Przewód elastyczny RVV 3-żyłowy 0,75 mm2, przewód zasilający urządzenia, linka uziemiająca
Podsumowanie produktu
Szczegóły produktu
Przewód elastyczny 3-żyłowy 0
,75 mm2
,Przewód elastyczny RVV 3-żyłowy
Opis produktu
Uziemiający elastyczny kabel sterujący 3-żyłowy RVV 0,75 mm² do przewodu zasilającego urządzenia
Oznaczenie i znaczenie kabla
|
Kod |
Oznaczający |
|---|---|
|
RVV |
R = elastyczny przewód miedziany (klasa 5), V = izolacja PVC, V = powłoka PVC |
|
300/500 V |
Napięcie znamionowe U₀/U = 300/500 V; Uₘ = 500 V |
|
3×0,75 mm² |
Trzy elastyczne żyły, każda z żył miedzianych o przekroju 0,75 mm² |
Konstrukcja: Lekki, elastyczny przewód w osłonie z PVC, profil okrągły (3-żyłowy)
Uwaga: RVV 3×0,75 to lekki, elastyczny przewód w osłonie z PVC, zgodny z GB/T 5023.5 / IEC 60227-5. Przewodnikiem jest drobnożyłowa, elastyczna miedź klasy 5. Konfiguracja 3-żyłowa jest zwykle stosowana w jednofazowych obwodach prądu przemiennego z uziemieniem ochronnym (L+N+PE) lub w przypadku trójfazowego prądu przemiennego o bardzo niskim prądzie. W przeciwieństwie do 2-rdzeniowego, który często jest płaski, 3+-rdzeniowy RVV jest zwykleokrągłyprofil.

RVV 3×0,75 mm² — Specyfikacja kabla i dane techniczne
1. Przegląd produktu i podsumowanie ocen.RVV 3×0,75 to kompaktowy, trójżyłowy, elastyczny przewód w izolacji PVC, do niskoprądowych połączeń trójprzewodowych: trzy elastyczne przewody z miedzi odprężonej o przekroju 0,75 mm² klasy 5, każdy izolowany PVC i zbiorczo zamknięty w jednym płaszczu ochronnym z PVC dla sieci 300/500 V, 50 Hz. Został wyprodukowany i poddany testom typu zgodnie z GB/T 5023.5 (60227 IEC 52) / IEC 60227-5, z giętkimi przewodami linkowymi zgodnymi z GB/T 3956. Gotowa średnica zewnętrzna wynosi około 7,1 mm, a masa nominalna około 85 kg na kilometr (≈ 8,5 kg na 100 m), dostarczana na szpulach lub kartonach o długości 100 m.
2. Konstrukcja warstwa po warstwie (od przewodnika do płaszcza).
| Warstwa | Budowa | Ściana | Średnica |
|---|---|---|---|
| Przewodnik (Cu) × 3 | Wyżarzona Cu, linka elastyczna klasy 5, 24 × 0,20 mm (1+6+12+5) każdy | — | ≈ 1,1 mm |
| Izolacja (PVC) × 3 | Mieszanka PVC, PVC/C (TI1) | 0,60 mm | ≈ 2,3 mm |
| Zespół rdzenia | Trzy izolowane żyły okablowane w układzie trójkątnym; szczeliny wypełnione przez wytłaczanie osłony | — | ≈ 5,5 mm (pochodna) |
| Płaszcz zewnętrzny (PVC) | Mieszanka PVC, PVC/ST5, czarna lub niestandardowa | 0,80 mm | ≈ 7,1 mm (wykończony) |
3. Charakterystyka elektryczna.Każdy przewód o przekroju 0,75 mm² jest utrzymywany przy maksymalnej rezystancji prądu stałego wynoszącej 26,0 Ω/km w temperaturze 20°C, wzrastającej do około 33,0 Ω/km w punkcie pracy w temperaturze 70°C. Każda długość wytrzymuje rutynową kontrolę częstotliwości sieciowej 2,0 kV AC trwającą pięć minut. Rezystancja izolacji gotowego kabla pozostaje powyżej 0,012 MΩ·km w temperaturze 70 °C, a typowe wartości obejmują pojemność ≈ 90 nF/km i impedancję prądu przemiennego 50 Hz ≈ 26,0 Ω/km (przewaga rezystancji). Przy zasilaniu wszystkich trzech rdzeni obciążenie referencyjne wynosi około 6 A w wolnym powietrzu w temperaturze 25 ° C (szacunki inżynieryjne), a spadek napięcia w pętli przy 6 A wynosi około 0,31 V na metr.
