P
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
Kabel pv1-f pv
,Kabel fotowoltaiczny pv1-f
,Kabel PV TUV
Opis produktu
Drut solarny DC PV1-F 4,0 mm² TUV 1500 V Miedziany kabel fotowoltaiczny XLPE
Oznaczenie i znaczenie kabla
|
Kod |
Oznaczający |
|---|---|
|
PV |
Zastosowanie fotowoltaiki (słonecznej). |
|
1 |
Jednordzeniowy |
|
F |
Przewód elastyczny (linka klasy 5) |
|
4,0 mm² |
Nominalna powierzchnia przekroju przewodu |
Budowa: Żyła z cynowanej miedzi, izolacja i osłona z bezhalogenowej usieciowanej poliolefiny (XLPO), jednożyłowy, elastyczny kabel fotowoltaiczny prądu stałego.
Obowiązujące standardy
- EN 50618:2014 – Kable elektryczne do systemów fotowoltaicznych (napięcie znamionowe prądu stałego 1,8 kV)
- IEC 62930 — Kable instalacji fotowoltaicznych (jednożyłowe, w izolacji XLPO, napięcie znamionowe do 1,5 kV DC)
- TÜV 2 PfG 1169/08.2007 — Specyfikacja TÜV dla kabli fotowoltaicznych
- IEC 60228 / GB/T 3956 — Przewodniki (elastyczna klasa 5, miedź cynowana)
- IEC 60332-1 — Trudnopalny (pojedynczy kabel)
- IEC 61034 — Gęstość dymu (niski poziom dymu)
- IEC 60754 — Zawartość halogenu (bezhalogenowy)
- IEC 60811 – Materiały izolacyjne i osłonowe – Powszechne metody badań

PV1-F 1×4,0 mm² (v3, standard XLPE) — Specyfikacja i dane techniczne kabla fotowoltaicznego DC
1. Przegląd produktu i podsumowanie ocen.PV1-F 1×4.0 v3 to standardowa wersja XLPE jednożyłowego, elastycznego kabla fotowoltaicznego DC z cynowanej miedzi o napięciu znamionowym 0,6/1,0 kV DC (maks. napięcie systemu 1,8 kV), zbudowana i certyfikowana zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618. Ten v3 wykorzystuje napromieniowaną izolację XLPE o grubości 0,9 mm (kompaktowa konstrukcja), IEC 60332-1 — ognioodporność pionowa (samogasnący pojedynczy kabel) i granica zwarcia do 200°C. Jest to opłacalny wybór w przypadku komercyjnych instalacji fotowoltaicznych na dachach, małych instalacji fotowoltaicznych do montażu naziemnego i regałów zewnętrznych, gdzie nie określono wyraźnie wydajności bezhalogenowej i charakteryzującej się niskim poziomem emisji dymu. Gotowa średnica wynosi około 4,7 mm, masa około 40 kg/km i dostarczana jest w drewnianych bębnach o długości 1000 m (również w kręgach 200 m lub 500 m).
2. Konstrukcja warstwa po warstwie (przewodnik na zewnątrz).
| Warstwa | Budowa | Ściana | Średnica |
|---|---|---|---|
| Dyrygent | Elastyczna linka cynowana Cu, klasa 5 — 56 × 0,30 mm | — | ≈ 2,8 mm |
| Izolacja XLPE | Napromieniowany usieciowany polietylen, odporny na promieniowanie UV/ozon, kolor czarny | 0,9 mm | ≈ 4,7 mm (wykończony) |
| Zbroja | Brak — niezbrojony, elastyczny kabel | — | — |
| Zewnętrzna osłona | Brak — izolacja sama w sobie jest kurtką przeciwdeszczową | — | — |
3. Charakterystyka elektryczna.W przewodzie z cynowanej miedzi klasy 5 o przekroju 4,0 mm² zastosowano standardową linkę o przekroju 56 × 0,30 mm, co daje maksymalną rezystancję prądu stałego wynoszącą 4,61 Ω/km w temperaturze 20°C. Rutynowy dowód to 3,5 kV AC / 5 minut (lub 6,5 kV DC / 15 minut). Rezystancja izolacji ≥ 200 MΩ·km. W przypadku pojedynczego rdzenia znajdującego się na wolnym powietrzu w temperaturze 30°C obciążenie odniesienia wynosi około 45 A; przy temperaturze otoczenia 60°C wartość znamionowa spada do około 36 A. Spadek napięcia na odcinku dwubiegunowym o długości 100 m przy 45 A wynosi około 4,2 V w pętli. Strata przewodu przy 45 A wynosi około 9,4 W na metr w temperaturze 90°C.
