Jednordzeniowy fotowoltaiczny kabel solarny 6,0 mm2 TUV Xlpe Cu Cable
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
fotowoltaiczny kabel solarny 6
,0 mm2
,kabel tuv xlpe cu
Opis produktu
Przewód solarny 1500 V DC PV1-F 6,0 mm² Miedziany kabel fotowoltaiczny TUV XLPE
Oznaczenie i znaczenie kabla
|
Kod |
Oznaczający |
|---|---|
|
PV |
Zastosowanie fotowoltaiki (słonecznej). |
|
1 |
Jednordzeniowy |
|
F |
Przewód elastyczny (linka klasy 5) |
|
6,0 mm² |
Nominalna powierzchnia przekroju przewodu |
Budowa: Żyła z cynowanej miedzi, izolacja i osłona z bezhalogenowej usieciowanej poliolefiny (XLPO), jednożyłowy, elastyczny kabel fotowoltaiczny prądu stałego.
Obowiązujące standardy
- EN 50618:2014 – Kable elektryczne do systemów fotowoltaicznych (napięcie znamionowe prądu stałego 1,8 kV)
- IEC 62930 — Kable instalacji fotowoltaicznych (jednożyłowe, w izolacji XLPO, napięcie znamionowe do 1,5 kV DC)
- TÜV 2 PfG 1169/08.2007 — Specyfikacja TÜV dla kabli fotowoltaicznych
- IEC 60228 / GB/T 3956 — Przewodniki (elastyczna klasa 5, miedź cynowana)
- IEC 60332-1 — Trudnopalny (pojedynczy kabel)
- IEC 61034 — Gęstość dymu (niski poziom dymu)
- IEC 60754 — Zawartość halogenu (bezhalogenowy)
- IEC 60811 – Materiały izolacyjne i osłonowe – Powszechne metody badań

PV1-F 1×6,0 mm² (wysoka temperatura 120°C) — Specyfikacja i dane techniczne kabla fotowoltaicznego DC
1. Przegląd produktu i podsumowanie ocen.PV1-F 1×6.0 v5 to jednożyłowy, elastyczny kabel fotowoltaiczny z cynowanej miedzi, odporny na temperaturę 120°C, o napięciu znamionowym 0,6/1,0 kV DC (maksymalne napięcie systemowe 1,8 kV), zbudowany i certyfikowany zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618. W tym v5 zastosowano grubościenną, napromieniowaną w wysokiej temperaturze izolację XLPE o grubości 1,2 mm oceniane dlaStała temperatura przewodu 120°C— 30°C powyżej standardowej wartości znamionowej 90°C. Jest to wybór do pustynnych elektrowni fotowoltaicznych, wysokotemperaturowych instalacji fotowoltaicznych na dachach oraz instalacji na Bliskim Wschodzie/w Azji Południowej, gdzie temperatury otoczenia regularnie przekraczają 60°C, a kabel musi przenosić pełny prąd bez agresywnego obniżania wartości znamionowych. Gotowa średnica wynosi około 6,0 mm, masa około 68 kg/km i jest dostarczana w drewnianych bębnach o długości 1000 m.
2. Konstrukcja warstwa po warstwie (przewodnik na zewnątrz).
| Warstwa | Budowa | Ściana | Średnica |
|---|---|---|---|
| Dyrygent | Elastyczna linka cynowana Cu, klasa 5 — 84 × 0,30 mm | — | ≈ 3,6 mm |
| Izolacja XLPE | Napromieniany wysokotemperaturowo usieciowany polietylen, odporny na promieniowanie UV/ozon, kolor czarny | 1,2 mm | ≈ 6,0 mm (wykończony) |
| Zbroja | Brak — niezbrojony, elastyczny kabel | — | — |
| Zewnętrzna osłona | Brak — izolacja sama w sobie jest kurtką przeciwdeszczową | — | — |
3. Charakterystyka elektryczna.W przewodzie z cynowanej miedzi klasy 5 o przekroju 6,0 mm² zastosowano standardowe druty ocynowane o wymiarach 84 × 0,30 mm, co daje maksymalną rezystancję prądu stałego wynoszącą 3,08 Ω/km w temperaturze 20°C. Rutynowy dowód to 3,5 kV AC / 5 minut (lub 6,5 kV DC / 15 minut). Rezystancja izolacji ≥ 150 MΩ·km. W przypadku pojedynczego rdzenia umieszczonego na wolnym powietrzu w temperaturze 30°C obciążenie odniesienia wynosi około 68 A; przy temperaturze otoczenia 60°C wartość znamionowa spada do około 58 A; w temperaturze pustynnej wynoszącej 90°C wynosi około 48 A. Spadek napięcia na odcinku dwubiegunowym o długości 100 m przy 68 A wynosi około 4,1 V w pętli. Strata przewodu przy 68 A wynosi około 8,0 W na metr w temperaturze 120°C.
