραγγελία)
|
Ιδιότητα |
Τιμή / Απαίτηση |
|---|---|
|
Ανθεκτικό στη φλόγα |
Δοκιμή μεμονωμένης φλόγας (GB/T 18380.12) |
|
Περιεκτικότητα σε αλογόνα |
Περιέχει Cl (PVC), παράγει HCl |
|
Πυκνότητα καπνού |
Βαρύς σκούρος καπνός |
|
Διαβρωτικότητα |
Διαβρωτικό αέριο HCl |
4. Θερμική Απόκριση & Συμπεριφορά Φλόγας. Η μόνωση PVC αντέχει σε συνεχή θερμοκρασία αγωγού 70 °C. Το καλώδιο έχει ονομαστική τιμή για περιβάλλοντα λειτουργίας μεταξύ −15 και +70 °C, δεν πρέπει να ξετυλίγεται κάτω από 0 °C χωρίς προετοιμασία, και χρησιμοποιεί 25 °C ως θερμοκρασία αναφοράς για την ικανότητα μεταφοράς ρεύματος. Η συμπεριφορά φλόγας πληροί την κάθετη δοκιμή μεμονωμένου καλωδίου GB/T 18380.12 (IEC 60332-1), που σημαίνει ότι το καλώδιο αυτοσβήνεται όταν αφαιρεθεί η πηγή φλόγας. Επειδή τόσο η μόνωση όσο και το εξωτερικό περίβλημα είναι αλογονωμένο PVC, το καλώδιο εκπέμπει καπνό και υδροχλώριο σε περίπτωση πυρκαγιάς. έργα χαμηλού καπνού μηδενικών αλογόνων πρέπει να καθορίζουν παραλλαγή LSZH.

5. Πρακτική Εγκατάστασης & Χειρισμός. Οι κάμψεις δεν πρέπει να πέφτουν κάτω από 6 φορές την πραγματική εξωτερική διάμετρο — περίπου 89 mm για αυτό το μέγεθος. Η τερματικοποίηση απαιτεί απογύμνωση 20–22 mm και πάντα χρήση ακροδέκτη στις εύκαμπτες κλωνοποιημένες κλωστές Κλάσης 5 για να αποφευχθεί το ξεφτίσμα των συρμάτων. Τα καρούλια που διατηρούνται κάτω από 0 °C στην αποθήκευση πρέπει να ζεσταθούν σε εσωτερικό χώρο πριν από το ξετύλιγμα. η τάση έλξης πρέπει να παραμένει εντός 360 N, και το καλώδιο δεν πρέπει ποτέ να χρησιμοποιείται ως σχοινί έλξης. Η αναφορά 41 A απαιτεί μείωση της ονομαστικής τιμής όποτε η θερμοκρασία περιβάλλοντος ή η συστοιχία αποκλίνει από τις συνθήκες αναφοράς. Αυτό το καλώδιο δεν είναι για άμεση ταφή, έκθεση σε εξωτερική UV ακτινοβολία ή συνεχή επαναλαμβανόμενη κάμψη — για αυτές τις εργασίες επιλέξτε θωρακισμένο καλώδιο, εξωτερικό περίβλημα σταθεροποιημένο UV ή καλώδιο συνεχούς κάμψης (σωλήνα).
Μηχανικές Παράμετροι & Παράμετροι Εγκατάστασης
- Ελάχιστη ακτίνα κάμψης: ≥ 6 × OD → ≈ 85 mm στα Ø14.2 mm
- Μέγ. τάση έλξης: ελαφριά, αποφύγετε την έλξη. χρησιμοποιήστε αδένα ανακούφισης τάσης
- Άμεση ταφή: ΟΧΙ κατάλληλο
- Εσωτερική διάμετρος σωλήνα: ≥ 1.5 × OD → ≥ 21 mm; χρησιμοποιήστε σωλήνα 25 mm ή 32 mm
- Στερέωση: κλιπ καλωδίου, δεματικά καλωδίου
- Κάμψη: κατάλληλο μόνο για ελαφριά κάμψη
6. Τυπικές Εφαρμογές Λειτουργίας. Αυτό το καλώδιο 4 πυρήνων είναι ο εύκαμπτος σύνδεσμος βαρέως τύπου για φορτία κλάσης 41 A: οικιακά κυκλώματα κουζινών και φούρνων έως περίπου 8 kW, τροφοδοσία θερμοσιφώνων και ηλεκτρικών ντους, τριφασική τροφοδοσία σε μικρούς συμπιεστές και ψυκτικές μονάδες έως περίπου 2.2 kW, καλώδια μηχανών συγκόλλησης και φορτιστών μπαταριών βιομηχανικής χρήσης, σύνδεση μεταξύ πινάκων διανομής και υποπινάκων, τροφοδοσία εξωτερικών μονάδων κλιματιστικών και αντλιών θερμότητας, καλώδια κινητήρων αντλιών και ανεμιστήρων, πτώσεις ισχύος μηχανημάτων εργαστηρίου και πάγκων εργασίας, τροφοδοσία εξοπλισμού εργαστηρίου και δοκιμαστικών συσκευών, προσωρινή διανομή ισχύος σκηνών και εκθέσεων, έλεγχοι θερμοκηπίων και άρδευσης γεωργικής χρήσης, και συνδέσεις εξοπλισμού φορτιστών EV / πλυντηρίων αυτοκινήτων. Εγκεκριμένες μέθοδοι εγκατάστασης περιλαμβάνουν σταθερή καλωδίωση εντός συσκευών, σωλήνες καλωδίων και εσωτερικές σωληνώσεις σε ξηρές τοποθεσίες, τόσο σε εσωτερικούς χώρους όσο και σε καλυμμένους προστατευμένους χώρους.

