Elastyczny kabel 2-żyłowy 4-żyłowy Elastyczny drut PVC 1,0 mm2 do okablowania instrumentalnego
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
Elastyczny kabel 2-żyłowy 4-żyłowy
,Elastyczny kabel 4-żyłowy 1
,0 mm2
Opis produktu
Elastyczny przewód PVC 2-żyłowy 1,0 mm² RVV do okablowania instrumentalnego
Oznaczenie i znaczenie kabla
|
Kod |
Znaczenie |
|---|---|
|
RVV |
R = Elastyczny przewodnik miedziany (klasa 5), V = Izolacja PVC, V = Płaszcz PVC |
|
300/500 V |
Napięcie znamionowe U₀/U = 300/500 V; Uₘ = 500 V |
|
2×1,0 mm² |
Dwie elastyczne żyły, każda miedziany przewodnik o przekroju 1,0 mm² |
Konstrukcja: Lekki elastyczny przewód w płaszczu PVC, profil płaski/owalny lub okrągły (2-żyłowy)

RVV 2×1,0 mm² — Specyfikacja i dane techniczne kabla
1. Przegląd produktu i podsumowanie ocen. RVV 2×1,0 to powszechnie stosowany dwużyłowy elastyczny przewód izolowany PVC i w płaszczu PVC do połączeń o średnim zasięgu i lekkim obciążeniu: dwa elastyczne przewodniki z miedzi wyżarzonej klasy 5 o przekroju 1,0 mm², każdy izolowany PVC i zbiorczo zamknięty w jednej zewnętrznej powłoce PVC do pracy przy 300/500 V, 50 Hz. Jest produkowany i testowany zgodnie z normą GB/T 5023.5 (60227 IEC 52) / IEC 60227-5, z elastycznymi przewodami linkowymi zgodnymi z GB/T 3956. Gotowa średnica zewnętrzna wynosi około 6,7 mm, a nominalna masa to około 70 kg na kilometr (≈ 7,0 kg na 100 m), dostarczany na bębnach lub w kartonach po 100 m.
2. Konstrukcja warstwa po warstwie (od przewodu do płaszcza).
| Warstwa | Konstrukcja | Grubość | Średnica |
|---|---|---|---|
| Przewodnik (Cu) × 2 | Miedź wyżarzona, elastyczna linka klasy 5, 32 × 0,20 mm (1+6+12+13) każda | — | ≈ 1,8 mm |
| Izolacja (PVC) × 2 | Mieszanka PVC, PVC/C (TI1) | 0,50 mm | ≈ 2,8 mm |
| Zespół żył | Dwie izolowane żyły ułożone równolegle; przestrzenie wypełnione wytłoczeniem płaszcza | — | ≈ 5,5 mm (pochodne) |
| Płaszcz zewnętrzny (PVC) | Mieszanka PVC, PVC/ST5, czarna lub na zamówienie | 0,60 mm | ≈ 6,7 mm (gotowy) |
3. Charakterystyka elektryczna. Każdy przewodnik o przekroju 1,0 mm² ma maksymalną rezystancję prądu stałego 19,5 Ω/km w temperaturze 20 °C, wzrastającą do około 24,8 Ω/km w temperaturze roboczej 70 °C. Każda długość wytrzymuje rutynowe badanie napięciem probierczym 2,0 kV AC o częstotliwości sieciowej przez pięć minut. Rezystancja izolacji gotowego kabla pozostaje powyżej 0,011 MΩ·km w temperaturze 70 °C, a typowe wartości obejmują pojemność ≈ 110 nF/km i impedancję prądu przemiennego 50 Hz ≈ 19,5 Ω/km (zdominowaną przez rezystancję). Przy zasilaniu obu żył, referencyjne obciążenie wynosi około 10 A w wolnym powietrzu w temperaturze 25 °C (szacunek inżynierski), a spadek napięcia pętli przy 10 A wynosi około 0,39 V na metr.
