Καλώδιο φωτοβολταϊκών 4.0mm2 TUV 1500V Μη διαβρωτικό φωτοβολταϊκό καλώδιο
Σύνοψη του προϊόντος
Λεπτομέρειες προϊόντος
Φωτοβολταϊκό καλώδιο TUV
,φωτοβολταϊκό καλώδιο 1500v
,μη διαβρωτικό φωτοβολταϊκό καλώδιο
Περιγραφή προϊόντος
H1Z2Z2-K 4,0mm² TUV Certified Solar Cable 1500V DC Photovoltaic Wire
Ονομασία & Έννοια Καλωδίου
|
Κώδικας |
Εννοια |
|---|---|
|
H |
Εναρμονισμένο καλώδιο (H) |
|
1 |
Ονομαστική τάση 1 kV AC (U₀/U = 1/1 kV αναφοράς) |
|
Ζ |
Ένωση χωρίς αλογόνο (Z = χωρίς αλογόνο) |
|
2 |
Μονωτικό στρώμα — ένωση χωρίς αλογόνο με σταυροδεσμούς (XLPO) |
|
Ζ |
Ένωση χωρίς αλογόνο (Z = χωρίς αλογόνο) |
|
2 |
Στρώμα περιβλήματος — ένωση χωρίς αλογόνο με σταυροδεσμούς (XLPO) |
|
2 |
Στρώμα περιβλήματος — ένωση χωρίς αλογόνο με σταυροδεσμούς (XLPO) |
|
Κ |
Εύκαμπτος αγωγός (Κλάση 5 με λεπτόκλωνο) |
|
4,0 mm² |
Ονομαστική επιφάνεια διατομής αγωγού |
Κατασκευή: Επικασσιτερωμένος χάλκινος αγωγός, μόνωση και θήκη από πολυολεφίνη (XLPO) χωρίς αλογόνο, εύκαμπτο φωτοβολταϊκό καλώδιο συνεχούς ρεύματος μονού πυρήνα.
Σημείωση για τον χαρακτηρισμό: Το H1Z2Z2-K είναι η ονομασία EN 50618 / TÜV 2 PfG 1169/08.2007. Είναι λειτουργικά ισοδύναμο με το PV1-F 4,0 mm² αλλά χρησιμοποιεί το εναρμονισμένο σύστημα κωδικοποίησης καλωδίων.
Ισχύοντα Πρότυπα
- EN 50618:2014 — Ηλεκτρικά καλώδια για φωτοβολταϊκά συστήματα (ονομαστική τάση DC 1,8 kV)
- IEC 62930 — Καλώδια φωτοβολταϊκών συστημάτων (μονού πυρήνα, με μόνωση XLPO, ονομαστικής ισχύος έως 1,5 kV DC)
- TÜV 2 PfG 1169/08.2007 — Προδιαγραφή TÜV για Φ/Β καλώδια
- IEC 60228 / GB/T 3956 — Αγωγοί (Κλάση 5 εύκαμπτος, επικασσιτερωμένος χαλκός)
- IEC 60332-1 — Επιβραδυντικό φλόγας (μονό καλώδιο)
- IEC 61034 — Πυκνότητα καπνού (χαμηλός καπνός)
- IEC 60754 — Περιεκτικότητα σε αλογόνο (χωρίς αλογόνο)
- IEC 60811 — Υλικά μόνωσης και επένδυσης — Συνήθεις μέθοδοι δοκιμής

H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² — Εναρμονισμένα Φωτοβολταϊκά Καλώδια DC Προδιαγραφές & Δεδομένα Μηχανικής
1. Επισκόπηση προϊόντος & Σύνοψη αξιολόγησης.Το H1Z2Z2-K 1×4.0 είναι το εναρμονισμένο ευρωπαϊκό φωτοβολταϊκό καλώδιο DC ονομαστικής ισχύος 0,6/1,0 kV DC (μέγιστη τάση συστήματος 1,8 kV), κατασκευασμένο και πιστοποιημένο κατά EN 50618 / HD 6036 μεΣήμα πιστοποίησης HAR (εναρμονισμένο).. Σε αντίθεση με το PV1-F (το οποίο χρησιμοποιεί μια μόνωση μονής στρώσης που διπλασιάζει ως μανδύα για τον καιρό), το H1Z2Z2-K χρησιμοποιεί ένακατασκευή διπλής στρώσης: μια εσωτερική μόνωση XLPE χωρίς αλογόνο και μια εξωτερική θήκη πολυολεφίνης με σταυροειδείς δεσμούς χωρίς αλογόνο, και τα δύο ονομαστικάZ2 (χωρίς αλογόνο). Ο κωδικός τύπου αποκωδικοποιείται ως εξής: H = εναρμονισμένο, 1 = 0,6/1 kV, Z = μόνωση με σταυροειδείς δεσμούς, 2 = χωρίς αλογόνο, Z = θήκη με σταυροειδείς δεσμούς, 2 = χωρίς αλογόνο, K = εύκαμπτος αγωγός (Κλάση 5). Η τελική διάμετρος είναι περίπου 5,1 mm, η μάζα περίπου 45 kg/km και παρέχεται σε πηνία 100 m (οικία) ή τύμπανα (χρησιμοποιήσιμα).
2. Layer-by-Layer Construction (Conductor to Outer).
| Στρώμα | Κατασκευή | Τείχος | Διάμετρος |
|---|---|---|---|
| Αγωγός | Εύκαμπτος κλώνος κονσερβοποιημένος Cu, Κατηγορία 5 — 56 × 0,30 mm | — | ≈ 2,5 mm |
| Εσωτερική μόνωση | Διασταυρωμένο πολυαιθυλένιο χωρίς αλογόνο (XLPE), Z2 | 0,8 χλστ | ≈ 4,1 mm |
| Εξωτερική θήκη | Πολυολεφίνη με σταυροδεσμούς χωρίς αλογόνο, Z2, μαύρο | 0,8 χλστ | ≈ 5,1 mm (τελειωμένο) |
| Πανοπλία | Κανένα — μη θωρακισμένο εύκαμπτο καλώδιο | — | — |
3. Ηλεκτρικά Χαρακτηριστικά.Ο αγωγός επικασσιτερωμένου χαλκού Κλάσης 5 4,0 mm² χρησιμοποιεί επικασσιτερωμένα σύρματα 56 × 0,30 mm, δίνοντας μέγιστη αντίσταση DC 4,49 Ω/km στους 20 °C. Η απόδειξη ρουτίνας είναι 3,5 kV AC / 5 λεπτά (ή 6,5 kV DC / 15 λεπτά). Αντοχή μόνωσης ≥ 200 MΩ·km. Με τον μονό πυρήνα σε ελεύθερο αέρα στους 30 °C, το φορτίο αναφοράς είναι περίπου 45 A. στους 60 °C περιβάλλοντος η ονομαστική τιμή μειώνεται σε περίπου 35 A. Η πτώση τάσης σε μια διπολική διαδρομή 100 m στα 45 A είναι περίπου 4,0 V βρόχος. Η απώλεια αγωγού στα 45 A είναι περίπου 2,9 W ανά μέτρο στους 90 °C.
