PV-strengkabel PV1-F 4.0mm2 TUV 1500V DC UV-bestendige zonne-arraydraad
Productoverzicht
Productdetails
pv1-f zonnepanelenkabel
,PV1-F fotovoltaïsche zonnecabel
,Tv-kabel voor zonnepanelen
Productbeschrijving
PV-snaarkabel PV1-F 4,0 mm² TUV 1500V DC UV-bestendige zonnepaneeldraad
Kabelaanduiding en betekenis
|
Code |
Betekenis |
|---|---|
|
PV |
Fotovoltaïsche (zonne) toepassing |
|
1 |
Single-core |
|
F |
Flexibele geleider (klasse 5 fijndradig) |
|
4,0 mm² |
Nominaal dwarsdoorsnedeoppervlak van de geleider |
Bouw: Vertinde koperen geleider, halogeenvrije vernet polyolefine (XLPO) isolatie en mantel, eenaderige flexibele fotovoltaïsche DC-kabel.
Toepasselijke normen
- EN 50618:2014 — Elektrische kabels voor fotovoltaïsche systemen (nominale DC-spanning 1,8 kV)
- IEC 62930 - Fotovoltaïsche systeemkabels (enkeladerig, XLPO geïsoleerd, nominaal tot 1,5 kV DC)
- TÜV 2 PfG 1169/08.2007 — TÜV-specificatie voor PV-kabels
- IEC 60228 / GB/T 3956 — Geleiders (klasse 5 flexibel, vertind koper)
- IEC 60332-1 — Vlamvertragend (enkele kabel)
- IEC 61034 — Rookdichtheid (lage rook)
- IEC 60754 — Halogeengehalte (halogeenvrij)
- IEC 60811 — Isolatie- en omhullende materialen — Algemene testmethoden

PV1-F 1×4,0 mm² (gebundelde vlam Klasse C) — Fotovoltaïsche DC-kabelspecificatie en technische gegevens
1. Productoverzicht en beoordelingssamenvatting.PV1-F 1×4.0 v4 is de versie met een gebundelde vlam van de eenaderige, flexibele fotovoltaïsche gelijkstroomkabel van vertind koper met een vermogen van 0,6/1,0 kV DC (max. systeemspanning 1,8 kV), gebouwd en gecertificeerd volgens TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618. Deze v4 maakt gebruik van een bestraalde XLPE-isolatie van 1,0 mmIEC 60332-3 Klasse C— de gebundelde verticale vlamtest — wat betekent dat de kabel geen vlam zal verspreiden wanneer tientallen DC-kabels in een bak worden gebundeld. Het is de keuze voor PV op grote commerciële daken en PV op industrieparken waar veel strings in dezelfde lade zijn gebundeld, omdat een vlamclassificatie voor één kabel (IEC 60332-1) geen vlambeheersing garandeert in een gebundelde installatie. De uiteindelijke diameter is ongeveer 4,9 mm, de massa ongeveer 43 kg/km, en wordt geleverd in rollen van 500 m (ook op vaten van 200 m of 1000 m).
2. Laag-voor-laag constructie (geleider naar buiten).
| Laag | Bouw | Muur | Diameter |
|---|---|---|---|
| Geleider | Flexibel vertind Cu, klasse 5 — 42 × 0,37 mm (compactstreng) | — | ≈ 2,9 mm |
| XLPE-isolatie | Bestraald vernet polyethyleen, UV-/ozonbestendig, zwart | 1,0 mm | ≈ 4,9 mm (afgewerkt) |
| Pantser | Geen - ongewapende flexibele kabel | — | — |
| Buitenmantel | Geen – de isolatie zelf is het weerjack | — | — |
3. Elektrische kenmerken.De 4,0 mm² vertinde koperen Klasse 5-geleider maakt gebruik van een compacte strengconstructie van 42 x 0,37 mm vertinde draden, wat een maximale gelijkstroomweerstand oplevert van 4,61 Ω/km bij 20 °C. Routinebestendig is 3,5 kV AC / 5 minuten (of 6,5 kV DC / 15 minuten). Isolatieweerstand ≥ 200 MΩ·km. Met de enkele kern in de vrije lucht bij 30 °C bedraagt de referentiebelasting ongeveer 44 A; bij een omgevingstemperatuur van 60 °C daalt het vermogen tot ongeveer 35 A. De spanningsval op een tweepolige uitvoering van 100 m bij 44 A is ongeveer 4,0 V-lus. Het geleiderverlies bij 44 A bedraagt ongeveer 9,2 W per meter bij 90 °C.
