DC-Zonne-draad 6.0mm2 PV1-F TUV UV-bestendige fotovoltaïsche kabel PV-string hoofdkabel
Productoverzicht
Productdetails
UV-bestendige fotovoltaïsche kabel
,pv1-f pv-kabel
,pv1-f fotovoltaïsche kabel
Productbeschrijving
DC zonnedraad 6,0 mm² PV1-F TUV UV-bestendige fotovoltaïsche kabel PV String hoofdkabel
Kabelaanduiding en betekenis
|
Code |
Betekenis |
|---|---|
|
PV |
Fotovoltaïsche (zonne) toepassing |
|
1 |
Single-core |
|
F |
Flexibele geleider (klasse 5 fijndradig) |
|
6,0 mm² |
Nominaal dwarsdoorsnedeoppervlak van de geleider |
Bouw: Vertinde koperen geleider, halogeenvrije vernet polyolefine (XLPO) isolatie en mantel, eenaderige flexibele fotovoltaïsche DC-kabel.
Toepasselijke normen
- EN 50618:2014 — Elektrische kabels voor fotovoltaïsche systemen (nominale DC-spanning 1,8 kV)
- IEC 62930 - Fotovoltaïsche systeemkabels (enkeladerig, XLPO geïsoleerd, nominaal tot 1,5 kV DC)
- TÜV 2 PfG 1169/08.2007 — TÜV-specificatie voor PV-kabels
- IEC 60228 / GB/T 3956 — Geleiders (klasse 5 flexibel, vertind koper)
- IEC 60332-1 — Vlamvertragend (enkele kabel)
- IEC 61034 — Rookdichtheid (lage rook)
- IEC 60754 — Halogeengehalte (halogeenvrij)
- IEC 60811 — Isolatie- en omhullende materialen — Algemene testmethoden

PV1-F 1×6,0 mm² — Fotovoltaïsche DC-kabelspecificatie en technische gegevens
1. Productoverzicht en beoordelingssamenvatting.PV1-F 1×6.0 is een eenaderige, flexibele, vertinde koperen fotovoltaïsche DC-kabel met een vermogen van 0,6/1,0 kV DC (max. systeemspanning 1,8 kV), gebouwd en gecertificeerd volgens TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618. Het is de standaard upgrade voor grote commerciële PV-installaties op het dak en op de grond, waarbij de 4,0 mm²-versie een spanningsval van meer dan 1% zou overschrijden bij lange thuisgebruik de omvormer of combinerbox. De doorsnede van 6,0 mm² kan tot ongeveer 60 A dragen en houdt de DC-lijnverliezen onder de 1% tijdens typische 40-80 m string-naar-omvormer-trajecten. Vergeleken met de variant van 4,0 mm² (4,61 Ω/km, ≈ 45 A), verlaagt de geleider van 6,0 mm² de weerstand met ongeveer 33% en verhoogt de stroomsterkte met ongeveer 33%. De uiteindelijke diameter is ongeveer 5,5 mm, de massa ongeveer 60 kg/km, en wordt geleverd in rollen of trommels van 200 m, 500 m of 1000 m.
2. Laag-voor-laag constructie (geleider naar buiten).
| Laag | Bouw | Muur | Diameter |
|---|---|---|---|
| Geleider | Flexibel gestrand vertind gegloeid Cu, klasse 5 — 84 × 0,30 mm | — | ≈ 3,5 mm |
| XLPE-isolatie | Bestraald vernet polyethyleen, UV-/ozonbestendig, zwart | 1,0 mm | ≈ 5,5 mm (afgewerkt) |
| Pantser | Geen - ongewapende flexibele kabel | — | — |
| Buitenmantel | Geen – de isolatie zelf is het weerjack | — | — |
3. Elektrische kenmerken.De 6,0 mm² vertinde koperen Klasse 5-geleider heeft een maximale DC-weerstand van 3,08 Ω/km bij 20 °C – ongeveer 33% lager dan de 4,0 mm²-versie. Routinebestendig is 3,5 kV AC / 5 minuten (of 6,5 kV DC / 15 minuten). Isolatieweerstand ≥ 200 MΩ·km. Met de enkele kern in de vrije lucht bij 30 °C bedraagt de referentiebelasting ongeveer 60 A; bij een omgevingstemperatuur van 60 °C neemt het vermogen af tot ongeveer 48 A. De spanningsval op een tweepolige schakeling van 100 m bij 60 A is een lus van ongeveer 3,8 V - ongeveer 10% minder dan de 4,0 mm² bij zijn eigen vermogen. Het geleiderverlies bij 60 A bedraagt ongeveer 11,1 W per meter bij 90 °C.