Στοιχεία μόνωσης & θήκης
|
Ιδιοκτησία |
Αξία |
|---|---|
|
Υλικό |
XLPO (διασταυρούμενη πολυολεφίνη), χωρίς αλογόνο |
|
Ονομαστικό πάχος μόνωσης |
0,8 χλστ |
|
Ονομαστικό πάχος περιβλήματος |
0,8 χλστ |
|
Θερμοκρασία μακροχρόνιας υπηρεσίας. |
−40 °C έως +120 °C(συνεχής) |
|
Θερμοκρασία βραχυκυκλώματος. (≤5 δευτ.) |
280 °C(Όριο αγωγού Cu) |
|
Θερμοκρασία υπερφόρτωσης έκτακτης ανάγκης. |
150 °C (βραχυπρόθεσμα) |
|
Αντοχή στις καιρικές συνθήκες |
Εξαιρετικό — Ανθεκτικό στην υπεριώδη ακτινοβολία, ανθεκτικό στο όζον, ανθεκτικό στην υδρόλυση |
|
Επιβραδυντικό φλόγας |
IEC 60332-1 (μονό καλώδιο) |
|
Πυκνότητα καπνού |
IEC 61034 (χαμηλός καπνός) |
|
Περιεκτικότητα σε αλογόνο |
IEC 60754 (χωρίς αλογόνο, μη διαβρωτικό) |
|
Αντοχή λαδιού |
EN 50618 Παράρτημα Β (προαιρετικό) |
|
Αντοχή σε οξέα και αλκάλια |
Καλός |
Ηλεκτρικές Παράμετροι
|
Παράμετρος |
Αξία |
Σημείωμα |
|---|---|---|
|
Ονομαστική τάση AC (U₀/U) |
1,0 / 1,0 kV |
Αναφορά EN 50618 (βαθμολόγηση AC) |
|
Ονομαστική τάση DC |
1,5 kV, |
EN 50618 / IEC 62930 κύρια βαθμολογία |
|
Δοκιμαστική τάση AC (50 Hz, 5 λεπτά) |
6,5 kV |
Τεστ ρουτίνας |
|
Δοκιμαστική τάση DC |
15 kV DC (για δοκιμή τύπου) |
— |
|
Αντοχή DC @20 °C |
≤ 5,09 Ω/χλμ |
IEC 60228 Κατηγορία 5 μέγιστο, 4,0 mm² |
|
Αντίσταση AC @90 °C (εκτίμηση) |
≈ 6,48 Ω/χλμ |
— |
|
Αντίσταση AC @120 °C (εκτίμηση) |
≈ 7,30 Ω/χλμ |
μέγιστη θερμοκρασία εξυπηρέτησης |
|
Χωρητικότητα (περίπου) |
≈ 0,18 µF/km |
αγωγός στη θήκη |
|
Επαγωγική αντίδραση (περίπου) |
αμελητέος |
εφαρμογή DC μονού πυρήνα |
|
Τρέχουσα βαθμολογία σε ελεύθερο αέρα (60 °C περιβάλλοντος) |
55 Α, |
μονό καλώδιο, DC |
|
Τρέχουσα βαθμολογία σε ελεύθερο αέρα (διόρθωση περιβάλλοντος) |
≈ 44 Αστους 70 °C περιβάλλοντος |
τυπική κατάσταση στην ταράτσα |
|
Τρέχουσα βαθμολογία στον αγωγό (αέρα) |
≈ 41 Α, |
δεσμευμένα καλώδια |
|
Ρεύμα βραχυκυκλώματος (1 s, Cu, 280 °C) |
≈ 0,44 kA (440 A) |
4,0 mm² Cu |
|
Συχνότητα |
DC (κύριο) / 50–60 Hz AC (δευτερεύον) |
— |
Τιμές αναφοράς: 4,0 mm² Cu στα 44 A, DC 1000 V → μέγιστη ισχύς συνεχούς ρεύματος ≈ 44 kW ανά χορδή (2 χορδές παράλληλα = 88 kW). Πτώση τάσης στα 44 A ≈ 22,4 mV/A·m (≈2,24% ανά 10 m στα 44 A, 1000 V).
Χαρακτηριστικά Θερμοκρασίας
|
Ιδιοκτησία |
Αξία |
|---|---|
|
Μέγ. θερμοκρασία λειτουργίας αγωγού. (συνεχής) |
120 °C |
|
Μέγ. θερμοκρασία βραχυκυκλώματος. (≤5 δευτ.) |
280 °C (αγωγός Cu) |
|
Θερμοκρασία υπερφόρτωσης έκτακτης ανάγκης. |
150 °C (βραχυπρόθεσμα) |
|
Ελάχ. θερμοκρασία περιβάλλοντος εγκατάστασης. |
−40 °C(Εύκαμπτο στο κρύο, δεν απαιτείται προθέρμανση) |
|
Εύρος περιβάλλοντος εξυπηρέτησης |
−40 °C έως +120 °C(με XLPO) |
|
Επιβίωση στη φωτιά |
Standard (μονό καλώδιο επιβραδυντικό φλόγας). διαθέσιμη προαιρετική έκδοση με πυρκαγιά |
4. Θερμική Απόκριση & Συμπεριφορά Φλόγας.Το διασυνδεδεμένο XLPE χωρίς αλογόνο διατηρεί μια θερμοκρασία συνεχούς αγωγού 90 °C, με δυνατότητα βραχυκυκλώματος έως 250 °C για ≤ 5 δευτερόλεπτα. Το καλώδιο έχει χαρακτηριστεί για περιβάλλοντα εξυπηρέτησης μεταξύ -40 °C και +90 °C και έχει δοκιμαστεί σε ψυχρή κάμψη στους -40 °C. Το μαύρο εξωτερικό περίβλημα με άνθρακα είναι ανθεκτικό στην υπεριώδη ακτινοβολία (1000 ώρες προετοιμασία UV), ανθεκτικό στο όζον και επιβραδυντικό φλόγας σύμφωνα με το IEC 60332-1 (κάθετη φλόγα με ένα καλώδιο, αυτοσβενόμενη). Η ονομασία Z2 σημαίνει ότι το καλώδιο δεν απελευθερώνει αέριο οξέος αλογόνου (IEC 60754, ≤ 0,5% ισοδύναμο HCl) και χαμηλό καπνό (IEC 61034, διαπερατότητα φωτός ≥ 60%) όταν καίγεται.