Isolatie- en mantelgegevens
|
Eigendom |
Waarde |
|---|---|
|
Materiaal |
XLPO (vernet polyolefine), halogeenvrij |
|
Nominale isolatiedikte |
0,8 mm |
|
Nominale dikte van de mantel |
0,8 mm |
|
Lange termijn servicetemp. |
−40 °C tot +120 °C (continu) |
|
Kortsluittemp. (≤5 s) |
280 °C (Cu-geleiderlimiet) |
|
Noodoverbelastingstemp. |
150 °C (korte termijn) |
|
Weerbestendigheid |
Uitstekend — UV-bestendig, ozonbestendig, hydrolysebestendig |
|
Vlamvertragend |
IEC 60332-1 (enkele kabel) |
|
Rookdichtheid |
IEC 61034 (weinig rook) |
|
Halogeengehalte |
IEC 60754 (halogeenvrij, niet corrosief) |
|
Oliebestendigheid |
EN 50618 Bijlage B (optioneel) |
|
Zuur- en alkalibestendigheid |
Goed |
Elektrische parameters
|
Parameter |
Waarde |
Opmerking |
|---|---|---|
|
Nominale spanning AC (U₀/U) |
0,6 / 1 kV |
IEC 60502-referentie (niet primaire classificatie) |
|
Nominale spanning DC |
1,5 kV |
EN 50618 / IEC 62930 primaire classificatie |
|
Testspanning AC (50 Hz, 5 min) |
6,5 kV |
Routinetest |
|
DC-testspanning |
15 kV DC (voor typekeuring) |
— |
|
DC-weerstand @20 °C |
≤ 5,09 Ω/km |
IEC 60228 Klasse 5 max, 4,0 mm² |
|
AC-weerstand @90 °C (geschat) |
≈ 6,48 Ω/km |
— |
|
AC-weerstand @120 °C (geschat) |
≈ 7,30 Ω/km |
maximale servicetemp |
|
Capaciteit (ca.) |
≈ 0,18 µF/km |
geleider naar mantel |
|
Inductieve reactantie (ongeveer) |
verwaarloosbaar |
single-core DC-toepassing |
|
Stroomwaarde in vrije lucht (60 °C omgevingstemperatuur) |
55 EEN |
enkele kabel, gelijkstroom |
|
Stroomwaarde in vrije lucht (omgevingsgecorrigeerd) |
≈ 44 A bij een omgevingstemperatuur van 70 °C |
typische daksituatie |
|
Stroomsterkte in leiding (lucht) |
≈ 41 A |
gebundelde kabels |
|
Kortsluitstroom (1 s, Cu, 280 °C) |
≈ 0,44 kA (440 A) |
4,0 mm² Cu |
|
Frequentie |
DC (primair) / 50–60 Hz AC (secundair) |
— |
Referentiewaarden: 4,0 mm² Cu bij 44 A, DC 1000 V → max. DC-vermogen ≈ 44 kW per string (2 strings parallel = 88 kW). Spanningsverlies bij 44 A ≈ 22,4 mV/A·m (≈2,24% per 10 m bij 44 A, 1000 V).
Temperatuurkenmerken
|
Eigendom |
Waarde |
|---|---|
|
Max. geleider bedrijfstemp. (continu) |
120 °C |
|
Max. kortsluiting temp. (≤5 s) |
280 °C (Cu-geleider) |
|
Noodoverbelastingstemp. |
150 °C (korte termijn) |
|
Min. installatie omgevingstemp. |
−40 °C (koudflexibel, geen voorverwarmen nodig) |
|
Service omgevingsbereik |
−40 °C tot +120 °C (met XLPO) |
|
Overleving van vuur |
Standaard (vlamvertragende enkele kabel); optionele brandwerende versie beschikbaar |
4. Thermische respons en vlamgedrag.Bestraald XLPE onderhoudt een continue geleidertemperatuur van 90 °C, met een kortsluitvermogen tot 200 °C gedurende ≤ 5 s. De kabel is geschikt voor gebruik in omgevingen tussen −40 °C en +90 °C en is getest op koude buiging bij −40 °C. De zwarte koolstofhoudende isolatie is UV-bestendig (1000 uur UV-voorconditionering), ozonbestendig en vlamvertragendIEC 60332-3 Klasse C (gebundelde verticale vlam)— in aanvulling op IEC 60332-1, zelfdovend met enkele kabel. Bij de gebundelde test mag de lengte van de kool niet groter zijn dan 2,5 m.
