Płyty słoneczne fotovoltaiczne miedziane
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
Kabel słoneczny fotowoltaiczny miedziany
,Płyty słoneczne z kabli fotowoltaicznych
,Przewód fotowoltaiczny odporny na UV
Opis produktu
Kabel do panelu słonecznego H1Z2Z2-K 4,0 mm² TUV 1500 V DC Drut fotowoltaiczny odporny na promieniowanie UV
Oznaczenie i znaczenie kabla
|
Kod |
Oznaczający |
|---|---|
|
H |
Kabel zharmonizowany (H) |
|
1 |
Napięcie znamionowe 1 kV AC (U₀/U = 1/1 kV odniesienia) |
|
Z |
Mieszanka bezhalogenowa (Z = bezhalogenowa) |
|
2 |
Warstwa izolacyjna — usieciowany związek bezhalogenowy (XLPO) |
|
Z |
Mieszanka bezhalogenowa (Z = bezhalogenowa) |
|
2 |
Warstwa otoczki — usieciowany związek bezhalogenowy (XLPO) |
|
2 |
Warstwa otoczki — usieciowany związek bezhalogenowy (XLPO) |
|
K |
Przewód elastyczny (linka klasy 5) |
|
4,0 mm² |
Nominalna powierzchnia przekroju przewodu |
Budowa: Żyła z cynowanej miedzi, izolacja i osłona z bezhalogenowej usieciowanej poliolefiny (XLPO), jednożyłowy, elastyczny kabel fotowoltaiczny prądu stałego.
Uwaga dotycząca oznaczenia: H1Z2Z2-K to oznaczenie EN 50618 / TÜV 2 PfG 1169/08.2007. Funkcjonalnie odpowiada PV1-F 4,0 mm², ale wykorzystuje zharmonizowany system kodowania kabli.
Obowiązujące standardy
- EN 50618:2014 – Kable elektryczne do systemów fotowoltaicznych (napięcie znamionowe prądu stałego 1,8 kV)
- IEC 62930 — Kable instalacji fotowoltaicznych (jednożyłowe, w izolacji XLPO, napięcie znamionowe do 1,5 kV DC)
- TÜV 2 PfG 1169/08.2007 — Specyfikacja TÜV dla kabli fotowoltaicznych
- IEC 60228 / GB/T 3956 — Przewodniki (elastyczna klasa 5, miedź cynowana)
- IEC 60332-1 — Trudnopalny (pojedynczy kabel)
- IEC 61034 — Gęstość dymu (niski poziom dymu)
- IEC 60754 — Zawartość halogenu (bezhalogenowy)
- IEC 60811 – Materiały izolacyjne i osłonowe – Powszechne metody badań


H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² (v2, cienkościenny kompaktowy) — Zharmonizowana specyfikacja i dane techniczne kabla fotowoltaicznego prądu stałego
1. Przegląd produktu i podsumowanie ocen.H1Z2Z2-K 1×4.0 v2 to cienkościenna, kompaktowa konstrukcja zharmonizowanego europejskiego kabla fotowoltaicznego DC o napięciu znamionowym 0,6/1,0 kV DC (maks. napięcie systemowe 1,8 kV), zbudowana i certyfikowana zgodnie z EN 50618 / HD 6036 ze znakiem certyfikacji HAR. Ta wersja 2 wykorzystuje zmniejszoną grubość ścianki —Wewnętrzna, bezhalogenowa izolacja XLPE o grubości 0,7 mm oraz zewnętrzna osłona z bezhalogenowej, usieciowanej poliolefiny o grubości 0,7 mm(w porównaniu do 0,8+0,8 mm w wersji 1) — co zapewnia mniejszą średnicę końcową wynoszącą około 4,9 mm, mniejszą masę około 42 kg/km i nieco większą obciążalność prądową wynoszącą około 46 A. Jest to wybór w przypadku ograniczonych przestrzennie europejskich instalacji fotowoltaicznych na dachach, gdzie kabel musi być przeciągnięty przez cienki kanał kablowy lub wąski kanał nośny. Dostarczane w małych zwojach po 50 m do sprzedaży detalicznej DIY.
2. Konstrukcja warstwa po warstwie (przewodnik na zewnątrz).
| Warstwa | Budowa | Ściana | Średnica |
|---|---|---|---|
| Dyrygent | Elastyczna linka cynowana Cu, klasa 5 — 56 × 0,30 mm | — | ≈ 2,5 mm |
| Izolacja wewnętrzna | Bezhalogenowy polietylen usieciowany (XLPE), Z2, cienkościenny | 0,7 mm | ≈ 3,9 mm |
| Zewnętrzna osłona | Bezhalogenowa poliolefina usieciowana Z2 w kolorze czarnym, cienkościenna | 0,7 mm | ≈ 4,9 mm (wykończony) |
| Zbroja | Brak — niezbrojony, elastyczny kabel | — | — |
3. Charakterystyka elektryczna.W przewodzie z cynowanej miedzi klasy 5 o przekroju 4,0 mm² zastosowano druty ocynowane o wymiarach 56 × 0,30 mm, co daje maksymalną rezystancję prądu stałego wynoszącą 4,49 Ω/km w temperaturze 20°C. Rutynowy dowód to 3,5 kV AC / 5 minut (lub 6,5 kV DC / 15 minut). Rezystancja izolacji ≥ 200 MΩ·km. W przypadku pojedynczego rdzenia umieszczonego na wolnym powietrzu w temperaturze 30°C obciążenie odniesienia wynosi około 46 A; przy temperaturze otoczenia 60°C wartość znamionowa spada do około 36 A. Spadek napięcia na odcinku dwubiegunowym o długości 100 m przy 46 A wynosi około 4,1 V w pętli. Strata przewodu przy 46 A wynosi około 3,0 W na metr w temperaturze 90°C.