Isolatie- en mantelgegevens
|
Eigendom |
Waarde |
|---|---|
|
Materiaal |
XLPO (vernet polyolefine), halogeenvrij |
|
Nominale isolatiedikte |
0,8 mm |
|
Nominale dikte van de mantel |
0,8 mm |
|
Lange termijn servicetemp. |
−40 °C tot +120 °C (continu) |
|
Kortsluittemp. (≤5 s) |
280 °C (Cu-geleiderlimiet) |
|
Noodoverbelastingstemp. |
150 °C (korte termijn) |
|
Weerbestendigheid |
Uitstekend — UV-bestendig, ozonbestendig, hydrolysebestendig |
|
Vlamvertragend |
IEC 60332-1 (enkele kabel) |
|
Rookdichtheid |
IEC 61034 (weinig rook) |
|
Halogeengehalte |
IEC 60754 (halogeenvrij, niet corrosief) |
|
Oliebestendigheid |
EN 50618 Bijlage B (optioneel) |
|
Zuur- en alkalibestendigheid |
Goed |
Elektrische parameters
|
Parameter |
Waarde |
Opmerking |
|---|---|---|
|
Nominale spanning AC (U₀/U) |
0,6 / 1 kV |
IEC 60502-referentie (niet primaire classificatie) |
|
Nominale spanning DC |
1,5 kV |
EN 50618 / IEC 62930 primaire classificatie |
|
Testspanning AC (50 Hz, 5 min) |
6,5 kV |
Routinetest |
|
DC-testspanning |
15 kV DC (voor typekeuring) |
— |
|
DC-weerstand @20 °C |
≤ 3,39 Ω/km |
IEC 60228 Klasse 5 max, 6,0 mm² |
|
AC-weerstand @90 °C (geschat) |
≈ 4,32 Ω/km |
— |
|
AC-weerstand @120 °C (geschat) |
≈ 4,86 Ω/km |
maximale servicetemp |
|
Capaciteit (ca.) |
≈ 0,21 µF/km |
geleider naar mantel |
|
Inductieve reactantie (ongeveer) |
verwaarloosbaar |
single-core DC-toepassing |
|
Stroomwaarde in vrije lucht (60 °C omgevingstemperatuur) |
70 EEN |
enkele kabel, gelijkstroom |
|
Stroomwaarde in vrije lucht (omgevingsgecorrigeerd) |
≈ 56 A bij een omgevingstemperatuur van 70 °C |
typische daksituatie |
|
Stroomsterkte in leiding (lucht) |
≈ 52 A |
gebundelde kabels |
|
Kortsluitstroom (1 s, Cu, 280 °C) |
≈ 0,66 kA (660 A) |
6,0 mm² Cu |
|
Frequentie |
DC (primair) / 50–60 Hz AC (secundair) |
— |
Referentiewaarden: 6,0 mm² Cu bij 56 A, DC 1000 V → max. DC-vermogen ≈ 56 kW per string (2 strings parallel = 112 kW). Spanningsverlies bij 56 A ≈ 19,0 mV/A·m (≈1,90% per 10 m bij 56 A, 1000 V). Bij 70 A → ≈ 23,7 mV/A·m.
Temperatuurkenmerken
|
Eigendom |
Waarde |
|---|---|
|
Max. geleider bedrijfstemp. (continu) |
120 °C |
|
Max. kortsluiting temp. (≤5 s) |
280 °C (Cu-geleider) |
|
Noodoverbelastingstemp. |
150 °C (korte termijn) |
|
Min. installatie omgevingstemp. |
−40 °C (koudflexibel, geen voorverwarmen nodig) |
|
Service omgevingsbereik |
−40 °C tot +120 °C (met XLPO) |
|
Overleving van vuur |
Standaard (vlamvertragende enkele kabel); optionele brandwerende versie beschikbaar |
4. Thermische respons en weergedrag.Bestraald XLPE onderhoudt een continue geleidertemperatuur van 90 °C, met een kortsluitvermogen tot 200 °C gedurende ≤ 5 s. De kabel is geschikt voor gebruik in omgevingen tussen −40 °C en +90 °C en is getest op koude buiging bij −40 °C. De met zwarte koolstof gevulde isolatie is UV-bestendig (1000 uur UV-voorconditionering volgens TÜV), ozonbestendig en vlamvertragend volgens IEC 60332-1 (verticale vlam zelfdovend). Thermische veroudering bij 135 °C / 168 uur gevolgd door een buigtest mag geen scheuren vertonen.
