1500V Zonne-PV Kabel Halogeenvrij Klasse 5 Flexibele PV Fotovoltaïsche Draad
Productoverzicht
Productdetails
1500 V zonne-energie-kabel
,flexibele pv fotovoltaïsche draad
,zonne-pv kabel halogeenvrij
Productbeschrijving
H1Z2Z2-K 6,0 mm² TUV 1500V DC zonne-energie hoofdkabel UV-bestendige PV fotovoltaïsche draad
Kabelaanduiding en betekenis
|
Code |
Betekenis |
|---|---|
|
H |
Geharmoniseerde kabel (H) |
|
1 |
Nominale spanning 1 kV AC (U₀/U = 1/1 kV referentie) |
|
Z |
Halogeenvrije verbinding (Z = halogeenvrij) |
|
2 |
Isolatielaag — verknoopte halogeenvrije verbinding (XLPO) |
|
Z |
Halogeenvrije verbinding (Z = halogeenvrij) |
|
2 |
Schedelaag — verknoopte halogeenvrije verbinding (XLPO) |
|
2 |
Schedelaag — verknoopte halogeenvrije verbinding (XLPO) |
|
K |
Flexibele geleider (klasse 5 fijndradig) |
|
6,0 mm² |
Nominaal dwarsdoorsnedeoppervlak van de geleider |
Bouw: Vertinde koperen geleider, halogeenvrije vernet polyolefine (XLPO) isolatie en mantel, eenaderige flexibele fotovoltaïsche DC-kabel.
Opmerking over de aanduiding: H1Z2Z2-K is de aanduiding EN 50618 / TÜV 2 PfG 1169/08.2007. Het is functioneel gelijkwaardig aan PV1-F 6,0 mm² maar maakt gebruik van het geharmoniseerde kabelcoderingssysteem.
Toepasselijke normen
- EN 50618:2014 — Elektrische kabels voor fotovoltaïsche systemen (nominale DC-spanning 1,8 kV)
- IEC 62930 - Fotovoltaïsche systeemkabels (enkeladerig, XLPO geïsoleerd, nominaal tot 1,5 kV DC)
- TÜV 2 PfG 1169/08.2007 — TÜV-specificatie voor PV-kabels
- IEC 60228 / GB/T 3956 — Geleiders (klasse 5 flexibel, vertind koper)
- IEC 60332-1 — Vlamvertragend (enkele kabel)
- IEC 61034 — Rookdichtheid (lage rook)
- IEC 60754 — Halogeengehalte (halogeenvrij)
- IEC 60811 — Isolatie- en omhullende materialen — Algemene testmethoden


H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² — Geharmoniseerde fotovoltaïsche gelijkstroomkabel Specificatie en technische gegevens
1. Productoverzicht en beoordelingssamenvatting.H1Z2Z2-K 1×6.0 is de geharmoniseerde Europese fotovoltaïsche DC-kabel met een vermogen van 0,6/1,0 kV DC (max. systeemspanning 1,8 kV), gebouwd en gecertificeerd volgens EN 50618 / HD 6036 met het HAR-certificeringsmerk. In tegenstelling tot de enkellaagse isolatie van PV1-F, die ook dienst doet als weermantel, maakt H1Z2Z2-K gebruik van eendubbellaagse constructie: binnenste halogeenvrije XLPE-isolatie plus buitenste halogeenvrije vernette polyolefinemantel. Deze scheiding van functies – elektrische isolatie binnen, bescherming tegen weersinvloeden buiten – zorgt voor een betere betrouwbaarheid buitenshuis op lange termijn. De doorsnede van 6,0 mm² is de keuze voor commerciële PV-reeksen op het dak en op de grond met langere afstanden (20–40 m) waarbij de spanningsval binnen de grenzen moet blijven. De uiteindelijke diameter is ongeveer 6,4 mm, de massa ongeveer 68 kg/km.
