Εύκαμπτο καλώδιο με μόνωση PVC 2 πυρήνων 2,5mm2 RVV για καλωδίωση πριζών
Σύνοψη του προϊόντος
Λεπτομέρειες προϊόντος
PVC μονωμένο εύκαμπτο καλώδιο
,καλώδιο 2 πυρήνων 2
,5mm2
Περιγραφή προϊόντος
Εύκαμπτο καλώδιο μόνωσης PVC 2 πυρήνων 2,5mm² RVV για καλωδίωση κυκλώματος πρίζας
Ονομασία & Έννοια Καλωδίου
|
Κωδικός |
Έννοια |
|---|---|
|
RVV |
R = Εύκαμπτος χάλκινος αγωγός (Κλάση 5), V = μόνωση PVC, V = μανδύας PVC |
|
300/500 V |
Ονομαστική τάση U₀/U = 300/500 V; Uₘ = 500 V |
|
2×2,5 mm² |
Δύο εύκαμπτοι πυρήνες, ο καθένας 2,5 mm² χάλκινος αγωγός |
Κατασκευή: Ελαφρύ εύκαμπτο καλώδιο με μανδύα PVC, επίπεδο/οβάλ ή στρογγυλό προφίλ (2 πυρήνων)
Σημείωση: Το RVV είναι ένα ελαφρύ εύκαμπτο καλώδιο με μανδύα PVC σύμφωνα με το GB/T 5023 / IEC 60227. Ο αγωγός είναι εύκαλκος χαλκός πολλαπλών κλώνων κλάσης 5. Κοινά προφίλ: επίπεδο (οβάλ) για 2 πυρήνες, στρογγυλό για 3+ πυρήνες. Αυτή η παραλλαγή 2×2,5 είναι η βαρύτερη διαβάθμιση στη σειρά ελαφρών καλωδίων RVV, που χρησιμοποιείται ευρέως για φορητές συσκευές υψηλότερης ισχύος, καλώδια επέκτασης και καλωδίωση εξοπλισμού που απαιτεί έως ~20 A.

RVV 2×2,5 mm² — Προδιαγραφή Καλωδίου & Μηχανικά Δεδομένα
1. Επισκόπηση Προϊόντος & Περίληψη Ονομαστικής Τιμής. Το RVV 2×2,5 είναι ένα ανθεκτικό εύκαμπτο καλώδιο δύο πυρήνων με μόνωση και μανδύα PVC, στην κορυφή της σειράς οικιακών εύκαμπτων καλωδίων: δύο εύκαμπτοι αγωγοί από ανόπτητο χαλκό κλάσης 5 των 2,5 mm², ο καθένας μονωμένος σε PVC και συλλογικά περιβλημένος σε ένα εξωτερικό μανδύα PVC για λειτουργία 300/500 V, 50 Hz. Κατασκευάζεται και ελέγχεται τύπου σύμφωνα με το GB/T 5023.5 (60227 IEC 52) / IEC 60227-5, με εύκαμπτους αγωγούς πολλαπλών κλώνων που συμμορφώνονται με το GB/T 3956. Η τελική εξωτερική διάμετρος είναι περίπου 10,8 mm και η ονομαστική μάζα είναι περίπου 155 kg ανά χιλιόμετρο (≈ 15,5 kg ανά 100 m), παρέχεται σε καρούλια ή χαρτοκιβώτια των 100 m.
2. Κατασκευή Στρώμα προς Στρώμα (Αγωγός έως Μανδύας).
| Στρώμα | Κατασκευή | Πάχος | Διάμετρος |
|---|---|---|---|
| Αγωγός (Cu) × 2 | Ανόπτητος Cu, εύκαμπτος πολλαπλών κλώνων κλάσης 5, 50 × 0,25 mm (1+6+12+18+13) ο καθένας | — | ≈ 3,4 mm |
| Μόνωση (PVC) × 2 | Σύνθετο PVC, PVC/C (TI1) | 0,80 mm | ≈ 5,0 mm |
| Συναρμολόγηση πυρήνων | Δύο μονωμένοι πυρήνες τοποθετημένοι παράλληλα· τα κενά γεμίζονται με εξώθηση μανδύα | — | ≈ 9,0 mm (υπολογιζόμενη) |
| Εξωτερικός μανδύας (PVC) | Σύνθετο PVC, PVC/ST5, μαύρο ή κατά παραγγελία | 0,90 mm | ≈ 10,8 mm (τελική) |
3. Ηλεκτρικά Χαρακτηριστικά. Κάθε αγωγός 2,5 mm² έχει μέγιστη αντίσταση DC 7,41 Ω/km στους 20 °C, αυξανόμενη σε περίπου 9,4 Ω/km στο σημείο λειτουργίας των 70 °C. Κάθε μήκος αντέχει στην τακτική δοκιμή αντοχής 2,0 kV AC συχνότητας ισχύος για πέντε λεπτά. Η αντίσταση μόνωσης του τελικού καλωδίου παραμένει πάνω από 0,010 MΩ·km στους 70 °C, και τυπικές τιμές περιλαμβάνουν χωρητικότητα ≈ 140 nF/km και αντίσταση AC 50 Hz ≈ 7,41 Ω/km (κυριαρχεί η αντίσταση). Με τους δύο πυρήνες υπό τάση, η ονομαστική φόρτιση είναι περίπου 25 A σε ελεύθερο αέρα στους 25 °C (μηχανική εκτίμηση), και η πτώση τάσης βρόχου στα 25 A είναι περίπου 0,37 V ανά μέτρο.
