120kg/Km سیم مس 4 هسته کابل RVV 4x1.5mm2 PVC انعطاف پذیر Rvv سیم کابل
خلاصه محصول
جزئیات محصول
120kg/km سیم مس
,سیم مس ریخته شده 4x1.5mm2
,کابل های فلیکس رودی
توضیحات محصول
کابل مسی رشته ای 4 رشته RVV 4x1.5 میلی متر مربع PVC انعطاف پذیر 300/500 ولت
تعیین و معنی کابل
|
کد |
معنی |
|---|---|
|
RVV |
R = هادی مسی انعطاف پذیر (کلاس 5)، V = عایق PVC، V = روکش PVC |
|
300/500 ولت |
ولتاژ نامی U₀/U = 300/500 ولت؛ Uₘ = 500 ولت |
|
4×1.5 میلی متر مربع |
چهار هسته انعطاف پذیر، هر کدام هادی مسی 1.5 میلی متر مربع |
ساخت و ساز: سیم انعطاف پذیر با روکش PVC سبک، مقطع گرد (4 هسته)
توجه: RVV 4×1.5 یک سیم انعطاف پذیر با روکش PVC سبک طبق GB/T 5023.5 / IEC 60227-5 است. هادی مس انعطاف پذیر رشته ای ریز کلاس 5 است. پیکربندی 4 هسته ای معمولاً برای مدارهای AC سه فاز با زمین محافظ (L1+L2+L3+PE) یا برای مدارهای کنترل/سیگنال که به 4 هادی نیاز دارند استفاده می شود. RVV 3+ هسته ای معمولاً مقطع گرد دارد. این اندازه بسیار رایجی برای موتورهای کوچک 3 فاز، تابلوهای کنترل و تجهیزات قابل حمل با زمین است.


