IEC 62930 Ηλιακό σύρμα Κουτιά χαλκού 0,095kg/M
Σύνοψη του προϊόντος
Λεπτομέρειες προϊόντος
0.095kg/m ηλιακό καλώδιο PV
,00
,095 kg/m καλώδιο phv για ηλιακά πάνελ
Περιγραφή προϊόντος
Καλώδιο PV PV1-F 6,0mm² TUV 1500V DC Ηλιακό καλώδιο χωρίς αλογόνο χαμηλού καπνού
Ονομασία & Έννοια Καλωδίου
|
Κώδικας |
Εννοια |
|---|---|
|
Φ/Β |
Εφαρμογή φωτοβολταϊκών (ηλιακών). |
|
1 |
Μονόπυρηνος |
|
φά |
Εύκαμπτος αγωγός (Κλάση 5 με λεπτόκλωνο) |
|
6,0 mm² |
Ονομαστική επιφάνεια διατομής αγωγού |
Κατασκευή: Επικασσιτερωμένος χάλκινος αγωγός, μόνωση και θήκη από πολυολεφίνη (XLPO) χωρίς αλογόνο, εύκαμπτο φωτοβολταϊκό καλώδιο συνεχούς ρεύματος μονού πυρήνα.
Ισχύοντα Πρότυπα
- EN 50618:2014 — Ηλεκτρικά καλώδια για φωτοβολταϊκά συστήματα (ονομαστική τάση DC 1,8 kV)
- IEC 62930 — Καλώδια φωτοβολταϊκών συστημάτων (μονού πυρήνα, με μόνωση XLPO, ονομαστικής ισχύος έως 1,5 kV DC)
- TÜV 2 PfG 1169/08.2007 — Προδιαγραφή TÜV για Φ/Β καλώδια
- IEC 60228 / GB/T 3956 — Αγωγοί (Κλάση 5 εύκαμπτος, επικασσιτερωμένος χαλκός)
- IEC 60332-1 — Επιβραδυντικό φλόγας (μονό καλώδιο)
- IEC 61034 — Πυκνότητα καπνού (χαμηλός καπνός)
- IEC 60754 — Περιεκτικότητα σε αλογόνο (χωρίς αλογόνο)
- IEC 60811 — Υλικά μόνωσης και επένδυσης — Συνήθεις μέθοδοι δοκιμής

PV1-F 1×6,0 mm² (χωρίς αλογόνο) — Προδιαγραφές και δεδομένα μηχανικής φωτοβολταϊκού καλωδίου DC
1. Επισκόπηση προϊόντος & Σύνοψη αξιολόγησης.Το PV1-F 1×6.0 v4 είναι η κατασκευή B2 χωρίς αλογόνο του μονοπύρηνου, εξαιρετικά εύκαμπτου φωτοβολταϊκού καλωδίου DC από επικασσιτερωμένο χαλκό με ονομαστική τάση 0,6/1,0 kV DC (μέγιστη τάση συστήματος 1,8 kV), κατασκευασμένο και πιστοποιημένο σύμφωνα με το TÜV 15 v 16 PFG14 / EN. Μόνωση διασταυρούμενης πολυολεφίνης (XLPO) 1,0 mm χωρίς αλογόνοB2-s1,d1,a1— η ευρωπαϊκή ευρωκλάση για καλώδιο χαμηλής κατανάλωσης καπνού, μηδενικού αλογόνου και αερίου χαμηλής περιεκτικότητας σε οξύ — με εξαιρετικά εύκαμπτο αγωγό από επικασσιτερωμένο χαλκό 126 × 0,25 mm. Είναι η επιλογή για εσωτερικούς χώρους γκαράζ, σοφίτα και φωτοβολταϊκά μπαλκόνια όπου οι επιβάτες ενδέχεται να είναι παρόντες κατά τη διάρκεια πυρκαγιάς, επειδή η τυπική μόνωση XLPE απελευθερώνει όξινο αέριο και πυκνό καπνό όταν καίγεται. Η τελική διάμετρος είναι περίπου 5,7 mm, η μάζα περίπου 65 kg/km και παρέχεται σε πηνία 500 m (επίσης τύμπανα 200 m ή 1000 m).
2. Layer-by-Layer Construction (Conductor to Outer).
| Στρώμα | Κατασκευή | Τείχος | Διάμετρος |
|---|---|---|---|
| Αγωγός | Εξαιρετικά εύκαμπτο λανθάνον επικασσιτερωμένο Cu, Κλάση 5 — 126 × 0,25 mm | — | ≈ 3,7 mm |
| Μόνωση XLPO | Διασταυρούμενη πολυολεφίνη χωρίς αλογόνο, ανθεκτική στην υπεριώδη ακτινοβολία/όζον, μαύρη | 1,0 χλστ | ≈ 5,7 mm (τελειωμένο) |
| Πανοπλία | Κανένα — μη θωρακισμένο εύκαμπτο καλώδιο | — | — |
| Εξωτερική θήκη | Κανένα — η ίδια η μόνωση είναι το τζάκετ για τον καιρό | — | — |
3. Ηλεκτρικά Χαρακτηριστικά.Ο αγωγός 6,0 mm² από επικασσιτερωμένο χαλκό Κλάσης 5 χρησιμοποιεί μια εξαιρετικά εύκαμπτη κατασκευή από επικασσιτερωμένα σύρματα 126 × 0,25 mm, δίνοντας μέγιστη αντίσταση DC 3,08 Ω/km στους 20 °C. Η απόδειξη ρουτίνας είναι 3,5 kV AC / 5 λεπτά (ή 6,5 kV DC / 15 λεπτά). Αντοχή μόνωσης ≥ 250 MΩ·km. Με τον μονό πυρήνα σε ελεύθερο αέρα στους 30 °C, το φορτίο αναφοράς είναι περίπου 60 A. στους 60 °C περιβάλλοντος η ονομαστική τιμή μειώνεται σε περίπου 47 A. Η πτώση τάσης σε μια διπολική διαδρομή 100 m στα 60 A είναι περίπου 3,7 V βρόχος. Η απώλεια αγωγού στα 60 A είναι περίπου 6,9 W ανά μέτρο στους 90 °C.