Dane dotyczące izolacji i osłony
|
Nieruchomość |
Wartość |
|---|---|
|
Tworzywo |
XLPO (poliolefina usieciowana), bezhalogenowy |
|
Nominalna grubość izolacji |
0,8 mm |
|
Nominalna grubość osłony |
0,8 mm |
|
Długoterminowa temp. pracy. |
−40°C do +120°C(ciągłe) |
|
Temperatura zwarcia (≤5 s) |
280°C (Limit przewodu Cu) |
|
Awaryjne przeciążenie temp. |
150°C (krótkotrwale) |
|
Odporność na warunki atmosferyczne |
Doskonały — odporny na promieniowanie UV, ozon, odporny na hydrolizę |
|
Środek zmniejszający palność |
IEC 60332-1 (pojedynczy kabel) |
|
Gęstość dymu |
IEC 61034 (niski poziom dymu) |
|
Zawartość halogenu |
IEC 60754 (bezhalogenowy, niekorozyjny) |
|
Odporność na olej |
EN 50618 Załącznik B (opcjonalnie) |
|
Odporność na kwasy i zasady |
Dobry |
Parametry elektryczne
|
Parametr |
Wartość |
Notatka |
|---|---|---|
|
Napięcie znamionowe AC (U₀/U) |
0,6 / 1 kV |
Odniesienie do normy IEC 60502 (nie wartość znamionowa pierwotna) |
|
Napięcie znamionowe prądu stałego |
1,5 kV |
Wartość podstawowa EN 50618 / IEC 62930 |
|
Napięcie probiercze AC (50 Hz, 5 min) |
6,5 kV |
Rutynowe badanie |
|
Napięcie probiercze prądu stałego |
15 kV DC (do badania typu) |
— |
|
Rezystancja DC @20°C |
≤ 3,39 Ω/km |
IEC 60228 klasa 5 maks., 6,0 mm² |
|
Rezystancja AC @ 90°C (szac.) |
≈ 4,32 Ω/km |
— |
|
Rezystancja AC @120°C (szac.) |
≈ 4,86 Ω/km |
maksymalna temperatura pracy |
|
Pojemność (w przybliżeniu) |
≈ 0,21 µF/km |
przewodnik do powłoki |
|
Reaktancja indukcyjna (w przybliżeniu) |
nieistotny |
jednordzeniowa aplikacja DC |
|
Prąd znamionowy w wolnym powietrzu (otoczenie 60°C) |
70 A |
pojedynczy kabel, DC |
|
Aktualna ocena na wolnym powietrzu (skorygowana względem otoczenia) |
≈ 56 Aw temperaturze otoczenia 70°C |
typowy stan na dachu |
|
Prąd znamionowy w przewodzie (powietrze) |
≈ 52 A |
wiązki kabli |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 280 °C) |
≈ 0,66 kA (660 A) |
6,0 mm² Cu |
|
Częstotliwość |
DC (pierwotny) / 50–60 Hz AC (wtórny) |
— |
Wartości referencyjne: 6,0 mm² Cu przy 56 A, DC 1000 V → maksymalna moc DC ≈ 56 kW na ciąg (2 ciągi równolegle = 112 kW). Spadek napięcia przy 56 A ≈ 19,0 mV/A·m (≈1,90% na 10 m przy 56 A, 1000 V). Przy 70 A → ≈ 23,7 mV/A·m.
Charakterystyka temperaturowa
|
Nieruchomość |
Wartość |
|---|---|
|
Maks. temperatura pracy przewodu (ciągły) |
120°C |
|
Maks. temperatura zwarcia (≤5 s) |
280 °C (przewód Cu) |
|
Awaryjne przeciążenie temp. |
150°C (krótkotrwale) |
|
Min. temperatura otoczenia instalacji |
−40°C(elastyczny na zimno, nie wymaga wstępnego podgrzewania) |
|
Zakres otoczenia usługi |
−40°C do +120°C(z XLPO) |
|
Przetrwanie ognia |
Standard (pojedynczy kabel trudnopalny); dostępna opcjonalna wersja ognioodporna |
4. Reakcja termiczna i zachowanie płomienia.Napromieniowany w wysokiej temperaturze XLPE utrzymuje aStała temperatura przewodu 120°C, o wytrzymałości zwarciowej do 250°C przez ≤ 5 s. Kabel jest przystosowany do pracy w temperaturze od -40°C do +120°C i jest testowany na zginanie na zimno w temperaturze -40°C. Czarna izolacja wypełniona węglem jest odporna na promieniowanie UV (wstępne kondycjonowanie UV przez 1000 godzin), odporna na ozon i ognioodporna zgodnie z IEC 60332-1 (pojedynczy kabel pionowy, samogasnący). Długotrwałe starzenie termiczne w temperaturze 120°C przez 3000 godzin nie może wykazywać kruchości.
