RVV 2x0.75mm2 2 πυρήνας ευέλικτο καλώδιο με ράβδους αγωγός χαλκού PVC περιστροφή
Βασικές Ιδιότητες
Εμπορικές ιδιότητες
Σύνοψη του προϊόντος
Λεπτομέρειες προϊόντος
Ελαστικό καλώδιο RVV2
,2x0.75mm2 2 Πυρήνων Εύκαμπτο Καλώδιο
,Ελαστικό καλώδιο με κάλυψη ISO
Περιγραφή προϊόντος
RVV-2*0,75mm² Ευέλικτο Καλώδιο Ελέγχου 2 Πυρήνων Χάλκινος αγωγός με μόνωση PVC Εξωτερική επένδυση
RVV 2×0,75 mm² Χάλκινος αγωγός PVC με μόνωση και επένδυση εύκαμπτο καλώδιο
Τύπος: 60227 IEC 53 (RVV) ·Δυναμικό:300/500 V ·Πρότυπο: GB/T 5023.5-2008 / IEC 60227-5:2003 ·Πιστοποίηση:CCC ·Προέλευση:Anhui, Κίνα
Cable Photo Show




1. Ηλεκτρικές & Δομικές Παράμετροι

|
Κατηγορία |
Παράμετρος |
Αξία / Περιγραφή |
|---|---|---|
|
Αναγνώριση, |
Τύπος / Μοντέλο |
60227 IEC 53 (RVV) — Εύκαμπτο καλώδιο PVC με μόνωση από πυρήνα χαλκού |
|
Κοινό όνομα |
Εύκαμπτο καλώδιο με επένδυση PVC ελαφρού τύπου ("μαλακό σύρμα") |
|
|
Αριθμός πυρήνων × Ονομαστική CSA |
2 × 0,75 mm² |
|
|
Αγωγός, |
Υλικό αγωγού |
Ανοπτημένος γυμνός χαλκός (Κλάση 5 εύκαμπτος, ανά GB/T 3956 / IEC 60228) |
|
Κατασκευή αγωγών |
24 / 0,20 mm (24 λεπτά σκέλη διαμέτρου 0,20 mm) |
|
|
Σχήμα αγωγού |
Κυκλικό, λανθάνον εύκαμπτο |
|
|
Μέγ. Αντίσταση συνεχούς ρεύματος @ 20 °C |
≤ 26,0 Ω/χλμ, |
|
|
Μόνωση, |
Μονωτικό Υλικό |
Ένωση πολυβινυλοχλωριδίου τύπου PVC/D |
|
Μόνωση Ονομαστικό Πάχος |
0,6 χλστ, |
|
|
Μόνωση Ελάχ. Πάχος (λεπτό σημείο) |
≥ 0,4 mm |
|
|
Τελειωμένη εξωτερική διάμετρος πυρήνα |
≈ 2,35 ± 0,15 mm |
|
|
Θήκη, |
Υλικό θήκης |
Ένωση πολυβινυλοχλωριδίου τύπου PVC/ST5 |
|
Ονομαστικό πάχος θήκης |
0,8 χλστ, |
|
|
Ελάχ. Πάχος (λεπτό σημείο) |
≥ 0,6 mm |
|
|
Διαστάσεις, |
Μέσος όρος Συνολική διάμετρος (στρογγυλή) |
5,7 mm (κάτω) ~ 7,2 mm (πάνω), |
|
Μέσος όρος Συνολική διάμετρος (επίπεδη) |
3,7×6,0 mm (κάτω) ~ 4,5×7,2 mm (πάνω) |
|
|
Συνολική διάμετρος αναφοράς |
≈ 6,4 mm (στρογγυλό, τυπικό) |
|
|
Περίπου Βάρος |
40 ~ 52 kg/km (συνήθης ≈ 46 kg/km) |
|
|
Ηλεκτρικός, |
Ονομαστική τάση (U₀/U) |
300/500 V(AC) |
|
Δοκιμή διηλεκτρικής αντοχής |
2000 V AC, 5 λεπτά, χωρίς βλάβη, |
|
|
