Zonnepaneel UV-bestendige fotovoltaïsche draad
Productoverzicht
Productdetails
Ingeblikte Koper Photovoltaic Zonnekabel
,zonnepaneel met fotovoltaïsche zonnekabels
,UV-bestendige PV-draad
Productbeschrijving
Zonnepaneelkabel H1Z2Z2-K 4,0 mm² TUV 1500V DC UV-bestendige PV-draad
Kabelaanduiding en betekenis
|
Code |
Betekenis |
|---|---|
|
H |
Geharmoniseerde kabel (H) |
|
1 |
Nominale spanning 1 kV AC (U₀/U = 1/1 kV referentie) |
|
Z |
Halogeenvrije verbinding (Z = halogeenvrij) |
|
2 |
Isolatielaag — verknoopte halogeenvrije verbinding (XLPO) |
|
Z |
Halogeenvrije verbinding (Z = halogeenvrij) |
|
2 |
Schedelaag — verknoopte halogeenvrije verbinding (XLPO) |
|
2 |
Schedelaag — verknoopte halogeenvrije verbinding (XLPO) |
|
K |
Flexibele geleider (klasse 5 fijndradig) |
|
4,0 mm² |
Nominaal dwarsdoorsnedeoppervlak van de geleider |
Bouw: Vertinde koperen geleider, halogeenvrije vernet polyolefine (XLPO) isolatie en mantel, eenaderige flexibele fotovoltaïsche DC-kabel.
Opmerking over de aanduiding: H1Z2Z2-K is de aanduiding EN 50618 / TÜV 2 PfG 1169/08.2007. Het is functioneel gelijkwaardig aan PV1-F 4,0 mm² maar maakt gebruik van het geharmoniseerde kabelcoderingssysteem.
Toepasselijke normen
- EN 50618:2014 — Elektrische kabels voor fotovoltaïsche systemen (nominale DC-spanning 1,8 kV)
- IEC 62930 - Fotovoltaïsche systeemkabels (enkeladerig, XLPO geïsoleerd, nominaal tot 1,5 kV DC)
- TÜV 2 PfG 1169/08.2007 — TÜV-specificatie voor PV-kabels
- IEC 60228 / GB/T 3956 — Geleiders (klasse 5 flexibel, vertind koper)
- IEC 60332-1 — Vlamvertragend (enkele kabel)
- IEC 61034 — Rookdichtheid (lage rook)
- IEC 60754 — Halogeengehalte (halogeenvrij)
- IEC 60811 — Isolatie- en omhullende materialen — Algemene testmethoden


H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² (v2, dunwandig compact) — Geharmoniseerde fotovoltaïsche DC-kabelspecificatie en technische gegevens
1. Productoverzicht en beoordelingssamenvatting.H1Z2Z2-K 1×4.0 v2 is de dunwandige compacte versie van de geharmoniseerde Europese fotovoltaïsche DC-kabel met een vermogen van 0,6/1,0 kV DC (max. systeemspanning 1,8 kV), gebouwd en gecertificeerd volgens EN 50618 / HD 6036 met het HAR-certificeringsmerk. Deze v2 maakt gebruik van een verminderde wanddikte -0,7 mm binnenste halogeenvrije XLPE-isolatie plus 0,7 mm buitenste halogeenvrije vernette polyolefinemantel(vs v1's 0,8+0,8 mm) - wat een kleinere afgewerkte diameter oplevert van ongeveer 4,9 mm, een lichtere massa van ongeveer 42 kg/km en een iets hogere stroomsterkte van ongeveer 46 A. Het is de keuze voor Europese PV-installaties op daken met beperkte ruimte, waarbij de kabel door dunne buizen of smalle goten moet worden getrokken. Geleverd in kleine rollen van 50 m voor doe-het-zelfzaken.
2. Laag-voor-laag constructie (geleider naar buiten).
| Laag | Bouw | Muur | Diameter |
|---|---|---|---|
| Geleider | Flexibel vastgelopen vertind Cu, klasse 5 — 56 × 0,30 mm | — | ≈ 2,5 mm |
| Binnenisolatie | Halogeenvrij vernet polyethyleen (XLPE), Z2, dunwandig | 0,7 mm | ≈ 3,9 mm |
| Buitenmantel | Halogeenvrij vernet polyolefine, Z2, zwart, dunwandig | 0,7 mm | ≈ 4,9 mm (afgewerkt) |
| Pantser | Geen - ongewapende flexibele kabel | — | — |
3. Elektrische kenmerken.De Klasse 5-geleider van vertind koper van 4,0 mm² maakt gebruik van 56 x 0,30 mm vertinde draden, wat een maximale gelijkstroomweerstand oplevert van 4,49 Ω/km bij 20 °C. Routinebestendig is 3,5 kV AC / 5 minuten (of 6,5 kV DC / 15 minuten). Isolatieweerstand ≥ 200 MΩ·km. Met de enkele kern in de vrije lucht bij 30 °C bedraagt de referentiebelasting ongeveer 46 A; bij een omgevingstemperatuur van 60 °C daalt het vermogen tot ongeveer 36 A. De spanningsval op een tweepolige uitvoering van 100 m bij 46 A is ongeveer 4,1 V-lus. Het geleiderverlies bij 46 A bedraagt ongeveer 3,0 W per meter bij 90 °C.