Brandprestaties (PV1-F — Standaard)
|
Eigendom |
Waarde / Vereiste |
|---|---|
|
Vlamvertragend |
IEC 60332-1 (enkele kabel, passeert) |
|
Halogeengehalte |
Halogeenvrij (IEC 60754) |
|
Rookdichtheid |
Weinig rook (IEC 61034) |
|
Corrosiviteit |
Niet corrosief (IEC 60754) |
|
Toxiciteit |
Laag (halogeenvrije materialen) |
|
Brandoverleving (circuitintegriteit) |
Niet van toepassing (standaard PV-kabel); gebruik indien nodig een brandwerende DC-kabel |
5. Installatiepraktijk en -hantering.De minimale buigradius is 4 × OD (≈ 20 mm) voor vaste installatie, 6 × OD (≈ 30 mm) bij herhaaldelijk buigen. De kabel wordt rechtstreeks op de moduleframes geklemd, in PV-specifieke kabelgoten geleid of in een lichtgewicht buis getrokken. Gebruik connectoren van het type PV4/MC4 die zijn gekrompen met het speciale PV-krimpgereedschap. Polariteit (+ / −) en de IEC 60332-3 Klasse C-classificatie zijn op de zwarte mantel gedrukt. De legtemperatuur mag niet onder −40 °C komen. Met een gewicht van ongeveer 4,3 kg per 100 m is de kabel licht en wordt hij geleverd in spoelen van 500 m – ideaal voor grote commerciële PV-installaties op daken en industriële parken.
Mechanische en installatieparameters
|
Parameter |
Waarde |
Opmerkingen |
|---|---|---|
|
Minimale buigradius |
≥ 4 × buitendiameter → ≈ 22,4 mm bij Ø5,6 mm |
statische installatie |
|
Min. buigradius (geïnstalleerd) |
≥ 2 × buitendiameter → ≈ 11,2 mm |
dynamisch (flexibel) |
|
Max. spanning trekken |
160 N |
fijnstrengig Cu, gebruik de juiste handgrepen |
|
Directe begrafenis |
Geschikt (UV- en vochtbestendig) |
— |
|
Leiding-ID |
≥ 1,5 × buitendiameter → ≥ 8,4 mm; gebruik 16 mm of 20 mm |
— |
|
Bevestiging |
kabelbinders (UV-bestendig), klemmen |
— |
|
Slagvastheid |
Gematigd |
flexibele kabel, niet gepantserd |
|
Waterbestendigheid |
Uitstekend (XLPO-mantel, connectoren met IP67-classificatie) |
geschikt voor buiten/nat |
|
UV-bestendigheid |
Uitstekend (EN 50618, 720 uur UV-test) |
buiten blootgesteld |
|
Ozonbestendigheid |
Uitstekend (IEC 60811-403) |
— |
|
Beëindigingsnota |
GebruikMC4-connectoren (compatibel 4,0 mm²) of koperen kabelschoenen |
striplengte 10–12 mm |
6. Typische servicetoepassingen.Deze constructie met gebundelde vlam is de standaard verbindingskabel voor: grote commerciële PV-arrays op daken, PV op industrieparken en fabrieken, dichte tray-gebundelde DC-strings waarbij tientallen kabels dezelfde tray delen, carport- en luifel-PV, en de DC-kant van stringomvormers in commerciële installaties met meerdere MW. Dit wordt gespecificeerd wanneer veel DC-kabels in een lade worden gebundeld; de IEC 60332-1-classificatie voor één kabel garandeert geen vlambeheersing in een gebundelde installatie, dus de IEC 60332-3 Klasse C-classificatie is vereist.

7. Test- en kwaliteitsborgingsregime.Routinetests op elke spoel omvatten de gelijkstroomweerstand van de geleider ≤ 4,61 Ω/km bij 20 °C, de weerstand van 3,5 kV AC / 5 min, de weerstand van 6,5 kV DC / 15 min, isolatieweerstand ≥ 200 MΩ·km, maatcontrole (isolatie ≥ 1,0 mm; buitendiameter ≈ 4,9 mm) en visuele markering. Typetests omvatten UV-voorconditionering (1000 uur), thermische veroudering (135 °C / 168 uur), koude buiging bij −40 °C, hitteschok bij 150 °C, gebundelde vlamvertraging volgens IEC 60332-3 Klasse C, vlam met één kabel volgens IEC 60332-1, ozonbestendigheid, slijtvastheid en controle op vertinde koperstrips.