7. Πρόγραμμα Δοκιμών & Διασφάλισης Ποιότητας. Οι τακτικές δοκιμές σε κάθε μήκος περιλαμβάνουν επαλήθευση αντίστασης DC αγωγού (≤ 3.08 Ω/km στους 20 °C), αντοχή 2.0 kV AC / 5 λεπτά, συνέχεια αγωγού σε όλους τους τέσσερις πυρήνες, και διαστατική επιθεώρηση που καλύπτει μόνωση ≥ 0.80 mm, εξωτερικό περίβλημα ≥ 1.20 mm και συνολική διάμετρο ≈ 14.8 mm. Δείγμα και δοκιμές τύπου περιλαμβάνουν αντοχή σε εφελκυσμό μόνωσης και εξωτερικού περιβλήματος PVC (≥ 10 MPa) με επιμήκυνση (≥ 100 % μόνωση / ≥ 125 % εξωτερικό περίβλημα), παραμόρφωση PVC σε θερμοκρασία 80 °C, συρρίκνωση PVC στους 150 °C, κάθετη δοκιμή φλόγας μεμονωμένου καλωδίου, δοκιμές κάμψης και ψυχρής κάμψης στους −15 °C, και δοκιμή τάσης μετά την κάμψη. Ένα πιστοποιητικό δοκιμής εργοστασίου συνοδεύει κάθε καρούλι.
Παράμετροι Καλωδίου


Δομή Διατομής Καλωδίου


Περιγραφή Κατασκευής Καλωδίου

8. Πρότυπα & Συμμόρφωση. Ο σχεδιασμός και η παραγωγή διέπονται από τα GB/T 5023.5 και IEC 60227-5 για εύκαμπτα καλώδια 300/500 V (60227 IEC 53). Οι αγωγοί συμμορφώνονται με τα GB/T 3956 / IEC 60228 Κλάσης 5 — ο αγωγός 6.0 mm² αποτελείται από ογδόντα τέσσερα σύρματα των 0.30 mm με R ≤ 3.08 Ω/km. Η συμπεριφορά φλόγας αποδεικνύεται από το GB/T 18380.12. Γενικές μέθοδοι δοκιμών ακολουθούν τα GB 5023.1 / GB 5023.3, ενώ η σήμανση επιφανείας συμμορφώνεται με το GB/T 6995. Τα καλώδια μπορούν επίσης να παρέχονται σύμφωνα με απαιτήσεις IEC, BS, DIN, UL ή VDE κατόπιν αιτήματος. Επειδή το εξωτερικό περίβλημα PVC περιέχει αλογόνα, σήραγγες, συστήματα μετρό, νοσοκομεία και άλλους κλειστούς δημόσιους χώρους απαιτούν παραλλαγή LSZH.

9. Συσκευασία, Αποθήκευση & Logistics. Η τυπική παράδοση είναι 100 m ανά καρούλι ή χαρτοκιβώτιο, με προσαρμοσμένα μήκη κοπής διαθέσιμα κατόπιν αιτήματος. Κάθε καρούλι φέρει τύπο, τάση, ταυτότητα προμηθευτή, έτος παραγωγής και διαδοχική σήμανση μέτρων ανά GB/T 6995. Η αποθήκευση πρέπει να γίνεται σε ξηρούς, καλυμμένους χώρους στους −15 έως +40 °C, προστατευμένα από άμεσο ηλιακό φως, υγρασία, λάδια και αιχμηρά αντικείμενα. τα καρούλια παραμένουν σφραγισμένα μέχρι την εγκατάσταση. Σε ψυχρές συνθήκες, προετοιμάστε τα καρούλια σε εσωτερικό χώρο στους ≥ 0 °C πριν από το ξετύλιγμα. Κατά τη μεταφορά, τα καρούλια πρέπει να ασφαλίζονται έναντι κύλισης και πρόσκρουσης, και το καλώδιο δεν πρέπει ποτέ να σύρεται σε λειαντικό έδαφος ή αιχμηρές ακμές.