Odporność na ogień (PV1-F — standard)
|
Nieruchomość |
Wartość / wymaganie |
|---|---|
|
Środek zmniejszający palność |
IEC 60332-1 (pojedynczy kabel, przejścia) |
|
Zawartość halogenu |
Bezhalogenowy(IEC 60754) |
|
Gęstość dymu |
Niski dym(IEC 61034) |
|
Korozyjność |
Nie powoduje korozji(IEC 60754) |
|
Toksyczność |
Niska (materiały bezhalogenowe) |
|
Przetrwanie pożaru (integralność obwodu) |
Nie dotyczy (standardowy kabel fotowoltaiczny); w razie potrzeby użyj ognioodpornego kabla prądu stałego |
5. Praktyka instalacyjna i obsługa.Minimalny promień zgięcia wynosi 4 × OD (≈ 24 mm) w przypadku montażu nieruchomego, 6 × OD (≈ 36 mm) w przypadku wielokrotnego zginania. Kabel jest mocowany bezpośrednio do ramy modułu, prowadzony w korytkach kablowych przeznaczonych do instalacji fotowoltaicznych lub wciągany do lekkiego kanału kablowego. Stosuj złącza typu PV4 / MC4 zaciśnięte przy użyciu dedykowanego narzędzia do zaciskania PV. Biegunowość (+ / -) i temperatura znamionowa 120°C są wydrukowane wzdłuż czarnej osłony. Temperatura układania nie może spaść poniżej -40°C. Kabel waży około 6,8 kg na 100 m i jest dostarczany w drewnianych bębnach o długości 1000 m — idealnie nadaje się do dużych pustynnych elektrowni fotowoltaicznych.
Parametry mechaniczne i instalacyjne
|
Parametr |
Wartość |
Uwagi |
|---|---|---|
|
Minimalny promień gięcia |
≥ 4 × OD → ≈ 25,2 mm przy Ø6,3 mm |
instalacja statyczna |
|
Min. promień gięcia (zamontowany) |
≥ 2 × średnica zewnętrzna → ≈ 12,6 mm |
dynamiczny (zginający się) |
|
Maks. ciągnięcie napięcia |
240 N |
drobnożyłowego Cu, należy używać odpowiednich uchwytów |
|
Bezpośredni pochówek |
Odpowiedni(Odporny na promieniowanie UV i wilgoć) |
— |
|
Identyfikator przewodu |
≥ 1,5 × OD → ≥ 9,5 mm; użyj 16 mm, 20 mm lub 25 mm |
— |
|
Ustalenie |
opaski kablowe (odporne na promieniowanie UV), zaciski |
— |
|
Odporność na uderzenia |
Umiarkowany |
kabel elastyczny, nieopancerzony |
|
Wodoodporność |
Doskonały(osłona XLPO, złącza o stopniu ochrony IP67) |
nadaje się do użytku na zewnątrz/na mokro |
|
Odporność na promieniowanie UV |
Doskonały (EN 50618, 720 h test UV) |
wystawiony na zewnątrz |
|
Odporność na ozon |
Doskonały(IEC 60811-403) |
— |
|
Notatka o rozwiązaniu umowy |
UżywaćZłącza MC4(kompatybilne 6,0 mm²) lub miedziane końcówki |
długość paska 10–12 mm |

6. Typowe zastosowania serwisowe.Ta konstrukcja wysokotemperaturowa jest domyślnym kablem połączeniowym dla: pustynnych elektrowni fotowoltaicznych w suchym klimacie, wysokotemperaturowych instalacji fotowoltaicznych na dachach na Bliskim Wschodzie, w Azji Południowej i Afryce Północnej, skoncentrowanych instalacji fotowoltaicznych, fotowoltaiki na skalę przemysłową, gdzie temperatura otoczenia rutynowo przekracza 60°C, oraz wszelkich zestawów fotowoltaicznych, w których standardowy kabel 90°C wymagałby agresywnego obniżania wartości znamionowych prądu. Określono, kiedy kabel musi przenosić pełny prąd znamionowy w utrzymujących się wysokich temperaturach otoczenia - standardowy kabel 90 ° C musiałby być przewymiarowany o 30–40%, aby odpowiadał obciążalności prądowej w pracy na pustyni.

7. System testowania i zapewniania jakości.Rutynowe testy każdego bębna obejmują rezystancję przewodu DC ≤ 3,08 Ω/km w temperaturze 20 °C, wytrzymałość 3,5 kV AC / 5 min, wytrzymałość 6,5 kV DC / 15 min, rezystancję izolacji ≥ 150 MΩ·km, kontrolę wymiarową (izolacja ≥ 1,2 mm; średnica zewnętrzna ≈ 6,0 mm) i oznaczenie wizualne. Testy typu obejmują wstępne kondycjonowanie UV (1000 h), starzenie termiczne w wysokiej temperaturze (150°C / 168 h), zginanie na zimno w -40°C, szok cieplny w 180°C, płomień jednokablowy zgodnie z IEC 60332-1, długotrwałe starzenie przez 3000 godzin w 120°C, odporność na ozon, odporność na ścieranie i kontrolę taśmą z cynowanej miedzi.