Kabelparameters
| PV1-F 1×4,0 mm² — Fotovoltaïsche DC-kabel — Volledig parameterblad | ||||
| PV DC-kabel · flexibele geleider van vertind koper (klasse 5) / bestraalde XLPE-isolatie · geen pantsering, geen buitenmantel · nominaal 0,6/1,0 kV DC · conform TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618 · afgewerkt Ø ≈ 5,0 mm | ||||
| Sectie | Parameter | Waarde | Eenheid | Opmerkingen / Standaard |
| 01 · Identificatie | ||||
| Kabeltype | PV1-F | — | Fotovoltaïsche DC-kabel, eenaderig, flexibel | |
| Nominale spanning (U0/U) | 0,6/1,0 | kV | gelijkstroom; voor de onderlinge verbinding van PV-arrays | |
| Aantal kernen | 1 × 4,0 | — | Enkele kern (één + en één − per snaar) | |
| Materiaal geleider | Vertind gegloeid koper | — | Klasse 5 flexibel volgens EN 60228 | |
| Isolatie materiaal | Vernet bestraald polyethyleen (XLPE) | — | UV-/ozon-/weerbestendig | |
| Pantser | Geen | — | Ongewapend - direct op moduleframe/clip | |
| Buitenmantel | Geen (isolatie zelf is de weerjas) | — | Dubbel isolatieconcept niet vereist | |
| Standaard referentie | TÜV 2 PFG 1169; EN 50618; GB/T 32129 | — | Standaard PV-kabel | |
| 02 · Geleider (vertind koper) | ||||
| Strengen — 4,0 mm² | Flexibel gestrand vertind koper | — | Klasse 5 volgens EN 60228 | |
| Aantal strengen (typisch) | 56 × 0,30 | mm | Vertinde koperdraden | |
| Diameter geleider | ≈ 2,8 | mm | Na stranding (geschat) | |
| DC-weerstand @ 20 °C | ≤ 4,61 | Ω/km | Maximaal volgens EN 60228 Klasse 5 | |
| Geleider scherm | Geen | — | LV DC-kabel | |
| Gewicht geleider per km | ≈ 42 | kg/km | Koperdichtheid 8,89 g/cm³ | |
| 03 · Isolatie | ||||
| Isolatietype | Bestraald vernet polyethyleen (XLPE) | — | Elektronenbundel verknoopt | |
| Isolatie dikte | 1,0 | mm | Nominaal, volgens TÜV 2 PFG 1169 | |
| Afgewerkte buitendiameter | ≈ 5,0 | mm | 2,8 + 2×1,0 | |
| Isolatie kleur | Zwart (standaard) | — | UV-bestendig carbonzwart | |
| Halogeenvrij | Nee (XLPE is halogeenvrije basis) | — | Rookarm op aanvraag | |
| 04 · Elektrisch | ||||
| Nominale spanning (DC) | 0,6/1,0 | kV | Maximale systeemspanning 1,8 kV DC | |
| DC-weerstand @ 20 °C | ≤ 4,61 | Ω/km | 4,0 mm² Cu-klasse 5 | |
| Isolatieweerstand | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE bij 20 °C | |
| Geleiderverlies (bij 45 A) | ≈ 9,4 | W/m | I²R bij 90 °C | |
| Routinetestspanning (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Vermogensfrequentie weerstaan | |
| Spanningstest (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | DC-bestendigtest | |
| 05 · Thermisch en weer | ||||
| Max. continue geleidertemp. | 90 | °C | Normale dienst | |
| Kortsluittemp. (≤ 5 s) | 200 | °C | XLPE-limiet | |
| Min. installatietemp. | -40 | °C | Koude buigtest | |
| Service omgevingsbereik | -40 tot +90 | °C | Buiten, blootgesteld aan UV | |
| UV-bestendigheid | Ja | — | 1000 uur UV-voorconditionering volgens TÜV | |
| Ozonbestendigheid | Ja | — | Getest volgens TÜV 2 PFG 1169 | |
| Vlamvertraging | Ja | — | IEC 60332-1 (verticale vlam) | |
| 06 · Mechanisch | ||||
| Min. buigradius (vast) | ≥ 4 × buitendiameter ≈ 20 | mm | Flexibele kabel | |
| Min. buigradius (buigen) | ≥ 6 × buitendiameter ≈ 30 | mm | Indien herhaaldelijk verplaatst | |
| Treksterkte (isolatie) | ≥ 12,5 | MPa | Na veroudering | |
| Slijtvastheid | Ja | — | Vertinde strengen zijn bestand tegen oxidatie | |