Ηλεκτρικές Παράμετροι
|
Παράμετρος |
Τιμή |
Σημείωση |
|---|---|---|
|
Ονομαστική τάση U₀/U |
300 / 500 V |
Uₘ = 500 V |
|
Τάση δοκιμής AC (5 λεπτά) |
2,0 kV |
Τακτική |
|
Τάση δοκιμής τύπου |
2,5 kV |
IEC 60227 |
|
Αντίσταση DC @20 °C (ανά πυρήνα) |
≤ 7,98 Ω/km |
GB/T 3956 Κλάση 5 μέγ., 2,5 mm² |
|
Αντίσταση AC @70 °C (εκτ.) |
≈ 10,2 Ω/km |
ανά πυρήνα |
|
Ονομαστική ρεύματος σε αέρα (μονοφασικό, 30 °C) |
≈ 16 – 25 A |
εξαρτάται από τη μέθοδο εγκατάστασης |
|
Ονομαστική ρεύματος (σχεδιασμός) |
≈ 20 A |
συντηρητική, ανά GB/T 16895 |
|
Απευθείας θαμμένο |
Δεν ισχύει |
ελαφρύ καλώδιο, όχι για απευθείας ταφή |
|
Ρεύμα βραχυκυκλώματος (1 s, Cu, 160 °C) |
≈ 0,25 kA (250 A) |
αναφορά 2,5 mm² |
|
Συχνότητα |
50/60 Hz AC ή DC |
— |
4. Θερμική Απόκριση & Συμπεριφορά Φλόγας. Η μόνωση PVC αντέχει σε συνεχή θερμοκρασία αγωγού 70 °C. Το καλώδιο έχει ονομαστική τιμή για θερμοκρασίες περιβάλλοντος λειτουργίας μεταξύ −15 και +70 °C, δεν πρέπει να ξετυλίγεται κάτω από 0 °C χωρίς προετοιμασία, και χρησιμοποιεί 25 °C ως θερμοκρασία αναφοράς περιβάλλοντος για την ονομαστική τιμή ρεύματος. Η συμπεριφορά φλόγας πληροί την κάθετη δοκιμή μεμονωμένου καλωδίου GB/T 18380.12 (IEC 60332-1), που σημαίνει ότι το καλώδιο αυτοσβήνεται όταν αφαιρεθεί η πηγή φλόγας. Επειδή τόσο η μόνωση όσο και ο μανδύας είναι αλογονωμένο PVC, το καλώδιο εκπέμπει καπνό και υδροχλώριο σε περίπτωση πυρκαγιάς· έργα χαμηλού καπνού μηδενικού αλογόνου πρέπει να καθορίζουν παραλλαγή LSZH.
Παράμετροι Καλωδίου

5. Πρακτική Εγκατάστασης & Χειρισμός. Οι κάμψεις δεν πρέπει να πέφτουν κάτω από 6 φορές την πραγματική εξωτερική διάμετρο — περίπου 65 mm για αυτό το μέγεθος. Η τερματισμός απαιτεί απογύμνωση 12–15 mm και πάντα χρήση ακροδέκτη στους εύκαμπτους κλώνους κλάσης 5 για να αποφευχθεί το ξεφτίσμα των συρμάτων. Τα καρούλια που διατηρούνται κάτω από 0 °C στην αποθήκευση πρέπει να ζεσταθούν σε εσωτερικό χώρο πριν από το ξετύλιγμα· η τάση έλξης πρέπει να παραμένει εντός 100 N, και το καλώδιο δεν πρέπει ποτέ να χρησιμοποιείται ως σχοινί έλξης. Η αναφορά 25 A απαιτεί μείωση της ονομαστικής τιμής όποτε η θερμοκρασία περιβάλλοντος ή η δέσμη αποκλίνει από τις συνθήκες αναφοράς. Αυτό το καλώδιο δεν είναι για απευθείας ταφή, εξωτερική έκθεση σε UV ή συνεχή επαναλαμβανόμενη κάμψη — για αυτές τις εργασίες επιλέξτε θωρακισμένο καλώδιο, μανδύα σταθεροποιημένο σε UV ή καλώδιο συνεχούς κάμψης (σωλήνα).