Karta danych technicznych — RVV 300/500 V 2×1,0 mm²
Oznaczenie i znaczenie kabla
|
Kod |
Znaczenie |
|---|---|
|
RVV |
R = Elastyczny przewodnik miedziany (klasa 5), V = Izolacja PVC, V = Płaszcz PVC |
|
300/500 V |
Napięcie znamionowe U₀/U = 300/500 V; Uₘ = 500 V |
|
2×1,0 mm² |
Dwie elastyczne żyły, każda miedziany przewodnik o przekroju 1,0 mm² |
Konstrukcja: Lekki elastyczny przewód w płaszczu PVC, profil płaski/owalny lub okrągły (2-żyłowy)
Uwaga: RVV to lekki elastyczny przewód w płaszczu PVC zgodnie z GB/T 5023 / IEC 60227. Przewodnik to elastyczna linka miedziana klasy 5. Typowe profile: płaski (owalny) dla 2-żyłowych, okrągły dla 3+ żyłowych. Ten wariant 2×1,0 jest szeroko stosowany do przenośnych urządzeń o małej mocy, obwodów sterowania i wewnętrznego okablowania wymagającego nieco wyższego prądu niż 0,75 mm².
Obowiązujące normy
- GB/T 5023.5-2008 (odpowiednik IEC 60227-5)
- GB/T 3956 / IEC 60228 — Przewodniki (klasa 5)
- GB/T 18380.12 — Test płomienia (mały kabel)
- GB/T 19666-2019 — Ognioodporny (ogólny, nie specyficznie oznaczony jako ZR, chyba że zamówiono)
Elementy produktu / Konstrukcja (od wewnątrz do zewnątrz)
|
Warstwa |
Opis |
|---|---|
|
Przewodnik (×2) |
Goła miedź wyżarzona, elastyczna linka klasy 5, 32×∅0,20 mm (typowa), Ø przewodu ≈ 1,4–1,6 mm |
|
Izolacja (×2) |
PVC (typ TI2 lub odpowiednik), kolory: brązowy (L) + niebieski (N) dla jednofazowego AC, lub brązowy + niebieski (polaryzacja DC opcjonalna) |
|
Grubość izolacji |
0,6 mm (nominalna, wg GB/T 5023 dla 1,0 mm²) |
|
Zespół |
Dwie izolowane żyły ułożone obok siebie (płaskie/owalne) lub skręcone (okrągłe) |
|
Płaszcz zewnętrzny |
PVC (typ TM2 lub odpowiednik), lekki gatunek |
|
Grubość płaszcza |
0,8 mm (nominalna, GB/T 5023 dla 2-żyłowych ≤1,0 mm²) |
|
Kolor płaszcza |
Biały, czarny lub szary (standard); dostępne kolory na zamówienie |
|
Pancerz |
Brak |
|
Ekran |
Brak |
Dane wymiarowe
|
Element |
Wartość typowa |
Uwagi |
|---|---|---|
|
Nominalny przekrój przewodu |
1,0 mm² |
2 żyły |
|
Liczba żył |
2 |
— |
|
Klasa przewodu |
Elastyczna klasa 5 |
IEC 60228 / GB/T 3956 |
|
Konstrukcja przewodu |
32×∅0,20 mm (typowa) |
linka |
|
Średnica przewodu (ok.) |
1,4–1,6 mm |
— |
|
Grubość izolacji |
0,6 mm |
— |
|
Średnica nad izolowaną żyłą |
2,6–3,0 mm |
— |
|
Grubość płaszcza |
0,8 mm |
— |
|
Wymiary całkowite kabla |
Płaski: ≈ 3,8–4,4 × 6,2–7,2 mm; Okrągły: Ø ≈ 6,2–7,2 mm |
płaski (owalny) najczęściej dla 2-żyłowych |
|
Projektowana średnica zewnętrzna (odpowiednik okrągły) |
≈ 6,6 mm |
— |
|
Przybliżona waga |
52 – 72 g/m (52–72 kg/km) |
typowa ≈ 60 kg/km |
|
Projektowana waga |
≈ 60 kg/km |
— |
|
Kształt kabla |
Płaski (owalny) lub okrągły |
2-żyłowy zazwyczaj płaski |
Dane izolacji
- Materiał: PVC (polichlorek winylu), typ TI2
- Grubość nominalna: 0,6 mm
- Długoterminowa temperatura pracy: 70 °C (PVC)
- Temperatura zwarcia (≤5 s): 160 °C (PVC)
- Temperatura przeciążenia awaryjnego: 85–90 °C (ograniczona)
- Badanie rutynowe: 2,0 kV AC / 5 min (GB/T 5023)
- Napięcie probiercze: 2,5 kV AC
- Rezystywność objętościowa @70 °C: ≥ 10¹Ø Ω·cm
Parametry elektryczne
|
Parametr |
Wartość |
Uwaga |
|---|---|---|
|
Napięcie znamionowe U₀/U |