| Olie-/brandstofbestendigheid | Beperkt | — | Vermijd langdurig contact | |
| 07 · Capaciteit | ||||
| Luchtcapaciteit (open, 30 °C) | ≈ 45 | A | Enkele kern, vrije lucht | |
| Luchtcapaciteit (open, 60 °C) | ≈ 36 | A | Reductie bij hoge temperaturen | |
| Begraven / ingesloten ruimte | ≈ 38 | A | Voor leiding/kanaal | |
| Spanningsval (per 100 m @ 45 A) | ≈ 2.1 | V | Tweepolige lus ≈ 4,2 V | |
| 08 · Installatie | ||||
| Methoden van leggen | Moduleframe, kabelgoot, PV-specifieke clips, kabelgoot | — | Geen directe begrafenis, blootgesteld aan UV | |
| Connectoren | PV4 / MC4-type | — | Gekrompen met speciaal gereedschap | |
| Polariteit | Gemerkt op schede | — | + / − bedrukt over de lengte | |
| Speciaal gereedschap | PV-krimptang, kabelschaar, momentsleutel | — | Voor MC4-connectoren is speciaal gereedschap vereist | |
| 09 · Verpakking | ||||
| Standaard leveringslengte | 200/500/1000 | m/spoel of trommel | Op maat gesneden lengtes | |
| Type haspel / verpakking | Spoel of houten trommel | — | Afgedichte uiteinden tegen vocht | |
| Oppervlaktemarkering | PV1-F, 1×4,0, 0,6/1,0 kV, +/-, metermarkeringen, jaar | — | Continu afdrukken | |
| Bewaaromstandigheden | Droog, afgedekt, −20 tot +40 °C | — | Beschermen tegen UV tijdens opslag | |
| 10 · Toepassingen | ||||
| Typisch gebruik | String-interconnectie van PV-modules, DC-zijde van de omvormer | — | Op het dak, op de grond gemonteerde, drijvende PV | |
| Maximale systeemspanning | 1.8 | kV gelijkstroom | Open circuit Voc bij laagste temperatuur | |
| String huidige beoordeling | Tot 45 | A | Per stringzekering | |
Kabeltestparameters
| Testparameters — PV1-F 1×4,0 mm² | ||||
| Nee. | Testitem | Testconditie/methode | Vereiste | Type |
| 1 | Geleider DC-weerstand | EN 60228, 20 °C | ≤ 4,61 Ω/km (4,0 mm² Cu) | Routine |
| 2 | Vermogensfrequentie weerstaan | 3,5 kV AC, 5 min | Geen storing | Routine |
| 3 | DC-bestendigtest | 6,5 kV gelijkstroom, 15 min | Geen storing | Routine |
| 4 | Isolatieweerstand | Bij 500 V gelijkstroom, 20 °C | ≥ 200 MΩ·km | Routine |
| 5 | Dimensionale controle | Micrometer | Isolatie ≥ 1,0 mm; Buitendiameter ≈ 5,0 mm | Routine |
| 6 | UV-voorconditionering | 1000 uur UV-blootstelling | Geen barsten/verbrossing | Type |
| 7 | Thermische veroudering | 168 uur bij 135 °C | Geen barsten na buigtest | Type |
| 8 | Koude buigtest | −40 °C, doorn 4×OD | Geen scheuren | Type |
| 9 | Hitteschok | 15 minuten bij 150 °C | Geen scheuren | Type |
| 10 | Vlamvertraging | IEC 60332-1 verticale vlam | Zelfdovend | Type |
| 11 | Ozonbestendigheid | Ozonkamertest | Geen scheuren | Type |
| 12 | Slijtvastheid | Slijtagetest van tape | Conform TÜV 2 PFG 1169 | Type |
| 13 | Vertinde koperen cheque | Striptest op strengen | Uniforme tincoating | Routine |
| 14 | Markering leesbaarheid | Visueel + wrijven | PV1-F / 1×4,0 / metermarkeringen leesbaar | Routine |
| 15 | Uittrekbare connector | MC4 gekrompen afsluiting | Per connectorspecificatie | Steekproef |
| 16 | Halogeengehalte | IEC 60754 | Per vereiste | Type |
Structuur van de kabeldoorsnede

| PV1-F 1×4,0 mm² — Constructiediagram in dwarsdoorsnede (schematisch) | |||||
| PV DC-kabelopbouw: vertinde koperen flexibele geleider → bestraalde XLPE-isolatie (geen pantser, geen buitenmantel) · 0,6/1,0 kV DC · afgewerkt Ø ≈ 5,0 mm | |||||
| Nee. | Laag | Materiaal / Constructie | Nominale dikte (mm) | Diameter (mm) | Functie / Opmerkingen |
