2-żyłowy kabel elastyczny PVC RVV 2x0,75mm2 do wewnętrznego okablowania urządzeń
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
Elastyczny kabel PVC 0
,75mm2
,Elastyczny kabel PVC RVV
Opis produktu
2-żyłowy elastyczny kabel PVC o przekroju 0,75 mm² RVV-2*0,75 mm² do wewnętrznego okablowania urządzeń
Oznaczenie i znaczenie kabla
|
Kod |
Znaczenie |
|---|---|
|
RVV |
R = elastyczny przewodnik miedziany (klasa 5), V = izolacja PVC, V = powłoka PVC |
|
300/500 V |
Napięcie znamionowe U₀/U = 300/500 V; Uₘ = 500 V |
|
2×0,75 mm² |
Dwa elastyczne żyły, każda z miedzianym przewodnikiem o przekroju 0,75 mm² |
Konstrukcja: Lekki elastyczny przewód w powłoce PVC, profil płaski/owalny lub okrągły (2-żyłowy)
Uwaga: RVV to lekki elastyczny przewód w powłoce PVC zgodnie z GB/T 5023 / IEC 60227. NIE jest to kabel zasilający (w przeciwieństwie do serii YJV). Przewodnik to elastyczna miedź linkowana klasy 5. Typowe profile: płaski (owalny) dla 2-żyłowych, okrągły dla 3+ żyłowych. Ten wariant 2×0,75 jest szeroko stosowany do urządzeń przenośnych o niskiej mocy, obwodów sterowania i okablowania wewnętrznego.

RVV 2×0,75 mm² — Specyfikacja kabla i dane inżynieryjne
1. Przegląd produktu i podsumowanie parametrów znamionowych. RVV 2×0,75 to kompaktowy, dwużyłowy elastyczny przewód izolowany i powlekany PVC, przeznaczony do połączeń zasilających i sygnałowych o lekkim obciążeniu: dwa elastyczne przewodniki z wyżarzonej miedzi klasy 5 o przekroju 0,75 mm², każdy izolowany PVC i wspólnie osłonięty jedną powłoką PVC do pracy przy napięciu 300/500 V, 50 Hz. Jest produkowany i testowany zgodnie z GB/T 5023.5 (60227 IEC 52) / IEC 60227-5, z elastycznymi przewodami linkowanymi zgodnymi z GB/T 3956. Gotowa średnica zewnętrzna wynosi około 6,1 mm, a nominalna masa to około 55 kg na kilometr (≈ 5,5 kg na 100 m), dostarczany na bębnach 100 m lub w kartonach.
2. Konstrukcja warstwa po warstwie (od przewodu do powłoki).
| Warstwa | Konstrukcja | Grubość | Średnica |
|---|---|---|---|
| Przewodnik (Cu) × 2 | Wyżarzona miedź, elastyczna linkowana klasa 5, 26 × 0,19 mm (1+6+19) każda | — | ≈ 1,5 mm |
| Izolacja (PVC) × 2 | Mieszanka PVC, PVC/C (TI1) | 0,50 mm | ≈ 2,5 mm |
| Zespół żył | Dwie izolowane żyły ułożone równolegle; przestrzenie międzyżyłowe wypełnione przez wytłaczanie powłoki | — | ≈ 5,0 mm (pochodne) |
| Powłoka zewnętrzna (PVC) | Mieszanka PVC, PVC/ST5, czarna lub na zamówienie | 0,55 mm | ≈ 6,1 mm (gotowa) |
3. Charakterystyka elektryczna. Każdy przewodnik o przekroju 0,75 mm² ma maksymalną rezystancję prądu stałego wynoszącą 26 Ω/km przy 20 °C, wzrastającą do około 33 Ω/km przy punkcie pracy 70 °C. Każda długość wytrzymuje rutynowe badanie napięciowe 2,0 kV AC o częstotliwości sieciowej przez pięć minut. Rezystancja izolacji gotowego kabla pozostaje powyżej 0,010 MΩ·km przy 70 °C, a typowe wartości obejmują pojemność ≈ 100 nF/km i impedancję AC 50 Hz ≈ 26 Ω/km (zdominowaną przez rezystancję). Przy obu żyłach pod napięciem, referencyjne obciążenie wynosi około 6 A w wolnym powietrzu przy 25 °C (szacunek inżynieryjny), a spadek napięcia pętli przy 6 A wynosi około 0,16 V na metr.
Parametry elektryczne
|
Parametr |
Wartość |
Uwaga |
|---|---|---|
|
Napięcie znamionowe U₀/U |
300 / 500 V |
Uₘ = 500 V |
|
Napięcie probiercze AC (5 min) |
2,0 kV |
Rutynowe |
|
Napięcie próby typu |
2,5 kV |
IEC 60227 |
|
Rezystancja DC @20 °C (na żyłę) |
≤ 26,0 Ω/km |
GB/T 3956 klasa 5 maks., 0,75 mm² |
|
Rezystancja AC @70 °C (est.) |
≈ 33,2 Ω/km |
na żyłę |
|
Obciążalność prądowa w powietrzu (jednofazowe, 30 °C) |
≈ 6 – 10 A |
zależy od metody instalacji |
|
Obciążalność prądowa (projektowa) |
≈ 7 A |
zachowawcze, wg GB/T 16895 |
|
Bezpośrednio w ziemi |
Nie dotyczy |
przewód lekki, nie do bezpośredniego zakopania |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 160 °C) |
≈ 0,075 kA (75 A) |
odniesienie 0,75 mm² |
|
Częstotliwość |
50/60 Hz AC lub DC |
— |
4. Reakcja termiczna i zachowanie w ogniu. Izolacja PVC wytrzymuje ciągłą temperaturę przewodu 70 °C. Przewód jest przeznaczony do pracy w temperaturach otoczenia od −15 do +70 °C, nie należy go rozwijać poniżej 0 °C bez wstępnego przygotowania, a temperatura 25 °C jest przyjmowana jako referencyjna temperatura otoczenia dla obciążalności prądowej. Zachowanie w ogniu spełnia normę testu pionowego pojedynczego kabla GB/T 18380.12 (IEC 60332-1), co oznacza, że przewód samogasnie po usunięciu źródła płomienia. Ponieważ zarówno izolacja, jak i powłoka są wykonane z halogenowanego PVC, przewód emituje dym i chlorowodór w przypadku pożaru; projekty wymagające niskiej emisji dymu i zerowej zawartości halogenów muszą określać wariant LSZH.
Struktura przekroju kabla


