Κύρια Διανομή 5 Πυρήνων Εύκαμπτο Καλώδιο 4.0mm2 RVV Για Τριφασική Προσθήκη Γείωσης
Σύνοψη του προϊόντος
Λεπτομέρειες προϊόντος
Κύρια Διανομή 5 Πυρήνων Εύκαμπτο Καλώδιο
,5 Πυρήνων Εύκαμπτο Καλώδιο 4.0mm2
,Γείωση πολύκλωνο καλώδιο
Περιγραφή προϊόντος
Κύριο καλώδιο διανομής 5 πυρήνων 4,0 mm² RVV για τριφασική παροχή με γείωση
Ονομασία καλωδίου & Έννοια
|
Κωδικός |
Έννοια |
|---|---|
|
RVV |
R = Εύκαμπτος αγωγός χαλκού (Κλάση 5), V = Μόνωση PVC, V = Επένδυση PVC |
|
300/500 V |
Ονομαστική τάση U₀/U = 300/500 V; Uₘ = 500 V |
|
5×4,0 mm² |
Πέντε εύκαμπτοι πυρήνες, ο καθένας 4,0 mm² αγωγός χαλκού (προσαρμοσμένο μέγεθος) |
Κατασκευή: Εύκαμπτο καλώδιο με βαριά επένδυση PVC, στρογγυλό προφίλ (5 πυρήνων)


RVV 5×4,0 mm² — Προδιαγραφή καλωδίου & Μηχανικά δεδομένα
1. Επισκόπηση προϊόντος & Περίληψη βαθμολόγησης. Το RVV 5×4,0 είναι ένα πενταπύρηνο εύκαμπτο καλώδιο βαρέως τύπου με μόνωση και επένδυση από PVC, ονομαστικής τάσης 300/500 V AC (50 Hz) και θερμοκρασίας αγωγού 70 °C, κατασκευασμένο γύρω από πέντε ισομεγέθεις εύκαμπτους αγωγούς από ανόπτητο χαλκό Κλάσης 5 των 4,0 mm² — ο καθένας μονωμένος με PVC και συλλογικά επικαλυμμένος με δεύτερη εξωτερική επένδυση PVC. Κατασκευασμένο και ελεγμένο σύμφωνα με τα πρότυπα GB/T 5023.5 (60227 IEC 53) / IEC 60227-5, με εύκαμπτους αγωγούς σύμφωνα με το GB/T 3956. Η τελική διάμετρος είναι περίπου 21,6 mm και η ονομαστική μάζα περίπου 460 kg/km (≈ 46 kg ανά 100 m), παρέχεται σε καρούλια ή χαρτοκιβώτια των 100 m. Με όλους τους πέντε πυρήνες υπό τάση, το καλώδιο μεταφέρει περίπου 32 A σε ελεύθερο αέρα στους 25 °C (μηχανική εκτίμηση) — ένα βαρύ εύκαμπτο καλώδιο πολλαπλών πυρήνων κοντά στην κορυφή της σειράς RVV 300/50 V, που προορίζεται για βιομηχανικές δευτερεύουσες τροφοδοσίες, συνδέσεις μεγαλύτερων τριφασικών συσκευών και παροχή ελαφρών μηχανημάτων όπου πέντε αγωγοί πρέπει να μοιράζονται μια ενιαία εύκαμπτη επένδυση.
2. Κατασκευή στρώμα προς στρώμα (Αγωγός έως Επένδυση).