| 1 | Geleider | Flexibel vertind koper, klasse 5 — 56 × 0,30 mm | — | ≈ 2,8 | Stroomgeleider; R ≤ 4,61 Ω/km bij 20 °C |
| 2 | XLPE-isolatie | Bestraald vernet polyethyleen, UV-/ozonbestendig, zwart | 1,0 | ≈ 5,0 (afgewerkt) | Belangrijkste isolatie; weerbestendige jas; 90 °C continu |
| 3 | (Geen pantser) | — | — | — | Ongewapend – flexibele kabel voor PV-gebruik |
| 4 | (Geen buitenmantel) | — | — | — | Isolatie zelf is het buitenste weerjack |
| Belangrijkste afmetingen en eigenschappen (uitgevouwen) | |||||
| Afgewerkte kabeldiameter | ≈ 5,0 | mm | 2,8 + 2×1,0 | ||
| Ongeveer. kabel massa | ≈ 45 | kg/km | Cu + XLPE | ||
| Nominale spanning | 0,6/1,0 | kV gelijkstroom | PV-array DC | ||
| Maximale systeemspanning | 1.8 | kV gelijkstroom | Open circuit Voc | ||
| Max. continue geleidertemp. | 90 | °C | Normale dienst | ||
| Kortsluittemp. (≤5 s) | 200 | °C | XLPE-limiet | ||
| Min. installatietemp. | -40 | °C | Koudbuigen getest | ||
| Minimale buigradius | ≥ 4 × buitendiameter ≈ 20 | mm | Vaste installatie | ||
| DC-weerstand @ 20 °C | ≤ 4,61 | Ω/km | 4,0 mm² Cu-klasse 5 | ||
| Isolatieweerstand | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE | ||
| Routinetestspanning (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Vermogensfrequentie weerstaan | ||
| Routinetestspanning (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | DC-bestendig | ||
| Luchtcapaciteit @ 30 °C | ≈ 45 | A | Enkele kern, vrije lucht (geschat) | ||
| UV-bestendigheid | 1000 uur | — | Conform TÜV 2 PFG 1169 | ||
| Massa per 100 m | ≈ 4,5 | kg/100 meter | Lichtgewicht spoel | ||
| Schematisch - niet op exacte schaal. Afgewerkte Ø ≈ 5,0 mm en gewicht ≈ 45 kg/km uit kruisverwezen industriële monsters; afmetingen geleider/isolatie volgens TÜV 2 PFG 1169 en EN 60228; stroomsterkte 45 A is een technische schatting voor een enkele kern in vrije lucht. PV1-F is een eenaderige PV DC-kabel — één voor + en één voor − per string. Gebruik altijd connectoren van het type PV4/MC4 die zijn gekrompen met het speciale gereedschap. Waarden gemarkeerd met (geschat) vereisen bevestiging op basis van het fabriekstestcertificaat. | |||||
Constructiebeschrijving
| Constructiebeschrijving — PV1-F 1×4,0 mm² | |||
| Laag voor laag PV-opbouwverhaal · vertinde koperen flexibele geleider / bestraalde XLPE-isolatie · 0,6/1,0 kV DC · geen pantser, geen buitenmantel · afgewerkt Ø ≈ 5,0 mm | |||
| 1. Productidentiteit en beoordelingen | |||
| PV1-F 1×4.0 is een eenaderige, flexibele, vertinde koperen fotovoltaïsche gelijkstroomkabel met een vermogen van 0,6/1,0 kV DC (max. systeemspanning 1,8 kV), gebouwd en gecertificeerd volgens TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618. De kabel is speciaal ontworpen voor de gelijkstroomzijde van fotovoltaïsche systemen: het aansluiten van zonnepanelen in strings en lopend van de stringaansluitdoos naar de omvormer. In tegenstelling tot AC-stroomkabels is deze ontworpen voor continue blootstelling buitenshuis: ultraviolet zonlicht, ozon, grote temperatuurschommelingen en mechanische hantering op daken en stellingen. De uiteindelijke diameter is ongeveer 5,0 mm, de massa ongeveer 45 kg/km, en wordt geleverd in rollen of trommels van 200 m, 500 m of 1000 m. | |||
| 2. Flexibele geleider van vertind koper | |||