Isolatie- en mantelgegevens
|
Eigendom |
Waarde |
|---|---|
|
Materiaal |
XLPO (vernet polyolefine), halogeenvrij |
|
Nominale isolatiedikte |
0,8 mm |
|
Nominale dikte van de mantel |
0,8 mm |
|
Lange termijn servicetemp. |
−40 °C tot +120 °C (continu) |
|
Kortsluittemp. (≤5 s) |
280 °C (Cu-geleiderlimiet) |
|
Noodoverbelastingstemp. |
150 °C (korte termijn) |
|
Weerbestendigheid |
Uitstekend — UV-bestendig, ozonbestendig, hydrolysebestendig |
|
Vlamvertragend |
IEC 60332-1 (enkele kabel) |
|
Rookdichtheid |
IEC 61034 (weinig rook) |
|
Halogeengehalte |
IEC 60754 (halogeenvrij, niet corrosief) |
|
Oliebestendigheid |
EN 50618 Bijlage B (optioneel) |
|
Zuur- en alkalibestendigheid |
Goed |
Elektrische parameters
|
Parameter |
Waarde |
Opmerking |
|---|---|---|
|
Nominale spanning AC (U₀/U) |
1,0 / 1,0 kV |
EN 50618 referentie (AC-classificatie) |
|
Nominale spanning DC |
1,5 kV |
EN 50618 / IEC 62930 primaire classificatie |
|
Testspanning AC (50 Hz, 5 min) |
6,5 kV |
Routinetest |
|
DC-testspanning |
15 kV DC (voor typekeuring) |
— |
|
DC-weerstand @20 °C |
≤ 5,09 Ω/km |
IEC 60228 Klasse 5 max, 4,0 mm² |
|
AC-weerstand @90 °C (geschat) |
≈ 6,48 Ω/km |
— |
|
AC-weerstand @120 °C (geschat) |
≈ 7,30 Ω/km |
maximale servicetemp |
|
Capaciteit (ca.) |
≈ 0,18 µF/km |
geleider naar mantel |
|
Inductieve reactantie (ongeveer) |
verwaarloosbaar |
single-core DC-toepassing |
|
Stroomwaarde in vrije lucht (60 °C omgevingstemperatuur) |
55 EEN |
enkele kabel, gelijkstroom |
|
Stroomwaarde in vrije lucht (omgevingsgecorrigeerd) |
≈ 44 A bij een omgevingstemperatuur van 70 °C |
typische daksituatie |
|
Stroomsterkte in leiding (lucht) |
≈ 41 A |
gebundelde kabels |
|
Kortsluitstroom (1 s, Cu, 280 °C) |
≈ 0,44 kA (440 A) |
4,0 mm² Cu |
|
Frequentie |
DC (primair) / 50–60 Hz AC (secundair) |
— |
Referentiewaarden: 4,0 mm² Cu bij 44 A, DC 1000 V → max. DC-vermogen ≈ 44 kW per string (2 strings parallel = 88 kW). Spanningsverlies bij 44 A ≈ 22,4 mV/A·m (≈2,24% per 10 m bij 44 A, 1000 V).
Temperatuurkenmerken
|
Eigendom |
Waarde |
|---|---|
|
Max. geleider bedrijfstemp. (continu) |
120 °C |
|
Max. kortsluiting temp. (≤5 s) |
280 °C (Cu-geleider) |
|
Noodoverbelastingstemp. |
150 °C (korte termijn) |
|
Min. installatie omgevingstemp. |
−40 °C (koudflexibel, geen voorverwarmen nodig) |
|
Service omgevingsbereik |
−40 °C tot +120 °C (met XLPO) |
|
Overleving van vuur |
Standaard (vlamvertragende enkele kabel); optionele brandwerende versie beschikbaar |
4. Thermische respons en vlamgedrag.Halogeenvrij verknoopt XLPE ondersteunt een continue geleidertemperatuur van 90 °C, met een kortsluitvermogen tot 250 °C gedurende ≤ 5 s. De kabel is geschikt voor gebruik in omgevingen tussen −40 °C en +90 °C en is getest op koude buiging bij −40 °C. De met zwarte koolstof gevulde buitenmantel is UV-bestendig (1000 uur UV-voorconditionering), ozonbestendig en vlamvertragend volgens IEC 60332-1 (verticale vlam met één kabel, zelfdovend). De Z2-aanduiding betekent dat de kabel bij verbranding geen halogeenzuurgas (IEC 60754, ≤ 0,5% HCl-equivalent) en weinig rook (IEC 61034, lichtdoorlatendheid ≥ 60%) vrijgeeft.
