logo
Anhui Tongdu International Trade Co., Ltd.
Usługa online

Usługa online

Osoba kontaktowa
+86 19056002718
Kod QR WeChat
Chodź za nami.

4+1 rdzeń 4*16mm2 + 1*10mm2 miedziany kabel napędowy ZR-YJV XLPE oporowy 0,6/1kV

4+1 rdzeń 4*16mm2 + 1*10mm2 miedziany kabel napędowy ZR-YJV XLPE oporowy 0,6/1kV

Podstawowe właściwości

kraj pochodzenia
Chiny
nazwa marki
TONGDU
świadectwo
CE/ISO/CCC
modelu produktu
ZR-YJV 4*16mm² + 1*10mm²

Nieruchomości handlowe

moq
100 metrów
metoda płatności
L/C, T/T
wydajność dostaw
10000 metrów miesięcznie

Podsumowanie produktu

4+1 rdzeń 4*16mm² + 1*10mm² miedziany kabel zasilający ZR-YJV XLPE trudnopalny 0,6/1kV Oznaczenie i znaczenie kabla Kod Oznaczający ZR Starszy przedrostek dla środka zmniejszającego palność; zgodnie z GB/T 19666-2019 domyślnie jest to klasa C (współczesny odpowiednik: ZC). YJ Izolacja XLPE ...

Szczegóły produktu

Podkreślić:

kabel 5-żyłowy xlpe

,

Przewodnik miedziany XLPE

,

k

Phase/Neutral conductor (×4):
Miedź wyżarzana, linka klasy 2, 7×∅1,70 mm, średnica przewodu ≈ 5,10–5,45 mm w zależności od zagęszc
PE conductor (×1):
Miedź wyżarzana, linka klasy 2, 7×∅1,35 mm, średnica przewodu ≈ 4,05–4,35 mm w zależności od zagęszc
Phase/Neutral conductor nominal area:
16 mm²
PE conductor nominal area:
10 mm²
Number of cores:
5 (4+1)
Phase/Neutral conductor construction:
Klasa 2, 7×∅1,70 mm, IEC 60228 / GB/T 3956
PE conductor construction:
Klasa 2, 7×∅1,35 mm, IEC 60228 / GB/T 3956
Phase/Neutral conductor diameter (approx.):
5,10–5,45 mm
PE conductor diameter (approx.):
4,05–4,35 mm
Insulation (×5):
XLPE
Phase/Neutral insulation thickness:
0,7 mm
PE insulation thickness:
0,7 mm
Diameter over insulated core (all):
6,50–6,85 mm
Filler / binder:
Wypełniacz FR PP + taśma FR
Outer sheath:
PCV trudnopalne (klasa ZR)
Sheath thickness:
1,5 mm (wielordzeniowy GB/T 12706, zakres 10–16 mm²)
Overall cable diameter:
16,0 – 19,5 mm
Design outer diameter:
≈ 17,5 mm
Approx. weight:
420 – 520 kg/km
Design weight:
≈ 465 kg/km
Cable shape:
Okrągły

Opis produktu

4+1 rdzeń 4*16mm² + 1*10mm² miedziany kabel zasilający ZR-YJV XLPE trudnopalny 0,6/1kV


Oznaczenie i znaczenie kabla


Kod

Oznaczający

ZR

Starszy przedrostek dla środka zmniejszającego palność; zgodnie z GB/T 19666-2019 domyślnie jest to klasa C (współczesny odpowiednik: ZC).

YJ

Izolacja XLPE (polietylen usieciowany).