| De geleider van 4,0 mm² is flexibel vertind koper van klasse 5 – meestal 56 afzonderlijke vertinde draden van 0,30 mm – wat een geleiderdiameter oplevert van ongeveer 2,8 mm en een maximale DC-weerstand van 4,61 Ω/km bij 20 °C. De fijndradige constructie geeft de kabel een uitstekende flexibiliteit bij het routeren rond moduleframes en kabelclips, en de vertinning beschermt de koperen strengen tegen oxidatie en atmosferische corrosie gedurende tientallen jaren van buitengebruik. | |||
| 3. Bestraalde XLPE-isolatie | |||
| De geleider is volledig omsloten door een 1,0 mm dikke laag elektronenbundel verknoopt polyethyleen (XLPE). Het bestralingsproces verknoopt de polymeerketens, waardoor XLPE een continue geleidertemperatuurclassificatie van 90 °C krijgt (kortsluiting tot 200 °C gedurende ≤ 5 s), hoge mechanische sterkte en uitstekende weerstand tegen UV, ozon, verwering en vlammen. De zwarte, met koolstof beladen isolatie dient zelf als buitenmantel; er is geen aparte buitenmantel. Standaard AC-bestendig is 3,5 kV gedurende 5 minuten (of 6,5 kV DC gedurende 15 minuten). | |||
| 4. Geen pantser – Single-Core flexibel | |||
| In tegenstelling tot middenspanningskabels heeft PV1-F geen stalen pantsering en geen afscherming van kopertape. Het is een dunne, ronde, enkeladerige kabel die is ontworpen om rechtstreeks op het moduleframe te worden geklikt, in PV-specifieke kabelgoten te worden geleid of in een lichtgewicht buis te worden getrokken. De minimale buigradius van 4 × OD (≈ 20 mm) weerspiegelt de flexibiliteit ervan. In elke string wordt één kabel gebruikt voor de positieve pool en één identieke kabel voor de negatieve pool. | |||
| 5. Behandeling van de locatie en operationele opmerkingen | |||
| • Gebruik connectoren van het type PV4/MC4 die zijn gekrompen met het speciale PV-krimpgereedschap; vervang nooit generieke kabelschoenen. • Houd rekening met de minimale buigradius van 4 × OD (≈ 20 mm); als de kabel herhaaldelijk wordt gebogen (bijv. volgsystemen), gebruik dan 6 × OD. • Servicebereik −40 tot +90 °C; geleider tot 90 °C continu. • Routinetest 3,5 kV AC / 5 min. • UV-voorconditionering: 1000 uur UV-blootstelling volgens TÜV. • Gemerkt + / − langs de schede. • Met een gewicht van ≈ 4,5 kg per 100 m is de kabel licht en wordt hij geleverd in grote spoelen — gemakkelijk te hanteren op PV-installaties op het dak en op de grond. |
8. Installatie-routering.

9. Verpakking, opslag en logistiek.Standaardlevering is 500 m per rol (ook vaten van 200 m of 1000 m), op maat gemaakte snijlengtes zijn op aanvraag verkrijgbaar. Elke spoel is voorzien van doorlopende markering: PV1-F, 1×4,0, 0,6/1,0 kV, + / −, IEC 60332-3 C, identiteit van de leverancier, productiejaar en opeenvolgende metermarkeringen. Opslag moet plaatsvinden in een droge, overdekte ruimte bij −20 tot +40 °C, beschermd tegen direct zonlicht.

10. Inkoopspecificatie.Vermeld "PV1-F 1×4,0 mm² 0,6/1,0 kV DC — IEC 60332-3 Klasse C gebundelde vlam" samen met de vereiste lengte. Bestel connectoren van het type PV4/MC4 en het speciale krimpgereedschap altijd tegelijkertijd. Vraag altijd om het fabriekstestcertificaat, waarin het IEC 60332-3 Klasse C bosvlamrapport moet zijn opgenomen. Specificeer deze v4-build met gebundelde vlam wanneer veel DC-kabels in de lade zijn gebundeld; voor buitenstellingen met één kabel is de v3-standaardconstructie (IEC 60332-1) voldoende.