Parametry elektryczne
|
Parametr |
Wartość |
Notatka |
|---|---|---|
|
Napięcie znamionowe U₀/U |
300/500 V |
Uₘ = 500 V |
|
Napięcie probiercze AC (5 min) |
2,0 kV |
Rutyna |
|
Napięcie probiercze typu |
2,5 kV |
IEC 60227 |
|
Rezystancja DC @20°C (na rdzeń) |
≤ 26,0 Ω/km |
GB/T 3956 Klasa 5 maks., 0,75 mm² |
|
Rezystancja AC @70°C (szac.) |
≈ 33,2 Ω/km |
na rdzeń |
|
Prąd znamionowy w powietrzu (jednofazowy, 30°C, L+N) |
≈ 6 – 10 A |
całkowity prąd na L, N przenosi powrót |
|
Aktualna ocena (projekt, na rdzeń) |
≈ 7 A |
konserwatywny, zgodnie z GB/T 16895 |
|
Prąd znamionowy (3-fazowy, zrównoważony) |
≈ 5 – 8 A na fazę |
obniżone ze względu na sprzedaż pakietową |
|
Bezpośrednio pochowany |
Nie dotyczy |
przewód świetlny, nie do bezpośredniego zakopywania |
|
Prąd zwarciowy (1 s, Cu, 160 °C) |
≈ 0,075 kA (75 A) |
Odniesienie 0,75 mm² |
|
Częstotliwość |
50/60 Hz AC lub DC |
— |
Struktura przekroju poprzecznego kabla


Opis budowy kabla

4. Reakcja termiczna i zachowanie płomienia.Izolacja PVC wytrzymuje ciągłą temperaturę przewodu wynoszącą 70°C. Przewód jest przystosowany do pracy w temperaturze od -15 do +70°C, nie można go rozwijać w temperaturze poniżej 0°C bez wstępnego kondycjonowania, a jako punkt odniesienia dla obciążalności prądowej przyjmuje się temperaturę otoczenia 25°C. Zachowanie płomienia spełnia wymagania testu pionowego pojedynczego kabla GB/T 18380.12 (IEC 60332-1), co oznacza, że przewód gaśnie samoczynnie po usunięciu źródła płomienia. Ponieważ zarówno izolacja, jak i osłona wykonane są z halogenowanego PVC, podczas pożaru przewód wydziela dym i chlorowodór; projekty o niskiej emisji dymu i bezhalogenowe muszą określać wariant LSZH.
Parametry klasyfikacji środków zmniejszających palność

5. Praktyka instalacyjna i obsługa.Zagięcia nie mogą być mniejsze niż 6-krotność rzeczywistej średnicy zewnętrznej – dla tego rozmiaru około 45 mm. Zakończenie wymaga usunięcia izolacji na długości 8–10 mm i zawsze użycia tulejki na elastycznych żyłach klasy 5, aby zapobiec strzępieniu się drutu. Szpule przechowywane w temperaturze poniżej 0 °C należy przed rozwinięciem ogrzać w pomieszczeniu; napięcie ciągnięcia powinno mieścić się w granicach 45 N, a liny nie wolno nigdy używać jako liny do ciągnięcia. Wartość odniesienia 6 A wymaga obniżenia wartości znamionowych, gdy temperatura otoczenia lub wiązanie odbiega od warunków odniesienia. Ten przewód nie jest przeznaczony do bezpośredniego zakopywania w ziemi, narażenia na promieniowanie UV na zewnątrz ani ciągłego, powtarzalnego zginania — do tych zadań należy wybrać odpowiednio kabel zbrojony, płaszcz odporny na promieniowanie UV lub kabel o ciągłym zginaniu (kanał nośny).