V

Płaszcz zewnętrzny z PVC – klasa trudnopalna, zawiera halogen (Cl)

0,6/1 kV

Napięcie znamionowe U₀/U = 600/1000 V; Uₘ = 1,2 kV

4×16+1×10 mm²

Cztery równe żyły fazowe/neutralne z miedzi 16 mm² + jeden rdzeń o zredukowanym uziemieniu ochronnym (PE) z miedzi 10 mm²

4+1 rdzeń 4*16mm2 + 1*10mm2 miedziany kabel napędowy ZR-YJV XLPE oporowy 0,6/1kV

ZR-YJV 4×16+1×10 mm² — Specyfikacja kabla i dane techniczne

1. Przegląd produktu i podsumowanie ocen.ZR-YJV 4×16+1×10 to kolejny rozmiar w rodzinie trudnopalnych 4+1-żyłowych przewodów niskonapięciowych: cztery wyżarzane miedziane przewodniki fazowe o przekroju 16 mm² otaczają centralny miedziany rdzeń neutralny/PE o powierzchni 10 mm², każdy izolowany XLPE i pokryty jedną osłoną z PVC ST2 o napięciu 0,6/1 kV przy 50 Hz. Produkcja i badania typu są zgodne z GB/T 12706.1 / IEC 60502-1, skrętka przewodu jest zgodna z GB/T 3956, a oznaczenie ZR oznacza klasę ognioodporności ZC zgodnie z GB/T 19666. Gotowa średnica wynosi około 21 mm, a masa nominalna wynosi 870 kg/km w miedzi (450 kg/km dla aluminiowego odpowiednika YJLV), przy standardowej dostawie w kręgach po 100 m lub małe drewniane bębny z kołnierzami ≥ Ø 800 mm — około 87 kg na 100 m.


2. Konstrukcja warstwa po warstwie (od przewodnika do płaszcza).

Warstwa Budowa Ściana Średnica
Przewodnik fazowy (×4) Wyżarzona Cu, klasa 2, kompaktowa, 7 × 1,70 mm (1+6) każdy — ≈ 5,4 mm
Przewód neutralny (×1) Wyżarzona Cu, klasa 2, kompaktowa, 7 × 1,35 mm (1+6) — ≈ 3,8 mm
Izolacja fazowa (×4) XLPE 1,0 mm ≈ 7,4 mm
Izolacja neutralna (×1) XLPE 1,0 mm ≈ 5,8 mm
Zespół rdzenia Centralny przewód neutralny + 4 żyły fazowe okablowane + wypełniacz PP + spoiwo poliestrowe — ≈ 18,2 mm (pochodna)
Kurtka zewnętrzna PCV o zmniejszonej palności, mieszanka ST2, kolor czarny 1,4 mm ≈ 21,0 mm (wykończony)


3. Charakterystyka elektryczna.Cztery przewody fazowe o przekroju 16 mm² przenoszą maksymalną rezystancję prądu stałego wynoszącą 1,15 Ω/km w temperaturze 20°C, wzrastającą do około 1,46 Ω/km w temperaturze pracy 90°C; przewód neutralny/PE o przekroju 10 mm² jest ograniczony do 1,83 Ω/km. Każda długość produkcyjna przechodzi rutynowy test częstotliwości sieciowej 3,5 kV przez pięć minut bez awarii. Rezystancja izolacji utrzymuje się na poziomie powyżej 36,7 MΩ·km, rezystywność objętościowa XLPE przekracza 1×10¹² Ω·cm, a typowe wartości obejmują pojemność ≤ 0,50 μF/km, indukcyjność ≈ 0,33 mH/km i impedancję prądu przemiennego 50 Hz ≈ 1,15 Ω/km. Podczas jednosekundowego zwarcia każda faza o powierzchni 16 mm² może wytrzymać około 1,84 kA (przewód neutralny 10 mm² na bazie 1,15 kA), przy zastosowaniu I = k·A/√t przy k = 115 dla miedzi/XLPE. Przy zasilaniu wszystkich czterech rdzeni fazowych obciążenie odniesienia wynosi 85 A na wolnym powietrzu w temperaturze 25 °C i 72 A bezpośrednio w ziemi w temperaturze 25 °C – szacunki inżynieryjne, które należy potwierdzić w świadectwie testu fabrycznego.