Dane dotyczące izolacji i osłony
|
Nieruchomość |
Wartość |
|---|---|
|
Tworzywo |
XLPO (poliolefina usieciowana), bezhalogenowy |
|
Nominalna grubość izolacji |
0,8 mm |
|
Nominalna grubość osłony |
0,8 mm |
|
Długoterminowa temp. pracy. |
−40°C do +120°C(ciągłe) |
|
Temperatura zwarcia (≤5 s) |
280°C (Limit przewodu Cu) |
|
Awaryjne przeciążenie temp. |
150°C (krótkotrwale) |
|
Odporność na warunki atmosferyczne |
Doskonały — odporny na promieniowanie UV, ozon, odporny na hydrolizę |
|
Środek zmniejszający palność |
IEC 60332-1 (pojedynczy kabel) |
|
Gęstość dymu |
IEC 61034 (niski poziom dymu) |
|
Zawartość halogenu |
IEC 60754 (bezhalogenowy, niekorozyjny) |
|
Odporność na olej |
EN 50618 Załącznik B (opcjonalnie) |
|
Odporność na kwasy i zasady |
Dobry |
Parametry elektryczne
|
Parametr |
Wartość |
Notatka |
|---|---|---|
|
Napięcie znamionowe AC (U₀/U) |
1,0 / 1,0 kV |
Odniesienie do EN 50618 (ocena AC) |
|
Napięcie znamionowe prądu stałego |
1,5 kV |
Wartość podstawowa EN 50618 / IEC 62930 |
|
Napięcie probiercze AC (50 Hz, 5 min) |
6,5 kV |
Rutynowe badanie |
|
Napięcie probiercze prądu stałego |
15 kV DC (do badania typu) |
— |
|
Rezystancja DC @20°C |
≤ 5,09 Ω/km |
IEC 60228 klasa 5 maks., 4,0 mm² |
|
Rezystancja AC @ 90°C (szac.) |
≈ 6,48 Ω/km |
— |
|
Rezystancja AC @120°C (szac.) |
≈ 7,30 Ω/km |
maksymalna temperatura pracy |
|
Pojemność (w przybliżeniu) |
≈ 0,18 µF/km |
przewodnik do powłoki |
|
Reaktancja indukcyjna (w przybliżeniu) |
nieistotny |
jednordzeniowa aplikacja DC |
|
Prąd znamionowy w wolnym powietrzu (otoczenie 60°C) |
55 A |
pojedynczy kabel, DC |
|
Aktualna ocena na wolnym powietrzu (skorygowana względem otoczenia) |
≈ 44 Aw temperaturze otoczenia 70°C |
typowy stan na dachu |
|
Prąd znamionowy w przewodzie (powietrze) |
≈ 41 A |
wiązki kabli |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 280 °C) |
≈ 0,44 kA (440 A) |
4,0 mm² Cu |
|
Częstotliwość |
DC (pierwotny) / 50–60 Hz AC (wtórny) |
— |
Wartości referencyjne: 4,0 mm² Cu przy 44 A, DC 1000 V → maksymalna moc DC ≈ 44 kW na ciąg (2 ciągi równolegle = 88 kW). Spadek napięcia przy 44 A ≈ 22,4 mV/A·m (≈2,24% na 10 m przy 44 A, 1000 V).
Charakterystyka temperaturowa
|
Nieruchomość |
Wartość |
|---|---|
|
Maks. temperatura pracy przewodu (ciągły) |
120°C |
|
Maks. temperatura zwarcia (≤5 s) |
280 °C (przewód Cu) |
|
Awaryjne przeciążenie temp. |
150°C (krótkotrwale) |
|
Min. temperatura otoczenia instalacji |
−40°C(elastyczny na zimno, nie wymaga wstępnego podgrzewania) |
|
Zakres otoczenia usługi |
−40°C do +120°C(z XLPO) |
|
Przetrwanie ognia |
Standard (pojedynczy kabel trudnopalny); dostępna opcjonalna wersja ognioodporna |
4. Reakcja termiczna i zachowanie płomienia.Bezhalogenowy usieciowany XLPE wytrzymuje ciągłą temperaturę przewodu 90°C i zdolność zwarciową do 250°C przez ≤ 5 s. Kabel jest przystosowany do pracy w temperaturze od -40°C do +90°C i jest testowany na zginanie na zimno w temperaturze -40°C. Czarna powłoka zewnętrzna wypełniona węglem jest odporna na promieniowanie UV (wstępne kondycjonowanie UV przez 1000 godzin), odporna na ozon i trudnopalna zgodnie z IEC 60332-1 (pionowy płomień jednokablowy, samogasnący). Oznaczenie Z2 oznacza, że kabel po spaleniu nie wydziela kwaśnego gazu halogenowego (IEC 60754, ≤ 0,5% równoważnika HCl) i charakteryzuje się niską zawartością dymu (IEC 61034, przepuszczalność światła ≥ 60%).