Brandprestaties (PV1-F — Standaard)
|
Eigendom |
Waarde / Vereiste |
|---|---|
|
Vlamvertragend |
IEC 60332-1 (enkele kabel, passeert) |
|
Halogeengehalte |
Halogeenvrij (IEC 60754) |
|
Rookdichtheid |
Weinig rook (IEC 61034) |
|
Corrosiviteit |
Niet corrosief (IEC 60754) |
|
Toxiciteit |
Laag (halogeenvrije materialen) |
|
Brandoverleving (circuitintegriteit) |
Niet van toepassing (standaard PV-kabel); gebruik indien nodig een brandwerende DC-kabel |
5. Installatiepraktijk en -hantering.De minimale buigradius is 4 × OD (≈ 22 mm) voor vaste installatie, 6 × OD (≈ 33 mm) als de kabel herhaaldelijk wordt gebogen (bijv. volgsystemen). De kabel wordt rechtstreeks op de moduleframes geklemd, in PV-specifieke kabelgoten geleid of in een lichtgewicht buis getrokken; hij is niet geschikt om rechtstreeks in de grond te worden begraven. Gebruik connectoren van het type PV4/MC4 die zijn gekrompen met het speciale PV-krimpgereedschap; vervang nooit generieke nokken. Polariteit (+ / −) wordt langs de zwarte omhulling afgedrukt. De legtemperatuur mag niet onder −40 °C komen. Met ongeveer 6,0 kg per 100 m is de kabel licht en gemakkelijk te hanteren op grote commerciële PV-installaties op het dak en op de grond.
Mechanische en installatieparameters
|
Parameter |
Waarde |
Opmerkingen |
|---|---|---|
|
Minimale buigradius |
≥ 4 × buitendiameter → ≈ 25,2 mm bij Ø6,3 mm |
statische installatie |
|
Min. buigradius (geïnstalleerd) |
≥ 2 × buitendiameter → ≈ 12,6 mm |
dynamisch (flexibel) |
|
Max. spanning trekken |
240 N |
fijnstrengig Cu, gebruik de juiste handgrepen |
|
Directe begrafenis |
Geschikt (UV- en vochtbestendig) |
— |
|
Leiding-ID |
≥ 1,5 × buitendiameter → ≥ 9,5 mm; gebruik 16 mm, 20 mm of 25 mm |
— |
|
Bevestiging |
kabelbinders (UV-bestendig), klemmen |
— |
|
Slagvastheid |
Gematigd |
flexibele kabel, niet gepantserd |
|
Waterbestendigheid |
Uitstekend (XLPO-mantel, connectoren met IP67-classificatie) |
geschikt voor buiten/nat |
|
UV-bestendigheid |
Uitstekend (EN 50618, 720 uur UV-test) |
buiten blootgesteld |
|
Ozonbestendigheid |
Uitstekend (IEC 60811-403) |
— |
|
Beëindigingsnota |
GebruikMC4-connectoren (compatibel 6,0 mm²) of koperen kabelschoenen |
striplengte 10–12 mm |


6. Typische servicetoepassingen.PV1-F 1×6.0 is de standaard verbindingskabel voor: grote commerciële PV-arrays op het dak (lange reeksen van huis naar combinerboxen), op de grond gemonteerde PV-installaties op utiliteitsschaal (1500 V DC-systemen met bifaciale TOPCon-modules), drijvende PV-installaties, carport- en luifel-PV, gelijkstroomsystemen voor zonne-energieopslag en de DC-zijde van centrale omvormers in installaties met meerdere MW. Het wordt gebruikt als module-naar-module-jumpers op strings met een hoge stringstroom en als thuiskabel van de laatste module in de string naar de stringcombinatorbox of de DC-ingang van de omvormer. Het formaat van 6,0 mm² is de standaardkeuze wanneer de string-home-run groter is dan ~30 m of wanneer de modulestringstroom groter is dan ~12 A om de spanningsval onder de 1% te houden.

7. Test- en kwaliteitsborgingsregime.Routinetests op elke spoel omvatten de gelijkstroomweerstand van de geleider ≤ 3,08 Ω/km bij 20 °C, de weerstand van 3,5 kV AC / 5 min, de weerstand van 6,5 kV DC / 15 min, isolatieweerstand ≥ 200 MΩ·km, maatcontrole (isolatie ≥ 1,0 mm; buitendiameter ≈ 5,5 mm) en visuele markering. Typetests omvatten UV-voorconditionering (1000 uur), thermische veroudering (135 °C / 168 uur), koude buiging bij −40 °C, hitteschok bij 150 °C, vlamvertraging volgens IEC 60332-1, ozonbestendigheid, slijtvastheid en controle op vertinde koperstrips.