Brandprestaties (H1Z2Z2-K — standaard)
|
Eigendom |
Waarde / Vereiste |
|---|---|
|
Vlamvertragend |
IEC 60332-1 (enkele kabel, passeert) |
|
Halogeengehalte |
Halogeenvrij (IEC 60754) |
|
Rookdichtheid |
Weinig rook (IEC 61034) |
|
Corrosiviteit |
Niet corrosief (IEC 60754) |
|
Toxiciteit |
Laag (halogeenvrije materialen) |
|
Brandoverleving (circuitintegriteit) |
Niet van toepassing (standaard PV-kabel); gebruik indien nodig een brandwerende DC-kabel |
5. Installatiepraktijk en -hantering.De minimale buigradius is 4 × OD (≈ 20 mm) voor vaste installatie, 6 × OD (≈ 29 mm) bij herhaaldelijk buigen. De kleinere buitendiameter (≈ 4,9 mm versus v1's ≈ 5,1 mm) maakt dat deze v2 gemakkelijker door dunne leidingen en smalle goten kan worden getrokken in Europese dakinstallaties met beperkte ruimte. Gebruik connectoren van het type PV4/MC4 die zijn gekrompen met het speciale PV-krimpgereedschap. Polariteit (+ / −) en het HAR-teken zijn langs de zwarte omhulling gedrukt. De legtemperatuur mag niet onder −40 °C komen. Met een gewicht van ongeveer 4,2 kg per 100 m is de kabel licht en wordt hij geleverd in kleine spoelen van 50 m — ideaal voor doe-het-zelf PV-installaties in woningen.
Mechanische en installatieparameters
|
Parameter |
Waarde |
Opmerkingen |
|---|---|---|
|
Minimale buigradius |
≥ 4 × buitendiameter → ≈ 22,4 mm bij Ø5,6 mm |
statische installatie |
|
Min. buigradius (geïnstalleerd) |
≥ 2 × buitendiameter → ≈ 11,2 mm |
dynamisch (flexibel) |
|
Max. spanning trekken |
160 N |
fijnstrengig Cu, gebruik de juiste handgrepen |
|
Directe begrafenis |
Geschikt (UV- en vochtbestendig) |
— |
|
Leiding-ID |
≥ 1,5 × buitendiameter → ≥ 8,4 mm; gebruik 16 mm of 20 mm |
— |
|
Bevestiging |
kabelbinders (UV-bestendig), klemmen |
— |
|
Slagvastheid |
Gematigd |
flexibele kabel, niet gepantserd |
|
Waterbestendigheid |
Uitstekend (XLPO-mantel, connectoren met IP67-classificatie) |
geschikt voor buiten/nat |
|
UV-bestendigheid |
Uitstekend (EN 50618, 720 uur UV-test) |
buiten blootgesteld |
|
Ozonbestendigheid |
Uitstekend (IEC 60811-403) |
— |
|
Beëindigingsnota |
GebruikMC4-connectoren (compatibel 4,0 mm²) of koperen kabelschoenen |
striplengte 10–12 mm |

6. Typische servicetoepassingen.Deze dunwandige, compacte constructie is de standaard verbindingskabel voor: Europese PV op daken met dunne kabelgoten, installaties met smalle trunking, installaties met beperkte ruimte, doe-het-zelf PV voor woningen, PV op balkons en elk PV-project waarbij de vullingsgraad van de leidingen krap is. De verminderde wanddikte (vs. v1 is 0,8+0,8 mm) wordt gespecificeerd wanneer de kabel door buizen met een beperkte diameter of overvolle kabelgoten moet gaan zonder overmatige trekkracht.

7. Test- en kwaliteitsborgingsregime.Routinetests op elke spoel omvatten de gelijkstroomweerstand van de geleider ≤ 4,49 Ω/km bij 20 °C, de weerstand van 3,5 kV AC / 5 min, de weerstand van 6,5 kV DC / 15 min, isolatieweerstand ≥ 200 MΩ · km, maatcontrole (binnenisolatie ≥ 0,7 mm; buitenmantel ≥ 0,7 mm; buitendiameter ≈ 4,9 mm) en visuele markering. Typetests omvatten UV-voorconditionering (1000 uur), thermische veroudering (135 °C / 168 uur), koude buiging bij −40 °C, hitteschok bij 150 °C, vlam met één kabel volgens IEC 60332-1, zuurhalogeengas volgens IEC 60754, rookdichtheid volgens IEC 61034, ozonbestendigheid, slijtvastheid en controle op vertinde koperstrips.