2. Laag-voor-laag constructie (geleider naar buiten).
| Laag | Bouw | Muur | Diameter |
|---|---|---|---|
| Geleider | Flexibel vastgelopen vertind Cu, klasse 5 — 50 × 0,40 mm | — | ≈ 3,2 mm |
| Binnenisolatie | Halogeenvrij vernet polyethyleen (XLPE), Z2 | 0,8 mm | ≈ 4,8 mm |
| Buitenmantel | Halogeenvrij vernet polyolefine, Z2, zwart | 0,8 mm | ≈ 6,4 mm (afgewerkt) |
| Pantser | Geen - ongewapende flexibele kabel | — | — |
3. Elektrische kenmerken.De 6,0 mm² vertinde koperen Klasse 5-geleider maakt gebruik van 50 x 0,40 mm vertinde draden, wat een maximale gelijkstroomweerstand oplevert van 3,08 Ω/km bij 20 °C - ongeveer 31% lager dan de 4,49 Ω/km van de 4,0 mm². Routinebestendig is 3,5 kV AC / 5 minuten (of 6,5 kV DC / 15 minuten). Isolatieweerstand ≥ 250 MΩ·km. Met de enkele kern in de vrije lucht bij 30 °C bedraagt de referentiebelasting ongeveer 60 A; bij een omgevingstemperatuur van 60 °C daalt het vermogen tot ongeveer 47 A. De spanningsval op een tweepolige uitvoering van 100 m bij 60 A is ongeveer 7,3 V-lus. Het geleiderverlies bij 60 A bedraagt ongeveer 4,2 W per meter bij 90 °C.
Isolatie- en mantelgegevens
|
Eigendom |
Waarde |
|---|---|
|
Materiaal |
XLPO (vernet polyolefine), halogeenvrij |
|
Nominale isolatiedikte |
0,8 mm |
|
Nominale dikte van de mantel |
0,8 mm |
|
Lange termijn servicetemp. |
−40 °C tot +120 °C (continu) |
|
Kortsluittemp. (≤5 s) |
280 °C (Cu-geleiderlimiet) |
|
Noodoverbelastingstemp. |
150 °C (korte termijn) |
|
Weerbestendigheid |
Uitstekend — UV-bestendig, ozonbestendig, hydrolysebestendig |
|
Vlamvertragend |
IEC 60332-1 (enkele kabel) |
|
Rookdichtheid |
IEC 61034 (weinig rook) |
|
Halogeengehalte |
IEC 60754 (halogeenvrij, niet corrosief) |
|
Oliebestendigheid |
EN 50618 Bijlage B (optioneel) |
|
Zuur- en alkalibestendigheid |
Goed |
Elektrische parameters
|
Parameter |
Waarde |
Opmerking |
|---|---|---|
|
Nominale spanning AC (U₀/U) |
1,0 / 1,0 kV |
EN 50618 referentie (AC-classificatie) |
|
Nominale spanning DC |
1,5 kV |
EN 50618 / IEC 62930 primaire classificatie |
|
Testspanning AC (50 Hz, 5 min) |
6,5 kV |
Routinetest |
|
DC-testspanning |
15 kV DC (voor typekeuring) |
— |
|
DC-weerstand @20 °C |
≤ 3,39 Ω/km |
IEC 60228 Klasse 5 max, 6,0 mm² |
|
AC-weerstand @90 °C (geschat) |
≈ 4,32 Ω/km |
— |
|
AC-weerstand @120 °C (geschat) |
≈ 4,86 Ω/km |
maximale servicetemp |
|
Capaciteit (ca.) |
≈ 0,21 µF/km |
geleider naar mantel |
|
Inductieve reactantie (ongeveer) |
verwaarloosbaar |
single-core DC-toepassing |
|
Stroomwaarde in vrije lucht (60 °C omgevingstemperatuur) |
70 EEN |
enkele kabel, gelijkstroom |
|
Stroomwaarde in vrije lucht (omgevingsgecorrigeerd) |
≈ 56 A bij een omgevingstemperatuur van 70 °C |
typische daksituatie |
|
Stroomsterkte in leiding (lucht) |
≈ 52 A |
gebundelde kabels |
|
Kortsluitstroom (1 s, Cu, 280 °C) |
≈ 0,66 kA (660 A) |
6,0 mm² Cu |
|
Frequentie |
DC (primair) / 50–60 Hz AC (secundair) |
— |
Referentiewaarden: 6,0 mm² Cu bij 56 A, DC 1000 V → max. DC-vermogen ≈ 56 kW per string (2 strings parallel = 112 kW). Spanningsverlies bij 56 A ≈ 19,0 mV/A·m (≈1,90% per 10 m bij 56 A, 1000 V). Bij 70 A → ≈ 23,7 mV/A·m.