Opis konstrukcji

5. Praktyka instalacyjna i obsługa. Zgięcia nie powinny być mniejsze niż 6-krotność rzeczywistej średnicy zewnętrznej — około 37 mm dla tego rozmiaru. Końcówki wymagają ściągnięcia izolacji na 8–10 mm i zawsze stosowania tulejek na elastycznych linkach klasy 5, aby zapobiec strzępieniu się drutu. Bębny przechowywane poniżej 0 °C w magazynie muszą być podgrzane w pomieszczeniu przed rozwinięciem; naprężenie podczas ciągnięcia powinno pozostać w granicach 30 N, a przewód nigdy nie może być używany jako lina do ciągnięcia. Obciążenie referencyjne 6 A wymaga redukcji obciążalności, gdy temperatura otoczenia lub wiązkowanie odbiega od warunków referencyjnych. Ten przewód nie nadaje się do bezpośredniego zakopania, ekspozycji na promieniowanie UV na zewnątrz ani do ciągłego powtarzalnego zginania — do takich zastosowań należy wybrać kabel opancerzony, z powłoką odporną na promieniowanie UV lub kabel do ciągłego zginania (w korytach).
6. Typowe zastosowania serwisowe. Ten przewód służy do połączeń zasilających i sygnałowych o lekkim obciążeniu: przewody zasilające do urządzeń domowych, wewnętrzne okablowanie lamp i opraw oświetleniowych, połączenia między instrumentami i sprzętem elektronicznym, obwody sterowania o niskim prądzie w szafach, przewody audio i sygnałowe, przewody zasilające do sprzętu biurowego i wewnętrzne okablowanie małych urządzeń. Dopuszczalne metody instalacji obejmują stałe okablowanie wewnątrz urządzeń, koryta kablowe i kanały wewnętrzne w suchych miejscach, zarówno wewnątrz budynków, jak i w zadaszonych, osłoniętych przestrzeniach.