Στοιχεία μόνωσης & θήκης
|
Ιδιοκτησία |
Αξία |
|---|---|
|
Υλικό |
XLPO (διασταυρούμενη πολυολεφίνη), χωρίς αλογόνο |
|
Ονομαστικό πάχος μόνωσης |
0,8 χλστ |
|
Ονομαστικό πάχος περιβλήματος |
0,8 χλστ |
|
Θερμοκρασία μακροχρόνιας υπηρεσίας. |
−40 °C έως +120 °C(συνεχής) |
|
Θερμοκρασία βραχυκυκλώματος. (≤5 δευτ.) |
280 °C(Όριο αγωγού Cu) |
|
Θερμοκρασία υπερφόρτωσης έκτακτης ανάγκης. |
150 °C (βραχυπρόθεσμα) |
|
Αντοχή στις καιρικές συνθήκες |
Εξαιρετικό — Ανθεκτικό στην υπεριώδη ακτινοβολία, ανθεκτικό στο όζον, ανθεκτικό στην υδρόλυση |
|
Επιβραδυντικό φλόγας |
IEC 60332-1 (μονό καλώδιο) |
|
Πυκνότητα καπνού |
IEC 61034 (χαμηλός καπνός) |
|
Περιεκτικότητα σε αλογόνο |
IEC 60754 (χωρίς αλογόνο, μη διαβρωτικό) |
|
Αντοχή λαδιού |
EN 50618 Παράρτημα Β (προαιρετικό) |
|
Αντοχή σε οξέα και αλκάλια |
Καλός |
Ηλεκτρικές Παράμετροι
|
Παράμετρος |
Αξία |
Σημείωμα |
|---|---|---|
|
Ονομαστική τάση AC (U₀/U) |
0,6 / 1 kV |
Αναφορά IEC 60502 (όχι κύρια βαθμολογία) |
|
Ονομαστική τάση DC |
1,5 kV, |
EN 50618 / IEC 62930 κύρια βαθμολογία |
|
Δοκιμαστική τάση AC (50 Hz, 5 λεπτά) |
6,5 kV |
Τεστ ρουτίνας |
|
Δοκιμαστική τάση DC |
15 kV DC (για δοκιμή τύπου) |
— |
|
Αντοχή DC @20 °C |
≤ 3,39 Ω/χλμ |
IEC 60228 Κατηγορία 5 μέγιστο, 6,0 mm² |
|
Αντίσταση AC @90 °C (εκτίμηση) |
≈ 4,32 Ω/χλμ |
— |
|
Αντίσταση AC @120 °C (εκτίμηση) |
≈ 4,86 Ω/χλμ |
μέγιστη θερμοκρασία εξυπηρέτησης |
|
Χωρητικότητα (περίπου) |
≈ 0,21 µF/km |
αγωγός στη θήκη |
|
Επαγωγική αντίδραση (περίπου) |
αμελητέος |
εφαρμογή DC μονού πυρήνα |
|
Τρέχουσα βαθμολογία σε ελεύθερο αέρα (60 °C περιβάλλοντος) |
70 Α, |
μονό καλώδιο, DC |
|
Τρέχουσα βαθμολογία σε ελεύθερο αέρα (διόρθωση περιβάλλοντος) |
≈ 56 Αστους 70 °C περιβάλλοντος |
τυπική κατάσταση στην ταράτσα |
|
Τρέχουσα βαθμολογία στον αγωγό (αέρα) |
≈ 52 Α, |
δεσμευμένα καλώδια |
|
Ρεύμα βραχυκυκλώματος (1 s, Cu, 280 °C) |
≈ 0,66 kA (660 A) |
6,0 mm² Cu |
|
Συχνότητα |
DC (κύριο) / 50–60 Hz AC (δευτερεύον) |
— |
Τιμές αναφοράς: 6,0 mm² Cu στα 56 A, DC 1000 V → μέγιστη ισχύς συνεχούς ρεύματος ≈ 56 kW ανά χορδή (2 χορδές παράλληλα = 112 kW). Πτώση τάσης στα 56 A ≈ 19,0 mV/A·m (≈1,90% ανά 10 m στα 56 A, 1000 V). Στα 70 A → ≈ 23,7 mV/A·m.
Χαρακτηριστικά Θερμοκρασίας
|
Ιδιοκτησία |
Αξία |
|---|---|
|
Μέγ. θερμοκρασία λειτουργίας αγωγού. (συνεχής) |
120 °C |
|
Μέγ. θερμοκρασία βραχυκυκλώματος. (≤5 δευτ.) |
280 °C (αγωγός Cu) |
|
Θερμοκρασία υπερφόρτωσης έκτακτης ανάγκης. |
150 °C (βραχυπρόθεσμα) |
|
Ελάχ. θερμοκρασία περιβάλλοντος εγκατάστασης. |
−40 °C(Εύκαμπτο στο κρύο, δεν απαιτείται προθέρμανση) |
|
Εύρος περιβάλλοντος εξυπηρέτησης |
−40 °C έως +120 °C(με XLPO) |
|
Επιβίωση στη φωτιά |
Standard (μονό καλώδιο επιβραδυντικό φλόγας). διαθέσιμη προαιρετική έκδοση με πυρκαγιά |
4. Θερμική Απόκριση & Συμπεριφορά Φλόγας.Το XLPO χωρίς αλογόνο διατηρεί τη θερμοκρασία συνεχούς αγωγού 90 °C, με δυνατότητα βραχυκυκλώματος έως250 °Cγια ≤ 5 δευτερόλεπτα. Το καλώδιο έχει χαρακτηριστεί για περιβάλλοντα εξυπηρέτησης μεταξύ -40 °C και +90 °C και έχει δοκιμαστεί σε ψυχρή κάμψη στους -40 °C. Η μόνωση με μαύρο άνθρακα είναι ανθεκτική στην υπεριώδη ακτινοβολία (1000 ώρες προετοιμασία UV), ανθεκτική στο όζον και επιβραδυντική φλόγας σεB2-s1,d1,a1: B2 = κλάση συσσωρευμένης φλόγας, s1 = χαμηλή πυκνότητα καπνού, d1 = περιορισμένη στάλαξη, a1 = καμία εκπομπή διαβρωτικών αερίων οξέος. Όταν καίγεται, το καλώδιο δεν απελευθερώνει αέριο οξέος αλογόνου (IEC 60754) και χαμηλό καπνό (IEC 61034, μετάδοση ≥ 80%).