RVV 4×1.5 میلی متر مربع — مشخصات کابل و داده های مهندسی
1. نمای کلی محصول و خلاصه رتبه بندی. RVV 4×1.5 یک سیم انعطاف پذیر 4 هسته ای با عایق PVC و روکش PVC با ولتاژ نامی 300/500 ولت AC (50 هرتز) و دمای هادی 70 درجه سانتیگراد است که بر اساس چهار هادی انعطاف پذیر مسی آنیل شده کلاس 5 با مس 1.5 میلی متر مربع ساخته شده است — هر کدام با عایق PVC و به طور جمعی در یک روکش دوم PVC پوشانده شده اند. مطابق با GB/T 5023.5 (60227 IEC 53) / IEC 60227-5 تولید و تست شده است، با هادی های انعطاف پذیر مطابق با GB/T 3956. قطر نهایی حدود 9.1 میلی متر و جرم اسمی حدود 160 کیلوگرم بر کیلومتر (≈ 16 کیلوگرم در هر 100 متر) است که بر روی قرقره های 100 متری یا کارتن ها عرضه می شود. با فعال بودن هر چهار هسته، سیم در هوای آزاد در دمای 25 درجه سانتیگراد حدود 16 آمپر را حمل می کند (تخمین مهندسی) — محبوب ترین اندازه سیم انعطاف پذیر چهار هسته ای برای شاخه های برق سبک خانگی و تجهیزات تجاری کوچک، بین درجه کنترل 1.0 میلی متر مربع و درجه قدرت 2.5 میلی متر مربع قرار دارد.
2. ساختار لایه به لایه (از هادی تا روکش).
| لایه | ساخت و ساز | دیواره | قطر |
|---|---|---|---|
| هادی (مس) × 4 | مس آنیل شده، رشته ای انعطاف پذیر کلاس 5، هر کدام 30 × 0.25 میلی متر (1+6+12+11) | — | ≈ 1.5 میلی متر |
| عایق (PVC) × 4 | ترکیب PVC، PVC/C (TI1) | 0.70 میلی متر | ≈ 2.9 میلی متر |
| مونتاژ هسته | چهار هسته عایق شده در چیدمان مربعی کابل شده؛ فضاهای خالی با اکستروژن روکش پر شده است | — | ≈ 7.5 میلی متر (مشتق شده) |
| روکش خارجی (PVC) | ترکیب PVC، PVC/ST5، سیاه یا سفارشی | 0.80 میلی متر | ≈ 9.1 میلی متر (نهایی) |
3. مشخصات الکتریکی. مقاومت DC حداکثر 13.3 اهم بر کیلومتر در دمای 20 درجه سانتیگراد برای هر هادی 1.5 میلی متر مربع، که در نقطه عملیاتی 70 درجه سانتیگراد به حدود 16.9 اهم بر کیلومتر افزایش می یابد. هر طول، تست ولتاژ 2.0 کیلو ولت AC فرکانس قدرت را که به مدت پنج دقیقه انجام می شود، تحمل می کند. مقاومت عایق کابل نهایی در دمای 70 درجه سانتیگراد بالاتر از 0.011 مگا اهم کیلومتر باقی می ماند و مقادیر معمول شامل ظرفیت ≈ 120 نانوفاراد بر کیلومتر و امپدانس AC 50 هرتز ≈ 13.3 اهم بر کیلومتر (غالب مقاومت) است. با فعال بودن هر چهار هسته، بار مرجع حدود 16 آمپر در هوای آزاد در دمای 25 درجه سانتیگراد (تخمین مهندسی) است و افت ولتاژ حلقه در 16 آمپر حدود 0.43 ولت در متر است.
پارامترهای الکتریکی
|
پارامتر |
مقدار |
یادداشت |
|---|---|---|
|
ولتاژ نامی U₀/U |
300 / 500 ولت |
Uₘ = 500 ولت |
|
ولتاژ تست AC (5 دقیقه) |
2.0 کیلو ولت |
معمولی |
|
ولتاژ تست نوع |
2.5 کیلو ولت |
IEC 60227 |
|
مقاومت DC @20 درجه سانتیگراد (برای هر هسته) |
≤ 13.3 اهم بر کیلومتر |
حداکثر کلاس 5 GB/T 3956، 1.5 میلی متر مربع |
|
مقاومت AC @70 درجه سانتیگراد (تخمین) |
≈ 17.0 اهم بر کیلومتر |
برای هر هسته |
|
رتبه جریان در هوا (تک فاز، 30 درجه سانتیگراد، 2 هسته استفاده شده) |