Odporność na ogień (H1Z2Z2-K — standard)
|
Nieruchomość |
Wartość / wymaganie |
|---|---|
|
Środek zmniejszający palność |
IEC 60332-1 (pojedynczy kabel, przejścia) |
|
Zawartość halogenu |
Bezhalogenowy(IEC 60754) |
|
Gęstość dymu |
Niski dym(IEC 61034) |
|
Korozyjność |
Nie powoduje korozji(IEC 60754) |
|
Toksyczność |
Niska (materiały bezhalogenowe) |
|
Przetrwanie pożaru (integralność obwodu) |
Nie dotyczy (standardowy kabel fotowoltaiczny); w razie potrzeby użyj ognioodpornego kabla prądu stałego |
5. Praktyka instalacyjna i obsługa.Minimalny promień zgięcia wynosi 4 × OD (≈ 20 mm) w przypadku montażu nieruchomego, 6 × OD (≈ 29 mm) w przypadku wielokrotnego zginania. Zmniejszona średnica zewnętrzna (≈ 4,9 mm w porównaniu do v1 ≈ 5,1 mm) sprawia, że ten v2 jest łatwiejszy do przeciągnięcia przez cienkie przewody i wąskie kanały w europejskich instalacjach dachowych o ograniczonej przestrzeni. Stosuj złącza typu PV4 / MC4 zaciśnięte przy użyciu dedykowanego narzędzia do zaciskania PV. Biegunowość (+ / -) i znak HAR są wydrukowane wzdłuż czarnej osłony. Temperatura układania nie może spaść poniżej -40°C. Kabel waży około 4,2 kg na 100 m i jest dostarczany w małych zwojach po 50 m — idealnie nadaje się do stosowania w budynkach mieszkalnych typu DIY.
Parametry mechaniczne i instalacyjne
|
Parametr |
Wartość |
Uwagi |
|---|---|---|
|
Minimalny promień gięcia |
≥ 4 × OD → ≈ 22,4 mm przy Ø5,6 mm |
instalacja statyczna |
|
Min. promień gięcia (zamontowany) |
≥ 2 × średnica zewnętrzna → ≈ 11,2 mm |
dynamiczny (zginający się) |
|
Maks. ciągnięcie napięcia |
160 N |
drobnożyłowego Cu, należy używać odpowiednich uchwytów |
|
Bezpośredni pochówek |
Odpowiedni(Odporny na promieniowanie UV i wilgoć) |
— |
|
Identyfikator przewodu |
≥ 1,5 × średnica zewnętrzna → ≥ 8,4 mm; użyj 16 mm lub 20 mm |
— |
|
Ustalenie |
opaski kablowe (odporne na promieniowanie UV), zaciski |
— |
|
Odporność na uderzenia |
Umiarkowany |
kabel elastyczny, nieopancerzony |
|
Wodoodporność |
Doskonały(osłona XLPO, złącza o stopniu ochrony IP67) |
nadaje się do użytku na zewnątrz/na mokro |
|
Odporność na promieniowanie UV |
Doskonały (EN 50618, 720 h test UV) |
wystawiony na zewnątrz |
|
Odporność na ozon |
Doskonały(IEC 60811-403) |
— |
|
Notatka o rozwiązaniu umowy |
UżywaćZłącza MC4(kompatybilne 4,0 mm²) lub miedziane końcówki |
długość paska 10–12 mm |

6. Typowe zastosowania serwisowe.Ta cienkościenna, kompaktowa konstrukcja jest domyślnym kablem połączeniowym dla: europejskich instalacji fotowoltaicznych na dachach z cienkimi ciągami rurowymi, instalacji z wąskimi kanałami, instalacji o ograniczonej przestrzeni, instalacji fotowoltaicznych do samodzielnego montażu w budynkach mieszkalnych, instalacji fotowoltaicznych na balkonach i wszelkich projektów fotowoltaicznych, w których stopień wypełnienia przewodów jest niewielki. Zmniejszona grubość ścianki (w porównaniu z 0,8 + 0,8 mm w wersji v1) jest zalecana, gdy kabel musi przejść przez kanał o ograniczonej średnicy lub zatłoczony kanał nośny bez nadmiernej siły ciągnącej.

7. System testowania i zapewniania jakości.Rutynowe testy każdej cewki obejmują rezystancję przewodu DC ≤ 4,49 Ω/km w temperaturze 20 °C, wytrzymałość 3,5 kV AC / 5 min, wytrzymałość 6,5 kV DC / 15 min, rezystancję izolacji ≥ 200 MΩ·km, kontrolę wymiarową (izolacja wewnętrzna ≥ 0,7 mm; powłoka zewnętrzna ≥ 0,7 mm; średnica zewnętrzna ≈ 4,9 mm) i oznaczenie wizualne. Testy typu obejmują wstępne kondycjonowanie UV (1000 h), starzenie termiczne (135°C / 168 h), zginanie na zimno w -40°C, szok cieplny w 150°C, płomień jednoprzewodowy zgodnie z IEC 60332-1, gaz kwasowo-halogenowy zgodnie z IEC 60754, gęstość dymu zgodnie z IEC 61034, odporność na ozon, odporność na ścieranie i kontrolę paska z cynowanej miedzi.