Απόδοση πυρκαγιάς (PV1-F — Standard)
|
Ιδιοκτησία |
Αξία / Απαίτηση |
|---|---|
|
Επιβραδυντικό φλόγας |
IEC 60332-1 (μονό καλώδιο, περάσματα) |
|
Περιεκτικότητα σε αλογόνο |
Χωρίς αλογόνο(IEC 60754) |
|
Πυκνότητα καπνού |
Χαμηλό καπνό(IEC 61034) |
|
Διαβρωτικότητα |
Μη διαβρωτικό(IEC 60754) |
|
Τοξικότητα |
Χαμηλή (υλικά χωρίς αλογόνο) |
|
Επιβίωση πυρκαγιάς (ακεραιότητα κυκλώματος) |
Δεν ισχύει (τυπικό καλώδιο Φ/Β). Εάν απαιτείται, χρησιμοποιήστε καλώδιο DC με ονομαστική φωτιά |
5. Πρακτική & Χειρισμός Εγκατάστασης.Η ελάχιστη ακτίνα κάμψης είναι 4 × OD (≈ 23 mm) για σταθερή εγκατάσταση, 6 × OD (≈ 34 mm) εάν κάμπτεται επανειλημμένα. Το καλώδιο κουμπώνεται απευθείας στο πλαίσιο της μονάδας ή στο κιγκλίδωμα του μπαλκονιού, δρομολογείται σε δίσκους καλωδίων ειδικά για Φ/Β ή τραβιέται σε ελαφρύ αγωγό. Χρησιμοποιήστε συνδέσμους τύπου PV4 / MC4 που έχουν πτυχωθεί με το ειδικό εργαλείο σύσφιξης Φ/Β. Η πολικότητα (+ / −) και η βαθμολογία B2-s1,d1,a1 εκτυπώνονται κατά μήκος της μαύρης θήκης. Η θερμοκρασία τοποθέτησης δεν πρέπει να πέσει κάτω από -40 °C. Με βάρος περίπου 6,5 kg ανά 100 m, το καλώδιο είναι ελαφρύ και παρέχεται σε πηνία 500 m — ιδανικό για εγκαταστάσεις φωτοβολταϊκών σε εσωτερικό γκαράζ, σοφίτα και μπαλκόνι.
Μηχανολογικές & Παράμετροι Εγκατάστασης
|
Παράμετρος |
Αξία |
Παρατηρήσεις |
|---|---|---|
|
Ελάχιστη ακτίνα κάμψης |
≥ 4 × OD → ≈ 25,2 mm σε Ø6,3 mm |
στατική εγκατάσταση |
|
Ελάχ. ακτίνα κάμψης (εγκατεστημένη) |
≥ 2 × OD → ≈ 12,6 mm |
δυναμική (καμπτόμενη) |
|
Μέγ. τραβώντας ένταση |
240 Ν |
λεπτού κλώνου Cu, χρησιμοποιήστε τις κατάλληλες λαβές |
|
Άμεση ταφή |
Κατάλληλος(ανθεκτικό στην UV & την υγρασία) |
— |
|
Ταυτότητα αγωγού |
≥ 1,5 × OD → ≥ 9,5 mm; χρησιμοποιήστε 16 mm, 20 mm ή 25 mm |
— |
|
Διόρθωση |
δετικά καλωδίων (ανθεκτικά στην υπεριώδη ακτινοβολία), σφιγκτήρες |
— |
|
Αντοχή σε κρούση |
Μέτριος |
εύκαμπτο καλώδιο, όχι θωρακισμένο |
|
Αντοχή στο νερό |
Εξοχος (Θέλη XLPO, υποδοχές ονομαστικής IP67) |
κατάλληλο για εξωτερικό/υγρό |
|
Αντοχή στην υπεριώδη ακτινοβολία |
Εξοχος (EN 50618, 720 h UV τεστ) |
υπαίθρια έκθεση |
|
Αντοχή στο όζον |
Εξοχος(IEC 60811-403) |
— |
|
Σημείωση τερματισμού |
ΧρήσηΥποδοχές MC4 (συμβατά 6,0 mm²) ή χάλκινα ωτία |
μήκος λωρίδας 10–12 mm |

6. Τυπικές Εφαρμογές Υπηρεσιών.Αυτή η κατασκευή Β2 χωρίς αλογόνο είναι το προεπιλεγμένο καλώδιο διασύνδεσης για: Φ/Β εσωτερικού γκαράζ, Φ/Β σοφίτας και στέγης, ηλιακό μπαλκόνι και βυσματωτή, ηλιακά συστήματα αποθήκευσης DC σε κατειλημμένα κτίρια, εμπορικές εσωτερικές εγκαταστάσεις και οποιαδήποτε Φ/Β συστοιχία που δρομολογείται σε κλειστούς χώρους όπου ενδέχεται να υπάρχουν ένοικοι κατά τη διάρκεια πυρκαγιάς. Καθορίζεται όταν το καλώδιο λειτουργεί σε εσωτερικούς ή κατειλημμένους χώρους — η τυπική κατασκευή XLPE απελευθερώνει αέριο υδροχλωρικό οξύ και πυκνό καπνό όταν καίγεται, κάτι που είναι απαράδεκτο σε κλειστούς κατειλημμένους χώρους.

7. Καθεστώς Δοκιμών & Διασφάλισης Ποιότητας.Οι συνήθεις δοκιμές σε κάθε πηνίο περιλαμβάνουν αντίσταση συνεχούς ρεύματος αγωγού ≤ 3,08 Ω/km στους 20 °C, αντοχή 3,5 kV AC / 5 λεπτά, αντοχή 6,5 kV DC / 15 λεπτά, αντίσταση μόνωσης ≥ 250 MΩ·km, οπτικός έλεγχος διαστάσεων (μόνωση .7 mm και 5 mm; σήμανση. Οι δοκιμές τύπου περιλαμβάνουν προετοιμασία UV (1000 h), θερμική γήρανση (135 °C / 168 h), ψυχρή κάμψη στους -40 °C, θερμικό σοκ στους 150 °C, ταξινόμηση φλόγας B2 κατά EN 50399, αέριο οξέος αλογόνου ανά IEC 60754, αντίσταση καπνού ανά IEC 60754, πυκνότητα καπνού ανά IEC, 61oz έλεγχος λωρίδων από κονσέρβες χαλκού.