Dane dotyczące izolacji i osłony
|
Nieruchomość |
Wartość |
|---|---|
|
Tworzywo |
XLPO (poliolefina usieciowana), bezhalogenowy |
|
Nominalna grubość izolacji |
0,8 mm |
|
Nominalna grubość osłony |
0,8 mm |
|
Długoterminowa temp. pracy. |
−40°C do +120°C(ciągłe) |
|
Temperatura zwarcia (≤5 s) |
280°C (Limit przewodu Cu) |
|
Awaryjne przeciążenie temp. |
150°C (krótkotrwale) |
|
Odporność na warunki atmosferyczne |
Doskonały — odporny na promieniowanie UV, ozon, odporny na hydrolizę |
|
Środek zmniejszający palność |
IEC 60332-1 (pojedynczy kabel) |
|
Gęstość dymu |
IEC 61034 (niski poziom dymu) |
|
Zawartość halogenu |
IEC 60754 (bezhalogenowy, niekorozyjny) |
|
Odporność na olej |
EN 50618 Załącznik B (opcjonalnie) |
|
Odporność na kwasy i zasady |
Dobry |
Parametry elektryczne
|
Parametr |
Wartość |
Notatka |
|---|---|---|
|
Napięcie znamionowe AC (U₀/U) |
0,6 / 1 kV |
Odniesienie do normy IEC 60502 (nie wartość znamionowa pierwotna) |
|
Napięcie znamionowe prądu stałego |
1,5 kV |
Wartość podstawowa EN 50618 / IEC 62930 |
|
Napięcie probiercze AC (50 Hz, 5 min) |
6,5 kV |
Rutynowe badanie |
|
Napięcie probiercze prądu stałego |
15 kV DC (do badania typu) |
— |
|
Rezystancja DC @20°C |
≤ 5,09 Ω/km |
IEC 60228 klasa 5 maks., 4,0 mm² |
|
Rezystancja AC @ 90°C (szac.) |
≈ 6,48 Ω/km |
— |
|
Rezystancja AC @120°C (szac.) |
≈ 7,30 Ω/km |
maksymalna temperatura pracy |
|
Pojemność (w przybliżeniu) |
≈ 0,18 µF/km |
przewodnik do powłoki |
|
Reaktancja indukcyjna (w przybliżeniu) |
nieistotny |
jednordzeniowa aplikacja DC |
|
Prąd znamionowy w wolnym powietrzu (otoczenie 60°C) |
55 A |
pojedynczy kabel, DC |
|
Aktualna ocena na wolnym powietrzu (skorygowana względem otoczenia) |
≈ 44 Aw temperaturze otoczenia 70°C |
typowy stan na dachu |
|
Prąd znamionowy w przewodzie (powietrze) |
≈ 41 A |
wiązki kabli |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 280 °C) |
≈ 0,44 kA (440 A) |
4,0 mm² Cu |
|
Częstotliwość |
DC (pierwotny) / 50–60 Hz AC (wtórny) |
— |
Wartości referencyjne: 4,0 mm² Cu przy 44 A, DC 1000 V → maksymalna moc DC ≈ 44 kW na ciąg (2 ciągi równolegle = 88 kW). Spadek napięcia przy 44 A ≈ 22,4 mV/A·m (≈2,24% na 10 m przy 44 A, 1000 V).
Charakterystyka temperaturowa
|
Nieruchomość |
Wartość |
|---|---|
|
Maks. temperatura pracy przewodu (ciągły) |
120°C |
|
Maks. temperatura zwarcia (≤5 s) |
280 °C (przewód Cu) |
|
Awaryjne przeciążenie temp. |
150°C (krótkotrwale) |
|
Min. temperatura otoczenia instalacji |
−40°C(elastyczny na zimno, nie wymaga wstępnego podgrzewania) |
|
Zakres otoczenia usługi |
−40°C do +120°C(z XLPO) |
|
Przetrwanie ognia |
Standard (pojedynczy kabel trudnopalny); dostępna opcjonalna wersja ognioodporna |
4. Reakcja termiczna i zachowanie płomienia.Napromieniowany XLPE wytrzymuje ciągłą temperaturę przewodnika wynoszącą 90°C i zdolność zwarciową do 200°C przez ≤ 5 s. Kabel jest przystosowany do pracy w temperaturze od -40°C do +90°C i jest testowany na zginanie na zimno w temperaturze -40°C. Czarna izolacja wypełniona węglem jest odporna na promieniowanie UV (wstępne kondycjonowanie UV przez 1000 godzin), odporna na ozon i ognioodporna zgodnie z IEC 60332-1 (pojedynczy kabel pionowy, samogasnący). Starzenie termiczne w temperaturze 135°C / 168 h, po którym następuje próba zginania, nie może wykazywać pęknięć.