Parametry kabla
| H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² — Zharmonizowany kabel fotowoltaiczny DC — Pełny arkusz parametrów | ||||
| Zharmonizowany kabel PV · Giętki przewód z cynowanej miedzi (klasa 5) / dwuwarstwowa, bezhalogenowa, usieciowana izolacja + osłona · 0,6/1,0 kV DC · IEC 60332-1 · Certyfikat HAR · zgodnie z EN 50618 / HD 6036 · średnica końcowa ≈ 5,1 mm | ||||
| Sekcja | Parametr | Wartość | Jednostka | Uwagi / Norma |
| 01 · Identyfikacja | ||||
| Typ kabla | H1Z2Z2-K (zharmonizowany kabel fotowoltaiczny) | — | Zharmonizowany europejski kabel fotowoltaiczny, jednożyłowy, elastyczny | |
| Napięcie znamionowe (U0/U) | 0,6/1,0 | kV | DC; do wzajemnych połączeń paneli fotowoltaicznych | |
| Liczba rdzeni | 1 × 4,0 | — | Pojedynczy rdzeń (jeden + i jeden - na ciąg) | |
| Materiał przewodnika | Miedź wyżarzana cynowana | — | Klasa 5 elastyczna zgodnie z EN 60228 | |
| Materiał izolacyjny | Bezhalogenowy usieciowany polietylen (XLPE) | — | Z2 = bezhalogenowy, odporny na promieniowanie UV/ozon | |
| Zewnętrzny materiał osłony | Bezhalogenowa usieciowana poliolefina | — | Z2 = bezhalogenowa kurtka przeciwdeszczowa | |
| Ognioodporność | IEC 60332-1 (płomień pionowy z jednym kablem) | — | Jednokablowe, samogasnące | |
| Orzecznictwo | HAR (zharmonizowany) | — | Norma zharmonizowana EN 50618 / HD 6036 | |
| 02 · Przewodnik (cynowana miedź) | ||||
| Skrętka — 4,0 mm² | Elastyczna linka z cynowanej miedzi | — | Klasa 5 zgodnie z EN 60228 | |
| Liczba nici (typowa) | 56 × 0,30 | mm | Druty miedziane ocynowane | |
| Średnica przewodu | ≈ 2,5 | mm | Po utknięciu na mieliźnie (szac.) | |
| Rezystancja DC @ 20°C | ≤ 4,49 | Ω/km | Maksymalnie zgodnie z EN 60228 klasa 5 | |
| Ekran dyrygenta | Nic | — | Kabel prądu stałego niskiego napięcia | |
| Masa przewodu na km | ≈ 42 | kg/km | Gęstość miedzi 8,89 g/cm3 | |
| 03 · Izolacja i osłona (dwuwarstwowa) | ||||
| Rodzaj izolacji wewnętrznej | Bezhalogenowy usieciowany polietylen (XLPE) | — | Z2 = bezhalogenowy | |
| Wewnętrzna grubość izolacji | 0,8 | mm | Nominalny | |
| Typ powłoki zewnętrznej | Bezhalogenowa usieciowana poliolefina | — | Z2 = bezhalogenowa kurtka pogodowa | |
| Grubość powłoki zewnętrznej | 0,8 | mm | Nominalny | |
| Gotowa średnica zewnętrzna | ≈ 5,1 | mm | 2,5 + 2×0,8 + 2×0,8 | |
| Kolor | Czarny (standardowy) | — | Czarna, odporna na promieniowanie UV | |
| 04 · Elektryczne | ||||
| Napięcie znamionowe (DC) | 0,6/1,0 | kV | Maksymalne napięcie systemu 1,8 kV DC | |
| Rezystancja DC @ 20°C | ≤ 4,49 | Ω/km | 4,0 mm² Cu klasa 5 | |
| Rezystancja izolacji | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE w temperaturze 20°C | |
| Strata przewodu (przy 45 A) | ≈ 2,9 | W/m | I²R przy 90°C | |
| Rutynowe napięcie testowe (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Wytrzymałość na częstotliwość sieciową | |
| Test napięcia (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | Test wytrzymałości DC | |
| 05 · Termika i pogoda | ||||
| Maksymalna ciągła temperatura przewodu | 90 | °C | Ocena standardowa | |
| Temperatura zwarcia (≤ 5 s) | 250 | °C | Limit XLPE | |
| Minimalna temperatura instalacji | -40 | °C | Próba zginania na zimno | |
| Zakres otoczenia usługi | -40 do +90 | °C | Klimat europejski/umiarkowany | |
| Odporność na promieniowanie UV | 1000 godzin wstępnego kondycjonowania UV | — | Według EN 50618 | |
| Odporność na ozon | Tak | — | Testowane zgodnie z EN 50618 | |
| Bezhalogenowy | Tak | — | Z2 = bezhalogenowy (IEC 60754) | |
| Ognioodporność | IEC 60332-1 (pojedynczy kabel) | — | Płomień pionowy, samogasnący | |
| 06 · Mechaniczny | ||||
| Min. promień gięcia (stały) | ≥ 4 × OD ≈ 20 | mm | Elastyczny kabel | |
| Min. promień gięcia (zginanie) | ≥ 6 × OD ≈ 31 | mm | Jeśli wielokrotnie przenoszony | |
| Wytrzymałość na rozciąganie (izolacja) | ≥ 15,0 | MPa | Po starzeniu w temperaturze 135°C | |
