کابل انعطاف پذیر 3 هسته ای 4.0 میلی متر مربع RVV سیم مسی رشته ای ریز PVC برای تهویه مطبوع مرکزی
خلاصه محصول
جزئیات محصول
کابل انعطاف پذیر 3 هسته ای 4.0 میلی متر مربع
,کابل انعطاف پذیر 3 هسته ای RVV
,سیم مسی رشته ای ریز PVC
توضیحات محصول
کابل انعطاف پذیر RVV PVC با هسته مسی تابیده شده 3x4.0 میلی متر مربع 300/500 ولت برای تهویه مطبوع مرکزی
تعیین و معنی کابل
|
کد |
معنی |
|---|---|
|
RVV |
R = هادی مسی انعطاف پذیر (کلاس 5)، V = عایق PVC، V = غلاف PVC |
|
300/500 ولت |
ولتاژ نامی U₀/U = 300/500 ولت؛ Uₘ = 500 ولت |
|
3×4.0 میلی متر مربع |
سه هسته انعطاف پذیر، هر کدام هادی مسی 4.0 میلی متر مربع (اندازه سفارشی) |


RVV 3×4.0 میلی متر مربع - مشخصات کابل و داده های مهندسی
1. نمای کلی محصول و خلاصه رتبه بندی. RVV 3×4.0 یک سیم انعطاف پذیر سه هسته ای با عایق PVC و غلاف PVC با ولتاژ نامی 300/500 ولت AC (50 هرتز) و دمای هادی 70 درجه سانتیگراد است که بر اساس سه هادی انعطاف پذیر مسی آنیل شده کلاس 5 با مساحت 4.0 میلی متر مربع ساخته شده است - هر کدام با عایق PVC و به طور جمعی در یک غلاف دوم PVC پوشانده شده است. مطابق با GB/T 5023.5 (60227 IEC 53) / IEC 60227-5 تولید و تست شده است، با هادی های انعطاف پذیر مطابق با GB/T 3956. قطر نهایی حدود 12.7 میلی متر و جرم اسمی حدود 300 کیلوگرم بر کیلومتر (تقریباً 30 کیلوگرم در هر 100 متر) است که بر روی قرقره های 100 متری یا کارتن ها عرضه می شود. با فعال بودن هر سه هسته، سیم در هوای آزاد در دمای 25 درجه سانتیگراد حدود 32 آمپر را تحمل می کند (تخمین مهندسی) - یک سیم انعطاف پذیر سنگین در انتهای بالای خانواده PVC 300/500 ولت، مناسب برای اتصالات لوازم خانگی و صنعتی قابل توجه.
2. ساختار لایه به لایه (از هادی تا غلاف).
| لایه | ساختار | دیواره | قطر |
|---|---|---|---|
| هادی (مس) × 3 | مس آنیل شده، رشته ای انعطاف پذیر کلاس 5، 56 × 0.30 میلی متر (1+6+12+18+19) هر کدام | — | تقریباً 2.9 میلی متر |
| عایق (PVC) × 3 | ترکیب PVC، PVC/C (TI1) | 0.80 میلی متر | تقریباً 4.5 میلی متر |
| مونتاژ هسته | سه هسته عایق شده که به صورت مثلثی کابل شده اند؛ فضاهای خالی با اکستروژن غلاف پر شده اند | — | تقریباً 10.5 میلی متر (مشتق شده) |
| غلاف بیرونی (PVC) | ترکیب PVC، PVC/ST5، مشکی یا سفارشی | 1.10 میلی متر | تقریباً 12.7 میلی متر (نهایی) |