Temperatuurkenmerken
|
Eigendom |
Waarde |
|---|---|
|
Max. geleider bedrijfstemp. (continu) |
120 °C |
|
Max. kortsluiting temp. (≤5 s) |
280 °C (Cu-geleider) |
|
Noodoverbelastingstemp. |
150 °C (korte termijn) |
|
Min. installatie omgevingstemp. |
−40 °C (koudflexibel, geen voorverwarmen nodig) |
|
Service omgevingsbereik |
−40 °C tot +120 °C (met XLPO) |
|
Overleving van vuur |
Standaard (vlamvertragende enkele kabel); optionele brandwerende versie beschikbaar |
4. Thermische respons en vlamgedrag.Halogeenvrij verknoopt XLPE ondersteunt een continue geleidertemperatuur van 90 °C, met een kortsluitvermogen tot 250 °C gedurende ≤ 5 s. De kabel is geschikt voor gebruik in omgevingen tussen −40 °C en +90 °C en is getest op koude buiging bij −40 °C. De met zwarte koolstof gevulde buitenmantel is UV-bestendig (1000 uur UV-voorconditionering), ozonbestendig en vlamvertragend volgens IEC 60332-1 (verticale vlam met één kabel, zelfdovend). De Z2-aanduiding betekent dat de kabel bij verbranding geen halogeenzuurgas (IEC 60754, ≤ 0,5% HCl-equivalent) en weinig rook (IEC 61034, lichtdoorlatendheid ≥ 60%) vrijgeeft.
Brandprestaties (H1Z2Z2-K — standaard)
|
Eigendom |
Waarde / Vereiste |
|---|---|
|
Vlamvertragend |
IEC 60332-1 (enkele kabel, passeert) |
|
Halogeengehalte |
Halogeenvrij (IEC 60754) |
|
Rookdichtheid |
Weinig rook (IEC 61034) |
|
Corrosiviteit |
Niet corrosief (IEC 60754) |
|
Toxiciteit |
Laag (halogeenvrije materialen) |
|
Brandoverleving (circuitintegriteit) |
Niet van toepassing (standaard PV-kabel); gebruik indien nodig een brandwerende DC-kabel |
5. Installatiepraktijk en -hantering.De minimale buigradius is 4 × OD (≈ 26 mm) voor vaste installatie, 6 × OD (≈ 38 mm) bij herhaaldelijk buigen. De grotere diameter van 6,4 mm maakt de kabel stijver dan 4,0 mm². Plan de kabelgeleiding dienovereenkomstig en gebruik bochten met een grotere radius. Gebruik connectoren van het type PV4/MC4 die zijn gekrompen met het speciale PV-krimpgereedschap. Polariteit (+ / −) en het HAR-teken zijn langs de zwarte omhulling gedrukt. De legtemperatuur mag niet onder −40 °C komen. Met een gewicht van ongeveer 6,8 kg per 100 m wordt de kabel geleverd in spoelen van 100 m - geschikt voor commerciële PV-reeksen op het dak en op de grond met langere thuislengtes.
Mechanische en installatieparameters
|
Parameter |
Waarde |
Opmerkingen |
|---|---|---|
|
Minimale buigradius |
≥ 4 × buitendiameter → ≈ 25,2 mm bij Ø6,3 mm |
statische installatie |
|
Min. buigradius (geïnstalleerd) |
≥ 2 × buitendiameter → ≈ 12,6 mm |
dynamisch (flexibel) |
|
Max. spanning trekken |
240 N |
fijnstrengig Cu, gebruik de juiste handgrepen |
|
Directe begrafenis |
Geschikt (UV- en vochtbestendig) |
— |
|
Leiding-ID |
≥ 1,5 × buitendiameter → ≥ 9,5 mm; gebruik 16 mm, 20 mm of 25 mm |
— |
|
Bevestiging |
kabelbinders (UV-bestendig), klemmen |
— |
|
Slagvastheid |
Gematigd |
flexibele kabel, niet gepantserd |
|
Waterbestendigheid |
Uitstekend (XLPO-mantel, connectoren met IP67-classificatie) |
geschikt voor buiten/nat |
|
UV-bestendigheid |
Uitstekend (EN 50618, 720 uur UV-test) |
buiten blootgesteld |
|
Ozonbestendigheid |
Uitstekend (IEC 60811-403) |
— |
|
Beëindigingsnota |
GebruikMC4-connectoren (compatibel 6,0 mm²) of koperen kabelschoenen |
striplengte 10–12 mm |

6. Typische servicetoepassingen.Deze dubbellaagse constructie van 6,0 mm² is de standaard verbindingskabel voor: commerciële PV-installaties op daken met langere strings, op de grond gemonteerde PV-installaties op nutsschaal, grootschalige PV-installaties, industriële PV en primaire PV-DC-trunking tussen strings en combinerboxen. De doorsnede van 6,0 mm² wordt gespecificeerd wanneer de lengte van de string groter is dan 20 m en de spanningsval onder de 1,5% moet blijven; de 4,0 mm² zou bij deze langere afstanden een excessieve spanningsval veroorzaken.

