Εγκατάσταση γείωσης 3 πυρήνες ευέλικτο καλώδιο 3x1.0mm2 Pvc μονωμένο πολυπλέγμα καλώδιο
Σύνοψη του προϊόντος
Λεπτομέρειες προϊόντος
Εξοπλισμός 3 Ελαστικό καλώδιο πυρήνα
,Γείωση 3 πυρήνων ευέλικτο καλώδιο
,3x1.0mm2 μονωτικό σύρμα πολλαπλών νημάτων από PVC
Περιγραφή προϊόντος
Συσκευή γείωσης καλώδιο RVV 3x1.0mm2 PVC Stranded Copper Ευέλικτο
Ονομασία καλωδίου & Σημασία
|
Κωδικός |
Σημασία |
|---|---|
|
RVV |
R = Ευέλικτος αγωγός χαλκού (κλάση 5), V = μόνωση PVC, V = κάλυψη PVC |
|
300/500 V |
Η ονομαστική τάση U0/U = 300/500 V, Um = 500 V |
|
3×1,0 mm2 |
Τρεις εύκαμπτοι πυρήνες, κάθε ένας με αγωγό χαλκού 1,0 mm2 |
Κατασκευή: Ελαφρύ ελαστικό καλώδιο περιβαλλόμενο με PVC, στρογγυλό προφίλ (3 πυρήνες)


RVV 3×1,0 mm2 ∆ημοσιεύματα προδιαγραφής καλωδίων και μηχανικής (Αγγλικά)
1Σύνοψη και αξιολόγηση του προϊόντοςΤο RVV 3×1.0 είναι ένα ελαστικό σχοινί με κάλυψη από PVC με τρεις πυρήνες με μόνωση από PVC που έχει ονομαστική θερμοκρασία 300/500 V AC (50 Hz) και θερμοκρασία 70 °C, κατασκευασμένο γύρω από τρία 1.0 mm2 εύκαμπτοι αγωγοί γυαλισμένου χαλκού κλάσης 5 ̇ κάθε ένας απομονωμένος από PVC και ενωμένοι σε δεύτερη επικάλυψη από PVC. Κατασκευάζεται και δοκιμάζεται σύμφωνα με τις απαιτήσεις GB/T 5023.5 (60227 IEC 52) / IEC 60227-5, με ευέλικτους αγωγούς ανά GB/T 3956. Η τελική διάμετρος είναι περίπου 7.9 mm και ονομαστική μάζα περίπου 110 kg/km (≈ 11 kg ανά 100 m)Με όλους τους τρεις πυρήνες ενεργοποιημένους, το καλώδιο μεταφέρει περίπου 10 A στον ελεύθερο αέρα σε 25 °C (τεχνική εκτίμηση).
2. Κατασκευή στρώμα-σε-στρώμα (οδηγός προς το μανδύα).
| Σχήμα | Κατασκευή | Τείχος | Διάμετρος |
|---|---|---|---|
| Διοδηγός (Cu) × 3 | Ελαστικές ράβδοι Cu, κατηγορίας 5, 32 × 0,20 mm (1+6+12+13) το καθένα | Επικεφαλής | ≈ 1,4 mm |
| Μόνωση (PVC) × 3 | Συνδυασμός PVC, PVC/C (TI1) | 00,60 mm | ≈ 2,6 mm |
| Συγκρότηση πυρήνα | Τρεις απομονωμένοι πυρήνες με καλώδια σε τριγωνική διάταξη· κενά γεμάτα με εξώθηση της κάλυψης | Επικεφαλής | ≈ 6,3 mm (από την οποία προέρχεται) |
| Εξωτερική κάλυψη (PVC) | Συνδυασμός PVC, PVC/ST5, μαύρο ή προσαρμοσμένο | 00,80 mm | ≈ 7,9 mm (τελειωμένο) |
3Ηλεκτρικά χαρακτηριστικά.Κάθε αγωγός 1,0 mm2 διατηρείται σε μέγιστη αντίσταση συνεχούς ρεύματος 19,5 Ω/km στους 20 °C, ανεβαίνοντας σε περίπου 24,8 Ω/km στο σημείο λειτουργίας 70 °C. Κάθε μήκος επιβιώνει τη ρουτίνα 2.Δοκιμασία ισχύος-συχνότητας εναλλασσόμενης ισχύος 0 kV για πέντε λεπτάΗ αντίσταση μόνωσης των τελικών καλωδίων παραμένει πάνω από 0,011 MΩ·km σε θερμοκρασία 70 °C, και τα τυπικά στοιχεία περιλαμβάνουν χωρητικότητα ≈ 100 nF/km και αντίσταση 50 Hz AC ≈ 19,5 Ω/km (αντίσταση κυρίαρχη).Με τους τρεις πυρήνες ενεργοποιημένουςΗ πίεση αναφοράς είναι περίπου 10 A στον ελεύθερο αέρα σε 25 °C (εκτίμηση μηχανικής) και η πτώση τάσης κυκλώματος σε 10 A είναι περίπου 0,39 V ανά μέτρο.