Kabelparameters
| H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² — Geharmoniseerde fotovoltaïsche DC-kabel — Volledig parameterblad | ||||
| Geharmoniseerde PV-kabel · flexibele geleider van vertind koper (klasse 5) / dubbellaagse, halogeenvrije vernette isolatie + mantel · 0,6/1,0 kV DC · IEC 60332-1 · HAR-gecertificeerd · volgens EN 50618 / HD 6036 · afgewerkt Ø ≈ 5,1 mm | ||||
| Sectie | Parameter | Waarde | Eenheid | Opmerkingen / Standaard |
| 01 · Identificatie | ||||
| Kabeltype | H1Z2Z2-K (geharmoniseerde PV-kabel) | — | Geharmoniseerde Europese PV-kabel, éénaderig, flexibel | |
| Nominale spanning (U0/U) | 0,6/1,0 | kV | gelijkstroom; voor de onderlinge verbinding van PV-arrays | |
| Aantal kernen | 1 × 4,0 | — | Enkele kern (één + en één − per snaar) | |
| Materiaal geleider | Vertind gegloeid koper | — | Klasse 5 flexibel volgens EN 60228 | |
| Isolatie materiaal | Halogeenvrij vernet polyethyleen (XLPE) | — | Z2 = halogeenvrij, UV-/ozonbestendig | |
| Materiaal buitenmantel | Halogeenvrij vernet polyolefine | — | Z2 = halogeenvrij, weermantel | |
| Vlamvertraging | IEC 60332-1 (verticale vlam met één kabel) | — | Zelfdovend met één kabel | |
| Certificering | HAR (geharmoniseerd) | — | EN 50618 / HD 6036 geharmoniseerde norm | |
| 02 · Geleider (vertind koper) | ||||
| Strengen — 4,0 mm² | Flexibel gestrand vertind koper | — | Klasse 5 volgens EN 60228 | |
| Aantal strengen (typisch) | 56 × 0,30 | mm | Vertinde koperdraden | |
| Diameter geleider | ≈ 2,5 | mm | Na stranding (geschat) | |
| DC-weerstand @ 20 °C | ≤ 4,49 | Ω/km | Maximaal volgens EN 60228 Klasse 5 | |
| Geleider scherm | Geen | — | LV DC-kabel | |
| Gewicht geleider per km | ≈ 42 | kg/km | Koperdichtheid 8,89 g/cm³ | |
| 03 · Isolatie en mantel (dubbellaags) | ||||
| Type binnenisolatie | Halogeenvrij vernet polyethyleen (XLPE) | — | Z2 = halogeenvrij | |
| Dikte van de binnenisolatie | 0,8 | mm | Nominaal | |
| Type buitenmantel | Halogeenvrij vernet polyolefine | — | Z2 = halogeenvrije weermantel | |
| Dikte van de buitenmantel | 0,8 | mm | Nominaal | |
| Afgewerkte buitendiameter | ≈ 5.1 | mm | 2,5 + 2×0,8 + 2×0,8 | |
| Kleur | Zwart (standaard) | — | UV-bestendig carbonzwart | |
| 04 · Elektrisch | ||||
| Nominale spanning (DC) | 0,6/1,0 | kV | Maximale systeemspanning 1,8 kV DC | |
| DC-weerstand @ 20 °C | ≤ 4,49 | Ω/km | 4,0 mm² Cu-klasse 5 | |
| Isolatieweerstand | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE bij 20 °C | |
| Geleiderverlies (bij 45 A) | ≈ 2,9 | W/m | I²R bij 90 °C | |
| Routinetestspanning (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Vermogensfrequentie weerstaan | |
| Spanningstest (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | DC-bestendigtest | |
| 05 · Thermisch en weer | ||||
| Max. continue geleidertemp. | 90 | °C | Standaard gewaardeerd | |
| Kortsluittemp. (≤ 5 s) | 250 | °C | XLPE-limiet | |
| Min. installatietemp. | -40 | °C | Koude buigtest | |
| Service omgevingsbereik | -40 tot +90 | °C | Europese / gematigde klimaten | |
| UV-bestendigheid | 1000 uur UV-voorconditionering | — | Volgens EN 50618 | |
| Ozonbestendigheid | Ja | — | Getest volgens EN 50618 | |
| Halogeenvrij | Ja | — | Z2 = halogeenvrij (IEC 60754) | |
| Vlamvertraging | IEC 60332-1 (enkele kabel) | — | Verticale vlam, zelfdovend | |
| 06 · Mechanisch | ||||
| Min. buigradius (vast) | ≥ 4 × buitendiameter ≈ 20 | mm | Flexibele kabel | |
| Min. buigradius (buigen) | ≥ 6 × buitendiameter ≈ 31 | mm | Indien herhaaldelijk verplaatst | |