Odporność na ogień (PV1-F — standard)
|
Nieruchomość |
Wartość / wymaganie |
|---|---|
|
Środek zmniejszający palność |
IEC 60332-1 (pojedynczy kabel, przejścia) |
|
Zawartość halogenu |
Bezhalogenowy(IEC 60754) |
|
Gęstość dymu |
Niski dym(IEC 61034) |
|
Korozyjność |
Nie powoduje korozji(IEC 60754) |
|
Toksyczność |
Niska (materiały bezhalogenowe) |
|
Przetrwanie pożaru (integralność obwodu) |
Nie dotyczy (standardowy kabel fotowoltaiczny); w razie potrzeby użyj ognioodpornego kabla prądu stałego |
5. Praktyka instalacyjna i obsługa.Minimalny promień zgięcia wynosi 4 × OD (≈ 19 mm) w przypadku montażu nieruchomego, 6 × OD (≈ 28 mm) w przypadku wielokrotnego zginania. Kabel jest mocowany bezpośrednio do ram modułów, prowadzony w korytkach kablowych przeznaczonych do instalacji fotowoltaicznych lub wciągany do lekkiego kanału kablowego. Stosuj złącza typu PV4 / MC4 zaciśnięte przy użyciu dedykowanego narzędzia do zaciskania PV. Biegunowość (+ / -) jest wydrukowana wzdłuż czarnej osłony. Temperatura układania nie może spaść poniżej -40°C. Kabel waży około 4,0 kg na 100 m i jest lekki i dostarczany w drewnianych bębnach o długości 1000 m — idealnie nadaje się do komercyjnych instalacji fotowoltaicznych na dachach i małych instalacji fotowoltaicznych naziemnych.
Parametry mechaniczne i instalacyjne
|
Parametr |
Wartość |
Uwagi |
|---|---|---|
|
Minimalny promień gięcia |
≥ 4 × OD → ≈ 22,4 mm przy Ø5,6 mm |
instalacja statyczna |
|
Min. promień gięcia (zamontowany) |
≥ 2 × średnica zewnętrzna → ≈ 11,2 mm |
dynamiczny (zginający się) |
|
Maks. ciągnięcie napięcia |
160 N |
drobnożyłowego Cu, należy używać odpowiednich uchwytów |
|
Bezpośredni pochówek |
Odpowiedni(Odporny na promieniowanie UV i wilgoć) |
— |
|
Identyfikator przewodu |
≥ 1,5 × średnica zewnętrzna → ≥ 8,4 mm; użyj 16 mm lub 20 mm |
— |
|
Ustalenie |
opaski kablowe (odporne na promieniowanie UV), zaciski |
— |
|
Odporność na uderzenia |
Umiarkowany |
kabel elastyczny, nieopancerzony |
|
Wodoodporność |
Doskonały(osłona XLPO, złącza o stopniu ochrony IP67) |
nadaje się do użytku na zewnątrz/na mokro |
|
Odporność na promieniowanie UV |
Doskonały (EN 50618, 720 h test UV) |
wystawiony na zewnątrz |
|
Odporność na ozon |
Doskonały(IEC 60811-403) |
— |
|
Notatka o rozwiązaniu umowy |
UżywaćZłącza MC4(kompatybilne 4,0 mm²) lub miedziane końcówki |
długość paska 10–12 mm |
6. Typowe zastosowania serwisowe.Ta standardowa wersja XLPE jest domyślnym kablem połączeniowym dla: komercyjnych zestawów fotowoltaicznych na dachach, małych instalacji fotowoltaicznych do montażu naziemnego, fotowoltaiki pod wiatami i baldachimami, regałów zewnętrznych i ciągów prądu stałego poprowadzonych w tacach, systemów prądu stałego poza siecią i magazynowania energii słonecznej oraz strony prądu stałego falowników ciągowych w instalacjach lekkich obiektów komercyjnych. Jest to opłacalny wybór, gdy kabel jest prowadzony na zewnątrz na stojaku lub w korytku – a nie w zamkniętych pomieszczeniach mieszkalnych – i gdzie specyfikacja projektu nie wymaga stosowania rozwiązań bezhalogenowych i charakteryzujących się niskim poziomem emisji dymu.

7. System testowania i zapewniania jakości.Rutynowe testy każdego bębna obejmują rezystancję przewodu DC ≤ 4,61 Ω/km w temperaturze 20 °C, wytrzymałość 3,5 kV AC / 5 min, wytrzymałość 6,5 kV DC / 15 min, rezystancję izolacji ≥ 200 MΩ·km, kontrolę wymiarową (izolacja ≥ 0,9 mm; średnica zewnętrzna ≈ 4,7 mm) i oznaczenie wizualne. Testy typu obejmują wstępne kondycjonowanie UV (1000 h), starzenie termiczne (135°C / 168 h), zginanie na zimno w -40°C, szok cieplny w 150°C, ognioodporność zgodnie z IEC 60332-1, odporność na ozon, odporność na ścieranie i kontrolę taśmy z cynowanej miedzi.