7. Reżim testowania i zapewnienia jakości. Rutynowe testy każdej długości obejmują weryfikację rezystancji prądu stałego przewodu (≤ 26 Ω/km przy 20 °C), wytrzymałość 2,0 kV AC / 5 min, ciągłość przewodu między obiema żyłami oraz kontrolę wymiarów obejmującą izolację ≥ 0,50 mm, powłokę ≥ 0,55 mm i średnicę całkowitą ≈ 6,1 mm. Testy próbne i typowe obejmują wytrzymałość na rozciąganie izolacji i powłoki PVC (≥ 10 MPa) z wydłużeniem (≥ 100 % izolacja / ≥ 125 % powłoka), odkształcenie termiczne PVC w temperaturze 80 °C, skurcz PVC w temperaturze 150 °C, test płomienia pionowego pojedynczego kabla, testy zginania i zginania na zimno w temperaturze −15 °C oraz test napięciowy po zginaniu. Certyfikat testu fabrycznego towarzyszy każdemu bębnowi.
Parametry kabla

Parametry testu kabla

8. Normy i zgodność. Projekt i produkcja są zgodne z GB/T 5023.5 i IEC 60227-5 dla elastycznych przewodów 300/500 V (60227 IEC 52). Przewody spełniają wymagania GB/T 3956 / IEC 60228 Klasa 5 — przewód 0,75 mm² jako dwadzieścia sześć drutów o średnicy 0,19 mm z R ≤ 26 Ω/km. Zachowanie w ogniu jest potwierdzone przez GB/T 18380.12. Ogólne metody testowania są zgodne z GB 5023.1 / GB 5023.3, podczas gdy oznakowanie powierzchniowe jest zgodne z GB/T 6995. Kable mogą być również dostarczane zgodnie z wymaganiami IEC, BS, DIN, UL lub VDE na życzenie. Ponieważ powłoka PVC zawiera halogen, tunele, systemy metra, szpitale i inne zamknięte obszary publiczne wymagają wariantu LSZH.
9. Pakowanie, przechowywanie i logistyka. Standardowa dostawa to 100 m na bęben lub w kartonie, z możliwością dostarczenia niestandardowych długości na życzenie. Każdy bęben zawiera oznaczenie typu, napięcia, identyfikatora dostawcy, roku produkcji i kolejnego znacznika metra zgodnie z GB/T 6995. Przechowywanie powinno odbywać się w suchych, zadaszonych pomieszczeniach w temperaturze od −15 do +40 °C, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, wilgoci, olejów i ostrych przedmiotów; bębny pozostają zapieczętowane do momentu instalacji. W niskich temperaturach, bębny należy kondycjonować w pomieszczeniu do temperatury ≥ 0 °C przed rozwinięciem. Podczas transportu bębny muszą być zabezpieczone przed toczeniem i uderzeniami, a przewód nigdy nie może być ciągnięty po ściernym podłożu lub ostrych krawędziach.