Ηλεκτρικές παραμέτρους
|
Παράμετρος |
Αξία |
Σημείωση |
|---|---|---|
|
Ονομαστική τάση U0/U |
300 / 500 V |
Εμ = 500 V |
|
Δοκιμαστική τάση AC (5 λεπτά) |
20,0 kV |
Ρουτίνα |
|
Τύπο τάσης δοκιμής |
2.5 kV |
Δελτίο ΕΚ 60227 |
|
Αντίσταση συνεχούς ρεύματος @ 20 °C (ανά πυρήνα) |
≤ 19,5 Ω/km |
GB/T 3956 Τάξη 5 μέγιστο, 1,0 mm2 |
|
Αντίσταση εναλλασσόμενου ρεύματος @ 70 °C (στ.) |
≈ 24,9 Ω/km |
ανά πυρήνα |
|
Διορισμένο ρεύμα στον αέρα (μονοφασικό, 30 °C, L+N) |
≈ 8 12 A |
Συνολικό ρεύμα στο L, N μεταφέρει επιστροφή |
|
Διορισμός ρεύματος (σχεδιασμός, ανά πυρήνα) |
≈ 10 A |
συντηρητικό, ανά GB/T 16895 |
|
Διορισμός ρεύματος (3 φάσεις, ισορροπημένο) |
≈ 7 10 A ανά φάση |
εκκρεμεί λόγω ομαδοποίησης |
|
Απευθείας θαμμένος |
Δεν ισχύει |
Ελαφρύ καλώδιο, όχι για άμεση ταφή |
|
Σύνδρομο βραχυκυκλώματος (1 δευτερόλεπτο, Cu, 160 °C) |
≈ 0,10 kA (100 A) |
10,0 mm2 αναφοράς |
|
Συχνότητα |
50/60 Hz AC ή DC |
Επικεφαλής |
4Θερμική αντίδραση και συμπεριφορά της φλόγας.Η μόνωση από PVC διατηρεί συνεχή θερμοκρασία αγωγού 70 °C. Το καλώδιο είναι κατάλληλο για περιβάλλον λειτουργίας μεταξύ -15 και +70 °C, δεν πρέπει να ξετυλίγεται κάτω από 0 °C χωρίς προετοιμασία,και χρησιμοποιεί 25 °C ως περιβάλλον αναφοράς για την απάθειαΗ συμπεριφορά της φλόγας ανταποκρίνεται στην κάθετη δοκιμή GB/T 18380.12 (IEC 60332-1) με ένα μόνο καλώδιο, πράγμα που σημαίνει ότι το καλώδιο αυτοσβήνει όταν αφαιρείται η πηγή φλόγας.Επειδή τόσο η μόνωση όσο και η κάλυψη είναι αλογενωμένο PVC, το καλώδιο εκπέμπει καπνό και χλωριούχο υδρογόνο σε μια φωτιά.