| Treksterkte (isolatie) | ≥ 15,0 | MPa | Na rijping bij 135 °C | |
| Slijtvastheid | Ja | — | Vertinde strengen zijn bestand tegen oxidatie | |
| Olie-/brandstofbestendigheid | Beperkt | — | Vermijd langdurig contact | |
| 07 · Capaciteit | ||||
| Luchtcapaciteit (open, 30 °C) | ≈ 45 | A | Enkele kern, vrije lucht | |
| Luchtcapaciteit (open, 60 °C) | ≈ 35 | A | Reductie bij hoge omgevingstemperaturen | |
| Spanningsval (per 100 m @ 45 A) | ≈ 2,0 | V | Tweepolige lus ≈ 4,0 V | |
| 08 · Installatie | ||||
| Methoden van leggen | PV op het dak, op de grond gemonteerd, kabelgoot, kabelgoot | — | Europese PV-installaties | |
| Connectoren | PV4 / MC4-type | — | Gekrompen met speciaal gereedschap | |
| Polariteit | Gemerkt op schede | — | + / − bedrukt over de lengte | |
| Speciaal gereedschap | PV-krimptang, kabelschaar, momentsleutel | — | Voor MC4-connectoren is speciaal gereedschap vereist | |
| 09 · Verpakking | ||||
| Standaard leveringslengte | 100 m / spoel (retail) | M | Europese doe-het-zelf/residentiële PV | |
| Type haspel / verpakking | Spoel (residentieel) / trommel (utiliteit) | — | Afgedichte uiteinden tegen vocht | |
| Oppervlaktemarkering | H1Z2Z2-K, 1×4,0, 0,6/1,0 kV, +/-, HAR, metermarkeringen, jaar | — | Continu afdrukken | |
| Bewaaromstandigheden | Droog, afgedekt, −20 tot +40 °C | — | Beschermen tegen UV tijdens opslag | |
| 10 · Toepassingen | ||||
| Typisch gebruik | Europese PV op het dak, residentiële/commerciële PV, PV op utiliteitsschaal, PV op de grond, PV in schuur/landbouw | — | Europese / gematigde klimaten | |
| Maximale systeemspanning | 1.8 | kV gelijkstroom | Open circuit Voc bij laagste temperatuur | |
| String huidige beoordeling | Tot 45 | A | Per stringzekering | |
Kabeltestparameters
| Testparameters — H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² (dubbellaags halogeenvrij) | ||||
| Nee. | Testitem | Testconditie/methode | Vereiste | Type |
| 1 | Geleider DC-weerstand | EN 60228, 20 °C | ≤ 4,49 Ω/km (4,0 mm² Cu) | Routine |
| 2 | Vermogensfrequentie weerstaan | 3,5 kV AC, 5 min | Geen storing | Routine |
| 3 | DC-bestendigtest | 6,5 kV gelijkstroom, 15 min | Geen storing | Routine |
| 4 | Isolatieweerstand | Bij 500 V gelijkstroom, 20 °C | ≥ 200 MΩ·km | Routine |
| 5 | Dimensionale controle | Micrometer | Binnenisolatie ≥ 0,8 mm; buitenmantel ≥ 0,8 mm; Buitendiameter ≈ 5,1 mm | Routine |
| 6 | UV-voorconditionering | 1000 uur UV-blootstelling | Geen barsten/verbrossing | Type |
| 7 | Thermische veroudering | 168 uur bij 135 °C | Geen barsten na buigtest | Type |
| 8 | Koude buigtest | −40 °C, doorn 4×OD | Geen scheuren | Type |
| 9 | Hitteschok | 15 minuten bij 150 °C | Geen scheuren | Type |
| 10 | Vlam met één kabel | IEC 60332-1 verticale vlam | Zelfdovend | Type |
| 11 | Halogeen zuur gas | IEC 60754-1/-2 | ≤ 0,5% HCl-equivalent | Type |
| 12 | Rookdichtheid | IEC 61034-2 | Lichtdoorlatendheid ≥ 60% | Type |
| 13 | Ozonbestendigheid | Ozonkamertest | Geen scheuren | Type |
| 14 | Slijtvastheid | Slijtagetest van tape | Volgens EN 50618 | Type |
| 15 | Vertinde koperen cheque | Striptest op strengen | Uniforme tincoating | Routine |
| 16 | Markering leesbaarheid | Visueel + wrijven | H1Z2Z2-K / 1×4.0 / HAR / metermarkeringen | Routine |
Structuur van de kabeldoorsnede

| H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² — Constructiediagram dwarsdoorsnede (schematisch) | |||||