Παράμετροι καλωδίου
| PV1-F 1×6,0 mm² — Φωτοβολταϊκό καλώδιο DC — Πλήρες φύλλο παραμέτρων | ||||
| Καλώδιο PV DC · εύκαμπτος αγωγός από επικασσιτερωμένο χαλκό (Κλάση 5) / μόνωση XLPE με ακτινοβολία · χωρίς θωράκιση, χωρίς εξωτερικό περίβλημα · ονομαστική τάση 0,6/1,0 kV DC · ανά TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618 · φινίρισμα Ø ≈ 5,5 mm | ||||
| Τμήμα | Παράμετρος | Αξία | Μονάδα | Παρατηρήσεις / Πρότυπο |
| 01 · Ταυτοποίηση | ||||
| Τύπος καλωδίου | PV1-F | — | Φωτοβολταϊκό καλώδιο DC, μονοπύρηνο, εύκαμπτο | |
| Ονομαστική τάση (U0/U) | 0,6/1,0 | kV | DC; για διασύνδεση Φ/Β γεννήτριας | |
| Αριθμός πυρήνων | 1 × 6,0 | — | Μονός πυρήνας (ένας + και ένας − ανά συμβολοσειρά) | |
| Υλικό αγωγού | Ανοπτημένος σε κονσέρβες χαλκός | — | Ευέλικτο Class 5 ανά EN 60228 | |
| Μονωτικό υλικό | Διασυνδεδεμένο ακτινοβολημένο πολυαιθυλένιο (XLPE) | — | Ανθεκτικό στην υπεριώδη ακτινοβολία / όζον / στις καιρικές συνθήκες | |
| Πανοπλία | Κανένας | — | Unarmoured — απευθείας στο πλαίσιο / κλιπ μονάδας | |
| Εξωτερική θήκη | Κανένα (η ίδια η μόνωση είναι το μπουφάν για τον καιρό) | — | Δεν απαιτείται ιδέα διπλής μόνωσης | |
| Τυπική αναφορά | TÜV 2 PFG 1169; EN 50618; GB/T 32129 | — | Πρότυπο φωτοβολταϊκών καλωδίων | |
| 02 · Αγωγός (Κονσερβοποιημένος Χαλκός) | ||||
| Λάβωμα — 6,0 mm² | Εύκαμπτος λανθάνοντος κονσερβοποιημένος χαλκός | — | Κατηγορία 5 ανά EN 60228 | |
| Αριθμός κλώνων (συνήθης) | 84 × 0,30 | mm | Επικασσιτερωμένα χάλκινα σύρματα | |
| Διάμετρος αγωγού | ≈ 3,5 | mm | Μετά την προσάραξη (εκτιμ.) | |
| Αντοχή DC @ 20 °C | ≤ 3,08 | Ω/χλμ | Μέγιστο ανά EN 60228 Κλάση 5 | |
| Οθόνη αγωγού | Κανένας | — | Καλώδιο LV DC | |
| Βάρος αγωγού ανά km | ≈ 63 | kg/km | Πυκνότητα χαλκού 8,89 g/cm³ | |
| 03 · Μόνωση | ||||
| Τύπος μόνωσης | Ακτινοβολημένο διασταυρωμένο πολυαιθυλένιο (XLPE) | — | Διασταυρούμενη δέσμη ηλεκτρονίων | |
| Πάχος μόνωσης | 1.0 | mm | Ονομαστική, ανά TÜV 2 PFG 1169 | |
| Τελειωμένη εξωτερική διάμετρος | ≈ 5,5 | mm | 3,5 + 2×1,0 | |
| Χρώμα μόνωσης | Μαύρο (στάνταρ) | — | Ανθεκτικό στην υπεριώδη ακτινοβολία άνθρακα-μαύρο | |
| Χωρίς αλογόνο | Όχι (το XLPE είναι βάση χωρίς αλογόνο) | — | Χαμηλός καπνός κατόπιν αιτήματος | |
| 04 · Ηλεκτρολογικά | ||||
| Ονομαστική τάση (DC) | 0,6/1,0 | kV | Μέγιστη τάση συστήματος 1,8 kV DC | |
| Αντοχή DC @ 20 °C | ≤ 3,08 | Ω/χλμ | 6,0 mm² Cu Κατηγορία 5 | |
| Αντοχή μόνωσης | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE στους 20 °C | |
| Απώλεια αγωγού (στα 60 A) | ≈ 11.1 | W/m | I²R στους 90 °C | |
| Τακτική δοκιμή τάσης (AC) | 3,5 kV / 5 λεπτά | — | Αντοχή στη συχνότητα ισχύος | |
| Δοκιμή τάσης (DC) | 6,5 kV / 15 λεπτά | — | Δοκιμή αντοχής DC | |
| 05 · Θερμική & Καιρός | ||||
| Μέγιστη θερμοκρασία συνεχούς αγωγού. | 90 | °C | Κανονική εξυπηρέτηση | |
| Θερμοκρασία βραχυκυκλώματος. (≤ 5 δευτ.) | 200 | °C | Όριο XLPE | |
| Ελάχιστη θερμοκρασία εγκατάστασης. | -40 | °C | Δοκιμή ψυχρής κάμψης | |
| Εύρος περιβάλλοντος εξυπηρέτησης | -40 έως +90 | °C | Υπαίθριος χώρος, εκτεθειμένος στην υπεριώδη ακτινοβολία | |
| Αντοχή στην υπεριώδη ακτινοβολία | Ναί | — | Προετοιμασία UV 1000 ωρών ανά TÜV | |
| Αντοχή στο όζον | Ναί | — | Δοκιμασμένο ανά TÜV 2 PFG 1169 | |
| Επιβραδυντικότητα φλόγας | Ναί | — | IEC 60332-1 (κάθετη φλόγα) | |
| 06 · Μηχανολογικό | ||||
| Ελάχιστη ακτίνα κάμψης (σταθερή) | ≥ 4 × OD ≈ 22 | mm | Εύκαμπτο καλώδιο | |
| Ελάχιστη ακτίνα κάμψης (κάμψη) | ≥ 6 × OD ≈ 33 | mm | Εάν μετακινηθεί επανειλημμένα | |
| Αντοχή σε εφελκυσμό (μόνωση) | ≥ 12,5 | MPa | Μετά τη γήρανση | |
| Αντοχή στην τριβή | Ναί | — | Τα κονσερβοποιημένα νήματα αντιστέκονται στην οξείδωση | |
| Αντοχή λαδιού / καυσίμου | Περιωρισμένος | — | Αποφύγετε την παρατεταμένη επαφή | |
| 07 · Απεικόνιση | ||||
| Άνεση αέρα (ανοιχτή, 30 °C) | ≈ 60 | ΕΝΑ | Μονόπυρηνος, ελεύθερος αέρας | |