Kabelparameters
| PV1-F 1×6,0 mm² — Fotovoltaïsche DC-kabel — Volledig parameterblad | ||||
| PV DC-kabel · flexibele geleider van vertind koper (klasse 5) / bestraalde XLPE-isolatie · geen pantsering, geen buitenmantel · nominaal 0,6/1,0 kV DC · conform TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618 · afgewerkt Ø ≈ 5,5 mm | ||||
| Sectie | Parameter | Waarde | Eenheid | Opmerkingen / Standaard |
| 01 · Identificatie | ||||
| Kabeltype | PV1-F | — | Fotovoltaïsche DC-kabel, eenaderig, flexibel | |
| Nominale spanning (U0/U) | 0,6/1,0 | kV | gelijkstroom; voor de onderlinge verbinding van PV-arrays | |
| Aantal kernen | 1 × 6,0 | — | Enkele kern (één + en één − per snaar) | |
| Materiaal geleider | Vertind gegloeid koper | — | Klasse 5 flexibel volgens EN 60228 | |
| Isolatie materiaal | Vernet bestraald polyethyleen (XLPE) | — | UV-/ozon-/weerbestendig | |
| Pantser | Geen | — | Ongewapend - direct op moduleframe/clip | |
| Buitenmantel | Geen (isolatie zelf is de weerjas) | — | Dubbel isolatieconcept niet vereist | |
| Standaard referentie | TÜV 2 PFG 1169; EN 50618; GB/T 32129 | — | Standaard PV-kabel | |
| 02 · Geleider (vertind koper) | ||||
| Strengen — 6,0 mm² | Flexibel gestrand vertind koper | — | Klasse 5 volgens EN 60228 | |
| Aantal strengen (typisch) | 84 × 0,30 | mm | Vertinde koperdraden | |
| Diameter geleider | ≈ 3,5 | mm | Na stranding (geschat) | |
| DC-weerstand @ 20 °C | ≤ 3,08 | Ω/km | Maximaal volgens EN 60228 Klasse 5 | |
| Geleider scherm | Geen | — | LV DC-kabel | |
| Gewicht geleider per km | ≈ 63 | kg/km | Koperdichtheid 8,89 g/cm³ | |
| 03 · Isolatie | ||||
| Isolatietype | Bestraald vernet polyethyleen (XLPE) | — | Elektronenbundel verknoopt | |
| Isolatie dikte | 1,0 | mm | Nominaal, volgens TÜV 2 PFG 1169 | |
| Afgewerkte buitendiameter | ≈ 5,5 | mm | 3,5 + 2×1,0 | |
| Isolatie kleur | Zwart (standaard) | — | UV-bestendig carbonzwart | |
| Halogeenvrij | Nee (XLPE is halogeenvrije basis) | — | Rookarm op aanvraag | |
| 04 · Elektrisch | ||||
| Nominale spanning (DC) | 0,6/1,0 | kV | Maximale systeemspanning 1,8 kV DC | |
| DC-weerstand @ 20 °C | ≤ 3,08 | Ω/km | 6,0 mm² Cu-klasse 5 | |
| Isolatieweerstand | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE bij 20 °C | |
| Geleiderverlies (bij 60 A) | ≈ 11.1 | W/m | I²R bij 90 °C | |
| Routinetestspanning (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Vermogensfrequentie weerstaan | |
| Spanningstest (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | DC-bestendigtest | |
| 05 · Thermisch en weer | ||||
| Max. continue geleidertemp. | 90 | °C | Normale dienst | |
| Kortsluittemp. (≤ 5 s) | 200 | °C | XLPE-limiet | |
| Min. installatietemp. | -40 | °C | Koude buigtest | |
| Service omgevingsbereik | -40 tot +90 | °C | Buiten, blootgesteld aan UV | |
| UV-bestendigheid | Ja | — | 1000 uur UV-voorconditionering volgens TÜV | |
| Ozonbestendigheid | Ja | — | Getest volgens TÜV 2 PFG 1169 | |
| Vlamvertraging | Ja | — | IEC 60332-1 (verticale vlam) | |
| 06 · Mechanisch | ||||
| Min. buigradius (vast) | ≥ 4 × buitendiameter ≈ 22 | mm | Flexibele kabel | |
| Min. buigradius (buigen) | ≥ 6 × buitendiameter ≈ 33 | mm | Indien herhaaldelijk verplaatst | |
| Treksterkte (isolatie) | ≥ 12,5 | MPa | Na veroudering | |
| Slijtvastheid | Ja | — | Vertinde strengen zijn bestand tegen oxidatie | |
| Olie-/brandstofbestendigheid | Beperkt | — | Vermijd langdurig contact | |
| 07 · Capaciteit | ||||