Απόδοση πυρκαγιάς (H1Z2Z2-K — Standard)
|
Ιδιοκτησία |
Αξία / Απαίτηση |
|---|---|
|
Επιβραδυντικό φλόγας |
IEC 60332-1 (μονό καλώδιο, περάσματα) |
|
Περιεκτικότητα σε αλογόνο |
Χωρίς αλογόνο(IEC 60754) |
|
Πυκνότητα καπνού |
Χαμηλό καπνό(IEC 61034) |
|
Διαβρωτικότητα |
Μη διαβρωτικό(IEC 60754) |
|
Τοξικότητα |
Χαμηλή (υλικά χωρίς αλογόνο) |
|
Επιβίωση πυρκαγιάς (ακεραιότητα κυκλώματος) |
Δεν ισχύει (τυπικό καλώδιο Φ/Β). Εάν απαιτείται, χρησιμοποιήστε καλώδιο DC με ονομαστική φωτιά |
5. Πρακτική & Χειρισμός Εγκατάστασης.Η ελάχιστη ακτίνα κάμψης είναι 4 × OD (≈ 20 mm) για σταθερή εγκατάσταση, 6 × OD (≈ 31 mm) εάν κάμπτεται επανειλημμένα. Το καλώδιο κουμπώνεται απευθείας στο πλαίσιο της μονάδας, δρομολογείται σε δίσκους καλωδίων ειδικά για Φ/Β ή τραβιέται σε ελαφρύ αγωγό. Χρησιμοποιήστε συνδέσμους τύπου PV4 / MC4 που έχουν πτυχωθεί με το ειδικό εργαλείο σύσφιξης Φ/Β. Η πολικότητα (+ / −) και η ένδειξη HAR εκτυπώνονται κατά μήκος της μαύρης θήκης. Η θερμοκρασία τοποθέτησης δεν πρέπει να πέσει κάτω από -40 °C. Με βάρος περίπου 4,5 kg ανά 100 m, το καλώδιο είναι ελαφρύ και παρέχεται σε πηνία 100 m — ιδανικό για οικιακές ευρωπαϊκές φωτοβολταϊκές στέγες.
Μηχανολογικές & Παράμετροι Εγκατάστασης
|
Παράμετρος |
Αξία |
Παρατηρήσεις |
|---|---|---|
|
Ελάχιστη ακτίνα κάμψης |
≥ 4 × OD → ≈ 22,4 mm σε Ø5,6 mm |
στατική εγκατάσταση |
|
Ελάχ. ακτίνα κάμψης (εγκατεστημένη) |
≥ 2 × OD → ≈ 11,2 mm |
δυναμική (καμπτόμενη) |
|
Μέγ. τραβώντας ένταση |
160 Ν |
λεπτού κλώνου Cu, χρησιμοποιήστε τις κατάλληλες λαβές |
|
Άμεση ταφή |
Κατάλληλος(ανθεκτικό στην UV & την υγρασία) |
— |
|
Ταυτότητα αγωγού |
≥ 1,5 × OD → ≥ 8,4 mm; χρησιμοποιήστε 16 mm ή 20 mm |
— |
|
Διόρθωση |
δετικά καλωδίων (ανθεκτικά στην υπεριώδη ακτινοβολία), σφιγκτήρες |
— |
|
Αντοχή σε κρούση |
Μέτριος |
εύκαμπτο καλώδιο, όχι θωρακισμένο |
|
Αντοχή στο νερό |
Εξοχος (Θέλη XLPO, υποδοχές ονομαστικής IP67) |
κατάλληλο για εξωτερικό/υγρό |
|
Αντοχή στην υπεριώδη ακτινοβολία |
Εξοχος (EN 50618, 720 h UV τεστ) |
υπαίθρια έκθεση |
|
Αντοχή στο όζον |
Εξοχος(IEC 60811-403) |
— |
|
Σημείωση τερματισμού |
ΧρήσηΥποδοχές MC4 (συμβατά 4,0 mm²) ή χάλκινα ωτία |
μήκος λωρίδας 10–12 mm |
6. Τυπικές Εφαρμογές Υπηρεσιών.Αυτό το εναρμονισμένο καλώδιο διπλής στρώσης χωρίς αλογόνο είναι το προεπιλεγμένο καλώδιο διασύνδεσης για: ευρωπαϊκά φωτοβολταϊκά ταράτσας (κατοικίες και εμπορικά), φωτοβολταϊκά φωτοβολταϊκά σε επίγειες εγκαταστάσεις, αχυρώνα και γεωργικά ΦΒ και οποιοδήποτε φωτοβολταϊκό έργο που καθορίζει εναρμονισμένα ευρωπαϊκά καλώδια. Το σήμα HAR απαιτείται για έργα που αναφέρονται στα εναρμονισμένα πρότυπα EN 50618 / HD 6036. Η κατασκευή διπλής στρώσης παρέχει βελτιωμένη μηχανική προστασία από την τριβή στα ράφια της ταράτσας.

7. Καθεστώς Δοκιμών & Διασφάλισης Ποιότητας.Οι συνήθεις δοκιμές σε κάθε πηνίο περιλαμβάνουν αντίσταση συνεχούς ρεύματος αγωγού ≤ 4,49 Ω/km στους 20 °C, αντοχή 3,5 kV AC / 5 λεπτά, αντοχή 6,5 kV DC / 15 λεπτά, αντίσταση μόνωσης ≥ 200 MΩ·km, έλεγχος διαστάσεων (εσωτερική εξωτερική μόνωση ≥ 8 mm. 0,8 mm, OD ≈ 5,1 mm) και οπτική σήμανση. Οι δοκιμές τύπου περιλαμβάνουν προετοιμασία UV (1000 h), θερμική γήρανση (135 °C / 168 h), ψυχρή κάμψη στους -40 °C, θερμικό σοκ στους 150 °C, φλόγα ενός καλωδίου ανά IEC 60332-1,αέριο οξέος αλογόνου κατά IEC 60754,πυκνότητα καπνού ανά IEC 61034, αντοχή στο όζον, αντοχή στην τριβή και έλεγχος λωρίδων από επικασσιτερωμένο χαλκό.