| Στρώμα | Κατασκευή | Πάχος | Διάμετρος |
|---|---|---|---|
| Αγωγός (Cu) ×5 | Ανόπτητος Cu, εύκαμπτος Κλάσης 5, 56 × 0,30 mm (1+6+12+18+19) ο καθένας | — | ≈ 4,2 mm |
| Μόνωση (PVC) ×5 | Σύνθετο PVC, PVC/C (TI1) | 1,00 mm | ≈ 6,2 mm ανά πυρήνα |
| Συναρμολόγηση πυρήνων | Ένας κεντρικός πυρήνας + τέσσερις εξωτερικοί πυρήνες πλεγμένοι κυκλικά· τα κενά γεμίζονται με εξώθηση | — | ≈ 18,6 mm (υπολογισμένο) |
| Εξωτερική επένδυση (PVC) | Σύνθετο PVC, PVC/ST5, μαύρο ή κατά παραγγελία | 1,50 mm | ≈ 21,6 mm (τελικό) |
3. Ηλεκτρικά χαρακτηριστικά. Κάθε αγωγός 4,0 mm² έχει μέγιστη αντίσταση DC 4,95 Ω/km στους 20 °C, αυξανόμενη σε περίπου 6,27 Ω/km στο σημείο λειτουργίας των 70 °C. Κάθε μήκος αντέχει στη ρουτίνα δοκιμής αντοχής 2,0 kV AC συχνότητας ισχύος για πέντε λεπτά. Η αντίσταση μόνωσης του τελικού καλωδίου παραμένει πάνω από 0,0085 MΩ·km στους 70 °C, και τυπικές τιμές περιλαμβάνουν χωρητικότητα ανά πυρήνα ≈ 180 nF/km και αντίσταση AC 50 Hz ≈ 4,95 Ω/km (κυριαρχεί η αντίσταση, αμελητέα η αυτεπαγωγή σε αυτή τη μικρή διατομή). Με όλους τους πέντε πυρήνες υπό τάση, η ονομαστική φόρτιση είναι περίπου 32 A σε ελεύθερο αέρα στους 25 °C, και η πτώση τάσης βρόχου στα 32 A είναι περίπου 0,32 V ανά μέτρο.
Ηλεκτρικές παράμετροι
|
Παράμετρος |
Τιμή |
Σημείωση |
|---|---|---|
|
Ονομαστική τάση U₀/U |
300 / 500 V |
Uₘ = 500 V |
|
Τάση δοκιμής AC (5 λεπτά) |
2,0 kV |
Ρουτίνας (αναφορά) |
|
Τάση δοκιμής τύπου |
2,5 kV |
Αναφορά IEC 60227 |
|
Αντίσταση DC @20 °C (ανά πυρήνα) |
≤ 4,95 Ω/km |
Μέγιστο GB/T 3956 Κλάση 5, 4 mm² |
|
Αντίσταση AC @70 °C (εκτ.) |
≈ 6,32 Ω/km |
ανά πυρήνα |
|
Ονομαστικό ρεύμα σε αέρα (μονοφασικό, 30 °C, χρησιμοποιούνται 2 πυρήνες) |
≈ 22 – 32 A |
ανά πυρήνα |
|
Ονομαστικό ρεύμα (σχεδιασμός, ανά πυρήνα) |
≈ 26 A |
συντηρητικό, σύμφωνα με την επέκταση GB/T 16895 |
|
Ονομαστικό ρεύμα (5 πυρήνες δεμένα, όλοι φορτωμένοι) |
≈ 14 – 22 A ανά πυρήνα |
μειωμένο λόγω δεσίματος |
|
Άμεση ταφή |
Δεν ισχύει |
ελαφρύ καλώδιο, όχι για άμεση ταφή |
|
Ρεύμα βραχυκύκλωσης (1 δ, Cu, 160 °C) |
≈ 0,40 kA (400 A) |
αναφορά 4 mm² |
|
Συχνότητα |
50/60 Hz AC ή DC |
— |
Τιμές αναφοράς: 4 mm² εύκαμπτο καλώδιο — τυπική ικανότητα μεταφοράς ρεύματος 22–32 A ανά πυρήνα. Για 3-φασικό+N+PE στα 400 V, μέγιστο ισορροπημένο φορτίο ≈ 18,1 kW (26 A ανά φάση). Στα 26 A, πτώση τάσης ≈ 5,1 V/km ανά πυρήνα (≈1,3% ανά 100 m στα 400 V γραμμή-γραμμή).