5- Εφαρμογή εγκατάστασης και χειρισμού.Οι κάμψεις δεν πρέπει να πέφτουν κάτω από το 6πλάσιο της πραγματικής εξωτερικής διάμετρου ̇ περίπου 50 mm για αυτό το μέγεθος.Η λήξη απαιτεί την απομάκρυνση 10 ̇ 12 mm και πάντα τη χρήση σιδηροτροχιάς στις ευέλικτες ράβδους κλάσης 5 για την πρόληψη της φθοράς του καλωδίουΟι ρόλοι που διατηρούνται κάτω των 0 °C στη δομή αποθήκευσης πρέπει να θερμαίνονται στο εσωτερικό πριν από το ξετυλίξιμο· η έλξη έλξης πρέπει να παραμένει εντός των 60 N και το καλώδιο δεν πρέπει ποτέ να χρησιμοποιείται ως σχοινί έλξης.Το σημείο αναφοράς 10 Α απαιτεί υποβάθμιση κάθε φορά που η θερμοκρασία περιβάλλοντος ή η δέσμευση αποκλίνουν από τις συνθήκες αναφοράς.Αυτό το καλώδιο δεν είναι για άμεση ταφή, εξωτερική έκθεση σε υπεριώδη ακτινοβολία ή συνεχή επαναλαμβανόμενη κάμψη για τα καθήκοντα αυτά επιλέξτε ένα θωρακισμένο καλώδιο,ένα κάλυμμα σταθεροποιημένο με υπεριώδη ακτινοβολία ή καλώδιο συνεχούς ευελιξίας (trunking), αντίστοιχα.
Δομή διατομής καλωδίου


Περιγραφή κατασκευής καλωδίου

6Τυπικές εφαρμογές υπηρεσιών.Αυτό το καλώδιο εξυπηρετεί ελαφριά έως μεσαία τρία καλώδια ισχύος και λειτουργία ελέγχου: τροφοδοσία συσκευής οδηγεί μέχρι περίπου 10 A, μικρά εργαλεία και ηλεκτρική ενέργεια σκούπα καθαριστή,Ηλεκτρονικές συσκευές φωτισμού και ηλεκτρονικών κυκλωμάτων φωτισμού, εξοπλισμός γραφείου και περιφερειακά καλώδια, καλώδια τροφοδοσίας δρομολογητών/μοντέμ και μικρών UPS, διασύνδεση πίνακα ελέγχου και αισθητήρων, χαμηλού ρεύματος βιομηχανικές πτώσεις σήματος/ηλεκτρικής ενέργειας και εσωτερική καλωδίωση καλωδίου επέκτασης.Οι εγκεκριμένες μέθοδοι εγκατάστασης περιλαμβάνουν σταθερή καλωδίωση στο εσωτερικό των συσκευών, καλωδίων και εσωτερικών αγωγών σε ξηρές θέσεις, τόσο σε εσωτερικούς χώρους όσο και σε καλυμμένους προστατευμένους χώρους.

7- Τεστ και καθεστώς διασφάλισης ποιότητας.Οι δοκιμές ρουτίνας σε κάθε μήκος περιλαμβάνουν την επαλήθευση της αντίστασης συνεχούς ρεύματος του αγωγού (≤ 19,5 Ω/χλμ σε θερμοκρασία 20 °C), την αντοχή 2,0 kV AC / 5 min, τη συνέχεια του αγωγού σε όλους τους τρεις πυρήνες,και διαμετρική επιθεώρηση που καλύπτει μόνωση ≥ 0.60 mm, περιστροφή ≥ 0,80 mm και συνολική διάμετρος ≈ 7,9 mm. Οι δοκιμές δείγματος και τύπου περιλαμβάνουν μόνωση από PVC και αντοχή στην ένωση του περιστροφίου (≥ 10 MPa) με επιμήκυνση (≥ 100 % μόνωση / ≥ 125 % περιστροφή),Η θερμική παραμόρφωση του PVC σε 80 °C, συρρίκνωση PVC σε θερμοκρασία 150 °C, δοκιμή κάθετης φλόγας με ένα μόνο καλώδιο, δοκιμές κάμψης και ψυχρής κάμψης σε θερμοκρασία -15 °C και δοκιμή τάσης μετά την κάμψη.