3. مشخصات الکتریکی. حداکثر مقاومت DC هر هادی 4.0 میلی متر مربع 4.95 اهم بر کیلومتر در دمای 20 درجه سانتیگراد است که در نقطه عملیاتی 70 درجه سانتیگراد به حدود 6.30 اهم بر کیلومتر افزایش می یابد. هر طول، تست تحمل ولتاژ 2.0 کیلو ولت AC فرکانس قدرت را که به مدت پنج دقیقه انجام می شود، تحمل می کند. مقاومت عایق کابل نهایی در دمای 70 درجه سانتیگراد بالاتر از 0.0085 مگا اهم در کیلومتر باقی می ماند و ارقام معمول شامل ظرفیت خازنی تقریباً 150 نانوفاراد بر کیلومتر و امپدانس AC 50 هرتز تقریباً 4.95 اهم بر کیلومتر (غالب مقاومت) است. با فعال بودن هر سه هسته، بار مرجع حدود 32 آمپر در هوای آزاد در دمای 25 درجه سانتیگراد (تخمین مهندسی) است و افت ولتاژ حلقه در 32 آمپر حدود 0.32 ولت در متر است.
پارامترهای الکتریکی
|
پارامتر |
مقدار |
یادداشت |
|---|---|---|
|
ولتاژ نامی U₀/U |
300 / 500 ولت |
Uₘ = 500 ولت |
|
ولتاژ تست AC (5 دقیقه) |
2.0 کیلو ولت |
معمولی (مرجع) |
|
ولتاژ تست نوع |
2.5 کیلو ولت |
مرجع IEC 60227 |
|
مقاومت DC @20 درجه سانتیگراد (در هر هسته) |
≤ 4.95 اهم بر کیلومتر |
حداکثر GB/T 3956 کلاس 5، 4 میلی متر مربع |
|
مقاومت AC @70 درجه سانتیگراد (تخمین) |
تقریباً 6.32 اهم بر کیلومتر |
در هر هسته |
|
رتبه بندی جریان در هوا (تک فاز، 30 درجه سانتیگراد، L+N) |
تقریباً 22 – 32 آمپر |
جریان کل بر روی L، N بازگشت را حمل می کند |
|
رتبه بندی جریان (طراحی، در هر هسته) |
تقریباً 26 آمپر |
محافظه کارانه، بر اساس برون یابی GB/T 16895 |
|
رتبه بندی جریان (3 فاز، متعادل) |
تقریباً 18 – 26 آمپر در هر فاز |
کاهش یافته به دلیل بسته بندی |
|
مدفون مستقیم |
قابل اجرا نیست |
سیم سبک، برای دفن مستقیم نیست |
|
جریان اتصال کوتاه (1 ثانیه، مس، 160 درجه سانتیگراد) |
تقریباً 0.40 کیلو آمپر (400 آمپر) |
مرجع 4 میلی متر مربع |
|
فرکانس |
50/60 هرتز AC یا DC |
— |
4. پاسخ حرارتی و رفتار شعله. عایق PVC دمای پیوسته هادی 70 درجه سانتیگراد را تحمل می کند. سیم برای دمای محیط سرویس بین -15 تا +70 درجه سانتیگراد رتبه بندی شده است، نباید زیر 0 درجه سانتیگراد بدون پیش شرط باز شود و از 25 درجه سانتیگراد به عنوان دمای محیط مرجع برای آمپراژ استفاده می کند. رفتار شعله مطابق با تست عمودی کابل تکی GB/T 18380.12 (IEC 60332-1) است، به این معنی که سیم پس از برداشتن منبع شعله خود خاموش می شود. از آنجایی که هم عایق و هم غلاف PVC هالوژنه هستند، سیم در آتش دود و کلرید هیدروژن ساطع می کند؛ پروژه های کم دود و بدون هالوژن باید نوع LSZH را مشخص کنند.