Παράμετροι καλωδίου
| H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² — Εναρμονισμένο Φωτοβολταϊκό Καλώδιο DC — Πλήρες φύλλο παραμέτρων | ||||
| Εναρμονισμένο Φ/Β καλώδιο · εύκαμπτος αγωγός από επικασσιτερωμένο χαλκό (Κλάση 5) / μόνωση διπλής στρώσης χωρίς αλογόνο με σταυροδεσμούς + θήκη · 0,6/1,0 kV DC · IEC 60332-1 · Πιστοποίηση HAR · ανά EN 50618 / HD 6036 · φινίρισμα 5 mm. | ||||
| Τμήμα | Παράμετρος | Αξία | Μονάδα | Παρατηρήσεις / Πρότυπο |
| 01 · Ταυτοποίηση | ||||
| Τύπος καλωδίου | H1Z2Z2-K (εναρμονισμένο Φ/Β καλώδιο) | — | Εναρμονισμένο Ευρωπαϊκό Φ/Β καλώδιο, μονοπύρηνο, εύκαμπτο | |
| Ονομαστική τάση (U0/U) | 0,6/1,0 | kV | DC; για διασύνδεση Φ/Β γεννήτριας | |
| Αριθμός πυρήνων | 1 × 4,0 | — | Μονός πυρήνας (ένας + και ένας − ανά συμβολοσειρά) | |
| Υλικό αγωγού | Ανοπτημένος σε κονσέρβες χαλκός | — | Ευέλικτο Class 5 ανά EN 60228 | |
| Μονωτικό υλικό | Διασταυρωμένο πολυαιθυλένιο χωρίς αλογόνο (XLPE) | — | Z2 = χωρίς αλογόνο, ανθεκτικό στην υπεριώδη ακτινοβολία/όζον | |
| Υλικό εξωτερικού περιβλήματος | Διασταυρούμενη πολυολεφίνη χωρίς αλογόνο | — | Z2 = χωρίς αλογόνο, μπουφάν για τον καιρό | |
| Επιβραδυντικότητα φλόγας | IEC 60332-1 (κάθετη φλόγα με ένα καλώδιο) | — | Μονοκαλωδιακό αυτοσβενόμενο | |
| Πιστοποίηση | HAR (εναρμονισμένο) | — | EN 50618 / HD 6036 εναρμονισμένο πρότυπο | |
| 02 · Αγωγός (Κονσερβοποιημένος Χαλκός) | ||||
| Λάβωμα — 4,0 mm² | Εύκαμπτος λανθάνοντος κονσερβοποιημένος χαλκός | — | Κατηγορία 5 ανά EN 60228 | |
| Αριθμός κλώνων (συνήθης) | 56 × 0,30 | mm | Επικασσιτερωμένα χάλκινα σύρματα | |
| Διάμετρος αγωγού | ≈ 2,5 | mm | Μετά την προσάραξη (εκτιμ.) | |
| Αντοχή DC @ 20 °C | ≤ 4,49 | Ω/χλμ | Μέγιστο ανά EN 60228 Κλάση 5 | |
| Οθόνη αγωγού | Κανένας | — | Καλώδιο LV DC | |
| Βάρος αγωγού ανά km | ≈ 42 | kg/km | Πυκνότητα χαλκού 8,89 g/cm³ | |
| 03 · Μόνωση & θήκη (διπλής στρώσης) | ||||
| Εσωτερικός τύπος μόνωσης | Διασταυρωμένο πολυαιθυλένιο χωρίς αλογόνο (XLPE) | — | Z2 = χωρίς αλογόνο | |
| Πάχος εσωτερικής μόνωσης | 0,8 | mm | Ονομαστικός | |
| Τύπος εξωτερικού περιβλήματος | Διασταυρούμενη πολυολεφίνη χωρίς αλογόνο | — | Z2 = μπουφάν χωρίς αλογόνο | |
| Πάχος εξωτερικού περιβλήματος | 0,8 | mm | Ονομαστικός | |
| Τελειωμένη εξωτερική διάμετρος | ≈ 5.1 | mm | 2,5 + 2×0,8 + 2×0,8 | |
| Χρώμα | Μαύρο (στάνταρ) | — | Ανθεκτικό στην υπεριώδη ακτινοβολία άνθρακα-μαύρο | |
| 04 · Ηλεκτρολογικά | ||||
| Ονομαστική τάση (DC) | 0,6/1,0 | kV | Μέγιστη τάση συστήματος 1,8 kV DC | |
| Αντοχή DC @ 20 °C | ≤ 4,49 | Ω/χλμ | 4,0 mm² Cu Κατηγορία 5 | |
| Αντοχή μόνωσης | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE στους 20 °C | |
| Απώλεια αγωγού (στα 45 A) | ≈ 2,9 | W/m | I²R στους 90 °C | |
| Τακτική δοκιμή τάσης (AC) | 3,5 kV / 5 λεπτά | — | Αντοχή στη συχνότητα ισχύος | |
| Δοκιμή τάσης (DC) | 6,5 kV / 15 λεπτά | — | Δοκιμή αντοχής DC | |
| 05 · Θερμική & Καιρός | ||||
| Μέγιστη θερμοκρασία συνεχούς αγωγού. | 90 | °C | Τυπική βαθμολογία | |
| Θερμοκρασία βραχυκυκλώματος. (≤ 5 δευτ.) | 250 | °C | Όριο XLPE | |
| Ελάχιστη θερμοκρασία εγκατάστασης. | -40 | °C | Δοκιμή ψυχρής κάμψης | |
| Εύρος περιβάλλοντος εξυπηρέτησης | -40 έως +90 | °C | Ευρωπαϊκά / εύκρατα κλίματα | |
| Αντοχή στην υπεριώδη ακτινοβολία | Προετοιμασία UV 1000 h | — | Σύμφωνα με το EN 50618 | |
| Αντοχή στο όζον | Ναί | — | Δοκιμασμένο σύμφωνα με το EN 50618 | |
| Χωρίς αλογόνο | Ναί | — | Z2 = χωρίς αλογόνο (IEC 60754) | |
| Επιβραδυντικότητα φλόγας | IEC 60332-1 (μονό καλώδιο) | — | Κατακόρυφη φλόγα, αυτοσβενόμενη | |
| 06 · Μηχανολογικό | ||||
| Ελάχιστη ακτίνα κάμψης (σταθερή) | ≥ 4 × OD ≈ 20 | mm | Εύκαμπτο καλώδιο | |