Parametry kabla
| PV1-F 1×6,0 mm² — Kabel fotowoltaiczny DC — Pełny arkusz parametrów | ||||
| Kabel PV DC · Elastyczny przewodnik z cynowanej miedzi (klasa 5) / napromieniowana izolacja XLPE · bez pancerza, bez powłoki zewnętrznej · napięcie znamionowe 0,6/1,0 kV DC · zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618 · wykończenie Ø ≈ 5,5 mm | ||||
| Sekcja | Parametr | Wartość | Jednostka | Uwagi / Norma |
| 01 · Identyfikacja | ||||
| Typ kabla | PV1-F | — | Kabel fotowoltaiczny DC, jednożyłowy, elastyczny | |
| Napięcie znamionowe (U0/U) | 0,6/1,0 | kV | DC; do wzajemnych połączeń paneli fotowoltaicznych | |
| Liczba rdzeni | 1 × 6,0 | — | Pojedynczy rdzeń (jeden + i jeden - na ciąg) | |
| Materiał przewodnika | Miedź wyżarzana cynowana | — | Klasa 5 elastyczna zgodnie z EN 60228 | |
| Materiał izolacyjny | Usieciowany napromieniowany polietylen (XLPE) | — | Odporny na promieniowanie UV/ozon/warunki atmosferyczne | |
| Zbroja | Nic | — | Nieopancerzony — bezpośrednio na ramie modułu/zacisku | |
| Zewnętrzna osłona | Brak (sama izolacja to kurtka przeciwdeszczowa) | — | Nie jest wymagana koncepcja podwójnej izolacji | |
| Standardowe odniesienie | TÜV 2 PFG 1169; EN 50618; GB/T 32129 | — | Standard kabla fotowoltaicznego | |
| 02 · Przewodnik (cynowana miedź) | ||||
| Skrętka — 6,0 mm² | Elastyczna linka z cynowanej miedzi | — | Klasa 5 zgodnie z EN 60228 | |
| Liczba nici (typowa) | 84 × 0,30 | mm | Druty miedziane ocynowane | |
| Średnica przewodu | ≈ 3,5 | mm | Po utknięciu na mieliźnie (szac.) | |
| Rezystancja DC @ 20°C | ≤ 3,08 | Ω/km | Maksymalnie zgodnie z EN 60228 klasa 5 | |
| Ekran dyrygenta | Nic | — | Kabel prądu stałego niskiego napięcia | |
| Masa przewodu na km | ≈ 63 | kg/km | Gęstość miedzi 8,89 g/cm3 | |
| 03 · Izolacja | ||||
| Rodzaj izolacji | Napromieniowany usieciowany polietylen (XLPE) | — | Usieciowany wiązką elektronów | |
| Grubość izolacji | 1,0 | mm | Nominalna, zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 | |
| Gotowa średnica zewnętrzna | ≈ 5,5 | mm | 3,5 + 2×1,0 | |
| Kolor izolacji | Czarny (standardowy) | — | Czarna, odporna na promieniowanie UV | |
| Bezhalogenowy | Nie (XLPE jest zasadą bezhalogenową) | — | Niskodymowe na zamówienie | |
| 04 · Elektryczne | ||||
| Napięcie znamionowe (DC) | 0,6/1,0 | kV | Maksymalne napięcie systemu 1,8 kV DC | |
| Rezystancja DC @ 20°C | ≤ 3,08 | Ω/km | 6,0 mm² Cu klasa 5 | |
| Rezystancja izolacji | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE w temperaturze 20°C | |
| Strata przewodu (przy 60 A) | ≈ 11,1 | W/m | I²R przy 90°C | |
| Rutynowe napięcie testowe (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Wytrzymałość na częstotliwość sieciową | |
| Test napięcia (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | Test wytrzymałości DC | |
| 05 · Termika i pogoda | ||||
| Maksymalna ciągła temperatura przewodu | 90 | °C | Normalna obsługa | |
| Temperatura zwarcia (≤ 5 s) | 200 | °C | Limit XLPE | |
| Minimalna temperatura instalacji | -40 | °C | Próba zginania na zimno | |
| Zakres otoczenia usługi | -40 do +90 | °C | Na zewnątrz, narażony na promieniowanie UV | |
| Odporność na promieniowanie UV | Tak | — | 1000 godzin wstępnego kondycjonowania UV zgodnie z TÜV | |
| Odporność na ozon | Tak | — | Testowany zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 | |
| Ognioodporność | Tak | — | IEC 60332-1 (płomień pionowy) | |
| 06 · Mechaniczny | ||||
| Min. promień gięcia (stały) | ≥ 4 × OD ≈ 22 | mm | Elastyczny kabel | |
| Min. promień gięcia (zginanie) | ≥ 6 × OD ≈ 33 | mm | Jeśli wielokrotnie przenoszony | |
| Wytrzymałość na rozciąganie (izolacja) | ≥ 12,5 | MPa | Po starzeniu | |
| Odporność na ścieranie | Tak | — | Cynowane pasma są odporne na utlenianie | |
| Odporność na olej/paliwo | Ograniczony | — | Unikaj długotrwałego kontaktu | |
| 07 · Pojemność | ||||