| Odporność na ścieranie | Tak | — | Cynowane pasma są odporne na utlenianie | |
| Odporność na olej/paliwo | Ograniczony | — | Unikaj długotrwałego kontaktu | |
| 07 · Pojemność | ||||
| Obciążalność powietrza (otwarta, 30°C) | ≈ 45 | A | Pojedynczy rdzeń, wolne powietrze | |
| Obciążalność powietrza (otwarta, 60 °C) | ≈ 35 | A | Obniżanie wartości znamionowych w wysokich temperaturach otoczenia | |
| Spadek napięcia (na 100 m przy 45 A) | ≈ 2,0 | V | Pętla dwubiegunowa ≈ 4,0 V | |
| 08 · Instalacja | ||||
| Metody układania | Instalacja fotowoltaiczna na dachu, do montażu naziemnego, korytko kablowe, kanał kablowy | — | Europejskie instalacje fotowoltaiczne | |
| Złącza | Typ PV4 / MC4 | — | Zaciskane dedykowanym narzędziem | |
| Biegunowość | Sygnowany na pochwie | — | + / − drukowane wzdłuż | |
| Narzędzia specjalne | Zaciskarka fotowoltaiczna, przecinak do kabli, klucz dynamometryczny | — | Złącza MC4 wymagają dedykowanego narzędzia | |
| 09 · Pakowanie | ||||
| Standardowa długość dostawy | 100 m / zwój (detal) | M | Europejskie panele fotowoltaiczne dla majsterkowiczów/mieszkalnych | |
| Rodzaj szpuli/opakowania | Cewka (mieszkalna) / bęben (użytkowy) | — | Uszczelnione końcówki przed wilgocią | |
| Oznaczenie powierzchni | H1Z2Z2-K, 1×4,0, 0,6/1,0 kV, +/−, HAR, znaki licznikowe, rok | — | Druk ciągły | |
| Warunki przechowywania | Suche, pod przykryciem, od -20 do +40°C | — | Podczas przechowywania chronić przed promieniowaniem UV | |
| 10 · Aplikacje | ||||
| Typowe zastosowanie | Europejska fotowoltaika na dachu, fotowoltaika do budynków mieszkalnych/komercyjnych, fotowoltaika na skalę użytkową, fotowoltaika do montażu naziemnego, fotowoltaika do stodoły/rolnictwa | — | Klimat europejski/umiarkowany | |
| Maksymalne napięcie systemu | 1.8 | kV prądu stałego | Obwód otwarty Voc przy najniższej temp | |
| Wartość prądu stringu | Do 45 | A | Łączenie sznurków | |
Parametry testu kabla
| Parametry testowe — H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² (dwuwarstwowa, bezhalogenowa) | ||||
| NIE. | Przedmiot testowy | Warunki/metoda testu | Wymóg | Typ |
| 1 | Rezystancja przewodu DC | EN 60228, 20°C | ≤ 4,49 Ω/km (4,0 mm² Cu) | Rutyna |
| 2 | Wytrzymałość na częstotliwość sieciową | 3,5 kV AC, 5 min | Brak awarii | Rutyna |
| 3 | Test wytrzymałości DC | 6,5 kV prądu stałego, 15 min | Brak awarii | Rutyna |
| 4 | Rezystancja izolacji | Przy napięciu 500 V prądu stałego, 20°C | ≥ 200 MΩ·km | Rutyna |
| 5 | Kontrola wymiarowa | Mikrometr | Izolacja wewnętrzna ≥ 0,8 mm; płaszcz zewnętrzny ≥ 0,8 mm; OD ≈ 5,1 mm | Rutyna |
| 6 | Wstępne kondycjonowanie UV | 1000 godzin ekspozycji na promieniowanie UV | Brak pęknięć/kruchości | Typ |
| 7 | Starzenie termiczne | 168 godzin w 135°C | Brak pęknięć po próbie zginania | Typ |
| 8 | Próba zginania na zimno | −40°C, trzpień 4×OD | Żadnych pęknięć | Typ |
| 9 | Szok cieplny | 15 minut w 150°C | Brak pęknięć | Typ |
| 10 | Płomień jednoprzewodowy | Płomień pionowy IEC 60332-1 | Samogasnące | Typ |
| 11 | Gaz kwasowo-halogenowy | IEC 60754-1/-2 | ≤ 0,5% równoważnika HCl | Typ |
| 12 | Gęstość dymu | IEC 61034-2 | Przepuszczalność światła ≥ 60% | Typ |
| 13 | Odporność na ozon | Test komory ozonowej | Brak pęknięć | Typ |
| 14 | Odporność na ścieranie | Test ścierania taśmy | Według EN 50618 | Typ |
| 15 | Kontrola miedzi cynowanej | Test paskowy na pasmach | Jednolita powłoka cynowa | Rutyna |
| 16 | Czytelność oznakowania | Wizualne + pocieranie | H1Z2Z2-K / 1×4.0 / HAR / znaki metrowe | Rutyna |
Struktura przekroju kabla

| H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² — Schemat konstrukcyjny przekroju poprzecznego (schemat) | |||||
| Zharmonizowana budowa kabla fotowoltaicznego: elastyczny przewodnik z cynowanej miedzi → wewnętrzna bezhalogenowa izolacja XLPE → zewnętrzna bezhalogenowa osłona z usieciowanej poliolefiny · 0,6/1,0 kV DC · IEC 60332-1 · średnica końcowa ≈ 5,1 mm | |||||