5. روش نصب و جابجایی. شعاع خمش نباید کمتر از 6 برابر قطر خارجی واقعی باشد - تقریباً 76 میلی متر برای این اندازه. پایان دادن به سیم نیاز به لخت کردن 18-22 میلی متر و همیشه استفاده از یک فرول بر روی رشته های انعطاف پذیر کلاس 5 برای جلوگیری از ساییدگی سیم دارد. قرقره های نگهداری شده زیر 0 درجه سانتیگراد در انبار باید قبل از باز شدن در داخل گرم شوند؛ کشش کشش باید در حدود 240 نیوتن باقی بماند و سیم هرگز نباید به عنوان طناب کششی استفاده شود. مرجع 32 آمپر نیاز به کاهش رتبه بندی در هر زمان که دمای محیط یا بسته بندی از شرایط مرجع منحرف شود، دارد. این سیم برای دفن مستقیم، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش در فضای باز یا خمش مکرر مداوم نیست - برای این وظایف، کابل زره دار، غلاف مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش یا کابل انعطاف پذیر مداوم (کانال) را انتخاب کنید.
ساختار مقطع کابل


شرح ساختار کابل

6. کاربردهای معمول سرویس. این سیم برای کارهای سنگین سه سیمه استفاده می شود: سیم های ابزار دقیق صنعتی و جوشکاری تا حدود 32 آمپر، اتصال کمپرسورهای کوچک و واحدهای تبرید، منبع تغذیه سه فاز برای تجهیزات کوچک در 230 ولت، سیم های لوازم خانگی آشپزخانه تجاری و خشکشویی، قطره های ثابت منبع تغذیه کارگاه و گاراژ، سیم های پمپ آب و سیستم های آبیاری، سیم های کششی برق موقت سایت، اتصال پنل کنترل و تابلوهای توزیع، و سیم های منبع تغذیه ماشین آلات کشاورزی. روش های نصب تایید شده شامل سیم کشی ثابت در داخل لوازم خانگی، کانال کابل و کانال داخلی در مکان های خشک، هم در داخل و هم در فضاهای سرپوشیده محافظت شده است.

7. رژیم تست و تضمین کیفیت. تست های معمول بر روی هر طول شامل تأیید مقاومت DC هادی (≤ 4.95 اهم بر کیلومتر در 20 درجه سانتیگراد)، تحمل 2.0 کیلو ولت AC / 5 دقیقه، پیوستگی هادی در هر سه هسته، و بازرسی ابعادی شامل عایق ≥ 0.80 میلی متر، غلاف ≥ 1.10 میلی متر و قطر کلی تقریباً 12.7 میلی متر است. تست های نمونه و نوع شامل استحکام کششی عایق و غلاف PVC (≥ 10 مگاپاسکال) با کشیدگی (≥ 100٪ عایق / ≥ 125٪ غلاف)، تغییر شکل حرارتی PVC در 80 درجه سانتیگراد، انقباض PVC در 150 درجه سانتیگراد، تست شعله عمودی کابل تکی، تست خمش و خمش سرد در -15 درجه سانتیگراد، و تست ولتاژ پس از خمش است. گواهی تست کارخانه همراه با هر قرقره ارائه می شود.
پارامترهای کابل

پارامترهای تست کابل

8. استانداردها و انطباق. طراحی و تولید مطابق با GB/T 5023.5 و IEC 60227-5 برای سیم های انعطاف پذیر 300/500 ولت (60227 IEC 53) است. هادی ها مطابق با GB/T 3956 / IEC 60228 کلاس 5 هستند - هادی 4.0 میلی متر مربع به صورت پنجاه و شش سیم 0.30 میلی متری با R ≤ 4.95 اهم بر کیلومتر. رفتار شعله توسط GB/T 18380.12 اثبات شده است. روش های تست عمومی مطابق با GB 5023.1 / GB 5023.3 است، در حالی که علامت گذاری سطح مطابق با GB/T 6995 است. کابل ها همچنین می توانند بر اساس درخواست به الزامات IEC، BS، DIN، UL یا VDE عرضه شوند. از آنجایی که غلاف PVC حاوی هالوژن است، تونل ها، سیستم های مترو، بیمارستان ها و سایر مناطق عمومی محدود نیاز به نوع LSZH دارند.