10. Προδιαγραφή Προμήθειας. Δηλώστε "RVV 300/500 V 4×6.0" μαζί με το απαιτούμενο μήκος ή διάταξη καρουλιού, συνδυασμό χρωμάτων μόνωσης και προτιμήσεις σήμανσης. Καθορίστε το χρώμα του εξωτερικού περιβλήματος (μαύρο είναι το τυπικό) και οποιαδήποτε ειδική χρωματική κωδικοποίηση (π.χ. μαύρο/κόκκινο/μπλε/κίτρινο-πράσινο για τριφασικό συν γείωση, ή τέσσερα διακριτά χρώματα για κυκλώματα ελέγχου). Ζητάτε πάντα το πιστοποιητικό δοκιμής εργοστασίου για να επιβεβαιώσετε την πραγματική διάμετρο (≈ 14.8 mm), το βάρος (≈ 470 kg/km) και την αντίσταση του αγωγού για την παρτίδα παραγωγής. Όπου απαιτείται κατασκευή χαμηλού καπνού μηδενικών αλογόνων ή συνεχούς κάμψης, παραγγείλετε αντίστοιχα την παραλλαγή LSZH ή H05VV5-F.
11. Συχνές Ερωτήσεις Καλωδίων.
- Ε1: Γιατί να αναβαθμιστεί από 4×4.0 (32 A) σε 4×6.0 (41 A); Η μεγαλύτερη διατομή αυξάνει την ικανότητα μεταφοράς ρεύματος από περίπου 32 A σε 41 A και μειώνει την αντίσταση από 4.95 σε 3.08 Ω/km — αρκετό για κυκλώματα κουζινών, θερμοσιφώνων και μικρούς τριφασικούς κινητήρες έως περίπου 2.2 kW που θα υπερθερμαίνονταν ένα καλώδιο 4.0 mm². Παραμείνετε στα 4.0 mm² για φορτία έως 32 A. τα 6.0 mm² είναι το επόμενο μέγεθος για κυκλώματα κουζινών και θερμαντήρων.
- Ε2: Τι σημαίνει εύκαμπτος αγωγός Κλάσης 5; Η Κλάση 5 (GB/T 3956) αποτελείται από πολλά λεπτά σύρματα (84 × 0.30 mm στα 6.0 mm²), δίνοντας στο καλώδιο την ευελιξία και την αντοχή του στην κάμψη. Η Κλάση 2 (που χρησιμοποιείται σε καλώδια ισχύος όπως το YJV) χρησιμοποιεί λιγότερα παχύτερα σύρματα και είναι πολύ πιο άκαμπτη — ποτέ μην τα αναμιγνύετε κατά την παραγγελία.
- Ε3: Μπορεί ένα καλώδιο 4×6.0 να τροφοδοτήσει απευθείας μια κουζίνα ή έναν θερμοσίφωνα; Ναι — αυτή είναι η τυπική εφαρμογή. Ένα καλώδιο 4 πυρήνων 6.0 mm² υποστηρίζει έως περίπου 41 A, αρκετό για μια τυπική κουζίνα 6–8 kW ή έναν θερμοσίφωνα 3 kW. Συντονίζετε πάντα το καλώδιο με τον ανώτερο διακόπτη 32 A ή 40 A.
- Ε4: Γιατί το 6.0 mm² έχει ονομαστική τιμή περίπου 41 A ενώ τα καλώδια ισχύος μεταφέρουν πολύ περισσότερα; Η διατομή καθορίζει άμεσα την ικανότητα μεταφοράς ρεύματος. Τα 6.0 mm² είναι ακόμα μια διατομή καλωδίου ελαφρού τύπου. τα 10.0 mm² μεταφέρουν ήδη περίπου 57 A και τα 16.0 mm² περίπου 76 A. Η υπερμεγέθυνση αυξάνει άσκοπα το κόστος, τη διάμετρο και το βάρος του χαλκού.
- Ε5: Μπορεί το RVV να χρησιμοποιηθεί σε εξωτερικούς χώρους; Όχι στην τυπική του μορφή: το εξωτερικό περίβλημα PVC δεν είναι σταθεροποιημένο UV και θα υποβαθμιστεί υπό παρατεταμένη έκθεση στον ήλιο. Για εξωτερική χρήση, καθορίστε εξωτερικό περίβλημα σταθεροποιημένο UV ή θωρακισμένο καλώδιο. Για ταφή, χρησιμοποιήστε καλώδιο ισχύος με θωράκιση από χαλύβδινη ταινία.