Ελάχ. Αντοχή μόνωσης @ 70 °C |
≥ 0,011 MΩ·km, |
|
|
Ελάχ. Αντοχή μόνωσης @ 20 °C |
≥ 20 MΩ·km |
|
|
Θερμοκρασία, |
Μέγ. Continuous Conductor Temp. |
70 °C, |
|
Θερμοκρασία βραχυκυκλώματος. (≤ 5 δευτ.) |
150 °C |
|
|
Ελάχ. Θερμ. εγκατάστασης / τοποθέτησης. |
0 °C (ζεστό καλώδιο αν είναι κάτω, ορισμένες ενώσεις επιτρέπουν -15 °C) |
|
|
Μηχανικός, |
Ελάχ. Ακτίνα κάμψης |
4 × συνολική διάμετρος (καλώδιο OD < 25 mm) ≈ 23 ~ 29 mm |
|
Επιβραδυντικό φλόγας |
Pass GB/T 18380.12-2020 (IEC 60332-1), αυτοσβενόμενο |
|
|
Επίπεδο IP |
IP40 (ανθεκτικό στη σκόνη / ανθεκτικό στο πιτσίλισμα, η προστασία εξαρτάται από τον αγωγό/κορμό) |
|
|
Φυσικές ιδιότητες (PVC, πριν από τη γήρανση) |
Αντοχή σε εφελκυσμό ≥ 10,0 N/mm²; επιμήκυνση στο σπάσιμο ≥ 150% |
|
|
Παλαίωση (80±2 °C × 168 h) |
Ρυθμός αλλαγής εφελκυσμού / επιμήκυνσης εντός ±20% |
|
|
Χρώμα, |
Χρώματα πυρήνα |
Καφέ + Μπλε (τυπικό IEC). Κόκκινο/Μαύρο ή προσαρμοσμένο διαθέσιμο |
|
Χρώμα θήκης |
Μαύρο (στάνταρ)? άλλα χρώματα διαθέσιμα κατόπιν αιτήματος |
|
|
Συσκευασία, |
Τυπικό μήκος |
100 m / 200 m / 500 m ανά ρολό (προσαρμοσμένα μήκη διαθέσιμα) |

2. Αναφορά τρέχουσας ικανότητας μεταφοράς
|
Κατάσταση Εγκατάστασης |
Απεικόνιση Αναφοράς* |
Σημειώσεις |
|---|---|---|
|
Μονό καλώδιο 2 πυρήνων σε ελεύθερο αέρα (περιβάλλον 25 °C) |
6 ~ 10 Α (συνήθης ≈ 10 A) |
Ανά πινακοποιημένη τιμή IEC 60227-5 ≈ 12 A (μονός αγωγός, 20 °C) |
|
2 πυρήνων, ομαδοποιημένο / σε αγωγό (25 °C) |
≈ 8 Α |
Εφαρμόστε μείωση ~20% για ομαδοποίηση 2 πυρήνων |
|
Με περιβάλλον 30 °C |
≈ 9,1 Α |
×0,91 διόρθωση θερμοκρασίας |
|
Με περιβάλλον 40 °C |
≈ 8,2 Α |
×0,82 διόρθωση θερμοκρασίας |
|
Με περιβάλλον 50 °C |
≈ 7,4 A |
×0,71 διόρθωση θερμοκρασίας (κάθε +10 °C πάνω από 50 °C → −10%) |
* Τιμές αναφοράς για χάλκινο αγωγό με μόνωση PVC σε θερμοκρασία 70 °C. τάξη; Η πραγματική ισχύς πρέπει να διορθωθεί για τη θερμοκρασία περιβάλλοντος, την ομαδοποίηση/ομαδοποίηση, το γέμισμα του αγωγού και τους τοπικούς κανονισμούς καλωδίωσης.Μη χρησιμοποιήστε τη μη διορθωμένη τιμή ελεύθερου αέρα για κλειστές εγκαταστάσεις/αγωγούς.