7. Test- en kwaliteitsborgingsregime.Routinetests op elke spoel omvatten DC-weerstand van de geleider ≤ 3,08 Ω/km bij 20 °C, de weerstand van 3,5 kV AC / 5 min, de weerstand van 6,5 kV DC / 15 min, isolatieweerstand ≥ 250 MΩ · km, maatcontrole (binnenisolatie ≥ 0,8 mm; buitenmantel ≥ 0,8 mm; buitendiameter ≈ 6,4 mm) en visuele markering. Typetests omvatten UV-voorconditionering (1000 uur), thermische veroudering (135 °C / 168 uur), koude buiging bij −40 °C, hitteschok bij 150 °C, vlam met één kabel volgens IEC 60332-1, zuurhalogeengas volgens IEC 60754, rookdichtheid volgens IEC 61034, ozonbestendigheid, slijtvastheid en controle op vertinde koperstrips.
Kabelparameters
| H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² — Geharmoniseerde PV DC-kabel — Volledig parameterblad | ||||
| Geharmoniseerde PV-kabel · vertind koper flexibel (klasse 5) / dubbellaags halogeenvrij · 0,6/1,0 kV DC · IEC 60332-1 · HAR-gecertificeerd · EN 50618 / HD 6036 · afgewerkt Ø ≈ 6,4 mm | ||||
| Sectie | Parameter | Waarde | Eenheid | Opmerkingen / Standaard |
| 01 · Identificatie | ||||
| Kabeltype | H1Z2Z2-K | — | Geharmoniseerde Europese PV-kabel, éénaderig, flexibel | |
| Nominale spanning (U0/U) | 0,6/1,0 | kV | gelijkstroom; voor de onderlinge verbinding van PV-arrays | |
| Aantal kernen | 1 × 6,0 | — | Enkele kern (één + en één − per snaar) | |
| Materiaal geleider | Vertind gegloeid koper | — | Klasse 5 flexibel volgens EN 60228 | |
| Isolatie materiaal | Halogeenvrij vernet polyethyleen (XLPE) | — | Z2 = halogeenvrij, UV-/ozonbestendig | |
| Materiaal buitenmantel | Halogeenvrij vernet polyolefine | — | Z2 = halogeenvrij, weermantel | |
| Vlamvertraging | IEC 60332-1 (enkele kabel) | — | Zelfdovend | |
| Certificering | HAR (geharmoniseerd) | — | EN 50618 / HD 6036 geharmoniseerde norm | |
| 02 · Geleider (vertind koper) | ||||
| Strengen — 6,0 mm² | Flexibel gestrand vertind koper | — | Klasse 5 volgens EN 60228 | |
| Aantal strengen (typisch) | 50 × 0,40 | mm | Vertinde koperdraden | |
| Diameter geleider | ≈ 3.2 | mm | Na stranding (geschat) | |
| DC-weerstand @ 20 °C | ≤ 3,08 | Ω/km | Maximaal volgens EN 60228 Klasse 5 | |
| Geleider scherm | Geen | — | LV DC-kabel | |
| Gewicht geleider per km | ≈ 62 | kg/km | Koperdichtheid 8,89 g/cm³ | |
| 03 · Isolatie en mantel (dubbellaags) | ||||
| Type binnenisolatie | Halogeenvrij vernet polyethyleen (XLPE) | — | Z2 = halogeenvrij | |
| Dikte van de binnenisolatie | 0,8 | mm | Nominaal | |
| Type buitenmantel | Halogeenvrij vernet polyolefine | — | Z2 = halogeenvrij | |
| Dikte van de buitenmantel | 0,8 | mm | Nominaal | |
| Afgewerkte buitendiameter | ≈ 6,4 | mm | 3,2 + 2×0,8 + 2×0,8 | |
| Kleur | Zwart (standaard) | — | UV-bestendig carbonzwart | |
| 04 · Elektrisch | ||||
| Nominale spanning (DC) | 0,6/1,0 | kV | Maximale systeemspanning 1,8 kV DC | |
| DC-weerstand @ 20 °C | ≤ 3,08 | Ω/km | 6,0 mm² Cu-klasse 5 | |
| Isolatieweerstand | ≥ 250 | MΩ·km | XLPE bij 20 °C | |
| Geleiderverlies (bij 60 A) | ≈ 4.2 | W/m | I²R bij 90 °C | |
| Routinetestspanning (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Vermogensfrequentie weerstaan | |
| Spanningstest (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | DC-bestendigtest | |
| 05 · Thermisch en weer | ||||
| Max. continue geleidertemp. | 90 | °C | Standaard gewaardeerd | |
| Kortsluittemp. (≤ 5 s) | 250 | °C | XLPE-limiet | |
| Min. installatietemp. | -40 | °C | Koude buigtest | |