| Άνεση αέρα (ανοιχτή, 60 °C) | ≈ 48 | ΕΝΑ | Υποβάθμιση υψηλής θερμοκρασίας | |
| Θαμμένο / κλειστό ampacity | ≈ 50 | ΕΝΑ | Για αγωγό / αγωγό | |
| Πτώση τάσης (ανά 100 m @ 60 A) | ≈ 1,9 | V | Διπολικός βρόχος ≈ 3,8 V | |
| 08 · Εγκατάσταση | ||||
| Μέθοδοι τοποθέτησης | Πλαίσιο μονάδας, δίσκος καλωδίων, κλιπ ειδικά για Φ/Β, αγωγός | — | Χωρίς άμεση ταφή εκτεθειμένη στην υπεριώδη ακτινοβολία | |
| Συνδέσεις | τύπου PV4 / MC4 | — | Πρεσάρεται με ειδικό εργαλείο | |
| Πόλωση | Σημειωμένο στο περίβλημα | — | + / − τυπωμένο κατά μήκος | |
| Ειδικά εργαλεία | Φωτοβολταϊκό στρωτήρας, κόφτης καλωδίων, δυναμόκλειδο | — | Οι υποδοχές MC4 απαιτούν ειδικό εργαλείο | |
| 09 · Συσκευασία | ||||
| Τυπικό μήκος παροχής | 200 / 500 / 1000 | m/πηνίο ή τύμπανο | Προσαρμοσμένα μήκη κοπής | |
| Τύπος καρούλι / συσκευασίας | Πηνίο ή ξύλινο τύμπανο | — | Σφραγισμένα άκρα ενάντια στην υγρασία | |
| Επιφανειακή σήμανση | PV1-F, 1×6,0, 0,6/1,0 kV, +/−, ενδείξεις μετρητή, έτος | — | Συνεχής εκτύπωση | |
| Συνθήκες αποθήκευσης | Ξηρό, καλυμμένο, -20 έως +40 °C | — | Προστατεύεται από την υπεριώδη ακτινοβολία κατά την αποθήκευση | |
| 10 · Εφαρμογές | ||||
| Τυπική χρήση | Μεγάλη εμπορική στέγη, επίγεια φωτοβολταϊκά μακροχρόνια οικιακή λειτουργία, 1500 V DC συστήματα | — | Ταράτσα, επίγεια, πλωτό Φ/Β | |
| Μέγιστη τάση συστήματος | 1.8 | kV DC | Ανοιχτό κύκλωμα Voc στη χαμηλότερη θερμοκρασία | |
| Βαθμολογία ρεύματος συμβολοσειράς | Έως 60 | ΕΝΑ | Σύντηξη ανά χορδή | |
Παράμετροι δοκιμής καλωδίου
| Παράμετροι δοκιμής — PV1-F 1×6,0 mm² | ||||
| Οχι. | Στοιχείο δοκιμής | Συνθήκη / Μέθοδος δοκιμής | Απαίτηση | Τύπος |
| 1 | Αντίσταση συνεχούς ρεύματος αγωγού | EN 60228, 20 °C | ≤ 3,08 Ω/χλμ (6,0 mm² Cu) | Ρουτίνα |
| 2 | Αντοχή στη συχνότητα ισχύος | 3,5 kV AC, 5 λεπτά | Καμία βλάβη | Ρουτίνα |
| 3 | Δοκιμή αντοχής DC | 6,5 kV DC, 15 λεπτά | Καμία βλάβη | Ρουτίνα |
| 4 | Αντοχή μόνωσης | Στα 500 V DC, 20 °C | ≥ 200 MΩ·km | Ρουτίνα |
| 5 | Έλεγχος διαστάσεων | Μικρόμετρο | Μόνωση ≥ 1,0 mm; OD ≈ 5,5 mm | Ρουτίνα |
| 6 | Προετοιμασία UV | 1000 ώρες έκθεση στην υπεριώδη ακτινοβολία | Χωρίς ρωγμές / ευθραυστότητα | Τύπος |
| 7 | Θερμική γήρανση | 168 ώρες στους 135 °C | Χωρίς ρωγμές μετά τη δοκιμή κάμψης | Τύπος |
| 8 | Δοκιμή ψυχρής κάμψης | −40 °C, μανδρέλι 4×OD | Χωρίς ρωγμές | Τύπος |
| 9 | Θερμικό σοκ | 15 λεπτά στους 150 °C | Χωρίς ράγισμα | Τύπος |
| 10 | Επιβραδυντικότητα φλόγας | IEC 60332-1 κάθετη φλόγα | Αυτοσβενόμενο | Τύπος |
| 11 | Αντοχή στο όζον | Δοκιμή θαλάμου όζοντος | Χωρίς ράγισμα | Τύπος |
| 12 | Αντοχή στην τριβή | Δοκιμή τριβής ταινίας | Ανά TÜV 2 PFG 1169 | Τύπος |
| 13 | Έλεγχος κονσερβοποιημένου χαλκού | Δοκιμή λωρίδας σε σκέλη | Ομοιόμορφη επίστρωση κασσίτερου | Ρουτίνα |
| 14 | Αναγνωσιμότητα σήμανσης | Οπτικό + τρίψιμο | Τα σημάδια PV1-F / 1×6,0 / μέτρο είναι ευανάγνωστα | Ρουτίνα |
| 15 | Εξαγωγή βύσματος | MC4 πτυχωτός τερματισμός | Ανά προδιαγραφή συνδέσμου | Δείγμα |
| 16 | Περιεκτικότητα σε αλογόνο | IEC 60754 | Ανά απαίτηση | Τύπος |
Δομή διατομής καλωδίου

| PV1-F 1×6,0 mm² — Διάγραμμα κατασκευής διατομής (Σχηματικό) | |||||
| Συσσώρευση καλωδίου PV DC: εύκαμπτος αγωγός από επικασσιτερωμένο χαλκό → μόνωση XLPE με ακτινοβολία (χωρίς θωράκιση, χωρίς εξωτερικό περίβλημα) · 0,6/1,0 kV DC · τελειωμένο Ø ≈ 5,5 mm | |||||
| Οχι. | Στρώμα | Υλικό / Κατασκευή | Ονομαστικό πάχος (mm) | Διάμετρος (mm) | Λειτουργία / Παρατηρήσεις |
| 1 | Αγωγός | Εύκαμπτος κλώνος επικασσιτερωμένος χαλκός, Κλάση 5 — 84 × 0,30 mm | — | ≈ 3,5 | Αγωγός ισχύος; R ≤ 3,08 Ω/χλμ στους 20 °C |
| 2 | Μόνωση XLPE | Ακτινοβολημένο πολυαιθυλένιο με σταυροειδείς δεσμούς, ανθεκτικό στην υπεριώδη ακτινοβολία/όζον, μαύρο | 1.0 | ≈ 5,5 (ολοκληρώθηκε) | Κύρια μόνωση; ανθεκτικό στις καιρικές συνθήκες σακάκι? 90 °C συνεχής |
| 3 | (Χωρίς πανοπλία) | — | — | — | Μη θωρακισμένο — εύκαμπτο καλώδιο για χρήση Φ/Β |