| Obciążalność powietrza (otwarta, 30°C) | ≈ 60 | A | Pojedynczy rdzeń, wolne powietrze | |
| Obciążalność powietrza (otwarta, 60 °C) | ≈ 48 | A | Obniżenie wartości znamionowych w wysokiej temperaturze | |
| Pochowana / zamknięta obciążalność | ≈ 50 | A | Do przewodu/kanału | |
| Spadek napięcia (na 100 m przy 60 A) | ≈ 1,9 | V | Pętla dwubiegunowa ≈ 3,8 V | |
| 08 · Instalacja | ||||
| Metody układania | Rama modułu, korytko kablowe, zaciski specyficzne dla instalacji fotowoltaicznych, przepust kablowy | — | Brak bezpośredniego zakopywania i narażenia na promieniowanie UV | |
| Złącza | Typ PV4 / MC4 | — | Zaciskane dedykowanym narzędziem | |
| Biegunowość | Sygnowany na pochwie | — | + / − drukowane wzdłuż | |
| Narzędzia specjalne | Zaciskarka fotowoltaiczna, przecinak do kabli, klucz dynamometryczny | — | Złącza MC4 wymagają dedykowanego narzędzia | |
| 09 · Pakowanie | ||||
| Standardowa długość dostawy | 200 / 500 / 1000 | m/cewkę lub bęben | Niestandardowe długości cięcia | |
| Rodzaj szpuli/opakowania | Cewka lub drewniany bęben | — | Uszczelnione końcówki przed wilgocią | |
| Oznaczenie powierzchni | PV1-F, 1×6,0, 0,6/1,0 kV, +/−, znaki licznikowe, rok | — | Druk ciągły | |
| Warunki przechowywania | Suche, pod przykryciem, od -20 do +40°C | — | Podczas przechowywania chronić przed promieniowaniem UV | |
| 10 · Aplikacje | ||||
| Typowe zastosowanie | Duże komercyjne systemy dachowe, montowane na ziemi, długie systemy PV, 1500 V DC | — | Dachowe, do montażu naziemnego, pływające fotowoltaiki | |
| Maksymalne napięcie systemu | 1.8 | kV prądu stałego | Obwód otwarty Voc przy najniższej temp | |
| Wartość prądu stringu | Do 60 | A | Łączenie sznurków | |
Parametry testu kabla
| Parametry testowe — PV1-F 1×6,0 mm² | ||||
| NIE. | Przedmiot testowy | Warunki/metoda testu | Wymóg | Typ |
| 1 | Rezystancja przewodu DC | EN 60228, 20°C | ≤ 3,08 Ω/km (6,0 mm² Cu) | Rutyna |
| 2 | Wytrzymałość na częstotliwość sieciową | 3,5 kV AC, 5 min | Brak awarii | Rutyna |
| 3 | Test wytrzymałości DC | 6,5 kV prądu stałego, 15 min | Brak awarii | Rutyna |
| 4 | Rezystancja izolacji | Przy napięciu 500 V prądu stałego, 20°C | ≥ 200 MΩ·km | Rutyna |
| 5 | Kontrola wymiarowa | Mikrometr | Izolacja ≥ 1,0 mm; OD ≈ 5,5 mm | Rutyna |
| 6 | Wstępne kondycjonowanie UV | 1000 godzin ekspozycji na promieniowanie UV | Brak pęknięć/kruchości | Typ |
| 7 | Starzenie termiczne | 168 godzin w 135°C | Brak pęknięć po próbie zginania | Typ |
| 8 | Próba zginania na zimno | −40°C, trzpień 4×OD | Żadnych pęknięć | Typ |
| 9 | Szok cieplny | 15 minut w 150°C | Brak pęknięć | Typ |
| 10 | Ognioodporność | Płomień pionowy IEC 60332-1 | Samogasnące | Typ |
| 11 | Odporność na ozon | Test komory ozonowej | Brak pęknięć | Typ |
| 12 | Odporność na ścieranie | Test ścierania taśmy | Według TÜV 2 PFG 1169 | Typ |
| 13 | Kontrola miedzi cynowanej | Test paskowy na pasmach | Jednolita powłoka cynowa | Rutyna |
| 14 | Czytelność oznakowania | Wizualne + pocieranie | Oznaczenia PV1-F / 1×6,0 / metr czytelne | Rutyna |
| 15 | Wysuwane złącze | Zaciskana końcówka MC4 | Według specyfikacji złącza | Próbka |
| 16 | Zawartość halogenu | IEC 60754 | Według wymagań | Typ |
Struktura przekroju poprzecznego kabla

| PV1-F 1×6,0 mm² — Schemat konstrukcyjny przekroju poprzecznego (schemat) | |||||
| Konstrukcja kabla PV DC: elastyczna żyła z cynowanej miedzi → napromieniowana izolacja XLPE (bez pancerza, bez powłoki zewnętrznej) · 0,6/1,0 kV DC · średnica końcowa ≈ 5,5 mm | |||||
| NIE. | Warstwa | Materiał/konstrukcja | Grubość nominalna (mm) | Średnica (mm) | Funkcja / uwagi |
| 1 | Dyrygent | Elastyczna linka z cynowanej miedzi, klasa 5 — 84 × 0,30 mm | — | ≈ 3,5 | Przewodnik zasilający; R ≤ 3,08 Ω/km przy 20°C |
| 2 | Izolacja XLPE | Napromieniowany usieciowany polietylen, odporny na promieniowanie UV/ozon, kolor czarny | 1,0 | ≈ 5,5 (ukończone) | Izolacja główna; kurtka odporna na warunki atmosferyczne; Ciągła temperatura 90°C |