| Service omgevingsbereik | -40 tot +90 | °C | Europese / gematigde klimaten | |
| UV-bestendigheid | 1000 uur UV-voorconditionering | — | Volgens EN 50618 | |
| Ozonbestendigheid | Ja | — | Getest volgens EN 50618 | |
| Halogeenvrij | Ja | — | Z2 = halogeenvrij (IEC 60754) | |
| Vlamvertraging | IEC 60332-1 (enkele kabel) | — | Zelfdovend | |
| 06 · Mechanisch | ||||
| Min. buigradius (vast) | ≥ 4 × buitendiameter ≈ 26 | mm | Flexibele kabel | |
| Min. buigradius (buigen) | ≥ 6 × buitendiameter ≈ 38 | mm | Indien herhaaldelijk verplaatst | |
| Treksterkte (isolatie) | ≥ 15,0 | MPa | Na rijping bij 135 °C | |
| Slijtvastheid | Ja | — | Vertinde strengen zijn bestand tegen oxidatie | |
| Olie-/brandstofbestendigheid | Beperkt | — | Vermijd langdurig contact | |
| 07 · Capaciteit | ||||
| Luchtcapaciteit (open, 30 °C) | ≈ 60 | A | Enkele kern, vrije lucht (geschat) | |
| Luchtcapaciteit (open, 60 °C) | ≈ 47 | A | Reductie bij hoge omgevingstemperaturen | |
| Spanningsverlies (per 100 m @ 60 A) | ≈ 3,6 | V | Tweepolige lus ≈ 7,3 V | |
| 08 · Installatie | ||||
| Methoden van leggen | PV op het dak, PV op de grond, kabelgoot, leiding | — | Binnen / buiten / UV | |
| Connectoren | PV4 / MC4-type | — | Gekrompen met speciaal gereedschap | |
| Polariteit | Gemerkt op schede | — | + / − bedrukt over de lengte | |
| Speciaal gereedschap | PV-krimptang, kabelschaar, momentsleutel | — | Voor MC4-connectoren is speciaal gereedschap vereist | |
| 09 · Verpakking | ||||
| Standaard leveringslengte | 100 m / spoel | M | PV-veldbedrading | |
| Type haspel / verpakking | Spoel / houten trommel | — | Afgedichte uiteinden tegen vocht | |
| Oppervlaktemarkering | H1Z2Z2-K, 1×6,0, 0,6/1,0 kV, +/-, HAR, metermarkeringen, jaar | — | Continu afdrukken | |
| Opslagomstandigheden | Droog, afgedekt, −20 tot +40 °C | — | Beschermen tegen UV tijdens opslag | |
| 10 · Toepassingen | ||||
| Typisch gebruik | Op de grond gemonteerde PV op utiliteitsschaal, commerciële PV op het dak, grootschalige PV-installaties, industriële PV, hoofd-PV DC-trunking | — | DC-interconnectie in PV-arrays | |
| Maximale systeemspanning | 1.8 | kV gelijkstroom | Open circuit Voc bij laagste temperatuur | |
| String huidige beoordeling | Tot 60 | A | Per stringzekering | |
Kabeltestparameters
| Testparameters — H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² | ||||
| Nee. | Testitem | Testconditie/methode | Vereiste | Type |
| 1 | Geleider DC-weerstand | EN 60228, 20 °C | ≤ 3,08 Ω/km (6,0 mm² Cu) | Routine |
| 2 | Vermogensfrequentie weerstaan | 3,5 kV AC, 5 min | Geen storing | Routine |
| 3 | DC-bestendigtest | 6,5 kV gelijkstroom, 15 min | Geen storing | Routine |
| 4 | Isolatieweerstand | Bij 500 V gelijkstroom, 20 °C | ≥ 250 MΩ·km | Routine |
| 5 | Dimensionale controle | Micrometer | Binnenisolatie ≥ 0,8 mm; buitenmantel ≥ 0,8 mm; Buitendiameter ≈ 6,4 mm | Routine |
| 6 | UV-voorconditionering | 1000 uur UV-blootstelling | Geen barsten/verbrossing | Type |
| 7 | Thermische veroudering | 168 uur bij 135 °C | Geen barsten na buigtest | Type |
| 8 | Koude buigtest | −40 °C, doorn 4×OD | Geen scheuren | Type |
| 9 | Hitteschok | 15 minuten bij 150 °C | Geen scheuren | Type |
| 10 | Vlam met één kabel | IEC 60332-1 verticale vlam | Zelfdovend | Type |
| 11 | Halogeen zuur gas | IEC 60754-1/-2 | ≤ 0,5% HCl-equivalent | Type |
| 12 | Rookdichtheid | IEC 61034-2 | Lichtdoorlatendheid ≥ 60% | Type |
| 13 | Ozonbestendigheid | Ozonkamertest | Geen scheuren | Type |