9. بسته بندی، ذخیره سازی و لجستیک. تحویل استاندارد 100 متر در هر قرقره یا کارتن است، با طول های برش سفارشی در صورت درخواست موجود است. هر قرقره دارای نوع، ولتاژ، هویت تامین کننده، سال تولید و علامت گذاری متری متوالی مطابق با GB/T 6995 است. ذخیره سازی باید در اماکن خشک و سرپوشیده در دمای -15 تا +40 درجه سانتیگراد، دور از نور مستقیم خورشید، رطوبت، روغن ها و اشیاء تیز باشد؛ قرقره ها تا زمان نصب بسته می مانند. در شرایط سرد، قرقره ها را قبل از باز شدن در داخل به دمای ≥ 0 درجه سانتیگراد برسانید. در حین حمل و نقل، قرقره ها باید در برابر غلتیدن و ضربه ایمن شوند و سیم هرگز نباید بر روی زمین ساینده یا لبه های تیز کشیده شود.

10. مشخصات خرید. "RVV 300/500 V 3×4.0" را همراه با طول مورد نیاز یا ترتیب قرقره، ترکیب رنگ عایق و ترجیحات علامت گذاری بیان کنید. رنگ غلاف را مشخص کنید (مشکی استاندارد است) و هر گونه کد رنگی خاص (به عنوان مثال، قهوه ای/آبی/زرد-سبز برای منبع تغذیه 230 ولت با زمین). همیشه گواهی تست کارخانه را برای تأیید قطر واقعی (تقریباً 12.7 میلی متر)، وزن (تقریباً 300 کیلوگرم بر کیلومتر) و مقاومت هادی برای دسته تولید درخواست کنید. در مواردی که ساختار کم دود بدون هالوژن یا انعطاف پذیر مداوم مورد نیاز است، به ترتیب نوع LSZH یا H05VV5-F را سفارش دهید.
11. پرسش های متداول صنعت کابل.
- س1: تفاوت 3×4.0 با 3×2.5 چیست؟ مساحت هادی از 2.5 به 4.0 میلی متر مربع در هر هسته افزایش می یابد: رشته از 50×0.25 به 56×0.30 تغییر می کند، مقاومت از 7.41 به 4.95 اهم بر کیلومتر کاهش می یابد، قطر نهایی از 11.0 به 12.7 میلی متر افزایش می یابد، وزن از 215 به 300 کیلوگرم بر کیلومتر و آمپراژ از 25 به 32 آمپر افزایش می یابد. رتبه بندی ولتاژ، رتبه بندی دما و مواد غلاف/عایق یکسان باقی می مانند.
- س2: چرا یک سیم سه هسته ای با 4.0 میلی متر مربع؟ هسته سوم هادی محافظ زمین (PE) است، در حالی که مقطع 4.0 میلی متر مربع تا حدود 32 آمپر را پشتیبانی می کند - کافی برای سیم های ابزار دقیق، کمپرسورها و منابع تغذیه لوازم خانگی سنگین به جای فقط سیم کشی داخلی.
- س3: هادی انعطاف پذیر کلاس 5 به چه معناست؟ کلاس 5 (GB/T 3956) از سیم های نازک زیادی (56 × 0.30 میلی متر در 4.0 میلی متر مربع) ساخته شده است که انعطاف پذیری و مقاومت در برابر خمش سیم را فراهم می کند. کلاس 2 (مورد استفاده در کابل های برق مانند YJV) از سیم های ضخیم تر کمتری استفاده می کند و بسیار سفت تر است - هرگز هنگام سفارش آنها را با هم اشتباه نگیرید.
- س4: آیا RVV می تواند در فضای باز استفاده شود؟ در شکل استاندارد خود خیر: غلاف PVC در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم نیست و در اثر نور مستقیم خورشید تخریب می شود. برای استفاده در فضای باز، غلاف مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش یا کابل زره دار را مشخص کنید. برای دفن، از کابل برق زره دار فولادی استفاده کنید.