300 / 500 V |
Uₘ = 500 V |
|
Napięcie probiercze AC (5 min) |
2,0 kV |
Rutynowe |
|
Napięcie probiercze |
2,5 kV |
IEC 60227 |
|
Rezystancja DC @20 °C (na żyłę) |
≤ 19,5 Ω/km |
Maks. GB/T 3956 klasa 5, 1,0 mm² |
|
Rezystancja AC @70 °C (est.) |
≈ 24,9 Ω/km |
na żyłę |
|
Obciążalność prądowa w powietrzu (jednofazowa, 30 °C) |
≈ 8 – 12 A |
zależy od metody instalacji |
|
Obciążalność prądowa (projektowa) |
≈ 10 A |
zachowawcza, wg GB/T 16895 |
|
Bezpośrednio w ziemi |
Nie dotyczy |
lekki przewód, nie do bezpośredniego zakopania |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 160 °C) |
≈ 0,10 kA (100 A) |
odniesienie 1,0 mm² |
|
Częstotliwość |
50/60 Hz AC lub DC |
— |
4. Reakcja termiczna i zachowanie w ogniu. Izolacja PVC wytrzymuje ciągłą temperaturę przewodu 70 °C. Przewód jest przeznaczony do pracy w temperaturach otoczenia od −15 do +70 °C, nie należy go rozwijać poniżej 0 °C bez wstępnego przygotowania, a temperatura 25 °C jest przyjmowana jako referencyjna dla obciążalności prądowej. Zachowanie w ogniu spełnia wymagania testu pionowego dla pojedynczego kabla GB/T 18380.12 (IEC 60332-1), co oznacza, że przewód samogasnie po usunięciu źródła płomienia. Ponieważ zarówno izolacja, jak i płaszcz są wykonane z PVC halogenowanego, przewód emituje dym i chlorowodór w przypadku pożaru; projekty wymagające niskiej emisji dymu i zerowej zawartości halogenów muszą określać wariant LSZH.
Parametry kabla

Parametry testowe kabla

5. Praktyka instalacyjna i obsługa. Promienie zgięcia nie powinny być mniejsze niż 6-krotność rzeczywistej średnicy zewnętrznej — około 40 mm dla tego rozmiaru. Kończenie wymaga ściągnięcia izolacji na 8–10 mm i zawsze używania końcówki kablowej na elastycznych linkach klasy 5, aby zapobiec strzępieniu się drutu. Bębny przechowywane poniżej 0 °C w magazynie muszą być ogrzane w pomieszczeniu przed rozwinięciem; napięcie podczas ciągnięcia powinno pozostać w granicach 40 N, a przewód nigdy nie może być używany jako lina holownicza. Referencyjne 10 A wymaga redukcji obciążalności, gdy temperatura otoczenia lub wiązanie odbiega od warunków referencyjnych. Ten przewód nie nadaje się do bezpośredniego zakopania, ekspozycji na promieniowanie UV na zewnątrz ani do ciągłego powtarzalnego zginania — do takich zastosowań należy wybrać kabel pancerny, płaszcz odporny na promieniowanie UV lub kabel do ciągłego zginania (w korytach kablowych).
Struktura przekroju poprzecznego kabla


Opis konstrukcji

6. Typowe zastosowania serwisowe. Ten przewód służy do połączeń zasilających o średnim zasięgu i lekkim obciążeniu: przewody zasilające do małych urządzeń kuchennych i sprzętu audio-wizualnego, wewnętrzne okablowanie lamp i opraw oświetleniowych, połączenia instrumentalne i elektroniczne, obwody sterowania o niskim prądzie w szafach, przewody zasilające do sprzętu biurowego, przewody do routerów i urządzeń sieciowych oraz wewnętrzne okablowanie małych urządzeń. Dopuszczalne metody instalacji obejmują stałe okablowanie wewnątrz urządzeń, koryta kablowe i kanały wewnętrzne w suchych miejscach, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i w zadaszonych przestrzeniach.