Παράμετροι καλωδίου

Παράμετροι δοκιμής καλωδίων

8- Πρότυπα και συμμόρφωση.Ο σχεδιασμός και η παραγωγή διέπονται από τα πρότυπα GB/T 5023.5 και IEC 60227-5 για εύκαμπτα καλώδια 300/500 V (60227 IEC 52).0 mm2 αγωγός ως τριάντα δύο καλώδια από 0.20 mm με R ≤ 19,5 Ω/km. Η συμπεριφορά της φλόγας αποδεικνύεται από την GB/T 18380.12Οι γενικές μεθόδους δοκιμής ακολουθούν τις GB 5023.1 / GB 5023.3Τα καλώδια μπορούν επίσης να προμηθευτούνται σύμφωνα με τις απαιτήσεις IEC, BS, DIN, UL ή VDE κατόπιν αιτήματος.Τα νοσοκομεία και άλλοι περιορισμένοι δημόσιοι χώροι απαιτούν μια παραλλαγή LSZH.
Σύστημα προτύπων
|
Τύπος |
Τύπος |
Πεδίο εφαρμογής |
Βασική απαίτηση |
|---|---|---|---|
|
GB/T 19666-2019 |
Προϊόν |
Γενικοί κανόνες για τα ιμάντια/καλώδια με επιβράδυνση φλόγας και ανθεκτικά στη φωτιά |
Ορίζει τις ταξινόμηση ZA, ZB, ZC, ZD |
|
GB/T 18380.31~36-2022 |
Μέθοδος δοκιμής |
Δοκιμή εξάπλωσης φλόγας για συσσωματωμένα καλώδια/καλώδια |
Μέθοδος δοκιμής για την αξιολόγηση ZA~ZD |
|
GB 31247-2014 |
Τάξη πυρός |
Ταξινομή των επιδόσεων καύσης των καλωδίων σε κτίρια |
Ορίζει τις τάξεις Α, Β1, Β2, Β3 (διαφορετικές από ZA~ZD) |
|
IEC 60332-3 |
Μέθοδος δοκιμής |
Δοκιμές ηλεκτρικών καλωδίων υπό συνθήκες πυρκαγιάς |
Διεθνές ισοδύναμο GB/T 18380 |
|
IEC 60754-1/2 |
Μέθοδος δοκιμής |
Δοκιμή σε αέρια που εξελίσσονται κατά την καύση |
Δοκιμή εκπομπών αερίων αλγογόνων οξέων |
|
Δελτίο ΕΚ 61034-2 |
Μέθοδος δοκιμής |
Μέτρηση πυκνότητας καπνού |
Δοκιμή διαπερατότητας φωτός |
|
GB/T 12666.1~7 |
Μέθοδος δοκιμής |
Διαφορετικές δοκιμές καύσης |
Ενιαία κατακόρυφη, οριζόντια, κλπ. |
9Συσκευασία, Αποθήκευση και Λογιστική.Η τυποποιημένη παράδοση είναι 100 m ανά τροχό ή κιβώτιο, με προσαρμοσμένα μήκη κοπής διαθέσιμα κατόπιν αιτήματος.έτος παραγωγής και ακολουθητική σήμανση μετρών ανά GB/T 6995Η αποθήκευση πρέπει να γίνεται σε στεγνό, καλυμμένο χώρο με θερμοκρασία -15 έως +40 °C, προστατευμένο από το άμεσο ηλιακό φως, την υγρασία, τα έλαια και τα κοφτερά αντικείμενα.κατάσταση των τροχών σε εσωτερικούς χώρους σε θερμοκρασία ≥ 0 °C πριν από την αποσύνδεσηΚατά τη διάρκεια της μεταφοράς, οι ρόλοι πρέπει να είναι ασφαλισμένοι κατά του κυλίσματος και της πρόσκρουσης, και το καλώδιο δεν πρέπει ποτέ να σέρνεται πάνω από ακαθαρτικό έδαφος ή από κοφτερές άκρες.