| 14 | Slijtvastheid | Slijtagetest van tape | Volgens EN 50618 | Type |
| 15 | Vertinde koperen cheque | Striptest op strengen | Uniforme tincoating | Routine |
| 16 | Continuïteit van de geleider | Volgens EN 60228 | Alle strengen zijn continu | Routine |
Structuur van de kabeldoorsnede

| H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² — Constructiediagram in dwarsdoorsnede (schematisch) | |||||
| Geharmoniseerde PV-kabelopbouw: vertinde koperen flexibele geleider → binnenste halogeenvrije XLPE-isolatie → buitenste halogeenvrije mantel · 0,6/1,0 kV DC · afgewerkte Ø ≈ 6,4 mm | |||||
| Nee. | Laag | Materiaal / Constructie | Nominale dikte (mm) | Diameter (mm) | Functie / Opmerkingen |
| 1 | Geleider | Flexibel vertind koper, klasse 5 — 50 × 0,40 mm | — | ≈ 3.2 | Stroomgeleider; R ≤ 3,08 Ω/km bij 20 °C |
| 2 | Binnenisolatie | Halogeenvrij vernet polyethyleen (XLPE), Z2 | 0,8 | ≈ 4,8 | Belangrijkste elektrische isolatie; halogeenvrij |
| 3 | Buitenmantel | Halogeenvrij vernet polyolefine, Z2, zwart | 0,8 | ≈ 6,4 (afgewerkt) | Weer jas; UV-/ozonbestendig |
| 4 | (Geen pantser) | — | — | — | Ongewapend – flexibele kabel voor PV-gebruik |
| Belangrijkste afmetingen en eigenschappen (uitgevouwen) | |||||
| Afgewerkte kabeldiameter | ≈ 6,4 | mm | 3,2 + 2×0,8 + 2×0,8 | ||
| Ongeveer. kabel massa | ≈ 68 | kg/km | Cu + XLPE + halogeenvrije mantel | ||
| Nominale spanning | 0,6/1,0 | kV gelijkstroom | PV-array DC | ||
| Maximale systeemspanning | 1.8 | kV gelijkstroom | Open circuit Voc | ||
| Max. continue geleidertemp. | 90 | °C | Standaard gewaardeerd | ||
| Kortsluittemp. (≤5 s) | 250 | °C | XLPE-limiet | ||
| Min. installatietemp. | -40 | °C | Koudbuigen getest | ||
| Minimale buigradius | ≥ 4 × buitendiameter ≈ 26 | mm | Vaste installatie | ||
| DC-weerstand @ 20 °C | ≤ 3,08 | Ω/km | 6,0 mm² Cu-klasse 5 | ||
| Isolatieweerstand | ≥ 250 | MΩ·km | XLPE | ||
| Routinetestspanning (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Vermogensfrequentie weerstaan | ||
| Routinetestspanning (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | DC-bestendig | ||
| Luchtcapaciteit @ 30 °C | ≈ 60 | A | Enkele kern, vrije lucht (geschat) | ||
| Vlamvertraging | IEC 60332-1 | — | Verticale vlam met één kabel | ||
| Halogeenvrij | Ja (Z2) | — | IEC 60754 / IEC 61034 | ||
| UV-bestendigheid | 1000 uur | — | Volgens EN 50618 | ||
| Schematisch - niet op exacte schaal. Afgewerkte Ø ≈ 6,4 mm en gewicht ≈ 68 kg/km uit kruisverwijzingen uit de industrie; Afmetingen geleider/isolatie volgens EN 50618 en EN 60228; stroomsterkte 60 A is een technische schatting voor een enkele kern in vrije lucht. Deze H1Z2Z2-K 6,0 mm² is het geharmoniseerde Europese equivalent van PV1-F 6,0 mm², maar met een dubbellaagse constructie (binnenste halogeenvrije XLPE-isolatie + buitenste halogeenvrije verknoopte polyolefinemantel) in plaats van de enkellaagse isolatie van PV1-F. Het dubbellaagse ontwerp zorgt voor een betere weerbestendigheid en een langere levensduur buitenshuis. Gebruik altijd connectoren van het type PV4/MC4 die zijn gekrompen met het speciale gereedschap. Waarden gemarkeerd met (geschat) vereisen bevestiging op basis van het fabriekstestcertificaat. | |||||
Constructiebeschrijving
| Constructiebeschrijving — H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² | |||
| Laag voor laag PV-opbouw · vertind koper flexibel / dubbellaags halogeenvrij · 0,6/1,0 kV DC · afgewerkt Ø ≈ 6,4 mm | |||
| 1. Productidentiteit en beoordelingen | |||