Parametry kabla
| PV1-F 1×4,0 mm² — Kabel fotowoltaiczny DC — Pełny arkusz parametrów | ||||
| Kabel PV DC · Żyła elastyczna z cynowanej miedzi (klasa 5) / napromieniowana izolacja XLPE · bez pancerza, bez powłoki zewnętrznej · napięcie znamionowe 0,6/1,0 kV DC · zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618 · wykończenie Ø ≈ 5,0 mm | ||||
| Sekcja | Parametr | Wartość | Jednostka | Uwagi / Norma |
| 01 · Identyfikacja | ||||
| Typ kabla | PV1-F | — | Kabel fotowoltaiczny DC, jednożyłowy, elastyczny | |
| Napięcie znamionowe (U0/U) | 0,6/1,0 | kV | DC; do wzajemnych połączeń paneli fotowoltaicznych | |
| Liczba rdzeni | 1 × 4,0 | — | Pojedynczy rdzeń (jeden + i jeden - na ciąg) | |
| Materiał przewodnika | Miedź wyżarzana cynowana | — | Klasa 5 elastyczna zgodnie z EN 60228 | |
| Materiał izolacyjny | Usieciowany napromieniowany polietylen (XLPE) | — | Odporny na promieniowanie UV/ozon/warunki atmosferyczne | |
| Zbroja | Nic | — | Nieopancerzony — bezpośrednio na ramie modułu/zacisku | |
| Zewnętrzna osłona | Brak (sama izolacja to kurtka przeciwdeszczowa) | — | Nie jest wymagana koncepcja podwójnej izolacji | |
| Standardowe odniesienie | TÜV 2 PFG 1169; EN 50618; GB/T 32129 | — | Standard kabla fotowoltaicznego | |
| 02 · Przewodnik (cynowana miedź) | ||||
| Skrętka — 4,0 mm² | Elastyczna linka z cynowanej miedzi | — | Klasa 5 zgodnie z EN 60228 | |
| Liczba nici (typowa) | 56 × 0,30 | mm | Druty miedziane ocynowane | |
| Średnica przewodu | ≈ 2,8 | mm | Po utknięciu na mieliźnie (szac.) | |
| Rezystancja DC @ 20°C | ≤ 4,61 | Ω/km | Maksymalnie zgodnie z EN 60228 klasa 5 | |
| Ekran dyrygenta | Nic | — | Kabel prądu stałego niskiego napięcia | |
| Masa przewodu na km | ≈ 42 | kg/km | Gęstość miedzi 8,89 g/cm3 | |
| 03 · Izolacja | ||||
| Rodzaj izolacji | Napromieniowany usieciowany polietylen (XLPE) | — | Usieciowany wiązką elektronów | |
| Grubość izolacji | 1,0 | mm | Nominalna, zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 | |
| Gotowa średnica zewnętrzna | ≈ 5,0 | mm | 2,8 + 2×1,0 | |
| Kolor izolacji | Czarny (standardowy) | — | Czarna, odporna na promieniowanie UV | |
| Bezhalogenowy | Nie (XLPE jest zasadą bezhalogenową) | — | Niskodymowe na zamówienie | |
| 04 · Elektryczne | ||||
| Napięcie znamionowe (DC) | 0,6/1,0 | kV | Maksymalne napięcie systemu 1,8 kV DC | |
| Rezystancja DC @ 20°C | ≤ 4,61 | Ω/km | 4,0 mm² Cu klasa 5 | |
| Rezystancja izolacji | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE w temperaturze 20°C | |
| Strata przewodu (przy 45 A) | ≈ 9,4 | W/m | I²R przy 90°C | |
| Rutynowe napięcie testowe (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Wytrzymałość na częstotliwość sieciową | |
| Test napięcia (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | Test wytrzymałości DC | |
| 05 · Termika i pogoda | ||||
| Maksymalna ciągła temperatura przewodu | 90 | °C | Normalna obsługa | |
| Temperatura zwarcia (≤ 5 s) | 200 | °C | Limit XLPE | |
| Minimalna temperatura instalacji | -40 | °C | Próba zginania na zimno | |
| Zakres otoczenia usługi | -40 do +90 | °C | Na zewnątrz, narażony na promieniowanie UV | |
| Odporność na promieniowanie UV | Tak | — | 1000 godzin wstępnego kondycjonowania UV zgodnie z TÜV | |
| Odporność na ozon | Tak | — | Testowany zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 | |
| Ognioodporność | Tak | — | IEC 60332-1 (płomień pionowy) | |
| 06 · Mechaniczny | ||||
| Min. promień gięcia (stały) | ≥ 4 × OD ≈ 20 | mm | Elastyczny kabel | |
| Min. promień gięcia (zginanie) | ≥ 6 × OD ≈ 30 | mm | Jeśli wielokrotnie przenoszony | |
| Wytrzymałość na rozciąganie (izolacja) | ≥ 12,5 | MPa | Po starzeniu | |