6. Typowe zastosowania serwisowe.Przewód ten służy do niskoprądowego trójprzewodowego sterowania i połączeń wzajemnych: wewnętrzne okablowanie urządzeń i przewody zasilające, przewody lamp i opraw oświetleniowych z przewodem uziemiającym, połączenia przyrządów i czujników, okablowanie obwodów sterowania niskoprądowych w szafach, sprzęt biurowy i przewody peryferyjne, przewody zasilające routera i małych zasilaczy UPS oraz spadki sygnału/zasilania małych urządzeń automatyki. Zatwierdzone metody instalacji obejmują stałe okablowanie wewnątrz urządzeń, kanały kablowe i kanały wewnętrzne w suchych miejscach, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i w zadaszonych, osłoniętych pomieszczeniach.
7. System testowania i zapewniania jakości.Rutynowe testy na każdej długości obejmują weryfikację rezystancji przewodu DC (≤ 26,0 Ω/km w temperaturze 20 °C), wytrzymałość 2,0 kV AC / 5 min, ciągłość przewodu na wszystkich trzech żyłach oraz kontrolę wymiarową obejmującą izolację ≥ 0,60 mm, powłokę ≥ 0,80 mm i średnicę całkowitą ≈ 7,1 mm. Próbki i badania typu obejmują izolację PVC i wytrzymałość powłoki na rozciąganie (≥ 10 MPa) z wydłużeniem (≥ 100% izolacji / ≥ 125% powłoki), odkształcenie cieplne PVC w temperaturze 80°C, skurcz PVC w temperaturze 150°C, próbę płomienia pionowego jednym kablem, próbę zginania i zginania na zimno w temperaturze -15°C oraz próbę napięcia po zginaniu. Do każdej rolki dołączony jest certyfikat testu fabrycznego.
Parametry kabla

Parametry testu kabla

8. Standardy i zgodność.Projektowanie i produkcja podlegają normom GB/T 5023.5 i IEC 60227-5 dla elastycznych przewodów 300/500 V (60227 IEC 52). Przewody spełniają normę GB/T 3956 / IEC 60228 klasa 5 — przewód o przekroju 0,75 mm² w postaci dwudziestu czterech drutów o średnicy 0,20 mm i R ≤ 26,0 Ω/km. Zachowanie płomienia zostało potwierdzone w normie GB/T 18380.12. Ogólne metody badań są zgodne z GB 5023.1 / GB 5023.3, natomiast oznakowanie powierzchni jest zgodne z GB/T 6995. Na życzenie kable mogą być również dostarczone zgodnie z wymaganiami IEC, BS, DIN, UL lub VDE. Ponieważ płaszcz PVC zawiera halogen, tunele, systemy metra, szpitale i inne zamknięte przestrzenie publiczne wymagają wariantu LSZH.