| Luchtcapaciteit (open, 30 °C) | ≈ 60 | A | Enkele kern, vrije lucht | |
| Luchtcapaciteit (open, 60 °C) | ≈ 48 | A | Reductie bij hoge temperaturen | |
| Begraven / ingesloten ruimte | ≈ 50 | A | Voor leiding/kanaal | |
| Spanningsverlies (per 100 m @ 60 A) | ≈ 1,9 | V | Tweepolige lus ≈ 3,8 V | |
| 08 · Installatie | ||||
| Methoden van leggen | Moduleframe, kabelgoot, PV-specifieke clips, buis | — | Geen directe begrafenis, blootgesteld aan UV | |
| Connectoren | PV4 / MC4-type | — | Gekrompen met speciaal gereedschap | |
| Polariteit | Gemerkt op schede | — | + / − bedrukt over de lengte | |
| Speciaal gereedschap | PV-krimptang, kabelschaar, momentsleutel | — | Voor MC4-connectoren is speciaal gereedschap vereist | |
| 09 · Verpakking | ||||
| Standaard leveringslengte | 200/500/1000 | m/spoel of trommel | Op maat gesneden lengtes | |
| Type haspel / verpakking | Spoel of houten trommel | — | Afgedichte uiteinden tegen vocht | |
| Oppervlaktemarkering | PV1-F, 1×6,0, 0,6/1,0 kV, +/-, metermarkeringen, jaar | — | Continu afdrukken | |
| Bewaaromstandigheden | Droog, afgedekt, −20 tot +40 °C | — | Beschermen tegen UV tijdens opslag | |
| 10 · Toepassingen | ||||
| Typisch gebruik | Grote commerciële, op de grond gemonteerde PV-systemen op het dak, lange thuisgebruik, 1500 V DC-systemen | — | Op het dak, op de grond gemonteerde, drijvende PV | |
| Maximale systeemspanning | 1.8 | kV gelijkstroom | Open circuit Voc bij laagste temperatuur | |
| String huidige beoordeling | Tot 60 | A | Per stringzekering | |
Kabeltestparameters
| Testparameters — PV1-F 1×6,0 mm² | ||||
| Nee. | Testitem | Testconditie/methode | Vereiste | Type |
| 1 | Geleider DC-weerstand | EN 60228, 20 °C | ≤ 3,08 Ω/km (6,0 mm² Cu) | Routine |
| 2 | Vermogensfrequentie weerstaan | 3,5 kV AC, 5 min | Geen storing | Routine |
| 3 | DC-bestendigtest | 6,5 kV gelijkstroom, 15 min | Geen storing | Routine |
| 4 | Isolatieweerstand | Bij 500 V gelijkstroom, 20 °C | ≥ 200 MΩ·km | Routine |
| 5 | Dimensionale controle | Micrometer | Isolatie ≥ 1,0 mm; Buitendiameter ≈ 5,5 mm | Routine |
| 6 | UV-voorconditionering | 1000 uur UV-blootstelling | Geen barsten/verbrossing | Type |
| 7 | Thermische veroudering | 168 uur bij 135 °C | Geen barsten na buigtest | Type |
| 8 | Koude buigtest | −40 °C, doorn 4×OD | Geen scheuren | Type |
| 9 | Hitteschok | 15 minuten bij 150 °C | Geen scheuren | Type |
| 10 | Vlamvertraging | IEC 60332-1 verticale vlam | Zelfdovend | Type |
| 11 | Ozonbestendigheid | Ozonkamertest | Geen scheuren | Type |
| 12 | Slijtvastheid | Slijtagetest van tape | Conform TÜV 2 PFG 1169 | Type |
| 13 | Vertinde koperen cheque | Striptest op strengen | Uniforme tincoating | Routine |
| 14 | Markering leesbaarheid | Visueel + wrijven | PV1-F / 1×6,0 / metermarkeringen leesbaar | Routine |
| 15 | Uittrekbare connector | MC4 gekrompen afsluiting | Per connectorspecificatie | Steekproef |
| 16 | Halogeengehalte | IEC 60754 | Per vereiste | Type |
Structuur van de kabeldoorsnede

| PV1-F 1×6,0 mm² — Constructiediagram in dwarsdoorsnede (schematisch) | |||||
| PV DC-kabelopbouw: vertinde koperen flexibele geleider → bestraalde XLPE-isolatie (geen pantser, geen buitenmantel) · 0,6/1,0 kV DC · afgewerkt Ø ≈ 5,5 mm | |||||
| Nee. | Laag | Materiaal / Constructie | Nominale dikte (mm) | Diameter (mm) | Functie / Opmerkingen |
| 1 | Geleider | Flexibel vertind koper, klasse 5 — 84 × 0,30 mm | — | ≈ 3,5 | Stroomgeleider; R ≤ 3,08 Ω/km bij 20 °C |