| Odporność na ścieranie | Tak | — | Cynowane pasma są odporne na utlenianie | |
| Odporność na olej/paliwo | Ograniczony | — | Unikaj długotrwałego kontaktu | |
| 07 · Pojemność | ||||
| Obciążalność powietrza (otwarta, 30°C) | ≈ 45 | A | Pojedynczy rdzeń, wolne powietrze | |
| Obciążalność powietrza (otwarta, 60 °C) | ≈ 36 | A | Obniżenie wartości znamionowych w wysokiej temperaturze | |
| Pochowana / zamknięta obciążalność | ≈ 38 | A | Do przewodu/kanału | |
| Spadek napięcia (na 100 m przy 45 A) | ≈ 2,1 | V | Pętla dwubiegunowa ≈ 4,2 V | |
| 08 · Instalacja | ||||
| Metody układania | Rama modułu, korytko kablowe, zaciski specyficzne dla instalacji fotowoltaicznych, przepust kablowy | — | Brak bezpośredniego zakopywania i narażenia na promieniowanie UV | |
| Złącza | Typ PV4 / MC4 | — | Zaciskane dedykowanym narzędziem | |
| Biegunowość | Sygnowany na pochwie | — | + / − drukowane wzdłuż | |
| Narzędzia specjalne | Zaciskarka fotowoltaiczna, przecinak do kabli, klucz dynamometryczny | — | Złącza MC4 wymagają dedykowanego narzędzia | |
| 09 · Pakowanie | ||||
| Standardowa długość dostawy | 200 / 500 / 1000 | m/cewkę lub bęben | Niestandardowe długości cięcia | |
| Rodzaj szpuli/opakowania | Cewka lub drewniany bęben | — | Uszczelnione końcówki przed wilgocią | |
| Oznaczenie powierzchni | PV1-F, 1×4,0, 0,6/1,0 kV, +/−, znaki licznikowe, rok | — | Druk ciągły | |
| Warunki przechowywania | Suche, pod przykryciem, od -20 do +40°C | — | Podczas przechowywania chronić przed promieniowaniem UV | |
| 10 · Aplikacje | ||||
| Typowe zastosowanie | Połączenie szeregowe modułów fotowoltaicznych, strona DC falownika | — | Instalacja fotowoltaiczna na dachu, na ziemi, pływająca | |
| Maksymalne napięcie systemu | 1.8 | kV prądu stałego | Obwód otwarty Voc przy najniższej temp | |
| Wartość prądu stringu | Do 45 | A | Łączenie sznurków | |
Parametry testu kabla
| Parametry testowe — PV1-F 1×4,0 mm² | ||||
| NIE. | Przedmiot testowy | Warunki/metoda testu | Wymóg | Typ |
| 1 | Rezystancja przewodu DC | EN 60228, 20°C | ≤ 4,61 Ω/km (4,0 mm² Cu) | Rutyna |
| 2 | Wytrzymałość na częstotliwość sieciową | 3,5 kV AC, 5 min | Brak awarii | Rutyna |
| 3 | Test wytrzymałości DC | 6,5 kV prądu stałego, 15 min | Brak awarii | Rutyna |
| 4 | Rezystancja izolacji | Przy napięciu 500 V prądu stałego, 20°C | ≥ 200 MΩ·km | Rutyna |
| 5 | Kontrola wymiarowa | Mikrometr | Izolacja ≥ 1,0 mm; OD ≈ 5,0 mm | Rutyna |
| 6 | Wstępne kondycjonowanie UV | 1000 godzin ekspozycji na promieniowanie UV | Brak pęknięć/kruchości | Typ |
| 7 | Starzenie termiczne | 168 godzin w 135°C | Brak pęknięć po próbie zginania | Typ |
| 8 | Próba zginania na zimno | −40°C, trzpień 4×OD | Żadnych pęknięć | Typ |
| 9 | Szok cieplny | 15 minut w 150°C | Brak pęknięć | Typ |
| 10 | Ognioodporność | Płomień pionowy IEC 60332-1 | Samogasnące | Typ |
| 11 | Odporność na ozon | Test komory ozonowej | Brak pęknięć | Typ |
| 12 | Odporność na ścieranie | Test ścierania taśmy | Według TÜV 2 PFG 1169 | Typ |
| 13 | Kontrola miedzi cynowanej | Test paskowy na pasmach | Jednolita powłoka cynowa | Rutyna |
| 14 | Czytelność oznakowania | Wizualne + pocieranie | Oznaczenia PV1-F / 1×4,0 / metr czytelne | Rutyna |
| 15 | Wysuwane złącze | Zaciskana końcówka MC4 | Według specyfikacji złącza | Próbka |
| 16 | Zawartość halogenu | IEC 60754 | Według wymagań | Typ |
Struktura przekroju kabla

| PV1-F 1×4,0 mm² — Schemat konstrukcyjny przekroju poprzecznego (schemat) | |||||
| Konstrukcja kabla PV DC: elastyczna żyła z cynowanej miedzi → napromieniowana izolacja XLPE (bez pancerza, bez powłoki zewnętrznej) · 0,6/1,0 kV DC · średnica końcowa ≈ 5,0 mm | |||||