| NIE. | Warstwa | Materiał/konstrukcja | Grubość nominalna (mm) | Średnica (mm) | Funkcja / uwagi |
| 1 | Dyrygent | Elastyczna linka z cynowanej miedzi, klasa 5 — 56 × 0,30 mm | — | ≈ 2,5 | Przewodnik zasilający; R ≤ 4,49 Ω/km przy 20°C |
| 2 | Izolacja wewnętrzna | Bezhalogenowy polietylen usieciowany (XLPE), Z2 | 0,8 | ≈ 4,1 | Główna izolacja elektryczna; bezhalogenowy |
| 3 | Zewnętrzna osłona | Bezhalogenowa poliolefina usieciowana Z2, kolor czarny | 0,8 | ≈ 5,1 (ukończone) | Kurtka pogodowa; Odporny na promieniowanie UV/ozon; bezhalogenowy |
| 4 | (Bez zbroi) | — | — | — | Nieopancerzony — elastyczny kabel do zastosowań fotowoltaicznych |
| Kluczowe wymiary i właściwości (rozwinięte) | |||||
| Gotowa średnica kabla | ≈ 5,1 | mm | 2,5 + 2×0,8 + 2×0,8 | ||
| Około. masa kabla | ≈ 45 | kg/km | Cu + XLPE + osłona | ||
| Nominalne napięcie znamionowe | 0,6/1,0 | kV prądu stałego | Panel fotowoltaiczny DC | ||
| Maksymalne napięcie systemu | 1.8 | kV prądu stałego | Obwód otwarty Voc | ||
| Maksymalna ciągła temperatura przewodu | 90 | °C | Ocena standardowa | ||
| Temperatura zwarcia (≤5 s) | 250 | °C | Limit XLPE | ||
| Minimalna temperatura instalacji | -40 | °C | Testowane na zginanie na zimno | ||
| Minimalny promień gięcia | ≥ 4 × OD ≈ 20 | mm | Instalacja stała | ||
| Rezystancja DC @ 20°C | ≤ 4,49 | Ω/km | 4,0 mm² Cu klasa 5 | ||
| Rezystancja izolacji | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE | ||
| Rutynowe napięcie testowe (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Wytrzymałość na częstotliwość sieciową | ||
| Rutynowe napięcie testowe (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | Wytrzymuje prąd stały | ||
| Obciążalność powietrza @ 30°C | ≈ 45 | A | Pojedynczy rdzeń, wolne powietrze (szac.) | ||
| Ognioodporność | IEC 60332-1 | — | Płomień pionowy jednoprzewodowy | ||
| Bezhalogenowy | Tak (Z2) | — | IEC 60754 / IEC 61034 | ||
| Odporność na promieniowanie UV | 1000 godz | — | Według EN 50618 | ||
| Schemat — nie w dokładnej skali. Gotowe Ø ≈ 5,1 mm i waga ≈ 45 kg/km na podstawie porównawczych próbek przemysłowych; wymiary przewodu/izolacji zgodnie z EN 50618 i EN 60228; obciążalność prądowa 45 A to szacunkowa wartość inżynieryjna dla pojedynczego rdzenia w wolnym powietrzu. H1Z2Z2-K to zharmonizowany europejski odpowiednik PV1-F — kluczową różnicą jest dwuwarstwowa konstrukcja (wewnętrzna bezhalogenowa izolacja XLPE + zewnętrzna bezhalogenowa osłona z usieciowanej poliolefiny), oba o klasie Z2 (bezhalogenowe). Znak certyfikacji HAR potwierdza zgodność z zharmonizowaną normą europejską. Zawsze należy stosować złącza typu PV4/MC4 zaciśnięte dedykowanym narzędziem. Wartości oznaczone (szacunkowe) wymagają potwierdzenia w świadectwie kontroli fabrycznej. | |||||
Opis konstrukcji
| Opis konstrukcji — H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² (zharmonizowany, dwuwarstwowy, bezhalogenowy) | |||
| Instalacja fotowoltaiczna warstwa po warstwie · miedź cynowana elastyczna / wewnętrzna bezhalogenowa izolacja XLPE + zewnętrzna osłona z bezhalogenowej usieciowanej poliolefiny · 0,6/1,0 kV DC · IEC 60332-1 · wykończenie Ø ≈ 5,1 mm | |||
| 1. Tożsamość i oceny produktu | |||
| H1Z2Z2-K 1×4.0 to zharmonizowany europejski kabel fotowoltaiczny prądu stałego o napięciu znamionowym 0,6/1,0 kV DC (maks. napięcie systemowe 1,8 kV), zbudowany i certyfikowany zgodnie z normą EN 50618 / HD 6036 ze znakiem certyfikacji HAR (zharmonizowany). W przeciwieństwie do PV1-F (który wykorzystuje jednowarstwową izolację, która pełni także funkcję płaszcza przeciwdeszczowego), H1Z2Z2-K wykorzystuje konstrukcję dwuwarstwową: wewnętrzną bezhalogenową izolację XLPE oraz zewnętrzną bezhalogenową, usieciowaną poliolefinę, obie klasy Z2 (bezhalogenowe). Ta dwuwarstwowa konstrukcja zapewnia lepszą ochronę mechaniczną i odporność na warunki atmosferyczne. Gotowa średnica wynosi około 5,1 mm, masa około 45 kg/km i dostarczana jest w kręgach po 100 m (mieszkalne) lub beczkach (użytkowe). | |||