Δομή Διατομής Καλωδίου


Περιγραφή Κατασκευής Καλωδίου

6. Τυπικές Εφαρμογές Υπηρεσίας. Αυτό το καλώδιο εξυπηρετεί τις βαρύτερες συνδέσεις τροφοδοσίας ελαφριάς χρήσης: καλώδια τροφοδοσίας για μεγάλες οικιακές συσκευές όπως ηλεκτρικούς θερμοσίφωνες, φούρνους και κλιματιστικά υψηλής ισχύος, σταθερό εξοπλισμό εργαστηρίου και τροφοδοσίες μικρών εργαλειομηχανών, βραχείες διακλαδώσεις διανομής και σταθερές γραμμές φωτισμού, διασυνδέσεις τροφοδοσίας σε πίνακες ελέγχου, καλώδια εξοπλισμού εμπορικών κουζινών και προσωρινές πτώσεις τροφοδοσίας κατασκευής. Οι εγκεκριμένες μέθοδοι εγκατάστασης περιλαμβάνουν σταθερή καλωδίωση εντός συσκευών, σωλήνες καλωδίων και εσωτερικές σωληνώσεις σε ξηρές τοποθεσίες, τόσο σε εσωτερικούς χώρους όσο και σε καλυμμένους προστατευμένους χώρους.

7. Πρόγραμμα Δοκιμών & Διασφάλισης Ποιότητας. Οι τακτικές δοκιμές σε κάθε μήκος περιλαμβάνουν επαλήθευση αντίστασης DC αγωγού (≤ 7,41 Ω/km στους 20 °C), αντοχή 2,0 kV AC / 5 λεπτά, συνέχεια αγωγού και στους δύο πυρήνες, και διαστατική επιθεώρηση που καλύπτει μόνωση ≥ 0,80 mm, μανδύα ≥ 0,90 mm και συνολική διάμετρο ≈ 10,8 mm. Οι δοκιμές δειγμάτων και τύπου περιλαμβάνουν αντοχή σε εφελκυσμό μόνωσης και μανδύα PVC (≥ 10 MPa) με επιμήκυνση (≥ 100 % μόνωση / ≥ 125 % μανδύας), παραμόρφωση PVC σε θερμότητα στους 80 °C, συρρίκνωση PVC στους 150 °C, κάθετη δοκιμή φλόγας μεμονωμένου καλωδίου, δοκιμές κάμψης και ψυχρής κάμψης στους −15 °C, και δοκιμή τάσης μετά την κάμψη. Ένα πιστοποιητικό δοκιμής εργοστασίου συνοδεύει κάθε καρούλι.
Παράμετροι Δοκιμής Καλωδίου

8. Πρότυπα & Συμμόρφωση. Ο σχεδιασμός και η παραγωγή διέπονται από τα GB/T 5023.5 και IEC 60227-5 για εύκαμπτα καλώδια 300/500 V (60227 IEC 52). Οι αγωγοί ικανοποιούν τα GB/T 3956 / IEC 60228 Κλάση 5 — ο αγωγός 2,5 mm² ως πενήντα σύρματα των 0,25 mm με R ≤ 7,41 Ω/km. Η συμπεριφορά φλόγας αποδεικνύεται από το GB/T 18380.12. Οι γενικές μέθοδοι δοκιμών ακολουθούν τα GB 5023.1 / GB 5023.3, ενώ η σήμανση επιφανείας συμμορφώνεται με το GB/T 6995. Τα καλώδια μπορούν επίσης να παρέχονται σύμφωνα με τις απαιτήσεις IEC, BS, DIN, UL ή VDE κατόπιν αιτήματος. Επειδή ο μανδύας PVC περιέχει αλογόνο, οι σήραγγες, τα συστήματα μετρό, τα νοσοκομεία και άλλοι περιορισμένοι δημόσιοι χώροι απαιτούν παραλλαγή LSZH.