| 2 | XLPE-isolatie | Bestraald vernet polyethyleen, UV-/ozonbestendig, zwart | 1,0 | ≈ 5,5 (afgewerkt) | Belangrijkste isolatie; weerbestendige jas; 90 °C continu |
| 3 | (Geen pantser) | — | — | — | Ongewapend – flexibele kabel voor PV-gebruik |
| 4 | (Geen buitenmantel) | — | — | — | Isolatie zelf is het buitenste weerjack |
| Belangrijkste afmetingen en eigenschappen (uitgevouwen) | |||||
| Afgewerkte kabeldiameter | ≈ 5,5 | mm | 3,5 + 2×1,0 | ||
| Ongeveer. kabel massa | ≈ 60 | kg/km | Cu + XLPE | ||
| Nominale spanning | 0,6/1,0 | kV gelijkstroom | PV-array DC | ||
| Maximale systeemspanning | 1.8 | kV gelijkstroom | Open circuit Voc | ||
| Max. continue geleidertemp. | 90 | °C | Normale dienst | ||
| Kortsluittemp. (≤5 s) | 200 | °C | XLPE-limiet | ||
| Min. installatietemp. | -40 | °C | Koudbuigen getest | ||
| Minimale buigradius | ≥ 4 × buitendiameter ≈ 22 | mm | Vaste installatie | ||
| DC-weerstand @ 20 °C | ≤ 3,08 | Ω/km | 6,0 mm² Cu-klasse 5 | ||
| Isolatieweerstand | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE | ||
| Routinetestspanning (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Vermogensfrequentie weerstaan | ||
| Routinetestspanning (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | DC-bestendig | ||
| Luchtcapaciteit @ 30 °C | ≈ 60 | A | Enkele kern, vrije lucht (geschat) | ||
| UV-bestendigheid | 1000 uur | — | Conform TÜV 2 PFG 1169 | ||
| Massa per 100 m | ≈ 6,0 | kg/100 meter | Lichtgewicht spoel | ||
| Schematisch - niet op exacte schaal. Afgewerkte Ø ≈ 5,5 mm en gewicht ≈ 60 kg/km uit kruisverwijzingen uit de industrie; afmetingen geleider/isolatie volgens TÜV 2 PFG 1169 en EN 60228; stroomsterkte 60 A is een technische schatting voor een enkele kern in vrije lucht. PV1-F 6.0 is de standaardupgrade voor lange thuisgebruik in grote commerciële PV-installaties op het dak en op de grond, waarbij een spanningsval van 4,0 mm² de spanningsval van 1% overschrijdt. Gebruik altijd connectoren van het type PV4/MC4 die zijn gekrompen met het speciale gereedschap. Waarden gemarkeerd met (geschat) vereisen bevestiging op basis van het fabriekstestcertificaat. | |||||
Beschrijving van de kabelconstructie
| Constructiebeschrijving — PV1-F 1×6,0 mm² | |||
| Laag voor laag PV-opbouwverhaal · vertinde koperen flexibele geleider / bestraalde XLPE-isolatie · 0,6/1,0 kV DC · geen pantsering, geen buitenmantel · afgewerkt Ø ≈ 5,5 mm | |||
| 1. Productidentiteit en beoordelingen | |||
| PV1-F 1×6.0 is een eenaderige, flexibele, vertinde koperen fotovoltaïsche DC-kabel met een vermogen van 0,6/1,0 kV DC (max. systeemspanning 1,8 kV), gebouwd en gecertificeerd volgens TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618. Het is de standaard upgrade voor grote commerciële PV-installaties op het dak en op de grond, waarbij de 4,0 mm²-versie een spanningsval van meer dan 1% zou overschrijden bij lange thuisgebruik de omvormer of combinerbox. De doorsnede van 6,0 mm² kan tot ongeveer 60 A dragen en houdt de DC-lijnverliezen onder de 1% tijdens typische 40-80 m string-naar-omvormer-trajecten. De uiteindelijke diameter is ongeveer 5,5 mm, de massa ongeveer 60 kg/km, en wordt geleverd in rollen of trommels van 200 m, 500 m of 1000 m. | |||
| 2. Flexibele geleider van vertind koper | |||