Parametry elektryczne


Parametr

Wartość

Notatka

Napięcie znamionowe U₀/U

0,6 / 1 kV

Uₘ = 1,2 kV

Napięcie probiercze AC (5 min)

3,5 kV

Rutyna

Napięcie probiercze typu

4,0 kV

IEC 60502-1

Rezystancja DC @20°C (faza/neutralny, na rdzeń)

≤ 1,15 Ω/km

GB/T 3956 maks., 16 mm²

Rezystancja DC @20°C (PE, na żyłę)

≤ 1,83 Ω/km

GB/T 3956 maks., 10 mm²

Rezystancja AC @90°C (szac., faza/neutralny)

≈ 1,50 Ω/km

na rdzeń

Rezystancja AC @90°C (szac., PE)

≈ 2,38 Ω/km

na rdzeń

Prąd znamionowy w powietrzu (30°C, pojedynczy obwód, 4-żyłowy+1)

≈ 65–75 A

w oparciu o fazę 16 mm²

Aktualna ocena w powietrzu (projekt)

≈ 70 A

zastosuj grupowanie + korektę otoczenia

Bezpośrednio zakopane (20–25 °C, gleba 1,0–1,2 K·m/W, 0,7 m)

≈ 78–88 A

katalog wspólny 80–84 A

Ocena zakopana w projekcie

≈ 82 A

wymagana korekta oporu cieplnego gleby

Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 250 °C, faza/neutralny)

≈ 1,6 kA

Odniesienie 16 mm²

Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 250 °C, PE)

≈ 1,0 kA

Odniesienie 10 mm²

Częstotliwość

50/60 Hz AC

—


Parametry kabla


4+1 rdzeń 4*16mm2 + 1*10mm2 miedziany kabel napędowy ZR-YJV XLPE oporowy 0,6/1kV


Parametry testowe — ZR-YJV 4×16+1×10 mm²
NIE. Przedmiot testowy Warunki/metoda testu Wymóg Typ
1 Rezystancja przewodu DC GB/T 3048.4, 20°C Faza ≤ 1,15 Ω/km; Neutralny ≤ 1,83 Ω/km Rutyna
2 Wytrzymałość na częstotliwość sieciową 3,5 kV AC, 5 min Brak awarii Rutyna
3 Rezystancja izolacji GB/T 3048,5, 90°C ≥ 36,7 MΩ·km Rutyna
4 Ciągłość przewodu Wizualny + elektryczny Wszystkie 5 rdzeni w trybie ciągłym Rutyna
5 Kontrola wymiarowa Mikrometr Faza in. ≥ 1,0 mm; neutralny ≥ 1,0 mm; osłona ≥ 1,4 mm; OD ≈ 21 mm Rutyna
6 Test na gorąco XLPE 200 ± 3°C, 15 min, 0,2 MPa Wydłużenie obciążenia ≤ 175 %; trwałe odwiązanie ≤ 15 % Typ
7 Rozciąganie i wydłużenie XLPE GB/T 2951.11 Wytrzymałość na rozciąganie ≥ 12,5 MPa; wydłużenie ≥ 200 % Typ
8 Rozciąganie i wydłużenie osłony PCV GB/T 2951.11 Wytrzymałość na rozciąganie ≥ 10 MPa; wydłużenie ≥ 125% Typ
9 Stabilność termiczna PCV 200°C, wydzielanie HCl ≥ 200 min Typ
10 Płomień pionowy jednoprzewodowy GB/T 18380.12 Samogasnący; zwęglenie ≤ 50 mm nad palnikiem Typ
11 Płomień kabla wiązkowego (kat. C) GB/T 18380.35 Wysokość zwęglenia ≤ 2,5 m Typ
12 Próba zginania Trzpień ≥ 15 × średnica zewnętrzna Brak pęknięć izolacji i powłoki Typ
13 Odkształcenie cieplne (PVC) 80°C, 4 godz., obciążenie Odkształcenie ≤ 50% Typ
14 Test skurczu XLPE 130°C, 1 godz Skurcz ≤ 4% Typ
15 Wytrzymałość DC miejsca 4U0 = 2,4 kV DC, 15 min Brak podziału (Q/GDW 13244.1-2018) Strona
16 Identyfikacja rdzenia Wizualny + ciągłość Poprawna identyfikacja L1/L2/L3/N/PE Strona