| 4 | (Χωρίς εξωτερικό περίβλημα) | — | — | — | Η ίδια η μόνωση είναι το εξωτερικό τζάκετ για τον καιρό |
| Βασικές ιδιότητες και ιδιότητες (αναπτύχθηκε) | |||||
| Τελειωμένη διάμετρος καλωδίου | ≈ 5,5 | mm | 3,5 + 2×1,0 | ||
| Περίπου μάζα καλωδίου | ≈ 60 | kg/km | Cu + XLPE | ||
| Ονομαστική ονομαστική τάση | 0,6/1,0 | kV DC | Φ/Β γεννήτρια DC | ||
| Μέγιστη τάση συστήματος | 1.8 | kV DC | Ανοιχτό κύκλωμα Voc | ||
| Μέγιστη θερμοκρασία συνεχούς αγωγού. | 90 | °C | Κανονική εξυπηρέτηση | ||
| Θερμοκρασία βραχυκυκλώματος. (≤5 δευτ.) | 200 | °C | Όριο XLPE | ||
| Ελάχιστη θερμοκρασία εγκατάστασης. | -40 | °C | Δοκιμασμένο σε ψυχρή κάμψη | ||
| Ελάχιστη ακτίνα κάμψης | ≥ 4 × OD ≈ 22 | mm | Διορθώθηκε η εγκατάσταση | ||
| Αντοχή DC @ 20 °C | ≤ 3,08 | Ω/χλμ | 6,0 mm² Cu Κατηγορία 5 | ||
| Αντοχή μόνωσης | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE | ||
| Τακτική δοκιμή τάσης (AC) | 3,5 kV / 5 λεπτά | — | Αντοχή στη συχνότητα ισχύος | ||
| Τακτική δοκιμή τάσης (DC) | 6,5 kV / 15 λεπτά | — | Αντοχή DC | ||
| Άνεση αέρα @ 30 °C | ≈ 60 | ΕΝΑ | Μονόπυρηνος, ελεύθερος αέρας (εκτιμ.) | ||
| Αντοχή στην υπεριώδη ακτινοβολία | 1000 h | — | Ανά TÜV 2 PFG 1169 | ||
| Μάζα ανά 100 m | ≈ 6,0 | kg/100 m | Ελαφρύ πηνίο | ||
| Σχηματική — όχι σε ακριβή κλίμακα. Τελειωμένο Ø ≈ 5,5 mm και βάρος ≈ 60 kg/km από δείγματα βιομηχανίας με διασταυρούμενη αναφορά. Διαστάσεις αγωγού/μόνωσης ανά TÜV 2 PFG 1169 και EN 60228. Το ampacity 60 A είναι μια εκτίμηση μηχανικής για έναν πυρήνα σε ελεύθερο αέρα. Το PV1-F 6.0 είναι η τυπική αναβάθμιση για μεγάλες οικιακές εργασίες σε μεγάλες εμπορικές εγκαταστάσεις σε στέγες και επίγειες φωτοβολταϊκές εγκαταστάσεις όπου τα 4,0 mm² θα υπερέβαιναν το 1% πτώση τάσης. Χρησιμοποιείτε πάντα συνδέσμους τύπου PV4/MC4 με πτυχώσεις με το ειδικό εργαλείο. Οι τιμές που επισημαίνονται (εκτιμ.) απαιτούν επιβεβαίωση έναντι του πιστοποιητικού εργοστασιακής δοκιμής. | |||||
Περιγραφή κατασκευής καλωδίου
| Περιγραφή κατασκευής — PV1-F 1×6,0 mm² | |||
| Αφήγηση συσσώρευσης φωτοβολταϊκών ανά στρώση · εύκαμπτος αγωγός από επικασσιτερωμένο χαλκό / μόνωση XLPE με ακτινοβολία · 0,6/1,0 kV DC · χωρίς θωράκιση, χωρίς εξωτερικό χιτώνιο · φινίρισμα Ø ≈ 5,5 mm | |||
| 1. Ταυτότητα προϊόντος και αξιολογήσεις | |||
| Το PV1-F 1×6.0 είναι ένα μονοπύρηνο, εύκαμπτο φωτοβολταϊκό καλώδιο DC από επικασσιτερωμένο χαλκό με ονομαστική τάση 0,6/1,0 kV DC (μέγιστη τάση συστήματος 1,8 kV), κατασκευασμένο και πιστοποιημένο σύμφωνα με το TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618, όπου το πρότυπο για την αναβάθμιση της οροφής και τις μεγάλες εγκαταστάσεις οροφής. η έκδοση 4,0 mm² θα ξεπερνούσε το 1% πτώση τάσης σε μεγάλες οικιακές διαδρομές στον μετατροπέα ή στο κιβώτιο συνδυασμού. Η διατομή 6,0 mm² μεταφέρει έως και 60 A περίπου και διατηρεί τις απώλειες γραμμής DC κάτω από 1% σε τυπικές διαδρομές 40–80 m από στοιχειοσειρά σε μετατροπέα. Η τελική διάμετρος είναι περίπου 5,5 mm, η μάζα περίπου 60 kg/km και παρέχεται σε πηνία ή τύμπανα 200 m, 500 m ή 1000 m. | |||
| 2. Εύκαμπτος αγωγός από επικασσιτερωμένο χαλκό | |||
| Ο αγωγός 6,0 mm² είναι εύκαμπτος κλώνος επικασσιτερωμένος χαλκός Κατηγορίας 5 — συνήθως 84 μεμονωμένα επικασσιτερωμένα σύρματα 0,30 mm — δίνοντας διάμετρο αγωγού περίπου 3,5 mm και μέγιστη αντίσταση συνεχούς ρεύματος 3,08 Ω/km στους 20 °C. Σε σύγκριση με την έκδοση 4,0 mm² (4,61 Ω/χλμ), ο αγωγός 6,0 mm² μειώνει την αντίσταση κατά περίπου 33%, μειώνοντας άμεσα τις απώλειες I²R κατά τη διάρκεια ζωής του φωτοβολταϊκού συστήματος 25 ετών. Η κατασκευή λεπτού κλώνου διατηρεί την ίδια ευελιξία για τη δρομολόγηση γύρω από τα πλαίσια των μονάδων και το ράφι, και η επίστρωση κασσίτερου προστατεύει από την οξείδωση και την ατμοσφαιρική διάβρωση. | |||
| 3. Ακτινοβολημένη μόνωση XLPE | |||