Προκύπτουσα ηλεκτρική αναφορά (2×0,75 mm², 25 m δίσυρμα)
|
Ποσότητα |
Υπολογιζόμενη τιμή |
Ερμηνεία |
|---|---|---|
|
Πτώση τάσης @ 10 A, 220 V, 25 m run |
≈13,0 V (5,9% από 220 V), |
Με τυπική ανοχή 3–6% σε μέτριο φορτίο. για μεγαλύτερες διαδρομές μειώστε το ρεύμα ή αυξήστε το μέγεθος |
|
Χρησιμοποιήσιμη πραγματική ισχύς @ 10 A, 220 V |
≈2,2 kW, |
Πρακτικό άνω όριο για μία μόνο τροφοδοσία 2×0,75 mm² |
|
Πτώση τάσης @ 3 A, 12 V DC, 25 m |
≈3,9 V, |
Σημαντικό (~33%) — χρησιμοποιήστε παχύτερο CSA για μεγάλες διαδρομές 12 V |
|
Μονοφασική ισχύς 220 V αναφ. (2 πυρήνων) |
≈1,3 ~ 1,8 kW(μειωμένο) |
Ευθυγραμμίζεται με χρήση πρίζας/κλαδιού φωτισμού |


3. Εισαγωγή απόδοσης προϊόντος
ΟRVV 2×0,75 mm² είναι ένα ελαφρύ, διπλής μόνωσης εύκαμπτο καλώδιο χτισμένο γύρω από αΧάλκινος αγωγός ανόπτησης λεπτής κλώνου κατηγορίας 5 (24/0,20 mm), δίνοντάς του την απαλότητα και την αντοχή στην κόπωση που απαιτούνται για συνδέσεις που μετακινούνται επανειλημμένα, λυγίζουν ή τοποθετούνται σε συμπαγή περιβλήματα. Κάθε αγωγός είναι ξεχωριστά μονωμένος μεΣύνθεση PVC/D (τοίχωμα 0,6 mm), οι δύο πυρήνες τοποθετούνται μαζί και το συγκρότημα περικλείεται σε αΕξωτερική θήκη PVC/ST5 (0,8 mm) — παραγωγή είτε στρογγυλής είτε επίπεδης διατομής ανάλογα με τη διάταξη.
Ηλεκτρική αξιοπιστία.Με πιστοποιημένο≤ 26,0 Ω/km αντίσταση αγωγού στους 20 °Cκαι α2000 V AC / 5 λεπτά αντοχή δοκιμή απόδειξης, το καλώδιο παρέχει σταθερή μετάδοση ισχύος χαμηλών απωλειών για κυκλώματα τροφοδοσίας AC (300/500 V) και συνεχούς ρεύματος χαμηλής ισχύος, ενώ διατηρεί ένα περιθώριο ασφαλείας πολύ πάνω από την κανονική τάση λειτουργίας. Ο≥ 0,011 MΩ·km αντίσταση μόνωσης στους 70 °C διατηρεί αμελητέα το ρεύμα διαρροής σε όλη τη διάρκεια ζωής του.
Θερμική απόδοση.Βαθμολογήθηκε για70 °C θερμοκρασία συνεχούς αγωγού (βραχυκύκλωμα 150 °C, 5 s max), το σύστημα PVC/D + PVC/ST5 έχει σχεδιαστεί για μακροχρόνια θερμική σταθερότητα κάτω από συνθήκες εσωτερικού περιβάλλοντος. Σε έναν συντηρητικό≈ 10 Α ισχύς αναφοράς (2 πυρήνων, διορθώθηκε για ομαδοποίηση), παρέχει άνετα τυπική πρίζα 220 V, φωτισμό και κλάδους συσκευής χαμηλής ισχύος έως ~1,3–2,2 kW, με πτώση τάσης να παραμένει εντός της τυπικής ανοχής σε διαδρομές έως ~25 m σε ονομαστικό ρεύμα .