Struktura przekroju kabla


4+1 rdzeń 4*16mm2 + 1*10mm2 miedziany kabel napędowy ZR-YJV XLPE oporowy 0,6/1kV


ZR-YJV 4×16+1×10 mm² — Schemat konstrukcyjny przekroju poprzecznego (schemat)
Warstwowa konstrukcja przewodnika 4+1 z żyły miedzianej do płaszcza z PVC · wymiary nominalne według GB/T 12706.1 / IEC 60502-1 · średnica końcowa ≈ 21 mm na powiązaną próbkę przemysłową
NIE. Warstwa Materiał/konstrukcja Grubość nominalna (mm) Średnica (mm) Funkcja / uwagi
1 Przewodnik fazowy (Cu) × 4 Miedź wyżarzana, skrętka kompaktowa klasy 2 — 7 drutów po 1,70 mm na żyłę (układ 7/1,70, 1+6), powierzchnia nominalna 16 mm² każdy — ≈ 5,4 (Ř każdego rdzenia fazowego) Przewody fazowe przewodzące prąd liniowy; Rezystancja prądu stałego ograniczona do 1,15 Ω/km w temperaturze 20°C
2 Przewód neutralny (Cu) × 1 Miedź wyżarzana, linka kompaktowa klasy 2 — 7 drutów 1,35 mm (układ 7/1,35, 1+6), powierzchnia nominalna 10 mm² — ≈ 3,8 (Ř rdzenia neutralnego) Ścieżka powrotna/PE; Rezystancja prądu stałego ograniczona do 1,83 Ω/km w temperaturze 20°C
3 Izolacja fazowa (XLPE) × 4 Dielektryk z usieciowanego polietylenu 1 ≈ 7,4 (Ř każdego rdzenia fazowego, łącznie z izolacją) Izolacja elektryczna; Wartość ciągła 90°C; wytrzymuje 3,5 kV przez 5 min
4 Izolacja neutralna (XLPE) × 1 Dielektryk z usieciowanego polietylenu 1 ≈ 5,8 (Ř żyły neutralnej, łącznie z izolacją) Izolacja galwaniczna przewodu neutralnego/PE
5 Zespół rdzenia Rdzeń neutralny w środku + żyły czterofazowe okablowane wokół + wypełniacz PP + poliestrowa taśma wiążąca — ≈ 18,2 (Ř ponad zmontowanymi rdzeniami) konfiguracja 4+1; pochodzi z gotowej osłony Ø 21 - 2×1,4
6 Płaszcz zewnętrzny (PVC) Trudnopalne PCV, mieszanka ST2, kolor czarny 1.4 ≈ 21,0 (Ř gotowego kabla) Ochrona mechaniczna i przed wilgocią; Ognioodporność ZC zgodnie z GB/T 19666
Kluczowe wymiary i właściwości (rozwinięte)
Gotowa średnica kabla ≈ 21,0 mm Powiązana próbka branżowa 4+1

Przybliżona masa kabla ≈ 870 kg/km Nagromadzenie Cu (powiązane dane branżowe)

Przybliżona masa, konstrukcja aluminiowa ≈ 450 kg/km Odpowiednik YJLV (szac.)

Nominalne napięcie znamionowe 0,6/1 kV AC 50 Hz; maksymalne napięcie systemu Um = 1,2 kV

Limity temperatury przewodnika 90 / 250 °C Praca ciągła / zwarcie (≤ 5 s)

Minimalny promień zgięcia (wielordzeniowy) ≥ 15 × OD ≈ 315 mm OD = rzeczywista średnica gotowego kabla

Klasyfikacja ognioodporna ZC (ZR) — Według GB/T 19666

Prąd zwarciowy, faza (1 s) ≈ 1,84 kA I = k·A/√t, k=115 dla Cu/XLPE

Prąd zwarciowy, przewód neutralny (1 s) ≈ 1,15 kA Neutralny 10 mm², ten sam współczynnik k

Impedancja prądu przemiennego przy 50 Hz ≈ 1,15 Ω/km √(R² + X²); Dominujący R (szac.)