| 2. Elastyczny przewodnik z cynowanej miedzi | |||
| Przewód o przekroju 4,0 mm² to elastyczna linka z cynowanej miedzi klasy 5 — 56 pojedynczych cynowanych drutów o średnicy 0,30 mm — co daje średnicę przewodu około 2,5 mm i maksymalną rezystancję prądu stałego wynoszącą 4,49 Ω/km w temperaturze 20°C. Konstrukcja z cienkimi żyłkami zapewnia kablowi doskonałą elastyczność w prowadzeniu na stojakach dachowych, a cynowanie chroni żyły miedziane przed utlenianiem i korozją atmosferyczną przez dziesięciolecia pracy na zewnątrz. | |||
| 3. Wewnętrzna, bezhalogenowa izolacja XLPE | |||
| Przewodnik jest całkowicie zamknięty w warstwie bezhalogenowego usieciowanego polietylenu (XLPE) o grubości 0,8 mm. Ta wewnętrzna warstwa zapewnia pierwotną izolację elektryczną – jest to warstwa, która wytrzymuje rutynowy test 3,5 kV AC. Oznaczenie Z2 oznacza, że izolacja nie zawiera związków halogenowych, zatem podczas spalania nie wydziela się gazowy kwas solny. Proces napromieniania sieciuje łańcuchy polimeru, dając XLPE ciągłą temperaturę przewodu wynoszącą 90°C (zwarcie do 250°C przez ≤ 5 s). | |||
| 4. Zewnętrzna, usieciowana osłona bezhalogenowa | |||
| Na wewnętrznej izolacji znajduje się warstwa o grubości 0,8 mm z bezhalogenowej, usieciowanej poliolefiny – zewnętrzny płaszcz przeciwdeszczowy. Ta zewnętrzna powłoka zapewnia mechaniczną ochronę przed ścieraniem, promieniowaniem UV, ozonem i warunkami atmosferycznymi. Jest to warstwa zwrócona w stronę środowiska zewnętrznego. Czarna osłona wypełniona węglem jest odporna na promieniowanie UV (wstępne kondycjonowanie UV przez 1000 godzin). Konstrukcja dwuwarstwowa (izolacja + osłona) to kluczowa różnica konstrukcyjna w stosunku do PV1-F, w którym zastosowano jednowarstwową izolację, która służy również jako kurtka. | |||
| 5. Obsługa miejsca i uwagi operacyjne | |||
| • Używaj złączy typu PV4 / MC4 zaciśniętych za pomocą dedykowanego narzędzia do zaciskania PV — nigdy nie zastępuj standardowych końcówek. • Przestrzegać minimalnego promienia zgięcia 4 × OD (≈ 20 mm); w przypadku wielokrotnego zginania użyj 6 × OD. • Zakres pracy −40 do +90°C; przewodnika do 90°C w sposób ciągły. • Próba rutynowa 3,5 kV AC / 5 min. • Wstępne kondycjonowanie UV: 1000 godzin ekspozycji na promieniowanie UV zgodnie z EN 50618. • Bezhalogenowy: IEC 60754 kwaśny gaz ≤ 0,5% HCl; Przepuszczalność dymu IEC 61034 ≥ 60%. • Przy ciężarze ≈ 4,5 kg na 100 m kabel jest lekki i dostarczany w zwojach po 100 m – idealny do fotowoltaiki na dachach budynków mieszkalnych w Europie. • Znak HAR potwierdza zharmonizowaną zgodność europejską – wymagany w przypadku projektów, które określają zharmonizowane kable. |
8. Zalety fabryczne.


9. Pakowanie, przechowywanie i logistyka.Standardowa dostawa to 50 m na małą szpulę (handel detaliczny / do użytku domowego), na życzenie również 100 m kręgów lub beczek. Każda cewka posiada ciągłe oznaczenie: H1Z2Z2-K, 1×4,0, 0,6/1,0 kV, +/-, HAR, cienkościenne, oznaczenie dostawcy, rok produkcji oraz kolejne oznaczenia liczników. Przechowywanie powinno odbywać się w suchym, zadaszonym pomieszczeniu w temperaturze od -20 do +40°C, osłoniętym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

10. Specyfikacja Zamówienia.Podaj „H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² 0,6/1,0 kV DC — cienkościenna konstrukcja kompaktowa, mała cewka 50 m” wraz z wymaganą długością. Zawsze zamawiaj jednocześnie złącza typu PV4/MC4 i dedykowaną zaciskarkę. Zawsze żądaj certyfikatu testu fabrycznego. Wybierz tę cienkościenną wersję v2 dla instalacji o ograniczonej przestrzeni/cienkich kanałach; w przypadku standardowych regałów z dużym prześwitem wersja 1 0,8 + 0,8 mm zapewnia większy margines mechaniczny.