≈ 10 – 16 آمپر |
در صورت استفاده به عنوان 2 هسته (2 هسته دیگر یدکی) |
|
رتبه جریان (طراحی، برای هر هسته) |
≈ 13 آمپر |
محتاطانه، طبق GB/T 16895 |
|
رتبه جریان (3 فاز + PE، متعادل) |
≈ 9 – 13 آمپر در هر فاز |
به دلیل بسته بندی کاهش یافته است |
|
مدفون مستقیم |
قابل اجرا نیست |
سیم سبک، برای دفن مستقیم نیست |
|
جریان اتصال کوتاه (1 ثانیه، مس، 160 درجه سانتیگراد) |
≈ 0.15 کیلو آمپر (150 آمپر) |
مرجع 1.5 میلی متر مربع |
|
فرکانس |
50/60 هرتز AC یا DC |
— |
4. پاسخ حرارتی و رفتار شعله. عایق PVC دمای پیوسته هادی 70 درجه سانتیگراد را تحمل می کند. سیم برای دمای محیط سرویس بین 15- و +70 درجه سانتیگراد رتبه بندی شده است، نباید در دمای زیر 0 درجه سانتیگراد بدون پیش شرط باز شود و از 25 درجه سانتیگراد به عنوان دمای محیط مرجع برای ظرفیت جریان استفاده می کند. رفتار شعله مطابق با تست عمودی تک کابل GB/T 18380.12 (IEC 60332-1) است، به این معنی که سیم پس از حذف منبع شعله خود خاموش می شود. از آنجایی که هم عایق و هم روکش PVC هالوژنه هستند، سیم در آتش دود و کلرید هیدروژن منتشر می کند؛ پروژه های بدون هالوژن کم دود باید نوع LSZH را مشخص کنند.
مقایسه شاخص اکسیژن و روند فرمولاسیون
|
نوع ماده |
محدوده شاخص اکسیژن معمول |
روند / جهت فرمولاسیون |
|---|---|---|
|
PVC استاندارد |
26~30% |
ماده پایه؛ برای ZA~ZD کافی نیست |
|
PVC مقاوم در برابر شعله (درجه ZC) |
32~38% |
افزودن Sb₂O₃ (3~5 phr)، Al(OH)₃ (20~40 phr)، کاهش نرم کننده |
|
PVC با مقاومت بالا در برابر شعله (درجه ZA/ZB) |
38~42% |
افزایش بار پرکننده، استفاده از سیستم های FR هم افزایی |
|
LSZH (پلی الفین + FR) |
30~35% |
هیدروکسید فلز (Al/Mg) 150~200 phr + هم افزایی سیلیکون |
|
پلی الفین کراس لینک شده |
28~32% |
کراس لینک کردن با تشعشع یا شیمیایی، تشکیل زغال را بهبود می بخشد |
|
محافظت شده با نوار میکا |
N/A (قابل اجرا نیست) |
برای مقاومت در برابر آتش (N/NH) استفاده می شود، نه مقاومت در برابر شعله |
5. روش نصب و جابجایی. شعاع خمش نباید کمتر از 6 برابر قطر خارجی واقعی باشد — حدود 55 میلی متر برای این اندازه. پایان دادن به سیم نیاز به لخت کردن 12-15 میلی متر دارد و همیشه باید از یک فرول بر روی رشته های انعطاف پذیر کلاس 5 استفاده شود تا از ساییدگی سیم جلوگیری شود. قرقره هایی که در دمای زیر 0 درجه سانتیگراد در انبار نگهداری می شوند باید قبل از باز شدن در داخل گرم شوند؛ کشش سیم نباید از 90 نیوتن تجاوز کند و سیم هرگز نباید به عنوان طناب کششی استفاده شود. رتبه بندی 16 آمپر نیاز به کاهش رتبه بندی در هر زمان که دمای محیط یا بسته بندی از شرایط مرجع منحرف شود، دارد. این سیم برای دفن مستقیم، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش در فضای باز یا خمش مکرر مداوم نیست — برای این وظایف به ترتیب از کابل زره دار، روکش پایدار در برابر اشعه ماوراء بنفش یا کابل خمش مداوم (کانال) استفاده کنید.