| Ελάχιστη ακτίνα κάμψης (κάμψη) | ≥ 6 × OD ≈ 31 | mm | Εάν μετακινηθεί επανειλημμένα | |
| Αντοχή σε εφελκυσμό (μόνωση) | ≥ 15,0 | MPa | Μετά την παλαίωση στους 135 °C | |
| Αντοχή στην τριβή | Ναί | — | Τα κονσερβοποιημένα νήματα αντιστέκονται στην οξείδωση | |
| Αντοχή λαδιού / καυσίμου | Περιωρισμένος | — | Αποφύγετε την παρατεταμένη επαφή | |
| 07 · Απεικόνιση | ||||
| Άνεση αέρα (ανοιχτή, 30 °C) | ≈ 45 | ΕΝΑ | Μονόπυρηνος, ελεύθερος αέρας | |
| Άνεση αέρα (ανοιχτή, 60 °C) | ≈ 35 | ΕΝΑ | Υποβάθμιση σε υψηλό περιβάλλον | |
| Πτώση τάσης (ανά 100 m @ 45 A) | ≈ 2,0 | V | Διπολικός βρόχος ≈ 4,0 V | |
| 08 · Εγκατάσταση | ||||
| Μέθοδοι τοποθέτησης | Φ/Β ταράτσας, επίγεια τοποθέτηση, δίσκος καλωδίων, αγωγός | — | Ευρωπαϊκές Φ/Β εγκαταστάσεις | |
| Συνδέσεις | τύπου PV4 / MC4 | — | Πρεσάρεται με ειδικό εργαλείο | |
| Πόλωση | Σημειωμένο στο περίβλημα | — | + / − τυπωμένο κατά μήκος | |
| Ειδικά εργαλεία | Φωτοβολταϊκό στρωτήρας, κόφτης καλωδίων, δυναμόκλειδο | — | Οι υποδοχές MC4 απαιτούν ειδικό εργαλείο | |
| 09 · Συσκευασία | ||||
| Τυπικό μήκος παροχής | 100 m / πηνίο (λιανική) | m | Ευρωπαϊκό DIY / Φ/Β κατοικιών | |
| Τύπος καρούλι / συσκευασίας | Πηνίο (οικιακό) / τύμπανο (χρηστικό) | — | Σφραγισμένα άκρα ενάντια στην υγρασία | |
| Επιφανειακή σήμανση | H1Z2Z2-K, 1×4,0, 0,6/1,0 kV, +/−, HAR, ενδείξεις μετρητή, έτος | — | Συνεχής εκτύπωση | |
| Συνθήκες αποθήκευσης | Ξηρό, καλυμμένο, -20 έως +40 °C | — | Προστατεύεται από την υπεριώδη ακτινοβολία κατά την αποθήκευση | |
| 10 · Εφαρμογές | ||||
| Τυπική χρήση | Ευρωπαϊκό Φ/Β στέγης, Φ/Β κατοικιών/επαγγελματικών χώρων, Φ/Β κλίμακας χρησιμότητας, Φ/Β εδάφους, Φ/Β αχυρώνας/ γεωργικής χρήσης | — | Ευρωπαϊκά / εύκρατα κλίματα | |
| Μέγιστη τάση συστήματος | 1.8 | kV DC | Ανοιχτό κύκλωμα Voc στη χαμηλότερη θερμοκρασία | |
| Βαθμολογία ρεύματος συμβολοσειράς | Έως 45 | ΕΝΑ | Σύντηξη ανά χορδή | |
Παράμετροι δοκιμής καλωδίου
| Παράμετροι δοκιμής — H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² (διπλής στρώσης χωρίς αλογόνο) | ||||
| Οχι. | Στοιχείο δοκιμής | Συνθήκη / Μέθοδος δοκιμής | Απαίτηση | Τύπος |
| 1 | Αντίσταση συνεχούς ρεύματος αγωγού | EN 60228, 20 °C | ≤ 4,49 Ω/χλμ (4,0 mm² Cu) | Ρουτίνα |
| 2 | Αντοχή στη συχνότητα ισχύος | 3,5 kV AC, 5 λεπτά | Καμία βλάβη | Ρουτίνα |
| 3 | Δοκιμή αντοχής DC | 6,5 kV DC, 15 λεπτά | Καμία βλάβη | Ρουτίνα |
| 4 | Αντοχή μόνωσης | Στα 500 V DC, 20 °C | ≥ 200 MΩ·km | Ρουτίνα |
| 5 | Έλεγχος διαστάσεων | Μικρόμετρο | Εσωτερική μόνωση ≥ 0,8 mm; Εξωτερικό περίβλημα ≥ 0,8 mm; OD ≈ 5,1 mm | Ρουτίνα |
| 6 | Προετοιμασία UV | 1000 ώρες έκθεση στην υπεριώδη ακτινοβολία | Χωρίς ρωγμές / ευθραυστότητα | Τύπος |
| 7 | Θερμική γήρανση | 168 ώρες στους 135 °C | Χωρίς ρωγμές μετά τη δοκιμή κάμψης | Τύπος |
| 8 | Δοκιμή ψυχρής κάμψης | −40 °C, μανδρέλι 4×OD | Χωρίς ρωγμές | Τύπος |
| 9 | Θερμικό σοκ | 15 λεπτά στους 150 °C | Χωρίς ράγισμα | Τύπος |
| 10 | Φλόγα μονού καλωδίου | IEC 60332-1 κάθετη φλόγα | Αυτοσβενόμενο | Τύπος |
| 11 | Αέριο οξύ αλογόνου | IEC 60754-1/-2 | ≤ 0,5% ισοδύναμο HCl | Τύπος |
| 12 | Πυκνότητα καπνού | IEC 61034-2 | Διαπερατότητα φωτός ≥ 60% | Τύπος |
| 13 | Αντοχή στο όζον | Δοκιμή θαλάμου όζοντος | Χωρίς ράγισμα | Τύπος |
| 14 | Αντοχή στην τριβή | Δοκιμή τριβής ταινίας | Σύμφωνα με το EN 50618 | Τύπος |
| 15 | Έλεγχος κονσερβοποιημένου χαλκού | Δοκιμή λωρίδας σε σκέλη | Ομοιόμορφη επίστρωση κασσίτερου | Ρουτίνα |
| 16 | Αναγνωσιμότητα σήμανσης | Οπτικό + τρίψιμο | Σημάδια H1Z2Z2-K / 1×4,0 / HAR / μέτρο | Ρουτίνα |
Δομή διατομής καλωδίου

| H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² — Διάγραμμα κατασκευής διατομής (Σχηματικό) | |||||