| De geleider van 6,0 mm² is van klasse 5 flexibel vertind koper – meestal 84 afzonderlijke vertinde draden van 0,30 mm – wat een geleiderdiameter oplevert van ongeveer 3,5 mm en een maximale DC-weerstand van 3,08 Ω/km bij 20 °C. Vergeleken met de versie van 4,0 mm² (4,61 Ω/km) verlaagt de geleider van 6,0 mm² de weerstand met ongeveer 33%, waardoor de I²R-verliezen over de levensduur van het PV-systeem van 25 jaar direct worden verminderd. De fijndradige constructie behoudt dezelfde flexibiliteit bij het routeren rond moduleframes en stellingen, en de vertinning beschermt tegen oxidatie en atmosferische corrosie. | |||
| 3. Bestraalde XLPE-isolatie | |||
| De geleider is volledig omsloten door een 1,0 mm dikke laag elektronenbundel verknoopt polyethyleen (XLPE). Het bestralingsproces verknoopt de polymeerketens, waardoor XLPE een continue geleidertemperatuurclassificatie van 90 °C krijgt (kortsluiting tot 200 °C gedurende ≤ 5 s), hoge mechanische sterkte en uitstekende weerstand tegen UV, ozon, verwering en vlammen. De zwarte, met koolstof beladen isolatie dient zelf als buitenmantel; er is geen aparte buitenmantel. Standaard AC-bestendig is 3,5 kV gedurende 5 minuten (of 6,5 kV DC gedurende 15 minuten). | |||
| 4. Geen pantser – Single-Core flexibel | |||
| In tegenstelling tot middenspanningskabels heeft PV1-F geen stalen pantsering en geen afscherming van kopertape. Het is een dunne, ronde, enkeladerige kabel die is ontworpen om rechtstreeks op het moduleframe te worden geklikt, in PV-specifieke kabelgoten te worden geleid of in een lichtgewicht buis te worden getrokken. De minimale buigradius van 4 × OD (≈ 22 mm) weerspiegelt de flexibiliteit ervan. In elke string wordt één kabel gebruikt voor de positieve pool en één identieke kabel voor de negatieve pool. Het formaat van 6,0 mm² is de standaardkeuze voor 1500 V DC-systemen met modules met hoge stringstroom (bijv. bifaciale TOPCon-modules in grote grondinstallaties). | |||
| 5. Behandeling van de locatie en operationele opmerkingen | |||
| • Gebruik connectoren van het type PV4/MC4 die zijn gekrompen met het speciale PV-krimpgereedschap; vervang nooit generieke kabelschoenen. • Houd rekening met de minimale buigradius van 4 × OD (≈ 22 mm); als de kabel herhaaldelijk wordt gebogen (bijv. volgsystemen), gebruik dan 6 × OD. • Servicebereik −40 tot +90 °C; geleider tot 90 °C continu. • Routinetest 3,5 kV AC / 5 min. • UV-voorconditionering: 1000 uur UV-blootstelling volgens TÜV. • Gemerkt + / − langs de schede. • Met een gewicht van ≈ 6,0 kg per 100 m is de kabel licht en wordt hij geleverd in grote spoelen — gemakkelijk te hanteren op grote commerciële PV-installaties op het dak en op de grond. • Kies 6,0 mm² boven 4,0 mm² wanneer de string-home-run groter is dan ~30 m of wanneer de modulestringstroom groter is dan ~12 A om de spanningsval onder de 1% te houden. |
8. Normen en conformiteit.Ontwerp en productie vallen onder TÜV 2 PFG 1169 (Duitse TÜV-certificeringsspecificatie voor PV-kabels), EN 50618 (Europese geharmoniseerde norm) en GB/T 32129 (Chinese nationale norm). Geleiders voldoen aan EN 60228 Klasse 5. De kabel is voorzien van het TÜV-keurmerk en is geschikt voor gebruik in 1,8 kV DC PV-systemen.
9. Verpakking, opslag en logistiek.Standaardlevering is 200 m, 500 m of 1000 m per rol of houten trommel, met op maat gemaakte snijlengtes op aanvraag. Elke spoel is voorzien van doorlopende markering: PV1-F, 1×6,0, 0,6/1,0 kV, + / −, leveranciersidentiteit, productiejaar en opeenvolgende metermarkeringen. De opslag moet plaatsvinden in een droge, overdekte ruimte bij −20 tot +40 °C, beschermd tegen direct zonlicht; De eindafdichtingen van de spoel moeten tot aan de installatie intact blijven.