6. کاربردهای معمول سرویس. این سیم چهار هسته ای یک ابزار کارآمد برای برق خانگی و تجاری سبک است: شاخه های پریز دیواری 230 ولت به لوازم قابل حمل، منبع تغذیه سه فاز به علاوه نول برای واحدهای کوچک HVAC و سیستم های تهویه مطبوع اسپلیت، سیم های برق برای ماشین لباسشویی، خشک کن ها و ماشین های ظرفشویی، اتصالات یخچال و فریزر تجاری، تغذیه برق تجهیزات اداری و فتوکپی، مدارهای پمپ آب کوچک و آبیاری باغ، سیم های کمپرسور و مته کارگاه، مدارهای فرعی تابلو توزیع به گروه های روشنایی و پریز، سیم کشی تجهیزات آشپزخانه و خدمات غذایی، و افت برق موقت نمایشگاه / صحنه. روش های نصب تایید شده شامل سیم کشی ثابت در داخل لوازم، کانال کابل و کانال داخلی در مکان های خشک، هم در داخل و هم در فضاهای سرپوشیده محافظت شده است.

7. رژیم تست و تضمین کیفیت. تست های معمول بر روی هر طول شامل تأیید مقاومت DC هادی (≤ 13.3 اهم بر کیلومتر در 20 درجه سانتیگراد)، تحمل 2.0 کیلو ولت AC / 5 دقیقه، پیوستگی هادی در هر چهار هسته، و بازرسی ابعادی شامل عایق ≥ 0.70 میلی متر، روکش ≥ 0.80 میلی متر و قطر کلی ≈ 9.1 میلی متر است. تست های نمونه و نوع شامل استحکام کششی عایق و روکش PVC (≥ 10 مگاپاسکال) با کشیدگی (≥ 100% عایق / ≥ 125% روکش)، تغییر شکل حرارتی PVC در دمای 80 درجه سانتیگراد، انقباض PVC در دمای 150 درجه سانتیگراد، تست شعله عمودی تک کابل، تست خمش و خمش سرد در دمای 15- درجه سانتیگراد، و تست ولتاژ پس از خمش است. گواهی تست کارخانه همراه هر قرقره ارائه می شود.
پارامترهای کابل

پارامترهای تست کابل

ساختار مقطع کابل


شرح ساختار کابل

8. استانداردها و انطباق. طراحی و تولید مطابق با GB/T 5023.5 و IEC 60227-5 برای سیم های انعطاف پذیر 300/500 ولت (60227 IEC 53) است. هادی ها مطابق با GB/T 3956 / IEC 60228 کلاس 5 هستند — هادی 1.5 میلی متر مربع به صورت سی سیم 0.25 میلی متری با R ≤ 13.3 اهم بر کیلومتر. رفتار شعله توسط GB/T 18380.12 اثبات شده است. روش های تست عمومی مطابق با GB 5023.1 / GB 5023.3 است، در حالی که علامت گذاری سطح مطابق با GB/T 6995 است. کابل ها همچنین می توانند بر اساس درخواست به الزامات IEC، BS، DIN، UL یا VDE عرضه شوند. از آنجایی که روکش PVC حاوی هالوژن است، تونل ها، سیستم های مترو، بیمارستان ها و سایر مناطق عمومی بسته به نوع LSZH نیاز دارند.