9. Συσκευασία, Αποθήκευση & Logistics. Η τυπική παράδοση είναι 100 m ανά καρούλι ή χαρτοκιβώτιο, με ειδικά μήκη κοπής διαθέσιμα κατόπιν αιτήματος. Κάθε καρούλι φέρει τύπο, τάση, ταυτότητα προμηθευτή, έτος παραγωγής και διαδοχική σήμανση μέτρου σύμφωνα με το GB/T 6995. Η αποθήκευση πρέπει να γίνεται σε ξηρούς, καλυμμένους χώρους σε −15 έως +40 °C, προστατευμένα από άμεσο ηλιακό φως, υγρασία, λάδια και αιχμηρά αντικείμενα· τα καρούλια παραμένουν σφραγισμένα μέχρι την εγκατάσταση. Σε ψυχρές συνθήκες, προετοιμάστε τα καρούλια σε εσωτερικό χώρο στους ≥ 0 °C πριν από το ξετύλιγμα. Κατά τη μεταφορά, τα καρούλια πρέπει να ασφαλίζονται έναντι κύλισης και πρόσκρουσης, και το καλώδιο δεν πρέπει ποτέ να σύρεται σε λειαντικό έδαφος ή αιχμηρές ακμές.

10. Προδιαγραφή Προμήθειας. Δηλώστε "RVV 300/500 V 2×2,5" μαζί με το απαιτούμενο μήκος ή διάταξη καρουλιού, τον συνδυασμό χρωμάτων μόνωσης και τις προτιμήσεις σήμανσης. Καθορίστε το χρώμα του μανδύα (μαύρο είναι το τυπικό) και τυχόν ειδική χρωματική κωδικοποίηση (π.χ. καφέ/μπλε για 230 V δικτύου, κόκκινο/μαύρο για DC). Ζητάτε πάντα το πιστοποιητικό δοκιμής εργοστασίου για να επιβεβαιώσετε την πραγματική διάμετρο (≈ 10,8 mm), το βάρος (≈ 155 kg/km) και την αντίσταση του αγωγού για την παρτίδα παραγωγής. Όπου απαιτείται κατασκευή χαμηλού καπνού μηδενικού αλογόνου ή συνεχούς κάμψης, παραγγείλετε αντίστοιχα την παραλλαγή LSZH ή H05VV5-F.

11. Συχνές Ερωτήσεις Καλωδίων.
- Ε1: Πώς διαφέρει το 2×2,5 από το 2×1,5; Η διατομή του αγωγού αυξάνεται από 1,5 σε 2,5 mm² (πλέξη από 30×0,25 σε 50×0,25 mm), μειώνοντας την αντίσταση DC από 13,3 σε 7,41 Ω/km, αυξάνοντας το ονομαστικό ρεύμα από περίπου 16 σε 25 A, αυξάνοντας την τελική διάμετρο από 8,4 σε 10,8 mm, και αυξάνοντας το βάρος από περίπου 100 σε 155 kg/km.
- Ε2: Γιατί διατομή 2,5 mm² για καλώδια συσκευών; Για φορτίο 25 A στα 230 V, τα 2,5 mm² είναι το πρότυπο για οικιακές συσκευές υψηλής ισχύος και σταθερές διακλαδώσεις διανομής σύμφωνα με τα IEC 60227 και GB/T 5023. Βαρύτερα φορτία απαιτούν αγωγούς 4 mm².
- Ε3: Τι σημαίνει εύκαμπτος αγωγός Κλάσης 5; Η Κλάση 5 (GB/T 3956) αποτελείται από πολλά λεπτά σύρματα (50 × 0,25 mm στα 2,5 mm²), δίνοντας στο καλώδιο την ευκαμψία και την αντοχή του στην κάμψη. Η Κλάση 2 (που χρησιμοποιείται σε καλώδια ισχύος όπως το YJV) χρησιμοποιεί λιγότερα παχύτερα σύρματα και είναι πολύ πιο άκαμπτη — ποτέ μην τα μπερδεύετε κατά την παραγγελία.
- Ε4: Μπορεί το RVV να χρησιμοποιηθεί σε εξωτερικούς χώρους; Όχι στην τυπική του μορφή: ο μανδύας PVC δεν είναι σταθεροποιημένος σε UV και θα υποβαθμιστεί υπό παρατεταμένη έκθεση στον ήλιο. Για εξωτερική χρήση, καθορίστε μανδύα σταθεροποιημένο σε UV ή θωρακισμένο καλώδιο. Για ταφή, χρησιμοποιήστε καλώδιο ισχύος με θωράκιση από χαλύκο χάλυβα.