| H1Z2Z2-K 1×6.0 is de geharmoniseerde Europese fotovoltaïsche DC-kabel met een vermogen van 0,6/1,0 kV DC (max. systeemspanning 1,8 kV), gebouwd en gecertificeerd volgens EN 50618 / HD 6036 met het HAR-certificeringsmerk. Het maakt gebruik van een dubbellaagse constructie – binnenste halogeenvrije XLPE-isolatie plus buitenste halogeenvrije verknoopte polyolefinemantel – waardoor het zich onderscheidt van het enkellaagse ontwerp van PV1-F. De uiteindelijke diameter is ongeveer 6,4 mm, de massa ongeveer 68 kg/km, en wordt geleverd in spoelen van 100 m voor PV-veldbedrading. | |||
| 2. Flexibele geleider van vertind koper | |||
| De geleider van 6,0 mm² is gemaakt van flexibel vertind koper van klasse 5 – 50 afzonderlijke vertinde draden van 0,40 mm – wat een geleiderdiameter oplevert van ongeveer 3,2 mm en een maximale DC-weerstand van 3,08 Ω/km bij 20 °C. De fijndradige constructie geeft de kabel een uitstekende flexibiliteit voor routering op dakdragers en in op de grond gemonteerde PV-arrays, en de vertinning beschermt de koperen strengen tegen oxidatie en atmosferische corrosie gedurende tientallen jaren van buitengebruik. | |||
| 3. Binnenste halogeenvrije XLPE-isolatie | |||
| De geleider is volledig omsloten door een 0,8 mm dikke laag halogeenvrij vernet polyethyleen (XLPE). Deze binnenlaag zorgt voor de primaire elektrische isolatie en is bestand tegen de routinetest van 3,5 kV AC. De aanduiding Z2 betekent dat de isolatie geen halogeenverbindingen bevat. Het bestralingsproces verknoopt de polymeerketens, waardoor XLPE een continue geleidertemperatuur van 90 °C krijgt (kortsluiting tot 250 °C gedurende ≤ 5 s). | |||
| 4. Buitenste halogeenvrije mantel | |||
| Over de binnenisolatie bevindt zich een laag van 0,8 mm halogeenvrij vernet polyolefine. Deze buitenmantel biedt mechanische bescherming tegen slijtage, UV-straling, ozon en verwering – een rol die de enkellaagse isolatie van PV1-F zelf moet vervullen. De met zwarte koolstof beladen formulering is UV-bestendig (1000 uur UV-voorconditionering volgens EN 50618). Het dubbellaagse ontwerp betekent dat de binnenlaag de elektrische isolatie verzorgt, terwijl de buitenlaag de bescherming tegen weersinvloeden verzorgt, wat voor een betere betrouwbaarheid buitenshuis op de lange termijn zorgt dan enkellaags PV-kabels. | |||
| 5. Behandeling van de locatie en operationele opmerkingen | |||
| • Gebruik connectoren van het type PV4/MC4 die zijn gekrompen met het speciale PV-krimpgereedschap; vervang nooit generieke kabelschoenen. • Houd rekening met de minimale buigradius van 4 × OD (≈ 26 mm); indien herhaaldelijk gebogen, gebruik dan 6 × OD. • Servicebereik −40 tot +90 °C; geleider tot 90 °C continu. • Routinetest 3,5 kV AC / 5 min. • UV-voorconditionering: 1000 uur UV-blootstelling volgens EN 50618. • Halogeenvrij: IEC 60754 zuur gas ≤ 0,5% HCl; IEC 61034 rookdoorlaatbaarheid ≥ 60%. • Met een gewicht van ongeveer 6,8 kg per 100 m wordt de kabel geleverd in spoelen van 100 m — geschikt voor commerciële PV-reeksen op het dak en op de grond met langere thuistrajecten. |
8. Fabrieksvoordelen


9. Verpakking, opslag en logistiek.Standaard levering is 100 m per rol, ook 200 m rollen of vaten op aanvraag. Elke spoel is voorzien van doorlopende markering: H1Z2Z2-K, 1×6.0, 0.6/1.0 kV, + / −, HAR, leveranciersidentiteit, productiejaar en opeenvolgende metermarkeringen. Opslag moet plaatsvinden in een droge, overdekte ruimte bij −20 tot +40 °C, beschermd tegen direct zonlicht.