| Ο αγωγός περικλείεται πλήρως σε ένα στρώμα πάχους 1,0 mm από πολυαιθυλένιο με σταυροδεσμούς δέσμης ηλεκτρονίων (XLPE). Η διαδικασία ακτινοβόλησης διασυνδέει τις πολυμερείς αλυσίδες, δίνοντας στο XLPE βαθμολογία θερμοκρασίας συνεχούς αγωγού 90 °C (βραχυκύκλωμα έως 200 °C για ≤ 5 δευτερόλεπτα), υψηλή μηχανική αντοχή και εξαιρετική αντοχή στην υπεριώδη ακτινοβολία, το όζον, τις καιρικές συνθήκες και τη φλόγα. Η ίδια η μαύρη μόνωση με άνθρακα χρησιμεύει ως το εξωτερικό περίβλημα - δεν υπάρχει ξεχωριστό εξωτερικό περίβλημα. Η τυπική απόδειξη AC είναι 3,5 kV για 5 λεπτά (ή 6,5 kV DC για 15 λεπτά). | |||
| 4. Χωρίς θωράκιση — Ευέλικτο μονοπύρηνο | |||
| Σε αντίθεση με τα καλώδια τροφοδοσίας MV, το PV1-F δεν έχει θωράκιση από χάλυβα και σήτα με ταινία χαλκού. Είναι ένα λεπτό, στρογγυλό, μονοπύρηνο καλώδιο που έχει σχεδιαστεί για να κουμπώνεται απευθείας στο πλαίσιο της μονάδας, να δρομολογείται σε δίσκους καλωδίων ειδικά για φωτοβολταϊκά ή να τραβιέται σε ελαφρύ αγωγό. Η ελάχιστη ακτίνα κάμψης 4 × OD (≈ 22 mm) αντανακλά την ευελιξία του. Ένα καλώδιο χρησιμοποιείται για τον θετικό πόλο και ένα πανομοιότυπο καλώδιο για τον αρνητικό πόλο σε κάθε χορδή. Το μέγεθος 6,0 mm² είναι η τυπική επιλογή για συστήματα συνεχούς ρεύματος 1500 V με μονάδες υψηλού ρεύματος χορδής (π.χ. διπρόσωπες μονάδες TOPCon σε μεγάλες εγκαταστάσεις επίγειας τοποθέτησης). | |||
| 5. Χειρισμός τοποθεσίας & Λειτουργικές Σημειώσεις | |||
| • Χρησιμοποιήστε συνδέσμους τύπου PV4 / MC4 που έχουν πτυχωθεί με το ειδικό εργαλείο σύσφιξης φωτοβολταϊκών — μην αντικαθιστάτε ποτέ τις γενικές ωτίδες. • Τηρήστε την ελάχιστη ακτίνα κάμψης 4 × OD (≈ 22 mm). εάν το καλώδιο κάμπτεται επανειλημμένα (π.χ. συστήματα παρακολούθησης), χρησιμοποιήστε 6 × OD. • Εύρος εξυπηρέτησης −40 έως +90 °C. αγωγός έως 90 °C συνεχής. • Δοκιμή ρουτίνας 3,5 kV AC / 5 min. • Προετοιμασία UV: 1000 h έκθεση UV ανά TÜV. • Σημειώνεται + / − κατά μήκος της θήκης. • Με ≈ 6,0 kg ανά 100 m, το καλώδιο είναι ελαφρύ και παρέχεται σε μεγάλα πηνία — εύκολο στη χρήση σε μεγάλες εμπορικές εγκαταστάσεις σε στέγες και επίγειες φωτοβολταϊκές εγκαταστάσεις. • Επιλέξτε 6,0 mm² έναντι 4,0 mm² όταν η λειτουργία στοιχειοσειράς υπερβαίνει τα ~30 m ή όταν το ρεύμα στοιχειοσειρών μονάδας υπερβαίνει τα ~12 A για να διατηρήσετε την πτώση τάσης κάτω από 1%. |
8. Πρότυπα & Συμμόρφωση.Ο σχεδιασμός και η παραγωγή διέπονται από το TÜV 2 PFG 1169 (γερμανική πιστοποίηση TÜV για φωτοβολταϊκά καλώδια), το EN 50618 (Ευρωπαϊκό εναρμονισμένο πρότυπο) και το GB/T 32129 (Κινεζικό εθνικό πρότυπο). Οι αγωγοί πληρούν το πρότυπο EN 60228 Κλάση 5. Η απόδοση της φλόγας ακολουθεί το B2-s1,d1,a1 (EN 50399 / IEC 60754 / IEC 61034). Το καλώδιο φέρει το σήμα TÜV και είναι κατάλληλο για χρήση σε Φ/Β συστήματα DC 1,8 kV.
9. Συσκευασία, αποθήκευση & Logistics.Η τυπική παράδοση είναι 500 m ανά πηνίο (επίσης τύμπανα 200 m ή 1000 m), με μήκη κοπής κατά παραγγελία διαθέσιμα κατόπιν αιτήματος. Κάθε πηνίο φέρει συνεχή σήμανση: PV1-F, 1×6,0, 0,6/1,0 kV, + / −, B2-s1,d1,a1, ταυτότητα προμηθευτή, έτος παραγωγής και ενδείξεις διαδοχικού μετρητή. Η αποθήκευση πρέπει να γίνεται σε ξηρούς, καλυμμένους χώρους στους -20 έως +40 °C, προστατευμένους από το άμεσο ηλιακό φως.

10. Προδιαγραφή προμήθειας.Αναφέρετε "PV1-F 1×6,0 mm² 0,6/1,0 kV DC — κατασκευή B2-s1,d1,a1 χωρίς αλογόνο" μαζί με το απαιτούμενο μήκος. Να παραγγέλνετε πάντα συνδέσμους τύπου PV4 / MC4 και το ειδικό εργαλείο πτύχωσης ταυτόχρονα. Να ζητάτε πάντα το πιστοποιητικό εργοστασιακής δοκιμής, το οποίο πρέπει να περιλαμβάνει την αναφορά ταξινόμησης φλόγας B2 και τα αποτελέσματα δοκιμής αλογόνου και καπνού IEC 60754 / IEC 61034. Καθορίστε αυτήν την έκδοση V4 χωρίς αλογόνο B2 για εσωτερικούς κατειλημμένους χώρους. για υπαίθρια εμπορική στέγη ή επίγεια τοποθέτηση, η τυπική κατασκευή XLPE v1 είναι επαρκής
και χαμηλότερο κόστος.