Θερμοκρασιακά χαρακτηριστικά
- Μέγ. θερμοκρασία λειτουργίας αγωγού: 70 °C
- Μέγ. θερμοκρασία βραχυκύκλωσης (≤5 δ): 160 °C
- Θερμοκρασία έκτακτης υπερφόρτωσης: 85 °C
- Ελάχ. θερμοκρασία περιβάλλοντος εγκατάστασης: −15 °C (εύκαμπτο PVC)
- Εύρος θερμοκρασίας λειτουργίας: −15 °C έως +70 °C (επένδυση PVC)
4. Θερμική απόκριση & Συμπεριφορά φλόγας. Η μόνωση PVC αντέχει σε συνεχή θερμοκρασία αγωγού 70 °C. Το καλώδιο έχει ονομαστική τιμή για θερμοκρασίες περιβάλλοντος λειτουργίας μεταξύ −15 και +70 °C, δεν πρέπει να ξετυλίγεται κάτω από 0 °C χωρίς προετοιμασία, και χρησιμοποιεί 25 °C ως θερμοκρασία αναφοράς για την ονομαστική ικανότητα μεταφοράς ρεύματος. Η συμπεριφορά φλόγας πληροί τη δοκιμή κάθετου καλωδίου GB/T 18380.12 (IEC 60332-1), που σημαίνει ότι το καλώδιο αυτοσβήνεται όταν αφαιρεθεί η πηγή φλόγας. Επειδή τόσο η μόνωση όσο και η επένδυση είναι αλογονωμένο PVC, το καλώδιο εκπέμπει καπνό και υδροχλώριο σε περίπτωση πυρκαγιάς· έργα χαμηλού καπνού μηδενικών αλογόνων πρέπει να καθορίζουν παραλλαγή LSZH.
Απόδοση πυρκαγιάς (RVV 5×4 mm² κατά παραγγελία)
|
Ιδιότητα |
Τιμή / Απαίτηση |
|---|---|
|
Ανθεκτικό στη φλόγα |
Δοκιμή μεμονωμένης φλόγας (GB/T 18380.12) |
|
Περιεκτικότητα σε αλογόνα |
Περιέχει Cl (PVC), παράγει HCl |
|
Πυκνότητα καπνού |
Βαρύς σκούρος καπνός |
|
Διαβρωτικότητα |
Διαβρωτικό αέριο HCl |
5. Πρακτικές εγκατάστασης & Χειρισμός. Οι κάμψεις δεν πρέπει να πέφτουν κάτω από 6 φορές τηv πραγματική εξωτερική διάμετρο — περίπου 130 mm για αυτό το μέγεθος. Η τερματισμός απαιτεί απογύμνωση 18–22 mm και πάντα χρήση ακροδέκτη στους εύκαμπτους κλώνους Κλάσης 5 για να αποφευχθεί το ξεφτίσμα των συρμάτων. Τα καρούλια που διατηρούνται κάτω από 0 °C στην αποθήκευση πρέπει να ζεσταθούν σε εσωτερικό χώρο πριν από το ξετύλιγμα· η τάση έλξης πρέπει να παραμένει εντός 300 N, και το καλώδιο δεν πρέπει ποτέ να χρησιμοποιείται ως σχοινί έλξης. Η αναφορά 32 A απαιτεί μείωση της ονομαστικής τιμής όποτε η θερμοκρασία περιβάλλοντος ή το δέσιμο αποκλίνουν από τις συνθήκες αναφοράς. Αυτό το καλώδιο δεν είναι για άμεση ταφή, έκθεση σε εξωτερική UV ακτινοβολία ή συνεχή επαναλαμβανόμενη κάμψη — για αυτές τις εργασίες επιλέξτε θωρακισμένο καλώδιο, ανθεκτικό στην UV ακτινοβολία περίβλημα ή καλώδιο συνεχούς κάμψης (σωλήνα).