- Ε5: Πώς επιλέγεται η διατομή του αγωγού για ένα καλώδιο συσκευής; Η επιλογή ακολουθεί (α) το πλήρες ρεύμα φορτίου μετά τη μείωση της ονομαστικής τιμής, (β) την επιτρεπόμενη πτώση τάσης (συνήθως ≤ 5 % για καλώδια συσκευών), και (γ) τον συντονισμό με την ασφάλεια ή τον διακόπτη κυκλώματος της ανάντη γραμμής. Ένα καλώδιο 2,5 mm² υποστηρίζει έως περίπου 25 A· υψηλότερα φορτία απαιτούν 4 mm² ή μεγαλύτερα.
- Ε6: Αγωγός χαλκού ή επικασσιτερωμένου χαλκού; Ο ακατέργαστος ανόπτητος χαλκός (αυτό το RVV) είναι το τυπικό για σταθερά καλώδια συσκευών και δίνει τη χαμηλότερη αντίσταση. Ο επικασσιτερωμένος χαλκός προτιμάται όπου ο αγωγός μπορεί να εκτεθεί σε υγρασία ή όπου χρησιμοποιείται τερματισμός με κόλληση, επειδή αντιστέκεται στην οξείδωση.
- Ε7: Γιατί το PVC μπορεί να λειτουργεί μόνο στους 70 °C ενώ το XLPE στους 90 °C; Το PVC είναι θερμοπλαστικό που μαλακώνει και παραμορφώνεται σε υψηλή θερμοκρασία· το XLPE είναι διασταυρωμένο σε ένα θερμοσκληρυνόμενο δίκτυο που διατηρεί το σχήμα του έως τους 90 °C. Αυτός είναι ο λόγος που το RVV (PVC) περιορίζεται στους 70 °C και το YJV (XLPE) στους 90 °C.
- Ε8: Ποια είναι η διαφορά μεταξύ RVV και RVVP; Το RVV είναι το απλό μη θωρακισμένο στρογγυλό εύκαμπτο καλώδιο. Το RVVP προσθέτει μια πλεξούδα οθόνης από επικασσιτερωμένο χαλκό για απόρριψη ηλεκτρομαγνητικών παρεμβολών — επιλέξτε την θωρακισμένη παραλλαγή όταν το κύκλωμα μεταφέρει σήματα χαμηλού επιπέδου ή δρομολογείται κοντά σε θορυβώδη εξοπλισμό.
- Ε9: Γιατί η τελική διάμετρος ποικίλλει μεταξύ κατασκευαστών για την ίδια ονομαστική διάσταση; Τα πρότυπα καθορίζουν ελάχιστα πάχη μόνωσης και μανδύα συν ηλεκτρικές επιδόσεις, αλλά όχι ακριβή συνολική διάμετρο. Η συμπίεση της πλέξης, ο σχεδιασμός του πληρωτικού και η ανοχή του μανδύα διαφέρουν μεταξύ των εργοστασίων — οι δημοσιευμένες τιμές 2×2,5 συγκεντρώνονται γύρω στα 10,8 mm — έτσι η πραγματική μετρημένη διάμετρος πρέπει να χρησιμοποιείται κατά τον υπολογισμό των αδένων και των κλιπς.
- Ε10: Ποιες δοκιμές επιβεβαιώνουν την αποδοχή κατά την παράδοση και πριν από την τροφοδοσία; Κατά την παράδοση, επαληθεύστε το πιστοποιητικό δοκιμής εργοστασίου (αντίσταση ≤ 7,41 Ω/km, αντοχή 2,0 kV/5 λεπτά, διαστάσεις ≈ 10,8 mm), την ευανάγνωστη σήμανση του μανδύα και την ακεραιότητα του καρουλιού. Μετά την εγκατάσταση, ολοκληρώστε μια δοκιμή αντίστασης μόνωσης συν μια αντοχή 2,0 kV AC / 5 λεπτά, και στη συνέχεια επιβεβαιώστε ότι και οι δύο αγωγοί έχουν αναγνωριστεί σωστά πριν από την τροφοδοσία.
- Ε11: Ποια διάρκεια ζωής αναμένεται; Όταν εγκαθίστανται και λειτουργούν εντός των καθορισμένων ορίων θερμοκρασίας και τάσης, τα εύκαμπτα καλώδια PVC έχουν σχεδιαστεί για διάρκεια ζωής περίπου 10–15 ετών σε ξηρές εσωτερικές συνθήκες· η συνεχής υπερφόρτωση, η επαναλαμβανόμενη κάμψη πέραν της ελάχιστης ακτίνας 6 × OD, η έκθεση σε υπεριώδη ακτινοβολία ή η λειτουργία άνω των 70 °C θα μειώσουν σημαντικά αυτή τη ζωή.