10. Inkoopspecificatie.Vermeld "PV1-F 1×6,0 mm² 0,6/1,0 kV DC" samen met de gewenste lengte of spoelopstelling. Bestel connectoren van het type PV4/MC4 en het speciale krimpgereedschap altijd tegelijkertijd; de krimpkwaliteit van connectoren is het belangrijkste faalpunt in PV DC-systemen. Vraag altijd om het fabriekstestcertificaat, dat het UV-voorconditioneringsrapport en de controle van vertinde koperstrips moet bevatten, om de werkelijke diameter, het gewicht en de geleiderweerstand voor de productiebatch te bevestigen. Kies 6,0 mm² boven 4,0 mm² wanneer de string-home-run groter is dan ~30 m of wanneer de modulestringstroom groter is dan ~12 A om de spanningsval onder de 1% te houden.
11. Veelgestelde vragen over de kabelindustrie.
- Vraag 1: Waarom kiezen voor 6,0 mm² boven 4,0 mm²?6,0 mm² verhoogt de referentiestroomsterkte van ongeveer 45 A naar ongeveer 60 A (+33%), en verlaagt de DC-weerstand van 4,61 Ω/km naar 3,08 Ω/km (−33%). Het is de standaard upgrade wanneer de string-home-run groter is dan ~30 m of wanneer de stroom van de modulestring de ~12 A overschrijdt, waardoor de spanningsval onder de 1% blijft gedurende de levensduur van het PV-systeem van 25 jaar. De afweging is een iets zwaardere kabel (60 versus 45 kg/km) en een iets grotere buitendiameter (5,5 versus 5,0 mm).
- Vraag 2: Waarom verschilt PV1-F van gewone RV/BV-bouwdraad?PV1-F is ontworpen voor gebruik buitenshuis, blootgesteld aan UV, bij hoge temperaturen. De XLPE is vernet met elektronenstralen (niet alleen PVC), de geleider is van vertind koper (niet kaal) en de isolatie zelf is de weermantel. Gewone PVC-draad barst na een paar jaar onder UV- en temperatuurwisselingen.
- Vraag 3: Waarom is het single-core en niet two-core?PV-reeksen transporteren gelijkstroom tot 1,8 kV. Door + en − in afzonderlijke enkeladerige kabels te laten lopen, blijft de installatie modulair, zijn willekeurige stringlengtes mogelijk en wordt het risico van lusstroomverhitting in gedeelde geleiders vermeden.
- Vraag 4: Wat betekent "PV1-F"?"PV" = fotovoltaïsch. "1" = enkele kern. "F" = flexibel (geleider van klasse 5). Het is de TÜV-aanduiding voor de gestandaardiseerde PV DC-kabel.
- Vraag 5: Waarom vertind koper gebruiken?Vertinnen beschermt de koperen strengen tegen oxidatie en atmosferische corrosie gedurende tientallen jaren van buitengebruik – cruciaal omdat PV-kabels naar verwachting 25 jaar meegaan.
- Q6: Waarom de XLPE bestralen?Verknoping met elektronenbundels verhoogt de continue temperatuurbestendigheid van 70 °C (gewoon PVC) tot 90 °C en zorgt voor uitstekende UV-, ozon- en vlambestendigheid.
- Vraag 7: Wanneer is 6,0 mm² de juiste maat?6,0 mm² is de standaardkeuze voor grote commerciële PV-installaties op het dak en op de grond gemonteerde PV-installaties waar de strings meer dan ~30 m bedragen of waar bifaciale TOPCon-modules de stringstroom boven ~12 A duwen. Voor kleine residentiële dakstrings van minder dan 15 m is 4,0 mm² voldoende.
- Vraag 8: Waarom MC4-connectoren gebruiken?MC4 (PV4)-connectoren zijn weerbestendig, gepolariseerd en geschikt voor 1,5 kV DC. Ze worden gekrompen met het speciale gereedschap; met de hand gedraaide of generieke aansluitklemmen zijn het belangrijkste faalpunt in PV DC-arrays.
- Vraag 9: Wat is de maximale stringspanning?PV1-F is geschikt voor een systeemspanning van 1,8 kV DC en dekt 1500 V PV-reeksen (de moderne nutsstandaard) met een veiligheidsmarge voor open circuit Voc bij lage temperaturen.
- Vraag 10: Hoe lang gaat PV1-F mee?Indien correct geïnstalleerd met de juiste connectoren en uit stilstaand water geleid, is PV1-F ontworpen voor een levensduur van 25 jaar buiten, passend bij de garantie op de zonnepanelen.
- Vraag 11: Kan PV1-F aan de AC-zijde worden gebruikt?Nee — PV1-F is een DC-kabel. AC-uitgangen van de omvormer moeten gebruik maken van standaard AC-kabels (bijv. RV/BV/YJV) om te voldoen aan de netvoorschriften en aardingsvereisten.