| NIE. | Warstwa | Materiał/konstrukcja | Grubość nominalna (mm) | Średnica (mm) | Funkcja / uwagi |
| 1 | Dyrygent | Elastyczna linka z cynowanej miedzi, klasa 5 — 56 × 0,30 mm | — | ≈ 2,8 | Przewodnik zasilający; R ≤ 4,61 Ω/km przy 20°C |
| 2 | Izolacja XLPE | Napromieniowany usieciowany polietylen, odporny na promieniowanie UV/ozon, kolor czarny | 1,0 | ≈ 5,0 (ukończone) | Izolacja główna; kurtka odporna na warunki atmosferyczne; Ciągła temperatura 90°C |
| 3 | (Bez zbroi) | — | — | — | Nieopancerzony — elastyczny kabel do zastosowań fotowoltaicznych |
| 4 | (Brak zewnętrznej osłony) | — | — | — | Izolacja sama w sobie jest zewnętrzną kurtką przeciwdeszczową |
| Kluczowe wymiary i właściwości (rozwinięte) | |||||
| Gotowa średnica kabla | ≈ 5,0 | mm | 2,8 + 2×1,0 | ||
| Około. masa kabla | ≈ 45 | kg/km | Cu + XLPE | ||
| Nominalne napięcie znamionowe | 0,6/1,0 | kV prądu stałego | Panel fotowoltaiczny DC | ||
| Maksymalne napięcie systemu | 1.8 | kV prądu stałego | Obwód otwarty Voc | ||
| Maksymalna ciągła temperatura przewodu | 90 | °C | Normalna obsługa | ||
| Temperatura zwarcia (≤5 s) | 200 | °C | Limit XLPE | ||
| Minimalna temperatura instalacji | -40 | °C | Testowane na zginanie na zimno | ||
| Minimalny promień gięcia | ≥ 4 × OD ≈ 20 | mm | Instalacja stała | ||
| Rezystancja DC @ 20°C | ≤ 4,61 | Ω/km | 4,0 mm² Cu klasa 5 | ||
| Rezystancja izolacji | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE | ||
| Rutynowe napięcie testowe (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Wytrzymałość na częstotliwość sieciową | ||
| Rutynowe napięcie testowe (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | Wytrzymuje prąd stały | ||
| Obciążalność powietrza @ 30°C | ≈ 45 | A | Pojedynczy rdzeń, wolne powietrze (szac.) | ||
| Odporność na promieniowanie UV | 1000 godz | — | Według TÜV 2 PFG 1169 | ||
| Masa na 100 m | ≈ 4,5 | kg/100m | Lekka cewka | ||
| Schemat — nie w dokładnej skali. Gotowe Ø ≈ 5,0 mm i waga ≈ 45 kg/km na podstawie porównawczych próbek przemysłowych; wymiary przewodu/izolacji zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 i EN 60228; obciążalność prądowa 45 A to szacunkowa wartość inżynieryjna dla pojedynczego rdzenia w wolnym powietrzu. PV1-F to jednożyłowy kabel fotowoltaiczny DC — jeden dla + i jeden dla - na każdy ciąg. Zawsze należy stosować złącza typu PV4/MC4 zaciśnięte dedykowanym narzędziem. Wartości oznaczone (szacunkowe) wymagają potwierdzenia w świadectwie kontroli fabrycznej. | |||||
Opis konstrukcji
| Opis konstrukcji — PV1-F 1×4,0 mm² | |||
| Obudowa fotowoltaiczna warstwa po warstwie · Elastyczny przewodnik z cynowanej miedzi / napromieniowana izolacja XLPE · 0,6/1,0 kV DC · bez pancerza, bez płaszcza zewnętrznego · wykończona Ø ≈ 5,0 mm | |||
| 1. Tożsamość i oceny produktu | |||
| PV1-F 1×4.0 to jednożyłowy, elastyczny kabel fotowoltaiczny DC z cynowanej miedzi o napięciu znamionowym 0,6/1,0 kV DC (maks. napięcie systemu 1,8 kV), zbudowany i certyfikowany zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618. Został zaprojektowany specjalnie dla strony DC systemów fotowoltaicznych — łączenia modułów fotowoltaicznych w ciągi i prowadzenia od skrzynki przyłączeniowej stringów do falownika. W przeciwieństwie do kabli zasilających prądu przemiennego, są one zaprojektowane z myślą o ciągłej ekspozycji na zewnątrz: ultrafioletowym świetle słonecznym, ozonie, dużych wahaniach temperatur oraz mechanicznej obsłudze na dachach i regałach. Gotowa średnica wynosi około 5,0 mm, masa około 45 kg/km i jest dostarczana w kręgach lub bębnach po 200 m, 500 m lub 1000 m. | |||