7. Reżim testowania i zapewnienia jakości. Rutynowe testy każdej długości obejmują weryfikację rezystancji prądu stałego przewodu (≤ 19,5 Ω/km w 20 °C), wytrzymałość na 2,0 kV AC / 5 min, ciągłość przewodu między obiema żyłami oraz kontrolę wymiarów obejmującą izolację ≥ 0,50 mm, płaszcz ≥ 0,60 mm i średnicę całkowitą ≈ 6,7 mm. Testy próbne i typowe obejmują wytrzymałość na rozciąganie izolacji i płaszcza PVC (≥ 10 MPa) z wydłużeniem (≥ 100 % izolacja / ≥ 125 % płaszcz), odkształcenie termiczne PVC w temperaturze 80 °C, skurcz PVC w temperaturze 150 °C, test płomienia pionowego dla pojedynczego kabla, testy zginania i zginania na zimno w temperaturze −15 °C oraz test napięciowy po zginaniu. Certyfikat testu fabrycznego towarzyszy każdemu bębnowi.
8. Normy i zgodność. Projekt i produkcja są zgodne z GB/T 5023.5 i IEC 60227-5 dla elastycznych przewodów 300/500 V (60227 IEC 52). Przewodniki spełniają wymagania GB/T 3956 / IEC 60228 Klasa 5 — przewód 1,0 mm² składa się z trzydziestu dwóch drutów o średnicy 0,20 mm z R ≤ 19,5 Ω/km. Zachowanie w ogniu jest potwierdzone przez GB/T 18380.12. Ogólne metody testowania są zgodne z GB 5023.1 / GB 5023.3, podczas gdy oznakowanie powierzchniowe jest zgodne z GB/T 6995. Kable mogą być również dostarczane zgodnie z wymaganiami IEC, BS, DIN, UL lub VDE na życzenie. Ponieważ płaszcz PVC zawiera halogen, tunele, systemy metra, szpitale i inne zamknięte miejsca publiczne wymagają wariantu LSZH.
9. Pakowanie, przechowywanie i logistyka. Standardowa dostawa to 100 m na bęben lub karton, z możliwością dostarczenia niestandardowych długości na życzenie. Każdy bęben zawiera oznaczenie typu, napięcia, identyfikatora dostawcy, roku produkcji i kolejnego znacznika metra zgodnie z GB/T 6995. Przechowywanie powinno odbywać się w suchych, zadaszonych pomieszczeniach w temperaturze od −15 do +40 °C, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, wilgoci, olejów i ostrych przedmiotów; bębny pozostają zapieczętowane do momentu instalacji. W niskich temperaturach bębny należy kondycjonować w pomieszczeniu do temperatury ≥ 0 °C przed rozwinięciem. Podczas transportu bębny muszą być zabezpieczone przed toczeniem i uderzeniami, a przewód nigdy nie może być ciągnięty po ściernym podłożu lub ostrych krawędziach.

10. Specyfikacja zakupu. Podaj "RVV 300/500 V 2×1,0" wraz z wymaganą długością lub układem bębna, kombinacją kolorów izolacji i preferencjami dotyczącymi oznakowania. Określ kolor płaszcza (standardowo czarny) i wszelkie specjalne kodowanie kolorystyczne (np. brązowy/niebieski dla sieci 230 V, czerwony/czarny dla DC). Zawsze żądaj certyfikatu testu fabrycznego, aby potwierdzić rzeczywistą średnicę (≈ 6,7 mm), wagę (≈ 70 kg/km) i rezystancję przewodu dla partii produkcyjnej. Tam, gdzie wymagana jest konstrukcja o niskiej emisji dymu i zerowej zawartości halogenów lub do ciągłego zginania, zamów odpowiednio wariant LSZH lub H05VV5-F.
11. Często zadawane pytania dotyczące branży kablowej.
- P1: Czym różni się 2×1,0 od 2×0,75? Przekrój przewodu rośnie z 0,75 do 1,0 mm² (linkowanie z 26×0,19 do 32×0,20 mm), obniżając rezystancję prądu stałego z 26 do 19,5 Ω/km, zwiększając znamionowy prąd z około 6 do 10 A, zwiększając gotową średnicę z 6,1 do 6,7 mm i podnosząc wagę z około 55 do 70 kg/km.
- P2: Dlaczego przekrój 1,0 mm² dla przewodów zasilających? Dla obciążenia 10 A przy 230 V, 1,0 mm² jest standardem dla dłuższych przewodów urządzeń i sprzętu kuchennego zgodnie z IEC 60227 i GB/T 5023. Cięższe obciążenia wymagają przewodów 1,5 lub 2,5 mm².