Systemu Standardów
|
Standard |
Typ |
Zakres |
Kluczowe wymaganie |
|---|---|---|---|
|
GB/T 19666-2019 |
Produkt |
Ogólne zasady dotyczące przewodów/kabli trudnopalnych i ognioodpornych |
Definiuje klasyfikacje ZA, ZB, ZC, ZD |
|
GB/T 18380.31~36-2022 |
Metoda testowa |
Test rozprzestrzeniania się płomienia dla wiązek przewodów/kabli |
Metoda badania oceny ZA~ZD |
|
GB 31247-2014 |
Klasa ogniowa |
Klasyfikacja właściwości spalania kabli w budynkach |
Definiuje klasy A, B1, B2, B3 (inne niż ZA~ZD) |
|
IEC 60332-3 |
Metoda testowa |
Badania kabli elektrycznych w warunkach pożaru |
Międzynarodowy odpowiednik GB/T 18380 |
|
IEC 60754-1/2 |
Metoda testowa |
Badanie gazów wydzielających się podczas spalania |
Badanie emisji gazów halogenowych |
|
IEC 61034-2 |
Metoda testowa |
Pomiar gęstości dymu |
Badanie przepuszczalności światła |
|
GB/T 12666.1~7 |
Metoda testowa |
Różne testy spalania |
Pojedynczy pionowy, poziomy itp. |
9. Pakowanie, przechowywanie i logistyka.Standardowa dostawa wynosi 100 m na rolkę lub karton, przy czym na zamówienie dostępne są długości cięte na zamówienie. Na każdej szpuli znajduje się typ, napięcie, nazwa dostawcy, rok produkcji i kolejne oznaczenie licznika zgodnie z GB/T 6995. Przechowywanie powinno odbywać się w suchym, zadaszonym pomieszczeniu w temperaturze od -15 do +40°C, chronionym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, wilgocią, olejami i ostrymi przedmiotami; szpule pozostają zamknięte do czasu montażu. W niskich temperaturach przed rozwinięciem zwoje należy pozostawić w pomieszczeniu do temperatury ≥ 0°C. Podczas transportu szpule należy zabezpieczyć przed przetoczeniem i uderzeniami, a przewodu nie wolno ciągnąć po szorstkim podłożu lub ostrych krawędziach.

10. Specyfikacja Zamówienia.Podaj „RVV 300/500 V 3×0,75” wraz z wymaganą długością lub układem szpul, kombinacją kolorów izolacji i preferencjami dotyczącymi oznakowania. Należy określić kolor osłony (standardowo czarny) i wszelkie specjalne kody kolorystyczne (np. brązowy/niebieski/żółto-zielony dla zasilania 230 V z uziemieniem). Zawsze żądaj certyfikatu testu fabrycznego, aby potwierdzić rzeczywistą średnicę (≈ 7,1 mm), wagę (≈ 85 kg/km) i rezystancję przewodu dla partii produkcyjnej. Tam, gdzie wymagana jest niskodymowa konstrukcja bezhalogenowa lub konstrukcja o ciągłej elastyczności, należy zamówić odpowiednio wariant LSZH lub H05VV5-F.

11. Często zadawane pytania dotyczące branży kablowej.
- Pytanie 1: Czym 3×0,75 różni się od 2×0,75?Liczba rdzeni wzrasta z dwóch do trzech, dodając trzeci przewód (zwykle uziemiający) w układzie trójkątnym; średnica gotowego pojazdu wzrosła z 6,1 do 7,1 mm, a masa z 55 do 85 kg/km. Dane elektryczne na żyłę (żyła 24×0,20, R ≤ 26,0 Ω/km, 6 A) są w zasadzie takie same.
- Pytanie 2: Dlaczego kabel trójżyłowy o przekroju 0,75 mm²?Trzeci rdzeń to przewód uziemienia ochronnego (PE) lub przewód neutralny/sterujący. Przy przekroju 0,75 mm² zadaniem jest wewnętrzne okablowanie sygnału świetlnego i niskoprądowego, a nie główne zasilanie.
- P3: Co oznacza elastyczny przewodnik klasy 5?Klasa 5 (GB/T 3956) składa się z wielu cienkich drutów (24 × 0,20 mm przy 0,75 mm²), co zapewnia przewódowi elastyczność i wytrzymałość na zginanie. Klasa 2 (stosowana w kablach zasilających, takich jak YJV) wykorzystuje mniej grubszych drutów i jest znacznie sztywniejsza — nigdy nie mieszaj ich przy składaniu zamówienia.