Pojemność (typowa) ≤ 0,50 μF/km Na rdzeń fazowy (szac.)

Indukcyjność (typowa) ≈ 0,33 mH/km Kabel wielożyłowy (szac.)

Obciążalność powietrza @ 25°C ≈ 85 A Obciążone 4 rdzenie fazowe, Cu (szac.)

Obciążalność podziemna @ 25°C ≈ 72 A Obciążone 4 rdzenie fazowe, Cu (szac.)

Maksymalne napięcie ciągnące ≤ 2560 N 40 N/mm² powierzchni rdzenia fazy głównej (szac.)

Schemat — nie w dokładnej skali. Gotowe Ø ≈ 21 mm i masa ≈ 870 kg/km na podstawie porównawczych próbek przemysłowych; średnice przewodów/izolacji obliczone na podstawie GB/T 3956 i GB/T 12706.1; obciążalność prądowa 85/72 A to szacunkowa wartość inżynieryjna dla kabli 4+1 o małych przekrojach. Wartości oznaczone (szacunkowe) wymagają potwierdzenia w świadectwie kontroli fabrycznej.


4+1 rdzeń 4*16mm2 + 1*10mm2 miedziany kabel napędowy ZR-YJV XLPE oporowy 0,6/1kV


4. Reakcja termiczna i wydajność płomienia.XLPE obsługuje ciągłą temperaturę przewodu 90°C i szczytową zwarcie 250°C przez maksymalnie pięć sekund. Kabel jest przystosowany do pracy w temperaturze otoczenia od -20 do +45°C, nie można go układać w temperaturze poniżej 0°C bez wstępnego ogrzania i przyjmuje się, że temperatura gruntu odniesienia dla parametrów zakopanych wynosi 25°C. Zachowanie płomienia odpowiada klasie ZC GB/T 19666, co zostało wykazane zarówno w teście pionowym z jednym kablem (GB/T 18380.12), jak i w teście wiązek kategorii C (GB/T 18380.35) z wysokością zwęglenia ograniczoną do 2,5 m. Ponieważ płaszcz PCV jest halogenowany, podczas pożaru będzie wydzielał się dym i kwaśne gazy; projekty wymagające niskiej emisji dymu i bezhalogenowości muszą posiadać specyfikację WDZ-YJY.


5. Praktyka instalacyjna i obsługa.Zagięcia nie mogą być mniejsze niż 15-krotność rzeczywistej średnicy zewnętrznej – około 315 mm dla tego rozmiaru. Przed pierwszym zasileniem należy zastosować wytrzymałość miejsca stałego przy 4U0 = 2,4 kV przez 15 minut zgodnie z Q/GDW 13244.1-2018. Bębny przechowywane w chłodni w temperaturze poniżej 0 °C muszą być kondycjonowane w pomieszczeniu przed rozwinięciem; napięcie uciągu powinno mieścić się w granicach 2560 N. Wartości 85 A (w powietrzu) ​​i 72 A (w ziemi) wymagają obniżenia wartości znamionowych, gdy temperatura otoczenia, ułożenie kabli lub opór cieplny gleby odbiegają od warunków odniesienia. Końcówki zaciskane, dławiki i zestawy zakończeń termokurczliwych muszą być dopasowane do rdzenia fazowego 5,4 mm, rdzenia neutralnego 3,8 mm i płaszcza ≈ 21 mm, a wytrzymałość na zwarcia fazowe i neutralne powinna być skoordynowana z ustawieniami zabezpieczeń na wejściu.