| Geharmoniseerde PV-kabelopbouw: flexibele geleider van vertind koper → binnenste halogeenvrije XLPE-isolatie → buitenste halogeenvrije vernet polyolefinemantel · 0,6/1,0 kV DC · IEC 60332-1 · afgewerkt Ø ≈ 5,1 mm | |||||
| Nee. | Laag | Materiaal / Constructie | Nominale dikte (mm) | Diameter (mm) | Functie / Opmerkingen |
| 1 | Geleider | Flexibel vertind koper, klasse 5 — 56 × 0,30 mm | — | ≈ 2,5 | Stroomgeleider; R ≤ 4,49 Ω/km bij 20 °C |
| 2 | Binnenisolatie | Halogeenvrij vernet polyethyleen (XLPE), Z2 | 0,8 | ≈ 4.1 | Belangrijkste elektrische isolatie; halogeenvrij |
| 3 | Buitenmantel | Halogeenvrij vernet polyolefine, Z2, zwart | 0,8 | ≈ 5,1 (voltooid) | Weer jas; UV-/ozonbestendig; halogeenvrij |
| 4 | (Geen pantser) | — | — | — | Ongewapend – flexibele kabel voor PV-gebruik |
| Belangrijkste afmetingen en eigenschappen (uitgevouwen) | |||||
| Afgewerkte kabeldiameter | ≈ 5.1 | mm | 2,5 + 2×0,8 + 2×0,8 | ||
| Ongeveer. kabel massa | ≈ 45 | kg/km | Cu + XLPE + schede | ||
| Nominale spanning | 0,6/1,0 | kV gelijkstroom | PV-array DC | ||
| Maximale systeemspanning | 1.8 | kV gelijkstroom | Open circuit Voc | ||
| Max. continue geleidertemp. | 90 | °C | Standaard gewaardeerd | ||
| Kortsluittemp. (≤5 s) | 250 | °C | XLPE-limiet | ||
| Min. installatietemp. | -40 | °C | Koudbuigen getest | ||
| Minimale buigradius | ≥ 4 × buitendiameter ≈ 20 | mm | Vaste installatie | ||
| DC-weerstand @ 20 °C | ≤ 4,49 | Ω/km | 4,0 mm² Cu-klasse 5 | ||
| Isolatieweerstand | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE | ||
| Routinetestspanning (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Vermogensfrequentie weerstaan | ||
| Routinetestspanning (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | DC-bestendig | ||
| Luchtcapaciteit @ 30 °C | ≈ 45 | A | Enkele kern, vrije lucht (geschat) | ||
| Vlamvertraging | IEC 60332-1 | — | Verticale vlam met één kabel | ||
| Halogeenvrij | Ja (Z2) | — | IEC 60754 / IEC 61034 | ||
| UV-bestendigheid | 1000 uur | — | Volgens EN 50618 | ||
| Schematisch - niet op exacte schaal. Afgewerkte Ø ≈ 5,1 mm en gewicht ≈ 45 kg/km uit kruisverwezen industriële monsters; Afmetingen geleider/isolatie volgens EN 50618 en EN 60228; stroomsterkte 45 A is een technische schatting voor een enkele kern in vrije lucht. H1Z2Z2-K is het geharmoniseerde Europese equivalent van PV1-F – het belangrijkste verschil is de dubbellaagse constructie (binnenste halogeenvrije XLPE-isolatie + buitenste halogeenvrije verknoopte polyolefinemantel), beide geclassificeerd als Z2 (halogeenvrij). Het HAR-keurmerk bevestigt de naleving van de geharmoniseerde Europese norm. Gebruik altijd connectoren van het type PV4/MC4 die zijn gekrompen met het speciale gereedschap. Waarden gemarkeerd met (geschat) vereisen bevestiging op basis van het fabriekstestcertificaat. | |||||
Constructiebeschrijving
| Constructiebeschrijving — H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² (geharmoniseerde dubbellaags halogeenvrij) | |||
| Laag voor laag PV-opbouw · vertind koper flexibel / binnenste halogeenvrije XLPE-isolatie + buitenste halogeenvrije vernet polyolefinemantel · 0,6/1,0 kV DC · IEC 60332-1 · afgewerkt Ø ≈ 5,1 mm | |||
| 1. Productidentiteit en beoordelingen | |||