| Εναρμονισμένο συσσώρευση καλωδίου Φ/Β: εύκαμπτος αγωγός από επικασσιτερωμένο χαλκό → εσωτερική μόνωση XLPE χωρίς αλογόνο → εξωτερικό περίβλημα πολυολεφίνης με σταυροδεσμούς χωρίς αλογόνο · 0,6/1,0 kV DC · IEC 60332-1 · φινίρισμα Ø ≈ 5,1 mm | |||||
| Οχι. | Στρώμα | Υλικό / Κατασκευή | Ονομαστικό πάχος (mm) | Διάμετρος (mm) | Λειτουργία / Παρατηρήσεις |
| 1 | Αγωγός | Εύκαμπτος κλώνος επικασσιτερωμένος χαλκός, Κλάση 5 — 56 × 0,30 mm | — | ≈ 2,5 | Αγωγός ισχύος; R ≤ 4,49 Ω/χλμ στους 20 °C |
| 2 | Εσωτερική μόνωση | Διασταυρωμένο πολυαιθυλένιο χωρίς αλογόνο (XLPE), Z2 | 0,8 | ≈ 4.1 | Κύρια ηλεκτρική μόνωση; χωρίς αλογόνο |
| 3 | Εξωτερική θήκη | Πολυολεφίνη με σταυροδεσμούς χωρίς αλογόνο, Z2, μαύρο | 0,8 | ≈ 5.1 (ολοκληρώθηκε) | Σακάκι καιρού? Ανθεκτικό στην υπεριώδη ακτινοβολία/όζον. χωρίς αλογόνο |
| 4 | (Χωρίς πανοπλία) | — | — | — | Μη θωρακισμένο — εύκαμπτο καλώδιο για χρήση Φ/Β |
| Βασικές ιδιότητες και ιδιότητες (αναπτύχθηκε) | |||||
| Τελειωμένη διάμετρος καλωδίου | ≈ 5.1 | mm | 2,5 + 2×0,8 + 2×0,8 | ||
| Περίπου μάζα καλωδίου | ≈ 45 | kg/km | Cu + XLPE + θήκη | ||
| Ονομαστική ονομαστική τάση | 0,6/1,0 | kV DC | Φ/Β γεννήτρια DC | ||
| Μέγιστη τάση συστήματος | 1.8 | kV DC | Ανοιχτό κύκλωμα Voc | ||
| Μέγιστη θερμοκρασία συνεχούς αγωγού. | 90 | °C | Τυπική βαθμολογία | ||
| Θερμοκρασία βραχυκυκλώματος. (≤5 δευτ.) | 250 | °C | Όριο XLPE | ||
| Ελάχιστη θερμοκρασία εγκατάστασης. | -40 | °C | Δοκιμασμένο σε ψυχρή κάμψη | ||
| Ελάχιστη ακτίνα κάμψης | ≥ 4 × OD ≈ 20 | mm | Διορθώθηκε η εγκατάσταση | ||
| Αντοχή DC @ 20 °C | ≤ 4,49 | Ω/χλμ | 4,0 mm² Cu Κατηγορία 5 | ||
| Αντοχή μόνωσης | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE | ||
| Τακτική δοκιμή τάσης (AC) | 3,5 kV / 5 λεπτά | — | Αντοχή στη συχνότητα ισχύος | ||
| Τακτική δοκιμή τάσης (DC) | 6,5 kV / 15 λεπτά | — | Αντοχή DC | ||
| Άνεση αέρα @ 30 °C | ≈ 45 | ΕΝΑ | Μονόπυρηνος, ελεύθερος αέρας (εκτιμ.) | ||
| Επιβραδυντικότητα φλόγας | IEC 60332-1 | — | Κάθετη φλόγα μονού καλωδίου | ||
| Χωρίς αλογόνο | Ναι (Z2) | — | IEC 60754 / IEC 61034 | ||
| Αντοχή στην υπεριώδη ακτινοβολία | 1000 h | — | Σύμφωνα με το EN 50618 | ||
| Σχηματική — όχι σε ακριβή κλίμακα. Τελειωμένο Ø ≈ 5,1 mm και βάρος ≈ 45 kg/km από δείγματα βιομηχανίας με διασταυρούμενη αναφορά. Διαστάσεις αγωγού/μόνωσης ανά EN 50618 και EN 60228. Το ampacity 45 A είναι μια εκτίμηση μηχανικής για έναν πυρήνα σε ελεύθερο αέρα. Το H1Z2Z2-K είναι το εναρμονισμένο ευρωπαϊκό ισοδύναμο του PV1-F — η βασική διαφορά είναι η κατασκευή διπλής στρώσης (εσωτερική μόνωση XLPE χωρίς αλογόνο + εξωτερική θήκη πολυολεφίνης με σταυροειδείς δεσμούς χωρίς αλογόνο), και τα δύο με βαθμολογία Z2 (χωρίς αλογόνο). Το σήμα πιστοποίησης HAR επιβεβαιώνει τη συμμόρφωση με το εναρμονισμένο ευρωπαϊκό πρότυπο. Χρησιμοποιείτε πάντα συνδέσμους τύπου PV4/MC4 με πτυχώσεις με το ειδικό εργαλείο. Οι τιμές που επισημαίνονται (εκτιμ.) απαιτούν επιβεβαίωση έναντι του πιστοποιητικού εργοστασιακής δοκιμής. | |||||
Περιγραφή κατασκευής
| Περιγραφή κατασκευής — H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² (εναρμονισμένη διπλής στρώσης χωρίς αλογόνο) | |||
| Συσσώρευση φωτοβολταϊκών ανά στρώση · εύκαμπτος επικασσιτερωμένος χαλκός / εσωτερική μόνωση XLPE χωρίς αλογόνο + εξωτερική θήκη πολυολεφίνης με σταυροδεσμούς χωρίς αλογόνο · 0,6/1,0 kV DC · IEC 60332-1 · φινίρισμα Ø ≈ 5,1 mm | |||
| 1. Ταυτότητα προϊόντος και αξιολογήσεις | |||