11. Συνήθεις ερωτήσεις για τη βιομηχανία καλωδίων.
- Ε1: Ποια είναι η διαφορά μεταξύ αυτής της έκδοσης χωρίς αλογόνο v4 και της τυπικής έκδοσης v1;Το v4 χρησιμοποιεί μόνωση XLPO χωρίς αλογόνο 1,0 mm με ονομαστική τιμή B2-s1,d1,a1 (χαμηλής κατανάλωσης καπνού μηδενικού αλογόνου), ενώ το v1 χρησιμοποιεί τυπική μόνωση XLPE με ακτινοβολία με βαθμολογία IEC 60332-1 (κάθετη φλόγα με ένα καλώδιο). Το v4 δεν απελευθερώνει όξινο αέριο και χαμηλό καπνό όταν καίγεται. το v1 απελευθερώνει αέριο υδροχλωρικό οξύ και πυκνό καπνό.
- Ε2: Γιατί να χρησιμοποιήσετε καλώδιο χωρίς αλογόνο σε εσωτερικούς χώρους;Η τυπική μόνωση XLPE περιέχει ενώσεις αλογόνου ως επιβραδυντικά φλόγας. Όταν καίγονται σε κλειστό χώρο, απελευθερώνουν αέριο υδροχλωρικό οξύ (διαβρωτικό για τα ηλεκτρονικά και επιβλαβές για τους πνεύμονες) και πυκνό καπνό που κρύβει τις οδούς διαφυγής. Η κατασκευή XLPO χωρίς αλογόνο εξαλείφει και τα δύο.
- Ε3: Τι σημαίνουν τα B2-s1,d1,a1;B2 = Κατηγορία φλόγας δέσμης Euroclass (μέτρια συμβολή φλόγας). s1 = χαμηλή πυκνότητα καπνού (διαπερατότητα φωτός ≥ 80%). d1 = περιορισμένα σταγονίδια καύσης. a1 = καμία εκπομπή διαβρωτικού αερίου οξέος. Αυτός είναι ο συνδυασμός Euroclass για κατειλημμένους εσωτερικούς χώρους.
- Ε4: Γιατί να χρησιμοποιήσετε 6,0 mm² για Φ/Β εσωτερικού γκαράζ;6,0 mm² χρησιμοποιείται όταν η φωτοβολταϊκή στοιχειοσειρά γκαράζ έχει μακριές κατοικίες συνεχούς ρεύματος (>15 m από κεραμίδια οροφής έως επιτοίχια μετατροπέα) ή διπρόσωπες μονάδες υψηλού ρεύματος, όπου 4,0 mm² θα προκαλούσε υπερβολική πτώση τάσης.
- Ε5: Γιατί είναι μονοπύρηνος, όχι διπύρηνος;Οι φωτοβολταϊκές σειρές μεταφέρουν συνεχές ρεύμα έως και 1,8 kV. Η λειτουργία + και − σε ξεχωριστά μονοπύρηνα καλώδια διατηρεί την εγκατάσταση αρθρωτή και αποφεύγει τη θέρμανση του ρεύματος βρόχου σε κοινόχρηστους αγωγούς.
- Ε6: Γιατί να χρησιμοποιήσετε κονσερβοποιημένο χαλκό;Η επικασσιτέρωση προστατεύει τους χάλκινους κλώνους από την οξείδωση και την ατμοσφαιρική διάβρωση για δεκαετίες λειτουργίας — κρίσιμης σημασίας επειδή τα φωτοβολταϊκά καλώδια αναμένεται να διαρκέσουν 25 χρόνια.
- Ε7: Γιατί να χρησιμοποιήσετε υποδοχές MC4;Οι σύνδεσμοι MC4 (PV4) είναι σφραγισμένοι από τις καιρικές συνθήκες, πολωμένοι και ονομαστικοί για 1,5 kV DC. Είναι τσακισμένα με το ειδικό εργαλείο — οι ακροδέκτες με το χέρι είναι το #1 σημείο αστοχίας στις συστοιχίες PV DC.
- Ε8: Μπορεί αυτό το v4 να χρησιμοποιηθεί σε εξωτερικούς χώρους;Ναι — είναι πλήρως βαθμολογημένο με υπεριώδη ακτινοβολία (1000 ώρες προετοιμασία UV) και ανθεκτικό στις καιρικές συνθήκες. Η κατασκευή χωρίς αλογόνο είναι υπερβολικά προδιαγεγραμμένη για καθαρά φωτοβολταϊκά φωτοβολταϊκά δρομολογημένα με δίσκους εξωτερικού χώρου, αλλά είναι η σωστή επιλογή όταν το καλώδιο περνάει τόσο σε εξωτερικούς όσο και σε κατειλημμένο εσωτερικό χώρο.
- Ε9: Ποια είναι η μέγιστη τάση στοιχειοσειράς;Το PV1-F είναι βαθμολογημένο για τάση συστήματος 1,8 kV DC, καλύπτοντας σειρές φωτοβολταϊκών 1500 V με περιθώριο ασφαλείας για ανοιχτό κύκλωμα Voc σε χαμηλές θερμοκρασίες.
- Ε10: Πόσο διαρκεί το PV1-F;Όταν εγκατασταθεί σωστά με σωστούς συνδέσμους και απομακρυνθεί από λιμνάζοντα νερά, το PV1-F έχει σχεδιαστεί για 25ετή διάρκεια ζωής που ταιριάζει με την εγγύηση ηλιακής μονάδας.
- Ε11: Είναι το v4 χωρίς αλογόνο πιο ακριβό από το v1;Ναι — η μόνωση XLPO και οι πρόσθετες δοκιμές ταξινόμησης IEC 60754 / IEC 61034 / B2 κάνουν το v4 περίπου 15–25% πιο ακριβό ανά μέτρο. Αξίζει το premium όταν το καλώδιο τρέχει σε κατειλημμένους εσωτερικούς χώρους. για αμιγώς υπαίθρια ράφια, η τυπική κατασκευή v1 είναι επαρκής.