| 3 | (Bez zbroi) | — | — | — | Nieopancerzony — elastyczny kabel do zastosowań fotowoltaicznych |
| 4 | (Brak zewnętrznej osłony) | — | — | — | Izolacja sama w sobie jest zewnętrzną kurtką przeciwdeszczową |
| Kluczowe wymiary i właściwości (rozwinięte) | |||||
| Gotowa średnica kabla | ≈ 5,5 | mm | 3,5 + 2×1,0 | ||
| Około. masa kabla | ≈ 60 | kg/km | Cu + XLPE | ||
| Nominalne napięcie znamionowe | 0,6/1,0 | kV prądu stałego | Panel fotowoltaiczny DC | ||
| Maksymalne napięcie systemu | 1.8 | kV prądu stałego | Obwód otwarty Voc | ||
| Maksymalna ciągła temperatura przewodu | 90 | °C | Normalna obsługa | ||
| Temperatura zwarcia (≤5 s) | 200 | °C | Limit XLPE | ||
| Minimalna temperatura instalacji | -40 | °C | Testowane na zginanie na zimno | ||
| Minimalny promień gięcia | ≥ 4 × OD ≈ 22 | mm | Instalacja stała | ||
| Rezystancja DC @ 20°C | ≤ 3,08 | Ω/km | 6,0 mm² Cu klasa 5 | ||
| Rezystancja izolacji | ≥ 200 | MΩ·km | XLPE | ||
| Rutynowe napięcie testowe (AC) | 3,5 kV / 5 min | — | Wytrzymałość na częstotliwość sieciową | ||
| Rutynowe napięcie testowe (DC) | 6,5 kV / 15 min | — | Wytrzymuje prąd stały | ||
| Obciążalność powietrza @ 30°C | ≈ 60 | A | Pojedynczy rdzeń, wolne powietrze (szac.) | ||
| Odporność na promieniowanie UV | 1000 godz | — | Według TÜV 2 PFG 1169 | ||
| Masa na 100 m | ≈ 6,0 | kg/100m | Lekka cewka | ||
| Schemat — nie w dokładnej skali. Gotowe Ø ≈ 5,5 mm i waga ≈ 60 kg/km na podstawie porównawczych próbek przemysłowych; wymiary przewodu/izolacji zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 i EN 60228; obciążalność prądowa 60 A to szacunkowa wartość inżynieryjna dla pojedynczego rdzenia w wolnym powietrzu. PV1-F 6.0 to standardowe ulepszenie do długich instalacji domowych w dużych komercyjnych instalacjach fotowoltaicznych montowanych na dachach i na ziemi, gdzie 4,0 mm² przekraczałoby 1% spadek napięcia. Zawsze należy stosować złącza typu PV4/MC4 zaciśnięte dedykowanym narzędziem. Wartości oznaczone (szacunkowe) wymagają potwierdzenia w świadectwie kontroli fabrycznej. | |||||
Opis budowy kabla
| Opis konstrukcji — PV1-F 1×6,0 mm² | |||
| Obudowa fotowoltaiczna warstwa po warstwie · Elastyczny przewodnik z cynowanej miedzi / napromieniowana izolacja XLPE · 0,6/1,0 kV DC · bez pancerza, bez płaszcza zewnętrznego · wykończona Ø ≈ 5,5 mm | |||
| 1. Tożsamość i oceny produktu | |||
| PV1-F 1×6.0 to jednożyłowy, elastyczny kabel fotowoltaiczny DC z cynowanej miedzi o napięciu znamionowym 0,6/1,0 kV DC (maks. napięcie systemu 1,8 kV), zbudowany i certyfikowany zgodnie z TÜV 2 PFG 1169 / EN 50618. Jest to standardowe ulepszenie dla dużych komercyjnych instalacji fotowoltaicznych montowanych na dachach i naziemnych, gdzie wersja 4,0 mm² przekraczałaby 1% spadek napięcia na długich prowadzi do falownika lub skrzynki połączeniowej. Przekrój poprzeczny 6,0 mm² przenosi do około 60 A i utrzymuje straty w linii prądu stałego na poziomie poniżej 1% w przypadku typowych odcinków między łańcuchem a falownikiem o długości 40–80 m. Gotowa średnica wynosi około 5,5 mm, masa około 60 kg/km i jest dostarczana w kręgach lub bębnach o długości 200 m, 500 m lub 1000 m. | |||
| 2. Elastyczny przewodnik z cynowanej miedzi | |||
| Przewód o przekroju 6,0 mm² to elastyczna linka z cynowanej miedzi klasy 5 — zazwyczaj 84 pojedyncze cynowane druty o średnicy 0,30 mm — co daje średnicę przewodu około 3,5 mm i maksymalną rezystancję prądu stałego wynoszącą 3,08 Ω/km w temperaturze 20°C. W porównaniu z wersją 4,0 mm² (4,61 Ω/km), przewód 6,0 mm² zmniejsza rezystancję o około 33%, bezpośrednio zmniejszając straty I²R w ciągu 25-letniego okresu eksploatacji systemu fotowoltaicznego. Konstrukcja z cienkich splotów zachowuje tę samą elastyczność w prowadzeniu wokół ram modułów i regałów, a cynowanie chroni przed utlenianiem i korozją atmosferyczną. | |||