Μηχανικές παράμετροι & Παράμετροι εγκατάστασης
- Ελάχιστη ακτίνα κάμψης: ≥ 6 × OD → ≈ 82 mm στα Ø13,6 mm
- Μέγ. τάση έλξης: ελαφριά, αποφύγετε την έλξη· χρησιμοποιήστε αδράνεια συγκράτησης
- Άμεση ταφή: ΟΧΙ κατάλληλο
- Εσωτερική διάμετρος σωλήνα: ≥ 1,5 × OD → ≥ 20 mm· χρησιμοποιήστε σωλήνα 25 mm ή 32 mm
- Στερέωση: κλιπ καλωδίου, δεματικά καλωδίου
- Κάμψη: κατάλληλο μόνο για ελαφριά κάμψη
6. Τυπικές εφαρμογές χρήσης. Αυτό το πενταπύρηνο καλώδιο 4,0 mm² είναι ο βαρέως τύπου πολυ-αγωγός για βιομηχανικές δευτερεύουσες γραμμές και τριφασικό εξοπλισμό μικρής ισχύος: τροφοδοσίες μικρών τριφασικών κινητήρων έως περίπου 5,5 kW (π.χ. αντλία, συμπιεστής, ανεμιστήρας), συνδέσεις εξωτερικών μονάδων εμπορικών κλιματιστικών έως περίπου 7 kW, καλώδια τροφοδοσίας ηλεκτρικών κουζινών και φούρνων έως περίπου 7 kW, κυκλώματα ηλεκτρικών θερμαντικών σωμάτων αποθήκευσης και στιγμιαίων λεβήτων, δευτερεύουσες γραμμές πινάκων διανομής εργαστηρίων και ακροδέκτες πριζών 32 A, κύριες εισόδους τροφοδοσίας πινάκων ελέγχου μηχανημάτων, καλώδια τροφοδοσίας μηχανών συγκόλλησης και φορτιστών μπαταριών, καλώδια εμπορικών συσκευών κουζίνας (φούρνος combi, πλυντήριο πιάτων, εξαερισμός), παροχή ενέργειας για γεωργική άρδευση και έλεγχο θερμοκηπίων, βοηθητική τροφοδοσία και καλωδίωση ελέγχου φορτιστών EV, προσωρινή διανομή σκηνών και εκθέσεων έως 32 A, τροφοδοσία ελαφρών βιομηχανικών μεταφορέων και ελέγχου μεταφορέων, παροχή πάγκων εργαστηριακών οργάνων και ελαφρές εμπορικές παροχές ενέργειας πολλαπλών αγωγών. Εγκεκριμένες μέθοδοι εγκατάστασης περιλαμβάνουν σταθερή καλωδίωση εντός εξοπλισμού, αγωγούς καλωδίων και εσωτερικές σωληνώσεις σε ξηρές τοποθεσίες, τόσο σε εσωτερικούς χώρους όσο και σε καλυμμένους προστατευμένους χώρους.

7. Πρόγραμμα δοκιμών & διασφάλισης ποιότητας. Οι δοκιμές ρουτίνας σε κάθε μήκος περιλαμβάνουν επαλήθευση αντίστασης DC αγωγού (≤ 4,95 Ω/km) στους 20 °C, αντοχή 2,0 kV AC / 5 λεπτά, αντίσταση μόνωσης ≥ 0,0085 MΩ·km στους 70 °C, συνέχεια αγωγού σε όλους τους πέντε πυρήνες, και διαστατική επιθεώρηση που καλύπτει μόνωση ≥ 1,00 mm, επένδυση ≥ 1,50 mm και συνολική διάμετρο ≈ 21,6 mm. Δείγμα και δοκιμές τύπου περιλαμβάνουν αντοχή σε εφελκυσμό μόνωσης και επένδυσης PVC (≥ 10 MPa) με επιμήκυνση (≥ 100 % μόνωση / ≥ 125 % επένδυση), παραμόρφωση PVC σε θερμότητα στους 80 °C, συρρίκνωση PVC στους 150 °C, τη δοκιμή κάθετης φλόγας μεμονωμένου καλωδίου, δοκιμές κάμψης και ψυχρής κάμψης στους −15 °C, και τη δοκιμή τάσης μετά την κάμψη. Ένα πιστοποιητικό δοκιμής εργοστασίου συνοδεύει κάθε καρούλι.