9. بسته بندی، ذخیره سازی و لجستیک. تحویل استاندارد 100 متر در هر قرقره یا کارتن است، با طول های سفارشی در صورت درخواست موجود است. هر قرقره مطابق با GB/T 6995 دارای نوع، ولتاژ، هویت تامین کننده، سال تولید و علامت گذاری متری متوالی است. ذخیره سازی باید در اماکن خشک و سرپوشیده در دمای 15- تا +40 درجه سانتیگراد، دور از نور مستقیم خورشید، رطوبت، روغن ها و اشیاء تیز باشد؛ قرقره ها تا زمان نصب بسته می مانند. در شرایط سرد، قرقره ها را قبل از باز شدن در داخل به دمای ≥ 0 درجه سانتیگراد برسانید. در حین حمل و نقل، قرقره ها باید در برابر غلتیدن و ضربه ایمن شوند و سیم هرگز نباید روی زمین ساینده یا لبه های تیز کشیده شود.

10. مشخصات خرید. "RVV 300/500 V 4×1.5" را به همراه طول مورد نیاز یا چیدمان قرقره، ترکیب رنگ عایق و ترجیحات علامت گذاری بیان کنید. رنگ روکش (سیاه استاندارد است) و هر گونه کدگذاری رنگی خاص (به عنوان مثال، سیاه/قرمز/آبی/زرد-سبز برای سه فاز به علاوه زمین، یا چهار رنگ متمایز برای مدارهای کنترل) را مشخص کنید. همیشه گواهی تست کارخانه را برای تأیید قطر واقعی (≈ 9.1 میلی متر)، وزن (≈ 160 کیلوگرم بر کیلومتر) و مقاومت هادی برای دسته تولید درخواست کنید. در مواردی که ساختار کم دود بدون هالوژن یا خمش مداوم مورد نیاز است، به ترتیب نوع LSZH یا H05VV5-F را سفارش دهید.
11. سوالات متداول صنعت کابل.
- Q1: چرا کابل 4×1.5 را به جای 4×1.0 یا 4×2.5 انتخاب کنیم؟ گام از 1.0 به 1.5، ظرفیت جریان را از حدود 10 آمپر به 16 آمپر افزایش می دهد و مقاومت را از 19.5 به 13.3 اهم بر کیلومتر کاهش می دهد — کافی برای یک مدار پریز 16 آمپر کامل و واحدهای داخلی تهویه مطبوع کوچک. 2.5 میلی متر مربع رتبه بندی را به حدود 25 آمپر می رساند و استاندارد مدارهای اجاق گاز و بخاری های غوطه وری است؛ کوچکترین سطح مقطع را انتخاب کنید که هنوز الزامات بار و افت ولتاژ را برآورده می کند تا هزینه و قطر کابل را کنترل کنید.
- Q2: هادی انعطاف پذیر کلاس 5 به چه معناست؟ کلاس 5 (GB/T 3956) از سیم های نازک زیادی (30 × 0.25 میلی متر در 1.5 میلی متر مربع) تشکیل شده است که انعطاف پذیری و مقاومت در برابر خمش سیم را فراهم می کند. کلاس 2 (مورد استفاده در کابل های قدرت مانند YJV) از سیم های ضخیم تر کمتری استفاده می کند و بسیار سفت تر است — هنگام سفارش هرگز آنها را با هم اشتباه نگیرید.
- Q3: چرا 1.5 میلی متر مربع حدود 16 آمپر رتبه بندی می شود در حالی که کابل های قدرت بسیار بیشتر را حمل می کنند؟ سطح مقطع مستقیماً ظرفیت حمل جریان را تعیین می کند. 1.5 میلی متر مربع یک سطح مقطع سیم انعطاف پذیر سبک است؛ 2.5 میلی متر مربع در حال حاضر حدود 25 آمپر و 4.0 میلی متر مربع حدود 32 آمپر را حمل می کند. بزرگ کردن بیش از حد به طور غیر ضروری هزینه، قطر و وزن مس را افزایش می دهد.
- Q4: آیا RVV می تواند در فضای باز استفاده شود؟ در شکل استاندارد خود خیر: روکش PVC در برابر اشعه ماوراء بنفش پایدار نیست و در اثر نور خورشید طولانی مدت تخریب می شود. برای استفاده در فضای باز، روکش پایدار در برابر اشعه ماوراء بنفش یا کابل زره دار را مشخص کنید. برای دفن، از کابل برق زره دار با نوار فولادی استفاده کنید.
- Q5: چگونه سطح مقطع هادی برای مدار پریز یا لوازم خانگی انتخاب می شود؟ انتخاب بر اساس (الف) جریان بار کامل پس از کاهش رتبه بندی، (ب) افت ولتاژ مجاز (معمولاً ≤ 5% برای سیم های لوازم خانگی)، و (ج) هماهنگی با فیوز یا قطع کننده مدار بالادست انجام می شود. یک سیم 1.5 میلی متر مربع تا حدود 16 آمپر را پشتیبانی می کند؛ مدارهای اجاق گاز، دوش یا بخاری های غوطه وری به 2.5 یا 4.0 میلی متر مربع نیاز دارند.
- Q6: هادی مسی یا مسی قلع اندود؟ مس آنیل شده برهنه (این RVV) برای سیم های لوازم خانگی ثابت استاندارد است و کمترین مقاومت را دارد. مس قلع اندود در مواردی که هادی ممکن است در معرض رطوبت قرار گیرد یا در جایی که از پایان لحیم کاری استفاده می شود ترجیح داده می شود، زیرا در برابر اکسیداسیون مقاوم است.
- Q7: چرا PVC فقط می تواند در دمای 70 درجه سانتیگراد کار کند در حالی که XLPE در دمای 90 درجه سانتیگراد کار می کند؟ PVC یک ترموپلاستیک است که در دمای بالا نرم شده و تغییر شکل می دهد؛ XLPE به یک شبکه ترموستات کراس لینک شده است که شکل خود را تا 90 درجه سانتیگراد حفظ می کند. به همین دلیل RVV (PVC) به 70 درجه سانتیگراد و YJV (XLPE) به 90 درجه سانتیگراد محدود می شود.
- Q8: تفاوت بین RVV و RVVP چیست؟ RVV سیم گرد انعطاف پذیر ساده و بدون شیلد است. RVVP یک صفحه بافت مسی قلع اندود برای حذف تداخل الکترومغناطیسی اضافه می کند — نوع شیلد دار را زمانی انتخاب کنید که مدار سیگنال های آنالوگ سطح پایین را حمل می کند یا در نزدیکی تجهیزات صنعتی پر سر و صدا قرار دارد.
- Q9: چرا قطر نهایی بین تولیدکنندگان برای اندازه اسمی یکسان متفاوت است؟ استانداردها حداقل ضخامت عایق و روکش و همچنین عملکرد الکتریکی را تعیین می کنند، اما نه قطر کلی دقیق. فشرده سازی رشته ها، طراحی پرکننده و تلرانس روکش بین کارخانه ها متفاوت است — ارقام منتشر شده 4×1.5 در حدود 9.1 میلی متر متمرکز هستند — بنابراین قطر اندازه گیری شده واقعی باید هنگام اندازه گیری گلندها و گیره ها استفاده شود.
- Q10: کدام تست ها پذیرش در زمان تحویل و قبل از برق رسانی را تأیید می کنند؟ در زمان تحویل، گواهی تست کارخانه (مقاومت ≤ 13.3 اهم بر کیلومتر، تحمل 2.0 کیلو ولت/5 دقیقه، ابعاد ≈ 9.1 میلی متر)، خوانایی روکش و یکپارچگی قرقره را تأیید کنید. پس از نصب، یک تست مقاومت عایق به همراه تحمل 2.0 کیلو ولت AC / 5 دقیقه را تکمیل کنید، سپس قبل از برق رسانی، شناسایی صحیح هر چهار هادی را تأیید کنید.
- Q11: چه عمر خدمتی می توان انتظار داشت؟ هنگامی که در محدوده دمایی و ولتاژ مشخص شده نصب و کار می کند، سیم های انعطاف پذیر PVC برای عمر خدمتی حدود 10-15 سال در شرایط داخلی خشک طراحی شده اند؛ اضافه بار مداوم، خمش مکرر فراتر از حداقل شعاع 6 × OD، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، یا کار در دمای بالاتر از 70 درجه سانتیگراد به طور قابل توجهی این عمر را کوتاه می کند.