| 2. Elastyczny przewodnik z cynowanej miedzi | |||
| Przewód o przekroju 4,0 mm² to elastyczna linka z cynowanej miedzi klasy 5 — zazwyczaj 56 pojedynczych cynowanych drutów o średnicy 0,30 mm — co daje średnicę przewodu około 2,8 mm i maksymalną rezystancję prądu stałego wynoszącą 4,61 Ω/km w temperaturze 20°C. Konstrukcja z cienkimi żyłkami zapewnia kablowi doskonałą elastyczność w prowadzeniu wokół ram modułów i zacisków kablowych, a cynowanie chroni żyły miedziane przed utlenianiem i korozją atmosferyczną przez dziesięciolecia pracy na zewnątrz. | |||
| 3. Napromieniowana izolacja XLPE | |||
| Przewodnik jest całkowicie zamknięty w warstwie polietylenu usieciowanego wiązką elektronów (XLPE) o grubości 1,0 mm. Proces napromieniania sieciuje łańcuchy polimeru, zapewniając XLPE ciągłą temperaturę przewodu wynoszącą 90°C (zwarcie do 200°C przez ≤ 5 s), wysoką wytrzymałość mechaniczną i wyjątkową odporność na promieniowanie UV, ozon, warunki atmosferyczne i płomień. Sama czarna izolacja wypełniona węglem służy jako zewnętrzna osłona przeciwdeszczowa — nie ma oddzielnej osłony zewnętrznej. Rutynowy dowód prądu przemiennego wynosi 3,5 kV przez 5 minut (lub 6,5 kV prądu stałego przez 15 minut). | |||
| 4. Brak pancerza – elastyczny jednordzeniowy | |||
| W przeciwieństwie do kabli elektroenergetycznych średniego napięcia, PV1-F nie ma stalowego pancerza ani ekranu z taśmy miedzianej. Jest to cienki, okrągły, jednożyłowy kabel przeznaczony do mocowania bezpośrednio do ramy modułu, prowadzenia w korytkach kablowych przeznaczonych do instalacji fotowoltaicznych lub wciągania do lekkiego kanału kablowego. Minimalny promień zgięcia 4 × OD (≈ 20 mm) odzwierciedla jego elastyczność. W każdym ciągu stosuje się jeden kabel do bieguna dodatniego i jeden identyczny kabel do bieguna ujemnego. | |||
| 5. Obsługa miejsca i uwagi operacyjne | |||
| • Używaj złączy typu PV4 / MC4 zaciśniętych za pomocą dedykowanego narzędzia do zaciskania PV — nigdy nie zastępuj standardowych końcówek. • Przestrzegać minimalnego promienia zgięcia 4 × OD (≈ 20 mm); jeśli kabel jest wielokrotnie zginany (np. systemy śledzące), użyj 6 × OD. • Zakres pracy −40 do +90°C; przewodnika do 90°C w sposób ciągły. • Próba rutynowa 3,5 kV AC / 5 min. • Wstępne kondycjonowanie UV: 1000 godzin ekspozycji na promieniowanie UV zgodnie z TÜV. • Oznaczone + / − wzdłuż pochwy. • Kabel o masie ≈ 4,5 kg na 100 m jest lekki i dostarczany w dużych zwojach — łatwy w obsłudze w instalacjach fotowoltaicznych montowanych na dachach i na ziemi. |
8. Instalacja-Trasowanie.

9. Pakowanie, przechowywanie i logistyka.Standardowa dostawa wynosi 1000 m na drewniany bęben (również w kręgach 200 m lub 500 m), przy czym na zamówienie dostępne są długości cięte na zamówienie. Na każdym bębnie znajdują się ciągłe oznaczenia: PV1-F, 1×4,0, 0,6/1,0 kV, +/−, identyfikacja dostawcy, rok produkcji i kolejne oznaczenia liczników. Przechowywanie powinno odbywać się w suchym, zadaszonym pomieszczeniu w temperaturze od -20 do +40°C, osłoniętym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

10. Specyfikacja Zamówienia.Podaj „PV1-F 1×4,0 mm² 0,6/1,0 kV DC — wersja standardowa XLPE” wraz z wymaganą długością. Zawsze zamawiaj jednocześnie złącza typu PV4/MC4 i dedykowaną zaciskarkę. Zawsze żądaj certyfikatu testu fabrycznego, który musi zawierać raport wstępnego kondycjonowania UV i kontrolę taśmy z cynowanej miedzi. W przypadku instalacji PV w garażu wewnętrznym, na poddaszu lub na balkonie, gdzie wymagana jest niska emisja dymu i brak emisji kwasów, należy zamiast tego wybrać wersję bezhalogenową v2 (B2-s1,d1,a1).