10. Specyfikacja zakupu. Podaj "RVV 300/500 V 2×0,75" wraz z wymaganą długością lub układem bębna, kombinacją kolorów izolacji i preferencjami dotyczącymi oznakowania. Określ kolor powłoki (standardowo czarny) i wszelkie specjalne kodowanie kolorami (np. brązowy/niebieski dla sieci 230 V, czerwony/czarny dla DC). Zawsze żądaj certyfikatu testu fabrycznego, aby potwierdzić rzeczywistą średnicę (≈ 6,1 mm), wagę (≈ 55 kg/km) i rezystancję przewodu dla partii produkcyjnej. Tam, gdzie wymagana jest konstrukcja o niskiej emisji dymu i zerowej zawartości halogenów lub do ciągłego zginania, zamów wariant LSZH lub H05VV5-F odpowiednio.
11. Często zadawane pytania dotyczące branży kablowej.
- P1: Czym RVV różni się od RVVP lub RVVSP? RVV to zwykły, nieekranowany, okrągły przewód elastyczny. RVVP dodaje ekran z cynowanej miedzi do tłumienia zakłóceń elektromagnetycznych, a RVVSP dodatkowo skręca pary — wybierz te warianty, gdy obwód przenosi sygnały o niskim poziomie lub jest prowadzony w pobliżu urządzeń generujących zakłócenia.
- P2: Dlaczego przekrój 0,75 mm² dla przewodów zasilających? Dla obciążenia 6 A przy 230 V, 0,75 mm² jest standardowym minimum dla przewodów zasilających urządzenia zgodnie z IEC 60227 i GB/T 5023. Większe obciążenia wymagają przewodów o przekroju 1,0, 1,5 lub 2,5 mm².
- P3: Co oznacza elastyczny przewód klasy 5? Klasa 5 (GB/T 3956) składa się z wielu cienkich drutów (26 × 0,19 mm przy 0,75 mm²), co nadaje przewodowi elastyczność i odporność na zginanie. Klasa 2 (stosowana w kablach zasilających, takich jak YJV) wykorzystuje mniej grubszych drutów i jest znacznie sztywniejsza — nigdy nie należy ich mylić przy zamawianiu.
- P4: Czy RVV można stosować na zewnątrz? Nie w standardowej formie: powłoka PVC nie jest odporna na promieniowanie UV i ulegnie degradacji pod wpływem długotrwałego światła słonecznego. Do użytku na zewnątrz należy określić powłokę odporną na promieniowanie UV lub kabel opancerzony. Do zakopania należy użyć kabla zasilającego z opancerzeniem taśmą stalową.
- P5: Jak wybiera się przekrój przewodu dla przewodu urządzenia? Wybór następuje na podstawie (a) prądu przy pełnym obciążeniu po redukcji, (b) dopuszczalnego spadku napięcia (zazwyczaj ≤ 5 % dla przewodów urządzeń) i (c) koordynacji z upstreamowym bezpiecznikiem lub wyłącznikiem. Przewód 0,75 mm² obsługuje obciążenia do około 6 A; większe obciążenia wymagają 1,0 mm² lub większego.
- P6: Przewód miedziany czy cynowany? Goła wyżarzona miedź (ten RVV) jest standardem dla stałych przewodów urządzeń i zapewnia najniższą rezystancję. Miedź cynowana jest preferowana tam, gdzie przewód może być narażony na wilgoć lub gdzie stosuje się lutowanie, ponieważ jest odporna na utlenianie.
- P7: Dlaczego PVC może pracować tylko w temperaturze 70 °C, podczas gdy XLPE w 90 °C? PVC jest termoplastem, który mięknie i odkształca się w podwyższonej temperaturze; XLPE jest sieciowany w sieć termoutwardzalną, która zachowuje swój kształt do 90 °C. Dlatego RVV (PVC) jest ograniczony do 70 °C, a YJV (XLPE) do 90 °C.
- P8: Jaka jest różnica między RVV a RVB/RVS? RVV to okrągły kabel powlekany; RVB to płaski, równoległy, nieekranowany przewód dwużyłowy, a RVS to skręcona para nieekranowana. Okrągły RVV jest preferowany tam, gdzie potrzebna jest ochrona mechaniczna lub czysty wygląd zewnętrzny.
- P9: Dlaczego średnica gotowego produktu różni się między producentami dla tego samego rozmiaru nominalnego? Normy określają minimalne grubości izolacji i powłoki oraz parametry elektryczne, ale nie precyzyjną średnicę całkowitą. Kompakcja linkowania, konstrukcja wypełnienia i tolerancja powłoki różnią się między zakładami — podane wartości dla 2×0,75 skupiają się wokół 6,1 mm — dlatego rzeczywista zmierzona średnica musi być użyta przy określaniu rozmiaru dławików i zacisków.
- P10: Które testy potwierdzają akceptację przy dostawie i przed podłączeniem zasilania? Przy dostawie należy zweryfikować certyfikat testu fabrycznego (rezystancja ≤ 26 Ω/km, wytrzymałość 2,0 kV/5 min, wymiary ≈ 6,1 mm), czytelność oznakowania powłoki i integralność bębna. Po instalacji należy przeprowadzić test rezystancji izolacji oraz test wytrzymałości 2,0 kV AC / 5 min, a następnie potwierdzić prawidłowe zidentyfikowanie obu żył przed podłączeniem zasilania.
- P11: Jakiej żywotności można się spodziewać? Przy instalacji i eksploatacji w ramach podanych limitów temperatury i napięcia, elastyczne przewody PVC są projektowane na okres eksploatacji wynoszący około 10–15 lat w suchych warunkach wewnętrznych; ciągłe przeciążenie, powtarzające się zginanie poza minimalnym promieniem 6 × OD, ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe lub praca powyżej 70 °C znacząco skrócą ten okres życia.