| Το H1Z2Z2-K 1×4.0 είναι το εναρμονισμένο ευρωπαϊκό φωτοβολταϊκό καλώδιο DC ονομαστικής ισχύος 0,6/1,0 kV DC (μέγιστη τάση συστήματος 1,8 kV), κατασκευασμένο και πιστοποιημένο κατά EN 50618 / HD 6036 με το σήμα πιστοποίησης HAR (εναρμονισμένο). Σε αντίθεση με το PV1-F (το οποίο χρησιμοποιεί μια μόνωση μονής στρώσης που διπλασιάζεται ως μανδύα για τον καιρό), το H1Z2Z2-K χρησιμοποιεί μια κατασκευή διπλής στρώσης: μια εσωτερική μόνωση XLPE χωρίς αλογόνο και μια εξωτερική θήκη πολυολεφίνης με σταυροειδείς δεσμούς χωρίς αλογόνο, και τα δύο με βαθμολογία Z2 (χωρίς αλογόνο). Αυτός ο σχεδιασμός διπλής στρώσης παρέχει βελτιωμένη μηχανική προστασία και αντοχή στις καιρικές συνθήκες. Η τελική διάμετρος είναι περίπου 5,1 mm, η μάζα περίπου 45 kg/km και παρέχεται σε πηνία 100 m (οικία) ή τύμπανα (χρησιμοποιήσιμα). | |||
| 2. Εύκαμπτος αγωγός από επικασσιτερωμένο χαλκό | |||
| Ο αγωγός 4,0 mm² είναι εύκαμπτος επικασσιτερωμένος χαλκός κατηγορίας 5 — 56 μεμονωμένα επικασσιτερωμένα σύρματα 0,30 mm — δίνοντας διάμετρο αγωγού περίπου 2,5 mm και μέγιστη αντίσταση συνεχούς ρεύματος 4,49 Ω/km στους 20 °C. Η κατασκευή λεπτού κλώνου δίνει στο καλώδιο εξαιρετική ευελιξία για δρομολόγηση σε ράφια ταράτσας και η επικάλυψη από κασσίτερο προστατεύει τους χάλκινους κλώνους από την οξείδωση και την ατμοσφαιρική διάβρωση για δεκαετίες υπαίθριας υπηρεσίας. | |||
| 3. Εσωτερική μόνωση XLPE χωρίς αλογόνο | |||
| Ο αγωγός περικλείεται πλήρως σε ένα στρώμα 0,8 mm από διασταυρούμενο πολυαιθυλένιο χωρίς αλογόνο (XLPE). Αυτό το εσωτερικό στρώμα παρέχει την κύρια ηλεκτρική μόνωση — είναι το στρώμα που αντέχει στη δοκιμή ρουτίνας AC 3,5 kV. Ο χαρακτηρισμός Z2 σημαίνει ότι η μόνωση δεν περιέχει ενώσεις αλογόνου, επομένως όταν καίγεται δεν απελευθερώνει αέριο υδροχλωρικό οξύ. Η διαδικασία ακτινοβόλησης διασυνδέει τις πολυμερείς αλυσίδες, δίνοντας στο XLPE βαθμολόγηση θερμοκρασίας συνεχούς αγωγού 90 °C (βραχυκύκλωμα έως 250 °C για ≤ 5 δευτερόλεπτα). | |||
| 4. Εξωτερική θήκη με σταυροδεσμούς χωρίς αλογόνο | |||
| Πάνω από την εσωτερική μόνωση υπάρχει ένα στρώμα 0,8 mm από διασταυρούμενη πολυολεφίνη χωρίς αλογόνο - το εξωτερικό περίβλημα για τον καιρό. Αυτό το εξωτερικό περίβλημα παρέχει μηχανική προστασία από την τριβή, την υπεριώδη ακτινοβολία, το όζον και τις καιρικές συνθήκες. Είναι το στρώμα που βλέπει προς το εξωτερικό περιβάλλον. Η μαύρη θήκη με άνθρακα είναι ανθεκτική στην υπεριώδη ακτινοβολία (1000 ώρες προετοιμασία UV). Ο σχεδιασμός διπλής στρώσης (μόνωση + θήκη) είναι η βασική δομική διαφορά από το PV1-F, το οποίο χρησιμοποιεί μια μόνωση μονής στρώσης που διπλασιάζεται ως μπουφάν. | |||
| 5. Χειρισμός τοποθεσίας & Λειτουργικές Σημειώσεις | |||
| • Χρησιμοποιήστε συνδέσμους τύπου PV4 / MC4 που έχουν πτυχωθεί με το ειδικό εργαλείο σύσφιξης φωτοβολταϊκών — μην αντικαθιστάτε ποτέ τις γενικές ωτίδες. • Τηρήστε την ελάχιστη ακτίνα κάμψης 4 × OD (≈ 20 mm). εάν κάμπτεται επανειλημμένα, χρησιμοποιήστε 6 × OD. • Εύρος εξυπηρέτησης −40 έως +90 °C. αγωγός έως 90 °C συνεχής. • Δοκιμή ρουτίνας 3,5 kV AC / 5 min. • Προετοιμασία UV: 1000 ώρες έκθεση σε υπεριώδη ακτινοβολία σύμφωνα με το EN 50618. • Χωρίς αλογόνο: IEC 60754 όξινο αέριο ≤ 0,5% HCl; IEC 61034 μετάδοση καπνού ≥ 60%. • Στα ≈ 4,5 kg ανά 100 m, το καλώδιο είναι ελαφρύ και παρέχεται σε πηνία 100 m — ιδανικό για οικιακή ευρωπαϊκή φωτοβολταϊκή ταράτσα. • Το σήμα HAR επιβεβαιώνει την εναρμονισμένη ευρωπαϊκή συμμόρφωση — απαιτείται για έργα που καθορίζουν εναρμονισμένα καλώδια. |
8. Εργοστασιακά Πλεονεκτήματα.


9. Συσκευασία, αποθήκευση & Logistics.Η τυπική παράδοση είναι 100 m ανά πηνίο (οικιακή / DIY) ή 500 m–1000 m ανά τύμπανο (χρησιμοποιητικό), με μήκη κοπής κατά παραγγελία διαθέσιμα κατόπιν αιτήματος. Κάθε πηνίο φέρει συνεχή σήμανση: H1Z2Z2-K, 1×4,0, 0,6/1,0 kV, + / −, HAR, ταυτότητα προμηθευτή, έτος παραγωγής και ενδείξεις διαδοχικού μετρητή. Η αποθήκευση πρέπει να γίνεται σε ξηρούς, καλυμμένους χώρους στους -20 έως +40 °C, προστατευμένους από το άμεσο ηλιακό φως.