Παράμετροι καλωδίου

Παράμετροι δοκιμής καλωδίου

Δομή διατομής καλωδίου


Περιγραφή κατασκευής καλωδίου

8. Πρότυπα & Συμμόρφωση. Ο σχεδιασμός και η παραγωγή διέπονται από τα GB/T 5023.5 και IEC 60227-5 για εύκαμπτα καλώδια 300/500 V (60227 IEC 53). Οι αγωγοί συμμορφώνονται με τα GB/T 3956 / IEC 60228 Κλάση 5 — ο αγωγός 4,0 mm² ως 56 σύρματα των 0,30 mm (R ≤ 4,95 Ω/km). Η συμπεριφορά φλόγας αποδεικνύεται από το GB/T 18380.12. Οι γενικές μέθοδοι δοκιμών ακολουθούν τα GB 5023.1 / GB 5023.3, ενώ η σήμανση επιφανείας συμμορφώνεται με το GB/T 6995. Τα καλώδια μπορούν επίσης να παρέχονται σύμφωνα με τις απαιτήσεις IEC, BS, DIN, UL ή VDE κατόπιν αιτήματος. Επειδή η επένδυση PVC περιέχει αλογόνο, σήραγγες, συστήματα μετρό, νοσοκομεία και άλλους κλειστούς δημόσιους χώρους απαιτούν παραλλαγή LSZH.

9. Συσκευασία, αποθήκευση & Logistics. Η τυπική παράδοση είναι 100 m ανά καρούλι ή χαρτοκιβώτιο, με προσαρμοσμένα κομμένα μήκη διαθέσιμα κατόπιν αιτήματος. Κάθε καρούλι φέρει τύπο, τάση, ταυτότητα προμηθευτή, έτος παραγωγής και διαδοχική σήμανση μέτρων σύμφωνα με το GB/T 6995. Η αποθήκευση πρέπει να γίνεται σε ξηρούς, καλυμμένους χώρους στους −15 έως +40 °C, προστατευμένα από άμεσο ηλιακό φως, υγρασία, λάδια και αιχμηρά αντικείμενα· τα καρούλια παραμένουν σφραγισμένα μέχρι την εγκατάσταση. Σε ψυχρές συνθήκες, προετοιμάστε τα καρούλια σε εσωτερικό χώρο στους ≥ 0 °C πριν από το ξετύλιγμα. Κατά τη μεταφορά, τα καρούλια πρέπει να ασφαλίζονται έναντι κύλισης και πρόσκρουσης, και το καλώδιο δεν πρέπει ποτέ να σύρεται σε λειαντικό έδαφος ή αιχμηρές ακμές.
10. Προδιαγραφή προμήθειας. Αναφέρετε "RVV 300/500 V 5×4.0" μαζί με το απαιτούμενο μήκος ή διάταξη καρουλιού, συνδυασμό χρωμάτων μόνωσης και προτιμήσεις σήμανσης. Καθορίστε το χρώμα της επένδυσης (μαύρο είναι το τυπικό) και την κωδικοποίηση χρωμάτων των πέντε πυρήνων (μαύρο, κόκκινο, μπλε, κίτρινο, κίτρινο-πράσινο ως τυπικό). Ζητάτε πάντα το πιστοποιητικό δοκιμής εργοστασίου για να επιβεβαιώσετε την πραγματική διάμετρο (≈ 21,6 mm), το βάρος (≈ 460 kg/km) και την αντίσταση αγωγού (≤ 4,95 Ω/km) για την παρτίδα παραγωγής. Όπου απαιτείται κατασκευή χαμηλού καπνού μηδενικών αλογόνων ή συνεχούς κάμψης, παραγγείλετε αντίστοιχα την παραλλαγή LSZH ή H05VV5-F.