- P4: Czy RVV można używać na zewnątrz?Nie w swojej standardowej formie: płaszcz z PVC nie jest odporny na promieniowanie UV i ulega degradacji pod wpływem długotrwałego światła słonecznego. Do użytku na zewnątrz należy zastosować kurtkę odporną na promienie UV lub kabel zbrojony. Do zakopania użyj kabla zasilającego opancerzonego taśmą stalową.
- P5: Jak dobiera się przekrój przewodu dla przewodu urządzenia?Wybór następuje w oparciu o (a) prąd pełnego obciążenia po obniżeniu wartości znamionowych, (b) dopuszczalny spadek napięcia (zwykle ≤ 5% dla przewodów urządzenia) oraz (c) koordynację z poprzedzającym bezpiecznikiem lub wyłącznikiem automatycznym. Przewód 0,75 mm² obsługuje do około 6 A; większe obciążenia wymagają 1,0 lub 1,5 mm².
- P6: Przewodnik z miedzi czy cynowanej miedzi?Goła miedź wyżarzana (ten RVV) jest standardem w przewodach urządzeń stacjonarnych i zapewnia najniższą rezystancję. Miedź cynowana jest preferowana tam, gdzie przewodnik może być narażony na działanie wilgoci lub gdy stosowane jest zakończenie lutowane, ponieważ jest ona odporna na utlenianie.
- P7: Dlaczego PVC może pracować tylko w temperaturze 70°C, podczas gdy XLPE może pracować w temperaturze 90°C?PVC to tworzywo termoplastyczne, które mięknie i odkształca się w podwyższonej temperaturze; XLPE jest usieciowany, tworząc termoutwardzalną sieć, która zachowuje swój kształt do 90°C. Z tego powodu temperatura RVV (PVC) jest ograniczona do 70°C, a YJV (XLPE) do 90°C.
- P8: Jaka jest różnica między RVV i RVVP?RVV to zwykły, nieekranowany, okrągły, elastyczny przewód. RVVP dodaje ekran z cynowanego oplotu miedzianego, który eliminuje zakłócenia elektromagnetyczne — wybierz wariant ekranowany, gdy obwód przenosi sygnały o niskim poziomie lub jest prowadzony w pobliżu sprzętu zakłócającego zakłócenia.
- P9: Dlaczego średnica końcowa różni się w zależności od producenta dla tego samego rozmiaru nominalnego?Normy określają minimalną grubość izolacji i osłony oraz parametry elektryczne, ale nie określają dokładnej średnicy całkowitej. Zagęszczenie splotów, konstrukcja wypełniacza i tolerancja osłony różnią się w zależności od zakładu – opublikowane wartości 3×0,75 skupiają się wokół 7,1 mm – dlatego przy doborze dławików i zacisków należy stosować rzeczywistą zmierzoną średnicę.
- P10: Które testy potwierdzają dopuszczalność w momencie dostawy i przed uruchomieniem?Przy dostawie należy sprawdzić certyfikat testu fabrycznego (rezystancja ≤ 26,0 Ω/km, wytrzymałość 2,0 kV/5 min, wymiary ≈ 7,1 mm), czytelność powłoki i integralność szpuli. Po instalacji należy wykonać test rezystancji izolacji plus wytrzymywanie 2,0 kV AC / 5 min, a następnie przed załączeniem zasilania sprawdzić, czy wszystkie trzy przewody zostały prawidłowo zidentyfikowane.
- P11: Jakiego okresu użytkowania można się spodziewać?Po zainstalowaniu i użytkowaniu w podanych granicach temperatury i napięcia, elastyczne przewody PCV są zaprojektowane na okres użytkowania około 10–15 lat w suchych warunkach wewnętrznych; trwałe przeciążenie, wielokrotne zginanie powyżej minimalnego promienia 6 × OD, narażenie na promieniowanie ultrafioletowe lub praca w temperaturze powyżej 70 ° C znacznie skracają tę żywotność.