6. Typowe zastosowania serwisowe.Przekrój ten obsługuje obwody odgałęzień i urządzeń o średnim obciążeniu: podgłówne zasilanie w budynkach komercyjnych, przewody zasilające urządzenia, przyłącza silników w zakresie 7–22 kW, rozdzielnice oświetleniowe i gniazdowe, obwody warsztatowe i laboratoryjne, zasilanie centrali oraz zasilanie pomocnicze w instalacjach przemysłu lekkiego. Zatwierdzone metody instalacji obejmują przewody stalowe lub PCV, kanały kablowe, korytka i kanały wewnętrzne, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i w zadaszonych miejscach na zewnątrz. W przypadku układania bezpośrednio w ziemi lub z odsłoniętym mechanicznie zaleca się wariant ZR-YJV22 opancerzony taśmą stalową.


7. System testowania i zapewniania jakości.Rutynowe testy na każdej długości obejmują weryfikację rezystancji prądu stałego fazy i przewodu neutralnego (≤ 1,15 / 1,83 Ω/km przy 20 °C), wytrzymywanie 3,5 kV AC / 5 min, ciągłość przewodu na wszystkich pięciu żyłach oraz kontrolę wymiarową obejmującą izolację fazy i przewodu neutralnego ≥ 1,0 mm, powłokę ≥ 1,4 mm i całkowitą średnicę ≈ 21 mm. Badania próbki i typu obejmują próbę XLPE na gorąco w temperaturze 200 ± 3 °C przez 15 minut pod ciśnieniem 0,2 MPa (wydłużenie pod obciążeniem ≤ 175%, trwałe odkształcenie ≤ 15%), rozciąganie XLPE ≥ 12,5 MPa przy wydłużeniu ≥ 200%, rozciąganie powłoki PVC ≥ 10 MPa przy wydłużeniu ≥ 125%, stabilność termiczna PVC ≥ 200 minut w temperaturze 200°C, próby płomieniowe z pojedynczym kablem i wiązką kategorii C oraz ocena zginania. Uruchomienie na miejscu wymaga pomiaru rezystancji izolacji, wytrzymywania prądu stałego 2,4 kV / 15 min i pozytywnej identyfikacji L1/L2/L3/N/PE przed przełączeniem. Do każdego bębna dołączony jest certyfikat testu fabrycznego.


Parametry zmniejszające palność


4+1 rdzeń 4*16mm2 + 1*10mm2 miedziany kabel napędowy ZR-YJV XLPE oporowy 0,6/1kV


Parametry izolacji


4+1 rdzeń 4*16mm2 + 1*10mm2 miedziany kabel napędowy ZR-YJV XLPE oporowy 0,6/1kV


8. Standardy i zgodność.Projektowanie i produkcja podlegają normom GB/T 12706.1 i IEC 60502-1 dla kabli elektroenergetycznych 0,6/1 kV z wytłaczaną izolacją. Przewody spełniają wymagania normy GB/T 3956 / IEC 60228 klasa 2 — faza 16 mm² jako siedem przewodów o średnicy 1,70 mm z R ≤ 1,15 Ω/km i przewód neutralny 10 mm² jako siedem przewodów o przekroju 1,35 mm z R ≤ 1,83 Ω/km. Ognioodporność jest klasyfikowana zgodnie z GB/T 19666 (ZC jako domyślna dla oznaczenia ZR) i potwierdzona przez GB/T 18380.12 i GB/T 18380.35 kategoria C. Odbiór instalacji następuje zgodnie z Q/GDW 13244.1-2018 i GB 50168, natomiast oznakowanie powierzchni jest zgodne z GB/T 6995. Kable mogą być również dostarczane zgodnie z IEC, BS, Wymagania DIN, ICEA lub JIS na żądanie. Należy pamiętać, że płaszcz PCV ST2 zawiera halogen — w przypadku tuneli, systemów metra, szpitali i innych zamkniętych obszarów publicznych odpowiednią specyfikacją jest WDZ-YJY.