10Προδιαγραφές προμηθειών.Αναφέρετε "RVV 300/500 V 3×1.0" μαζί με το απαιτούμενο μήκος ή τη διάταξη τροχιάς, το συνδυασμό χρωμάτων μόνωσης και τις προτιμήσεις σήμανσης.Να προσδιοριστεί το χρώμα του περιβλήματος (μαύρο είναι το πρότυπο) και κάθε ειδική κωδικοποίηση χρώματος (e).γ. καφέ/μπλε/κίτρινο-πράσινο για τροφοδοσία 230 V με γη). Ζητήστε πάντα το πιστοποιητικό δοκιμής εργοστασίου για να επιβεβαιώσετε την πραγματική διάμετρο (≈ 7,9 mm),βάρος (≈ 110 kg/km) και αντίσταση του αγωγού για τη σειρά παραγωγήςΣε περίπτωση που απαιτείται κατασκευή μηδενικού αλογονίου ή συνεχούς ευελιξίας με χαμηλή ποσότητα καπνού, παραγγέλνετε τη διαφορά LSZH ή H05VV5-F αντίστοιχα.
11Ενημερωτικά ερωτήματα για την καλωδιακή βιομηχανία.
- Ε1: Πώς διαφέρει το 3×1.0 από το 3×0.75?Η περιοχή του αγωγού αυξάνεται από 0,75 σε 1,0 mm2 ανά πυρήνα: οι αλλαγές των ράβδων από 24 × 0,20 σε 32 × 0.20, η αντίσταση μειώνεται από 26,0 σε 19,5 Ω/km, η τελική διάμετρος αυξάνεται από 7,1 σε 7,9 mm, το βάρος από 85 σε 110 kg/km και η ακρατικότητα από 6 σε 10 A.η θερμοκρασία και το υλικό κάλυψης/μόνωσης παραμένουν τα ίδια.
- Ε2: Γιατί ένα καλώδιο τριών πυρήνων με 1,0 mm2;Ο τρίτος πυρήνας είναι ο προστατευτικός αγωγός γης (PE), ενώ η διατομή 1,0 mm2 υποστηρίζει έως και περίπου 10 A, αρκετά για μικρές συσκευές,εργαλεία και κλάδους φωτισμού, αντί μόνο για κυκλώματα σήματος.
- Ε3: Τι σημαίνει ευέλικτος αγωγός κλάσης 5;Η κατηγορία 5 (GB/T 3956) είναι κατασκευασμένη από πολλά λεπτά σύρμα (32 × 0,20 mm σε 1,0 mm2), δίνοντας στο καλώδιο την ευελιξία και την αντοχή του στην κάμψη.Τάξη 2 (χρησιμοποιείται σε καλώδια ηλεκτρικής ενέργειας όπως YJV) χρησιμοποιεί λιγότερα παχύτερα καλώδια και είναι πολύ πιο άκαμπτο ̇ ποτέ μην τα ανακατεύετε κατά την παραγγελία.
- Ε4: Μπορεί το RVV να χρησιμοποιηθεί σε εξωτερικούς χώρους;Όχι στην τυποποιημένη μορφή του: το μανδύα PVC δεν σταθεροποιείται από την υπεριώδη ακτινοβολία και θα αποσυντίθεται υπό παρατεταμένη ηλιακή ακτινοβολία.Χρησιμοποιήστε ένα θωρακισμένο καλώδιο ισχύος από χάλυβα.
- Ε5: Πώς επιλέγεται η διατομή του αγωγού για έναν αγωγό συσκευής;Η επιλογή βασίζεται (α) στο ρεύμα πλήρους φορτίου μετά την υποβάθμιση, (β) στην επιτρεπόμενη πτώση τάσης (συνήθως ≤ 5% για τους αγωγούς συσκευής) και (γ) στον συντονισμό με την προγενέστερη ασφάλεια ή τον διακόπτη.0 mm2 υποστήριξη καλωδίου έως περίπου 10 AΓια υψηλότερα φορτία απαιτούνται 1,5 ή 2,5 mm2.