Μηχανική απόδοση και ασφάλεια. Η κατασκευή του λεπτού κλώνου επιβιώνει από επαναλαμβανόμενη κάμψη (ελάχιστη ακτίνα κάμψης4× συνολική διάμετρος, ≈ 23–29 mm), ενώ το εξωτερικό περίβλημα αντιστέκεται στην τριβή από το τράβηγμα του αγωγού και τη μικρή σύνθλιψη στον κορμό. Το καλώδιο περνάει τοGB/T 18380.12 (IEC 60332-1) δοκιμή κάθετης φλόγας μονού καλωδίου, αυτοσβενόμενο μόλις αφαιρεθεί η πηγή ανάφλεξης. Οι μηχανικές ιδιότητες του PVC επαληθεύονται πριν και μετά τη γήρανση (80±2 °C × 168 h): αντοχή σε εφελκυσμό ≥ 10,0 N/mm², επιμήκυνση ≥ 150%, με ρυθμούς αλλαγής εντός ±20% — επιβεβαιώνοντας ότι η μόνωση/το περίβλημα δεν θα εύθραυστα πρόωρα .
Περιβαλλοντική & χημική αντοχή.Κατάλληλο γιαστεγνοί έως υγροί εσωτερικοί χώροι; ανθεκτικό σε ήπια οξέα, αλκάλια, αλκοόλες και κοινά καθαριστικά σε θερμοκρασία δωματίου. Είναιδεν έχει αξιολογηθεί για εμβάπτιση, συνεχή εξωτερική έκθεση στην υπεριώδη ακτινοβολία ή άμεση ταφή — δρομολογήστε σε εξωτερικούς χώρους μέσω αγωγού προστασίας από την υπεριώδη ακτινοβολία ή επιλέξτε έναν τύπο μανδύα με αξιολόγηση UV. Η αναμενόμενη διάρκεια ζωής σε εσωτερικούς χώρους είναι25+ ετών σε θερμοκρασία αγωγού ≤ 70 °C όταν έχει υποβαθμιστεί σωστά.



4. Εφαρμογές & Πεδίο Χρήσης
Βασικές εφαρμογές,
-
Καλώδια τροφοδοσίας για οικιακές συσκευές: υπολογιστές, τηλεοράσεις, συστήματα ήχου, μικρά ψυγεία, πλυντήρια ρούχων, μικρά ηλεκτρικά εργαλεία.
-
Συνδέσεις φωτισμού: λωρίδες LED οροφής, επιτοίχια φωτιστικά, κρεμαστά/κρεμαστά φωτιστικά.
-
Έλεγχος & μετάδοση σήματος: όργανα, μετρητές, εξοπλισμός αυτοματισμού, αισθητήρες, δείκτες, ρελέ.
-
Ασφάλεια & έξυπνο κτίριο: ισχύς κάμερας CCTV, συστήματα ελέγχου πρόσβασης / εισόδου πόρτας, οικοδεσπότες συναγερμού, έξυπνοι διακόπτες, ερμάρια ασθενούς ρεύματος.
-
OEM & πίνακες ελέγχου: εσωτερική καλωδίωση πινάκων διανομής, μονάδων καταναλωτών και εξοπλισμού διανομής. καλώδια εισόδου ισχύος εξοπλισμού.
-
Προσωρινή καλωδίωση εσωτερικού χώρου και συνδέσεις οργάνων δοκιμής.
Τυπικά έργα: διαμερίσματα και βίλες · εξοπλισμός επαγγελματικών γραφείων · καταστήματα λιανικής, εστιατόρια, ξενοδοχεία · εργαστήρια και εργαστήρια ελαφριάς βιομηχανίας · εγκαταστάσεις ασφάλειας / αυτοματισμού κτιρίων.
Περιορισμοί χρήσης: όχι για άμεση ταφή, όχι για παρατεταμένη έκθεση στον ήλιο σε εξωτερικούς χώρους, όχι για κυκλώματα έκτακτης ανάγκης με πυρκαγιά (χρησιμοποιήστε NH-RVV ή WDZ-RVV για πυράντοχες απαιτήσεις / απαιτήσεις LSZH).