| 3. Napromieniowana izolacja XLPE | |||
| Przewodnik jest całkowicie zamknięty w warstwie polietylenu usieciowanego wiązką elektronów (XLPE) o grubości 1,0 mm. Proces napromieniania sieciuje łańcuchy polimeru, zapewniając XLPE ciągłą temperaturę przewodu wynoszącą 90°C (zwarcie do 200°C przez ≤ 5 s), wysoką wytrzymałość mechaniczną i wyjątkową odporność na promieniowanie UV, ozon, warunki atmosferyczne i płomień. Sama czarna izolacja wypełniona węglem służy jako zewnętrzna osłona przeciwdeszczowa — nie ma oddzielnej osłony zewnętrznej. Rutynowy dowód prądu przemiennego wynosi 3,5 kV przez 5 minut (lub 6,5 kV prądu stałego przez 15 minut). | |||
| 4. Brak pancerza – elastyczny jednordzeniowy | |||
| W przeciwieństwie do kabli elektroenergetycznych średniego napięcia, PV1-F nie ma stalowego pancerza ani ekranu z taśmy miedzianej. Jest to cienki, okrągły, jednożyłowy kabel przeznaczony do mocowania bezpośrednio do ramy modułu, prowadzenia w korytkach kablowych przeznaczonych do instalacji fotowoltaicznych lub wciągania do lekkiego kanału kablowego. Minimalny promień zgięcia 4 × OD (≈ 22 mm) odzwierciedla jego elastyczność. W każdym ciągu stosuje się jeden kabel do bieguna dodatniego i jeden identyczny kabel do bieguna ujemnego. Rozmiar 6,0 mm² jest standardowym wyborem dla systemów 1500 V DC z modułami o wysokim prądzie stringowym (np. dwustronne moduły TOPCon w dużych instalacjach do montażu naziemnego). | |||
| 5. Obsługa miejsca i uwagi operacyjne | |||
| • Używaj złączy typu PV4 / MC4 zaciśniętych za pomocą dedykowanego narzędzia do zaciskania PV — nigdy nie zastępuj standardowych końcówek. • Przestrzegać minimalnego promienia zgięcia 4 × OD (≈ 22 mm); jeśli kabel jest wielokrotnie zginany (np. systemy śledzące), użyj 6 × OD. • Zakres pracy −40 do +90°C; przewodnika do 90°C w sposób ciągły. • Próba rutynowa 3,5 kV AC / 5 min. • Wstępne kondycjonowanie UV: 1000 godzin ekspozycji na promieniowanie UV zgodnie z TÜV. • Oznaczone + / − wzdłuż pochwy. • Kabel o masie ≈ 6,0 kg na 100 m jest lekki i dostarczany w dużych zwojach — łatwy w obsłudze w dużych komercyjnych instalacjach fotowoltaicznych montowanych na dachach i na ziemi. • Wybierz 6,0 mm² zamiast 4,0 mm², gdy rozbieg łańcucha przekracza ~30 m lub gdy prąd pasma modułu przekracza ~12 A, aby utrzymać spadek napięcia poniżej 1%. |
8. Standardy i zgodność.Projektowanie i produkcja podlegają normom TÜV 2 PFG 1169 (niemiecka certyfikacja TÜV dla kabli fotowoltaicznych), EN 50618 (europejska norma zharmonizowana) i GB/T 32129 (chińska norma krajowa). Przewodniki spełniają normę EN 60228 klasa 5. Parametry płomienia są zgodne z normą IEC 60332-1. Kabel posiada znak TÜV i nadaje się do stosowania w systemach fotowoltaicznych 1,8 kV DC.
9. Pakowanie, przechowywanie i logistyka.Standardowa dostawa wynosi 1000 m na drewniany bęben (również w zwojach 500 m lub 200 m), przy czym na zamówienie dostępne są długości cięte na zamówienie. Każdy bęben posiada ciągłe oznaczenie: PV1-F, 1×6,0, 0,6/1,0 kV, +/-, 120°C, IEC 60332-1, dane identyfikacyjne dostawcy, rok produkcji i kolejne oznaczenia liczników. Przechowywanie powinno odbywać się w suchym, zadaszonym pomieszczeniu w temperaturze od -20 do +40°C, osłoniętym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

10. Specyfikacja Zamówienia.Podaj „PV1-F 1×6,0 mm² 0,6/1,0 kV DC — konstrukcja odporna na wysoką temperaturę 120°C, bęben drewniany 1000 m” wraz z wymaganą długością. Zawsze zamawiaj jednocześnie złącza typu PV4/MC4 i dedykowaną zaciskarkę. Zawsze żądaj certyfikatu testu fabrycznego, który musi zawierać raport dotyczący długotrwałego starzenia przez 3000 godzin w temperaturze 120°C. Określ tę wysokotemperaturową wersję v5 dla instalacji PV na dachu pustynnym / w klimacie suchym / w wysokiej temperaturze; w przypadku dachów komercyjnych o umiarkowanej temperaturze, wersja v1 w standardzie 90°C jest wystarczająca i tańsza.