- س5: چگونه سطح مقطع هادی برای سیم لوازم خانگی انتخاب می شود؟ انتخاب بر اساس (الف) جریان بار کامل پس از کاهش رتبه، (ب) افت ولتاژ مجاز (معمولاً ≤ 5٪ برای سیم های لوازم خانگی)، و (ج) هماهنگی با فیوز بالادست یا قطع کننده مدار انجام می شود. یک سیم 4.0 میلی متر مربعی تا حدود 32 آمپر را پشتیبانی می کند؛ بارهای بالاتر نیاز به 6.0 یا 10 میلی متر مربع دارند.
- س6: هادی مسی یا مسی قلع اندود؟ مس آنیل شده برهنه (این RVV) برای سیم های لوازم خانگی ثابت استاندارد است و کمترین مقاومت را دارد. مس قلع اندود در مواردی که هادی ممکن است در معرض رطوبت قرار گیرد یا در جایی که از پایان لحیم کاری استفاده می شود، ترجیح داده می شود، زیرا در برابر اکسیداسیون مقاوم است.
- س7: چرا PVC فقط می تواند در دمای 70 درجه سانتیگراد کار کند در حالی که XLPE در دمای 90 درجه سانتیگراد کار می کند؟ PVC یک ترموپلاستیک است که در دمای بالا نرم شده و تغییر شکل می دهد؛ XLPE به یک شبکه ترموستات شبکه ای متصل شده است که شکل خود را تا 90 درجه سانتیگراد حفظ می کند. به همین دلیل RVV (PVC) به 70 درجه سانتیگراد و YJV (XLPE) به 90 درجه سانتیگراد محدود می شود.
- س8: تفاوت RVV و RVVP چیست؟ RVV سیم انعطاف پذیر گرد ساده بدون شیلد است. RVVP یک صفحه مسی قلع اندود برای حذف تداخل الکترومغناطیسی اضافه می کند - نوع شیلد دار را زمانی انتخاب کنید که مدار سیگنال های سطح پایین را حمل می کند یا در نزدیکی تجهیزات پر سر و صدا قرار دارد.
- س9: چرا قطر نهایی بین تولیدکنندگان برای همان اندازه اسمی متفاوت است؟ استانداردها حداقل ضخامت عایق و غلاف و همچنین عملکرد الکتریکی را تعیین می کنند، اما نه قطر کلی دقیق. فشرده سازی رشته، طراحی پرکننده و تلرانس غلاف بین کارخانه ها متفاوت است - ارقام منتشر شده 3×4.0 در حدود 12.7 میلی متر قرار دارند - بنابراین قطر اندازه گیری شده واقعی باید هنگام اندازه گذاری اتصالات و گیره ها استفاده شود.
- س10: کدام تست ها پذیرش در زمان تحویل و قبل از برق رسانی را تأیید می کنند؟ در زمان تحویل، گواهی تست کارخانه (مقاومت ≤ 4.95 اهم بر کیلومتر، تحمل 2.0 کیلو ولت/5 دقیقه، ابعاد تقریباً 12.7 میلی متر)، خوانایی غلاف و یکپارچگی قرقره را تأیید کنید. پس از نصب، یک تست مقاومت عایق به همراه تحمل 2.0 کیلو ولت AC / 5 دقیقه را تکمیل کنید، سپس قبل از برق رسانی، تأیید کنید که هر سه هادی به درستی شناسایی شده اند.
- س11: چه عمر خدماتی می توان انتظار داشت؟ هنگامی که در محدوده دما و ولتاژ مشخص شده نصب و کار می کنند، سیم های انعطاف پذیر PVC برای عمر خدماتی حدود 10-15 سال در شرایط خشک داخلی طراحی شده اند؛ اضافه بار مداوم، خمش مکرر فراتر از حداقل شعاع 6×OD، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، یا کار در دمای بالاتر از 70 درجه سانتیگراد به طور قابل توجهی آن عمر را کوتاه می کند.