11. Często zadawane pytania dotyczące branży kablowej.
- P1: Jaka jest różnica między wersją standardową v3 a wersją bezhalogenową v2?v3 wykorzystuje standardową napromieniowaną izolację XLPE z pionowym płomieniem IEC 60332-1 i granicą zwarcia do 200 °C; v2 wykorzystuje bezhalogenową izolację XLPO o klasie B2-s1,d1,a1 z limitem zwarcia 250°C. Wersja v3 to ekonomiczne rozwiązanie domyślne w przypadku regałów zewnętrznych; wersja v2 jest przeznaczona do pomieszczeń zajmowanych w pomieszczeniach zamkniętych (garaż, poddasze, balkon), gdzie liczy się niski poziom dymu i brak kwaśnych gazów.
- P2: Dlaczego warto wybrać standardową wersję v3 zamiast wersji bezhalogenowej v2?Wersja v3 jest tańsza i w pełni przystosowana do zewnętrznych usług fotowoltaicznych narażonych na promieniowanie UV. Wybierz wersję v3, jeśli kabel jest prowadzony na zewnątrz na stojaku lub w korytku — a nie w zamkniętych, zajmowanych pomieszczeniach. Wybierz wersję v2 dla garażu wewnętrznego, poddasza lub balkonu PV.
- P3: Dlaczego izolacja ma grubość 0,9 mm zamiast 1,0 mm?Kompaktowa konstrukcja v3 wykorzystuje 0,9 mm XLPE, co daje gotową średnicę zewnętrzną około 4,7 mm (w porównaniu z 4,9 mm dla 1,0 mm v2). Obie wersje spełniają minimalną grubość izolacji TÜV 2 PFG 1169.
- P4: Dlaczego PV1-F różni się od zwykłego przewodu budowlanego RV/BV?PV1-F został zaprojektowany do pracy na zewnątrz, w szerokim zakresie temperatur, narażonych na promieniowanie UV. XLPE jest usieciowany wiązką elektronów (nie tylko PVC), przewodnikiem jest miedź cynowana (a nie goła), a sama izolacja to płaszcz chroniący przed czynnikami atmosferycznymi.
- P5: Dlaczego jest to jednordzeniowy, a nie dwurdzeniowy?Ciągi fotowoltaiczne przenoszą prąd stały o napięciu do 1,8 kV. Prowadzenie + i - w oddzielnych kablach jednożyłowych zapewnia modułowość instalacji i pozwala uniknąć nagrzewania się prądu pętlowego we wspólnych przewodach.
- P6: Dlaczego warto stosować miedź cynowaną?Cynowanie chroni żyły miedziane przed utlenianiem i korozją atmosferyczną przez dziesięciolecia pracy na zewnątrz, co jest niezwykle istotne, ponieważ oczekuje się, że kable fotowoltaiczne wytrzymają 25 lat.
- P7: Kiedy 4,0 mm² jest właściwym rozmiarem?4,0 mm² to standardowy rozmiar dla komercyjnych ciągów dachowych o długości poniżej ~30 m, przeznaczonych do użytku domowego i małych instalacji fotowoltaicznych do montażu naziemnego. W przypadku długich rozgałęzień (>30 m) lub modułów dwustronnych o dużym natężeniu prądu, zaleca się zwiększenie rozmiaru do 6,0 mm².
- P8: Dlaczego warto używać złączy MC4?Złącza MC4 (PV4) są uszczelnione przed warunkami atmosferycznymi, polaryzowane i przystosowane do napięcia stałego 1,5 kV. Zaciska się je za pomocą dedykowanego narzędzia — ręcznie skręcane końcówki są punktem awarii nr 1 w układach PV DC.
- P9: Jakie jest maksymalne napięcie łańcucha?PV1-F jest przystosowany do napięcia systemowego 1,8 kV DC, obejmującego ciągi fotowoltaiczne 1500 V z marginesem bezpieczeństwa dla Voc w obwodzie otwartym w niskich temperaturach.
- P10: Jak długo działa PV1-F?Po prawidłowym zainstalowaniu za pomocą odpowiednich złączy i wyprowadzeniu ze stojącej wody, PV1-F ma 25-letnią żywotność na zewnątrz, odpowiadającą gwarancji na moduł słoneczny.
- P11: Czy tej standardowej wersji v3 można używać w pomieszczeniach zamkniętych?Można go poprowadzić w zewnętrznym korytku lub kanale kablowym, ale w przypadku instalacji fotowoltaicznej w garażu wewnętrznym, na poddaszu lub balkonie, gdzie podczas pożaru mogą znajdować się mieszkańcy, należy zamiast tego wybrać wersję bezhalogenową v2 (B2-s1,d1,a1).