- P3: Co oznacza elastyczny przewód klasy 5? Klasa 5 (GB/T 3956) składa się z wielu cienkich drutów (32 × 0,20 mm przy 1,0 mm²), co nadaje przewodowi elastyczność i odporność na zginanie. Klasa 2 (stosowana w kablach zasilających, takich jak YJV) wykorzystuje mniej grubszych drutów i jest znacznie sztywniejsza — nigdy nie należy ich mylić przy zamawianiu.
- P4: Czy RVV można stosować na zewnątrz? Nie w standardowej formie: płaszcz PVC nie jest stabilizowany UV i ulegnie degradacji pod wpływem długotrwałego światła słonecznego. Do użytku na zewnątrz należy określić płaszcz stabilizowany UV lub kabel pancerny. Do zakopania należy użyć kabla zasilającego z pancerzem taśmowym stalowym.
- P5: Jak wybiera się przekrój przewodu dla przewodu urządzenia? Wybór następuje na podstawie (a) prądu pełnego obciążenia po redukcji, (b) dopuszczalnego spadku napięcia (zazwyczaj ≤ 5 % dla przewodów urządzeń) i (c) koordynacji z bezpiecznikiem lub wyłącznikiem nadprądowym zasilania. Przewód 1,0 mm² obsługuje do około 10 A; wyższe obciążenia wymagają 1,5 mm² lub większych.
- P6: Przewód miedziany czy cynowany? Goła miedź wyżarzona (ten RVV) jest standardem dla stałych przewodów urządzeń i zapewnia najniższą rezystancję. Miedź cynowana jest preferowana tam, gdzie przewód może być narażony na wilgoć lub gdzie stosuje się lutowanie, ponieważ jest odporna na utlenianie.
- P7: Dlaczego PVC może pracować tylko w temperaturze 70 °C, podczas gdy XLPE w 90 °C? PVC jest termoplastem, który mięknie i odkształca się w podwyższonej temperaturze; XLPE jest sieciowany w sieć termoutwardzalną, która zachowuje swój kształt do 90 °C. Dlatego RVV (PVC) jest ograniczony do 70 °C, a YJV (XLPE) do 90 °C.
- P8: Jaka jest różnica między RVV a RVVP? RVV to zwykły, nieekranowany, okrągły, elastyczny przewód. RVVP dodaje ekran z miedzi cynowanej do tłumienia zakłóceń elektromagnetycznych — wybierz wariant ekranowany, gdy obwód przenosi sygnały o niskim poziomie lub jest prowadzony w pobliżu urządzeń generujących zakłócenia.
- P9: Dlaczego średnica zewnętrzna różni się między producentami dla tego samego rozmiaru nominalnego? Normy określają minimalne grubości izolacji i płaszcza oraz parametry elektryczne, ale nie precyzyjną średnicę zewnętrzną. Kompresja linkowania, konstrukcja wypełnienia i tolerancja płaszcza różnią się między zakładami — opublikowane wartości dla 2×1,0 mieszczą się w przedziale około 6,7 mm — dlatego rzeczywista zmierzona średnica musi być użyta przy doborze dławnic i zacisków.
- P10: Które testy potwierdzają akceptację przy dostawie i przed uruchomieniem? Przy dostawie należy zweryfikować certyfikat testu fabrycznego (rezystancja ≤ 19,5 Ω/km, wytrzymałość na 2,0 kV/5 min, wymiary ≈ 6,7 mm), czytelność oznakowania płaszcza i integralność bębna. Po instalacji należy przeprowadzić test rezystancji izolacji oraz test wytrzymałości na 2,0 kV AC / 5 min, a następnie potwierdzić prawidłową identyfikację obu żył przed uruchomieniem.
- P11: Jakiej żywotności można się spodziewać? Przy instalacji i eksploatacji w ramach określonych limitów temperatury i napięcia, elastyczne przewody PVC są zaprojektowane do żywotności około 10–15 lat w suchych warunkach wewnętrznych; ciągłe przeciążenie, powtarzalne zginanie poza minimalnym promieniem 6 × OD, ekspozycja na promieniowanie UV lub praca powyżej 70 °C znacznie skrócą tę żywotność.