11. Często zadawane pytania dotyczące branży kablowej.
- P1: Jaka jest różnica między wysokotemperaturową wersją v5 a standardową wersją v1?Wersja v5 wykorzystuje grubościenną, wysokotemperaturową izolację XLPE o grubości 1,2 mm, przystosowaną do ciągłej temperatury przewodu 120°C, podczas gdy wersja v1 wykorzystuje standardową izolację XLPE o grubości 1,0 mm, o wartości znamionowej 90°C. V5 przenosi około 68 A na wolnym powietrzu; v1 przenosi około 60 A. V5 jest cięższy (≈ 68 kg/km vs ≈ 60 kg/km) i ma większą średnicę końcową (≈ 6,0 mm vs ≈ 5,5 mm).
- P2: Dlaczego warto używać kabla o temperaturze 120°C w fotowoltaice pustynnej?W instalacjach pustynnych temperatura otoczenia w lecie zwykle osiąga 50–60°C, a kable przypięte do czarnych stojaków mogą lokalnie osiągać temperaturę 70–80°C. Standardowy kabel pracujący w temperaturze 90°C w tym środowisku musi zostać obniżony do około 60% jego prądu znamionowego – co wymaga zastosowania przewodów o zbyt dużych średnicach. Kabel o temperaturze 120°C w dalszym ciągu przewodzi prąd zbliżony do znamionowego, bez gwałtownego obniżania wartości znamionowych, co pozwala obniżyć koszty miedzi.
- P3: Czy temperatura 120°C skraca żywotność kabla?Nie — wysokotemperaturowa formuła XLPE została specjalnie zaprojektowana do pracy ciągłej w temperaturze 120°C. Długoterminowy test starzenia trwający 3000 godzin w temperaturze 120°C potwierdza, że izolacja pozostaje elastyczna i wolna od pęknięć przez 25 lat użytkowania.
- P4: Dlaczego warto używać 6,0 mm² w przypadku fotowoltaiki pustynnej?Pustynne elektrownie fotowoltaiczne często wykorzystują moduły dwustronne o dużym natężeniu prądu ze sznurami o napięciu 1500 V. Przewód o przekroju 6,0 mm² przenosi około 68 A i ogranicza spadki napięcia na długich trasach domowych w dużych lokalizacjach montowanych naziemnie.
- P5: Dlaczego jest to jednordzeniowy, a nie dwurdzeniowy?Ciągi fotowoltaiczne przenoszą prąd stały o napięciu do 1,8 kV. Prowadzenie + i - w oddzielnych kablach jednożyłowych zapewnia modułowość instalacji i pozwala uniknąć nagrzewania się pętli prądowej we wspólnych przewodach.
- P6: Dlaczego warto stosować miedź cynowaną?Cynowanie chroni żyły miedziane przed utlenianiem i korozją atmosferyczną przez dziesięciolecia pracy na zewnątrz, co ma kluczowe znaczenie w środowiskach pustynnych o dużym zapyleniu i cyklicznych zmianach temperatury.
- P7: Dlaczego warto używać złączy MC4?Złącza MC4 (PV4) są uszczelnione przed warunkami atmosferycznymi, polaryzowane i przystosowane do napięcia stałego 1,5 kV. Zaciska się je za pomocą dedykowanego narzędzia — ręcznie skręcane końcówki są punktem awarii nr 1 w układach PV DC.
- P8: Czy tej wersji v5 można używać w klimacie umiarkowanym?Tak — jest w pełni przystosowany do pracy w umiarkowanej temperaturze, ale skład 120 ° C jest zbyt rygorystyczny i około 20–30% droższy w przeliczeniu na metr. W przypadku dachów komercyjnych o umiarkowanej temperaturze wystarczająca jest wersja v1 o standardowej temperaturze 90°C.
- P9: Jakie jest maksymalne napięcie łańcucha?PV1-F jest przystosowany do napięcia systemowego 1,8 kV DC, obejmującego ciągi fotowoltaiczne 1500 V z marginesem bezpieczeństwa dla Voc w obwodzie otwartym w niskich temperaturach.
- P10: Jak długo działa PV1-F?Po prawidłowym zainstalowaniu za pomocą odpowiednich złączy i wyprowadzeniu ze stojącej wody moduł PV1-F zapewnia 25-letnią żywotność na zewnątrz, odpowiadającą gwarancji na moduł fotowoltaiczny – nawet w warunkach pustynnych.
- P11: Czy gruba izolacja o grubości 1,2 mm stwarza problem przy zginaniu?Nie — minimalny promień zgięcia 4 × OD (≈ 24 mm) odzwierciedla nieco cięższą ścianę, ale wyjątkowo elastyczny przewód 84 × 0,30 zapewnia wystarczającą elastyczność kabla, aby można go było zainstalować w stojaku pustynnym.