11. Veelgestelde vragen over de kabelindustrie.
- Vraag 1: Wat is het verschil tussen deze v4-build met gebundelde vlam en de v3-standaardbuild?De v4 maakt gebruik van 1,0 mm XLPE-isolatie met classificatie IEC 60332-3 Klasse C (gebundelde verticale vlam), terwijl de v3 gebruik maakt van 0,9 mm XLPE-isolatie met classificatie IEC 60332-1 (verticale vlam met één kabel). De v4 wordt gespecificeerd wanneer veel DC-kabels in een lade zijn gebundeld; de v3 is voldoende voor buitenstellingen met één kabel.
- Vraag 2: Waarom is een gebundelde vlamclassificatie nodig?Wanneer tientallen PV DC-kabels in dezelfde lade worden gebundeld, kan een brand met één kabel zich van de ene kabel naar de andere verspreiden. De IEC 60332-3 gebundelde test verifieert dat de kabel geen vlam zal verspreiden in deze gebundelde configuratie; de lengte van de kabel mag niet groter zijn dan 2,5 m.
- V3: Wanneer heb ik IEC 60332-3 versus IEC 60332-1 nodig?Gebruik IEC 60332-1 (enkele kabel) voor kabels die afzonderlijk in een open lade lopen of rechtstreeks op moduleframes worden geklemd. Gebruik IEC 60332-3 (gebundeld) wanneer veel DC-kabels dezelfde kabelgoot delen – typisch voor grote commerciële PV-installaties op daken en industriële parken.
- Vraag 4: Waarom is de geleider 42×0,37 mm in plaats van 56×0,30 mm?Beide uitvoeringen voldoen aan EN 60228 Klasse 5 en leveren 4,61 Ω/km. De compacte constructie van 42 x 0,37 gebruikt minder, dikkere strengen voor een iets compactere geleider; de 56×0,30-build gebruikt meer, dunnere strengen voor maximale flexibiliteit.
- Vraag 5: Waarom verschilt PV1-F van gewone RV/BV-bouwdraad?PV1-F is ontworpen voor gebruik buitenshuis, blootgesteld aan UV, bij hoge temperaturen. De XLPE is vernet met elektronenstralen (niet alleen PVC), de geleider is van vertind koper (niet kaal) en de isolatie zelf is de weermantel.
- Vraag 6: Waarom is het single-core en niet two-core?PV-reeksen transporteren gelijkstroom tot 1,8 kV. Door + en − in afzonderlijke enkeladerige kabels te laten lopen, blijft de installatie modulair en wordt lusstroomopwarming in gedeelde geleiders voorkomen.
- Vraag 7: Waarom vertind koper gebruiken?Vertinnen beschermt de koperen strengen tegen oxidatie en atmosferische corrosie gedurende tientallen jaren van buitengebruik – cruciaal omdat PV-kabels naar verwachting 25 jaar meegaan.
- Vraag 8: Waarom MC4-connectoren gebruiken?MC4 (PV4)-connectoren zijn weerbestendig, gepolariseerd en geschikt voor 1,5 kV DC. Ze worden gekrompen met het speciale gereedschap; met de hand gedraaide aansluitingen zijn het grootste faalpunt in PV DC-arrays.
- Vraag 9: Wat is de maximale stringspanning?PV1-F is geschikt voor een systeemspanning van 1,8 kV DC en dekt 1500 V PV-reeksen met een veiligheidsmarge voor Voc met open circuit bij lage temperaturen.
- Vraag 10: Hoe lang gaat PV1-F mee?Indien correct geïnstalleerd met de juiste connectoren en uit stilstaand water geleid, is PV1-F ontworpen voor een levensduur van 25 jaar buiten, passend bij de garantie op de zonnepanelen.
- Vraag 11: Kan deze v4-constructie met gebundelde vlam worden gebruikt voor daken van woningen?Ja, het is volledig geschikt voor daken in woningen, maar de classificatie voor gebundelde vlammen is alleen nodig als er veel kabels in de kabelgoot zijn gebundeld. Voor een paar strings die rechtstreeks op moduleframes zijn geknipt, is de v3-standaardconstructie voldoende en goedkoper.