11. Często zadawane pytania dotyczące branży kablowej.
- P1: Jaka jest różnica między cienkościenną wersją v2 a standardową wersją v1?Wersja v2 wykorzystuje izolację wewnętrzną o grubości 0,7 mm + powłokę zewnętrzną o grubości 0,7 mm (w sumie podwójne ścianki 1,4 mm), podczas gdy wersja v1 wykorzystuje 0,8 + 0,8 mm (łącznie 1,6 mm). V2 ma mniejszą średnicę końcową (≈ 4,9 mm vs ≈ 5,1 mm), mniejszą masę (≈ 42 kg/km vs ≈ 45 kg/km) i nieco większą obciążalność prądową (≈ 46 A vs ≈ 45 A) ze względu na lepsze odprowadzanie ciepła przez cieńszą ściankę.
- P2: Dlaczego warto stosować kabel cienkościenny w fotowoltaice na dachu?W europejskich instalacjach dachowych kable fotowoltaiczne często muszą być prowadzone przez cienką rurkę, która jest już współdzielona z okablowaniem prądu przemiennego, lub przez wąskie kanały w okapach i na poddaszach. Zmniejszenie średnicy zewnętrznej o 0,2 mm (≈ 4,9 vs ≈ 5,1 mm) może zadecydować o skutecznym pociągnięciu lub zakleszczeniu kabla w zatłoczonym kanale kablowym.
- P3: Czy zmniejszona grubość ścianki zagraża bezpieczeństwu elektrycznemu?Nie — izolacja wewnętrzna o grubości 0,7 mm nadal wytrzymuje rutynowy test 3,5 kV AC i spełnia wszystkie wymagania wymiarowe normy EN 50618. Zewnętrzna powłoka zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi; warstwa wewnętrzna zapewnia izolację elektryczną.
- P4: Dlaczego warto używać małych cewek o długości 50 m?Cewka o długości 50 m jest przeznaczona do samodzielnych instalacji fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych i na balkonach, gdzie instalator zazwyczaj potrzebuje 20–40 m kabla na ciąg. Małą cewkę łatwiej jest przenosić na dachu niż bęben o długości 100 m.
- P5: Dlaczego jest to jednordzeniowy, a nie dwurdzeniowy?Ciągi fotowoltaiczne przenoszą prąd stały o napięciu do 1,8 kV. Prowadzenie + i - w oddzielnych kablach jednożyłowych zapewnia modułowość instalacji i pozwala uniknąć nagrzewania się prądu pętlowego we wspólnych przewodach.
- P6: Dlaczego warto stosować miedź cynowaną?Cynowanie chroni żyły miedziane przed utlenianiem i korozją atmosferyczną w ciągu dziesięcioleci pracy na zewnątrz.
- P7: Dlaczego warto używać złączy MC4?Złącza MC4 (PV4) są uszczelnione przed warunkami atmosferycznymi, polaryzowane i przystosowane do napięcia stałego 1,5 kV. Zaciska się je za pomocą dedykowanego narzędzia — ręcznie skręcane końcówki są punktem awarii nr 1 w układach PV DC.
- P8: Kiedy powinienem wybrać wersję v1 zamiast v2?Wybierz wersję v1 (0,8+0,8 mm), jeśli kabel biegnie na stojaku z ryzykiem przetarcia lub gdy ważny jest margines mechaniczny. Wybierz wersję v2 (0,7+0,7 mm), jeśli kabel musi zostać przeprowadzony przez cienki kanał kablowy lub wąski kanał nośny, gdzie liczy się każdy milimetr średnicy.
- P9: Jakie jest maksymalne napięcie łańcucha?H1Z2Z2-K jest przystosowany do napięcia systemowego 1,8 kV DC, obejmującego ciągi fotowoltaiczne 1500 V.
- P10: Jak długo to trwa?Po prawidłowym zainstalowaniu za pomocą odpowiednich złączy moduł H1Z2Z2-K zapewnia 25-letni okres użytkowania na zewnątrz, zgodny z gwarancją na moduł słoneczny.
- P11: Czy konstrukcja cienkościenna jest tańsza niż wersja 1?Tak — zmniejszona grubość ścianki pozwala zaoszczędzić materiał, dzięki czemu koszt w przeliczeniu na metr w wersji 2 jest o około 5–8% niższy niż w wersji 1. Warto zapłacić więcej w przypadku instalacji o ograniczonej przestrzeni; w przypadku regałów standardowych oba są funkcjonalnie równoważne.