- Ε6: Χάλκινος ή κονσερβοποιημένος χάλκινος αγωγός;Ο γυμνός αναψυγμένος χαλκός (αυτός ο RVV) είναι το πρότυπο για σταθερούς αγωγούς συσκευών και παρέχει τη χαμηλότερη αντίσταση.Προτιμάται το κονιοποιημένο χαλκό όταν ο αγωγός μπορεί να εκτεθεί σε υγρασία ή όταν χρησιμοποιείται τερματισμός συγκόλλησης, επειδή αντιστέκεται στην οξείδωση.
- Ε7: Γιατί το PVC λειτουργεί μόνο στους 70 °C ενώ το XLPE λειτουργεί στους 90 °C;Το PVC είναι ένα θερμοπλαστικό που μαλακώνει και παραμορφώνεται σε υψηλές θερμοκρασίες· το XLPE είναι αλληλένδετο σε ένα θερμοστεγές δίκτυο που διατηρεί το σχήμα του έως και στους 90 °C.Για το λόγο αυτό, το RVV (PVC) περιορίζεται στους 70 °C και το YJV (XLPE) στους 90 °C..
- Ε8: Ποια είναι η διαφορά μεταξύ RVV και RVVP;Το RVV είναι το απλό γυμνό εύκαμπτο καλώδιο χωρίς προστασία.Η RVVP προσθέτει μια οθόνη με κορδέλα χαλκού για την απόρριψη ηλεκτρομαγνητικών παρεμβολών. Επιλέξτε την προστατευμένη παραλλαγή όταν το κύκλωμα μεταφέρει σήματα χαμηλού επιπέδου ή κατευθύνεται κοντά σε θορυβώδη εξοπλισμό.
- Ε9: Γιατί η τελική διάμετρος ποικίλλει μεταξύ των κατασκευαστών για το ίδιο ονομαστικό μέγεθος;Τα πρότυπα καθορίζουν το ελάχιστο πάχος μόνωσης και της επιφάνειας, αλλά όχι μια ακριβή συνολική διάμετρος.Το σχεδιασμό του γεμιστήρα και η ανοχή του περιβλήματος διαφέρουν μεταξύ των φυτώνΟι αριθμοί.0 συγκεντρώνονται γύρω στα 7,9 mm έτσι ώστε η πραγματική μετρούμενη διάμετρος πρέπει να χρησιμοποιείται κατά τη μέτρηση των αδένων και των κλιπ.
- Ε10: Ποιες δοκιμές επιβεβαιώνουν την αποδοχή κατά την παράδοση και πριν από την ενεργοποίηση;Κατά την παράδοση, πρέπει να επαληθεύεται το πιστοποιητικό εργοστασιακής δοκιμής (αντίσταση ≤ 19,5 Ω/km, αντίσταση 2,0 kV/5 min, διαστάσεις ≈ 7,9 mm), η ευανάγνωση του μανδύα και η ακεραιότητα του κυλίνδρου.να ολοκληρώσει μια δοκιμή αντοχής στην μόνωση συν 2.0 kV AC / 5 min αντέχουν, και στη συνέχεια επιβεβαιώνουν ότι όλοι οι τρεις αγωγοί που εντοπίστηκαν είναι ορθοί πριν από την ενεργοποίηση.
- Ε11: Ποια διάρκεια ζωής μπορεί να αναμένεται;Όταν τοποθετούνται και λειτουργούν εντός των καθορισμένων ορίων θερμοκρασίας και τάσης, τα εύκαμπτα καλώδια PVC είναι σχεδιασμένα για διάρκεια ζωής περίπου 10-15 ετών σε ξηρές εσωτερικές συνθήκες.επανειλημμένη κάμψη πέραν της ελάχιστης ακτίνας 6 × OD, η έκθεση σε υπεριώδη ακτίνες ή η λειτουργία άνω των 70 °C θα μειώσουν σημαντικά τη διάρκεια ζωής.