| H1Z2Z2-K 1×4.0 is de geharmoniseerde Europese fotovoltaïsche DC-kabel met een vermogen van 0,6/1,0 kV DC (max. systeemspanning 1,8 kV), gebouwd en gecertificeerd volgens EN 50618 / HD 6036 met het HAR (geharmoniseerde) certificeringsmerk. In tegenstelling tot PV1-F (dat gebruik maakt van een enkellaagse isolatie die ook dienst doet als weermantel), maakt H1Z2Z2-K gebruik van een dubbellaagse constructie: een binnenste halogeenvrije XLPE-isolatie plus een buitenste halogeenvrije verknoopte polyolefinemantel, beide geclassificeerd als Z2 (halogeenvrij). Dit dubbellaagse ontwerp biedt verbeterde mechanische bescherming en weersbestendigheid. De afgewerkte diameter is ongeveer 5,1 mm, de massa ongeveer 45 kg/km, en wordt geleverd in rollen van 100 m (residentieel) of op trommels (utiliteit). | |||
| 2. Flexibele geleider van vertind koper | |||
| De geleider van 4,0 mm² is van klasse 5 flexibel vertind koper – 56 afzonderlijke vertinde draden van 0,30 mm – wat een geleiderdiameter oplevert van ongeveer 2,5 mm en een maximale DC-weerstand van 4,49 Ω/km bij 20 °C. De fijndradige constructie geeft de kabel een uitstekende flexibiliteit bij het routeren op dakrekken, en de vertinde laag beschermt de koperen strengen tegen oxidatie en atmosferische corrosie gedurende tientallen jaren van buitengebruik. | |||
| 3. Binnenste halogeenvrije XLPE-isolatie | |||
| De geleider is volledig omsloten door een 0,8 mm dikke laag halogeenvrij vernet polyethyleen (XLPE). Deze binnenlaag zorgt voor de primaire elektrische isolatie; het is de laag die de routinetest van 3,5 kV AC doorstaat. De aanduiding Z2 betekent dat de isolatie geen halogeenverbindingen bevat, waardoor er bij verbranding geen zoutzuurgas vrijkomt. Het bestralingsproces verknoopt de polymeerketens, waardoor XLPE een continue geleidertemperatuur van 90 °C krijgt (kortsluiting tot 250 °C gedurende ≤ 5 s). | |||
| 4. Buitenste, halogeenvrije, verknoopte mantel | |||
| Over de binnenisolatie bevindt zich een laag van 0,8 mm halogeenvrij verknoopt polyolefine – de buitenste weermantel. Deze buitenmantel biedt mechanische bescherming tegen slijtage, UV-straling, ozon en verwering. Het is de laag die naar de buitenomgeving is gericht. De zwarte, met koolstof beladen mantel is UV-bestendig (1000 uur UV-voorconditionering). Het dubbellaagse ontwerp (isolatie + mantel) is het belangrijkste structurele verschil met PV1-F, dat gebruik maakt van een enkellaagse isolatie die tevens dienst doet als mantel. | |||
| 5. Behandeling van de locatie en operationele opmerkingen | |||
| • Gebruik connectoren van het type PV4/MC4 die zijn gekrompen met het speciale PV-krimpgereedschap; vervang nooit generieke kabelschoenen. • Houd rekening met de minimale buigradius van 4 × OD (≈ 20 mm); indien herhaaldelijk gebogen, gebruik dan 6 × OD. • Servicebereik −40 tot +90 °C; geleider tot 90 °C continu. • Routinetest 3,5 kV AC / 5 min. • UV-voorconditionering: 1000 uur UV-blootstelling volgens EN 50618. • Halogeenvrij: IEC 60754 zuur gas ≤ 0,5% HCl; IEC 61034 rookdoorlaatbaarheid ≥ 60%. • Met een gewicht van ≈ 4,5 kg per 100 m is de kabel licht en wordt hij geleverd in spoelen van 100 m — ideaal voor PV-systemen op Europese daken. • Het HAR-keurmerk bevestigt de geharmoniseerde Europese conformiteit — vereist voor projecten die geharmoniseerde kabels specificeren. |
8. Fabrieksvoordelen.


9. Verpakking, opslag en logistiek.Standaard levering is 50 m per kleine rol (DIY retail / residentieel), ook 100 m rollen of vaten op aanvraag. Elke spoel is voorzien van doorlopende markering: H1Z2Z2-K, 1×4.0, 0.6/1.0 kV, + / −, HAR, dunwandige, leveranciersidentiteit, productiejaar en opeenvolgende metermarkeringen. Opslag moet plaatsvinden in een droge, overdekte ruimte bij −20 tot +40 °C, beschermd tegen direct zonlicht.