9. Pakowanie, przechowywanie i logistyka.Standardowa dostawa wynosi 100 m na szpulę lub mały drewniany bęben. Na życzenie dostępne są długości cięte na zamówienie. Na każdym bębnie znajduje się oznaczenie typu, napięcia, dostawcy, roku produkcji i kolejnego licznika zgodnie z GB/T 6995. Przechowywanie powinno odbywać się w suchym, zadaszonym pomieszczeniu w temperaturze od -20 do +45°C, osłoniętym przed bezpośrednim światłem słonecznym, wilgocią, olejami i ostrymi przedmiotami; zwoje i bębny pozostają szczelnie zamknięte aż do momentu montażu i są przechowywane w pozycji pionowej na kołnierzach, a nie na płasko. W niskich temperaturach przed ciągnięciem beczki należy umieścić w pomieszczeniu o temperaturze ≥ 0°C. Podczas transportu zwoje i bębny muszą być zabezpieczone przed toczeniem się i uderzeniami, a kabla nie można nigdy ciągnąć po szorstkim podłożu lub ostrych krawędziach.


4+1 rdzeń 4*16mm2 + 1*10mm2 miedziany kabel napędowy ZR-YJV XLPE oporowy 0,6/1kV


10. Specyfikacja Zamówienia.Należy podać „ZR-YJV 0,6/1 kV 4×16+1×10” wraz z wymaganą długością lub rozmieszczeniem bębnów oraz preferencjami dotyczącymi oznakowania. Określ klasę ognioodporności (standardem jest ZC; dostępne ZA lub ZB), kolor płaszcza i wszelkie specjalne wymagania dotyczące bębna. Zawsze żądaj certyfikatu testu fabrycznego, aby potwierdzić rzeczywistą średnicę nieopancerzonego (≈ 21 mm), masę (≈ 870 kg/km) i obciążalność dla partii produkcyjnej. Tam, gdzie wymagana jest konstrukcja niskodymowa, bezhalogenowa lub pancerna, należy zamówić odpowiednio WDZ-YJY lub ZR-YJV22.