5. Εγκατάσταση & Χειρισμός
|
Αποψη |
Σύσταση |
|---|---|
|
Μέθοδος εγκατάστασης |
Σωλήνας, αγωγός, δίσκος καλωδίων (καλυμμένος), εσωτερικοί πίνακες διανομής / διανομής, εσωτερική καλωδίωση συσκευής |
|
Λήξη |
Βιδωτοί ακροδέκτες (συνιστώνται επικασσιτερωμένα άκρα κλώνου ή δακτύλιος μπότας), ωτίδες πτύχωσης. μόνωση λωρίδας 8–10 mm |
|
Τάση έλξης (μέγ.) |
Κρατήστε το αξονικό τράβηγμα μέτριο. χρησιμοποιήστε λιπαντικό έλξης για μεγάλες διαδρομές αγωγών για να αποφύγετε ζημιά από την έλξη του περιβλήματος |
|
Ελάχ. ακτίνα κάμψης |
≥ 4 × συνολική διάμετρος (~23–29 mm) |
|
Χειρισμός σε χαμηλές θερμοκρασίες |
Κάτω από 0 °C, ζεστάνετε το καλώδιο πριν λυγίσετε/τράβηξετε για να αποφύγετε το ράγισμα της μόνωσης |
|
Γέμισμα αγωγού |
Μην υπερβαίνετε το ~40% πλήρωση διατομής αγωγού για ομάδες πολλαπλών κυκλωμάτων για τον έλεγχο της συσσώρευσης θερμότητας |
|
Έλεγχος προενεργοποίησης |
Συνέχεια + αντίσταση μόνωσης (≥ 1 MΩ στα 500 V DC megger) σε κάθε κύκλωμα πριν την εφαρμογή ισχύος |
|
Αποθήκευση |
Δροσερή, ξηρή τοποθεσία. αποφύγετε τον άμεσο ήλιο και τη στοίβαξη βαριών τροχών από πάνω |
6. Οδηγός επιλογής (αναφορά οικογένειας RVV)
|
Εάν το έργο σας απαιτεί… |
Προτεινόμενη εναλλακτική |
|---|---|
|
Μεγαλύτερο ρεύμα / χαμηλότερη πτώση τάσης |
RVV 2×1,0 / 2×1,5 / 2×2,5 mm² (32/0,20, 48/0,20, 49–51/0,25; παχύτερο CSA) |
|
3 πυρήνων με προστατευτική γείωση |
RVV 3×0,75 mm² (24/0,20, μόνωση/θήκη 0,6/0,8 mm) |
|
Ακεραιότητα κυκλώματος ανθεκτικό στη φωτιά |
NH-RVV(πυράντοχο PVC) |
|
Χαμηλό καπνό, μηδενικό αλογόνο (δημόσια κτίρια) |
WDZ-RVV(με θήκη LSZH) |
|
Θερμοκρασία λειτουργίας 90 °C |
RVV-90 (Μόνωση PVC/E + θήκη PVC/ST10) |
|
Θωρακισμένο (κατά των παρεμβολών) |
RVVP (Μόνωση PVC, θωρακισμένο εύκαμπτο καλώδιο με επένδυση PVC) |
|
Υπαίθρια / UV / άμεση ταφή |
Χρησιμοποιήστε καλώδιο με μανδύα ή θωρακισμένο καλώδιο (το RVV είναι μόνο για εσωτερικούς χώρους/διαβάθμιση υγρασίας) |
7. Διασφάλιση Ποιότητας
Κάθε παρτίδα παραγωγής ελέγχεται σύμφωνα με το GB/T 5023.5-2008 / IEC 60227-5, που καλύπτει: αντίσταση αγωγού (4-wire Kelvin), πλήθος κλώνων & μήκος στρώσης, μόνωση & πάχος θήκης / ομοκεντρικότητα, δοκιμή σπινθήρα υψηλής τάσης ή εμβάπτισης (2000 V ACMPTR) 18380.12), επαλήθευση εφελκυσμού/επιμήκυνσης και γήρανσης PVC, καθώς και έλεγχος διαστάσεων και οπτικής επιθεώρησης.Πιστοποιητικό Συμμόρφωσης (CoC) και οι εκθέσεις δοκιμών είναι διαθέσιμες κατόπιν αιτήματος, με αναφορά στον αριθμό παρτίδας και την ημερομηνία κατασκευής.
8. Εύρος προδιαγραφών καλωδίου