10. Inkoopspecificatie.Vermeld "H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² 0,6/1,0 kV DC — dunwandige compacte constructie, 50 m kleine spoel" samen met de vereiste lengte. Bestel connectoren van het type PV4/MC4 en het speciale krimpgereedschap altijd tegelijkertijd. Vraag altijd het fabriekstestcertificaat aan. Specificeer deze v2 dunwandige versie voor installaties met beperkte ruimte/dunne leidinginstallaties; voor standaardstellingen met voldoende vrije ruimte biedt de v1 0,8+0,8 mm-constructie meer mechanische marge.
11. Veelgestelde vragen over de kabelindustrie.
- Vraag 1: Wat is het verschil tussen deze v2-dunwandige build en de v1-standaardbuild?De v2 gebruikt 0,7 mm binnenisolatie + 0,7 mm buitenmantel (totaal 1,4 mm dubbelwandig), terwijl de v1 0,8+0,8 mm gebruikt (totaal 1,6 mm). De v2 heeft een kleinere afgewerkte diameter (≈ 4,9 mm vs ≈ 5,1 mm), lichter gewicht (≈ 42 kg/km vs ≈ 45 kg/km) en iets hogere belastbaarheid (≈ 46 A vs ≈ 45 A) als gevolg van betere warmteafvoer door de dunnere wand.
- Vraag 2: Waarom dunwandige kabel gebruiken in PV op daken?Bij Europese dakinstallaties moeten PV-kabels vaak door dunne leidingen worden getrokken die al worden gedeeld met AC-bedrading, of door smalle goten in dakranden en zolderruimtes. De vermindering van de buitendiameter met 0,2 mm (≈ 4,9 versus ≈ 5,1 mm) kan het verschil zijn tussen een succesvolle trekkracht en een vastgelopen kabel in een overvolle kabelgoot.
- Vraag 3: Brengt de verminderde wanddikte de elektrische veiligheid in gevaar?Nee – de binnenisolatie van 0,7 mm is nog steeds bestand tegen de routinetest van 3,5 kV AC en voldoet aan alle maatvereisten van EN 50618. De buitenmantel biedt bescherming tegen weersinvloeden; de binnenlaag zorgt voor elektrische isolatie.
- Vraag 4: Waarom kleine spoelen van 50 m gebruiken?Het spoelformaat van 50 m is ontworpen voor doe-het-zelf PV- en balkon-PV-installaties, waarbij de installateur doorgaans 20-40 m kabel per string nodig heeft. De kleine rol is gemakkelijker te hanteren op een dak dan een vat van 100 m.
- Vraag 5: Waarom is het single-core en niet two-core?PV-reeksen transporteren gelijkstroom tot 1,8 kV. Door + en − in afzonderlijke enkeladerige kabels te laten lopen, blijft de installatie modulair en wordt lusstroomopwarming in gedeelde geleiders voorkomen.
- Vraag 6: Waarom vertind koper gebruiken?Vertinnen beschermt de koperen strengen tegen oxidatie en atmosferische corrosie gedurende tientallen jaren van buitengebruik.
- Vraag 7: Waarom MC4-connectoren gebruiken?MC4 (PV4)-connectoren zijn weerbestendig, gepolariseerd en geschikt voor 1,5 kV DC. Ze worden gekrompen met het speciale gereedschap; met de hand gedraaide aansluitingen zijn het grootste faalpunt in PV DC-arrays.
- Vraag 8: Wanneer moet ik v1 kiezen in plaats van v2?Kies v1 (0,8+0,8 mm) wanneer de kabel blootligt op rekken met risico op slijtage, of wanneer mechanische marge belangrijk is. Kies v2 (0,7+0,7 mm) wanneer de kabel door dunne buizen of smalle goten moet worden getrokken, waarbij elke millimeter diameter ertoe doet.
- Vraag 9: Wat is de maximale stringspanning?H1Z2Z2-K is geschikt voor een systeemspanning van 1,8 kV DC en dekt 1500 V PV-reeksen.
- Vraag 10: Hoe lang duurt het?Indien correct geïnstalleerd met de juiste connectoren, is H1Z2Z2-K ontworpen voor een levensduur van 25 jaar buiten, passend bij de garantie op de zonnepanelen.
- Vraag 11: Is de dunwandige constructie goedkoper dan v1?Ja – de verminderde wanddikte bespaart materiaal, waardoor v2 ongeveer 5–8% lagere kosten per meter oplevert dan v1. Het is de premie waard bij installaties met beperkte ruimte; voor standaardstellingen zijn beide functioneel gelijkwaardig.