11. Συχνές ερωτήσεις για τη βιομηχανία καλωδίων.
- Ε1: Πότε πρέπει να μεταβώ από 2,5 mm² σε 4,0 mm²; Μεταβείτε σε 4,0 mm² όταν το κύκλωμα μεταφέρει έως περίπου 32 A (έναντι 24 A για 2,5), όταν τροφοδοτεί μικρούς τριφασικούς κινητήρες, κουζίνες 7 kW ή κλιματιστικά 7 kW, ή όταν η πτώση τάσης σε μεγάλες διαδρομές 30–50 m γίνεται απαράδεκτη στα 2,5 mm². Είναι η τυπική διατομή για δευτερεύουσες γραμμές 32 A και ακροδέκτες πριζών βιομηχανικής χρήσης.
- Ε2: Μπορεί αυτό το καλώδιο να τροφοδοτήσει μια εξωτερική μονάδα κλιματιστικού 7 kW; Ναι — 32 A στα 230 V υποστηρίζουν περίπου 7,4 kW, καλύπτοντας τις περισσότερες εξωτερικές μονάδες συστημάτων split και VRF έως 7 kW. Προστατεύετε πάντα με 32 A MCB και επιβεβαιώνετε την εκκίνηση του συμπιεστή συν τυχόν φορτίο θερμαντήρα ή στροφαλοθαλάμου.
- Ε3: Γιατί πέντε πυρήνες στα 4,0 mm² αντί για τέσσερις; Οι πέντε πυρήνες επιτρέπουν ζωντανό + ουδέτερο + γείωση για το κύκλωμα ισχύος, συν δύο επιπλέον πυρήνες για έλεγχο, θερμοστάτη, ταχύτητα ανεμιστήρα ή καλωδίωση σήματος — απαραίτητο για συνδέσεις κλιματιστικών και αντλιών θερμότητας όπου τα σήματα ελέγχου πρέπει να ταξιδεύουν μαζί με τα καλώδια τροφοδοσίας.
- Ε4: Τι σημαίνει εύκαμπτος αγωγός Κλάσης 5 στα 4,0 mm²; Η Κλάση 5 (GB/T 3956) χρησιμοποιεί 56 λεπτά σύρματα των 0,30 mm αντί για ένα ενιαίο συμπαγές σύρμα 2,25 mm. Αυτό διατηρεί το καλώδιο εύκαμπτο και ανθεκτικό στην κάμψη παρά τη σημαντική διατομή — απαραίτητο για καλώδια συσκευών που κάμπτονται κατά την εγκατάσταση, τη συντήρηση ή την κίνηση του μηχανήματος.
- Ε5: Γιατί το 4,0 mm² έχει ονομαστική τιμή περίπου 32 A ενώ τα καλώδια τροφοδοσίας μεταφέρουν πολύ περισσότερα; Η διατομή καθορίζει άμεσα την ικανότητα μεταφοράς ρεύματος. Το 4,0 mm² βρίσκεται κοντά στο ανώτερο άκρο της σειράς εύκαμπτων καλωδίων RVV 300/50 V· το 6,0 mm² μεταφέρει ήδη περίπου 41 A και το 10 mm² περίπου 57 A. Η υπερμεγέθυνση αυξάνει άσκοπα το κόστος, τη διάμετρο και το βάρος του χαλκού.
- Ε6: Μπορεί το RVV να χρησιμοποιηθεί σε εξωτερικούς χώρους; Όχι στην τυπική του μορφή: η επένδυση PVC δεν είναι ανθεκτική στην UV ακτινοβολία και θα υποβαθμιστεί υπό παρατεταμένη έκθεση στον ήλιο. Για εξωτερική χρήση, καθορίστε περίβλημα ανθεκτικό στην UV ακτινοβολία ή θωρακισμένο καλώδιο. Για ταφή, χρησιμοποιήστε καλώδιο τροφοδοσίας με θωράκιση από χαλύβδινη ταινία.