10. Προδιαγραφή προμήθειας.Αναφέρετε "H1Z2Z2-K 1×4,0 mm² 0,6/1,0 kV DC — Πιστοποιημένο HAR, χωρίς αλογόνο διπλής στρώσης" μαζί με το απαιτούμενο μήκος. Να παραγγέλνετε πάντα συνδέσμους τύπου PV4 / MC4 και το ειδικό εργαλείο πτύχωσης ταυτόχρονα. Να ζητάτε πάντα το πιστοποιητικό εργοστασιακής δοκιμής, το οποίο πρέπει να περιλαμβάνει την αναφορά αερίου οξέος αλογόνου IEC 60754 και την αναφορά πυκνότητας καπνού IEC 61034. Καθορίστε το H1Z2Z2-K για ευρωπαϊκά έργα που απαιτούν το εναρμονισμένο σήμα HAR. για μη ευρωπαϊκά έργα, το PV1-F μπορεί να είναι ισοδύναμο χαμηλότερου κόστους.
11. Συνήθεις ερωτήσεις για τη βιομηχανία καλωδίων.
- Ε1: Ποια είναι η διαφορά μεταξύ H1Z2Z2-K και PV1-F;Και τα δύο είναι καλώδια DC PV 0,6/1,0 kV με εύκαμπτους αγωγούς από επικασσιτερωμένο χαλκό, αλλά το H1Z2Z2-K χρησιμοποιεί μια κατασκευή διπλής στρώσης (εσωτερική μόνωση XLPE χωρίς αλογόνο + εξωτερική θήκη πολυολεφίνης με σταυροειδείς δεσμούς χωρίς αλογόνο), ενώ το PV1-F χρησιμοποιεί μια μονή στρώση καιρού ως πλέγμα. Το H1Z2Z2-K φέρει το εναρμονισμένο σήμα πιστοποίησης HAR. Το PV1-F φέρει την πιστοποίηση TÜV.
- Ε2: Τι σημαίνει ο κωδικός τύπου H1Z2Z2-K;H = εναρμονισμένο καλώδιο. Κατηγορία τάσης 1 = 0,6/1 kV. Z = μονωτικό υλικό με σταυροειδείς δεσμούς. 2 = χωρίς αλογόνο. Z = υλικό θήκης με σταυροειδείς δεσμούς. 2 = χωρίς αλογόνο. K = εύκαμπτος αγωγός (Κλάση 5 ανά EN 60228).
- Ε3: Γιατί να χρησιμοποιήσετε κατασκευή διπλής στρώσης;Το εσωτερικό στρώμα XLPE παρέχει την κύρια ηλεκτρική μόνωση (ανεξάρτητα από τη δοκιμή 3,5 kV), ενώ το εξωτερικό περίβλημα πολυολεφίνης με σταυροδεσμούς παρέχει μηχανική προστασία από την τριβή, την υπεριώδη ακτινοβολία και τις καιρικές συνθήκες. Ο διαχωρισμός αυτών των συναρτήσεων επιτρέπει σε κάθε επίπεδο να βελτιστοποιηθεί για τον ρόλο του.
- Ε4: Τι σημαίνει "Z2";Το Z2 είναι ο ευρωπαϊκός κώδικας για υλικά μόνωσης/περιβλήματος χωρίς αλογόνο. Όταν καίγονται, τα υλικά Z2 δεν απελευθερώνουν αέριο οξέος αλογόνου (≤ 0,5% ισοδύναμο HCl ανά IEC 60754) και παράγουν χαμηλό καπνό (διαπερατότητα φωτός ≥ 60% ανά IEC 61034).
- Ε5: Γιατί να χρησιμοποιήσετε 4,0 mm² για Φ/Β στέγης κατοικιών;Το 4,0 mm² είναι το πιο κοινό μέγεθος για στοιχειοσειρές φωτοβολταϊκών ταράτσας κατοικιών, που φέρουν περίπου 45 A και περιορίζουν την πτώση τάσης σε τυπικές οικιακές διαδρομές 15–25 m από κεραμίδια στέγης έως επιτοίχια μετατροπείς.
- Ε6: Γιατί να χρησιμοποιήσετε κονσερβοποιημένο χαλκό;Η επικασσιτέρωση προστατεύει τους χάλκινους κλώνους από την οξείδωση και την ατμοσφαιρική διάβρωση κατά τη διάρκεια δεκαετιών υπαίθριων υπηρεσιών — κρίσιμης σημασίας επειδή τα φωτοβολταϊκά καλώδια αναμένεται να διαρκέσουν 25 χρόνια.
- Ε7: Γιατί να χρησιμοποιήσετε υποδοχές MC4;Οι σύνδεσμοι MC4 (PV4) είναι σφραγισμένοι από τις καιρικές συνθήκες, πολωμένοι και ονομαστικοί για 1,5 kV DC. Είναι τσακισμένα με το ειδικό εργαλείο — οι ακροδέκτες με το χέρι είναι το #1 σημείο αστοχίας στις συστοιχίες PV DC.
- Ε8: Πότε πρέπει να προσδιορίσω το H1Z2Z2-K αντί για το PV1-F;Καθορίστε το H1Z2Z2-K όταν το έργο βρίσκεται στην Ευρώπη και αναφέρεται σε εναρμονισμένα πρότυπα EN 50618 / HD 6036 ή όταν απαιτείται το σήμα πιστοποίησης HAR για συμμόρφωση. Για μη ευρωπαϊκά έργα, το PV1-F (πιστοποίηση TÜV) είναι μια λειτουργικά ισοδύναμη και συχνά χαμηλού κόστους εναλλακτική λύση.
- Ε9: Ποια είναι η μέγιστη τάση στοιχειοσειράς;Το H1Z2Z2-K είναι βαθμολογημένο για τάση συστήματος 1,8 kV DC, καλύπτοντας Φ/Β στοιχειοσειρές 1500 V με περιθώριο ασφαλείας για ανοιχτό κύκλωμα Voc σε χαμηλές θερμοκρασίες.
- Ε10: Πόσο διαρκεί το H1Z2Z2-K;Όταν εγκατασταθεί σωστά με σωστούς συνδέσμους και απομακρυνθεί από λιμνάζοντα νερά, το H1Z2Z2-K έχει σχεδιαστεί για 25ετή διάρκεια ζωής σε εξωτερικούς χώρους που ταιριάζει με την εγγύηση της ηλιακής μονάδας.
- Ε11: Είναι η κατασκευή διπλής στρώσης πιο ακριβή από το PV1-F;Ναι — το πρόσθετο στρώμα εξωτερικού περιβλήματος και η εναρμονισμένη δοκιμή πιστοποίησης HAR καθιστούν το H1Z2Z2-K περίπου 10–15% πιο ακριβό ανά μέτρο από ένα συγκρίσιμο PV1-F. Αξίζει το premium όταν το έργο απαιτεί το σήμα HAR. διαφορετικά το PV1-F είναι λειτουργικά ισοδύναμο.