- Ε6: Πώς επιλέγεται η διατομή του αγωγού για ένα κύκλωμα κουζίνας ή θερμαντήρα; Η επιλογή ακολουθεί (α) το ρεύμα πλήρους φορτίου μετά τη μείωση της ονομαστικής τιμής, (β) την επιτρεπόμενη πτώση τάσης (τυπικά ≤ 5 % για καλώδια συσκευών), και (γ) τον συντονισμό με την ανώτερη ασφάλεια ή τον διακόπτη. Ένα καλώδιο 6.0 mm² υποστηρίζει έως περίπου 41 A. τα κυκλώματα κουζινών άνω των 41 A απαιτούν 10.0 mm².
- Ε7: Αγωγός χαλκού ή επικασσιτερωμένου χαλκού; Ο ακατέργαστος ανόπτητος χαλκός (αυτό το RVV) είναι τυπικός για σταθερές συνδέσεις συσκευών και δίνει την χαμηλότερη αντίσταση. Ο επικασσιτερωμένος χαλκός προτιμάται όπου ο αγωγός μπορεί να εκτεθεί σε υγρασία ή όπου χρησιμοποιείται συγκόλληση, επειδή αντιστέκεται στην οξείδωση.
- Ε8: Γιατί το PVC μπορεί να λειτουργεί μόνο στους 70 °C ενώ το XLPE στους 90 °C; Το PVC είναι θερμοπλαστικό που μαλακώνει και παραμορφώνεται σε αυξημένη θερμοκρασία. το XLPE είναι διασυνδεδεμένο σε ένα θερμοσκληρυνόμενο δίκτυο που διατηρεί το σχήμα του έως τους 90 °C. Αυτός είναι ο λόγος που το RVV (PVC) περιορίζεται στους 70 °C και το YJV (XLPE) στους 90 °C.
- Ε9: Γιατί η τελική διάμετρος διαφέρει μεταξύ κατασκευαστών για την ίδια ονομαστική τιμή; Τα πρότυπα καθορίζουν ελάχιστα πάχη μόνωσης και εξωτερικού περιβλήματος συν ηλεκτρική απόδοση, αλλά όχι ακριβή συνολική διάμετρο. Η συμπίεση της κλωνοποίησης, ο σχεδιασμός του πληρωτικού και η ανοχή του εξωτερικού περιβλήματος διαφέρουν μεταξύ των εργοστασίων — οι δημοσιευμένες τιμές 4×6.0 συγκεντρώνονται γύρω στα 14.8 mm — οπότε η πραγματική μετρούμενη διάμετρος πρέπει να χρησιμοποιείται κατά τον υπολογισμό των μεγεθών των αδένων και των κλιπ.
- Ε10: Ποιες δοκιμές επιβεβαιώνουν την αποδοχή κατά την παράδοση και πριν από την τροφοδοσία; Κατά την παράδοση, επαληθεύστε το πιστοποιητικό δοκιμής εργοστασίου (αντίσταση ≤ 3.08 Ω/km, αντοχή 2.0 kV/5 λεπτά, διαστάσεις ≈ 14.8 mm), την ευανάγνωστη σήμανση του εξωτερικού περιβλήματος και την ακεραιότητα του καρουλιού. Μετά την εγκατάσταση, ολοκληρώστε μια δοκιμή αντίστασης μόνωσης συν μια αντοχή 2.0 kV AC / 5 λεπτά, και στη συνέχεια επιβεβαιώστε ότι όλοι οι τέσσερις αγωγοί έχουν αναγνωριστεί σωστά πριν από την τροφοδοσία.
- Ε11: Ποια διάρκεια ζωής αναμένεται; Όταν εγκαθίστανται και λειτουργούν εντός των καθορισμένων ορίων θερμοκρασίας και τάσης, τα εύκαμπτα καλώδια PVC έχουν σχεδιαστεί για διάρκεια ζωής περίπου 10–15 ετών σε ξηρές εσωτερικές συνθήκες. Η συνεχής υπερφόρτωση, η επαναλαμβανόμενη κάμψη πέρα από την ελάχιστη ακτίνα 6 × OD, η έκθεση σε υπεριώδη ακτινοβολία ή η λειτουργία πάνω από 70 °C θα μειώσουν σημαντικά αυτή τη διάρκεια ζωής.