- Ε7: Ποια είναι η διαφορά μεταξύ εύκαμπτων (Κλάση 5) και συμπαγών (Κλάση 1) αγωγών; Οι συμπαγείς αγωγοί Κλάσης 1 (ενιαίο σύρμα) είναι φθηνοί και άκαμπτοι, κατάλληλοι για σταθερή καλωδίωση τοίχου. Οι εύκαμπτοι αγωγοί Κλάσης 5 (πολλά λεπτά σύρματα) κάμπτονται εύκολα και αντέχουν στην κόπωση από επαναλαμβανόμενη κίνηση — απαραίτητο για καλώδια συσκευών, καλώδια patch και καλωδίωση πινάκων ελέγχου.
- Ε8: Γιατί το PVC μπορεί να λειτουργεί μόνο στους 70 °C ενώ το XLPE στους 90 °C; Το PVC είναι θερμοπλαστικό που μαλακώνει και παραμορφώνεται σε υψηλή θερμοκρασία· το XLPE διασυνδέεται σε ένα θερμοσκληρυνόμενο δίκτυο που διατηρεί το σχήμα του έως τους 90 °C. Γι' αυτό το RVV (PVC) περιορίζεται στους 70 °C και το YJV (XLPE) στους 90 °C.
- Ε9: Γιατί η τελική διάμετρος διαφέρει μεταξύ κατασκευαστών για το ίδιο ονομαστικό μέγεθος; Τα πρότυπα καθορίζουν ελάχιστα πάχη μόνωσης και επένδυσης συν ηλεκτρική απόδοση, αλλά όχι ακριβή συνολική διάμετρο. Η συμπίεση πλέξης, ο σχεδιασμός του πληρωτικού και η ανοχή της επένδυσης διαφέρουν μεταξύ των εργοστασίων — οι δημοσιευμένες τιμές 5×4,0 κυμαίνονται γύρω στα 21,6 mm — οπότε η πραγματική μετρούμενη διάμετρος πρέπει να χρησιμοποιείται κατά τον υπολογισμό των μεγεθών των αδρανειών και των κλιπ.
- Ε10: Ποιες δοκιμές επιβεβαιώνουν την αποδοχή κατά την παράδοση και πριν από την τροφοδοσία; Κατά την παράδοση, επαληθεύστε το πιστοποιητικό δοκιμής εργοστασίου (αντίσταση αγωγού ≤ 4,95 Ω/km, αντοχή 2,0 kV/5 λεπτά, διαστάσεις ≈ 21,6 mm), την ευανάγνωστη σήμανση της επένδυσης και την ακεραιότητα του καρουλιού. Μετά την εγκατάσταση, ολοκληρώστε μια δοκιμή αντίστασης μόνωσης συν μια δοκιμή αντοχής 2,0 kV AC / 5 λεπτά, και στη συνέχεια επιβεβαιώστε ότι και οι πέντε αγωγοί έχουν αναγνωριστεί σωστά πριν από την τροφοδοσία.
- Ε11: Ποια διάρκεια ζωής αναμένεται; Όταν εγκαθίστανται και λειτουργούν εντός των καθορισμένων ορίων θερμοκρασίας και τάσης, τα εύκαμπτα καλώδια PVC έχουν σχεδιαστεί για διάρκεια ζωής περίπου 10–15 ετών σε ξηρές εσωτερικές συνθήκες· η συνεχής υπερφόρτωση, η επαναλαμβανόμενη κάμψη πέραν της ελάχιστης ακτίνας 6 × OD, η έκθεση σε υπεριώδη ακτινοβολία ή η λειτουργία άνω των 70 °C θα μειώσουν σημαντικά αυτή τη διάρκεια ζωής.