11. Często zadawane pytania dotyczące branży kablowej.

  • P1: Czym 4×16+1×10 różni się od mniejszych 4×10+1×6?Pole fazowe wzrasta z 10 do 16 mm² (przewód z 7×1,35 do 7×1,70 mm), a przewód neutralny z 6 do 10 mm² (7×1,08 do 7×1,35 mm), co podnosi prąd znamionowy z około 65/55 A do 85/72 A, zwiększa średnicę gotową z 18 do 21 mm i znosi jednosekundowe zwarcie fazowe wytrzymują od około 1,15 do 1,84 kA.
  • P2: Dlaczego przewód neutralny/PE ma tylko 10 mm², podczas gdy fazy mają 16 mm²?W zrównoważonym obwodzie czteroprzewodowym przewód neutralny przewodzi głównie prąd niezrównoważony i harmoniczny, więc norma GB/T 12706.1 dopuszcza zredukowany rdzeń w konstrukcji 4+1. Jeżeli instalacja obsługuje znaczne obciążenia jednofazowe lub nieliniowe generujące harmoniczne, należy wybrać kabel 5-żyłowy o równym przekroju (4×16+1×16).
  • P3: Co oznaczają ZA, ZB, ZC i ZD?Są to klasy ognioodporności określone w GB/T 19666, ocenione w teście wiązek kablowych GB/T 18380.35 przy coraz większym obciążeniu paliwem – ZA jest najbardziej wymagające, ZD najmniej. Gołe oznaczenie „ZR” domyślnie oznacza ZC; ZA i ZB należy zamówić przy składaniu zamówienia.
  • P4: Kiedy należy wybrać kabel 4+1, 5-żyłowy lub zwykły 4-żyłowy?Wybierz 4+1 dla standardowej sieci czteroprzewodowej ze zredukowanym przewodem neutralnym/PE; równy 5-żyłowy (4×A+1×A), w którym oczekuje się, że prąd neutralny będzie zbliżał się do prądu fazowego; zwykły 4-żyłowy, gdy w kablu nie jest wymagany oddzielny przewód PE.
  • P5: Dlaczego wartości znamionowe w powietrzu i w ziemi różnią się i w jaki sposób są one dostosowywane?Opublikowane dane zakładają temperaturę powietrza 25°C lub glebę 25°C przy oporności cieplnej 1,0 K·m/W w jednym obwodzie. Należy zastosować współczynniki korygujące producenta dotyczące temperatury otoczenia, grupowania, głębokości zakopania i rezystywności gleby — współczynniki powietrza wahają się od około 1,29 przy 20 °C do 0,91 przy 45 °C, a współczynniki gleby od 1,04 przy 20 °C do 0,87 przy 40 °C.
  • P6: Miedź czy aluminium?Miedź (ten kabel) zapewnia niższą rezystancję (1,15 w porównaniu z około 1,91 Ω/km przy 16 mm²), wyższy prąd na mm², lepszą wytrzymałość mechaniczną i bardziej niezawodne zakończenia; aluminium (YJLV, ≈ 450 kg/km w tym rozmiarze) kosztuje mniej i waży mniej, ale wymaga większych przekrojów i obróbki antyutleniającej na każdym połączeniu.
  • P7: Dlaczego XLPE może pracować w temperaturze 90°C, podczas gdy izolacja PVC jest ograniczona do 70°C?Sieciowanie przekształca polietylen w trójwymiarową sieć termoutwardzalną, co podnosi wytrzymałość znamionową przewodu ciągłego do 90°C i wytrzymałość zwarciową do 250°C – bezpośrednio zwiększając obciążalność prądową dostępną dla danego obszaru miedzi.
  • P8: Jak wybierany jest przekrój przewodu?Wybór zależy od (a) prądu pełnego obciążenia po obniżeniu wartości znamionowych, (b) dopuszczalnego spadku napięcia (zwykle ≤ 5% dla obwodów odgałęzionych), (c) wytrzymałości zwarciowej na bazie I²t (tutaj 1,84 kA·s na fazę) oraz (d) koordynacji z urządzeniami zabezpieczającymi nadprądowymi; najbardziej rygorystyczne kontrole kryterialne.
  • P9: Dlaczego średnica końcowa różni się w zależności od producenta dla tego samego rozmiaru nominalnego?Normy określają minimalną grubość izolacji i osłony oraz parametry elektryczne, ale nie określają dokładnej średnicy całkowitej. Zagęszczenie splotów, konstrukcja wypełniacza i tolerancja osłony różnią się w zależności od zakładu — opublikowane liczby 4×16+1×10 skupiają się wokół 21 mm bez opancerzenia — dlatego przy wymiarowaniu dławnic, tac i przewodów należy zawsze stosować rzeczywistą zmierzoną średnicę.
  • P10: Które testy potwierdzają dopuszczalność w momencie dostawy i przed uruchomieniem?Przy dostawie należy sprawdzić certyfikat testu fabrycznego (oporność 1,15/1,83 Ω/km, wytrzymałość 3,5 kV/5 min, wymiary ≈ 21 mm), czytelność osłony i integralność bębna. Po instalacji należy wykonać test rezystancji izolacji plus DC 4U0 = 2,4 kV / 15 min wytrzymywania zgodnie z Q/GDW 13244.1-2018, następnie potwierdzić identyfikację L1/L2/L3/N/PE przed zamknięciem wyłącznika.
  • P11: Jakiego okresu użytkowania można się spodziewać?Po zainstalowaniu i użytkowaniu w podanych granicach temperatury i napięcia, kable XLPE 0,6/1 kV są zaprojektowane na minimalny okres użytkowania wynoszący 30 lat; długotrwałe przeciążenie, narażenie na promieniowanie ultrafioletowe, wnikanie wody przez uszkodzoną osłonę lub działanie w temperaturze powyżej 90°C znacznie skracają tę żywotność.