10. Inkoopspecificatie.Vermeld "H1Z2Z2-K 1×6,0 mm² 0,6/1,0 kV DC" samen met de gewenste lengte. Bestel connectoren van het type PV4/MC4 en het speciale krimpgereedschap altijd tegelijkertijd. Vraag altijd het fabriekstestcertificaat aan. Specificeer 6,0 mm² wanneer de stringafstand groter is dan 20 m of wanneer de stringstroom 55–60 A nadert; voor kortere afstanden op woondaken is 4,0 mm² voldoende en lichter.
11. Veelgestelde vragen over de kabelindustrie.
- Vraag 1: Wat is het verschil tussen H1Z2Z2-K en PV1-F?Beide zijn PV DC-kabels met een vermogen van 0,6/1,0 kV. PV1-F maakt gebruik van een enkellaagse XLPE-isolatie die tevens dienst doet als weermantel. H1Z2Z2-K maakt gebruik van een dubbellaagse constructie – binnenste halogeenvrije XLPE-isolatie + buitenste halogeenvrije vernette polyolefinemantel – wat zorgt voor een betere weersbestendigheid en een langere levensduur buitenshuis. H1Z2Z2-K draagt ook het geharmoniseerde HAR-keurmerk, erkend in alle EU-lidstaten.
- Vraag 2: Waarom 6,0 mm² gebruiken in plaats van 4,0 mm²?De 6,0 mm² heeft een 31% lagere DC-weerstand (3,08 vs. 4,49 Ω/km), een hogere stroomsterkte (60 vs. 45 A) en een lagere spanningsval bij lange homeruns. Dit wordt gespecificeerd wanneer de stringhomeruns groter zijn dan 20 m of wanneer de stringstroom 55–60 A nadert.
- Vraag 3: Waarom 50×0,40 gebruiken in plaats van 56×0,30 strengen?De geleider van 6,0 mm² maakt gebruik van vertinde draden van 50 x 0,40 mm (vs. 56 x 0,30 mm voor 4,0 mm²). De iets grotere individuele strengen behouden de fijnstrengige klasse 5-flexibiliteit terwijl ze meer stroom voeren.
- Vraag 4: Waarom vertind koper gebruiken?Vertinnen beschermt de koperen strengen tegen oxidatie en atmosferische corrosie gedurende tientallen jaren van buitengebruik.
- Vraag 5: Waarom MC4-connectoren gebruiken?MC4 (PV4)-connectoren zijn weerbestendig, gepolariseerd en geschikt voor 1,5 kV DC. Ze worden gekrompen met het speciale gereedschap.
- Vraag 6: Wat is de maximale stringspanning?H1Z2Z2-K is geschikt voor een systeemspanning van 1,8 kV DC en dekt 1500 V PV-reeksen.
- Vraag 7: Hoe lang duurt het?Indien correct geïnstalleerd met de juiste connectoren, is H1Z2Z2-K ontworpen voor een levensduur van 25 jaar buiten, passend bij de garantie op de zonnepanelen.
- Vraag 8: Is de dubbellaagse constructie duurder dan de enkellaagse constructie?Ja – de extra buitenmantellaag voegt ongeveer 10-15% toe aan de kosten per meter vergeleken met enkellaags PV1-F. Het is de premie waard in commerciële/utilitaire installaties waar een betrouwbaarheid van 25 jaar van cruciaal belang is; voor doe-het-zelf-woningen is PV1-F voldoende.
- Vraag 9: Wanneer moet ik 4,0 mm² versus 6,0 mm² kiezen?Kies 4,0 mm² voor daken in woningen met korte afstanden (< 15 m) en snaren van minder dan 40 A. Kies 6,0 mm² voor commerciële daken, op de grond gemonteerde of langere afstanden waar spanningsval van belang is.
- V10: Kan H1Z2Z2-K worden gebruikt met PV1-F-connectoren?Ja – beide gebruiken de standaard PV4/MC4-connectorinterface. De connectoren zijn uitwisselbaar, maar de krimpmatrijs moet overeenkomen met de doorsnede van de geleider (4,0 vs. 6,0 mm²).
- Vraag 11: Wat betekent het HAR-keurmerk?Het HAR (geharmoniseerde) certificeringsmerk op H1Z2Z2-K betekent dat de kabel voldoet aan een geharmoniseerde Europese norm die in alle EU-lidstaten wordt erkend. Er is geen aanvullende nationale certificering vereist bij verkoop of installatie in welk EU-land dan ook.